Great Oak Results from the Southwestern League #1 at Santa Rosa Plateau on 10/1/09

Boys Results and Stats

Switch to Girls

Boys Individual Results

Runner Gr Squad Time Pace Dist Place Rank in Squad Rank in School Rank vs Comp Last Year Time
(Δ,%)
Last Race Time
(Δ,%)
Last PR
(Δ,%)
Last DPR
(Δ,%)
Imprvmnts
Acomb, Brent So JV 19:04.61 6:22 3 26/104 14/48 21/55 1/2 17:43
Allan, Jacob Fr JV 22:38.15 7:33 3 82/104 39/48 46/55 1/1 19:48
Ayala, Paulo Fr JV 20:38.78 6:53 3 53/104 25/48 32/55 1/1 18:22
Balder, Jack Fr JV 18:03.97 6:01 3 8/104 6/48 13/55 1/4 16:49
Bergstrom, Tanner Jr JV 17:31.47 5:50 3 3/104 2/48 9/55 1/6 16:38 You ROCK! (SBP)
Bermudez, Claye So JV 20:47.15 6:56 3 57/104 29/48 36/55 1/1 18:56
Bermudez, Isaac Jr JV 18:29.91 6:10 3 16/104 9/48 16/55 1/4 16:40
Blake, Jarrod Sr JV 17:09.57 5:43 3 1/104 1/48 8/55 1/6 16:08
Blake, Steven Fr JV 21:29.53 7:10 3 70/104 32/48 39/55 1/1 21:04
Burgess, Mitch Fr JV 20:21.17 6:47 3 45/104 21/48 28/55 1/2 20:20
Burke, Conor So JV 19:04.33 6:21 3 25/104 13/48 20/55 1/3 17:57
Chamberlain, Kevin So V 16:16.2 5:25 3 3/42 1/7 1/55 3/6 15:27 You ROCK! (SBP)
Ciochetto, Jake So JV 19:47.48 6:36 3 36/104 17/48 24/55 1/2 18:23
Clarke, Logan So JV 20:32.39 6:51 3 48/104 23/48 30/55 1/2 19:06
Conroy, Patrick Fr JV 20:42.65 6:54 3 56/104 28/48 35/55 1/1 18:52
Cormier, Patrick So JV 20:37.93 6:53 3 52/104 24/48 31/55 1/1 18:44
Cortes, Alejandro So JV 20:16.44 6:45 3 43/104 20/48 27/55 1/2 18:42
Douglas, Kevin So JV 24:40.06 8:13 3 104/104 48/48 55/55 1/1 28:15
(3:35,12.7)
You ROCK! (SBP, DPR)
Emery, Brenden So JV 18:08.23 6:03 3 9/104 7/48 14/55 1/4 16:28
Fronk, Karson Jr V 16:24.09 5:28 3 6/42 3/7 3/55 1/6 15:32
Garland, Logan So JV 22:53.68 7:38 3 89/104 42/48 49/55 1/1 23:42
(0:48,3.4)
You ROCK! (PG, DPR)
Goga, Clay Jr JV 21:34.34 7:11 3 73/104 34/48 41/55 1/1 20:36
Hewitt, Michael So JV 17:50.56 5:57 3 6/104 4/48 11/55 1/5 16:23
Hurtado, Juan Fr JV 19:48.34 6:36 3 37/104 18/48 25/55 1/2 19:43
Lugo, Christian Fr JV 23:51.17 7:57 3 96/104 44/48 51/55 1/1 21:50
Mackay, Tanner Fr JV 23:32.67 7:51 3 95/104 43/48 50/55 1/1 24:54
(1:21,5.4)
You ROCK! (DPR)
Mason, Josh Jr JV 22:52.93 7:38 3 87/104 41/48 48/55 1/1 21:11
Mattoon, John Jr V 16:19.27 5:26 3 4/42 2/7 2/55 1/6 15:28 You ROCK! (SBP)
McClure, Kon Jr V 16:55.82 5:39 3 14/42 6/7 6/55 1/6 15:53
Mochizuki, Andrew Jr JV 22:10.53 7:24 3 78/104 37/48 44/55 1/1 21:53
Moniz, Brandl Fr JV 21:25.84 7:09 3 68/104 31/48 38/55 1/1 19:37
Morris, Michael Jr JV 21:39.66 7:13 3 74/104 35/48 42/55 1/1 20:27
Norton, Alex Sr JV 17:53.52 5:58 3 7/104 5/48 12/55 1/5 17:06 You ROCK! (SBP)
Nunez, Chris So JV 23:53.35 7:58 3 98/104 45/48 52/55 1/1 23:31
Pagel, Josh Jr JV 19:16.84 6:26 3 30/104 15/48 22/55 1/2 17:27
Paramo, Gabriel Fr JV 20:25.2 6:48 3 46/104 22/48 29/55 1/2 20:42
(0:17,1.4)
You ROCK! (DPR)
Parikh, Ashen Fr JV 22:43.43 7:34 3 83/104 40/48 47/55 1/1 21:01
Pearcy, Taylor Sr JV 19:25.85 6:29 3 32/104 16/48 23/55 1/2 18:24
Peters, Dillon Sr V 17:07.02 5:42 3 20/42 7/7 7/55 1/6 16:08
Pierson, Trevor So JV 18:25.52 6:09 3 13/104 8/48 15/55 1/4 18:04
Pimienta, Tysilian Jr JV 18:34.05 6:11 3 18/104 11/48 18/55 1/4 17:07
Pugh, Michael Fr JV 18:35.21 6:12 3 19/104 12/48 19/55 1/4 17:12
Rackleff, Tyler Sr V 16:43 5:34 3 9/42 5/7 5/55 1/6 15:27
Rasmussen, Austin Fr JV 20:40.47 6:53 3 55/104 27/48 34/55 1/1 19:31
Reyes, Rylle So JV 21:46.99 7:16 3 76/104 36/48 43/55 1/1 21:06
Richardson, Jade Fr JV 21:07.24 7:02 3 60/104 30/48 37/55 1/1 18:10
Rothery, Brent So JV 18:31.32 6:10 3 17/104 10/48 17/55 1/4 17:11
Shoebotham, Dane So JV 21:31.08 7:10 3 71/104 33/48 40/55 1/1 19:29
Supler, Jett Fr JV 24:28.96 8:10 3 103/104 47/48 54/55 1/1 25:22
(0:53,3.5)
You ROCK! (SBP, DPR)
Tostado, David Fr JV 24:08.13 8:03 3 101/104 46/48 53/55 1/1 26:19
(2:11,8.3)
You ROCK! (SBP, DPR)
Van Hise, Seth Fr JV 20:07.19 6:42 3 40/104 19/48 26/55 1/2 18:36
Von Gonten, Matthew Sr JV 17:41.35 5:54 3 5/104 3/48 10/55 1/6 16:52
Ward, Chase Fr JV 22:15.63 7:25 3 81/104 38/48 45/55 1/1 21:22
Witteman, Kyle Jr JV 20:40.18 6:53 3 54/104 26/48 33/55 1/1 19:32
Woodside, Drew Jr V 16:41.65 5:34 3 8/42 4/7 4/55 1/6 15:38 You ROCK! (SBP)
Runner Gr Squad Time Pace Dist Place Rank in Squad Rank in School Rank vs Comp Last Year Time
(Δ,%)
Last Race Time
(Δ,%)
Last PR
(Δ,%)
Last DPR
(Δ,%)
Imprvmts

