Great Oak Results from the Nike Team Nationals at Portland Meadows on 12/6/08
Boys Results and Stats
Switch to GirlsBoys Individual Results
Runner | Gr | Squad | Time | Pace | Dist | Place | Rank in Squad | Rank in School | Rank vs Comp | Last Year Time (Δ,%) |
Last Race Time (Δ,%) |
Last PR (Δ,%) |
Last DPR (Δ,%) |
Imprvmnts |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Childers, Nick | Sr | V | 17:09.5 | 5:32 | 3.1 | 24/94 | 2/7 | 2/7 | 5/12 | |||||
Dickerson, Kyle | Sr | V | 16:47.7 | 5:25 | 3.1 | 13/94 | 1/7 | 1/7 | 8/37 | 16:26 | ||||
Fraser, William | Sr | V | 17:13.9 | 5:34 | 3.1 | 28/94 | 3/7 | 3/7 | 5/11 | |||||
Mattoon, John | So | V | 17:52.5 | 5:46 | 3.1 | 60/94 | 7/7 | 7/7 | 3/7 | |||||
Rigali, Ryan | Jr | V | 17:18.7 | 5:35 | 3.1 | 35/94 | 4/7 | 4/7 | 4/9 | |||||
Rogers, Richard | Sr | V | 17:21.5 | 5:36 | 3.1 | 40/94 | 5/7 | 5/7 | 3/9 | |||||
Vordahl, Chris | Sr | V | 17:46.9 | 5:44 | 3.1 | 57/94 | 6/7 | 6/7 | 4/7 | |||||
Runner | Gr | Squad | Time | Pace | Dist | Place | Rank in Squad | Rank in School | Rank vs Comp | Last Year Time (Δ,%) |
Last Race Time (Δ,%) |
Last PR (Δ,%) |
Last DPR (Δ,%) |
Imprvmts |
Under Improvement, the abbreviations are:
- LY = Beat time from the same course a year ago.
- LR = Beat time from the most recent running of this course.
- PR = Set a new PR on this course. A "Course PR".
- PG = Beat personal goal.
- SBP = Best performance of season based on position of finish relative to the field.
- DPR = A "Distance Personal Record" - the personal best time considering distance only, not unique course characteristics. Applicable for 2, 2.48(4K), 3, and 3.1(5K) mile courses.
- DSR = A "Distance Season Record" - same as above, but for the current season only.
- DTW = "Displace to Win". This athlete, as the 6th or 7th runner on his/her squad, displaced scoring runners from a competitor enabling his/her team to finish ahead of that competitor.
- TB = "Tiebreaker". As the #6 athlete on his/her squad, this athlete was the tiebreaker enabling his/her team to finish ahead of that competitor.
- NFC! = "Note From Coach" - your coach has posted a comment about your race.
All columns are sortable by clicking on the column heading.
Boys Team Results
Team | Rank of Finish | Time Gap |
Dist | Avg Pace | 1st Place Pace | 5th Place Pace | Points | Win Team Pace | Last Year Time (Δ,%) |
Last Race Time (Δ,%) |
Last PR (Δ,%) |
Last DTR SDTR |
Improvements | Runners (Points) |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
V 1st 5 | 4/9 | 85:51 0:34 |
3.1 | 5:32 | 5:25 | 5:36 | 105 | 5:07 | 85:17 | Kyle Dickerson (10), Nick Childers (18), William Fraser (22), Ryan Rigali (26), Richard Rogers (29) | ||||
Team | Rank of Finish | Time | Dist | Avg Pace | 1st Place Pace | 5th Place Pace | Points | Win Team Pace | Last Year Time (Δ,%) |
Last Race Time (Δ,%) |
Last PR (Δ,%) |
Last DTR SDTR |
Improvements | Runners (Points) |
Under Improvement, the abbreviations are:
- LY = Beat team time from the same course a year ago
- LR = Beat team time from the most recent running of the course
- PR = Set a new Team Record for this course
- DTR = A "All-Time Distance Team Record" - the team (e.g. "V 1st 5", "JV 4th 5") best time considering distance only, not unique course characteristics. Applicable for 2, 2.48(4K), 3, and 3.1(5K) mile courses.
