Great Oak Results from the Southwestern League #2 at Temecula Valley HS on 10/16/08

Boys Results and Stats

Switch to Girls

Boys Individual Results

Runner Gr Squad Time Pace Dist Place Rank in Squad Rank in School Rank vs Comp Last Year Time
(Δ,%)
Last Race Time
(Δ,%)
Last PR
(Δ,%)
Last DPR
(Δ,%)
Imprvmnts
Acevedo, Christian Fr JV 20:11 6:44 3 70/120 29/50 36/57 1/1 19:19
Acevedo, James Sr JV 18:42 6:14 3 28/120 13/50 20/57 1/4 18:34 18:34 17:05
Acosta, Hershell So JV 19:33 6:31 3 53/120 24/50 31/57 1/2
Acuna, Matt So JV 20:29 6:50 3 80/120 33/50 40/57 1/1 21:00
(0:31,2.5)
21:00
(0:31,2.5)
19:27 You ROCK! (LR, PR)
Allen, Adam Fr JV 23:15 7:45 3 113/120 45/50 52/57 1/1 20:51
Bergstrom, Tanner So JV 22:58 7:39 3 109/120 42/50 49/57 1/1 20:35
Bermudez, Claye Fr JV 22:26 7:29 3 104/120 41/50 48/57 1/1 21:32
Bermudez, Isaac So JV 17:58 5:59 3 14/120 7/50 14/57 1/5 17:57 17:57 17:12
Blake, Jarrod Jr JV 17:36 5:52 3 9/120 4/50 11/57 1/5 16:47
Burke, Conor Fr JV 20:20 6:47 3 75/120 31/50 38/57 1/1 20:18
Carrillo, Eddie Fr JV 18:59 6:20 3 39/120 16/50 23/57 1/3 18:51
Childers, Nick Sr V 16:49 5:36 3 20/41 7/7 8/57 1/5 15:48
Ciochetto, Jake Fr JV 20:36 6:52 3 83/120 34/50 41/57 1/1 19:03
Cuevas, Daniel Sr JV 18:40 6:13 3 27/120 12/50 19/57 1/4 16:56 16:56 16:53
Dickerson, Kyle Sr V 15:43 5:14 3 5/41 1/7 1/57 3/6 14:36 14:36 14:36
Doerges, Jordan So JV 19:31 6:30 3 51/120 23/50 30/57 1/2 19:20
Edie, Robert So JV 21:33 7:11 3 101/120 39/50 46/57 1/1 19:23 19:23 19:20
Emery, Brenden Fr JV 19:28 6:29 3 50/120 22/50 29/57 1/2 18:39
Fraser, William Sr V 16:00 5:20 3 9/41 2/7 2/57 3/6 19:13
(3:13,16.7)
19:13
(3:13,16.7)
16:28
(0:28,2.8)
You ROCK! (LR, PR, DPR)
Fronk, Karson So V 16:12 5:24 3 12/41 4/7 4/57 2/6 15:32
Garland, Logan Fr JV 25:17 8:26 3 120/120 50/50 57/57 1/1 26:28
(1:11,4.5)
You ROCK! (DPR)
Guiles, Josh So JV 20:00 6:40 3 66/120 27/50 34/57 1/1 21:00
(1:00,4.7)
You ROCK! (DPR)
Hong, Justin Fr JV 20:36 6:52 3 84/120 35/50 42/57 1/1 20:14
Jeffords, Andrew Fr JV 18:44 6:15 3 29/120 14/50 21/57 1/4 19:10
(0:26,2.3)
You ROCK! (DPR)
Lara, Andy Sr JV 23:53 7:58 3 115/120 46/50 53/57 1/1 21:01 21:01 19:03
Lobb, Sean Sr JV 20:17 6:46 3 73/120 30/50 37/57 1/1 19:43
Mareda, Alex Fr JV 18:58 6:19 3 37/120 15/50 22/57 1/3 18:18
Mattoon, John So JV 16:49 5:36 3 2/120 2/50 8/57 1/5 16:49
(0:00,0.0)
16:49
(0:00,0.0)
15:53 You ROCK! (LR, PR)
McClure, Kon So JV 17:39 5:53 3 11/120 6/50 13/57 1/5 17:01
Mindiola, Derek So JV 19:19 6:26 3 46/120 21/50 28/57 1/3 18:18 18:18 18:18
Norton, Alex Jr JV 24:17 8:06 3 116/120 47/50 54/57 1/1 17:46 17:46 17:46
Norton, Brian Sr JV 18:06 6:02 3 16/120 9/50 16/57 1/5 16:15 16:15 16:12
Orner, Jacob Fr JV 21:34 7:11 3 102/120 40/50 47/57 1/1 19:48
Orner, Marc Sr JV 19:16 6:25 3 45/120 20/50 27/57 1/3 16:54 16:54 16:35
Orner, Matt Sr JV 19:53 6:38 3 64/120 26/50 33/57 1/1 17:15 17:15 16:53
Pagel, Josh So JV 19:00 6:20 3 40/120 17/50 24/57 1/3 17:27
Peters, Dillon Jr JV 17:21 5:47 3 5/120 3/50 10/57 1/5 16:11 16:11 16:11
Pierson, Trevor Fr JV 20:06 6:42 3 68/120 28/50 35/57 1/1 18:55
Pimienta, Tysilian So JV 17:58 5:59 3 15/120 8/50 15/57 1/5 17:29
Reyes, Rylle Fr JV 22:58 7:39 3 110/120 43/50 50/57 1/1 21:50
Rigali, Ryan Jr V 16:26 5:29 3 15/41 5/7 5/57 2/6 16:02 16:02 15:39
Rogers, Richard Sr V 16:11 5:24 3 11/41 3/7 3/57 3/6 15:46
Rolka, CJ Fr JV 24:58 8:19 3 117/120 48/50 55/57 1/1 22:30
Rothery, Brent Fr JV 19:01 6:20 3 41/120 18/50 25/57 1/3 17:55
Sasscer, Zack Sr JV 20:38 6:53 3 87/120 36/50 43/57 1/1 20:28 20:28 19:44
Shoebotham, Dane Fr JV 20:57 6:59 3 93/120 37/50 44/57 1/1 20:45
Sosa, Mark So JV 18:27 6:09 3 21/120 10/50 17/57 1/5 19:32
(1:05,5.5)
19:32
(1:05,5.5)
17:33 You ROCK! (LR, PR)
Storkersen, Jordan Jr JV 16:41 5:34 3 1/120 1/50 7/57 1/5 15:49 15:49 15:49
Stowers, Robert Fr JV 21:29 7:10 3 100/120 38/50 45/57 1/1 19:55
Szanto, Derek Fr JV 19:52 6:37 3 63/120 25/50 32/57 1/2 18:23
Thomas, William Fr JV 25:00 8:20 3 118/120 49/50 56/57 1/1 22:47
Velarde, Matt So JV 19:07 6:22 3 43/120 19/50 26/57 1/3 19:30
(0:23,2.0)
19:30
(0:23,2.0)
18:14 You ROCK! (LR, PR)
Von Gonten, Matthew Jr JV 18:35 6:12 3 24/120 11/50 18/57 1/4 17:52 17:52 17:32
Vonasek, Morgan Jr JV 23:11 7:44 3 111/120 44/50 51/57 1/1 21:37
Vordahl, Chris Sr V 16:40 5:33 3 19/41 6/7 6/57 2/6 17:59
(1:19,7.3)
17:59
(1:19,7.3)
15:55 You ROCK! (LR, PR)
Witteman, Kyle So JV 20:21 6:47 3 77/120 32/50 39/57 1/1 20:27
(0:06,0.5)
20:27
(0:06,0.5)
19:43 You ROCK! (LR, PR)
Woodside, Drew So JV 17:39 5:53 3 10/120 5/50 12/57 1/5 17:15 17:15 16:38
Runner Gr Squad Time Pace Dist Place Rank in Squad Rank in School Rank vs Comp Last Year Time
(Δ,%)
Last Race Time
(Δ,%)
Last PR
(Δ,%)
Last DPR
(Δ,%)
Imprvmts

