Great Oak Results from the Saugus Showdown at Central Park Santa Clarita on 9/7/13

Girls Results and Stats

Switch to Boys

Girls Individual Results

Runner Gr Squad Time Pace Dist Place Rank in Squad Rank in School Rank vs Comp Last Year Time
(Δ,%)
Last Race Time
(Δ,%)
Last PR
(Δ,%)
Last DPR
(Δ,%)
Imprvmnts
Arvizu, Victoria Fr F/S 21:17.28 7:06 3 19/43 13/13 25/25 1/2
Beatty, Kiyena Fr F/S 19:30.31 6:30 3 3/43 2/13 6/25 1/4
Calain, Allie Fr F/S 19:53.47 6:38 3 8/43 6/13 13/25 1/4
Clause, Emily So V 19:48.94 6:36 3 18/47 7/12 11/25 2/3 19:17
Collins, Destiny So V 18:12.69 6:04 3 2/47 1/12 1/25 2/4 17:37
Cortes, Kate Sr V 20:46.81 6:56 3 27/47 11/12 23/25 1/3 18:59
Dorris, Haley Sr V 18:38.34 6:13 3 3/47 2/12 2/25 1/4 17:17
Helbig, Michelle Sr V 20:21.12 6:47 3 21/47 9/12 18/25 1/3 18:58
Hylton, Cassidy Fr F/S 20:09.15 6:43 3 10/43 7/13 15/25 1/3
Ives, Cailey So F/S 20:21.12 6:47 3 13/43 10/13 18/25 1/2 19:35
Larsen, Maiya Jr V 20:05.06 6:42 3 19/47 8/12 14/25 1/3 17:15
Mandel, Evelyn Fr F/S 19:29.91 6:30 3 2/43 1/13 4/25 2/4
Mcintosh, Michelle Fr F/S 19:47.56 6:36 3 6/43 4/13 10/25 1/4
Padilla, Miranda Jr V 19:39.66 6:33 3 15/47 6/12 9/25 2/4 18:36
Pflughoft, Macey Jr V 19:30.03 6:30 3 12/47 4/12 5/25 2/4 19:10
Saville, Kaylee So F/S 19:51.47 6:37 3 7/43 5/13 12/25 1/4 20:46
(0:55,4.4)
You ROCK! (DPR)
Segeberg, Alex So F/S 20:20.47 6:47 3 12/43 9/13 17/25 1/2 19:07
Shima, Vivi Jr V 21:03.03 7:01 3 30/47 12/12 24/25 1/3 19:57
Stinger, Desiree So V 19:32.66 6:31 3 13/47 5/12 8/25 2/4 19:29
Talpash, Ally Fr F/S 20:34.94 6:52 3 16/43 12/13 22/25 1/2
Thomas, Kelly Jr V 20:27.25 6:49 3 22/47 10/12 20/25 1/3 18:37
Ungrady, Alyssa So F/S 20:31 6:50 3 15/43 11/13 21/25 1/2 18:17
Walker, Taylor So F/S 19:31.24 6:30 3 4/43 3/13 7/25 1/4 19:13
Wallis, Audrey Jr V 19:12.59 6:24 3 8/47 3/12 3/25 2/4 18:32
Williams, Alyson Fr F/S 20:17.84 6:46 3 11/43 8/13 16/25 1/2
Runner Gr Squad Time Pace Dist Place Rank in Squad Rank in School Rank vs Comp Last Year Time
(Δ,%)
Last Race Time
(Δ,%)
Last PR
(Δ,%)
Last DPR
(Δ,%)
Imprvmts

Under Improvement, the abbreviations are:

  • LY = Beat time from the same course a year ago.
  • LR = Beat time from the most recent running of this course.
  • PR = Set a new PR on this course. A "Course PR".
  • PG = Beat personal goal.
  • SBP = Best performance of season based on position of finish relative to the field.
  • DPR = A "Distance Personal Record" - the personal best time considering distance only, not unique course characteristics. Applicable for 2, 3, and 3.1 mile courses.
  • DSR = A "Distance Season Record" - same as above, but for the current season only.
  • DTW = "Displace to Win". This athlete, as the 6th or 7th runner on his/her squad, displaced scoring runners from a competitor enabling his/her team to finish ahead of that competitor.
  • TB = "Tiebreaker". As the #6 athlete on his/her squad, this athlete was the tiebreaker enabling his/her team to finish ahead of that competitor.

