Great Oak Results from the Southern Section Prelims at Mt. Sac on 11/16/13

Boys Results and Stats

Switch to Girls

Boys Individual Results

Runner Gr Squad Time Pace Dist Place Rank in Squad Rank in School Rank vs Comp Last Year Time
(Δ,%)
Last Race Time
(Δ,%)
Last PR
(Δ,%)
Last DPR
(Δ,%)
Imprvmnts
Arvizu, Anthony Jr V 15:54 5:26 2.93 20/94 5/7 5/7 1/13 16:16
(0:22,2.3)
16:16
(0:22,2.3)
You ROCK! (LR, PR)
Cortes, Isaac So V 15:56 5:26 2.93 22/94 6/7 6/7 1/13 16:22
(0:26,2.6)
16:22
(0:26,2.6)
You ROCK! (LR, PR)
Doan, Nicholas Jr V 15:24 5:15 2.93 5/94 1/7 1/7 3/16 15:49
(0:25,2.6)
15:49
(0:25,2.6)
You ROCK! (LR, PR)
Giba, Patryk Sr V 15:28 5:17 2.93 8/94 3/7 3/7 2/13 15:51
(0:23,2.4)
15:51
(0:23,2.4)
You ROCK! (LR, PR)
Gleeson, Robbie So V 15:27 5:16 2.93 6/94 2/7 2/7 2/13
Spencer, Cole So V 15:43 5:22 2.93 13/94 4/7 4/7 1/13 16:16
(0:33,3.4)
16:16
(0:33,3.4)
You ROCK! (LR, PR)
Stumpp, Jeremy Sr V 16:08 5:30 2.93 32/94 7/7 7/7 1/13 16:18
(0:10,1.0)
16:18
(0:10,1.0)
You ROCK! (LR, PR)
Runner Gr Squad Time Pace Dist Place Rank in Squad Rank in School Rank vs Comp Last Year Time
(Δ,%)
Last Race Time
(Δ,%)
Last PR
(Δ,%)
Last DPR
(Δ,%)
Imprvmts

Under Improvement, the abbreviations are:

  • LY = Beat time from the same course a year ago.
  • LR = Beat time from the most recent running of this course.
  • PR = Set a new PR on this course. A "Course PR".
  • PG = Beat personal goal.
  • SBP = Best performance of season based on position of finish relative to the field.
  • DPR = A "Distance Personal Record" - the personal best time considering distance only, not unique course characteristics. Applicable for 2, 2.48(4K), 3, and 3.1(5K) mile courses.
  • DSR = A "Distance Season Record" - same as above, but for the current season only.
  • DTW = "Displace to Win". This athlete, as the 6th or 7th runner on his/her squad, displaced scoring runners from a competitor enabling his/her team to finish ahead of that competitor.
  • TB = "Tiebreaker". As the #6 athlete on his/her squad, this athlete was the tiebreaker enabling his/her team to finish ahead of that competitor.

All columns are sortable by clicking on the column heading.

Boys Team Results

Team Rank of Finish Time
Gap
Dist Avg Pace 1st Place Pace 5th Place Pace Points Win Team Pace Last Year Time
(Δ,%)
Last Race Time
(Δ,%)
Last PR
(Δ,%)
Improvements Runners (Points)
V 1st 5 1/13 77:56
0:30
2.93 5:19 5:15 5:26 52 5:19 79:46
(1:50,2.3)
79:49
(1:53,2.4)
77:49 Your Team ROCKS! (LY, LR) Nicholas Doan (5), Robbie Gleeson (6), Patryk Giba (8), Cole Spencer (13), Anthony Arvizu (20)
Team Rank of Finish Time Dist Avg Pace 1st Place Pace 5th Place Pace Points Win Team Pace Last Year Time
(Δ,%)
Last Race Time
(Δ,%)
Last PR
(Δ,%)
Improvements Runners (Points)

Under Improvement, the abbreviations are:

  • LY = Beat time from the same course a year ago
  • LR = Beat time from the most recent running of the course
  • PR = Set a new PR
  • PG = Beat personal goal

All columns are sortable by clicking on the column heading.