Under Improvement, the abbreviations are:

  • LY = Beat time from the same course a year ago.
  • LR = Beat time from the most recent running of this course.
  • PR = Set a new PR on this course. A "Course PR".
  • PG = Beat personal goal.
  • SBP = Best performance of season based on position of finish relative to the field.
  • DPR = A "Distance Personal Record" - the personal best time considering distance only, not unique course characteristics. Applicable for 2, 3, and 3.1 mile courses.
  • DSR = A "Distance Season Record" - same as above, but for the current season only.
  • DTW = "Displace to Win". This athlete, as the 6th or 7th runner on his/her squad, displaced scoring runners from a competitor enabling his/her team to finish ahead of that competitor.
  • TB = "Tiebreaker". As the #6 athlete on his/her squad, this athlete was the tiebreaker enabling his/her team to finish ahead of that competitor.

All columns are sortable by clicking on the column heading.

Boys Team Results

Team Rank of Finish Time
Gap
Dist Avg Pace 1st Place Pace 5th Place Pace Points Win Team Pace Last Year Time
(Δ,%)
Last Race Time
(Δ,%)
Last PR
(Δ,%)
Improvements Runners (Points)
V 1st 5 3/6 80:32
0:43
3 5:22 5:14 5:29 52 5:14 76:29 76:29 Kyle Dickerson (5), William Fraser (9), Richard Rogers (11), Karson Fronk (12), Ryan Rigali (15)
JV 1st 5 1/5 86:06
0:58
3 5:44 5:34 5:53 27 5:44 81:29 81:29 Jordan Storkersen (1), John Mattoon (2), Dillon Peters (5), Jarrod Blake (9), Drew Woodside (10)
JV 2nd 5 1/5 90:08
0:48
3 6:01 5:53 6:09 17 6:01 84:37 84:37 Kon McClure (1), Isaac Bermudez (2), Tysilian Pimienta (3), Brian Norton (4), Mark Sosa (7)
JV 3rd 5 1/3 93:39
0:23
3 6:15 6:12 6:19 15 6:15 87:41 87:41 Matthew Von Gonten (1), Daniel Cuevas (2), James Acevedo (3), Andrew Jeffords (4), Alex Mareda (5)
JV 4th 5 1/3 95:23
0:17
3 6:22 6:20 6:25 15 6:22 89:59 89:59 Eddie Carrillo (1), Josh Pagel (2), Brent Rothery (3), Matt Velarde (4), Marc Orner (5)
JV 5th 5 1/2 97:43
0:33
3 6:31 6:26 6:37 15 6:31 93:02 93:02 Derek Mindiola (1), Brenden Emery (2), Jordan Doerges (3), Hershell Acosta (4), Derek Szanto (5)
JV 6th 5 1/1 100:27
0:24
3 6:42 6:38 6:46 15 6:42 96:30 96:30 Matt Orner (1), Josh Guiles (2), Trevor Pierson (3), Christian Acevedo (4), Sean Lobb (5)
JV 7th 5 1/1 102:22
0:16
3 6:49 6:47 6:52 15 6:49 100:07 100:07 Conor Burke (1), Kyle Witteman (2), Matt Acuna (3), Jake Ciochetto (4), Justin Hong (5)
JV 8th 5 1/1 106:11
0:56
3 7:05 6:53 7:11 15 7:05 104:51 104:51 Zack Sasscer (1), Dane Shoebotham (2), Robert Stowers (3), Robert Edie (4), Jacob Orner (5)
JV 9th 5 1/1 114:48
0:49
3 7:39 7:29 7:45 15 7:39 120:24
(5:36,4.6)
120:24
(5:36,4.6%)
Your Team ROCKS! (LR, PR) Claye Bermudez (1), Tanner Bergstrom (2), Rylle Reyes (3), Morgan Vonasek (4), Adam Allen (5)
JV 10th 5 1/1 123:25
1:24
3 8:14 7:58 8:26 15 8:14 133:36
(10:11,7.6)
133:36
(10:11,7.6%)
Your Team ROCKS! (LR, PR) Andy Lara (1), Alex Norton (2), CJ Rolka (3), William Thomas (4), Logan Garland (5)
Team Rank of Finish Time Dist Avg Pace 1st Place Pace 5th Place Pace Points Win Team Pace Last Year Time
(Δ,%)
Last Race Time
(Δ,%)
Last PR
(Δ,%)
Improvements Runners (Points)