- SDTR = A "Season Distance Team Record" - same as above, but for the current season only.
All columns are sortable by clicking on the column heading.
Full Individual Race Results - Boys V
Pl | Name | Gr | School | Time | Pace | Rank in Squad | Rank in School | Rank vs Comp | Last Year Time (Δ) |
Last Race Time (Δ) |
Last PR (Δ) |
Imp |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1 | Nickson Chepseba | Kenya XC Club | 15:50.9 | 5:07 | ||||||||
2 | Eric Kiprono | Kenya XC Club | 15:50.9 | 5:07 | ||||||||
3 | Dominic Cheruiyot | Kenya XC Club | 15:51 | 5:07 | ||||||||
4 | Eliud Kipserem | Kenya XC Club | 15:51.2 | 5:07 | ||||||||
5 | Stanley Tanui | Kenya XC Club | 15:51.5 | 5:07 | ||||||||
6 | D.J. Thornton | Una-Nj-Rahwa | 16:15 | 5:15 | ||||||||
7 | Curran Carlile | Una-Or-Portl | 16:19.4 | 5:16 | ||||||||
8 | Brad Folks | The Woodlands XC | 16:32.9 | 5:20 | ||||||||
9 | Ammar Moussa | Apache Runners | 16:33.6 | 5:21 | ||||||||
10 | Alex Cabellero | Big Bear XC Club | 16:36.2 | 5:21 | ||||||||
11 | Cullen Wannarka | West Linn XC Club | 16:42.3 | 5:23 | ||||||||
12 | Eric Jasperson | Big Bear XC Club | 16:46.3 | 5:25 | ||||||||
13 | Kyle Dickerson | Sr | Great Oak | 16:47.7 | 5:25 | 1/7 | 1/7 | 8/37 | ||||
14 | Allen Leung | Apache Runners | 16:47.9 | 5:25 | ||||||||
15 | Jesus Molina | Dana Point XC Club | 16:49 | 5:25 | ||||||||
16 | Eric Evans | The Woodlands TC | 16:54.9 | 5:27 | ||||||||
17 | Eric Garibay | Apache Runners | 16:58.6 | 5:29 | ||||||||
18 | Miles Fulton | Big Bear XC Club | 16:58.8 | 5:29 | ||||||||
19 | Karl Kabarowski | Wayzata XC Club | 16:59.7 | 5:29 | ||||||||
20 | Eric Vibrock | The Woodlands TC | 17:01.6 | 5:30 | ||||||||
21 | Matt Rankin | Una-Or-Ontar | 17:04.1 | 5:30 | ||||||||
22 | Cameron Correa | Canyon | 17:06.6 | 5:31 | ||||||||
23 | Bryant Chan | Apache Runners | 17:07.7 | 5:32 | ||||||||
24 | Nick Childers | Sr | Great Oak | 17:09.5 | 5:32 | 2/7 | 2/7 | 5/12 | ||||
25 | Connor McCutchon | Big Bear XC Club | 17:10.4 | 5:32 | ||||||||
26 | Charlie Johansen | Apache Runners | 17:10.9 | 5:33 | ||||||||
27 | Nathan Carbajal | The Woodlands TC | 17:11.6 | 5:33 | ||||||||
28 | William Fraser | Sr | Great Oak | 17:13.9 | 5:34 | 3/7 | 3/7 | 5/11 | ||||
29 | Cameron Shoppach | Cedar Park XC Club | 17:14.7 | 5:34 | ||||||||
30 | Neilen Benvegnu | Canyon | 17:15.7 | 5:34 | ||||||||
31 | Curtis Beach | Albuquerque XC Club | 17:16.4 | 5:34 | ||||||||
32 | Taylor West | West Linn XC Club | 17:16.6 | 5:34 | ||||||||
33 | Nick Shar | Apache Runners | 17:17.1 | 5:35 | ||||||||
34 | Fred Hance | Clifton Park XC | 17:17.7 | 5:35 | ||||||||
35 | Ryan Rigali | Jr | Great Oak | 17:18.7 | 5:35 | 4/7 | 4/7 | 4/9 | ||||
36 | Brundage Kyle | The Woodlands XC | 17:18.8 | 5:35 | ||||||||
