Great Oak Results from the Manhattan XC Invitational at Van Cortlandt Park NY on 10/11/08

Boys Results and Stats

Switch to Girls

Boys Individual Results

Runner Gr Squad Time Pace Dist Place Rank in Squad Rank in School Rank vs Comp Last Year Time
(Δ,%)
Last Race Time
(Δ,%)
Last PR
(Δ,%)
Last DPR
(Δ,%)
Imprvmnts
Childers, Nick Sr V 13:51.11 5:32 2.5 119/206 3/6 3/6 22/30
Dickerson, Kyle Sr V 13:14.06 5:18 2.5 36/206 1/6 1/6 23/31
Fronk, Karson So V 13:39.12 5:28 2.5 83/206 2/6 2/6 24/31
Mattoon, John So V 14:00.16 5:36 2.5 135/206 5/6 5/6 16/30
Rigali, Ryan Jr V 14:22.26 5:45 2.5 171/206 6/6 6/6 18/29
Vordahl, Chris Sr V 13:52.98 5:33 2.5 122/206 4/6 4/6 21/30
Runner Gr Squad Time Pace Dist Place Rank in Squad Rank in School Rank vs Comp Last Year Time
(Δ,%)
Last Race Time
(Δ,%)
Last PR
(Δ,%)
Last DPR
(Δ,%)
Imprvmts

Under Improvement, the abbreviations are:

  • LY = Beat time from the same course a year ago.
  • LR = Beat time from the most recent running of this course.
  • PR = Set a new PR on this course. A "Course PR".
  • PG = Beat personal goal.
  • SBP = Best performance of season based on position of finish relative to the field.
  • DPR = A "Distance Personal Record" - the personal best time considering distance only, not unique course characteristics. Applicable for 2, 2.48(4K), 3, and 3.1(5K) mile courses.
  • DSR = A "Distance Season Record" - same as above, but for the current season only.
  • DTW = "Displace to Win". This athlete, as the 6th or 7th runner on his/her squad, displaced scoring runners from a competitor enabling his/her team to finish ahead of that competitor.
  • TB = "Tiebreaker". As the #6 athlete on his/her squad, this athlete was the tiebreaker enabling his/her team to finish ahead of that competitor.

All columns are sortable by clicking on the column heading.

Boys Team Results

Team Rank of Finish Time
Gap
Dist Avg Pace 1st Place Pace 5th Place Pace Points Win Team Pace Last Year Time
(Δ,%)
Last Race Time
(Δ,%)
Last PR
(Δ,%)
Improvements Runners (Points)
V 1st 5 21/30 68:37
0:46
2.5 5:29 5:18 5:36 495 5:12 Kyle Dickerson (36), Karson Fronk (83), Nick Childers (119), Chris Vordahl (122), John Mattoon (135)
Team Rank of Finish Time Dist Avg Pace 1st Place Pace 5th Place Pace Points Win Team Pace Last Year Time
(Δ,%)
Last Race Time
(Δ,%)
Last PR
(Δ,%)
Improvements Runners (Points)

Under Improvement, the abbreviations are:

  • LY = Beat time from the same course a year ago
  • LR = Beat time from the most recent running of the course
  • PR = Set a new PR
  • PG = Beat personal goal

All columns are sortable by clicking on the column heading.