Under Improvement, the abbreviations are:

  • LY = Beat time from the same course a year ago
  • LR = Beat time from the most recent running of the course
  • PR = Set a new PR
  • PG = Beat personal goal

All columns are sortable by clicking on the column heading.

Full Individual Race Results - Boys

Pl Name Gr School Time Pace Rank in Squad Rank in School Rank vs Comp Last Year Time
(Δ)
Last Race Time
(Δ)
Last PR
(Δ)
Imp
1 Noe Ramirez VM 15:19 5:06
2 Daniel Knauer MV 15:27 5:09
3 Drew Dalton VM 15:37 5:12
4 Chris Kincaid MV 15:43 5:14
5 Kyle Dickerson Sr Great Oak 15:43 5:14 1/7 1/57 3/6 14:36 14:36
6 Bryce Rausa VM 15:46 5:15
7 Tyler Owen VM 15:55 5:18
8 Chris Strasheim VM 15:59 5:20
9 William Fraser Sr Great Oak 16:00 5:20 2/7 2/57 3/6 19:13
(3:13)
19:13
(3:13)
You ROCK! (LR, PR)
10 Nick Behar MV 16:05 5:22
11 Richard Rogers Sr Great Oak 16:11 5:24 3/7 3/57 3/6
12 Karson Fronk So Great Oak 16:12 5:24 4/7 4/57 2/6
13 Chris Meckes CHS 16:19 5:26
14 Anthony Bennett VM 16:23 5:28
15 Ryan Rigali Jr Great Oak 16:26 5:29 5/7 5/57 2/6 16:02 16:02
16 Thomas McCall CHS 16:31 5:30
17 Jonathan Sanchez MV 16:32 5:31
18 Bryan Mercado MV 16:37 5:32
19 Chris Vordahl Sr Great Oak 16:40 5:33 6/7 6/57 2/6 17:59
(1:19)
17:59
(1:19)
You ROCK! (LR, PR)
20 Nick Childers Sr Great Oak 16:49 5:36 7/7 8/57 1/5
21 Eric Gross CHS 16:53 5:38
22 Austin Barr TV 16:53 5:38
23 Ryan hanson TV 16:53 5:38
24 Jordan Burrow MV 16:58 5:39
25 Sean Kusick VM 17:00 5:40
26 Kent Eilek TV 17:02 5:41
27 Sean Connolly MV 17:08 5:43
28 Zack Chimileski CHS 17:20 5:47
29 Austin Vanderwouden CHS 17:20 5:47
30 Nathaniel Becerra CHS 17:25 5:48
31 Daniel Rivera TV 17:28 5:49
32 Nick Stefanyshyn TV 17:52 5:57
33 Austin Pile TV 17:55 5:58
34 Michael Waltrip CHS 17:56 5:59
35 Gabe Zambrano TV 18:30 6:10
36 Anthony Hernandez TC 18:52 6:17
37 Cody Anderson TC 20:47 6:56
38 Andre Chu TC 22:18 7:26
39 Ryan Collins TC 22:20 7:27
40 Miguel Betancourt TC 22:40 7:33
41 James Brummulder TC 25:18 8:26
Pl Name Gr School Time Pace Rank in Squad Rank in School Rank vs Comp Last Year Time
(Δ)
Last Race Time
(Δ)
Last PR
(Δ)
Imp

Under Improvement, the abbreviations are:

  • LY = Beat time from the same course a year ago
  • LR = Beat time from the most recent running of the course
  • PR = Set a new PR
  • PG = Beat personal goal
  • SBP = Best performance of season based on position of finish relative to the field.

All columns are sortable by clicking on the column heading.

