Great Oak Results from the Buena Park 5 Way Meet at Buena Park HS on 9/6/07

Girls Results and Stats

Switch to Boys

Girls Individual Results

Runner Gr Squad Time Pace Dist Place Rank in Squad Rank in School Rank vs Comp Last Year Time
(Δ,%)
Last Race Time
(Δ,%)
Last PR
(Δ,%)
Last DPR
(Δ,%)
Imprvmnts
Allen, Nicole So JV 22:07 7:22 3 25/64 6/28 14/58 3/3 22:14
(0:07,0.5)
You ROCK! (DPR)
Anderson, Bree Jr JV 23:52 7:57 3 46/64 18/28 34/58 1/2 22:58
Bales, Alia Fr Fr 23:07.9 7:43 3 15/62 5/23 25/58 2/3
Barnard, Jessica Sr V 19:53.6 6:38 3 13/29 4/7 4/58 2/4 17:51
Barrese, Katie Jr V 22:20 7:27 3 21/29 7/7 19/58 3/4
Betancourt, Kristen So JV 24:22.9 8:08 3 51/64 19/28 35/58 1/2
Blake, Alex Jr JV 21:36 7:12 3 20/64 5/28 13/58 3/3
Blake, Allison Fr Fr 20:46.7 6:56 3 2/62 2/23 10/58 1/3
Bogardus, Brianna Fr Fr 25:47.6 8:36 3 35/62 17/23 46/58 1/2
Brink, Taylor So JV 22:15.8 7:25 3 27/64 8/28 17/58 2/3
Calhoun, Chanel Fr Fr 23:39.5 7:53 3 19/62 7/23 28/58 2/2
Camacho, Marlene Jr JV 23:48 7:56 3 43/64 17/28 32/58 2/2 21:50
Crofutt, Tierra Fr Fr 22:57.7 7:39 3 13/62 4/23 24/58 2/3
Crofutt, Tiffany Jr JV 23:43 7:54 3 42/64 16/28 30/58 2/3 22:44
Cuevas, Ady Fr Fr 25:37 8:32 3 30/62 13/23 42/58 1/2
DeBevoise, Devon Jr JV 25:11.7 8:24 3 52/64 20/28 39/58 1/1 25:36
(0:24,1.5)
You ROCK! (DPR)
Doles, Gina Jr JV 26:42.4 8:54 3 60/64 25/28 50/58 1/1 23:38 You ROCK! (SBP)
Echols, Lauren Sr JV 22:29.6 7:30 3 32/64 12/28 22/58 2/3 20:58
Emery, Shannon Fr Fr 25:38.3 8:33 3 32/62 15/23 44/58 1/2
Ferm, Saushia Fr Fr 27:29.4 9:10 3 45/62 20/23 53/58 2/2
Fronk, Kylee Sr JV 22:19.1 7:26 3 28/64 9/28 18/58 2/3 20:25
Gallaher, Abbey Sr V 18:23.2 6:08 3 3/29 1/7 1/58 2/4 18:06
Herrmann, Ashley Fr Fr 23:33.9 7:51 3 18/62 6/23 26/58 2/2 You ROCK! (SBP)
Howard, Alexandra Fr Fr 24:42.2 8:14 3 25/62 11/23 37/58 1/2
Hustleby, Olivia Jr V 20:18.2 6:46 3 16/29 6/7 8/58 2/4 18:26
Imura, Maxine So JV 21:18.1 7:06 3 14/64 3/28 11/58 2/3 23:18
(2:00,8.6)
You ROCK! (DPR)
Insigne, Kimberly So JV 23:39.8 7:53 3 39/64 15/28 29/58 2/3 22:15
Johnson, Anna Fr Fr 22:08.4 7:23 3 10/62 3/23 16/58 2/3
Johnson, Katie Fr Fr 20:34.7 6:52 3 1/62 1/23 9/58 1/3
Johnson, Leah Sr V 20:04 6:41 3 14/29 5/7 5/58 2/4 20:06
(0:02,0.2)
You ROCK! (DPR)
Lake, Brooke Fr Fr 25:11.6 8:24 3 28/62 12/23 38/58 1/2
Lamadrid, Danielle So JV 31:51.4 10:37 3 64/64 28/28 58/58 1/1
Larsen, Kailey Fr Fr 24:25.6 8:09 3 24/62 10/23 36/58 1/2
Leslie, Camden Fr Fr 26:13.6 8:45 3 37/62 18/23 47/58 1/2
Lim, Christina Sr JV 25:13.7 8:25 3 53/64 21/28 40/58 1/1 22:35
Lopez, Blanca Jr JV 22:07.3 7:22 3 26/64 7/28 15/58 3/3
Lundgren, Heather Fr Fr 28:11.7 9:24 3 49/62 23/23 57/58 1/2
Malloy, Kaity So JV 20:10.2 6:43 3 7/64 1/28 6/58 3/3 20:25
(0:15,1.2)
You ROCK! (DPR)
Mcdermott, Kate Fr Fr 25:41.8 8:34 3 34/62 16/23 45/58 1/2
Mcgetrick, Brittney Sr JV 23:38.4 7:53 3 38/64 14/28 27/58 2/3 23:41
(0:03,0.2)
You ROCK! (SBP, DPR)
Meyers, Tori Fr Fr 23:49.5 7:57 3 21/62 9/23 33/58 1/2
Molstre, Kelsey Fr Fr 23:47.9 7:56 3 20/62 8/23 31/58 1/2
Mora, Adiel Jr JV 22:46.3 7:35 3 34/64 13/28 23/58 2/3
Morabe, Samantha So V 19:04.8 6:22 3 9/29 3/7 3/58 2/4 19:19
(0:14,1.2)
You ROCK! (DPR)
Nanci, Juliana Fr Fr 27:30 9:10 3 46/62 21/23 54/58 1/2
Oddi, Joella Fr Fr 25:37.4 8:32 3 31/62 14/23 43/58 1/2
Palacio, Adonia So JV 26:34.1 8:51 3 58/64 24/28 49/58 1/1
Pecha, Amber So JV 20:12.7 6:44 3 8/64 2/28 7/58 2/3 20:26
(0:13,1.1)
You ROCK! (DPR)
Robillard, Ashton Fr Fr 27:35.3 9:12 3 48/62 22/23 55/58 1/2
Santiago, Carly So JV 22:26.9 7:29 3 31/64 11/28 21/58 2/3
Schell, Adrienne So JV 28:03.5 9:21 3 63/64 27/28 56/58 1/1
Slamal, Alec So JV 22:22.3 7:27 3 29/64 10/28 20/58 2/3
Tawfik, Nada Jr JV 26:33.4 8:51 3 57/64 23/28 48/58 1/1 23:15
Tungol, Nikkei So JV 25:28.4 8:29 3 56/64 22/28 41/58 1/1
Wightman, Brittany Fr Fr 26:45.4 8:55 3 39/62 19/23 51/58 1/2
Wilson, Heather Jr V 18:26.2 6:09 3 4/29 2/7 2/58 2/4 18:19
Zimmer, Sarah So JV 21:34.6 7:12 3 19/64 4/28 12/58 3/3
Zulewski, Adriana So JV 26:53 8:58 3 61/64 26/28 52/58 1/1
Runner Gr Squad Time Pace Dist Place Rank in Squad Rank in School Rank vs Comp Last Year Time
(Δ,%)
Last Race Time
(Δ,%)
Last PR
(Δ,%)
Last DPR
(Δ,%)
Imprvmts