Full Individual Race Results - Boys

Pl Name Gr School Time Pace Rank in Squad Rank in School Rank vs Comp Last Year Time
(Δ)
Last Race Time
(Δ)
Last PR
(Δ)
Imp
1 Phillip Rocha So Arcadia 15:08 5:10
2 Jarrick Wenslow Sr Arcadia 15:17 5:13
3 Josue Gonzalez Sr Arcadia 15:21 5:14
4 Nick Beatty Sr Crescenta Valley 15:24 5:15
5 Nicholas Doan Jr Great Oak 15:24 5:15 1/7 1/7 3/16 15:49
(0:25)
15:49
(0:25)
You ROCK! (LR, PR)
6 Robbie Gleeson So Great Oak 15:27 5:16 2/7 2/7 2/13
7 Gabe Collison Sr Crescenta Valley 15:28 5:17
8 Patryk Giba Sr Great Oak 15:28 5:17 3/7 3/7 2/13 15:51
(0:23)
15:51
(0:23)
You ROCK! (LR, PR)
9 Tucker Welker So West Ranch 15:28 5:17
10 Matt Manalo Sr Crescenta Valley 15:35 5:19
11 Millen Trujillo Jr Walnut 15:39 5:20
12 Daniel Harrigan-cota Sr Walnut 15:42 5:22
13 Cole Spencer So Great Oak 15:43 5:22 4/7 4/7 1/13 16:16
(0:33)
16:16
(0:33)
You ROCK! (LR, PR)
14 Cooper Kossick Jr Edison 15:45 5:23
15 Camden Smith So Highland 15:47 5:23
16 Matt Owens Sr Crescenta Valley 15:47 5:23
17 Jarred Gregory-grimes Jr Quartz Hill 15:50 5:24
18 Bradley Wiggs Sr Quartz Hill 15:51 5:25
19 Ashton Garcia Sr West Ranch 15:53 5:25
20 Anthony Arvizu Jr Great Oak 15:54 5:26 5/7 5/7 1/13 16:16
(0:22)
16:16
(0:22)
You ROCK! (LR, PR)
21 Bradley Ewart So Los Osos 15:55 5:26
22 Isaac Cortes So Great Oak 15:56 5:26 6/7 6/7 1/13 16:22
(0:26)
16:22
(0:26)
You ROCK! (LR, PR)
23 Dominic Gonzales So Walnut 15:58 5:27
24 James Liem Jr Arcadia 15:59 5:27
25 Jorge Anzaldo Sr Schurr 16:03 5:29
26 Ryan Painter So West Ranch 16:04 5:29
27 Manav Vats Jr Crescenta Valley 16:05 5:29
28 Eamon Smythe Sr Edison 16:06 5:30
29 Jack Seward Sr Edison 16:06 5:30
30 Andrew Hart Sr Crescenta Valley 16:07 5:30
31 Samuel Pimental Jr Katella 16:08 5:30
32 Jeremy Stumpp Sr Great Oak 16:08 5:30 7/7 7/7 1/13 16:18
(0:10)
16:18
(0:10)
You ROCK! (LR, PR)
33 Philip Thomas So Crescenta Valley 16:08 5:30
34 Justin Winkler Sr West Ranch 16:10 5:31
35 Gabriel Sanchez So Perris 16:11 5:31
36 Andrew Mitchell Fr Quartz Hill 16:12 5:32
37 Danny Dominguez Jr Santa Ana 16:12 5:32
38 Austin Che So Arcadia 16:13 5:32
39 Peter Costanzo So Edison 16:15 5:33
40 Jordan Gallegos Sr Walnut 16:18 5:34
41 Jacob Branch So Quartz Hill 16:22 5:35
42 Jordan Rebello Sr Valley View 16:28 5:37
43 Travis Cetti So Quartz Hill 16:29 5:38
44 Michael Basurto Sr Walnut 16:29 5:38
45 Joe Barajas Sr Arcadia 16:31 5:38
46 Thomas Browning Jr Schurr 16:34 5:39
