Great Oak Results from the Inland Empire Challenge at Glen Helen Regional Park on 10/11/14

Girls Results and Stats

Switch to Boys

Girls Individual Results

Runner Gr Squad Time Pace Dist Place Rank in Squad Rank in School Rank vs Comp Last Year Time
(Δ,%)
Last Race Time
(Δ,%)
Last PR
(Δ,%)
Last DPR
(Δ,%)
Imprvmnts
Arellano, Jaclyn So V 20:16.5 6:46 3 42/63 5/7 5/23 3/9 22:16
(2:00,9.0)
22:16
(2:00,9.0)
22:16
(2:00,9.0)
19:46 You ROCK! (LY, LR, PR)
Avalos, Arlene Jr V 18:59.5 6:20 3 17/63 1/7 1/23 11/12 19:22
(0:22,1.9)
19:22
(0:22,1.9)
19:22
(0:22,1.9)
18:21 You ROCK! (LY, LR, PR)
Bilby, Kayla Fr Fr 21:54.5 7:18 3 14/92 4/13 13/23 2/10 21:58
(0:04,0.3)
You ROCK! (SBP, DPR)
Bowen, Madeline Fr Fr 22:57.2 7:39 3 27/92 8/13 18/23 1/4 21:49
Buckley, Carrie Jr JV 21:54.4 7:18 3 11/102 1/2 12/23 7/19 19:33 19:33 18:50
Donovan, Bailey Fr Fr 21:24.4 7:08 3 7/92 1/13 8/23 4/18 20:30
Fallini, Eveliina Sr V 20:58.8 7:00 3 56/63 6/7 6/23 6/9 20:00 20:00 20:00 18:51 You ROCK! (DSP)
Fischer, Hannah Fr Fr 24:56.5 8:19 3 61/92 12/13 22/23 1/2 24:03 You ROCK! (SBP)
Fredericks, Chloe Fr Fr 23:48.2 7:56 3 47/92 10/13 20/23 1/2 22:54
Garcia, Bethany Fr Fr 22:58.7 7:40 3 28/92 9/13 19/23 1/2 21:10
Greenaway, Kaitlin Fr Fr 21:57.8 7:19 3 15/92 5/13 14/23 1/9 21:29 You ROCK! (SBP)
Harrison, Sabrina Fr Fr 21:26 7:09 3 8/92 2/13 9/23 3/17 20:40
Hernandez, Michelle So So 21:48.3 7:16 3 17/70 1/1 10/23 8/15 21:53
(0:05,0.4)
21:53
(0:05,0.4)
21:53
(0:05,0.4)
21:28 You ROCK! (LY, LR, PR, SBP)
Hickman, Victoria Jr JV 22:42.7 7:34 3 26/102 2/2 17/23 8/18 19:42 19:42 19:42 19:34
Noble, Sophia Fr Fr 25:11.6 8:24 3 64/92 13/13 23/23 1/1 23:12
Remmers, Lauryn Fr Fr 22:01.4 7:20 3 17/92 6/13 15/23 1/6 20:54
Sadler, Sierra Fr Fr 24:54.4 8:18 3 60/92 11/13 21/23 1/2 23:50 You ROCK! (SBP)
Stuckey, Allyson Jr V 21:08.6 7:03 3 60/63 7/7 7/23 5/6 20:19 20:19 20:19 18:36
Sutter, Elizabeth Jr V 20:03.2 6:41 3 33/63 2/7 2/23 8/9 20:12
(0:09,0.7)
20:12
(0:09,0.7)
20:12
(0:09,0.7)
19:25 You ROCK! (LY, LR, PR)
Upshur, Briana Fr Fr 21:53.9 7:18 3 13/92 3/13 11/23 3/14 20:50
Van Hise, Kristen So V 20:04.4 6:41 3 34/63 3/7 3/23 7/9 20:15
(0:11,0.9)
20:15
(0:11,0.9)
20:15
(0:11,0.9)
19:48 You ROCK! (LY, LR, PR, SBP)
Veve, Abby Fr Fr 22:33.8 7:31 3 22/92 7/13 16/23 1/5 23:25
(0:51,3.6)
You ROCK! (SBP, DPR)
Workman, Sarah So V 20:05.7 6:42 3 36/63 4/7 4/23 4/9 19:05
Runner Gr Squad Time Pace Dist Place Rank in Squad Rank in School Rank vs Comp Last Year Time
(Δ,%)
Last Race Time
(Δ,%)
Last PR
(Δ,%)
Last DPR
(Δ,%)
Imprvmts