Under Improvement, the abbreviations are:

  • LY = Beat time from the same course a year ago.
  • LR = Beat time from the most recent running of this course.
  • PR = Set a new PR on this course. A "Course PR".
  • PG = Beat personal goal.
  • SBP = Best performance of season based on position of finish relative to the field.
  • DPR = A "Distance Personal Record" - the personal best time considering distance only, not unique course characteristics. Applicable for 2, 3, and 3.1 mile courses.
  • DSR = A "Distance Season Record" - same as above, but for the current season only.
  • DTW = "Displace to Win". This athlete, as the 6th or 7th runner on his/her squad, displaced scoring runners from a competitor enabling his/her team to finish ahead of that competitor.
  • TB = "Tiebreaker". As the #6 athlete on his/her squad, this athlete was the tiebreaker enabling his/her team to finish ahead of that competitor.

All columns are sortable by clicking on the column heading.

Girls Team Results

Team Rank of Finish Time
Gap
Dist Avg Pace 1st Place Pace 5th Place Pace Points Win Team Pace Last Year Time
(Δ,%)
Last Race Time
(Δ,%)
Last PR
(Δ,%)
Improvements Runners (Points)
V 1st 5 2/4 95:52
1:41
3 6:23 6:08 6:41 43 6:09 Abbey Gallaher (3), Heather Wilson (4), Samantha Morabe (9), Jessica Barnard (13), Leah Johnson (14)
JV 1st 5 3/3 104:52
1:26
3 6:59 6:43 7:12 60 6:37 Kaity Malloy (7), Amber Pecha (8), Maxine Imura (12), Sarah Zimmer (16), Alex Blake (17)
JV 2nd 5 2/3 111:12
0:15
3 7:25 7:22 7:27 60 7:00 Nicole Allen (10), Blanca Lopez (11), Taylor Brink (12), Kylee Fronk (13), Alec Slamal (14)
JV 3rd 5 2/3 115:01
1:13
3 7:40 7:29 7:53 37 7:29 Carly Santiago (4), Lauren Echols (5), Adiel Mora (7), Brittney Mcgetrick (10), Kimberly Insigne (11)
JV 4th 5 1/1 120:58
1:29
3 8:04 7:54 8:24 15 8:04 Tiffany Crofutt (1), Marlene Camacho (2), Bree Anderson (3), Kristen Betancourt (4), Devon DeBevoise (5)
JV 5th 5 1/1 130:32
1:29
3 8:42 8:25 8:54 15 8:42 Christina Lim (1), Nikkei Tungol (2), Nada Tawfik (3), Adonia Palacio (4), Gina Doles (5)
Fr 1st 5 2/3 109:35
2:33
3 7:18 6:52 7:43 41 7:16 Katie Johnson (1), Allison Blake (2), Anna Johnson (10), Tierra Crofutt (13), Alia Bales (15)
Fr 2nd 5 1/2 119:16
0:52
3 7:57 7:51 8:09 27 7:54 Ashley Herrmann (3), Chanel Calhoun (4), Kelsey Molstre (5), Tori Meyers (6), Kailey Larsen (9)
Fr 3rd 5 1/2 126:47
0:56
3 8:27 8:14 8:33 22 8:27 Alexandra Howard (1), Brooke Lake (3), Ady Cuevas (5), Joella Oddi (6), Shannon Emery (7)
Fr 4th 5 1/2 131:58
1:48
3 8:48 8:34 9:10 20 8:48 Kate Mcdermott (1), Brianna Bogardus (2), Camden Leslie (3), Brittany Wightman (4), Saushia Ferm (10)
Team Rank of Finish Time Dist Avg Pace 1st Place Pace 5th Place Pace Points Win Team Pace Last Year Time
(Δ,%)
Last Race Time
(Δ,%)
Last PR
(Δ,%)
Improvements Runners (Points)

Under Improvement, the abbreviations are:

  • LY = Beat time from the same course a year ago
  • LR = Beat time from the most recent running of the course
  • PR = Set a new PR
  • PG = Beat personal goal

All columns are sortable by clicking on the column heading.

