Great Oak Results from the Nike Team Nationals at Portland Meadows on 12/5/09

Boys Results and Stats

Switch to Girls

Boys Individual Results

Runner Gr Squad Time Pace Dist Place Rank in Squad Rank in School Rank vs Comp Last Year Time
(Δ,%)
Last Race Time
(Δ,%)
Last PR
(Δ,%)
Last DPR
(Δ,%)
Imprvmnts
Balder, Jack Fr V 18:41.6 6:02 3.1 71/92 13/14 13/14 1/1
Bermudez, Isaac Jr V 18:11 5:52 3.1 60/92 10/14 10/14 1/1
Blake, Jarrod Sr V 18:03.4 5:49 3.1 53/92 8/14 8/14 1/1
Chamberlain, Kevin So V 17:38.4 5:41 3.1 37/92 6/14 6/14 1/4 16:23
Emery, Brenden So V 18:57 6:07 3.1 76/92 14/14 14/14 1/1
Fronk, Karson Jr V 16:46.5 5:25 3.1 9/92 1/14 1/14 9/30 15:56
Hewitt, Michael So V 18:29.7 5:58 3.1 67/92 12/14 12/14 1/1
Mattoon, John Jr V 16:55.1 5:27 3.1 16/92 2/14 2/14 2/16 17:53
(0:57,5.4)
17:53
(0:57,5.4)
17:53
(0:57,5.4)
16:30 You ROCK! (LY, LR, PR)
McClure, Kon Jr V 17:41.2 5:42 3.1 39/92 7/14 7/14 1/2
Messerly, Brandon So V 17:27.8 5:38 3.1 31/92 5/14 5/14 1/10 17:29
(0:01,0.1)
You ROCK! (DPR)
Peters, Dillon Sr V 18:10.8 5:52 3.1 59/92 9/14 9/14 1/1
Rackleff, Tyler Sr V 17:02.2 5:30 3.1 20/92 3/14 3/14 3/13 16:32
Storkersen, Jordan Sr V 17:07.1 5:31 3.1 23/92 4/14 4/14 1/10 16:40
Woodside, Drew Jr V 18:20 5:55 3.1 63/92 11/14 11/14 1/1 16:47
Runner Gr Squad Time Pace Dist Place Rank in Squad Rank in School Rank vs Comp Last Year Time
(Δ,%)
Last Race Time
(Δ,%)
Last PR
(Δ,%)
Last DPR
(Δ,%)
Imprvmts

Under Improvement, the abbreviations are:

  • LY = Beat time from the same course a year ago.
  • LR = Beat time from the most recent running of this course.
  • PR = Set a new PR on this course. A "Course PR".
  • PG = Beat personal goal.
  • SBP = Best performance of season based on position of finish relative to the field.
  • DPR = A "Distance Personal Record" - the personal best time considering distance only, not unique course characteristics. Applicable for 2, 3, and 3.1 mile courses.
  • DSR = A "Distance Season Record" - same as above, but for the current season only.
  • DTW = "Displace to Win". This athlete, as the 6th or 7th runner on his/her squad, displaced scoring runners from a competitor enabling his/her team to finish ahead of that competitor.
  • TB = "Tiebreaker". As the #6 athlete on his/her squad, this athlete was the tiebreaker enabling his/her team to finish ahead of that competitor.

All columns are sortable by clicking on the column heading.

Boys Team Results

Team Rank of Finish Time
Gap
Dist Avg Pace 1st Place Pace 5th Place Pace Points Win Team Pace Last Year Time
(Δ,%)
Last Race Time
(Δ,%)
Last PR
(Δ,%)
Improvements Runners (Points)
V 1st 5 2/10 85:19
0:41
3.1 5:30 5:25 5:38 50 5:28 85:51
(0:33,0.6)
85:51
(0:33,0.6)
85:51
(0:33,0.6%)
Your Team ROCKS! (LY, LR, PR) Karson Fronk (4), John Mattoon (7), Tyler Rackleff (10), Jordan Storkersen (11), Brandon Messerly (18)
V 2nd 5 1/1 89:45
0:33
3.1 5:47 5:41 5:52 15 5:47 Kevin Chamberlain (1), Kon McClure (2), Jarrod Blake (3), Dillon Peters (4), Isaac Bermudez (5)
Team Rank of Finish Time Dist Avg Pace 1st Place Pace 5th Place Pace Points Win Team Pace Last Year Time
(Δ,%)
Last Race Time
(Δ,%)
Last PR
(Δ,%)
Improvements Runners (Points)

Under Improvement, the abbreviations are:

  • LY = Beat time from the same course a year ago
  • LR = Beat time from the most recent running of the course
  • PR = Set a new PR
  • PG = Beat personal goal

All columns are sortable by clicking on the column heading.

