Great Oak Results from the Southwestern League #2 at Sylvan Meadows on 10/11/07

Boys Results and Stats

Switch to Girls

Boys Individual Results

Runner Gr Squad Time Pace Dist Place Rank in Squad Rank in School Rank vs Comp Last Year Time
(Δ,%)
Last Race Time
(Δ,%)
Last PR
(Δ,%)
Last DPR
(Δ,%)
Imprvmnts
Acevedo, James Jr JV 18:28 6:09 3 26/71 7/24 14/31 3/4 17:05
Bermudez, Isaac Fr JV 18:56 6:19 3 40/71 12/24 19/31 3/3 17:52
Carrillo, David Sr JV 19:38 6:33 3 58/71 18/24 25/31 2/2 17:11
Cuevas, Daniel Jr JV 19:02 6:21 3 46/71 14/24 21/31 2/3 16:53
Diaz, Ben Sr JV 18:53 6:18 3 39/71 11/24 18/31 3/3 16:44
Dickerson, Kyle Jr V 15:50 5:17 3 5/39 1/7 1/31 3/6 14:36
Eagan, Matt Sr JV 17:10 5:43 3 6/71 1/24 6/31 3/5 16:31
Fraser, William Jr JV 19:57 6:39 3 65/71 22/24 29/31 1/2 17:16
Fronk, Karson Fr JV 18:42 6:14 3 35/71 9/24 16/31 3/3 17:23
Griffin, Will Sr V 16:45 5:35 3 19/39 4/7 4/31 3/6 15:19
Harding, Christian Sr V 16:26 5:29 3 16/39 3/7 3/31 3/6 15:15
Houghton, Ryan Sr JV 17:42 5:54 3 14/71 3/24 10/31 3/5 16:43
Mattoon, John Fr JV 19:50 6:37 3 63/71 21/24 28/31 2/2 16:49
Mcgregor, Christian So JV 19:46 6:35 3 61/71 19/24 26/31 2/2 18:23
Mindiola, Derek Fr JV 19:58 6:39 3 67/71 24/24 31/31 1/1 18:18
Norton, Alex So JV 19:29 6:30 3 52/71 16/24 23/31 2/2 17:46
Norton, Brian Jr V 17:40 5:53 3 29/39 7/7 9/31 3/5 16:12
Oh, Chris Fr JV 19:58 6:39 3 66/71 23/24 30/31 1/2 17:59
Orner, Marc Jr JV 18:48 6:16 3 37/71 10/24 17/31 3/3 16:54
Orner, Matt Jr JV 19:32 6:31 3 54/71 17/24 24/31 2/2 16:53
Parish, Ian Jr JV 18:39 6:13 3 33/71 8/24 15/31 3/3 17:09
Perez, Jacob Sr JV 18:13 6:04 3 22/71 6/24 13/31 3/4 16:49
Peters, Dillon So JV 18:05 6:02 3 20/71 5/24 12/31 3/4 16:11
Rigali, Ryan So V 17:10 5:43 3 24/39 6/7 6/31 3/5 16:02
Stanfill, Brian Jr V 17:09 5:43 3 23/39 5/7 5/31 3/5 16:11
Storkersen, Jordan So JV 17:21 5:47 3 9/71 2/24 8/31 3/5 15:49
Thomas, Preston Jr JV 18:59 6:20 3 43/71 13/24 20/31 3/3 17:33
Tyler, Josh So JV 19:18 6:26 3 49/71 15/24 22/31 2/2 17:48
Von Gonten, Matthew So JV 19:47 6:36 3 62/71 20/24 27/31 2/2 17:52
Woodside, Drew Fr JV 17:48 5:56 3 15/71 4/24 11/31 3/4 17:14
Wysocki, Michael Sr V 16:25 5:28 3 15/39 2/7 2/31 3/6 15:08
Runner Gr Squad Time Pace Dist Place Rank in Squad Rank in School Rank vs Comp Last Year Time
(Δ,%)
Last Race Time
(Δ,%)
Last PR
(Δ,%)
Last DPR
(Δ,%)
Imprvmts

Under Improvement, the abbreviations are:

  • LY = Beat time from the same course a year ago.
  • LR = Beat time from the most recent running of this course.
  • PR = Set a new PR on this course. A "Course PR".
  • PG = Beat personal goal.
  • SBP = Best performance of season based on position of finish relative to the field.
  • DPR = A "Distance Personal Record" - the personal best time considering distance only, not unique course characteristics. Applicable for 2, 2.48(4K), 3, and 3.1(5K) mile courses.
  • DSR = A "Distance Season Record" - same as above, but for the current season only.
  • DTW = "Displace to Win". This athlete, as the 6th or 7th runner on his/her squad, displaced scoring runners from a competitor enabling his/her team to finish ahead of that competitor.
  • TB = "Tiebreaker". As the #6 athlete on his/her squad, this athlete was the tiebreaker enabling his/her team to finish ahead of that competitor.