Full Individual Race Results - Girls

Pl Name Gr School Time Pace Rank in Squad Rank in School Rank vs Comp Last Year Time
(Δ)
Last Race Time
(Δ)
Last PR
(Δ)
Imp
1 Lauren Erickson Jr FOUNTAIN VALLEY 18:07.1 6:02
2 Carmelle Garcia Fr FOUNTAIN VALLEY 18:16.3 6:05
3 Abbey Gallaher Sr Great Oak 18:23.2 6:08 1/7 1/58 2/4
4 Heather Wilson Jr Great Oak 18:26.2 6:09 2/7 2/58 2/4
5 Kimberly Sherman Sr FOUNTAIN VALLEY 18:30.3 6:10
6 Nicole Giove Sr FOUNTAIN VALLEY 18:34.5 6:12
7 Maggie Mcduffee Sr FOUNTAIN VALLEY 18:41.4 6:14
8 Michelle Urata Jr FOUNTAIN VALLEY 18:51.1 6:17
9 Samantha Morabe So Great Oak 19:04.8 6:22 3/7 3/58 2/4
10 Diana Evans So UPLAND 19:07.7 6:23
11 Charity Chung Sr FOUNTAIN VALLEY 19:09.9 6:23
12 Marissa Sharif Sr UPLAND 19:31 6:30
13 Jessica Barnard Sr Great Oak 19:53.6 6:38 4/7 4/58 2/4
14 Leah Johnson Sr Great Oak 20:04 6:41 5/7 5/58 2/4
15 Stephanie Carr Jr UPLAND 20:08.7 6:43
16 Olivia Hustleby Jr Great Oak 20:18.2 6:46 6/7 8/58 2/4
17 Miranda Triay Sr UPLAND 20:39.5 6:53
18 Stephanie Barrow Jr UPLAND 21:00 7:00
19 Ashley Morgan Sr UPLAND 21:21.9 7:07
20 Pilar Gamboa Jr UPLAND 21:38 7:13
21 Katie Barrese Jr Great Oak 22:20 7:27 7/7 19/58 3/4
22 Irene Hernandez Sr BUENA PARK 23:06.8 7:42
23 Dorsi Perez Sr BUENA PARK 23:44.2 7:55
24 Lilit Ghazarian Sr BUENA PARK 24:42.7 8:14
25 Katie Bendezu Sr BUENA PARK 24:55.6 8:19
26 Tracy Monpero BUENA PARK 26:09.1 8:43
27 Ruth Lee Sr BUENA PARK 28:10.4 9:23
28 Rocio Landeros BUENA PARK 28:10.7 9:24
29 Beatriez Perez BUENA PARK 30:00 10:00
Pl Name Gr School Time Pace Rank in Squad Rank in School Rank vs Comp Last Year Time
(Δ)
Last Race Time
(Δ)
Last PR
(Δ)
Imp

Under Improvement, the abbreviations are:

  • LY = Beat time from the same course a year ago
  • LR = Beat time from the most recent running of the course
  • PR = Set a new PR
  • PG = Beat personal goal
  • SBP = Best performance of season based on position of finish relative to the field.

All columns are sortable by clicking on the column heading.

Full Team Race Results - Girls

Group of 5: V 1st 5

Pl School
Total
Time
Pts Runr 1 Runr 2 Runr 3 Runr 4 Runr 5 Runr 6 Runr 7 Imp
1 FOUNTAIN VALLEY
1-1-1-1-1
Gap: 0:34
92:10
18:26
6:09
21 Lauren Erickson
Jr
18:07
6:02
1
Carmelle Garcia
Fr
18:16
6:05
2
Kimberly Sherman
Sr
18:30
6:10
5
Nicole Giove
Sr
18:35
6:12
6
Maggie Mcduffee
Sr
18:41
6:14
7
Michelle Urata
Jr
18:51
6:17
8
Charity Chung
Sr
19:10
6:23
11
2 Great Oak
2-2-2-2-2
Gap: 1:41
95:52
19:10
6:23
43 Abbey Gallaher
Sr
18:23
6:08
3
Heather Wilson
Jr
18:26
6:09
4
Samantha Morabe
So
19:05
6:22
9
Jessica Barnard
Sr
19:54
6:38
13
Leah Johnson
Sr
20:04
6:41
14
Olivia Hustleby
Jr
20:18
6:46
16
Katie Barrese
Jr
22:20
7:27
21
3 UPLAND
3-3-3-3-3
Gap: 1:52
100:27
20:05
6:42
72 Diana Evans
So
19:08
6:23
10
Marissa Sharif
Sr
19:31
6:30
12
Stephanie Carr
Jr
20:09
6:43
15
Miranda Triay
Sr
20:40
6:53
17
Stephanie Barrow
Jr
21:00
7:00
18
Ashley Morgan
Sr
21:22
7:07
19
Pilar Gamboa
Jr
21:38
7:13
20
4 BUENA PARK
4-4-4-4-4
Gap: 3:02
122:38
24:32
8:11
120 Irene Hernandez
Sr
23:07
7:42
22
Dorsi Perez
Sr
23:44
7:55
23
Lilit Ghazarian
Sr
24:43
8:14
24
Katie Bendezu
Sr
24:56
8:19
25
Tracy Monpero
-
26:09
8:43
26
Ruth Lee
Sr
28:10
9:23
27
Rocio Landeros
-
28:11
9:24
28
Pl School Total
Time
Points Runr 1 Runr 2 Runr 3 Runr 4 Runr 5 Runr 6 Runr 7 Imp