Full Individual Race Results - Boys

Pl Name Gr School Time Pace Rank in Squad Rank in School Rank vs Comp Last Year Time
(Δ)
Last Race Time
(Δ)
Last PR
(Δ)
Imp
1 Tyler Dutchover Jr Una-Ca-Calim 16:16.4 5:15
2 Kenny Krotzer So Raven Runners 16:21.2 5:17
3 Christopher Montoya So Una-Nm-Albuq 16:22.8 5:17
4 Andy Bennison Stark St AC 16:30.1 5:19
5 Tyler Tate Jr Una-Pa-Kenne 16:32.7 5:20
6 Will Melton So Bronco TC 16:34.4 5:21
7 Nicholas Orlowski Jr Una-Ny-Lanca 16:41.5 5:23
8 Azar Chatur So Vancouver Th 16:44.9 5:24
9 Karson Fronk Jr Great Oak 16:46.5 5:25 1/14 1/14 9/30
10 Nick Lawrence Jr Raven Runners 16:47.1 5:25
11 Joshua Hernandez Jr Una-Tx-Boern 16:51 5:26
12 Timo Sheard Una-Tx-Cedar 16:51.3 5:26
13 Dylan Croeni Jr Una-Wa-Washo 16:52.2 5:27
14 Ryan Rodriguez Jr O'Brien's Army 16:52.6 5:27
15 Nate Gesell So Raven Runners 16:53.3 5:27
16 John Mattoon Jr Great Oak 16:55.1 5:27 2/14 2/14 2/16 17:53
(0:57)
17:53
(0:57)
17:53
(0:57)
You ROCK! (LY, LR, PR)
17 Musa Ahmed Stark St AC 16:56.4 5:28
18 Curran Carlile Stark St AC 16:58.4 5:29
19 Teddy Witt So Abq JV XC 17:00.1 5:29
20 Tyler Rackleff Sr Great Oak 17:02.2 5:30 3/14 3/14 3/13
21 Francis Lee Sr O'Brien's Army 17:05.2 5:31
22 Kevin O'connor Jr Aurora Runners-D 17:05.5 5:31
23 Jordan Storkersen Sr Great Oak 17:07.1 5:31 4/14 4/14 1/10
24 Jeff Miles Jr Raven Runners 17:13.9 5:34
25 Ryan Oberlin So Loyola XC Club 17:16.5 5:34
26 Keith Williams Near Center-A 17:20 5:35
27 Chad Whittington So Bronco TC 17:20.9 5:36
28 Everett Stilley Stark St AC 17:21.7 5:36
29 Alex Weberg Jr Aurora Runners-D 17:22.9 5:36
30 Nathan Fall So Near Center-A 17:26 5:37
31 Brandon Messerly So Great Oak 17:27.8 5:38 5/14 5/14 1/10
32 Keefe Hanson Jr Raven Runners 17:31.6 5:39
33 Clark Gapen So Loyola XC Club 17:31.6 5:39
34 Tim Johnson Sr Una-Il-Palat 17:33.3 5:40
35 John Metzger So Titans XC 17:33.6 5:40
36 Josh Simkins Jr Titans XC 17:37 5:41
37 Kevin Chamberlain So Great Oak 17:38.4 5:41 6/14 6/14 1/4
38 Bradford Rogers So Titans XC 17:40.2 5:42
39 Kon McClure Jr Great Oak 17:41.2 5:42 7/14 7/14 1/2
40 Nathan Richards Una-Wa-Longv 17:41.9 5:43
41 Andrew Fausone Jr Loyola XC Club 17:42 5:43
42 Caleb Patrick So Irish Rc-B 17:44.2 5:43
43 Adam Avischious Sr Titans XC 17:45.9 5:44
44 Trevor Burrus So Vancouver Wolf Pack 17:47.3 5:44
45 Austin Morgan Jr Una-Wa-Colle 17:49.4 5:45
46 Jorge Torres Jr Vancouver Wolf Pack 17:52.7 5:46
47 Cody Sharrer So Cleveland TC 17:53.2 5:46
48 Arnie Hermes Jr Bronco TC 17:57.4 5:48
49 Sean Kelly So Loyola XC Club 17:58 5:48
50 Jake Purvis Sr Titans XC 18:02 5:49
51 Austin Schatz So Cleveland TC 18:02.2 5:49
52 Preston Bahr Jr Vancouver Wolf Pack 18:02.6 5:49
53 Jarrod Blake Sr Great Oak 18:03.4 5:49 8/14 8/14 1/1
54 Eli Brunette Jr Near Center-B 18:04 5:50
55 Greg Cruz Jr Stark St AC 18:05.6 5:50
56 Danny Stalters Bronco TC 18:05.9 5:50
57 Korey Krotzer Sr Raven Runners 18:08.1 5:51
58 Zane Eby Sr Cleveland TC 18:08.7 5:51
59 Dillon Peters Sr Great Oak 18:10.8 5:52 9/14 9/14 1/1
60 Isaac Bermudez Jr Great Oak 18:11 5:52 10/14 10/14 1/1
61 Carl Perera So Loyola XC Club 18:13.7 5:53
62 Todd Moore So Irish Rc-B 18:15.9 5:54
63 Drew Woodside Jr Great Oak 18:20 5:55 11/14 11/14 1/1
64 Scott Allen Sr Una-Wa-Liber 18:25.4 5:57
65 Jackson Darland Irish Rc-B 18:26.7 5:57
66 Brandon Ray Jr Near Center-A 18:27.2 5:57
67 Michael Hewitt So Great Oak 18:29.7 5:58 12/14 12/14 1/1
68 Badone Sultessa una90 18:29.8 5:58
69 Trace Lind So Titans XC 18:30.7 5:58
70 Zach Zywiak So Near Center-A 18:36 6:00
71 Jack Balder Fr Great Oak 18:41.6 6:02 13/14 13/14 1/1
72 Benjamin Campbell Una-Or-Portl 18:42.8 6:02
73 Nick Taylor Near Center-A 18:44.7 6:03
74 Austin Frostad Near Center-B 18:51.8 6:05
75 Kendrick Spiller Jr Vancouver Wolf Pack 18:53.7 6:06
76 Brenden Emery So Great Oak 18:57 6:07 14/14 14/14 1/1
77 Jason Morrison una93 19:04.2 6:09
78 Gaelen Moore Sr Vancouver Th 19:05 6:09
79 Zach Slaight So Near Center-B 19:06.8 6:10
80 Vance Collier Near Center-B 19:07.7 6:10
81 Greg Anderson So Vancouver Wolf Pack 19:08.2 6:10
82 Tyler Heilman una90 19:09 6:11
83 David Marre una90 19:18.7 6:14
84 Justin Sawyer So Irish Rc-B 19:23 6:15
85 Brian Locke So Bronco TC 19:23.3 6:15
86 Isaac Kitzan Near Center-B 19:34.8 6:19
87 Daniel Stone Sr Una-Or-Portl 19:39.2 6:20
88 Sam Seno Irish Rc-B 20:00.9 6:27
89 Kyle Degraaff Una-Wa-La_ce 20:30.3 6:37
90 Joe Balderston Jr Vancouver Th 20:45.4 6:42
91 Brent Wesockes Jr Vancouver Wolf Pack 21:16 6:52
92 Stephen Wu So Vancouver Wolf Pack 21:31.8 6:57
Pl Name Gr School Time Pace Rank in Squad Rank in School Rank vs Comp Last Year Time
(Δ)
Last Race Time
(Δ)
Last PR
(Δ)
Imp