All columns are sortable by clicking on the column heading.

Girls Team Results

Team Rank of Finish Time
Gap
Dist Avg Pace 1st Place Pace 5th Place Pace Points Win Team Pace Last Year Time
(Δ,%)
Last Race Time
(Δ,%)
Last PR
(Δ,%)
Improvements Runners (Points)
V 1st 5 2/4 95:06
1:20
3 6:20 6:04 6:31 38 6:17 Destiny Collins (2), Haley Dorris (3), Audrey Wallis (8), Macey Pflughoft (12), Desiree Stinger (13)
V 2nd 5 1/3 100:22
0:48
3 6:41 6:33 6:49 26 6:41 Miranda Padilla (2), Emily Clause (4), Maiya Larsen (5), Michelle Helbig (7), Kelly Thomas (8)
F/S 1st 5 1/4 98:10
0:22
3 6:33 6:30 6:37 22 6:33 Evelyn Mandel (2), Kiyena Beatty (3), Taylor Walker (4), Michelle Mcintosh (6), Kaylee Saville (7)
F/S 2nd 5 1/2 101:02
0:28
3 6:44 6:38 6:47 15 6:44 Allie Calain (1), Cassidy Hylton (2), Alyson Williams (3), Alex Segeberg (4), Cailey Ives (5)
Team Rank of Finish Time Dist Avg Pace 1st Place Pace 5th Place Pace Points Win Team Pace Last Year Time
(Δ,%)
Last Race Time
(Δ,%)
Last PR
(Δ,%)
Improvements Runners (Points)

Under Improvement, the abbreviations are:

  • LY = Beat time from the same course a year ago
  • LR = Beat time from the most recent running of the course
  • PR = Set a new PR
  • PG = Beat personal goal

All columns are sortable by clicking on the column heading.