47 Alex Evangelista Sr Arcadia 16:35 5:40
48 Herschel Smith Fr Highland 16:36 5:40
49 Abraxaz Sanchez So Schurr 16:38 5:41
50 Conner Dunne So San Clemente 16:38 5:41
51 Blake Bonnet Jr Edison 16:39 5:41
52 Matthew Shelton Jr San Clemente 16:40 5:41
53 Alex Wada Jr Quartz Hill 16:41 5:42
54 Randell Monzon Jr Santa Ana 16:41 5:42
55 Michael Mcbride Sr Walnut 16:41 5:42
56 Didier Pina Sr Schurr 16:42 5:42
57 Alex Wallach Sr Walnut 16:43 5:42
58 Chandler Gamboa Jr Valley View 16:44 5:43
59 Javier Rosas Sr Schurr 16:44 5:43
60 Matthew Parker Sr San Clemente 16:45 5:43
61 Matthew Castillo Hengeh Sr Katella 16:47 5:44
62 David Thomson Sr West Ranch 16:48 5:44
63 Jorge Suarez Fr Santa Ana 16:49 5:44
64 Sean Riley So San Clemente 16:50 5:45
65 Ricardo Cano Jr Schurr 16:50 5:45
66 Taylor Arrieta Sr Valley View 16:51 5:45
67 Ron Reyes Sr Schurr 16:51 5:45
68 Brian Ambrocio Jr Santa Ana 16:53 5:46
69 Adam Johnson So Valley View 16:55 5:46
70 Christian Pragedis Sr Katella 16:55 5:46
71 Sean Budd Sr Highland 16:56 5:47
72 Jeremy Brady So San Clemente 16:58 5:47
73 Joshua Vollebregt Jr San Clemente 16:58 5:47
74 Peter Yin Sr Edison 17:01 5:48
75 Adrian Woodford Sr Quartz Hill 17:05 5:50
76 Alexis Mireles Jr Santa Ana 17:09 5:51
77 Pedro Gutierrez Jr Valley View 17:11 5:52
78 Juan Pacheco Jr Santa Ana 17:12 5:52
79 Brian Grande Jr Anaheim 17:13 5:53
80 Juan Aguilera Sr West Ranch 17:16 5:54
81 Griffin Armendariz Jr West Ranch 17:17 5:54
82 Isai Perez So Santa Ana 17:20 5:55
83 Dakota Gamble Sr Edison 17:23 5:56
84 Tristian Arrieta Sr Valley View 17:25 5:57
85 Chad Biggs Jr San Clemente 17:40 6:02
86 Julius Lubin Sr Highland 17:43 6:03
87 Esteban Pantoja So Katella 17:46 6:04
88 Ernesto Castro Fr Valley View 17:47 6:04
89 Joseph Villacresses Sr Highland 17:51 6:06
90 Carlos Mendoza Jr Highland 18:29 6:18
91 Zachary Sergey Sr Highland 18:31 6:19
92 Reynaldo Gomez Jr Katella 18:32 6:20
93 Ulises Rodriguez Sr Katella 18:53 6:27
94 Marco Veliz Jr Katella 20:14 6:54
Pl Name Gr School Time Pace Rank in Squad Rank in School Rank vs Comp Last Year Time
(Δ)
Last Race Time
(Δ)
Last PR
(Δ)
Imp

Under Improvement, the abbreviations are:

  • LY = Beat time from the same course a year ago
  • LR = Beat time from the most recent running of the course
  • PR = Set a new PR
  • PG = Beat personal goal
  • SBP = Best performance of season based on position of finish relative to the field.