37 | Nic Hedges | The Woodlands TC | 17:19.6 | 5:35 | ||||||||
38 | Christos McClain | Apache Runners | 17:20.5 | 5:36 | ||||||||
39 | Cieran Willis | Portland XC Club | 17:20.9 | 5:36 | ||||||||
40 | Richard Rogers | Sr | Great Oak | 17:21.5 | 5:36 | 5/7 | 5/7 | 3/9 | ||||
41 | Ryan Lambert | Big Bear XC Club | 17:24.7 | 5:37 | ||||||||
42 | Esmond Wei | Apache Runners | 17:24.8 | 5:37 | ||||||||
43 | Adam Jacob | Wexford XC Club | 17:25.1 | 5:37 | ||||||||
44 | Samuel Predmore | Clifton Park | 17:28.4 | 5:38 | ||||||||
45 | Preston Carlisle | Big Bear XC Club | 17:28.9 | 5:38 | ||||||||
46 | Edward Garza | Una-Tx-Houst | 17:29.1 | 5:38 | ||||||||
47 | Joaquin Ortegon | The Woodlands TC | 17:30.9 | 5:39 | ||||||||
48 | Dan Henderson | The Woodlands TC | 17:32.1 | 5:39 | ||||||||
49 | eighth Runner | Williamsburg XC | 17:32.6 | 5:40 | ||||||||
50 | Gabriel Weil | Apache Runners | 17:32.7 | 5:40 | ||||||||
51 | Andrew Scheffey | The Woodlands TC | 17:33.4 | 5:40 | ||||||||
52 | Ben Condrea | Harriers | 17:35 | 5:40 | ||||||||
53 | Brandon Ray | North Spokane XC | 17:35.7 | 5:41 | ||||||||
54 | Jeff Lords | Los Angeles XC Club | 17:38.4 | 5:41 | ||||||||
55 | Jon Spear | Crusader Harriers | 17:40.1 | 5:42 | ||||||||
56 | Brad Pintcues | Canyon | 17:41.7 | 5:42 | ||||||||
57 | Chris Vordahl | Sr | Great Oak | 17:46.9 | 5:44 | 6/7 | 6/7 | 4/7 | ||||
58 | Ryan Fuller | Alta XC Club | 17:47.9 | 5:44 | ||||||||
59 | Austin Morgan | Una-Ca-Santa | 17:50.6 | 5:45 | ||||||||
60 | John Mattoon | So | Great Oak | 17:52.5 | 5:46 | 7/7 | 7/7 | 3/7 | ||||
61 | Cody Hintz | Bismarck XC Club | 17:53.1 | 5:46 | ||||||||
62 | Chase Vinsky | Canyon | 17:55.7 | 5:47 | ||||||||
63 | Dan Ronan | Danbury XC Club | 18:01.1 | 5:49 | ||||||||
64 | Weiyi Li | Harriers | 18:01.1 | 5:49 | ||||||||
65 | Kevin Sciarillo | Thousand Oaks XC | 18:06.1 | 5:50 | ||||||||
66 | Ian Carlisle | Canyon | 18:09.2 | 5:51 | ||||||||
67 | Ben Becker | Naperville XC Club | 18:11.6 | 5:52 | ||||||||
68 | Tim Donnelly | West Linn XC Club | 18:14.4 | 5:53 | ||||||||
69 | Alex Huizenga | Una-Nd-Bisma | 18:15.7 | 5:53 | ||||||||
70 | CJ Carlisle | Canyon | 18:19.7 | 5:55 | ||||||||
71 | Jefferson Shirley | Raleigh XC Club | 18:22.5 | 5:56 | ||||||||
72 | Noah Wade | Harriers | 18:23.4 | 5:56 | ||||||||
73 | Paul Fleckenstein | Crusader Harriers | 18:27.5 | 5:57 | ||||||||
74 | Harrison Voorhees | Canyon | 18:27.6 | 5:57 | ||||||||
75 | Colby Heiman | Crusader Harriers | 18:28.2 | 5:57 | ||||||||
76 | Zach Boyd-Helm | West Linn XC Club | 18:34.8 | 6:00 | ||||||||
77 | Lindon Powell | Harriers | 18:35.1 | 6:00 | ||||||||
78 | Jake Murrie | Big Bear XC Club | 18:46.5 | 6:03 | ||||||||
79 | Brian Harris | Clifton Park TC | 18:46.6 | 6:03 | ||||||||