Under Improvement, the abbreviations are:

  • LY = Beat time from the same course a year ago
  • LR = Beat time from the most recent running of the course
  • PR = Set a new PR
  • PG = Beat personal goal
  • If shaded in this color, this athlete broke the tie with a competitor resulting in his/her team finishing ahead of that competitor.
  • If shaded in this color, this athlete displaced a competitor's scoring runners resulting in his/her team finishing ahead of that competitor.
  • If shaded in this color, this athlete displaced a competitor's scoring runners AND broke a tie resulting in his/her team finishing ahead of that competitor.

All columns are sortable by clicking on the column heading.

Full Individual Race Results - Girls

Pl Name Gr School Time Pace Rank in Squad Rank in School Rank vs Comp Last Year Time
(Δ)
Last Race Time
(Δ)
Last PR
(Δ)
Imp
1 Eunice Kim So FOUNTAIN VALLEY 19:27 6:29
2 Kristina Lamb Sr FOUNTAIN VALLEY 19:32.8 6:31
3 Jordan Melendrez Fr UPLAND 19:46.4 6:35
4 Jessica Pokorski So FOUNTAIN VALLEY 20:01.1 6:40
5 Rachel Sunico So FOUNTAIN VALLEY 20:02.4 6:41
6 Nicole Crain So FOUNTAIN VALLEY 20:04.2 6:41
7 Kaity Malloy So Great Oak 20:10.2 6:43 1/28 6/58 3/3
8 Amber Pecha So Great Oak 20:12.7 6:44 2/28 7/58 2/3
9 Erica Recupero So FOUNTAIN VALLEY 20:16.1 6:45
10 Victoria Reid Jr FOUNTAIN VALLEY 20:57.1 6:59
11 Robin Mora Jr FOUNTAIN VALLEY 20:58.7 7:00
12 Elisabeth Wroth So UPLAND 21:01.7 7:01
13 Rosie Said So FOUNTAIN VALLEY 21:16.2 7:05
14 Maxine Imura So Great Oak 21:18.1 7:06 3/28 11/58 2/3
15 Lauren Berger So UPLAND 21:27.2 7:09
16 Kristan Breslau Jr UPLAND 21:27.9 7:09
17 Melina Tolentino So UPLAND 21:29 7:10
18 Victoria Chau Jr FOUNTAIN VALLEY 21:34.1 7:11
19 Sarah Zimmer So Great Oak 21:34.6 7:12 4/28 12/58 3/3
20 Alex Blake Jr Great Oak 21:36 7:12 5/28 13/58 3/3
21 Reina Goodman So UPLAND 21:43.2 7:14
22 Marissa Luna Jr UPLAND 21:52.7 7:18
23 Leah Salerno Sr FOUNTAIN VALLEY 22:01.8 7:21
24 Michelle Demian So FOUNTAIN VALLEY 22:04.8 7:22
25 Nicole Allen So Great Oak 22:07 7:22 6/28 14/58 3/3
26 Blanca Lopez Jr Great Oak 22:07.3 7:22 7/28 15/58 3/3
27 Taylor Brink So Great Oak 22:15.8 7:25 8/28 17/58 2/3
28 Kylee Fronk Sr Great Oak 22:19.1 7:26 9/28 18/58 2/3
29 Alec Slamal So Great Oak 22:22.3 7:27 10/28 20/58 2/3
30 Brittany Holbrook So FOUNTAIN VALLEY 22:22.7 7:28
31 Carly Santiago So Great Oak 22:26.9 7:29 11/28 21/58 2/3
32 Lauren Echols Sr Great Oak 22:29.6 7:30 12/28 22/58 2/3
33 Kim Escobar So FOUNTAIN VALLEY 22:44.8 7:35
34 Adiel Mora Jr Great Oak 22:46.3 7:35 13/28 23/58 2/3
35 Stephanie Damitz Jr FOUNTAIN VALLEY 22:55.8 7:39
36 Rebecca Medel So UPLAND 23:12.3 7:44
37 Jacqueline Tieu So FOUNTAIN VALLEY 23:31.7 7:51
38 Brittney Mcgetrick Sr Great Oak 23:38.4 7:53 14/28 27/58 2/3 You ROCK! (SBP)
39 Kimberly Insigne So Great Oak 23:39.8 7:53 15/28 29/58 2/3
40 Elaine Nguyen So FOUNTAIN VALLEY 23:40.5 7:54
41 Arsi Bragagnini Jr UPLAND 23:41.3 7:54
42 Tiffany Crofutt Jr Great Oak 23:43 7:54 16/28 30/58 2/3
43 Marlene Camacho Jr Great Oak 23:48 7:56 17/28 32/58 2/2
45 Amanda Anderson Jr UPLAND 23:49.8 7:57
46 Bree Anderson Jr Great Oak 23:52 7:57 18/28 34/58 1/2
47 Sylvia Moreno So UPLAND 23:57.2 7:59
48 Purdy Whitney Sr UPLAND 24:00.1 8:00
49 Rianore Bauzon Sr UPLAND 24:04.9 8:02
50 Montana Beaudoux So FOUNTAIN VALLEY 24:14.6 8:05
51 Kristen Betancourt So Great Oak 24:22.9 8:08 19/28 35/58 1/2
52 Devon DeBevoise Jr Great Oak 25:11.7 8:24 20/28 39/58 1/1
53 Christina Lim Sr Great Oak 25:13.7 8:25 21/28 40/58 1/1
54 Kiley Denembo So FOUNTAIN VALLEY 25:23.6 8:28
55 Kayla Usher Fr UPLAND 25:24.4 8:28
56 Nikkei Tungol So Great Oak 25:28.4 8:29 22/28 41/58 1/1
57 Nada Tawfik Jr Great Oak 26:33.4 8:51 23/28 48/58 1/1
58 Adonia Palacio So Great Oak 26:34.1 8:51 24/28 49/58 1/1
59 Erica Martinez So UPLAND 26:40.2 8:53
60 Gina Doles Jr Great Oak 26:42.4 8:54 25/28 50/58 1/1 You ROCK! (SBP)
61 Adriana Zulewski So Great Oak 26:53 8:58 26/28 52/58 1/1
62 Brittney Sandoval Jr UPLAND 27:57.2 9:19
63 Adrienne Schell So Great Oak 28:03.5 9:21 27/28 56/58 1/1
64 Danielle Lamadrid So Great Oak 31:51.4 10:37 28/28 58/58 1/1
Pl Name Gr School Time Pace Rank in Squad Rank in School Rank vs Comp Last Year Time
(Δ)
Last Race Time
(Δ)
Last PR
(Δ)
Imp