Full Individual Race Results - Girls

Pl Name Gr School Time Pace Rank in Squad Rank in School Rank vs Comp Last Year Time
(Δ)
Last Race Time
(Δ)
Last PR
(Δ)
Imp
1 Samantha Ortega Jr Saugus HS 17:59.66 6:00
2 Destiny Collins So Great Oak 18:12.69 6:04 1/12 1/25 2/4
3 Haley Dorris Sr Great Oak 18:38.34 6:13 2/12 2/25 1/4
4 Sabrina Janes Jr Saugus HS 18:51.06 6:17
5 Darby Laplant Jr Saugus HS 18:58.78 6:20
6 Ashley Geisler Jr Jserra 19:09.15 6:23
7 Charlotte Owen So Jserra 19:11 6:24
8 Audrey Wallis Jr Great Oak 19:12.59 6:24 3/12 3/25 2/4
9 Abigail Frankian Sr Saugus HS 19:13.78 6:25
10 Jessica Ruiz Jr Saugus HS 19:17.84 6:26
11 Ashley Heys So Saugus HS 19:19.34 6:26
12 Macey Pflughoft Jr Great Oak 19:30.03 6:30 4/12 5/25 2/4
13 Desiree Stinger So Great Oak 19:32.66 6:31 5/12 8/25 2/4
14 Kailyn Scott Jr Bonita 19:37.12 6:32
15 Miranda Padilla Jr Great Oak 19:39.66 6:33 6/12 9/25 2/4
16 Mackinzie Moncibais-kasa Jr Saugus HS 19:42.62 6:34
17 Kelsey Creese So Bonita 19:42.96 6:34
18 Emily Clause So Great Oak 19:48.94 6:36 7/12 11/25 2/3
19 Maiya Larsen Jr Great Oak 20:05.06 6:42 8/12 14/25 1/3
20 Amanda Dejesus Sr Saugus HS 20:09.44 6:43
21 Michelle Helbig Sr Great Oak 20:21.12 6:47 9/12 18/25 1/3
22 Kelly Thomas Jr Great Oak 20:27.25 6:49 10/12 20/25 1/3
23 Jordin Prado Jr Bonita 20:30.15 6:50
24 Tori Yanco Jr Jserra 20:31.15 6:50
25 Sidney Birmele Jr Saugus HS 20:33.41 6:51
26 Hollie Sedor So Bonita 20:45.97 6:55
27 Kate Cortes Sr Great Oak 20:46.81 6:56 11/12 23/25 1/3
28 Madi Penna Jr Saugus HS 20:52.59 6:58
29 Diana Garcia Sr Bonita 20:57.5 6:59
30 Vivi Shima Jr Great Oak 21:03.03 7:01 12/12 24/25 1/3
31 Trisha Gomez Jr Saugus HS 21:06.09 7:02
32 Hannah Clifton Sr Jserra 21:10.75 7:04
33 Alicia Villarreal So Bonita 21:40.38 7:13
34 Aileena Moreno Sr Bonita 21:58.25 7:19
35 Leah Eldridge Jr Saugus HS 22:08.59 7:23
36 Brenda Fowler Jr Saugus HS 22:26.81 7:29
37 Gillian Nelson Jr Saugus HS 22:33.66 7:31
38 Caitlin Dillon So Bonita 22:43.06 7:34
39 Savannah Chiu Sr Saugus HS 22:46.59 7:36
40 Kayla Selenski Sr Jserra 22:49.94 7:37
41 Marie Aquilino Sr Jserra 22:50.5 7:37
42 Katie Mohrhoff Sr Saugus HS 23:23.91 7:48
43 Hannah Chung Sr Bonita 24:09.69 8:03
44 Brittany Herndon Sr Bonita 24:55.06 8:18
45 Stephanie Arredondo Jr Bonita 26:14.66 8:45
46 Brittany Andrade Sr Bonita 26:56.5 8:59
47 April Esqueda Sr Bonita 26:56.81 8:59
Pl Name Gr School Time Pace Rank in Squad Rank in School Rank vs Comp Last Year Time
(Δ)
Last Race Time
(Δ)
Last PR
(Δ)
Imp

Under Improvement, the abbreviations are:

  • LY = Beat time from the same course a year ago
  • LR = Beat time from the most recent running of the course
  • PR = Set a new PR
  • PG = Beat personal goal
  • SBP = Best performance of season based on position of finish relative to the field.

All columns are sortable by clicking on the column heading.

Full Team Race Results - Girls

Group of 5: V 1st 5

Pl School
Total
Time
Pts Runr 1 Runr 2 Runr 3 Runr 4 Runr 5 Runr 6 Runr 7 Imp
1 Saugus HS
1-1-1-1-1
Gap: 1:18
94:21
18:52
6:17
29 Samantha Ortega
Jr
18:00
6:00
1
Sabrina Janes
Jr
18:51
6:17
4
Darby Laplant
Jr
18:59
6:20
5
Abigail Frankian
Sr
19:14
6:25
9
Jessica Ruiz
Jr
19:18
6:26
10
Ashley Heys
So
19:19
6:26
11
Mackinzie Moncibais-kasa
Jr
19:43
6:34
16
2 Great Oak
2-1-2-2-2
Gap: 1:20
95:06
19:01
6:20
38 Destiny Collins
So
18:13
6:04
2
Haley Dorris
Sr
18:38
6:13
3
Audrey Wallis
Jr
19:13
6:24
8
Macey Pflughoft
Jr
19:30
6:30
12
Desiree Stinger
So
19:33
6:31
13
Miranda Padilla
Jr
19:40
6:33
15
Emily Clause
So
19:49
6:36
18
3 Jserra
3-3-3-3-3
Gap: 3:41
102:52
20:34
6:51
82 Ashley Geisler
Jr
19:09
6:23
6
Charlotte Owen
So
19:11
6:24
7
Tori Yanco
Jr
20:31
6:50
20
Hannah Clifton
Sr
21:11
7:04
23
Kayla Selenski
Sr
22:50
7:37
26
Marie Aquilino
Sr
22:51
7:37
27