Full Individual Race Results - Boys

Pl Name Gr School Time Pace Rank in Squad Rank in School Rank vs Comp Last Year Time
(Δ)
Last Race Time
(Δ)
Last PR
(Δ)
Imp
1 Joe Rosa So WW-Plainsboro No 12:19.99 4:56
2 Andrew Colley Sr Jamestown 12:20.61 4:56
3 Alex Hatz Jr Fayetteville-Man 12:26.55 4:59
4 Sean Pohorence Sr Morris Hills 12:27.06 4:59
5 Colin Mearns Jr Jamestown 12:31.88 5:01
6 Jonathan Vitez Jr Haddonfield 12:37.21 5:03
7 Leighton Spencer Sr Don Bosco Prep 12:38.51 5:03
8 David Wilson Sr Brookline 12:38.94 5:04
9 Ben Dejarnette Sr Atlee 12:42.9 5:05
10 John Holt Sr Jamestown 12:45.34 5:06
11 Michael Franklin Sr West Morris Mendham 12:46.13 5:06
12 Alex Leuchanka Sr Shenendehowa 12:47.36 5:07
13 Robert Molke Sr Don Bosco Prep 12:48.92 5:08
14 Dan Harris Jr Shenendehowa 12:49.41 5:08
15 Zach Sullivan Sr Archbishop Spalding 12:50.18 5:08
16 Tucker Schaefer Sr Danbury 12:51.19 5:08
17 Andrew McCullen Jr Oakton 12:51.93 5:09
18 gus mckenzie Jr Germantown Friends 12:52.67 5:09
19 Mark Leininger Sr Colts Neck 12:54.72 5:10
20 Jake Sienko Jr Bishop Hendricken 12:55.35 5:10
21 Paul Merriman Jr Fayetteville-Man 12:56.99 5:11
22 Michael Pierce Sr Holy Ghost Prep PA 12:57.92 5:11
23 Shaun Thompson So Baldwinsville 12:59.93 5:12
24 Jim Rosa So WW-Plainsboro No 13:02.07 5:13
25 Joey Bubniak Sr Danbury 13:03.15 5:13
26 Mike Danaher Sr Shenendehowa 13:04.5 5:14
27 Chris Buchanan So Cicero-No. Syrac 13:05.45 5:14
28 Evan Bloomberg Sr Northport 13:06.29 5:15
29 Danny Bubniak Sr Danbury 13:07.99 5:15
30 Brian Gallagher Sr Queensbury 13:08.51 5:15
31 Brian Trainor Sr Shenendehowa 13:09.58 5:16
32 Michael Belgiovin Jr Don Bosco Prep 13:10.19 5:16
33 Mike Mazzaccaro So Christian Bros. 13:10.64 5:16
34 Neal Hendricks Sr Oakton 13:11.96 5:17
35 Colin Anderson Sr Northport 13:12.86 5:17
36 Kyle Dickerson Sr Great Oak 13:14.06 5:18 1/6 1/6 23/31
37 Sam Macaluso Jr WW-Plainsboro-So 13:14.31 5:18
38 Dennis Smith Sr Christian Bros. 13:15.1 5:18
39 Joe Brancale Sr McKee/SI Tech 13:15.47 5:18
40 andris goncarovs Jr Ithaca 13:17.23 5:19
41 Dan Bailey Jr Christian Bros. 13:17.74 5:19
42 Mike O'Dowd So Colts Neck 13:18.06 5:19
43 Tyler Hendrickson Sr Morris Hills 13:18.55 5:19
44 Dan Mykityshyn So Christian Bros. 13:18.93 5:20
45 Jonathan Squeri Jr WW-Plainsboro No 13:19.2 5:20
46 Howard Rosas Jr Don Bosco Prep 13:19.62 5:20
47 Levi Wallace Sr Danbury 13:20.99 5:20
48 tom waterman Jr Germantown Friends 13:21.33 5:21
49 Ryan Topita Sr Archbishop Spalding 13:21.64 5:21
50 Tyler Anyan Jr Brookwood 13:22.97 5:21
51 Kevin Foy Sr WW-Plainsboro-So 13:23.37 5:21
52 Brendan Grove Jr Brookline 13:24 5:22
53 Kevin Russell Sr Danbury 13:24.91 5:22
54 Doug Kalmbach Sr Brookwood 13:25.7 5:22
55 Tommy George Jr Brookwood 13:25.94 5:22
56 Brendan Offer Sr Don Bosco Prep 13:27.36 5:23
57 James Frick Sr West Morris Mendham 13:27.68 5:23
58 Adam Pacheck Jr Baldwinsville 13:28.12 5:23
59 Andy Hesse So Atlee 13:28.77 5:24
60 Mike Pereira Sr Suffern 13:29.13 5:24
61 Colin Baker Jr Haddonfield 13:29.52 5:24
62 Michael Sexton Sr Brookwood 13:29.8 5:24
63 Rafael Vargas Jr Don Bosco Prep 13:30.38 5:24
64 Chris Taylor Sr Queensbury 13:30.81 5:24
65 Brendan Swan Sr Christian Bros. 13:31.03 5:24
66 Lucas Clyne Sr Morris Hills 13:31.27 5:25
67 Matthew Chylak Sr Holy Ghost Prep PA 13:31.53 5:25
68 Tyler Corkedale Sr WW-Plainsboro No 13:32.52 5:25
69 Russell Hornsby Jr Jamestown 13:32.83 5:25