Under Improvement, the abbreviations are:

  • LY = Beat time from the same course a year ago.
  • LR = Beat time from the most recent running of this course.
  • PR = Set a new PR on this course. A "Course PR".
  • PG = Beat personal goal.
  • SBP = Best performance of season based on position of finish relative to the field.
  • DPR = A "Distance Personal Record" - the personal best time considering distance only, not unique course characteristics. Applicable for 2, 3, and 3.1 mile courses.
  • DSR = A "Distance Season Record" - same as above, but for the current season only.
  • DTW = "Displace to Win". This athlete, as the 6th or 7th runner on his/her squad, displaced scoring runners from a competitor enabling his/her team to finish ahead of that competitor.
  • TB = "Tiebreaker". As the #6 athlete on his/her squad, this athlete was the tiebreaker enabling his/her team to finish ahead of that competitor.

All columns are sortable by clicking on the column heading.

Boys Team Results

Team Rank of Finish Time
Gap
Dist Avg Pace 1st Place Pace 5th Place Pace Points Win Team Pace Last Year Time
(Δ,%)
Last Race Time
(Δ,%)
Last PR
(Δ,%)
Improvements Runners (Points)
V 1st 5 1/6 82:24
0:27
3 5:30 5:25 5:34 30 5:30 Kevin Chamberlain (3), John Mattoon (4), Karson Fronk (6), Drew Woodside (8), Tyler Rackleff (9)
JV 1st 5 1/5 88:06
0:44
3 5:52 5:43 5:58 22 5:52 Jarrod Blake (1), Tanner Bergstrom (3), Matthew Von Gonten (5), Michael Hewitt (6), Alex Norton (7)
JV 2nd 5 1/4 91:39
0:27
3 6:07 6:01 6:10 19 6:07 Jack Balder (1), Brenden Emery (2), Trevor Pierson (3), Isaac Bermudez (6), Brent Rothery (7)
JV 3rd 5 1/2 94:35
0:43
3 6:18 6:11 6:26 15 6:18 Tysilian Pimienta (1), Michael Pugh (2), Conor Burke (3), Brent Acomb (4), Josh Pagel (5)
JV 4th 5 1/2 99:25
0:51
3 6:38 6:29 6:45 15 6:38 Taylor Pearcy (1), Jake Ciochetto (2), Juan Hurtado (3), Seth Van Hise (4), Alejandro Cortes (5)
JV 5th 5 1/1 102:35
0:18
3 6:50 6:47 6:53 15 6:50 Mitch Burgess (1), Gabriel Paramo (2), Logan Clarke (3), Patrick Cormier (4), Paulo Ayala (5)
JV 6th 5 1/1 103:58
0:27
3 6:56 6:53 7:02 15 6:56 Kyle Witteman (1), Austin Rasmussen (2), Patrick Conroy (3), Claye Bermudez (4), Jade Richardson (5)
JV 7th 5 1/1 107:40
0:14
3 7:11 7:09 7:13 15 7:11 Brandl Moniz (1), Steven Blake (2), Dane Shoebotham (3), Clay Goga (4), Michael Morris (5)
JV 8th 5 1/1 111:35
0:56
3 7:26 7:16 7:34 15 7:26 Rylle Reyes (1), Andrew Mochizuki (2), Chase Ward (3), Jacob Allan (4), Ashen Parikh (5)
JV 9th 5 1/1 117:04
1:00
3 7:48 7:38 7:58 15 7:48 Josh Mason (1), Logan Garland (2), Tanner Mackay (3), Christian Lugo (4), Chris Nunez (5)
Team Rank of Finish Time Dist Avg Pace 1st Place Pace 5th Place Pace Points Win Team Pace Last Year Time
(Δ,%)
Last Race Time
(Δ,%)
Last PR
(Δ,%)
Improvements Runners (Points)