Under Improvement, the abbreviations are:

  • LY = Beat time from the same course a year ago
  • LR = Beat time from the most recent running of the course
  • PR = Set a new PR
  • PG = Beat personal goal
  • SBP = Best performance of season based on position of finish relative to the field.

All columns are sortable by clicking on the column heading.

Full Team Race Results - Boys

Group of 5: V 1st 5

Pl School
Total
Time
Pts Runr 1 Runr 2 Runr 3 Runr 4 Runr 5 Runr 6 Runr 7 Imp
1 Raven Runners
1-1-1-1-1
Gap: 1:10
84:47
16:57
5:28
43 Kenny Krotzer
So
16:21
5:17
1
Nick Lawrence
Jr
16:47
5:25
5
Nate Gesell
So
16:53
5:27
6
Jeff Miles
Jr
17:14
5:34
12
Keefe Hanson
Jr
17:32
5:39
19
Korey Krotzer
Sr
18:08
5:51
38




2 Great Oak
4-3-3-2-2
Gap: 0:41
85:19
17:04
5:30
50 Karson Fronk
Jr
16:47
5:25
4
John Mattoon
Jr
16:55
5:27
7
Tyler Rackleff
Sr
17:02
5:30
10
Jordan Storkersen
Sr
17:07
5:31
11
Brandon Messerly
So
17:28
5:38
18
Kevin Chamberlain
So
17:38
5:41
23
Kon McClure
Jr
17:41
5:42
25
Your Team ROCKS! (LY, LR, PR)
3 Stark St AC
2-2-2-3-3
Gap: 1:36
85:52
17:10
5:32
71 Andy Bennison
-
16:30
5:19
2
Musa Ahmed
-
16:56
5:28
8
Curran Carlile
-
16:58
5:29
9
Everett Stilley
-
17:22
5:36
16
Greg Cruz
Jr
18:06
5:50
36