All columns are sortable by clicking on the column heading.

Full Team Race Results - Boys

Group of 5: V 1st 5

Pl School
Total
Time
Pts Runr 1 Runr 2 Runr 3 Runr 4 Runr 5 Runr 6 Runr 7 Imp
1 Great Oak
3-2-2-2-1
Gap: 0:30
77:56
15:35
5:19
52 Nicholas Doan
Jr
15:24
5:15
5
Robbie Gleeson
So
15:27
5:16
6
Patryk Giba
Sr
15:28
5:17
8
Cole Spencer
So
15:43
5:22
13
Anthony Arvizu
Jr
15:54
5:26
20
Isaac Cortes
So
15:56
5:26
21
Jeremy Stumpp
Sr
16:08
5:30
31
Your Team ROCKS! (LY, LR)
2 Crescenta Valley
2-2-3-3-2
Gap: 0:41
78:19
15:40
5:21
63 Nick Beatty
Sr
15:24
5:15
4
Gabe Collison
Sr
15:28
5:17
7
Matt Manalo
Sr
15:35
5:19
10
Matt Owens
Sr
15:47
5:23
16
Manav Vats
Jr
16:05
5:29
26
Andrew Hart
Sr
16:07
5:30
29
Philip Thomas
So
16:08
5:30
32
3 Arcadia
1-1-1-1-3
Gap: 1:05
77:58
15:36
5:19
65 Phillip Rocha
So
15:08
5:10
1
Jarrick Wenslow
Sr
15:17
5:13
2
Josue Gonzalez
Sr
15:21
5:14
3
James Liem
Jr
15:59
5:27
23
Austin Che
So
16:13
5:32
36
Joe Barajas
Sr
16:31
5:38
43
Alex Evangelista
Sr
16:35
5:40
45
4 Walnut
5-4-4-4-4
Gap: 0:50
80:06
16:01
5:28
125 Millen Trujillo
Jr
15:39
5:20
11
Daniel Harrigan-cota
Sr
15:42
5:22
12
Dominic Gonzales
So
15:58
5:27
22
Jordan Gallegos
Sr
16:18
5:34
38
Michael Basurto
Sr
16:29
5:38
42
Michael Mcbride
Sr
16:41
5:42
53
Alex Wallach
Sr
16:43
5:42
55
5 West Ranch
4-5-5-5-5
Gap: 1:20
80:23
16:05
5:29
146 Tucker Welker
So
15:28
5:17
9
Ashton Garcia
Sr
15:53
5:25
19
Ryan Painter
So
16:04
5:29
25
Justin Winkler
Sr
16:10
5:31
33
David Thomson
Sr
16:48
5:44
60
Juan Aguilera
Sr
17:16
5:54
77
Griffin Armendariz
Jr
17:17
5:54
78
6 Quartz Hill
8-6-6-7-6
Gap: 0:39
80:44
16:09
5:31
149 Jarred Gregory-grimes
Jr
15:50
5:24
17
Bradley Wiggs
Sr
15:51
5:25
18
Andrew Mitchell
Fr
16:12
5:32
34
Jacob Branch
So
16:22
5:35
39
Travis Cetti
So
16:29
5:38
41
Alex Wada
Jr
16:41
5:42
51
Adrian Woodford
Sr
17:05
5:50
73
7 Edison
6-7-6-6-7
Gap: 0:54
80:51
16:10
5:31
155 Cooper Kossick
Jr
15:45
5:23
14