Under Improvement, the abbreviations are:

  • LY = Beat time from the same course a year ago
  • LR = Beat time from the most recent running of the course
  • PR = Set a new PR
  • PG = Beat personal goal

All columns are sortable by clicking on the column heading.

Full Individual Race Results - Boys

Pl Name Gr School Time Pace Rank in Squad Rank in School Rank vs Comp Last Year Time
(Δ)
Last Race Time
(Δ)
Last PR
(Δ)
Imp
1 BRYCE RAUSA VISTA MURRIETA 15:55.06 5:18
2 BRANDON PINA TEMECULA VALLEY 16:06.94 5:22
3 Kevin Chamberlain So Great Oak 16:16.2 5:25 1/7 1/55 3/6 You ROCK! (SBP)
4 John Mattoon Jr Great Oak 16:19.27 5:26 2/7 2/55 1/6 You ROCK! (SBP)
5 WILL AVINA CHAPARRAL 16:23.51 5:28
6 Karson Fronk Jr Great Oak 16:24.09 5:28 3/7 3/55 1/6
7 PORTER REDDISH VISTA MURRIETA 16:32.68 5:31
8 Drew Woodside Jr Great Oak 16:41.65 5:34 4/7 4/55 1/6 You ROCK! (SBP)
9 Tyler Rackleff Sr Great Oak 16:43 5:34 5/7 5/55 1/6
10 AUSTIN BARR TEMECULA VALLEY 16:43.16 5:34
11 MICHAEL WALTRIP CHAPARRAL 16:44.84 5:35
12 BEN WALTERS MURRIETA VALLEY 16:47.1 5:36
13 JON SANCHEZ MURRIETA VALLEY 16:55.36 5:38
14 Kon McClure Jr Great Oak 16:55.82 5:39 6/7 6/55 1/6
15 DREW DALTON VISTA MURRIETA 16:57.95 5:39
16 MICHAEL MATTA MURRIETA VALLEY 16:58.52 5:40
17 RAY VILLALOBOS VISTA MURRIETA 16:59.26 5:40
18 MATT PENG VISTA MURRIETA 17:01.54 5:41
19 DAN DONALDSON TEMECULA VALLEY 17:05.39 5:42
20 Dillon Peters Sr Great Oak 17:07.02 5:42 7/7 7/55 1/6
21 YAEL ESPINAL OCHOA VISTA MURRIETA 17:08.87 5:43
22 BRYAN MERCADO MURRIETA VALLEY 17:13.73 5:45
23 KENT EILEK TEMECULA VALLEY 17:20.61 5:47
24 ANDY WALTERS MURRIETA VALLEY 17:24.59 5:48
25 ERIC GROSI CHAPARRAL 17:29.06 5:50
26 AUSTIN VANDERWOUDEN CHAPARRAL 17:31.08 5:50
27 ZACH CHIMILESKI CHAPARRAL 17:45.54 5:55
28 JARD BALADY VISTA MURRIETA 17:48.53 5:56
29 JACK LACEY CHAPARRAL 17:48.87 5:56
30 DAN THOMPSON TEMECULA VALLEY 17:50.48 5:57
31 NICK STEFANYSHYN TEMECULA VALLEY 17:50.72 5:57
32 SHANE CONNOLLY MURRIETA VALLEY 17:54.29 5:58
33 ALEX LUNA TEMECULA VALLEY 18:31.33 6:10
34 BENNETT HARRIS CHAPARRAL 19:24.14 6:28
35 PETER SPITLER TEMESCAL CANYON 20:05.97 6:42
36 JESUS RAMIREZ TEMESCAL CANYON 20:35.06 6:52
37 BRANDON SCOTT MURRIETA VALLEY 20:50.28 6:57
38 MARTIN VALENCIA TEMESCAL CANYON 21:27.21 7:09
39 JIMMY BRAUNWALDER TEMESCAL CANYON 21:51.37 7:17
40 MIGUEL RAMIREZ TEMESCAL CANYON 22:28.68 7:30
41 CODY ROULSTON TEMESCAL CANYON 22:32.25 7:31
42 TREVOR BIDDLE TEMESCAL CANYON 23:15.72 7:45
Pl Name Gr School Time Pace Rank in Squad Rank in School Rank vs Comp Last Year Time
(Δ)
Last Race Time
(Δ)
Last PR
(Δ)
Imp

Under Improvement, the abbreviations are:

  • LY = Beat time from the same course a year ago
  • LR = Beat time from the most recent running of the course
  • PR = Set a new PR
  • PG = Beat personal goal
  • SBP = Best performance of season based on position of finish relative to the field.

All columns are sortable by clicking on the column heading.