Under Improvement, the abbreviations are:

  • LY = Beat time from the same course a year ago
  • LR = Beat time from the most recent running of the course
  • PR = Set a new PR
  • PG = Beat personal goal
  • SBP = Best performance of season based on position of finish relative to the field.

All columns are sortable by clicking on the column heading.

Full Team Race Results - Girls

Group of 5: JV 1st 5

Pl School
Total
Time
Pts Runr 1 Runr 2 Runr 3 Runr 4 Runr 5 Runr 6 Runr 7 Imp
1 FOUNTAIN VALLEY
1-1-1-1-1
Gap: 0:37
99:08
19:50
6:37
18 Eunice Kim
So
19:27
6:29
1
Kristina Lamb
Sr
19:33
6:31
2
Jessica Pokorski
So
20:01
6:40
4
Rachel Sunico
So
20:02
6:41
5
Nicole Crain
So
20:04
6:41
6
Erica Recupero
So
20:16
6:45
9
Victoria Reid
Jr
20:57
6:59
10
2 UPLAND
2-2-2-2-2
Gap: 1:43
105:12
21:02
7:01
56 Jordan Melendrez
Fr
19:46
6:35
3
Elisabeth Wroth
So
21:02
7:01
11
Lauren Berger
So
21:27
7:09
13
Kristan Breslau
Jr
21:28
7:09
14
Melina Tolentino
So
21:29
7:10
15
Reina Goodman
So
21:43
7:14
18
Marissa Luna
Jr
21:53
7:18
19
3 Great Oak
3-3-2-3-3
Gap: 1:26
104:52
20:58
6:59
60 Kaity Malloy
So
20:10
6:43
7
Amber Pecha
So
20:13
6:44
8
Maxine Imura
So
21:18
7:06
12
Sarah Zimmer
So
21:35
7:12
16
Alex Blake
Jr
21:36
7:12
17
Nicole Allen
So
22:07
7:22
20
Blanca Lopez
Jr
22:07
7:22
21
Pl School Total
Time
Points Runr 1 Runr 2 Runr 3 Runr 4 Runr 5 Runr 6 Runr 7 Imp

Group of 5: JV 2nd 5

Pl School
Total
Time
Pts Runr 1 Runr 2 Runr 3 Runr 4 Runr 5 Runr 6 Runr 7 Imp
1 FOUNTAIN VALLEY
1-1-1-1-1
Gap: 1:18
105:02
21:00
7:00
15 Erica Recupero
So
20:16
6:45
1
Victoria Reid
Jr
20:57
6:59
2
Robin Mora
Jr
20:59
7:00
3
Rosie Said
So
21:16
7:05
4
Victoria Chau
Jr
21:34
7:11
5
Leah Salerno
Sr
22:02
7:21
8
Michelle Demian
So
22:05
7:22
9
2 Great Oak
3-3-3-2-2
Gap: 0:15
111:12
22:14
7:25
60 Nicole Allen
So
22:07
7:22
10
Blanca Lopez
Jr
22:07
7:22
11
Taylor Brink
So
22:16
7:25
12
Kylee Fronk
Sr
22:19
7:26
13
Alec Slamal
So
22:22
7:27
14
Carly Santiago
So
22:27
7:29
15
Lauren Echols
Sr
22:30
7:30
16
3 UPLAND
2-2-2-3-3
Gap: 2:07
114:19
22:52
7:37
67 Reina Goodman
So
21:43
7:14
6
Marissa Luna
Jr
21:53
7:18
7
Rebecca Medel
So
23:12
7:44
17
Arsi Bragagnini
Jr
23:41
7:54
18
Amanda Anderson
Jr
23:50
7:57
19
Sylvia Moreno
So
23:57
7:59
20
Purdy Whitney
Sr
24:00
8:00
21
Pl School Total
Time
Points Runr 1 Runr 2 Runr 3 Runr 4 Runr 5 Runr 6 Runr 7 Imp