70 Anthony Lee Sr WW-Plainsboro No 13:33.34 5:25
71 Kevin Sprague Sr Queensbury 13:33.66 5:25
72 Patrick Fulghum Jr Oakton 13:34.52 5:26
73 Tim Chambers Sr Baldwinsville 13:34.76 5:26
74 Carter Hewitt Jr Brookwood 13:35.66 5:26
75 Kevin McKenna Jr Suffern 13:36.44 5:27
76 Ben Potts So Haddonfield 13:36.69 5:27
77 Ray Schlitt Jr Haddonfield 13:37.12 5:27
78 ross wistar Jr Germantown Friends 13:37.68 5:27
79 Andrew Catanese So Atlee 13:38.11 5:27
80 Sean Hitchens Sr Brookwood 13:38.31 5:27
81 Andrew Roache So Fayetteville-Man 13:38.62 5:27
82 Karlan Cruz Sr Oakton 13:38.81 5:28
83 Karson Fronk So Great Oak 13:39.12 5:28 2/6 2/6 24/31
84 Brian Schoepfer So WW-Plainsboro-So 13:39.71 5:28
85 Stephen Ellwood Sr WW-Plainsboro No 13:39.88 5:28
86 Jon Riley Sr West Morris Mendham 13:40.08 5:28
87 Matthew Woodhouse Jr Oakton 13:40.38 5:28
88 J R Spencer Sr Archbishop Spalding 13:40.58 5:28
89 Pat Carroll Sr Queensbury 13:40.72 5:28
90 Brendan Farrell Jr Fayetteville-Man 13:41.01 5:28
91 Brian Doyle Jr Bishop Hendricken 13:41.23 5:28
92 Stefan Bossbaly Jr Holy Ghost Prep PA 13:41.33 5:29
93 Vinny Chiusano Sr Morris Hills 13:41.43 5:29
94 Jon Flint Jr Queensbury 13:41.65 5:29
95 Joe Carlin Jr McKee/SI Tech 13:41.96 5:29
96 Christian Herridg Sr West Morris Mendham 13:42.21 5:29
97 Andrew Viscusi Sr Holy Ghost Prep PA 13:42.46 5:29
98 Cameron Tieuli Sr St. John's (MA) 13:42.69 5:29
99 Johnny Mitchell Jr Suffern 13:42.94 5:29
100 Ryan Sleeper Sr WW-Plainsboro No 13:43.28 5:29
101 Ryan Savercool Sr West Morris Mendham 13:43.52 5:29
102 Jon Williams Sr Queensbury 13:43.75 5:30
103 Jamie Glover Sr Shenendehowa 13:44.08 5:30
104 Aiden Galasso Sr Suffern 13:44.42 5:30
105 John Cico Sr Fayetteville-Man 13:44.83 5:30
106 Mike Caputo Sr McKee/SI Tech 13:45.22 5:30
107 David Twitchell Jr Haddonfield 13:45.6 5:30
108 Kevin Turner Sr St. John's (MA) 13:45.93 5:30
109 evan caldwell So Germantown Friends 13:46.39 5:31
110 Graham Schlickenm Jr Jamestown 13:47.17 5:31
111 Chris Pristouris Sr Danbury 13:47.43 5:31
112 Scott Rizzo Jr McKee/SI Tech 13:47.75 5:31
113 Josh Schlickenmey Sr Jamestown 13:48.05 5:31
114 Terence Galasso Sr Suffern 13:49.03 5:32
115 Jeff McKee Sr WW-Plainsboro-So 13:49.89 5:32
116 Will Frielinghaus So Queensbury 13:50 5:32
117 Chris Wicks Jr Baldwinsville 13:50.26 5:32
118 Wes Steenburgh Jr Atlee 13:50.7 5:32
119 Nick Childers Sr Great Oak 13:51.11 5:32 3/6 3/6 22/30
120 fenn hoffman Sr Germantown Friends 13:51.53 5:33
121 will troy Sr Ithaca 13:52.72 5:33
122 Chris Vordahl Sr Great Oak 13:52.98 5:33 4/6 4/6 21/30
123 Chris Weil Sr Oakton 13:54.7 5:34
124 Jared Walther So Cicero-No. Syrac 13:55 5:34
125 dylan marcus Sr Ithaca 13:55.49 5:34
126 Zack Robinson Jr Brookwood 13:55.75 5:34
127 Ben Perron Jr St. John's (MA) 13:56.05 5:34
128 Mike Kachalov Sr McKee/SI Tech 13:56.33 5:35
129 Eric Hart So Cicero-No. Syrac 13:56.64 5:35
130 John Clifford Jr Don Bosco Prep 13:57.22 5:35
131 Mark Lee Jr Christian Bros. 13:57.94 5:35
132 Owen Strong So Fayetteville-Man 13:58.97 5:36
133 Mike Lopizzo Sr Northport 13:59.4 5:36
134 Tyler Frigge So Suffern 13:59.78 5:36
135 John Mattoon So Great Oak 14:00.16 5:36 5/6 5/6 16/30
136 Brent Pavlick Sr Shenendehowa 14:00.85 5:36
137 Mike MacKenzie Jr Bishop Hendricken 14:01.19 5:36
138 Mike Pecorino Sr Monsignor Farrell 14:01.63 5:37
139 Rob Mastrangelo Sr Monsignor Farrell 14:02.57 5:37