4 Bonita
4-4-4-4-4
Gap: 1:20
101:34
20:19
6:46
93 Kailyn Scott
Jr
19:37
6:32
14
Kelsey Creese
So
19:43
6:34
17
Jordin Prado
Jr
20:30
6:50
19
Hollie Sedor
So
20:46
6:55
21
Diana Garcia
Sr
20:58
6:59
22
Alicia Villarreal
So
21:40
7:13
24
Aileena Moreno
Sr
21:58
7:19
25
Pl School Total
Time
Points Runr 1 Runr 2 Runr 3 Runr 4 Runr 5 Runr 6 Runr 7 Imp

Group of 5: V 2nd 5

Pl School
Total
Time
Pts Runr 1 Runr 2 Runr 3 Runr 4 Runr 5 Runr 6 Runr 7 Imp
1 Great Oak
2-2-2-1-1
Gap: 0:48
100:22
20:04
6:41
26 Miranda Padilla
Jr
19:40
6:33
2
Emily Clause
So
19:49
6:36
4
Maiya Larsen
Jr
20:05
6:42
5
Michelle Helbig
Sr
20:21
6:47
7
Kelly Thomas
Jr
20:27
6:49
8
Kate Cortes
Sr
20:47
6:56
10
Vivi Shima
Jr
21:03
7:01
12
2 Saugus HS
1-1-1-2-2
Gap: 1:33
100:37
20:07
6:42
30 Ashley Heys
So
19:19
6:26
1
Mackinzie Moncibais-kasa
Jr
19:43
6:34
3
Amanda Dejesus
Sr
20:09
6:43
6
Sidney Birmele
Jr
20:33
6:51
9
Madi Penna
Jr
20:53
6:58
11
Trisha Gomez
Jr
21:06
7:02
13
Leah Eldridge
Jr
22:09
7:23
16
3 Bonita
3-3-3-3-3
Gap: 3:15
115:26
23:05
7:42
83 Alicia Villarreal
So
21:40
7:13
14
Aileena Moreno
Sr
21:58
7:19
15
Caitlin Dillon
So
22:43
7:34
17
Hannah Chung
Sr
24:10
8:03
18
Brittany Herndon
Sr
24:55
8:18
19
Stephanie Arredondo
Jr
26:15
8:45
20
Brittany Andrade
Sr
26:57
8:59
21
Pl School Total
Time
Points Runr 1 Runr 2 Runr 3 Runr 4 Runr 5 Runr 6 Runr 7 Imp

Under Improvement, the abbreviations are:

  • LY = Beat time from the same course a year ago
  • LR = Beat time from the most recent running of the course
  • PR = Set a new PR
  • PG = Beat personal goal
  • If shaded in this color, this athlete broke the tie with a competitor resulting in his/her team finishing ahead of that competitor.
  • If shaded in this color, this athlete displaced a competitor's scoring runners resulting in his/her team finishing ahead of that competitor.
  • If shaded in this color, this athlete displaced a competitor's scoring runners AND broke a tie resulting in his/her team finishing ahead of that competitor.

All columns are sortable by clicking on the column heading.