Full Team Race Results - Boys

Group of 5: V 1st 5

Pl School
Total
Time
Pts Runr 1 Runr 2 Runr 3 Runr 4 Runr 5 Runr 6 Runr 7 Imp
1 VM
1-1-1-1-1
Gap: 0:40
78:36
15:43
5:14
25 Noe Ramirez
-
15:19
5:06
1
Drew Dalton
-
15:37
5:12
3
Bryce Rausa
-
15:46
5:15
6
Tyler Owen
-
15:55
5:18
7
Chris Strasheim
-
15:59
5:20
8
Anthony Bennett
-
16:23
5:28
14
Sean Kusick
-
17:00
5:40
25
2 MV
2-2-2-2-2
Gap: 1:10
80:24
16:05
5:22
51 Daniel Knauer
-
15:27
5:09
2
Chris Kincaid
-
15:43
5:14
4
Nick Behar
-
16:05
5:22
10
Jonathan Sanchez
-
16:32
5:31
17
Bryan Mercado
-
16:37
5:32
18
Jordan Burrow
-
16:58
5:39
24
Sean Connolly
-
17:08
5:43
27
3 Great Oak
3-3-3-3-3
Gap: 0:43
80:32
16:06
5:22
52 Kyle Dickerson
Sr
15:43
5:14
5
William Fraser
Sr
16:00
5:20
9
Richard Rogers
Sr
16:11
5:24
11
Karson Fronk
So
16:12
5:24
12
Ryan Rigali
Jr
16:26
5:29
15
Chris Vordahl
Sr
16:40
5:33
19
Nick Childers
Sr
16:49
5:36
20
4 CHS
4-4-4-4-4
Gap: 1:01
84:23
16:53
5:38
107 Chris Meckes
-
16:19
5:26
13
Thomas McCall
-
16:31
5:30
16
Eric Gross
-
16:53
5:38
21
Zack Chimileski
-
17:20
5:47
28
Austin Vanderwouden
-
17:20
5:47
29
Nathaniel Becerra
-
17:25
5:48
30
Michael Waltrip
-
17:56
5:59
34
5 TV
5-5-5-5-5
Gap: 0:59
86:08
17:14
5:45
134 Austin Barr
-
16:53
5:38
22
Ryan hanson
-
16:53
5:38
23
Kent Eilek
-
17:02
5:41
26
Daniel Rivera
-
17:28
5:49
31
Nick Stefanyshyn
-
17:52
5:57
32
Austin Pile
-
17:55
5:58
33
Gabe Zambrano
-
18:30
6:10
35
6 TC
6-6-6-6-6
Gap: 3:48
106:57
21:23
7:08
190 Anthony Hernandez
-
18:52
6:17
36
Cody Anderson
-
20:47
6:56
37
Andre Chu
-
22:18
7:26
38
Ryan Collins
-
22:20
7:27
39
Miguel Betancourt
-
22:40
7:33
40
James Brummulder
-
25:18
8:26
41




Pl School Total
Time
Points Runr 1 Runr 2 Runr 3 Runr 4 Runr 5 Runr 6 Runr 7 Imp

Under Improvement, the abbreviations are:

  • LY = Beat time from the same course a year ago
  • LR = Beat time from the most recent running of the course
  • PR = Set a new PR
  • PG = Beat personal goal
  • If shaded in this color, this athlete broke the tie with a competitor resulting in his/her team finishing ahead of that competitor.
  • If shaded in this color, this athlete displaced a competitor's scoring runners resulting in his/her team finishing ahead of that competitor.
  • If shaded in this color, this athlete displaced a competitor's scoring runners AND broke a tie resulting in his/her team finishing ahead of that competitor.

All columns are sortable by clicking on the column heading.