140 Mark Bernardo Sr Monsignor Farrell 14:02.91 5:37
141 Devon Richardson Sr Atlee 14:04.22 5:38
142 Alex Orlando Sr Monsignor Farrell 14:05.22 5:38
143 Jim Desmarais Sr Bishop Hendricken 14:06.24 5:38
144 Alex Bottorff So Cicero-No. Syrac 14:07.44 5:39
145 Nick Schmidt Jr WW-Plainsboro-So 14:08.14 5:39
146 Max Margiotta Jr WW-Plainsboro-So 14:08.68 5:39
147 Ross Riordan Jr Bishop Hendricken 14:09.05 5:40
148 Christopher Tieul Sr St. John's (MA) 14:09.74 5:40
149 Kevin Panepresso Jr Holy Ghost Prep PA 14:10.06 5:40
150 Sam Pratt-Otto Jr Brookline 14:10.37 5:40
151 Liam Tansey Sr Morris Hills 14:10.8 5:40
152 Matt Nussbaum So Haddonfield 14:11.13 5:40
153 Nathan McCabe Jr Baldwinsville 14:11.43 5:41
154 david waterman So Germantown Friends 14:12.2 5:41
155 James Cassidy Sr McKee/SI Tech 14:13.38 5:41
156 Bob Arnold Sr Shenendehowa 14:13.74 5:41
157 zach montigue Sr Ithaca 14:14.08 5:42
158 Ethan Quanci So Haddonfield 14:15.1 5:42
159 Joe Hartnett Jr Fayetteville-Man 14:15.59 5:42
160 Lang Pratt-Otto Jr Brookline 14:16.06 5:42
161 Corey Rubin Jr Colts Neck 14:16.97 5:43
162 Christian Snider Sr Atlee 14:17.54 5:43
163 Kevin Chow Jr Oakton 14:18.1 5:43
164 Brian Namnum Sr Suffern 14:18.37 5:43
165 Doug Wallack So WW-Plainsboro-So 14:18.8 5:44
166 Jacob Morgan Sr Jamestown 14:19.42 5:44
167 Anthony Liota Sr Monsignor Farrell 14:19.67 5:44
168 Matt Perkins Sr Cicero-No. Syrac 14:19.89 5:44
169 Andy Romeu Sr Baldwinsville 14:20.54 5:44
170 Kevin O'Dowd Sr Colts Neck 14:21.55 5:45
171 Ryan Rigali Jr Great Oak 14:22.26 5:45 6/6 6/6 18/29
172 Chris McSorely Jr McKee/SI Tech 14:22.84 5:45
173 Alex Daponte Jr Bishop Hendricken 14:23.09 5:45
174 Ethan Pacheck So Baldwinsville 14:23.36 5:45
175 Cody Raphael Sr Danbury 14:23.61 5:45
176 Nick Dunbar Sr Cicero-No. Syrac 14:24.1 5:46
177 sam butler Jr Germantown Friends 14:25.4 5:46
178 Aaren Beaty Sr Colts Neck 14:26.02 5:46
179 Tim Coyle Sr Holy Ghost Prep PA 14:26.28 5:47
180 Christian LaMorte Sr Christian Bros. 14:28.26 5:47
181 Mike Blaskovich Jr Colts Neck 14:29.35 5:48
182 Joseph Barraro Sr Morris Hills 14:29.57 5:48
183 Christopher Bongo Sr Morris Hills 14:32.05 5:49
184 ben yavitt Sr Ithaca 14:34.15 5:50
185 Blake Perkins Jr West Morris Mendham 14:36.48 5:51
186 Zachary Bemis Sr St. John's (MA) 14:37.89 5:51
187 Rich Henry Sr Monsignor Farrell 14:38.34 5:51
188 Dean Mertz Jr Archbishop Spalding 14:39.58 5:52
189 Kevin McClernand Jr Holy Ghost Prep PA 14:42.65 5:53
190 Peter Zona Jr St. John's (MA) 14:44.03 5:54
191 Ryan Meehan So Bishop Hendricken 14:44.4 5:54
192 Jason Tuori Sr Cicero-No. Syrac 14:46.86 5:55
193 Jordan Fernald Sr Northport 14:47.75 5:55
194 Damian Garcia Jr Archbishop Spalding 14:50.13 5:56
195 Alex Haffner Sr Northport 14:55.18 5:58
196 Foster Rankin Jr Archbishop Spalding 15:00.47 6:00
197 Brad Leatherbarro Jr Archbishop Spalding 15:01.64 6:01
198 Erik Mariani Sr West Morris Mendham 15:02.39 6:01
199 DJ Ronde Sr Northport 15:03.7 6:01
200 Adam Simon So Colts Neck 15:07.46 6:03
201 Travis McKenzie Sr St. John's (MA) 15:12.75 6:05
202 Daniel Bohling Jr Brookline 15:18.89 6:08
203 Justin Yepes Sr Atlee 15:29.23 6:12
204 nick conklin Fr Ithaca 15:35.71 6:14
205 Kemare Johnson Jr Herbert H. Lehman 16:04.28 6:26
206 Chris Hernandez So Herbert H. Lehman 18:21.48 7:21
Pl Name Gr School Time Pace Rank in Squad Rank in School Rank vs Comp Last Year Time
(Δ)
Last Race Time
(Δ)
Last PR
(Δ)
Imp