Under Improvement, the abbreviations are:

  • LY = Beat time from the same course a year ago.
  • LR = Beat time from the most recent running of this course.
  • PR = Set a new PR on this course. A "Course PR".
  • PG = Beat personal goal.
  • SBP = Best performance of season based on position of finish relative to the field.
  • DPR = A "Distance Personal Record" - the personal best time considering distance only, not unique course characteristics. Applicable for 2, 3, and 3.1 mile courses.
  • DSR = A "Distance Season Record" - same as above, but for the current season only.
  • DTW = "Displace to Win". This athlete, as the 6th or 7th runner on his/her squad, displaced scoring runners from a competitor enabling his/her team to finish ahead of that competitor.
  • TB = "Tiebreaker". As the #6 athlete on his/her squad, this athlete was the tiebreaker enabling his/her team to finish ahead of that competitor.

All columns are sortable by clicking on the column heading.

Girls Team Results

Team Rank of Finish Time
Gap
Dist Avg Pace 1st Place Pace 5th Place Pace Points Win Team Pace Last Year Time
(Δ,%)
Last Race Time
(Δ,%)
Last PR
(Δ,%)
Improvements Runners (Points)
V 1st 5 6/9 99:29
1:17
3 6:38 6:20 6:46 147 6:09 89:22 89:22 87:40 Arlene Avalos (14), Elizabeth Sutter (30), Kristen Van Hise (31), Sarah Workman (33), Jaclyn Arellano (39)
Fr 1st 5 2/9 108:37
0:33
3 7:14 7:08 7:19 52 7:07 97:08 97:08 97:08 Bailey Donovan (6), Sabrina Harrison (7), Briana Upshur (12), Kayla Bilby (13), Kaitlin Greenaway (14)
Fr 2nd 5 1/2 114:19
1:47
3 7:37 7:20 7:56 17 7:37 99:54 99:54 99:54 Lauryn Remmers (1), Abby Veve (2), Madeline Bowen (3), Bethany Garcia (4), Chloe Fredericks (7)
Team Rank of Finish Time Dist Avg Pace 1st Place Pace 5th Place Pace Points Win Team Pace Last Year Time
(Δ,%)
Last Race Time
(Δ,%)
Last PR
(Δ,%)
Improvements Runners (Points)

Under Improvement, the abbreviations are:

  • LY = Beat time from the same course a year ago
  • LR = Beat time from the most recent running of the course
  • PR = Set a new PR
  • PG = Beat personal goal

All columns are sortable by clicking on the column heading.