All columns are sortable by clicking on the column heading.

Boys Team Results

Team Rank of Finish Time
Gap
Dist Avg Pace 1st Place Pace 5th Place Pace Points Win Team Pace Last Year Time
(Δ,%)
Last Race Time
(Δ,%)
Last PR
(Δ,%)
Improvements Runners (Points)
V 1st 5 3/5 82:35
1:19
3 5:30 5:17 5:43 78 5:16 Kyle Dickerson (5), Michael Wysocki (15), Christian Harding (16), Will Griffin (19), Brian Stanfill (23)
JV 1st 5 3/4 88:06
0:55
3 5:52 5:43 6:02 63 5:37 Matt Eagan (6), Jordan Storkersen (9), Ryan Houghton (14), Drew Woodside (15), Dillon Peters (19)
JV 2nd 5 3/3 92:50
0:35
3 6:11 6:04 6:16 67 6:03 Jacob Perez (6), James Acevedo (10), Ian Parish (15), Karson Fronk (17), Marc Orner (19)
JV 3rd 5 2/2 95:08
0:25
3 6:21 6:18 6:26 35 6:16 Ben Diaz (4), Isaac Bermudez (5), Preston Thomas (7), Daniel Cuevas (9), Josh Tyler (10)
JV 4th 5 2/2 98:12
0:18
3 6:33 6:30 6:36 38 6:30 Alex Norton (3), Matt Orner (5), David Carrillo (9), Christian Mcgregor (10), Matthew Von Gonten (11)
Team Rank of Finish Time Dist Avg Pace 1st Place Pace 5th Place Pace Points Win Team Pace Last Year Time
(Δ,%)
Last Race Time
(Δ,%)
Last PR
(Δ,%)
Improvements Runners (Points)

Under Improvement, the abbreviations are:

  • LY = Beat time from the same course a year ago
  • LR = Beat time from the most recent running of the course
  • PR = Set a new PR
  • PG = Beat personal goal

All columns are sortable by clicking on the column heading.

Full Individual Race Results - Boys

Pl Name Gr School Time Pace Rank in Squad Rank in School Rank vs Comp Last Year Time
(Δ)
Last Race Time
(Δ)
Last PR
(Δ)
Imp
1 D. Mcdonald Vista Murrieta 15:22 5:07
2 D. Mccutcheon Murietta Valley 15:29 5:10
3 C. Welch Vista Murrieta 15:45 5:15
4 I. Pearce Murietta Valley 15:49 5:16
5 Kyle Dickerson Jr Great Oak 15:50 5:17 1/7 1/31 3/6
6 A. Sanchez Murietta Valley 15:51 5:17
7 N. Ramirez Vista Murrieta 15:52 5:17
8 D. Knauer Murietta Valley 15:55 5:18
9 T. Owen Vista Murrieta 16:02 5:21
10 C. Kincade Murietta Valley 16:02 5:21
11 J. Sanchez Murietta Valley 16:10 5:23
12 M. Groulx Vista Murrieta 16:16 5:25
13 J. Resendiz Murietta Valley 16:19 5:26
14 B. Raysa Vista Murrieta 16:24 5:28
15 Michael Wysocki Sr Great Oak 16:25 5:28 2/7 2/31 3/6
16 Christian Harding Sr Great Oak 16:26 5:29 3/7 3/31 3/6
17 D. Dalton Vista Murrieta 16:38 5:33
18 M. Torres Chaparral 16:42 5:34
19 Will Griffin Sr Great Oak 16:45 5:35 4/7 4/31 3/6
20 M. Stefanyshyn Temecula Valley 16:52 5:37
21 B. Pina Temecula Valley 16:55 5:38
22 J. Tak Chaparral 17:09 5:43
23 Brian Stanfill Jr Great Oak 17:09 5:43 5/7 5/31 3/5
24 Ryan Rigali So Great Oak 17:10 5:43 6/7 6/31 3/5
25 T. Mccall Chaparral 17:15 5:45
26 J. Whitaker Temecula Valley 17:33 5:51
27 J. Gerritsen Temecula Valley 17:34 5:51
28 R. Hansen Temecula Valley 17:37 5:52
29 Brian Norton Jr Great Oak 17:40 5:53 7/7 9/31 3/5
30 M. Hess Temecula Valley 17:43 5:54
31 K. Eilek Temecula Valley 17:44 5:55
32 M. Heranic Temescal Canyon 17:50 5:57
33 D. Basubas Temescal Canyon 18:08 6:03
34 R. Ahamirang Chaparral 18:10 6:03
35 A. Vanderwouden Chaparral 18:10 6:03
36 E. Gross Chaparral 18:16 6:05
37 A. Hernandez Temescal Canyon 18:30 6:10
38 M. Brown Temescal Canyon 18:45 6:15
39 W. Engen Chaparral 19:04 6:21
Pl Name Gr School Time Pace Rank in Squad Rank in School Rank vs Comp Last Year Time
(Δ)
Last Race Time
(Δ)
Last PR
(Δ)
Imp