Under Improvement, the abbreviations are:

  • LY = Beat time from the same course a year ago
  • LR = Beat time from the most recent running of the course
  • PR = Set a new PR
  • PG = Beat personal goal
  • SBP = Best performance of season based on position of finish relative to the field.

All columns are sortable by clicking on the column heading.

Full Team Race Results - Boys

Group of 5: V 1st 5

Pl School
Total
Time
Pts Runr 1 Runr 2 Runr 3 Runr 4 Runr 5 Runr 6 Runr 7 Imp
1 Don Bosco Prep
6-2-2-3-1
Gap: 0:49
65:25
13:05
5:14
154 Leighton Spencer
Sr
12:39
5:03
7
Robert Molke
Sr
12:49
5:08
13
Michael Belgiovin
Jr
13:10
5:16
32
Howard Rosas
Jr
13:20
5:20
46
Brendan Offer
Sr
13:27
5:23
56
Rafael Vargas
Jr
13:30
5:24
63
John Clifford
Jr
13:57
5:35
130
2 Danbury
12-6-4-4-2
Gap: 0:34
65:48
13:10
5:16
170 Tucker Schaefer
Sr
12:51
5:08
16
Joey Bubniak
Sr
13:03
5:13
25
Danny Bubniak
Sr
13:08
5:15
29
Levi Wallace
Sr
13:21
5:20
47
Kevin Russell
Sr
13:25
5:22
53
Chris Pristouris
Sr
13:47
5:31
111
Cody Raphael
Sr
14:24
5:45
175
3 Shenendehowa
10-5-2-1-3
Gap: 0:57
65:35
13:07
5:15
186 Alex Leuchanka
Sr
12:47
5:07
12
Dan Harris
Jr
12:49
5:08
14
Mike Danaher
Sr
13:05
5:14
26
Brian Trainor
Sr
13:10
5:16
31
Jamie Glover
Sr
13:44
5:30
103
Brent Pavlick
Sr
14:01
5:36
136
Bob Arnold
Sr
14:14
5:41
156
4 Jamestown
2-1-1-2-4
Gap: 1:27
64:58
13:00
5:12
196 Andrew Colley
Sr
12:21
4:56
2
Colin Mearns
Jr
12:32
5:01
5
John Holt
Sr
12:45
5:06
10
Russell Hornsby
Jr
13:33
5:25
69
Graham Schlickenm
Jr
13:47
5:31
110
Josh Schlickenmey
Sr
13:48
5:31
113
Jacob Morgan
Sr
14:19
5:44
166
5 WW-Plainsboro No
1-4-4-5-5
Gap: 1:13
65:47
13:09
5:16
208 Joe Rosa
So
12:20
4:56
1
Jim Rosa
So
13:02
5:13
24
Jonathan Squeri
Jr
13:19
5:20
45
Tyler Corkedale
Sr
13:33
5:25
68
Anthony Lee
Sr
13:33
5:25
70
Stephen Ellwood
Sr
13:40
5:28
85
Ryan Sleeper
Sr
13:43
5:29
100
6 Christian Bros.
22-17-7-6-6
Gap: 0:20
66:33
13:19
5:19
221 Mike Mazzaccaro
So
13:11
5:16
33
Dennis Smith
Sr
13:15
5:18
38
Dan Bailey
Jr
13:18
5:19
41
Dan Mykityshyn
So
13:19
5:20
44
Brendan Swan
Sr
13:31
5:24
65
Mark Lee
Jr
13:58
5:35
131
Christian LaMorte
Sr
14:28
5:47
180
7 Oakton
13-8-9-8-7
Gap: 0:48
66:58
13:24
5:21
292 Andrew McCullen
Jr
12:52
5:09
17
Neal Hendricks
Sr
13:12
5:17
34
Patrick Fulghum
Jr
13:35
5:26
72
Karlan Cruz
Sr
13:39
5:28
82
Matthew Woodhouse
Jr
13:40
5:28
87
Chris Weil
Sr
13:55
5:34
123
Kevin Chow
Jr
14:18
5:43
163
8 Brookwood
27-22-16-11-8
Gap: 0:13
67:20
13:28
5:23
295 Tyler Anyan
Jr
13:23
5:21
50
Doug Kalmbach
Sr
13:26
5:22
54
Tommy George
Jr
13:26
5:22
55
Michael Sexton
Sr
13:30
5:24
62
Carter Hewitt
Jr
13:36
5:26
74
Sean Hitchens
Sr
13:38
5:27
80
Zack Robinson
Jr
13:56
5:34
126
9 Fayetteville-Man
3-3-6-7-9
Gap: 1:18
66:28
13:18
5:19
300 Alex Hatz
Jr
12:27
4:59
3
Paul Merriman
Jr
12:57
5:11
21
Andrew Roache
So
13:39
5:27
81
Brendan Farrell
Jr
13:41
5:28
90
John Cico
Sr
13:45
5:30
105
Owen Strong
So
13:59
5:36
132
Joe Hartnett
Jr
14:16
5:42
159
10 Haddonfield
5-14-10-10-10
Gap: 1:08
67:06
13:25
5:22
327 Jonathan Vitez
Jr
12:37
5:03
6
Colin Baker
Jr
13:30
5:24
61
Ben Potts
So
13:37
5:27
76
Ray Schlitt
Jr
13:37
5:27
77
David Twitchell
Jr
13:46