Eamon Smythe
Sr
16:06
5:30
27
Jack Seward
Sr
16:06
5:30
28
Peter Costanzo
So
16:15
5:33
37
Blake Bonnet
Jr
16:39
5:41
49
Peter Yin
Sr
17:01
5:48
72
Dakota Gamble
Sr
17:23
5:56
80
8 Schurr
9-9-8-8-8
Gap: 0:41
82:41
16:32
5:39
226 Jorge Anzaldo
Sr
16:03
5:29
24
Thomas Browning
Jr
16:34
5:39
44
Abraxaz Sanchez
So
16:38
5:41
47
Didier Pina
Sr
16:42
5:42
54
Javier Rosas
Sr
16:44
5:43
57
Ricardo Cano
Jr
16:50
5:45
63
Ron Reyes
Sr
16:51
5:45
65
9 San Clemente
13-13-11-11-9
Gap: 0:20
83:51
16:46
5:43
288 Conner Dunne
So
16:38
5:41
48
Matthew Shelton
Jr
16:40
5:41
50
Matthew Parker
Sr
16:45
5:43
58
Sean Riley
So
16:50
5:45
62
Jeremy Brady
So
16:58
5:47
70
Joshua Vollebregt
Jr
16:58
5:47
71
Chad Biggs
Jr
17:40
6:02
82
9 Santa Ana
11-10-10-10-9
Gap: 0:57
83:44
16:45
5:43
288 Danny Dominguez
Jr
16:12
5:32
35
Randell Monzon
Jr
16:41
5:42
52
Jorge Suarez
Fr
16:49
5:44
61
Brian Ambrocio
Jr
16:53
5:46
66
Alexis Mireles
Jr
17:09
5:51
74
Juan Pacheco
Jr
17:12
5:52
76
Isai Perez
So
17:20
5:55
79
11 Highland
7-8-9-9-11
Gap: 2:04
84:53
16:59
5:48
299 Camden Smith
So
15:47
5:23
15
Herschel Smith
Fr
16:36
5:40
46
Sean Budd
Sr
16:56
5:47
69
Julius Lubin
Sr
17:43
6:03
83
Joseph Villacresses
Sr
17:51
6:06
86
Carlos Mendoza
Jr
18:29
6:18
87
Zachary Sergey
Sr
18:31
6:19
88
12 Valley View
12-12-13-12-12
Gap: 0:43
84:09
16:50
5:45
302 Jordan Rebello
Sr
16:28
5:37
40
Chandler Gamboa
Jr
16:44
5:43
56
Taylor Arrieta
Sr
16:51
5:45
64
Adam Johnson
So
16:55
5:46
67
Pedro Gutierrez
Jr
17:11
5:52
75
Tristian Arrieta
Sr
17:25
5:57
81
Ernesto Castro
Fr
17:47
6:04
85
13 Katella
10-11-12-13-13
Gap: 2:24
86:08
17:14
5:53
330 Samuel Pimental
Jr
16:08
5:30
30
Matthew Castillo Hengeh
Sr
16:47
5:44
59
Christian Pragedis
Sr
16:55
5:46
68
Esteban Pantoja
So
17:46
6:04
84
Reynaldo Gomez
Jr
18:32
6:20
89
Ulises Rodriguez
Sr
18:53
6:27
90
Marco Veliz
Jr
20:14
6:54
91
Pl School Total
Time
Points Runr 1 Runr 2 Runr 3 Runr 4 Runr 5 Runr 6 Runr 7 Imp