Group of 5: JV 3rd 5

Pl School
Total
Time
Pts Runr 1 Runr 2 Runr 3 Runr 4 Runr 5 Runr 6 Runr 7 Imp
1 FOUNTAIN VALLEY
1-1-1-1-1
Gap: 0:54
112:10
22:26
7:29
20 Leah Salerno
Sr
22:02
7:21
1
Michelle Demian
So
22:05
7:22
2
Brittany Holbrook
So
22:23
7:28
3
Kim Escobar
So
22:45
7:35
6
Stephanie Damitz
Jr
22:56
7:39
8
Jacqueline Tieu
So
23:32
7:51
9
Elaine Nguyen
So
23:41
7:54
12
2 Great Oak
2-2-2-2-2
Gap: 1:13
115:01
23:00
7:40
37 Carly Santiago
So
22:27
7:29
4
Lauren Echols
Sr
22:30
7:30
5
Adiel Mora
Jr
22:46
7:35
7
Brittney Mcgetrick
Sr
23:38
7:53
10
Kimberly Insigne
So
23:40
7:53
11
Tiffany Crofutt
Jr
23:43
7:54
13
Marlene Camacho
Jr
23:48
7:56
14
3 UPLAND
3-3-3-3-3
Gap: 2:43
124:07
24:49
8:16
85 Sylvia Moreno
So
23:57
7:59
15
Purdy Whitney
Sr
24:00
8:00
16
Rianore Bauzon
Sr
24:05
8:02
17
Kayla Usher
Fr
25:24
8:28
18
Erica Martinez
So
26:40
8:53
19
Brittney Sandoval
Jr
27:57
9:19
20




Pl School Total
Time
Points Runr 1 Runr 2 Runr 3 Runr 4 Runr 5 Runr 6 Runr 7 Imp

Group of 5: JV 4th 5

Pl School
Total
Time
Pts Runr 1 Runr 2 Runr 3 Runr 4 Runr 5 Runr 6 Runr 7 Imp
1 Great Oak
1-1-1-1-1
Gap: 1:29
120:58
24:12
8:04
15 Tiffany Crofutt
Jr
23:43
7:54
1
Marlene Camacho
Jr
23:48
7:56
2
Bree Anderson
Jr
23:52
7:57
3
Kristen Betancourt
So
24:23
8:08
4
Devon DeBevoise
Jr
25:12
8:24
5
Christina Lim
Sr
25:14
8:25
6
Nikkei Tungol
So
25:28
8:29
7
Pl School Total
Time
Points Runr 1 Runr 2 Runr 3 Runr 4 Runr 5 Runr 6 Runr 7 Imp

Group of 5: JV 5th 5

Pl School
Total
Time
Pts Runr 1 Runr 2 Runr 3 Runr 4 Runr 5 Runr 6 Runr 7 Imp
1 Great Oak
1-1-1-1-1
Gap: 1:29
130:32
26:06
8:42
15 Christina Lim
Sr
25:14
8:25
1
Nikkei Tungol
So
25:28
8:29
2
Nada Tawfik
Jr
26:33
8:51
3
Adonia Palacio
So
26:34
8:51
4
Gina Doles
Jr
26:42
8:54
5
Adriana Zulewski
So
26:53
8:58
6
Adrienne Schell
So
28:04
9:21
7
Pl School Total
Time
Points Runr 1 Runr 2 Runr 3 Runr 4 Runr 5 Runr 6 Runr 7 Imp

Under Improvement, the abbreviations are:

  • LY = Beat time from the same course a year ago
  • LR = Beat time from the most recent running of the course
  • PR = Set a new PR
  • PG = Beat personal goal
  • If shaded in this color, this athlete broke the tie with a competitor resulting in his/her team finishing ahead of that competitor.
  • If shaded in this color, this athlete displaced a competitor's scoring runners resulting in his/her team finishing ahead of that competitor.
  • If shaded in this color, this athlete displaced a competitor's scoring runners AND broke a tie resulting in his/her team finishing ahead of that competitor.

All columns are sortable by clicking on the column heading.