5:30
107
Matt Nussbaum
So
14:11
5:40
152
Ethan Quanci
So
14:15
5:42
158
11 Queensbury
21-21-17-14-11
Gap: 0:33
67:35
13:31
5:24
348 Brian Gallagher
Sr
13:09
5:15
30
Chris Taylor
Sr
13:31
5:24
64
Kevin Sprague
Sr
13:34
5:25
71
Pat Carroll
Sr
13:41
5:28
89
Jon Flint
Jr
13:42
5:29
94
Jon Williams
Sr
13:44
5:30
102
Will Frielinghaus
So
13:50
5:32
116
12 West Morris Mendham
9-15-14-12-12
Gap: 0:57
67:20
13:28
5:23
351 Michael Franklin
Sr
12:46
5:06
11
James Frick
Sr
13:28
5:23
57
Jon Riley
Sr
13:40
5:28
86
Christian Herridg
Sr
13:42
5:29
96
Ryan Savercool
Sr
13:44
5:29
101
Blake Perkins
Jr
14:36
5:51
185
Erik Mariani
Sr
15:02
6:01
198
13 Morris Hills
4-7-8-9-13
Gap: 1:44
67:09
13:26
5:22
357 Sean Pohorence
Sr
12:27
4:59
4
Tyler Hendrickson
Sr
13:19
5:19
43
Lucas Clyne
Sr
13:31
5:25
66
Vinny Chiusano
Sr
13:41
5:29
93
Liam Tansey
Sr
14:11
5:40
151
Joseph Barraro
Sr
14:30
5:48
182
Christopher Bongo
Sr
14:32
5:49
183
14 Germantown Friends
14-13-11-13-14
Gap: 0:59
67:30
13:30
5:24
373 gus mckenzie
Jr
12:53
5:09
18
tom waterman
Jr
13:21
5:21
48
ross wistar
Jr
13:38
5:27
78
evan caldwell
So
13:46
5:31
109
fenn hoffman
Sr
13:52
5:33
120
david waterman
So
14:12
5:41
154
sam butler
Jr
14:25
5:46
177
15 Atlee
8-15-12-15-15
Gap: 1:21
67:45
13:33
5:25
406 Ben Dejarnette
Sr
12:43
5:05
9
Andy Hesse
So
13:29
5:24
59
Andrew Catanese
So
13:38
5:27
79
Wes Steenburgh
Jr
13:51
5:32
118
Devon Richardson
Sr
14:04
5:38
141
Christian Snider
Sr
14:18
5:43
162
Justin Yepes
Sr
15:29
6:12
203
16 Baldwinsville
18-18-14-16-16
Gap: 1:12
68:05
13:37
5:27
424 Shaun Thompson
So
13:00
5:12
23
Adam Pacheck
Jr
13:28
5:23
58
Tim Chambers
Sr
13:35
5:26
73
Chris Wicks
Jr
13:50
5:32
117
Nathan McCabe
Jr
14:11
5:41
153
Andy Romeu
Sr
14:21
5:44
169
Ethan Pacheck
So
14:23
5:45
174
17 Holy Ghost Prep PA
17-20-19-17-17
Gap: 1:12
68:03
13:37
5:27
427 Michael Pierce
Sr
12:58
5:11
22
Matthew Chylak
Sr
13:32
5:25
67
Stefan Bossbaly
Jr
13:41
5:29
92
Andrew Viscusi
Sr
13:42
5:29
97
Kevin Panepresso
Jr
14:10
5:40
149
Tim Coyle
Sr
14:26
5:47
179
Kevin McClernand
Jr
14:43
5:53
189
18 WW-Plainsboro-So
24-19-18-18-18
Gap: 0:54
68:15
13:39
5:28
432 Sam Macaluso
Jr
13:14
5:18
37
Kevin Foy
Sr
13:23
5:21
51
Brian Schoepfer
So
13:40
5:28
84
Jeff McKee
Sr
13:50
5:32
115
Nick Schmidt
Jr
14:08
5:39
145
Max Margiotta
Jr
14:09
5:39
146
Doug Wallack
So
14:19
5:44
165
19 Suffern
28-26-23-19-19
Gap: 0:20
68:22
13:40
5:28
452 Mike Pereira
Sr
13:29
5:24
60
Kevin McKenna
Jr
13:36
5:27
75
Johnny Mitchell
Jr
13:43
5:29
99
Aiden Galasso
Sr
13:44
5:30
104
Terence Galasso
Sr
13:49
5:32
114
Tyler Frigge
So
14:00
5:36
134
Brian Namnum
Sr
14:18
5:43
164
20 McKee/SI Tech
25-25-25-21-20
Gap: 0:41
68:27
13:41
5:29
480 Joe Brancale
Sr
13:15
5:18
39
Joe Carlin
Jr
13:42
5:29
95
Mike Caputo
Sr
13:45
5:30
106
Scott Rizzo
Jr
13:48
5:31
112
Mike Kachalov
Sr
13:56
5:35
128
James Cassidy
Sr
14:13
5:41
155
Chris McSorely
Jr
14:23
5:45
172
21 Great Oak
23-24-24-22-21
Gap: 0:46
68:37
13:43
5:29
495 Kyle Dickerson
Sr
13:14
5:18
36
Karson Fronk
So
13:39
5:28
83
Nick Childers
Sr
13:51
5:32
119
Chris Vordahl
Sr
13:53
5:33
122
John Mattoon
So
14:00
5:36
135
Ryan Rigali
Jr
14:22
5:45
171