Full Individual Race Results - Girls

Pl Name Gr School Time Pace Rank in Squad Rank in School Rank vs Comp Last Year Time
(Δ)
Last Race Time
(Δ)
Last PR
(Δ)
Imp
1 Ashley Cahalan Sr Vista Murrieta HS 17:40.4 5:53
2 Samantha Aguilar So Redlands East Valley HS 18:08.6 6:03
3 Kelly Fairchild Jr Serrano HS 18:08.8 6:03
4 Courtney Brenner Jr Serrano HS 18:12.2 6:04
5 Stefani Gaskell Jr Sultana HS 18:13.8 6:05
6 Sam Poliakon Jr Cajon HS 18:24 6:08
7 Michaela Reynolds Jr Vista Murrieta HS 18:25.1 6:08
8 Grace Staton Fr Chino Hills HS 18:27.6 6:09
9 Alexis Ramirez Jr Serrano HS 18:30.2 6:10
10 Summer Barkan Fr Serrano HS 18:39.5 6:13
11 Marissa Rodriquez So La Quinta HS 18:41.7 6:14
12 Shanna Burns Sr Serrano HS 18:43.1 6:14
13 Megan Maretti Jr Rancho Cucamonga HS 18:49.7 6:17
14 Natalie Vaughn Sr Santiago HS 18:51.3 6:17
15 Sandra Flores Jr La Quinta HS 18:53.7 6:18
16 Alexandra Stetkevich Jr Riverside Poly HS 18:57.5 6:19
17 Arlene Avalos Jr Great Oak 18:59.5 6:20 1/7 1/23 11/12 19:22
(0:22)
19:22
(0:22)
19:22
(0:22)
You ROCK! (LY, LR, PR)
18 Valerie Ramirez-martinez Sr Vista Murrieta HS 19:00.4 6:20
19 Mckenzie Cornell Fr Serrano HS 19:10.2 6:23
20 Julia Valdez So Riverside Poly HS 19:19.4 6:26
21 Brittany Bailey Sr Rancho Cucamonga HS 19:20.4 6:27
22 Alexandria Wiseman So Vista Murrieta HS 19:21.1 6:27
23 Julie Diaz So Vista Murrieta HS 19:27.3 6:29
24 Alexa Zamora Sr Granite Hills HS 19:32 6:31
25 Stephanie Vitello Jr Santiago HS 19:36.4 6:32
26 Olivia Nelson So Santiago HS 19:53.6 6:38
27 Victoria Magana Jr Rancho Cucamonga HS 19:54.8 6:38
28 Samantha Taylor Jr Vista Murrieta HS 19:55.2 6:38
29 Vanessa Ramirez Jr La Quinta HS 19:56.2 6:39
30 Kalea Ibarra Fr Riverside Poly HS 19:56.5 6:39
31 Larissa Morse Sr Granite Hills HS 19:58.9 6:40
32 Annabelle Werner Fr Vista Murrieta HS 20:00.7 6:40
33 Elizabeth Sutter Jr Great Oak 20:03.2 6:41 2/7 2/23 8/9 20:12
(0:09)
20:12
(0:09)
20:12
(0:09)
You ROCK! (LY, LR, PR)
34 Kristen Van Hise So Great Oak 20:04.4 6:41 3/7 3/23 7/9 20:15
(0:11)
20:15
(0:11)
20:15
(0:11)
You ROCK! (LY, LR, PR, SBP)
35 Anahi Vazquez Sr La Quinta HS 20:04.8 6:42
36 Sarah Workman So Great Oak 20:05.7 6:42 4/7 4/23 4/9
37 Julia Brenner Fr Serrano HS 20:06.4 6:42
38 Abby Toarmina Fr Granite Hills HS 20:09.3 6:43
39 Megan Reed Sr Riverside Poly HS 20:10.7 6:44
40 Dezirae Soria Jr Santiago HS 20:11.4 6:44
41 Erin Carvalho Jr Chino Hills HS 20:13.8 6:45
42 Jaclyn Arellano So Great Oak 20:16.5 6:46 5/7 5/23 3/9 22:16
(2:00)
22:16
(2:00)
22:16
(2:00)
You ROCK! (LY, LR, PR)
43 Mia Saiza So Rancho Cucamonga HS 20:21.3 6:47
44 Andrea Kramer Jr Santiago HS 20:25 6:48
45 Pricilla Poulter Fr Chino Hills HS 20:26 6:49
46 Makenna Nelson Sr Santiago HS 20:30.1 6:50
47 Julissa Sanchez Sr La Quinta HS 20:31.3 6:50
48 Andrea Loces Sr La Quinta HS 20:32.2 6:51
49 Bridget Helgeson Sr Chino Hills HS 20:36.9 6:52
50 Riko Ozaki Fr Chino Hills HS 20:38.3 6:53
51 Marlene Ortega Sr Rancho Cucamonga HS 20:39.4 6:53
52 Sharon Murrietta Sr La Quinta HS 20:40.2 6:53
53 Emily Packer Jr Granite Hills HS 20:40.8 6:54
54 Heather Lacey Jr Granite Hills HS 20:46.7 6:56
55 Svetlana Martin Sr Rancho Cucamonga HS 20:56.3 6:59
56 Eveliina Fallini Sr Great Oak 20:58.8 7:00 6/7 6/23 6/9 20:00 20:00 20:00
57 Natalie Koppel So Granite Hills HS 21:00.1 7:00
58 Sophia Hrinko Jr Riverside Poly HS 21:00.9 7:00
59 Katie Snell Jr Santiago HS 21:01.6 7:01
60 Allyson Stuckey Jr Great Oak 21:08.6 7:03 7/7 7/23 5/6 20:19 20:19 20:19
61 Cassidy Rogers Jr Chino Hills HS 21:09.7 7:03
62 Cortney Reyes Fr Chino Hills HS 21:59.8 7:20
63 Sierra Valenzuela Jr Riverside Poly HS 22:32.3 7:31
Pl Name Gr School Time Pace Rank in Squad Rank in School Rank vs Comp Last Year Time
(Δ)
Last Race Time
(Δ)
Last PR
(Δ)
Imp