Under Improvement, the abbreviations are:

  • LY = Beat time from the same course a year ago
  • LR = Beat time from the most recent running of the course
  • PR = Set a new PR
  • PG = Beat personal goal
  • SBP = Best performance of season based on position of finish relative to the field.

All columns are sortable by clicking on the column heading.

Full Team Race Results - Boys

Group of 5: V 1st 5

Pl School
Total
Time
Pts Runr 1 Runr 2 Runr 3 Runr 4 Runr 5 Runr 6 Runr 7 Imp
1 Murietta Valley
2-2-2-1-1
Gap: 0:33
79:06
15:49
5:16
30 D. Mccutcheon
-
15:29
5:10
2
I. Pearce
-
15:49
5:16
4
A. Sanchez
-
15:51
5:17
6
D. Knauer
-
15:55
5:18
8
C. Kincade
-
16:02
5:21
10
J. Sanchez
-
16:10
5:23
11
J. Resendiz
-
16:19
5:26
13
2 Vista Murrieta
1-1-1-1-2
Gap: 0:54
79:17
15:51
5:17
32 D. Mcdonald
-
15:22
5:07
1
C. Welch
-
15:45
5:15
3
N. Ramirez
-
15:52
5:17
7
T. Owen
-
16:02
5:21
9
M. Groulx
-
16:16
5:25
12
B. Raysa
-
16:24
5:28
14
D. Dalton
-
16:38
5:33
17
3 Great Oak
3-3-3-3-3
Gap: 1:19
82:35
16:31
5:30
78 Kyle Dickerson
Jr
15:50
5:17
5
Michael Wysocki
Sr
16:25
5:28
15
Christian Harding
Sr
16:26
5:29
16
Will Griffin
Sr
16:45
5:35
19
Brian Stanfill
Jr
17:09
5:43
23
Ryan Rigali
So
17:10
5:43
24
Brian Norton
Jr
17:40
5:53
29
4 Temecula Valley
5-5-5-4-4
Gap: 0:45
86:31
17:18
5:46
122 M. Stefanyshyn
-
16:52
5:37
20
B. Pina
-
16:55
5:38
21
J. Whitaker
-
17:33
5:51
26
J. Gerritsen
-
17:34
5:51
27
R. Hansen
-
17:37
5:52
28
M. Hess
-
17:43
5:54
30
K. Eilek
-
17:44
5:55
31
5 Chaparral
4-4-4-5-5
Gap: 1:28
87:26
17:29
5:50
130 M. Torres
-
16:42
5:34
18
J. Tak
-
17:09
5:43
22
T. Mccall
-
17:15
5:45
25
R. Ahamirang
-
18:10
6:03
32
A. Vanderwouden
-
18:10
6:03
33
E. Gross
-
18:16
6:05
34
W. Engen
-
19:04
6:21
35
Pl School Total
Time
Points Runr 1 Runr 2 Runr 3 Runr 4 Runr 5 Runr 6 Runr 7 Imp

Under Improvement, the abbreviations are:

  • LY = Beat time from the same course a year ago
  • LR = Beat time from the most recent running of the course
  • PR = Set a new PR
  • PG = Beat personal goal
  • If shaded in this color, this athlete broke the tie with a competitor resulting in his/her team finishing ahead of that competitor.
  • If shaded in this color, this athlete displaced a competitor's scoring runners resulting in his/her team finishing ahead of that competitor.
  • If shaded in this color, this athlete displaced a competitor's scoring runners AND broke a tie resulting in his/her team finishing ahead of that competitor.