22 Archbishop Spalding
11-12-13-20-22
Gap: 2:00
69:22
13:52
5:33
534 Zach Sullivan
Sr
12:50
5:08
15
Ryan Topita
Sr
13:22
5:21
49
J R Spencer
Sr
13:41
5:28
88
Dean Mertz
Jr
14:40
5:52
188
Damian Garcia
Jr
14:50
5:56
194
Foster Rankin
Jr
15:00
6:00
196
Brad Leatherbarro
Jr
15:02
6:01
197
23 Bishop Hendricken
16-23-26-25-23
Gap: 1:14
68:53
13:47
5:31
538 Jake Sienko
Jr
12:55
5:10
20
Brian Doyle
Jr
13:41
5:28
91
Mike MacKenzie
Jr
14:01
5:36
137
Jim Desmarais
Sr
14:06
5:38
143
Ross Riordan
Jr
14:09
5:40
147
Alex Daponte
Jr
14:23
5:45
173
Ryan Meehan
So
14:44
5:54
191
24 Colts Neck
15-10-22-26-24
Gap: 1:31
69:17
13:51
5:33
570 Mark Leininger
Sr
12:55
5:10
19
Mike O'Dowd
So
13:18
5:19
42
Corey Rubin
Jr
14:17
5:43
161
Kevin O'Dowd
Sr
14:22
5:45
170
Aaren Beaty
Sr
14:26
5:46
178
Mike Blaskovich
Jr
14:29
5:48
181
Adam Simon
So
15:07
6:03
200
25 Brookline
7-9-21-23-25
Gap: 2:40
69:48
13:58
5:35
572 David Wilson
Sr
12:39
5:04
8
Brendan Grove
Jr
13:24
5:22
52
Sam Pratt-Otto
Jr
14:10
5:40
150
Lang Pratt-Otto
Jr
14:16
5:42
160
Daniel Bohling
Jr
15:19
6:08
202