Under Improvement, the abbreviations are:

  • LY = Beat time from the same course a year ago
  • LR = Beat time from the most recent running of the course
  • PR = Set a new PR
  • PG = Beat personal goal
  • SBP = Best performance of season based on position of finish relative to the field.

All columns are sortable by clicking on the column heading.

Full Team Race Results - Girls

Group of 5: V 1st 5

Pl School
Total
Time
Pts Runr 1 Runr 2 Runr 3 Runr 4 Runr 5 Runr 6 Runr 7 Imp
1 Serrano HS
2-1-1-1-1
Gap: 0:34
92:14
18:27
6:09
27 Kelly Fairchil
Jr
18:09
6:03
2
Courtney Brenner
Jr
18:12
6:04
3
Alexis Ramirez
Jr
18:30
6:10
6
Summer Barkan
Fr
18:40
6:13
7
Shanna Burns
Sr
18:43
6:14
9
Mckenzie Cornell
Fr
19:10
6:23
16
Julia Brenner
Fr
20:06
6:42
34
2 Vista Murrieta HS
1-1-2-2-2
Gap: 1:47
93:54
18:47
6:16
59 Ashley Cahalan
Sr
17:40
5:53
1
Michaela Reynolds
Jr
18:25
6:08
4
Valerie Ramirez-
Sr
19:00
6:20
15
Alexandr Wiseman
So
19:21
6:27
19
Julie Diaz
So
19:27
6:29
20
Samantha Taylor
Jr
19:55
6:38
25
Annabell Werner
Fr
20:01
6:40
29
3 La Quinta HS
4-3-3-3-3
Gap: 1:50
98:08
19:38
6:33
122 Marissa Rodrique
So
18:42
6:14
8
Sandra Flores
Jr
18:54
6:18
12
Vanessa Ramirez
Jr
19:56
6:39
26
Anahi Vazquez
Sr
20:05
6:42
32
Julissa Sanchez
Sr
20:31
6:50
44
Andrea Loces
Sr
20:32
6:51
45
Sharon Murriett
Sr
20:40
6:53
49
4 Santiago HS
6-6-5-5-4
Gap: 1:34
98:58
19:48
6:36
134 Natalie Vaughn
Sr
18:51
6:17
11
Stephani Vitello
Jr
19:36
6:32
22
Olivia Nelson
So
19:54
6:38
23
Dezirae Soria
Jr
20:11
6:44
37
Andrea Kramer
Jr
20:25
6:48
41
Makenna Nelson
Sr
20:30
6:50
43
Katie Snell
Jr
21:02
7:01
56
5 Rancho Cucamonga HS
5-4-4-4-5
Gap: 1:50
99:06
19:49
6:36
140 Megan Maretti
Jr
18:50
6:17
10
Brittany Bailey
Sr
19:20
6:27
18
Victoria Magana
Jr
19:55
6:38
24
Mia Saiza
So
20:21
6:47
40
Marlene Ortega
Sr
20:39
6:53
48
Svetlana Martin
Sr
20:56
6:59
52