4 Titans XC
7-7-6-6-4
Gap: 0:28
88:39
17:44
5:43
128 John Metzger
So
17:34
5:40
21
Josh Simkins
Jr
17:37
5:41
22
Bradford Rogers
So
17:40
5:42
24
Adam Avischious
Sr
17:46
5:44
28
Jake Purvis
Sr
18:02
5:49
33
Trace Lind
So
18:31
5:58
43




5 Loyola XC Club
5-6-5-5-5
Gap: 0:57
88:42
17:44
5:43
130 Ryan Oberlin
So
17:17
5:34
13
Clark Gapen
So
17:32
5:39
20
Andrew Fausone
Jr
17:42
5:43
26
Sean Kelly
So
17:58
5:48
32
Carl Perera
So
18:14
5:53
39








6 Bronco TC
3-4-4-4-6
Gap: 2:49
89:22
17:52
5:46
138 Will Melton
So
16:34
5:21
3
Chad Whittington
So
17:21
5:36
15
Arnie Hermes
Jr
17:57
5:48
31
Danny Stalters
-
18:06
5:50
37
Brian Locke
So
19:23
6:15
52








7 Near Center-A
6-5-7-7-7
Gap: 1:25
90:34
18:07
5:51
162 Keith Williams
-
17:20
5:35
14
Nathan Fall
So
17:26
5:37
17
Brandon Ray
Jr
18:27
5:57
42
Zach Zywiak
So
18:36
6:00
44
Nick Taylor
-
18:45
6:03
45








8 Vancouver Wolf Pack
9-8-8-8-8
Gap: 1:21
91:45
18:21
5:55
190 Trevor Burrus
So
17:47
5:44
29
Jorge Torres
Jr
17:53
5:46
30
Preston Bahr
Jr
18:03
5:49
34
Kendrick Spiller
Jr
18:54
6:06
47
Greg Anderson
So
19:08
6:10
50
Brent Wesockes
Jr
21:16
6:52
55
Stephen Wu
So
21:32
6:57
56
9 Irish Rc-B
8-9-9-9-9
Gap: 2:17
93:51
18:46
6:03
213 Caleb Patrick
So
17:44
5:43
27
Todd Moore
So
18:16
5:54
40
Jackson Darland
-
18:27
5:57
41
Justin Sawyer
So
19:23
6:15
51
Sam Seno
-
20:01
6:27
54








10 Near Center-B
10-10-10-10-10
Gap: 1:31
94:45
18:57
6:07
231 Eli Brunette
Jr
18:04
5:50
35
Austin Frostad
-
18:52
6:05
46
Zach Slaight
So
19:07
6:10
48
Vance Collier
-
19:08
6:10
49
Isaac Kitzan
-
19:35
6:19
53








Pl School Total
Time
Points Runr 1 Runr 2 Runr 3 Runr 4 Runr 5 Runr 6 Runr 7 Imp

Group of 5: V 2nd 5

Pl School
Total
Time
Pts Runr 1 Runr 2 Runr 3 Runr 4 Runr 5 Runr 6 Runr 7 Imp
1 Great Oak
1-1-1-1-1
Gap: 0:33
89:45
17:57
5:47
15 Kevin Chamberlain
So
17:38
5:41
1
Kon McClure
Jr
17:41
5:42
2
Jarrod Blake
Sr
18:03
5:49
3
Dillon Peters
Sr
18:11
5:52
4
Isaac Bermudez
Jr
18:11
5:52
5
Drew Woodside
Jr
18:20
5:55
6
Michael Hewitt
So
18:30
5:58
7
Pl School Total
Time
Points Runr 1 Runr 2 Runr 3 Runr 4 Runr 5 Runr 6 Runr 7 Imp

Under Improvement, the abbreviations are:

  • LY = Beat time from the same course a year ago
  • LR = Beat time from the most recent running of the course
  • PR = Set a new PR
  • PG = Beat personal goal
  • If shaded in this color, this athlete broke the tie with a competitor resulting in his/her team finishing ahead of that competitor.
  • If shaded in this color, this athlete displaced a competitor's scoring runners resulting in his/her team finishing ahead of that competitor.
  • If shaded in this color, this athlete displaced a competitor's scoring runners AND broke a tie resulting in his/her team finishing ahead of that competitor.

All columns are sortable by clicking on the column heading.