26 Northport
20-11-20-24-26
Gap: 1:49
70:01
14:00
5:36
584 Evan Bloomberg
Sr
13:06
5:15
28
Colin Anderson
Sr
13:13
5:17
35
Mike Lopizzo
Sr
13:59
5:36
133
Jordan Fernald
Sr
14:48
5:55
193
Alex Haffner
Sr
14:55
5:58
195
DJ Ronde
Sr
15:04
6:01
199




27 Cicero-No. Syrac
19-27-27-27-27
Gap: 1:14
69:24
13:53
5:33
592 Chris Buchanan
So
13:05
5:14
27
Jared Walther
So
13:55
5:34
124
Eric Hart
So
13:57
5:35
129
Alex Bottorff
So
14:07
5:39
144
Matt Perkins
Sr
14:20
5:44
168
Nick Dunbar
Sr
14:24
5:46
176
Jason Tuori
Sr
14:47
5:55
192
28 Ithaca
26-28-28-28-28
Gap: 1:17
69:54
13:59
5:35
627 andris goncarovs
Jr
13:17
5:19
40
will troy
Sr
13:53
5:33
121
dylan marcus
Sr
13:55
5:34
125
zach montigue
Sr
14:14
5:42
157
ben yavitt
Sr
14:34
5:50
184
nick conklin
Fr
15:36
6:14
204




29 St. John's (MA)
29-29-29-29-29
Gap: 0:55
70:12
14:02
5:37
667 Cameron Tieuli
Sr
13:43
5:29
98
Kevin Turner
Sr
13:46
5:30
108
Ben Perron
Jr
13:56
5:34
127
Christopher Tieul
Sr
14:10
5:40
148
Zachary Bemis
Sr
14:38
5:51
186
Peter Zona
Jr
14:44
5:54
190
Travis McKenzie
Sr
15:13
6:05
201
30 Monsignor Farrell
30-30-30-30-30
Gap: 0:18
70:32
14:06
5:39
726 Mike Pecorino
Sr
14:02
5:37
138
Rob Mastrangelo
Sr
14:03
5:37
139
Mark Bernardo
Sr
14:03
5:37
140
Alex Orlando
Sr
14:05
5:38
142
Anthony Liota
Sr
14:20
5:44
167
Rich Henry
Sr
14:38
5:51
187




Pl School Total
Time
Points Runr 1 Runr 2 Runr 3 Runr 4 Runr 5 Runr 6 Runr 7 Imp

Under Improvement, the abbreviations are:

  • LY = Beat time from the same course a year ago
  • LR = Beat time from the most recent running of the course
  • PR = Set a new PR
  • PG = Beat personal goal
  • If shaded in this color, this athlete broke the tie with a competitor resulting in his/her team finishing ahead of that competitor.
  • If shaded in this color, this athlete displaced a competitor's scoring runners resulting in his/her team finishing ahead of that competitor.
  • If shaded in this color, this athlete displaced a competitor's scoring runners AND broke a tie resulting in his/her team finishing ahead of that competitor.

All columns are sortable by clicking on the column heading.