Full Individual Race Results - Girls

Pl Name Gr School Time Pace Rank in Squad Rank in School Rank vs Comp Last Year Time
(Δ)
Last Race Time
(Δ)
Last PR
(Δ)
Imp
1 Emma Bahr So Saugus HS 19:18.34 6:26
2 Evelyn Mandel Fr Great Oak 19:29.91 6:30 1/13 4/25 2/4
3 Kiyena Beatty Fr Great Oak 19:30.31 6:30 2/13 6/25 1/4
4 Taylor Walker So Great Oak 19:31.24 6:30 3/13 7/25 1/4
5 Sierra Pilarski So Saugus HS 19:36.44 6:32
6 Michelle Mcintosh Fr Great Oak 19:47.56 6:36 4/13 10/25 1/4
7 Kaylee Saville So Great Oak 19:51.47 6:37 5/13 12/25 1/4
8 Allie Calain Fr Great Oak 19:53.47 6:38 6/13 13/25 1/4
9 Megan Tuinstra Fr Saugus HS 19:54.93 6:38
10 Cassidy Hylton Fr Great Oak 20:09.15 6:43 7/13 15/25 1/3
11 Alyson Williams Fr Great Oak 20:17.84 6:46 8/13 16/25 1/2
12 Alex Segeberg So Great Oak 20:20.47 6:47 9/13 17/25 1/2
13 Cailey Ives So Great Oak 20:21.12 6:47 10/13 18/25 1/2
14 Mckayla Giacobetti Fr Jserra 20:22.5 6:48
15 Alyssa Ungrady So Great Oak 20:31 6:50 11/13 21/25 1/2
16 Ally Talpash Fr Great Oak 20:34.94 6:52 12/13 22/25 1/2
17 Sydney Suarez So Saugus HS 20:36.06 6:52
18 Margaret Lopez So Saugus HS 20:57.66 6:59
19 Victoria Arvizu Fr Great Oak 21:17.28 7:06 13/13 25/25 1/2
20 Celine Whitman So Saugus HS 21:24.53 7:08
21 Bella Ellwein Fr Saugus HS 21:25.56 7:09
22 Savannah Sehenuk Fr Saugus HS 21:33.12 7:11
23 Cristina Gomez So Jserra 21:46.06 7:15
24 Mckayla Antrim Fr Bonita 21:47.52 7:16
25 Victoria Hodge Fr Saugus HS 22:06.47 7:22
26 Jackie Victoria Fr Saugus HS 22:08.56 7:23
27 Paige Griggs So Saugus HS 22:33.72 7:31
28 Becca Cruz Fr Saugus HS 22:38.53 7:33
29 Sabrina Keck Fr Bonita 22:39.81 7:33
30 Deanna Perez Fr Bonita 23:05.47 7:42
31 Carlie Bryne Fr Saugus HS 23:17.41 7:46
32 Morgan Archibald So Saugus HS 23:32.28 7:51
33 Sydney Reinart Fr Jserra 23:34.15 7:51
34 Audrey Chiu Fr Saugus HS 24:00.5 8:00
35 Lauren Schneider So Bonita 24:09.15 8:03
36 Gabby Mijalski-fahim So Jserra 24:28.25 8:09
37 Edith Gomez So Bonita 24:43.53 8:15
38 Grace Blake Fr Saugus HS 24:49.69 8:17
39 Julianne Abesamis So Saugus HS 25:44.97 8:35
40 Brooke Robb So Jserra 26:38.44 8:53
41 Alison Smith Fr Jserra 27:36.12 9:12
42 Robyn Ramos Fr Bonita 27:58.62 9:20
43 Katie Jackson Fr Bonita 30:31.72 10:11
Pl Name Gr School Time Pace Rank in Squad Rank in School Rank vs Comp Last Year Time
(Δ)
Last Race Time
(Δ)
Last PR
(Δ)
Imp

Under Improvement, the abbreviations are:

  • LY = Beat time from the same course a year ago
  • LR = Beat time from the most recent running of the course
  • PR = Set a new PR
  • PG = Beat personal goal
  • SBP = Best performance of season based on position of finish relative to the field.

All columns are sortable by clicking on the column heading.