80 | Alex Huddleston | Harriers | 18:53.5 | 6:06 | ||||||||
81 | Nathan Klammer | Harriers | 18:58.7 | 6:07 | ||||||||
82 | Andy Holstrom | OR XC | 19:04.8 | 6:09 | ||||||||
83 | Steven Boe | West Linn XC Club | 19:04.9 | 6:09 | ||||||||
84 | Graham Frank | West Linn XC Club | 19:08.3 | 6:10 | ||||||||
85 | Harrison Leep | Southern Ore | 19:10.6 | 6:11 | ||||||||
86 | Jefferson Chandler | West Linn XC Club | 19:11.9 | 6:12 | ||||||||
87 | Joe Delgado | Southern Ore | 19:14.9 | 6:13 | ||||||||
88 | Matt Auer | Harriers | 19:27.7 | 6:17 | ||||||||
89 | Julio Silva | Southern Ore | 19:28.8 | 6:17 | ||||||||
90 | Erik Anderson | Sentinel XC Club | 19:40.9 | 6:21 | ||||||||
91 | Aaron Linz | Sentinel XC Club | 20:13.4 | 6:31 | ||||||||
92 | Jacob Turner | Sentinel XC Club | 20:22.9 | 6:34 | ||||||||
93 | Tate Jacobson | Southern Ore | 21:06.6 | 6:49 | ||||||||
94 | Eloren Westland | Southern Ore | 21:09.8 | 6:50 | ||||||||
Pl | Name | Gr | School | Time | Pace | Rank in Squad | Rank in School | Rank vs Comp | Last Year Time (Δ) |
Last Race Time (Δ) |
Last PR (Δ) |
Imp |
Under Improvement, the abbreviations are:
- LY = Beat time from the same course a year ago
- LR = Beat time from the most recent running of the course
- PR = Set a new PR
- PG = Beat personal goal
- SBP = Best performance of season based on position of finish relative to the field.
All columns are sortable by clicking on the column heading.
Full Team Race Results - Boys V
Group of 5: V 1st 5
Pl | School |
Total Time |
Pts | Runr 1 | Runr 2 | Runr 3 | Runr 4 | Runr 5 | Runr 6 | Runr 7 |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1 | Kenya XC Club 1-1-1-1-1 Gap: 0:01 |
79:16 15:51 5:07 |
15 | Nickson Chepseba - 15:51 5:07 1 |
Eric Kiprono - 15:51 5:07 2 |
Dominic Cheruiyot - 15:51 5:07 3 |
Eliud Kipserem - 15:51 5:07 4 |
Stanley Tanui - 15:52 5:07 5 |
||
2 | Apache Runners 2-3-2-2-2 Gap: 0:37 |
84:39 16:56 5:28 |
67 | Ammar Moussa - 16:34 5:21 6 |
Allen Leung - 16:48 5:25 11 |
Eric Garibay - 16:59 5:29 13 |
Bryant Chan - 17:08 5:32 17 |
Charlie Johansen - 17:11 5:33 20 |
Nick Shar - 17:17 5:35 25 |
Christos McClain - 17:21 5:36 28 |
3 | Big Bear XC Club 3-2-2-3-3 Gap: 0:49 |
84:56 16:59 5:29 |
79 | Alex Cabellero - 16:36 5:21 7 |
Eric Jasperson - 16:46 5:25 9 |
Miles Fulton - 16:59 5:29 14 |
Connor McCutchon - 17:10 5:32 19 |
Ryan Lambert - 17:25 5:37 30 |
Preston Carlisle - 17:29 5:38 31 |
Jake Murrie - 18:47 6:03 48 |
4 | Great Oak 5-5-5-5-4 Gap: 0:34 |
85:51 17:10 5:32 |
105 | Kyle Dickerson Sr 16:48 5:25 10 |
Nick Childers Sr 17:10 5:32 18 |
William Fraser Sr 17:14 5:34 22 |
Ryan Rigali Jr 17:19 5:35 26 |
Richard Rogers Sr 17:22 5:36 29 |
Chris Vordahl Sr 17:47 5:44 37 |