Full Individual Race Results - Girls

Pl Name Gr School Time Pace Rank in Squad Rank in School Rank vs Comp Last Year Time
(Δ)
Last Race Time
(Δ)
Last PR
(Δ)
Imp
1 Katie Johnson Fr Great Oak 20:34.7 6:52 1/23 9/58 1/3
2 Allison Blake Fr Great Oak 20:46.7 6:56 2/23 10/58 1/3
3 Olivia Stump Fr UPLAND 21:16 7:05
4 Lora Reed Fr FOUNTAIN VALLEY 21:25.7 7:09
5 Madyson Ward Fr FOUNTAIN VALLEY 21:33.5 7:11
6 Mari Mccasland Fr FOUNTAIN VALLEY 21:50.9 7:17
7 Ully Povoa Fr UPLAND 21:54.7 7:18
8 Sarah Lubchenko Fr FOUNTAIN VALLEY 22:04.5 7:22
9 Allison Yoshanaga Fr FOUNTAIN VALLEY 22:04.9 7:22
10 Anna Johnson Fr Great Oak 22:08.4 7:23 3/23 16/58 2/3
11 Amanda Simek Fr FOUNTAIN VALLEY 22:12.7 7:24
12 Angelea Liwanag Fr UPLAND 22:13.3 7:24
13 Tierra Crofutt Fr Great Oak 22:57.7 7:39 4/23 24/58 2/3
14 Amber Stansbury Fr UPLAND 23:07.4 7:42
15 Alia Bales Fr Great Oak 23:07.9 7:43 5/23 25/58 2/3
16 Emily Melkesian Fr UPLAND 23:27 7:49
17 Katie Stewart Fr FOUNTAIN VALLEY 23:28.6 7:50
18 Ashley Herrmann Fr Great Oak 23:33.9 7:51 6/23 26/58 2/2 You ROCK! (SBP)
19 Chanel Calhoun Fr Great Oak 23:39.5 7:53 7/23 28/58 2/2
20 Kelsey Molstre Fr Great Oak 23:47.9 7:56 8/23 31/58 1/2
21 Tori Meyers Fr Great Oak 23:49.5 7:57 9/23 33/58 1/2
22 Camill Lindres-reed Fr FOUNTAIN VALLEY 23:51.4 7:57
23 Josephine Pham Fr FOUNTAIN VALLEY 24:00.6 8:00
24 Kailey Larsen Fr Great Oak 24:25.6 8:09 10/23 36/58 1/2
25 Alexandra Howard Fr Great Oak 24:42.2 8:14 11/23 37/58 1/2
26 Tiffany Yamaski Fr FOUNTAIN VALLEY 24:57.5 8:19
27 Kristyn Nash Fr FOUNTAIN VALLEY 25:01.3 8:20
28 Brooke Lake Fr Great Oak 25:11.6 8:24 12/23 38/58 1/2
29 Cindy Doan Fr FOUNTAIN VALLEY 25:28 8:29
30 Ady Cuevas Fr Great Oak 25:37 8:32 13/23 42/58 1/2
31 Joella Oddi Fr Great Oak 25:37.4 8:32 14/23 43/58 1/2
32 Shannon Emery Fr Great Oak 25:38.3 8:33 15/23 44/58 1/2
33 Julie Williams Fr FOUNTAIN VALLEY 25:40.8 8:34
34 Kate Mcdermott Fr Great Oak 25:41.8 8:34 16/23 45/58 1/2
35 Brianna Bogardus Fr Great Oak 25:47.6 8:36 17/23 46/58 1/2
36 Jennifer Au Fr FOUNTAIN VALLEY 26:08.7 8:43
37 Camden Leslie Fr Great Oak 26:13.6 8:45 18/23 47/58 1/2
38 Siobhan O'toole Fr FOUNTAIN VALLEY 26:44 8:55
39 Brittany Wightman Fr Great Oak 26:45.4 8:55 19/23 51/58 1/2
40 Caitlyn Schlepphorst Fr FOUNTAIN VALLEY 26:58.9 9:00
41 Chelsea Montville Fr FOUNTAIN VALLEY 27:05.4 9:02
42 Addison Esson Fr FOUNTAIN VALLEY 27:07.9 9:03
43 Destiny Fernando Fr FOUNTAIN VALLEY 27:08.9 9:03
44 Estefania Delgado Fr FOUNTAIN VALLEY 27:13.5 9:04
45 Saushia Ferm Fr Great Oak 27:29.4 9:10 20/23 53/58 2/2
46 Juliana Nanci Fr Great Oak 27:30 9:10 21/23 54/58 1/2
47 Eliana Rosen Fr FOUNTAIN VALLEY 27:30.4 9:10
48 Ashton Robillard Fr Great Oak 27:35.3 9:12 22/23 55/58 1/2
49 Heather Lundgren Fr Great Oak 28:11.7 9:24 23/23 57/58 1/2
50 Monica Nguyen Fr FOUNTAIN VALLEY 28:26.2 9:29
51 Sarah Haydock Fr FOUNTAIN VALLEY 28:39.1 9:33
52 Kelly Torok Fr FOUNTAIN VALLEY 28:46.9 9:36
53 Katherine Reza Fr FOUNTAIN VALLEY 28:57.4 9:39
54 Ondrea Ortega Fr FOUNTAIN VALLEY 29:17 9:46
55 Kendra Schlepphorst Fr FOUNTAIN VALLEY 29:45.1 9:55
56 Kelly Turnasky Fr FOUNTAIN VALLEY 29:45.9 9:55
57 Molly Shannon Fr FOUNTAIN VALLEY 29:53 9:58
58 Victoria Nobella Fr FOUNTAIN VALLEY 30:55.3 10:18
59 Courtney Munoz Fr FOUNTAIN VALLEY 30:57.1 10:19
60 Kleydi Escobar Fr FOUNTAIN VALLEY 31:57.3 10:39
61 Diane Rojos Fr FOUNTAIN VALLEY 32:29 10:50
62 Stephanie Reza Fr FOUNTAIN VALLEY 33:17.1 11:06
Pl Name Gr School Time Pace Rank in Squad Rank in School Rank vs Comp Last Year Time
(Δ)
Last Race Time
(Δ)
Last PR
(Δ)
Imp

Under Improvement, the abbreviations are:

  • LY = Beat time from the same course a year ago
  • LR = Beat time from the most recent running of the course
  • PR = Set a new PR
  • PG = Beat personal goal
  • SBP = Best performance of season based on position of finish relative to the field.

All columns are sortable by clicking on the column heading.

Full Team Race Results - Girls

Group of 5: Fr 1st 5

Pl School
Total
Time
Pts Runr 1 Runr 2 Runr 3 Runr 4 Runr 5 Runr 6 Runr 7 Imp
1 FOUNTAIN VALLEY
3-2-2-1-1
Gap: 0:39
109:00
21:48
7:16
32 Lora Reed
Fr
21:26
7:09
4
Madyson Ward
Fr
21:34
7:11
5
Mari Mccasland
Fr
21:51
7:17
6
Sarah Lubchenko
Fr
22:05
7:22
8
Allison Yoshanaga
Fr
22:05
7:22
9
Amanda Simek
Fr
22:13
7:24
11
Katie Stewart
Fr
23:29
7:50
17
2 Great Oak
1-1-1-2-2
Gap: 2:33
109:35
21:55
7:18
41 Katie Johnson
Fr
20:35
6:52
1
Allison Blake
Fr
20:47
6:56
2
Anna Johnson
Fr
22:08
7:23
10
Tierra Crofutt
Fr
22:58
7:39
13
Alia Bales
Fr
23:08
7:43
15
Ashley Herrmann
Fr
23:34
7:51
18
Chanel Calhoun
Fr
23:40
7:53
19
3 UPLAND
2-3-3-3-3
Gap: 2:11
111:58
22:24
7:28
52 Olivia Stump
Fr
21:16
7:05
3
Ully Povoa
Fr
21:55
7:18
7
Angelea Liwanag
Fr
22:13
7:24
12
Amber Stansbury
Fr
23:07
7:42
14
Emily Melkesian
Fr
23:27
7:49
16