Full Individual Race Results - Boys

Pl Name Gr School Time Pace Rank in Squad Rank in School Rank vs Comp Last Year Time
(Δ)
Last Race Time
(Δ)
Last PR
(Δ)
Imp
1 Jordan Storkersen Jr Great Oak 16:41 5:34 1/50 7/57 1/5 15:49 15:49
2 John Mattoon So Great Oak 16:49 5:36 2/50 8/57 1/5 16:49
(0:00)
16:49
(0:00)
You ROCK! (LR, PR)
3 Michael Matta MV 15:57 5:19
4 Matt Peng VM 17:21 5:47
5 Dillon Peters Jr Great Oak 17:21 5:47 3/50 10/57 1/5 16:11 16:11
6 Andy Walters MV 17:23 5:48
7 Mark Diaz VM 17:35 5:52
8 Justin Francis VM 17:35 5:52
9 Jarrod Blake Jr Great Oak 17:36 5:52 4/50 11/57 1/5
10 Drew Woodside So Great Oak 17:39 5:53 5/50 12/57 1/5 17:15 17:15
11 Kon McClure So Great Oak 17:39 5:53 6/50 13/57 1/5
12 Jason Elder VM 17:52 5:57
13 Michael Stewart VM 17:55 5:58
14 Isaac Bermudez So Great Oak 17:58 5:59 7/50 14/57 1/5 17:57 17:57
15 Tysilian Pimienta So Great Oak 17:58 5:59 8/50 15/57 1/5
16 Brian Norton Sr Great Oak 18:06 6:02 9/50 16/57 1/5 16:15 16:15
17 Davin Guinn VM 18:19 6:06
18 Ben Walters MV 18:14 6:05
19 Enrique Zapata CHS 18:16 6:05
20 Angel Ramirez VM 18:26 6:09
21 Mark Sosa So Great Oak 18:27 6:09 10/50 17/57 1/5 19:32
(1:05)
19:32
(1:05)
You ROCK! (LR, PR)
22 Luis Gallardo CHS 18:28 6:09
23 Eathan Sohall VM 18:32 6:11
24 Matthew Von Gonten Jr Great Oak 18:35 6:12 11/50 18/57 1/4 17:52 17:52
25 Brandon Scott MV 18:36 6:12
26 Jared Balady VM 18:39 6:13
27 Daniel Cuevas Sr Great Oak 18:40 6:13 12/50 19/57 1/4 16:56 16:56
28 James Acevedo Sr Great Oak 18:42 6:14 13/50 20/57 1/4 18:34 18:34
29 Andrew Jeffords Fr Great Oak 18:44 6:15 14/50 21/57 1/4
30 Peter Chapman MV 18:47 6:16
31 Jack Lacey CHS 18:47 6:16
32 Adam Donason VM 18:48 6:16
33 Charles Craig MV 18:49 6:16
34 Mark Chapman CHS 18:50 6:17
35 Jackson Shemdam TV 18:50 6:17
36 Alex Gallegos MV 18:54 6:18
37 Alex Mareda Fr Great Oak 18:58 6:19 15/50 22/57 1/3
38 Jaren Francis VM 18:59 6:20
39 Eddie Carrillo Fr Great Oak 18:59 6:20 16/50 23/57 1/3
40 Josh Pagel So Great Oak 19:00 6:20 17/50 24/57 1/3
41 Brent Rothery Fr Great Oak 19:01 6:20 18/50 25/57 1/3
42 Steven Bondoo CHS 19:04 6:21
43 Matt Velarde So Great Oak 19:07 6:22 19/50 26/57 1/3 19:30
(0:23)
19:30
(0:23)
You ROCK! (LR, PR)
44 Oscar Corona VM 19:07 6:22
45 Marc Orner Sr Great Oak 19:16 6:25 20/50 27/57 1/3 16:54 16:54
46 Derek Mindiola So Great Oak 19:19 6:26 21/50 28/57 1/3 18:18 18:18
47 Dillon Olson MV 19:19 6:26
48 Chris Estrella CHS 19:25 6:28
49 Scott Gamble MV 19:26 6:29
50 Brenden Emery Fr Great Oak 19:28 6:29 22/50 29/57 1/2
51 Jordan Doerges So Great Oak 19:31 6:30 23/50 30/57 1/2
52 Robert Altamirano CHS 19:33 6:31
53 Hershell Acosta So Great Oak 19:33 6:31 24/50 31/57 1/2
54 Daniel Neverman MV 19:34 6:31
55 Harris Bennet CHS 19:36 6:32
56 Nicolas Shetler CHS 19:36 6:32
57 Joey Lister VM 19:38 6:33
58 William Burrows CHS 19:39 6:33
59 Larry Searies CHS 19:40 6:33
60 Gus Sjobeck VM 19:41 6:34
61 Jacob Cline TV 19:45 6:35
62 Aaron Arreola TV 19:52 6:37
63 Derek Szanto Fr Great Oak 19:52 6:37 25/50 32/57 1/2
64 Matt Orner Sr Great Oak 19:53 6:38 26/50 33/57 1/1 17:15 17:15
65 Tim Vo CHS 19:56 6:39
66 Josh Guiles So Great Oak 20:00 6:40 27/50 34/57 1/1
67 Manuel Angulo VM 20:01 6:40
68 Trevor Pierson Fr Great Oak 20:06 6:42 28/50 35/57 1/1
69 Jonathon Boerger CHS 20:10 6:43
70 Christian Acevedo Fr Great Oak 20:11 6:44 29/50 36/57 1/1
71 David Trejo TV 20:12 6:44
72 Jomari Ocampo CHS 20:14 6:45
73 Sean Lobb Sr Great Oak 20:17 6:46 30/50 37/57 1/1
74 Matt Ramirez TV 20:17 6:46
75 Conor Burke Fr Great Oak 20:20 6:47 31/50 38/57 1/1
76 Aaron Toop VM 20:20 6:47
77 Kyle Witteman So Great Oak 20:21 6:47 32/50 39/57 1/1 20:27
(0:06)
20:27
(0:06)
You ROCK! (LR, PR)
78 Juan Escobedo TV 20:23 6:48
79 Jacob Stein CHS 20:25 6:48
80 Matt Acuna So Great Oak 20:29 6:50 33/50 40/57 1/1 21:00
(0:31)
21:00
(0:31)
You ROCK! (LR, PR)
81 Cory Pan CHS 20:32 6:51
82 Kevin Gonzales VM 20:32 6:51
83 Jake Ciochetto Fr Great Oak 20:36 6:52 34/50 41/57 1/1
84 Justin Hong Fr Great Oak 20:36 6:52 35/50 42/57 1/1
85 Bryan Dierking TV 20:37 6:52
86 Ryley Peabody CHS 20:37 6:52
87 Zack Sasscer Sr Great Oak 20:38 6:53 36/50 43/57 1/1 20:28 20:28
88 Alex Luna TV 20:40 6:53
89 Jorge Soto CHS 20:46 6:55
90 Kevin Cantero CHS 20:48 6:56
91 Nick Roweton VM 20:48 6:56
92 Kevin Craig TV 20:56 6:59
93 Dane Shoebotham Fr Great Oak 20:57 6:59 37/50 44/57 1/1
94 Tyler Pearson TV 20:59 7:00
95 Oscar Arroyo TV 21:07 7:02
96 Mike Berthelotte TV 21:15 7:05
97 Jonathon Meisterling VM 21:20 7:07
98 Tyler Mason CHS 21:23 7:08
99 Chirag Toor CHS 21:23 7:08
100 Robert Stowers Fr Great Oak 21:29 7:10 38/50 45/57 1/1
101 Robert Edie So Great Oak 21:33 7:11 39/50 46/57 1/1 19:23 19:23
102 Jacob Orner Fr Great Oak 21:34 7:11 40/50 47/57 1/1
103 James Jesperson VM 22:10 7:23
104 Claye Bermudez Fr Great Oak 22:26 7:29 41/50 48/57 1/1
105 Billy Kay CHS 22:30 7:30
106 Justus Bradley TV 22:34 7:31
107 Gustavo Cedillo CHS 22:42 7:34
108 Chase Evans TV 22:50 7:37
109 Tanner Bergstrom So Great Oak 22:58 7:39 42/50 49/57 1/1
110 Rylle Reyes Fr Great Oak 22:58 7:39 43/50 50/57 1/1
111 Morgan Vonasek Jr Great Oak 23:11 7:44 44/50 51/57 1/1
112 Noah Doyle CHS 23:14 7:45
113 Adam Allen Fr Great Oak 23:15 7:45 45/50 52/57 1/1
114 Daniel Durfee VM 23:18 7:46
115 Andy Lara Sr Great Oak 23:53 7:58 46/50 53/57 1/1 21:01 21:01
116 Alex Norton Jr Great Oak 24:17 8:06 47/50 54/57 1/1 17:46 17:46
117 CJ Rolka Fr Great Oak 24:58 8:19 48/50 55/57 1/1
118 William Thomas Fr Great Oak 25:00 8:20 49/50 56/57 1/1
119 Kevin Yzaguime CHS 25:02 8:21
120 Logan Garland Fr Great Oak 25:17 8:26 50/50 57/57 1/1
Pl Name Gr School Time Pace Rank in Squad Rank in School Rank vs Comp Last Year Time
(Δ)
Last Race Time
(Δ)
Last PR
(Δ)
Imp