6 Great Oak
8-8-7-7-6
Gap: 1:17
99:29
19:54
6:38
147 Arlene Avalos
Jr
19:00
6:20
14
Elizabet Sutter
Jr
20:03
6:41
30
Kristen Van Hise
So
20:04
6:41
31
Sarah Workman
So
20:06
6:42
33
Jaclyn Arellano
So
20:17
6:46
39
Eveliina Fallini
Sr
20:59
7:00
53
Allyson Stuckey
Jr
21:09
7:03
57
7 Riverside Poly HS
7-5-6-5-7
Gap: 2:03
99:25
19:53
6:38
148 Alexandr Stetkevi
Jr
18:58
6:19
13
Julia Valdez
So
19:19
6:26
17
Kalea Ibarra
Fr
19:57
6:39
27
Megan Reed
Sr
20:11
6:44
36
Sophia Hrinko
Jr
21:01
7:00
55
Sierra Valenzue
Jr
22:32
7:31
60




8 Chino Hills HS
3-7-9-8-8
Gap: 2:11
100:23
20:05
6:42
178 Grace Staton
Fr
18:28
6:09
5
Erin Carvalho
Jr
20:14
6:45
38
Pricilla Poulter
Fr
20:26
6:49
42
Bridget Helgeson
Sr
20:37
6:52
46
Riko Ozaki
Fr
20:38
6:53
47
Cassidy Rogers
Jr
21:10
7:03
58
Cortney Reyes
Fr
22:00
7:20
59
9 Granite Hills HS
9-9-8-9-9
Gap: 1:15
101:08
20:14
6:45
185 Alexa Zamora
Sr
19:32
6:31
21
Larissa Morse
Sr
19:59
6:40
28
Abby Toarmina
Fr
20:09
6:43
35
Emily Packer
Jr
20:41
6:54
50
Heather Lacey
Jr
20:47
6:56
51
Natalie Koppel
So
21:00
7:00
54




Pl School Total
Time
Points Runr 1 Runr 2 Runr 3 Runr 4 Runr 5 Runr 6 Runr 7 Imp

Under Improvement, the abbreviations are:

  • LY = Beat time from the same course a year ago
  • LR = Beat time from the most recent running of the course
  • PR = Set a new PR
  • PG = Beat personal goal
  • If shaded in this color, this athlete broke the tie with a competitor resulting in his/her team finishing ahead of that competitor.
  • If shaded in this color, this athlete displaced a competitor's scoring runners resulting in his/her team finishing ahead of that competitor.
  • If shaded in this color, this athlete displaced a competitor's scoring runners AND broke a tie resulting in his/her team finishing ahead of that competitor.

All columns are sortable by clicking on the column heading.