Full Team Race Results - Girls

Group of 5: F/S 1st 5

Pl School
Total
Time
Pts Runr 1 Runr 2 Runr 3 Runr 4 Runr 5 Runr 6 Runr 7 Imp
1 Great Oak
2-1-1-1-1
Gap: 0:22
98:10
19:38
6:33
22 Evelyn Mandel
Fr
19:30
6:30
2
Kiyena Beatty
Fr
19:30
6:30
3
Taylor Walker
So
19:31
6:30
4
Michelle Mcintosh
Fr
19:48
6:36
6
Kaylee Saville
So
19:51
6:37
7
Allie Calain
Fr
19:53
6:38
8
Cassidy Hylton
Fr
20:09
6:43
10
2 Saugus HS
1-2-2-2-2
Gap: 1:39
100:23
20:05
6:42
40 Emma Bahr
So
19:18
6:26
1
Sierra Pilarski
So
19:36
6:32
5
Megan Tuinstra
Fr
19:55
6:38
9
Sydney Suarez
So
20:36
6:52
12
Margaret Lopez
So
20:58
6:59
13
Celine Whitman
So
21:25
7:08
14
Bella Ellwein
Fr
21:26
7:09
15
3 Jserra
3-3-3-3-3
Gap: 6:16
116:49
23:22
7:47
93 Mckayla Giacobetti
Fr
20:23
6:48
11
Cristina Gomez
So
21:46
7:15
16
Sydney Reinart
Fr
23:34
7:51
20
Gabby Mijalski-fahim
So
24:28
8:09
22
Brooke Robb
So
26:38
8:53
24
Alison Smith
Fr
27:36
9:12
25




4 Bonita
4-4-4-4-4
Gap: 2:56
116:25
23:17
7:46
98 Mckayla Antrim
Fr
21:48
7:16
17
Sabrina Keck
Fr
22:40
7:33
18
Deanna Perez
Fr
23:05
7:42
19
Lauren Schneider
So
24:09
8:03
21
Edith Gomez
So
24:44
8:15
23
Robyn Ramos
Fr
27:59
9:20
26
Katie Jackson
Fr
30:32
10:11
27
Pl School Total
Time
Points Runr 1 Runr 2 Runr 3 Runr 4 Runr 5 Runr 6 Runr 7 Imp

Group of 5: F/S 2nd 5

Pl School
Total
Time
Pts Runr 1 Runr 2 Runr 3 Runr 4 Runr 5 Runr 6 Runr 7 Imp
1 Great Oak
1-1-1-1-1
Gap: 0:28
101:02
20:12
6:44
15 Allie Calain
Fr
19:53
6:38
1
Cassidy Hylton
Fr
20:09
6:43
2
Alyson Williams
Fr
20:18
6:46
3
Alex Segeberg
So
20:20
6:47
4
Cailey Ives
So
20:21
6:47
5
Alyssa Ungrady
So
20:31
6:50
6
Ally Talpash
Fr
20:35
6:52
7
2 Saugus HS
2-2-2-2-2
Gap: 0:44
108:38
21:44
7:15
50 Celine Whitman
So
21:25
7:08
8
Bella Ellwein
Fr
21:26
7:09
9
Savannah Sehenuk
Fr
21:33
7:11
10
Victoria Hodge
Fr
22:06
7:22
11
Jackie Victoria
Fr
22:09
7:23
12
Paige Griggs
So
22:34
7:31
13
Becca Cruz
Fr
22:39
7:33
14
Pl School Total
Time
Points Runr 1 Runr 2 Runr 3 Runr 4 Runr 5 Runr 6 Runr 7 Imp

Under Improvement, the abbreviations are:

  • LY = Beat time from the same course a year ago
  • LR = Beat time from the most recent running of the course
  • PR = Set a new PR
  • PG = Beat personal goal
  • If shaded in this color, this athlete broke the tie with a competitor resulting in his/her team finishing ahead of that competitor.
  • If shaded in this color, this athlete displaced a competitor's scoring runners resulting in his/her team finishing ahead of that competitor.
  • If shaded in this color, this athlete displaced a competitor's scoring runners AND broke a tie resulting in his/her team finishing ahead of that competitor.

All columns are sortable by clicking on the column heading.