Full Team Race Results - Boys

Group of 5: V 1st 5

Pl School
Total
Time
Pts Runr 1 Runr 2 Runr 3 Runr 4 Runr 5 Runr 6 Runr 7 Imp
1 Great Oak
3-1-1-1-1
Gap: 0:27
82:24
16:29
5:30
30 Kevin Chamberlain
So
16:16
5:25
3
John Mattoon
Jr
16:19
5:26
4
Karson Fronk
Jr
16:24
5:28
6
Drew Woodside
Jr
16:42
5:34
8
Tyler Rackleff
Sr
16:43
5:34
9
Kon McClure
Jr
16:56
5:39
14
Dillon Peters
Sr
17:07
5:42
20
2 VISTA MURRIETA
1-2-2-2-2
Gap: 1:06
83:26
16:41
5:34
58 BRYCE RAUSA
-
15:55
5:18
1
PORTER REDDISH
-
16:33
5:31
7
DREW DALTON
-
16:58
5:39
15
RAY VILLALOBOS
-
16:59
5:40
17
MATT PENG
-
17:02
5:41
18
YAEL ESPINAL OCHOA
-
17:09
5:43
21
JARD BALADY
-
17:49
5:56
28
3 TEMECULA VALLEY
2-3-3-3-3
Gap: 1:44
85:07
17:01
5:40
84 BRANDON PINA
-
16:07
5:22
2
AUSTIN BARR
-
16:43
5:34
10
DAN DONALDSON
-
17:05
5:42
19
KENT EILEK
-
17:21
5:47
23
DAN THOMPSON
-
17:50
5:57
30
NICK STEFANYSHYN
-
17:51
5:57
31
ALEX LUNA
-
18:31
6:10
33
4 MURRIETA VALLEY
5-5-4-4-4
Gap: 0:37
85:19
17:04
5:41
87 BEN WALTERS
-
16:47
5:36
12
JON SANCHEZ
-
16:55
5:38
13
MICHAEL MATTA
-
16:59
5:40
16
BRYAN MERCADO
-
17:14
5:45
22
ANDY WALTERS
-
17:25
5:48
24
SHANE CONNOLLY
-
17:54
5:58
32
BRANDON SCOTT
-
20:50
6:57
37
5 CHAPARRAL
4-4-4-5-5
Gap: 1:22
85:54
17:11
5:44
94 WILL AVINA
-
16:24
5:28
5
MICHAEL WALTRIP
-
16:45
5:35
11
ERIC GROSI
-
17:29
5:50
25
AUSTIN VANDERWOUDEN
-
17:31
5:50
26
ZACH CHIMILESKI
-
17:46
5:55
27
JACK LACEY
-
17:49
5:56
29
BENNETT HARRIS
-
19:24
6:28
34
6 TEMESCAL CANYON
6-6-6-6-6
Gap: 2:23
106:28
21:18
7:06
188 PETER SPITLER
-
20:06
6:42
35
JESUS RAMIREZ
-
20:35
6:52
36
MARTIN VALENCIA
-
21:27
7:09
38
JIMMY BRAUNWALDER
-
21:51
7:17
39
MIGUEL RAMIREZ
-
22:29
7:30
40
CODY ROULSTON
-
22:32
7:31
41
TREVOR BIDDLE
-
23:16
7:45
42
Pl School Total
Time
Points Runr 1 Runr 2 Runr 3 Runr 4 Runr 5 Runr 6 Runr 7 Imp

Under Improvement, the abbreviations are:

  • LY = Beat time from the same course a year ago
  • LR = Beat time from the most recent running of the course
  • PR = Set a new PR
  • PG = Beat personal goal
  • If shaded in this color, this athlete broke the tie with a competitor resulting in his/her team finishing ahead of that competitor.
  • If shaded in this color, this athlete displaced a competitor's scoring runners resulting in his/her team finishing ahead of that competitor.
  • If shaded in this color, this athlete displaced a competitor's scoring runners AND broke a tie resulting in his/her team finishing ahead of that competitor.

All columns are sortable by clicking on the column heading.