Under Improvement, the abbreviations are:

  • LY = Beat time from the same course a year ago
  • LR = Beat time from the most recent running of the course
  • PR = Set a new PR
  • PG = Beat personal goal
  • SBP = Best performance of season based on position of finish relative to the field.

All columns are sortable by clicking on the column heading.

Full Team Race Results - Boys

Group of 5: JV 1st 5

Pl School
Total
Time
Pts Runr 1 Runr 2 Runr 3 Runr 4 Runr 5 Runr 6 Runr 7 Imp
1 Great Oak
1-1-1-1-1
Gap: 0:58
86:06
17:13
5:44
27 Jordan Storkersen
Jr
16:41
5:34
1
John Mattoon
So
16:49
5:36
2
Dillon Peters
Jr
17:21
5:47
5
Jarrod Blake
Jr
17:36
5:52
9
Drew Woodside
So
17:39
5:53
10
Kon McClure
So
17:39
5:53
11
Isaac Bermudez
So
17:58
5:59
14
2 VM
3-3-2-2-2
Gap: 0:34
88:18
17:40
5:53
44 Matt Peng
-
17:21
5:47
4
Mark Diaz
-
17:35
5:52
7
Justin Francis
-
17:35
5:52
8
Jason Elder
-
17:52
5:57
12
Michael Stewart
-
17:55
5:58
13
Davin Guinn
-
18:19
6:06
15
Angel Ramirez
-
18:26
6:09
18
3 MV
2-2-3-3-3
Gap: 2:50
88:57
17:47
5:56
66 Michael Matta
-
15:57
5:19
3
Andy Walters
-
17:23
5:48
6
Ben Walters
-
18:14
6:05
16
Brandon Scott
-
18:36
6:12
20
Peter Chapman
-
18:47
6:16
21
Charles Craig
-
18:49
6:16
23
Alex Gallegos
-
18:54
6:18
26
4 CHS
4-4-4-4-4
Gap: 0:48
93:25
18:41
6:14
109 Enrique Zapata
-
18:16
6:05
17
Luis Gallardo
-
18:28
6:09
19
Jack Lacey
-
18:47
6:16
22
Mark Chapman
-
18:50
6:17
24
Steven Bondoo
-
19:04
6:21
27
Chris Estrella
-
19:25
6:28
28
Robert Altamirano
-
19:33
6:31
29
5 TV
5-5-5-5-5
Gap: 1:27
98:56
19:47
6:36
151 Jackson Shemdam
-
18:50
6:17
25
Jacob Cline
-
19:45
6:35
30
Aaron Arreola
-
19:52
6:37
31
David Trejo
-
20:12
6:44
32
Matt Ramirez
-
20:17
6:46
33
Juan Escobedo
-
20:23
6:48
34
Bryan Dierking
-
20:37
6:52
35
Pl School Total
Time
Points Runr 1 Runr 2 Runr 3 Runr 4 Runr 5 Runr 6 Runr 7 Imp

Group of 5: JV 2nd 5

Pl School
Total
Time
Pts Runr 1 Runr 2 Runr 3 Runr 4 Runr 5 Runr 6 Runr 7 Imp
1 Great Oak
1-1-1-1-1
Gap: 0:48
90:08
18:02
6:01
17 Kon McClure
So
17:39
5:53
1
Isaac Bermudez
So
17:58
5:59
2
Tysilian Pimienta
So
17:58
5:59
3
Brian Norton
Sr
18:06
6:02
4
Mark Sosa
So
18:27
6:09
7
Matthew Von Gonten
Jr
18:35
6:12
9
Daniel Cuevas
Sr
18:40
6:13
11
2 VM
2-2-2-2-2
Gap: 0:29
92:44
18:33
6:11
41 Davin Guinn
-
18:19
6:06
5
Angel Ramirez
-
18:26
6:09
6
Eathan Sohall
-
18:32
6:11
8
Jared Balady
-
18:39
6:13
10
Adam Donason
-
18:48
6:16
12
Jaren Francis
-
18:59
6:20
15
Oscar Corona
-
19:07
6:22
16
3 MV
3-3-3-3-3
Gap: 0:45
96:02
19:12
6:24
84 Charles Craig
-
18:49
6:16
13
Alex Gallegos
-
18:54
6:18
14
Dillon Olson
-
19:19
6:26
17
Scott Gamble
-
19:26
6:29
19
Daniel Neverman
-
19:34
6:31
21