Under Improvement, the abbreviations are:

  • LY = Beat time from the same course a year ago
  • LR = Beat time from the most recent running of the course
  • PR = Set a new PR
  • PG = Beat personal goal
  • If shaded in this color, this athlete broke the tie with a competitor resulting in his/her team finishing ahead of that competitor.
  • If shaded in this color, this athlete displaced a competitor's scoring runners resulting in his/her team finishing ahead of that competitor.
  • If shaded in this color, this athlete displaced a competitor's scoring runners AND broke a tie resulting in his/her team finishing ahead of that competitor.

All columns are sortable by clicking on the column heading.

All Boys Races

16 races + combined.

Race Win Runr Win Team
All All at 2.93 mi
All at 2.93 mi
V R02D3.1 David Luna, Sr, 14:36, Indio Brea Olinda, 76:14, 27
V R04D3.2 Sydney Gidebuday, Sr, 14:53, El Modena Jurupa Hills, 77:59, 44
V R06D3.3 Miles Irish, Sr, 15:16, Palos Verdes Palos Verdes, 78:40, 57
V R08D1.1 Phillip Rocha, So, 15:08, Arcadia Great Oak, 77:56, 52
V R10D1.2 Norberto Osorio, Jr, 15:11, Fountain Valley Dana Hills, 77:44, 45
V R12D1.3 Branden Randall, Jr, 15:10, Roosevelt Warren, 76:51, 31
V R14D1.4 Robert Brandt, Jr, 14:55, Loyola Loyola, 76:54, 35
V R16D4.1 Ruben Dominguez, Sr, 15:42, Don Bosco JSerra, 82:07, 56
V R18D4.2 Kyle Fredrickson, Sr, 15:15, Oaks Christian Crean Lutheran, 82:13, 85
V R21D5.1 Jake Landreth, Sr, 15:49, Ontario Christian Flintridge Prep, 83:38, 30
V R23D5.2 Cosmo Brossy, Jr, 16:01, Brentwood Woodcrest Christian, 84:18, 45
V R25D5.3 Collin Price, Jr, 15:40, St. Margarets Thacher, 83:25, 39
V R27D2.1 Garrett Corcoran, Sr, 15:02, Villa Park Westlake, 79:11, 76
V R29D2.2 Jackson Marshall, Sr, 15:15, Woodbridge Simi Valley, 78:21, 48
V R31D2.3 Wes Walsh, Jr, 15:01, Canyon/Anaheim Redondo Union, 78:07, 40
V R32D2.4 Brian Zabilski, Jr, 15:10, Saugus Saugus, 77:11, 28

All Girls Races

16 races + combined.

Race Win Runr Win Team
All All at 2.93 mi
All at 2.93 mi
V R01D1.1 Erin Holton, Fr, 17:27, Rancho Cucamonga Great Oak, 89:55, 27
V R03D1.2 Grace Schafer, Jr, 17:37, Capistrano Valley Capistrano Valley, 91:32, 36
V R05D1.3 Julia Sienski, Jr, 17:43, Edison Trabuco Hills, 90:44, 31
V R07D1.4 Tori Dutchover, Sr, 17:59, Yucaipa Yucaipa, 92:40, 45
V R09D4.1 Caroline Pietrzyk, Jr, 17:42, Malibu Big Bear, 98:22, 58
V R11D4.2 Ashley Geisler, Jr, 18:14, JSerra JSerra, 94:55, 39
V R13D4.3 Lizzy Thomas, Sr, 18:12, Harvard/Westlake Harvard/Westlake, 97:39, 64
V R15D3.1 Jeanette Zambrano, Jr, 18:04, Bolsa Grande Bishop Amat, 95:09, 85
V R17D3.2 Bethan Knights, Sr, 16:58, Northwood Northwood, 92:17, 45
V R19D3.3 Katie Deimling, Sr, 18:15, Granite Hills Granite Hills, 95:28, 63
V R20D2.1 Sarah Baxter, Sr, 16:31, Simi Valley Simi Valley, 90:59, 39
V R22D2.2 Sydney Tullai, So, 17:49, Ayala Saugus, 93:08, 44
V R24D2.3 Abby Hong, Sr, 17:31, Mira Costa Arroyo Grande, 91:30, 43
V R26D2.4 Addi Zerrenner, Sr, 17:06, Dos Pueblos Serrano, 91:02, 51
V R28D5.1 Jody Meads, Jr, 18:09, Mammoth Flintridge Prep, 99:09, 41
V R30D5.2 Marissa Thompson, Fr, 18:57, Woodcrest Christian Woodcrest Christian, 101:15, 58