Full Individual Race Results - Boys

Pl Name Gr School Time Pace Rank in Squad Rank in School Rank vs Comp Last Year Time
(Δ)
Last Race Time
(Δ)
Last PR
(Δ)
Imp
1 Jarrod Blake Sr Great Oak 17:09.57 5:43 1/48 8/55 1/6
2 JEOMAR MURO VISTA MURRIETA 17:27.37 5:49
3 Tanner Bergstrom Jr Great Oak 17:31.47 5:50 2/48 9/55 1/6 You ROCK! (SBP)
4 ADAM DONASON VISTA MURRIETA 17:37.31 5:52
5 Matthew Von Gonten Sr Great Oak 17:41.35 5:54 3/48 10/55 1/6
6 Michael Hewitt So Great Oak 17:50.56 5:57 4/48 11/55 1/5
7 Alex Norton Sr Great Oak 17:53.52 5:58 5/48 12/55 1/5 You ROCK! (SBP)
8 Jack Balder Fr Great Oak 18:03.97 6:01 6/48 13/55 1/4
9 Brenden Emery So Great Oak 18:08.23 6:03 7/48 14/55 1/4
10 ISAIS CRUZ VISTA MURRIETA 18:09.29 6:03
11 AUSTIN SORENSEN VISTA MURRIETA 18:09.99 6:03
12 MARC DIAZ VISTA MURRIETA 18:17.02 6:06
13 GUS SJOBECK VISTA MURRIETA 18:27.67 6:09
13 Trevor Pierson So Great Oak 18:25.52 6:09 8/48 15/55 1/4
14 MICHAEL STEWART VISTA MURRIETA 18:28.99 6:10
15 JACOB CLINE TEMECULA VALLEY 18:39.77 6:13
16 AUSTIN PILE TEMECULA VALLEY 18:54.02 6:18
16 Isaac Bermudez Jr Great Oak 18:29.91 6:10 9/48 16/55 1/4
17 GABE ZAMBRANO TEMECULA VALLEY 19:03.02 6:21
17 Brent Rothery So Great Oak 18:31.32 6:10 10/48 17/55 1/4
18 ALEX VERHULST TEMECULA VALLEY 19:03.64 6:21
18 Tysilian Pimienta Jr Great Oak 18:34.05 6:11 11/48 18/55 1/4
19 Michael Pugh Fr Great Oak 18:35.21 6:12 12/48 19/55 1/4
19 AUSTIN LARSON CHAPARRAL 19:09.42 6:23
20 DANIEL NEVERMAN MURRIETA VALLEY 19:10.31 6:23
21 JACKSON SHERIDAN TEMECULA VALLEY 19:13.9 6:25
22 JONATHAN MELSTERLING VISTA MURRIETA 18:59.39 6:20
22 MATT RAMIREZ TEMECULA VALLEY 19:39.69 6:33
23 TYLER MASON CHAPARRAL 19:45.11 6:35
24 DAVID TREJO TEMECULA VALLEY 19:45.53 6:35
25 DILLON OLSON MURRIETA VALLEY 20:03.3 6:41
25 Conor Burke So Great Oak 19:04.33 6:21 13/48 20/55 1/3
26 AUSTIN MORGAN MURRIETA VALLEY 20:07.83 6:43
26 Brent Acomb So Great Oak 19:04.61 6:22 14/48 21/55 1/2
27 NOAH DOYLE CHAPARRAL 20:16.22 6:45
28 WILL BURROWS CHAPARRAL 20:30.86 6:50
29 KEVIN GEUDTNE CHAPARRAL 20:36.52 6:52
30 PETER CHAPMAN MURRIETA VALLEY 20:58.69 7:00
30 Josh Pagel Jr Great Oak 19:16.84 6:26 15/48 22/55 1/2
31 JOHN HERNANDEZ VISTA MURRIETA 19:25.58 6:29
31 JAMAL WARD CHAPARRAL 21:09.24 7:03
32 SCOTT GAMBLE MURRIETA VALLEY 21:14.68 7:05
32 Taylor Pearcy Sr Great Oak 19:25.85 6:29 16/48 23/55 1/2
33 JASON CAREY CHAPARRAL 21:14.94 7:05
34 R.C. KAHLER TEMESCAL CANYON 23:01.86 7:41
35 KYLE MAY TEMESCAL CANYON 23:52.03 7:57
36 STEPHEN BASUBAS TEMESCAL CANYON 23:55.74 7:59
36 Jake Ciochetto So Great Oak 19:47.48 6:36 17/48 24/55 1/2
37 Juan Hurtado Fr Great Oak 19:48.34 6:36 18/48 25/55 1/2
39 MIKAEL CARPENTER VISTA MURRIETA 20:04.01 6:41
40 Seth Van Hise Fr Great Oak 20:07.19 6:42 19/48 26/55 1/2
43 Alejandro Cortes So Great Oak 20:16.44 6:45 20/48 27/55 1/2
44 KASEY SIK TEMECULA VALLEY 20:19.37 6:46
45 Mitch Burgess Fr Great Oak 20:21.17 6:47 21/48 28/55 1/2
46 Gabriel Paramo Fr Great Oak 20:25.2 6:48 22/48 29/55 1/2
48 Logan Clarke So Great Oak 20:32.39 6:51 23/48 30/55 1/2
49 JEREMIAH TREJO TEMECULA VALLEY 20:32.86 6:51
51 FELIPE RENGAL TEMECULA VALLEY 20:37.36 6:52
52 Patrick Cormier So Great Oak 20:37.93 6:53 24/48 31/55 1/1
53 Paulo Ayala Fr Great Oak 20:38.78 6:53 25/48 32/55 1/1
54 Kyle Witteman Jr Great Oak 20:40.18 6:53 26/48 33/55 1/1
55 Austin Rasmussen Fr Great Oak 20:40.47 6:53 27/48 34/55 1/1
56 Patrick Conroy Fr Great Oak 20:42.65 6:54 28/48 35/55 1/1
57 Claye Bermudez So Great Oak 20:47.15 6:56 29/48 36/55 1/1
58 KEVIN CRAIG TEMECULA VALLEY 20:52.5 6:58
60 Jade Richardson Fr Great Oak 21:07.24 7:02 30/48 37/55 1/1
61 MIKE BERTHELOTTE TEMECULA VALLEY 21:07.69 7:03
62 CHRIS CHEA VISTA MURRIETA 21:08.19 7:03
66 PRESTON CARTY TEMECULA VALLEY 21:20.01 7:07
67 CHRISTIAN TAKVERA CHAPARRAL 21:24.94 7:08
68 Brandl Moniz Fr Great Oak 21:25.84 7:09 31/48 38/55 1/1
69 MATHEW BELLAH VISTA MURRIETA 21:27.28 7:09
70 Steven Blake Fr Great Oak 21:29.53 7:10 32/48 39/55 1/1
71 Dane Shoebotham So Great Oak 21:31.08 7:10 33/48 40/55 1/1
72 TYLER PEARSON TEMECULA VALLEY 21:33.34 7:11
73 Clay Goga Jr Great Oak 21:34.34 7:11 34/48 41/55 1/1
74 Michael Morris Jr Great Oak 21:39.66 7:13 35/48 42/55 1/1
75 NEIL SOLBACK TEMECULA VALLEY 21:40.52 7:14
76 Rylle Reyes So Great Oak 21:46.99 7:16 36/48 43/55 1/1
77 HUNTER KUPKA TEMECULA VALLEY 21:51.08 7:17
78 Andrew Mochizuki Jr Great Oak 22:10.53 7:24 37/48 44/55 1/1
79 DAVID LUNA TEMECULA VALLEY 22:14.2 7:25
80 ERICK DRUBARICK CHAPARRAL 22:15.05 7:25
81 Chase Ward Fr Great Oak 22:15.63 7:25 38/48 45/55 1/1
82 Jacob Allan Fr Great Oak 22:38.15 7:33 39/48 46/55 1/1
83 Ashen Parikh Fr Great Oak 22:43.43 7:34 40/48 47/55 1/1
84 TROY SCHLALIN TEMECULA VALLEY 22:47.87 7:36
85 MIKE STEAD CHAPARRAL 22:49.98 7:37
86 TRAVIS HARPER TEMECULA VALLEY 22:50.28 7:37
87 Josh Mason Jr Great Oak 22:52.93 7:38 41/48 48/55 1/1
88 WYATT JENKINS TEMECULA VALLEY 22:53.33 7:38
89 Logan Garland So Great Oak 22:53.68 7:38 42/48 49/55 1/1
90 DUSTIN VONGEISON CHAPARRAL 22:57.27 7:39
91 CHRIS PIKE CHAPARRAL 22:57.55 7:39
92 NICK CASWELL TEMECULA VALLEY 23:00.38 7:40
94 PAUL BRADSHAW CHAPARRAL 23:23.67 7:48
95 Tanner Mackay Fr Great Oak 23:32.67 7:51 43/48 50/55 1/1
96 Christian Lugo Fr Great Oak 23:51.17 7:57 44/48 51/55 1/1
98 Chris Nunez So Great Oak 23:53.35 7:58 45/48 52/55 1/1
100 DERRICK HICKS TEMECULA VALLEY 23:57.55 7:59
101 David Tostado Fr Great Oak 24:08.13 8:03 46/48 53/55 1/1 You ROCK! (SBP)
102 JOSEPH HAM TEMECULA VALLEY 24:28.52 8:10
103 Jett Supler Fr Great Oak 24:28.96 8:10 47/48 54/55 1/1 You ROCK! (SBP)
104 Kevin Douglas So Great Oak 24:40.06 8:13 48/48 55/55 1/1 You ROCK! (SBP)
Pl Name Gr School Time Pace Rank in Squad Rank in School Rank vs Comp Last Year Time
(Δ)
Last Race Time
(Δ)
Last PR
(Δ)
Imp