4 CHS
4-4-4-4-4
Gap: 0:14
97:49
19:34
6:31
107 Chris Estrella
-
19:25
6:28
18
Robert Altamirano
-
19:33
6:31
20
Harris Bennet
-
19:36
6:32
22
Nicolas Shetler
-
19:36
6:32
23
William Burrows
-
19:39
6:33
24
Larry Searies
-
19:40
6:33
25
Tim Vo
-
19:56
6:39
26
5 TV
5-5-5-5-5
Gap: 0:36
103:35
20:43
6:54
145 Juan Escobedo
-
20:23
6:48
27
Bryan Dierking
-
20:37
6:52
28
Alex Luna
-
20:40
6:53
29
Kevin Craig
-
20:56
6:59
30
Tyler Pearson
-
20:59
7:00
31
Oscar Arroyo
-
21:07
7:02
32
Mike Berthelotte
-
21:15
7:05
33
Pl School Total
Time
Points Runr 1 Runr 2 Runr 3 Runr 4 Runr 5 Runr 6 Runr 7 Imp

Group of 5: JV 3rd 5

Pl School
Total
Time
Pts Runr 1 Runr 2 Runr 3 Runr 4 Runr 5 Runr 6 Runr 7 Imp
1 Great Oak
1-1-1-1-1
Gap: 0:23
93:39
18:44
6:15
15 Matthew Von Gonten
Jr
18:35
6:12
1
Daniel Cuevas
Sr
18:40
6:13
2
James Acevedo
Sr
18:42
6:14
3
Andrew Jeffords
Fr
18:44
6:15
4
Alex Mareda
Fr
18:58
6:19
5
Eddie Carrillo
Fr
18:59
6:20
7
Josh Pagel
So
19:00
6:20
8
2 VM
2-2-2-2-2
Gap: 1:02
97:26
19:29
6:30
51 Jaren Francis
-
18:59
6:20
6
Oscar Corona
-
19:07
6:22
9
Joey Lister
-
19:38
6:33
10
Gus Sjobeck
-
19:41
6:34
12
Manuel Angulo
-
20:01
6:40
14
Aaron Toop
-
20:20
6:47
17
Kevin Gonzales
-
20:32
6:51
20
3 CHS
3-3-3-3-3
Gap: 0:45
100:25
20:05
6:42
73 Larry Searies
-
19:40
6:33
11
Tim Vo
-
19:56
6:39
13
Jonathon Boerger
-
20:10
6:43
15
Jomari Ocampo
-
20:14
6:45
16
Jacob Stein
-
20:25
6:48
18
Cory Pan
-
20:32
6:51
19
Ryley Peabody
-
20:37
6:52
21
Pl School Total
Time
Points Runr 1 Runr 2 Runr 3 Runr 4 Runr 5 Runr 6 Runr 7 Imp

Group of 5: JV 4th 5

Pl School
Total
Time
Pts Runr 1 Runr 2 Runr 3 Runr 4 Runr 5 Runr 6 Runr 7 Imp
1 Great Oak
1-1-1-1-1
Gap: 0:17
95:23
19:05
6:22
15 Eddie Carrillo
Fr
18:59
6:20
1
Josh Pagel
So
19:00
6:20
2
Brent Rothery
Fr
19:01
6:20
3
Matt Velarde
So
19:07
6:22
4
Marc Orner
Sr
19:16
6:25
5
Derek Mindiola
So
19:19
6:26
6
Brenden Emery
Fr
19:28
6:29
7
2 CHS
3-3-2-2-2
Gap: 0:51
104:06
20:49
6:56
61 Cory Pan
-
20:32
6:51
9
Ryley Peabody
-
20:37
6:52
11
Jorge Soto
-
20:46
6:55
12
Kevin Cantero
-
20:48
6:56
13
Tyler Mason
-
21:23
7:08
16
Chirag Toor
-
21:23
7:08
17
Billy Kay
-
22:30
7:30
19
3 VM
2-2-2-3-3
Gap: 1:50
105:10
21:02
7:01
65 Aaron Toop
-
20:20
6:47
8
Kevin Gonzales
-
20:32
6:51
10
Nick Roweton
-
20:48
6:56
14
Jonathon Meisterling
-
21:20
7:07
15
James Jesperson
-
22:10
7:23
18
Daniel Durfee
-
23:18
7:46
20