All columns are sortable by clicking on the column heading.

Full Individual Race Results - Boys

Pl Name Gr School Time Pace Rank in Squad Rank in School Rank vs Comp Last Year Time
(Δ)
Last Race Time
(Δ)
Last PR
(Δ)
Imp
1 N. Behar Murietta Valley 16:28 5:29
2 C. Ortega Vista Murrieta 16:30 5:30
3 C. Strasheim Vista Murrieta 16:41 5:34
4 A. Bennett Vista Murrieta 16:45 5:35
5 J. Hernandez Vista Murrieta 17:03 5:41
6 Matt Eagan Sr Great Oak 17:10 5:43 1/24 6/31 3/5
7 R. Olson Murietta Valley 17:11 5:44
8 A. Oliveras Vista Murrieta 17:20 5:47
9 Jordan Storkersen So Great Oak 17:21 5:47 2/24 8/31 3/5
10 B. Walters Murietta Valley 17:21 5:47
11 A. Walters Murietta Valley 17:21 5:47
12 R. Meglio Murietta Valley 17:24 5:48
13 S. Kusick Vista Murrieta 17:40 5:53
14 Ryan Houghton Sr Great Oak 17:42 5:54 3/24 10/31 3/5
15 Drew Woodside Fr Great Oak 17:48 5:56 4/24 11/31 3/4
16 M. Matta Murietta Valley 17:49 5:56
17 K. Campbell Temecula Valley 17:51 5:57
18 B. Mercado Murietta Valley 17:53 5:58
19 J. Bunow Murietta Valley 17:57 5:59
20 Dillon Peters So Great Oak 18:05 6:02 5/24 12/31 3/4
21 Rasmussen Vista Murrieta 18:09 6:03
22 Jacob Perez Sr Great Oak 18:13 6:04 6/24 13/31 3/4
23 M. Peng Vista Murrieta 18:13 6:04
24 M. Diaz Vista Murrieta 18:14 6:05
25 T. Cardenas Vista Murrieta 18:25 6:08
26 James Acevedo Jr Great Oak 18:28 6:09 7/24 14/31 3/4
27 R. Taylor Murietta Valley 18:28 6:09
28 Z. Bar-marsh Vista Murrieta 18:29 6:10
29 S. Connolly Murietta Valley 18:34 6:11
30 J. Francis Jv Vista Murrieta 18:36 6:12
31 Z. Chimileski Chaparral 18:36 6:12
32 N. Becerra Chaparral 18:38 6:13
33 Ian Parish Jr Great Oak 18:39 6:13 8/24 15/31 3/3
34 C. Cruig Murietta Valley 18:40 6:13
35 Karson Fronk Fr Great Oak 18:42 6:14 9/24 16/31 3/3
36 S. Lawrence Murietta Valley 18:47 6:16
37 Marc Orner Jr Great Oak 18:48 6:16 10/24 17/31 3/3
38 O. Corona Vista Murrieta 18:50 6:17
39 Ben Diaz Sr Great Oak 18:53 6:18 11/24 18/31 3/3
40 Isaac Bermudez Fr Great Oak 18:56 6:19 12/24 19/31 3/3
41 E. Ettinghausen Murietta Valley 18:57 6:19
42 E. Diaz Vista Murrieta 18:58 6:19
43 Preston Thomas Jr Great Oak 18:59 6:20 13/24 20/31 3/3
44 R. Aceves Vista Murrieta 19:00 6:20
45 D. Rivera Temecula Valley 19:01 6:20
46 Daniel Cuevas Jr Great Oak 19:02 6:21 14/24 21/31 2/3
47 D. Donaldson Temecula Valley 19:06 6:22
48 G. Dunn Temecula Valley 19:16 6:25
49 Josh Tyler So Great Oak 19:18 6:26 15/24 22/31 2/2
50 J. Elder Vista Murrieta 19:21 6:27
51 C. Bjorkland Vista Murrieta 19:22 6:27
52 Alex Norton So Great Oak 19:29 6:30 16/24 23/31 2/2
53 B. Lachuga Vista Murrieta 19:32 6:31
54 Matt Orner Jr Great Oak 19:32 6:31 17/24 24/31 2/2
55 K. Smith Vista Murrieta 19:35 6:32
56 J. Francis Vista Murrieta 19:36 6:32
57 C. Contreras Vista Murrieta 19:37 6:32
58 David Carrillo Sr Great Oak 19:38 6:33 18/24 25/31 2/2
59 M. Champmas Chaparral 19:44 6:35
60 M. Horton Temecula Valley 19:44 6:35
61 Christian Mcgregor So Great Oak 19:46 6:35 19/24 26/31 2/2
62 Matthew Von Gonten So Great Oak 19:47 6:36 20/24 27/31 2/2
63 John Mattoon Fr Great Oak 19:50 6:37 21/24 28/31 2/2
64 A. Lund Temecula Valley 19:56 6:39
65 William Fraser Jr Great Oak 19:57 6:39 22/24 29/31 1/2
66 Chris Oh Fr Great Oak 19:58 6:39 23/24 30/31 1/2
67 Derek Mindiola Fr Great Oak 19:58 6:39 24/24 31/31 1/1
68 C. Gerntisen Temecula Valley 20:00 6:40
69 D. Olson Murietta Valley 20:02 6:41
70 J. Lister Vista Murrieta 20:04 6:41
71 E. Sohail Vista Murrieta 20:04 6:41
Pl Name Gr School Time Pace Rank in Squad Rank in School Rank vs Comp Last Year Time
(Δ)
Last Race Time
(Δ)
Last PR
(Δ)
Imp