Under Improvement, the abbreviations are:

  • LY = Beat time from the same course a year ago
  • LR = Beat time from the most recent running of the course
  • PR = Set a new PR
  • PG = Beat personal goal
  • SBP = Best performance of season based on position of finish relative to the field.

All columns are sortable by clicking on the column heading.

Full Team Race Results - Boys

Group of 5: JV 1st 5

Pl School
Total
Time
Pts Runr 1 Runr 2 Runr 3 Runr 4 Runr 5 Runr 6 Runr 7 Imp
1 Great Oak
1-1-1-1-1
Gap: 0:44
88:06
17:37
5:52
22 Jarrod Blake
Sr
17:10
5:43
1
Tanner Bergstrom
Jr
17:31
5:50
3
Matthew Von Gonten
Sr
17:41
5:54
5
Michael Hewitt
So
17:51
5:57
6
Alex Norton
Sr
17:54
5:58
7
Jack Balder
Fr
18:04
6:01
8
Brenden Emery
So
18:08
6:03
9
2 VISTA MURRIETA
2-2-2-2-2
Gap: 0:50
89:41
17:56
5:59
39 JEOMAR MURO
-
17:27
5:49
2
ADAM DONASON
-
17:37
5:52
4
ISAIS CRUZ
-
18:09
6:03
10
AUSTIN SORENSEN
-
18:10
6:03
11
MARC DIAZ
-
18:17
6:06
12
GUS SJOBECK
-
18:28
6:09
13
MICHAEL STEWART
-
18:29
6:10
14
3 TEMECULA VALLEY
3-3-3-3-3
Gap: 0:34
94:54
18:59
6:20
87 JACOB CLINE
-
18:40
6:13
15
AUSTIN PILE
-
18:54
6:18
16
GABE ZAMBRANO
-
19:03
6:21
17
ALEX VERHULST
-
19:04
6:21
18
JACKSON SHERIDAN
-
19:14
6:25
21
MATT RAMIREZ
-
19:40
6:33
22
DAVID TREJO
-
19:46
6:35
24
4 CHAPARRAL
4-4-4-4-4
Gap: 1:27
100:18
20:04
6:41
126 AUSTIN LARSON
-
19:09
6:23
19
TYLER MASON
-
19:45
6:35
23
NOAH DOYLE
-
20:16
6:45
27
WILL BURROWS
-
20:31
6:50
28
KEVIN GEUDTNE
-
20:37
6:52
29
JAMAL WARD
-
21:09
7:03
31
JASON CAREY
-
21:15
7:05
33
5 MURRIETA VALLEY
5-5-5-5-5
Gap: 2:04
101:35
20:19
6:46
133 DANIEL NEVERMAN
-
19:10
6:23
20
DILLON OLSON
-
20:03
6:41
25
AUSTIN MORGAN
-
20:08
6:43
26
PETER CHAPMAN
-
20:59
7:00
30
SCOTT GAMBLE
-
21:15
7:05
32