Pl School Total
Time
Points Runr 1 Runr 2 Runr 3 Runr 4 Runr 5 Runr 6 Runr 7 Imp

Group of 5: JV 5th 5

Pl School
Total
Time
Pts Runr 1 Runr 2 Runr 3 Runr 4 Runr 5 Runr 6 Runr 7 Imp
1 Great Oak
1-1-1-1-1
Gap: 0:33
97:43
19:33
6:31
15 Derek Mindiola
So
19:19
6:26
1
Brenden Emery
Fr
19:28
6:29
2
Jordan Doerges
So
19:31
6:30
3
Hershell Acosta
So
19:33
6:31
4
Derek Szanto
Fr
19:52
6:37
5
Matt Orner
Sr
19:53
6:38
6
Josh Guiles
So
20:00
6:40
7
2 CHS
2-2-2-2-2
Gap: 3:39
114:51
22:58
7:39
50 Chirag Toor
-
21:23
7:08
8
Billy Kay
-
22:30
7:30
9
Gustavo Cedillo
-
22:42
7:34
10
Noah Doyle
-
23:14
7:45
11
Kevin Yzaguime
-
25:02
8:21
12








Pl School Total
Time
Points Runr 1 Runr 2 Runr 3 Runr 4 Runr 5 Runr 6 Runr 7 Imp

Group of 5: JV 6th 5

Pl School
Total
Time
Pts Runr 1 Runr 2 Runr 3 Runr 4 Runr 5 Runr 6 Runr 7 Imp
1 Great Oak
1-1-1-1-1
Gap: 0:24
100:27
20:05
6:42
15 Matt Orner
Sr
19:53
6:38
1
Josh Guiles
So
20:00
6:40
2
Trevor Pierson
Fr
20:06
6:42
3
Christian Acevedo
Fr
20:11
6:44
4
Sean Lobb
Sr
20:17
6:46
5
Conor Burke
Fr
20:20
6:47
6
Kyle Witteman
So
20:21
6:47
7
Pl School Total
Time
Points Runr 1 Runr 2 Runr 3 Runr 4 Runr 5 Runr 6 Runr 7 Imp

Group of 5: JV 7th 5

Pl School
Total
Time
Pts Runr 1 Runr 2 Runr 3 Runr 4 Runr 5 Runr 6 Runr 7 Imp
1 Great Oak
1-1-1-1-1
Gap: 0:16
102:22
20:28
6:49
15 Conor Burke
Fr
20:20
6:47
1
Kyle Witteman
So
20:21
6:47
2
Matt Acuna
So
20:29
6:50
3
Jake Ciochetto
Fr
20:36
6:52
4
Justin Hong
Fr
20:36
6:52
5
Zack Sasscer
Sr
20:38
6:53
6
Dane Shoebotham
Fr
20:57
6:59
7
Pl School Total
Time
Points Runr 1 Runr 2 Runr 3 Runr 4 Runr 5 Runr 6 Runr 7 Imp

Group of 5: JV 8th 5

Pl School
Total
Time
Pts Runr 1 Runr 2 Runr 3 Runr 4 Runr 5 Runr 6 Runr 7 Imp
1 Great Oak
1-1-1-1-1
Gap: 0:56
106:11
21:14
7:05
15 Zack Sasscer
Sr
20:38
6:53
1
Dane Shoebotham
Fr
20:57
6:59
2
Robert Stowers
Fr
21:29
7:10
3
Robert Edie
So
21:33
7:11
4
Jacob Orner
Fr
21:34
7:11
5
Claye Bermudez
Fr
22:26
7:29
6
Tanner Bergstrom
So
22:58
7:39
7
Pl School Total
Time
Points Runr 1 Runr 2 Runr 3 Runr 4 Runr 5 Runr 6 Runr 7 Imp

Group of 5: JV 9th 5

Pl School
Total
Time
Pts Runr 1 Runr 2 Runr 3 Runr 4 Runr 5 Runr 6 Runr 7 Imp
1 Great Oak
1-1-1-1-1
Gap: 0:49
114:48
22:58
7:39
15 Claye Bermudez
Fr
22:26
7:29
1
Tanner Bergstrom
So
22:58
7:39
2
Rylle Reyes
Fr
22:58
7:39
3
Morgan Vonasek
Jr
23:11
7:44
4
Adam Allen
Fr
23:15
7:45
5
Andy Lara
Sr
23:53
7:58
6
Alex Norton
Jr
24:17
8:06
7
Your Team ROCKS! (LR, PR)
Pl School Total
Time
Points Runr 1 Runr 2 Runr 3 Runr 4 Runr 5 Runr 6 Runr 7 Imp

Group of 5: JV 10th 5

Pl School
Total
Time
Pts Runr 1 Runr 2 Runr 3 Runr 4 Runr 5 Runr 6 Runr 7 Imp
1 Great Oak
1-1-1-1-1
Gap: 1:24
123:25
24:41
8:14
15 Andy Lara
Sr
23:53
7:58
1
Alex Norton
Jr
24:17
8:06
2
CJ Rolka
Fr
24:58
8:19
3
William Thomas
Fr
25:00
8:20
4
Logan Garland
Fr
25:17
8:26
5








Your Team ROCKS! (LR, PR)
Pl School Total
Time
Points Runr 1 Runr 2 Runr 3 Runr 4 Runr 5 Runr 6 Runr 7 Imp

Under Improvement, the abbreviations are:

  • LY = Beat time from the same course a year ago
  • LR = Beat time from the most recent running of the course
  • PR = Set a new PR
  • PG = Beat personal goal
  • If shaded in this color, this athlete broke the tie with a competitor resulting in his/her team finishing ahead of that competitor.
  • If shaded in this color, this athlete displaced a competitor's scoring runners resulting in his/her team finishing ahead of that competitor.
  • If shaded in this color, this athlete displaced a competitor's scoring runners AND broke a tie resulting in his/her team finishing ahead of that competitor.

All columns are sortable by clicking on the column heading.

All Boys Races

2 races + combined.


All Girls Races

2 races + combined.