Pl School Total
Time
Points Runr 1 Runr 2 Runr 3 Runr 4 Runr 5 Runr 6 Runr 7 Imp

Group of 5: Fr 2nd 5

Pl School
Total
Time
Pts Runr 1 Runr 2 Runr 3 Runr 4 Runr 5 Runr 6 Runr 7 Imp
1 Great Oak
2-2-2-1-1
Gap: 0:52
119:16
23:51
7:57
27 Ashley Herrmann
Fr
23:34
7:51
3
Chanel Calhoun
Fr
23:40
7:53
4
Kelsey Molstre
Fr
23:48
7:56
5
Tori Meyers
Fr
23:50
7:57
6
Kailey Larsen
Fr
24:26
8:09
9
Alexandra Howard
Fr
24:42
8:14
10
Brooke Lake
Fr
25:12
8:24
13
2 FOUNTAIN VALLEY
1-1-1-1-2
Gap: 2:45
118:31
23:42
7:54
29 Amanda Simek
Fr
22:13
7:24
1
Katie Stewart
Fr
23:29
7:50
2
Camill Lindres-reed
Fr
23:51
7:57
7
Josephine Pham
Fr
24:01
8:00
8
Tiffany Yamaski
Fr
24:58
8:19
11
Kristyn Nash
Fr
25:01
8:20
12
Cindy Doan
Fr
25:28
8:29
14
Pl School Total
Time
Points Runr 1 Runr 2 Runr 3 Runr 4 Runr 5 Runr 6 Runr 7 Imp

Group of 5: Fr 3rd 5

Pl School
Total
Time
Pts Runr 1 Runr 2 Runr 3 Runr 4 Runr 5 Runr 6 Runr 7 Imp
1 Great Oak
1-1-1-1-1
Gap: 0:56
126:47
25:21
8:27
22 Alexandra Howard
Fr
24:42
8:14
1
Brooke Lake
Fr
25:12
8:24
3
Ady Cuevas
Fr
25:37
8:32
5
Joella Oddi
Fr
25:37
8:32
6
Shannon Emery
Fr
25:38
8:33
7
Kate Mcdermott
Fr
25:42
8:34
9
Brianna Bogardus
Fr
25:48
8:36
10
2 FOUNTAIN VALLEY
2-2-2-2-2
Gap: 1:43
129:03
25:49
8:36
37 Kristyn Nash
Fr
25:01
8:20
2
Cindy Doan
Fr
25:28
8:29
4
Julie Williams
Fr
25:41
8:34
8
Jennifer Au
Fr
26:09
8:43
11
Siobhan O'toole
Fr
26:44
8:55
12
Caitlyn Schlepphorst
Fr
26:59
9:00
13
Chelsea Montville
Fr
27:05
9:02
14
Pl School Total
Time
Points Runr 1 Runr 2 Runr 3 Runr 4 Runr 5 Runr 6 Runr 7 Imp

Group of 5: Fr 4th 5

Pl School
Total
Time
Pts Runr 1 Runr 2 Runr 3 Runr 4 Runr 5 Runr 6 Runr 7 Imp
1 Great Oak
1-1-1-1-1
Gap: 1:48
131:58
26:24
8:48
20 Kate Mcdermott
Fr
25:42
8:34
1
Brianna Bogardus
Fr
25:48
8:36
2
Camden Leslie
Fr
26:14
8:45
3
Brittany Wightman
Fr
26:45
8:55
4
Saushia Ferm
Fr
27:29
9:10
10
Juliana Nanci
Fr
27:30
9:10
11
Ashton Robillard
Fr
27:35
9:12
13
2 FOUNTAIN VALLEY
2-2-2-2-2
Gap: 0:15
135:35
27:07
9:02
35 Caitlyn Schlepphorst
Fr
26:59
9:00
5
Chelsea Montville
Fr
27:05
9:02
6
Addison Esson
Fr
27:08
9:03
7
Destiny Fernando
Fr
27:09
9:03
8
Estefania Delgado
Fr
27:14
9:04
9
Eliana Rosen
Fr
27:30
9:10
12
Monica Nguyen
Fr
28:26
9:29
14
Pl School Total
Time
Points Runr 1 Runr 2 Runr 3 Runr 4 Runr 5 Runr 6 Runr 7 Imp

Under Improvement, the abbreviations are:

  • LY = Beat time from the same course a year ago
  • LR = Beat time from the most recent running of the course
  • PR = Set a new PR
  • PG = Beat personal goal
  • If shaded in this color, this athlete broke the tie with a competitor resulting in his/her team finishing ahead of that competitor.
  • If shaded in this color, this athlete displaced a competitor's scoring runners resulting in his/her team finishing ahead of that competitor.
  • If shaded in this color, this athlete displaced a competitor's scoring runners AND broke a tie resulting in his/her team finishing ahead of that competitor.

All columns are sortable by clicking on the column heading.