Pl School Total
Time
Points Runr 1 Runr 2 Runr 3 Runr 4 Runr 5 Runr 6 Runr 7 Imp

Group of 5: JV 2nd 5

Pl School
Total
Time
Pts Runr 1 Runr 2 Runr 3 Runr 4 Runr 5 Runr 6 Runr 7 Imp
1 Great Oak
1-1-1-1-1
Gap: 0:27
91:39
18:20
6:07
19 Jack Balder
Fr
18:04
6:01
1
Brenden Emery
So
18:08
6:03
2
Trevor Pierson
So
18:26
6:09
3
Isaac Bermudez
Jr
18:30
6:10
6
Brent Rothery
So
18:31
6:10
7
Tysilian Pimienta
Jr
18:34
6:11
8
Michael Pugh
Fr
18:35
6:12
9
2 VISTA MURRIETA
2-2-2-2-2
Gap: 1:36
95:26
19:05
6:22
47 GUS SJOBECK
-
18:28
6:09
3
MICHAEL STEWART
-
18:29
6:10
5
JONATHAN MELSTERLING
-
18:59
6:20
10
JOHN HERNANDEZ
-
19:26
6:29
13
MIKAEL CARPENTER
-
20:04
6:41
16
CHRIS CHEA
-
21:08
7:03
22
MATHEW BELLAH
-
21:27
7:09
24
3 TEMECULA VALLEY
3-3-3-3-3
Gap: 0:58
100:55
20:11
6:44
76 MATT RAMIREZ
-
19:40
6:33
10
DAVID TREJO
-
19:46
6:35
12
KASEY SIK
-
20:19
6:46
17
JEREMIAH TREJO
-
20:33
6:51
18
FELIPE RENGAL
-
20:37
6:52
19
KEVIN CRAIG
-
20:53
6:58
20
MIKE BERTHELOTTE
-
21:08
7:03
21
4 CHAPARRAL
4-4-4-4-4
Gap: 1:41
108:54
21:47
7:16
102 JAMAL WARD
-
21:09
7:03
13
JASON CAREY
-
21:15
7:05
15
CHRISTIAN TAKVERA
-
21:25
7:08
23
ERICK DRUBARICK
-
22:15
7:25
25
MIKE STEAD
-
22:50
7:37
26
DUSTIN VONGEISON
-
22:57
7:39
27
CHRIS PIKE
-
22:58
7:39
28
Pl School Total
Time
Points Runr 1 Runr 2 Runr 3 Runr 4 Runr 5 Runr 6 Runr 7 Imp

Group of 5: JV 3rd 5

Pl School
Total
Time
Pts Runr 1 Runr 2 Runr 3 Runr 4 Runr 5 Runr 6 Runr 7 Imp
1 Great Oak
1-1-1-1-1
Gap: 0:43
94:35
18:55
6:18
15 Tysilian Pimienta
Jr
18:34
6:11
1
Michael Pugh
Fr
18:35
6:12
2
Conor Burke
So
19:04
6:21
3
Brent Acomb
So
19:05
6:22
4
Josh Pagel
Jr
19:17
6:26
5
Taylor Pearcy
Sr
19:26
6:29
6
Jake Ciochetto
So
19:47
6:36
7
2 TEMECULA VALLEY
2-2-2-2-2
Gap: 0:48
106:34
21:19
7:06
50 KEVIN CRAIG
-
20:53
6:58
8
MIKE BERTHELOTTE
-
21:08
7:03
9
PRESTON CARTY
-
21:20
7:07
10
TYLER PEARSON
-
21:33
7:11
11
NEIL SOLBACK
-
21:41
7:14
12
HUNTER KUPKA
-
21:51
7:17
13
DAVID LUNA
-
22:14
7:25
14
Pl School Total
Time
Points Runr 1 Runr 2 Runr 3 Runr 4 Runr 5 Runr 6 Runr 7 Imp

Group of 5: JV 4th 5

Pl School
Total
Time
Pts Runr 1 Runr 2 Runr 3 Runr 4 Runr 5 Runr 6 Runr 7 Imp
1 Great Oak
1-1-1-1-1
Gap: 0:51
99:25
19:53
6:38
15 Taylor Pearcy
Sr
19:26
6:29
1
Jake Ciochetto
So
19:47
6:36
2
Juan Hurtado
Fr
19:48
6:36
3
Seth Van Hise
Fr
20:07
6:42
4
Alejandro Cortes
So
20:16
6:45
5
Mitch Burgess
Fr
20:21
6:47
6
Gabriel Paramo
Fr
20:25
6:48
7
2 TEMECULA VALLEY
2-2-2-2-2
Gap: 1:02
112:37
22:31
7:30
50 HUNTER KUPKA
-
21:51
7:17
8
DAVID LUNA
-
22:14
7:25
9
TROY SCHLALIN
-
22:48
7:36
10
TRAVIS HARPER
-
22:50
7:37
11
WYATT JENKINS
-
22:53
7:38
12
NICK CASWELL
-
23:00
7:40
13
DERRICK HICKS
-
23:58
7:59
14
Pl School Total
Time
Points Runr 1 Runr 2 Runr 3 Runr 4 Runr 5 Runr 6 Runr 7 Imp