Under Improvement, the abbreviations are:

  • LY = Beat time from the same course a year ago
  • LR = Beat time from the most recent running of the course
  • PR = Set a new PR
  • PG = Beat personal goal
  • SBP = Best performance of season based on position of finish relative to the field.

All columns are sortable by clicking on the column heading.

Full Team Race Results - Boys

Group of 5: JV 1st 5

Pl School
Total
Time
Pts Runr 1 Runr 2 Runr 3 Runr 4 Runr 5 Runr 6 Runr 7 Imp
1 Vista Murrieta
2-1-1-1-1
Gap: 0:50
84:19
16:52
5:37
22 C. Ortega
-
16:30
5:30
2
C. Strasheim
-
16:41
5:34
3
A. Bennett
-
16:45
5:35
4
J. Hernandez
-
17:03
5:41
5
A. Oliveras
-
17:20
5:47
8
S. Kusick
-
17:40
5:53
13
Rasmussen
-
18:09
6:03
20
2 Murietta Valley
1-2-2-2-2
Gap: 0:56
85:45
17:09
5:43
41 N. Behar
-
16:28
5:29
1
R. Olson
-
17:11
5:44
7
B. Walters
-
17:21
5:47
10
A. Walters
-
17:21
5:47
11
R. Meglio
-
17:24
5:48
12
M. Matta
-
17:49
5:56
16
B. Mercado
-
17:53
5:58
18
3 Great Oak
3-3-3-3-3
Gap: 0:55
88:06
17:37
5:52
63 Matt Eagan
Sr
17:10
5:43
6
Jordan Storkersen
So
17:21
5:47
9
Ryan Houghton
Sr
17:42
5:54
14
Drew Woodside
Fr
17:48
5:56
15
Dillon Peters
So
18:05
6:02
19
Jacob Perez
Sr
18:13
6:04
21
James Acevedo
Jr
18:28
6:09
22
4 Temecula Valley
4-4-4-4-4
Gap: 1:53
94:58
19:00
6:20
115 K. Campbell
-
17:51
5:57
17
D. Rivera
-
19:01
6:20
23
D. Donaldson
-
19:06
6:22
24
G. Dunn
-
19:16
6:25
25
M. Horton
-
19:44
6:35
26
A. Lund
-
19:56
6:39
27
C. Gerntisen
-
20:00
6:40
28
Pl School Total
Time
Points Runr 1 Runr 2 Runr 3 Runr 4 Runr 5 Runr 6 Runr 7 Imp