John Mattoon So 17:53 5:46 38 |
5 | The Woodlands TC 6-4-4-4-5 Gap: 0:36 |
85:59 17:12 5:33 |
107 | Eric Evans - 16:55 5:27 12 |
Eric Vibrock - 17:02 5:30 15 |
Nathan Carbajal - 17:12 5:33 21 |
Nic Hedges - 17:20 5:35 27 |
Joaquin Ortegon - 17:31 5:39 32 |
Dan Henderson - 17:32 5:39 33 |
Andrew Scheffey - 17:33 5:40 34 |
6 | Canyon 7-7-7-6-6 Gap: 1:03 |
88:09 17:38 5:41 |
155 | Cameron Correa - 17:07 5:31 16 |
Neilen Benvegnu - 17:16 5:34 23 |
Brad Pintcues - 17:42 5:42 36 |
Chase Vinsky - 17:56 5:47 39 |
Ian Carlisle - 18:09 5:51 41 |
CJ Carlisle - 18:20 5:55 43 |
Harrison Voorhees - 18:28 5:57 45 |
7 | West Linn XC Club 4-6-6-7-7 Gap: 2:23 |
89:53 17:59 5:48 |
171 | Cullen Wannarka - 16:42 5:23 8 |
Taylor West - 17:17 5:34 24 |
Tim Donnelly - 18:14 5:53 42 |
Zach Boyd-Helm - 18:35 6:00 46 |
Steven Boe - 19:05 6:09 51 |
Graham Frank - 19:08 6:10 52 |
Jefferson Chandler - 19:12 6:12 54 |
8 | Harriers 8-8-8-8-8 Gap: 1:19 |
91:28 18:18 5:54 |
215 | Ben Condrea - 17:35 5:40 35 |
Weiyi Li - 18:01 5:49 40 |
Noah Wade - 18:23 5:56 44 |
Lindon Powell - 18:35 6:00 47 |
Alex Huddleston - 18:54 6:06 49 |
Nathan Klammer - 18:59 6:07 50 |
Matt Auer - 19:28 6:17 56 |
9 | Southern Ore 9-9-9-9-9 Gap: 1:59 |
100:11 20:02 6:28 |
282 | Harrison Leep - 19:11 6:11 53 |
Joe Delgado - 19:15 6:13 55 |
Julio Silva - 19:29 6:17 57 |
Tate Jacobson - 21:07 6:49 58 |
Eloren Westland - 21:10 6:50 59 |
||
Pl | School | Total Time |
Points | Runr 1 | Runr 2 | Runr 3 | Runr 4 | Runr 5 | Runr 6 | Runr 7 |
- The sequence of numbers (e.g. 3-3-4-2-1) in the School column refers to the team's place in the race after each runner finished. It indicates the strength of the team by position.
- If shaded in this color, this athlete broke the tie with a competitor resulting in his/her team finishing ahead of that competitor.
- If shaded in this color, this athlete displaced a competitor's scoring runners resulting in his/her team finishing ahead of that competitor.
- If shaded in this color, this athlete displaced a competitor's scoring runners AND broke a tie resulting in his/her team finishing ahead of that competitor.
All columns are sortable by clicking on the column heading.
All Boys Races
2 races + combined.
Race | Win Runr | Win Team |
---|---|---|
All | All at 3.1 mi |
All at 3.1 mi |
V Champ | Reed Connor, , 15:13.6, The Woodlands XC | North Spokane, 80:07.5, 134 |
V Open | Nickson Chepseba, , 15:50.9, Kenya XC Club | Kenya XC Club, 79:15.5, 15 |
All Girls Races
2 races + combined.
Race | Win Runr | Win Team |
---|---|---|
All | All at 3.1 mi |
All at 3.1 mi |
V Champ | Chelsey Sveinsson, , 17:26.9, Addison XC Club | Manlius XC Club, 91:29.6, 66 |
V Open | Elizabeth Mueni, , 18:27.3, Kenya XC Club | Kenya XC Club, 92:32.3, 15 |