Group of 5: JV 5th 5

Pl School
Total
Time
Pts Runr 1 Runr 2 Runr 3 Runr 4 Runr 5 Runr 6 Runr 7 Imp
1 Great Oak
1-1-1-1-1
Gap: 0:18
102:35
20:31
6:50
15 Mitch Burgess
Fr
20:21
6:47
1
Gabriel Paramo
Fr
20:25
6:48
2
Logan Clarke
So
20:32
6:51
3
Patrick Cormier
So
20:38
6:53
4
Paulo Ayala
Fr
20:39
6:53
5
Kyle Witteman
Jr
20:40
6:53
6
Austin Rasmussen
Fr
20:40
6:53
7
Pl School Total
Time
Points Runr 1 Runr 2 Runr 3 Runr 4 Runr 5 Runr 6 Runr 7 Imp

Group of 5: JV 6th 5

Pl School
Total
Time
Pts Runr 1 Runr 2 Runr 3 Runr 4 Runr 5 Runr 6 Runr 7 Imp
1 Great Oak
1-1-1-1-1
Gap: 0:27
103:58
20:48
6:56
15 Kyle Witteman
Jr
20:40
6:53
1
Austin Rasmussen
Fr
20:40
6:53
2
Patrick Conroy
Fr
20:43
6:54
3
Claye Bermudez
So
20:47
6:56
4
Jade Richardson
Fr
21:07
7:02
5
Brandl Moniz
Fr
21:26
7:09
6
Steven Blake
Fr
21:30
7:10
7
Pl School Total
Time
Points Runr 1 Runr 2 Runr 3 Runr 4 Runr 5 Runr 6 Runr 7 Imp

Group of 5: JV 7th 5

Pl School
Total
Time
Pts Runr 1 Runr 2 Runr 3 Runr 4 Runr 5 Runr 6 Runr 7 Imp
1 Great Oak
1-1-1-1-1
Gap: 0:14
107:40
21:32
7:11
15 Brandl Moniz
Fr
21:26
7:09
1
Steven Blake
Fr
21:30
7:10
2
Dane Shoebotham
So
21:31
7:10
3
Clay Goga
Jr
21:34
7:11
4
Michael Morris
Jr
21:40
7:13
5
Rylle Reyes
So
21:47
7:16
6
Andrew Mochizuki
Jr
22:11
7:24
7
Pl School Total
Time
Points Runr 1 Runr 2 Runr 3 Runr 4 Runr 5 Runr 6 Runr 7 Imp

Group of 5: JV 8th 5

Pl School
Total
Time
Pts Runr 1 Runr 2 Runr 3 Runr 4 Runr 5 Runr 6 Runr 7 Imp
1 Great Oak
1-1-1-1-1
Gap: 0:56
111:35
22:19
7:26
15 Rylle Reyes
So
21:47
7:16
1
Andrew Mochizuki
Jr
22:11
7:24
2
Chase Ward
Fr
22:16
7:25
3
Jacob Allan
Fr
22:38
7:33
4
Ashen Parikh
Fr
22:43
7:34
5
Josh Mason
Jr
22:53
7:38
6
Logan Garland
So
22:54
7:38
7
Pl School Total
Time
Points Runr 1 Runr 2 Runr 3 Runr 4 Runr 5 Runr 6 Runr 7 Imp

Group of 5: JV 9th 5

Pl School
Total
Time
Pts Runr 1 Runr 2 Runr 3 Runr 4 Runr 5 Runr 6 Runr 7 Imp
1 Great Oak
1-1-1-1-1
Gap: 1:00
117:04
23:25
7:48
15 Josh Mason
Jr
22:53
7:38
1
Logan Garland
So
22:54
7:38
2
Tanner Mackay
Fr
23:33
7:51
3
Christian Lugo
Fr
23:51
7:57
4
Chris Nunez
So
23:53
7:58
5
David Tostado
Fr
24:08
8:03
6
Jett Supler
Fr
24:29
8:10
7
Pl School Total
Time
Points Runr 1 Runr 2 Runr 3 Runr 4 Runr 5 Runr 6 Runr 7 Imp

Under Improvement, the abbreviations are:

  • LY = Beat time from the same course a year ago
  • LR = Beat time from the most recent running of the course
  • PR = Set a new PR
  • PG = Beat personal goal
  • If shaded in this color, this athlete broke the tie with a competitor resulting in his/her team finishing ahead of that competitor.
  • If shaded in this color, this athlete displaced a competitor's scoring runners resulting in his/her team finishing ahead of that competitor.
  • If shaded in this color, this athlete displaced a competitor's scoring runners AND broke a tie resulting in his/her team finishing ahead of that competitor.

All columns are sortable by clicking on the column heading.