Group of 5: JV 2nd 5

Pl School
Total
Time
Pts Runr 1 Runr 2 Runr 3 Runr 4 Runr 5 Runr 6 Runr 7 Imp
1 Vista Murrieta
1-2-2-2-1
Gap: 0:45
90:41
18:08
6:03
30 S. Kusick
-
17:40
5:53
1
Rasmussen
-
18:09
6:03
5
M. Peng
-
18:13
6:04
7
M. Diaz
-
18:14
6:05
8
T. Cardenas
-
18:25
6:08
9
Z. Bar-marsh
-
18:29
6:10
12
J. Francis Jv
-
18:36
6:12
14
2 Murietta Valley
2-1-1-1-2
Gap: 0:45
90:41
18:08
6:03
33 M. Matta
-
17:49
5:56
2
B. Mercado
-
17:53
5:58
3
J. Bunow
-
17:57
5:59
4
R. Taylor
-
18:28
6:09
11
S. Connolly
-
18:34
6:11
13
C. Cruig
-
18:40
6:13
16
S. Lawrence
-
18:47
6:16
18
3 Great Oak
3-3-3-3-3
Gap: 0:35
92:50
18:34
6:11
67 Jacob Perez
Sr
18:13
6:04
6
James Acevedo
Jr
18:28
6:09
10
Ian Parish
Jr
18:39
6:13
15
Karson Fronk
Fr
18:42
6:14
17
Marc Orner
Jr
18:48
6:16
19
Ben Diaz
Sr
18:53
6:18
20
Isaac Bermudez
Fr
18:56
6:19
21
Pl School Total
Time
Points Runr 1 Runr 2 Runr 3 Runr 4 Runr 5 Runr 6 Runr 7 Imp

Group of 5: JV 3rd 5

Pl School
Total
Time
Pts Runr 1 Runr 2 Runr 3 Runr 4 Runr 5 Runr 6 Runr 7 Imp
1 Vista Murrieta
1-1-1-1-1
Gap: 0:31
93:53
18:47
6:16
20 Z. Bar-marsh
-
18:29
6:10
1
J. Francis Jv
-
18:36
6:12
2
O. Corona
-
18:50
6:17
3
E. Diaz
-
18:58
6:19
6
R. Aceves
-
19:00
6:20
8
J. Elder
-
19:21
6:27
11
C. Bjorkland
-
19:22
6:27
12
2 Great Oak
2-2-2-2-2
Gap: 0:25
95:08
19:02
6:21
35 Ben Diaz
Sr
18:53
6:18
4
Isaac Bermudez
Fr
18:56
6:19
5
Preston Thomas
Jr
18:59
6:20
7
Daniel Cuevas
Jr
19:02
6:21
9
Josh Tyler
So
19:18
6:26
10
Alex Norton
So
19:29
6:30
13
Matt Orner
Jr
19:32
6:31
14
Pl School Total
Time
Points Runr 1 Runr 2 Runr 3 Runr 4 Runr 5 Runr 6 Runr 7 Imp

Group of 5: JV 4th 5

Pl School
Total
Time
Pts Runr 1 Runr 2 Runr 3 Runr 4 Runr 5 Runr 6 Runr 7 Imp
1 Vista Murrieta
1-1-1-1-1
Gap: 0:15
97:26
19:29
6:30
20 J. Elder
-
19:21
6:27
1
C. Bjorkland
-
19:22
6:27
2
B. Lachuga
-
19:32
6:31
4
K. Smith
-
19:35
6:32
6
J. Francis
-
19:36
6:32
7
C. Contreras
-
19:37
6:32
8
J. Lister
-
20:04
6:41
14
2 Great Oak
2-2-2-2-2
Gap: 0:18
98:12
19:38
6:33
38 Alex Norton
So
19:29
6:30
3
Matt Orner
Jr
19:32
6:31
5
David Carrillo
Sr
19:38
6:33
9
Christian Mcgregor
So
19:46
6:35
10
Matthew Von Gonten
So
19:47
6:36
11
John Mattoon
Fr
19:50
6:37
12
William Fraser
Jr
19:57
6:39
13
Pl School Total
Time
Points Runr 1 Runr 2 Runr 3 Runr 4 Runr 5 Runr 6 Runr 7 Imp

Under Improvement, the abbreviations are:

  • LY = Beat time from the same course a year ago
  • LR = Beat time from the most recent running of the course
  • PR = Set a new PR
  • PG = Beat personal goal
  • If shaded in this color, this athlete broke the tie with a competitor resulting in his/her team finishing ahead of that competitor.
  • If shaded in this color, this athlete displaced a competitor's scoring runners resulting in his/her team finishing ahead of that competitor.
  • If shaded in this color, this athlete displaced a competitor's scoring runners AND broke a tie resulting in his/her team finishing ahead of that competitor.

All columns are sortable by clicking on the column heading.