Full Individual Race Results - Girls

Pl Name Gr School Time Pace Rank in Squad Rank in School Rank vs Comp Last Year Time
(Δ)
Last Race Time
(Δ)
Last PR
(Δ)
Imp
1 Kilee Reynolds So Vista Murrieta HS 19:42.8 6:34
2 Diana Heath So Santiago HS 19:54.9 6:38
3 Breanna Almanza So Cajon HS 20:16.9 6:46
4 Savannah Farrel So Santiago HS 20:44 6:55
5 Jasmine Flores So Santiago HS 20:45.2 6:55
6 Marissa Carranza So Cajon HS 20:47.6 6:56
7 Bianca Almanza So Cajon HS 20:58.6 7:00
8 Abigail Sauceda So Rancho Verde HS 21:04.8 7:02
9 Marina Kaye So Riverside Poly HS 21:06.5 7:02
10 Nadia Malloy So Vista Murrieta HS 21:06.9 7:02
11 Samantha Valencia So Riverside Poly HS 21:29.9 7:10
12 Kristina Heisser So Rancho Cucamonga HS 21:31.1 7:10
13 Neftali Escalante So Corona HS 21:31.5 7:11
14 Abril Ortiz So Corona HS 21:34.9 7:12
15 Leah Guzman So Rancho Cucamonga HS 21:40.2 7:13
16 Star Hernandez So Rancho Verde HS 21:41.1 7:14
17 Michelle Hernandez So Great Oak 21:48.3 7:16 1/1 10/23 8/15 21:53
(0:05)
21:53
(0:05)
21:53
(0:05)
You ROCK! (LY, LR, PR, SBP)
18 Caitlin King So Corona HS 21:54.2 7:18
19 Winter Carreno So Paloma Valley HS 21:55.5 7:19
20 Sophia Cabrera So Riverside Poly HS 22:03.3 7:21
21 Kiana Reedy So Vista Murrieta HS 22:05.1 7:22
22 Caryme Montanez So Cajon HS 22:07 7:22
23 Samantha Cruz So Corona HS 22:20.7 7:27
24 Jumana Roufail So Rancho Cucamonga HS 22:31.2 7:30
25 Sianna Berrios So Los Osos HS 22:39.2 7:33
26 Chantal Rabay So Santiago HS 22:40.2 7:33
27 Kayleigh Pherigo So Etiwanda HS 22:47.3 7:36
28 Tatiana Flores So Vista Murrieta HS 22:53.8 7:38
29 Alexa Olivas So Rancho Verde HS 23:07.2 7:42
30 Elia Vazquez So Vista Murrieta HS 23:08.9 7:43
31 Jacklyn Rosas So Rancho Cucamonga HS 23:13 7:44
32 Hayley Manges So Riverside Poly HS 23:13.3 7:44
33 Sophia Sternberg So Los Osos HS 23:27.1 7:49
34 Aileen Osorio So Alta Loma HS 23:28.1 7:49
35 Julia Ruiz So Rancho Cucamonga HS 23:39.2 7:53
36 Chine Ehiemere So Rancho Verde HS 23:39.5 7:53
37 Alondra Ayala So Riverside Poly HS 23:43.9 7:55
38 Bailey Marrs So Paloma Valley HS 23:44.2 7:55
39 Gabby Enriquez So Corona HS 23:50.8 7:57
40 Veronica Velgara So Paloma Valley HS 23:51.3 7:57
41 Alyssa Kegel So Etiwanda HS 24:16.5 8:06
42 Frances Lapuz So Rancho Verde HS 24:19.1 8:06
43 Kayli Jester So Santiago HS 24:31.5 8:11
44 Maritza Martinez So Paloma Valley HS 24:35.3 8:12
45 Orianna Jaramillo So Cajon HS 24:40.3 8:13
46 Sydney Vincent So Santiago HS 24:43.1 8:14
47 Marissa Macias So Alta Loma HS 24:52.4 8:17
48 Jade Hinojoza So Rancho Cucamonga HS 24:55.5 8:19
49 Thy Pham So Corona HS 25:34.1 8:31
50 Anna Hernandez So Paloma Valley HS 25:56 8:39
51 Paola Romano So Corona HS 25:56.5 8:39
52 Nayeli Rincon So Alta Loma HS 25:58.2 8:39
53 Kendra Torres So Rancho Cucamonga HS 26:04 8:41
54 Tonalli Orona-ramirez So Riverside Poly HS 26:06.4 8:42
55 Amilia Cruz So Alta Loma HS 26:10.3 8:43
56 Samantha Saldana So Cajon HS 26:37.7 8:53
57 Angela Flores So Upland HS 26:44.8 8:55
58 Crystal Perez Estrada So Upland HS 26:50.2 8:57
59 Melanie Schneider So Santiago HS 27:12.9 9:04
60 Lyndsey Ortega So Etiwanda HS 27:34.7 9:12
61 Elena Moro So Coachella Valley HS 27:50.2 9:17
62 Sophia Weiss So Riverside Poly HS 28:00.6 9:20
63 Cassandra Abelar So Alta Loma HS 28:28.3 9:29
64 Rebeca Cardenas So Upland HS 28:33.4 9:31
65 Kimberly Hernandez So Centennial HS 29:00.3 9:40
66 Christina Zapata So Etiwanda HS 29:47.2 9:56
67 Paige Jones So Riverside Poly HS 30:51.3 10:17
68 Isabel Pinedo So Upland HS 31:13.5 10:25
69 Maree Aranda So Upland HS 33:27.8 11:09
70 Skylar Buchanan-royster So Cajon HS 37:29.3 12:30
Pl Name Gr School Time Pace Rank in Squad Rank in School Rank vs Comp Last Year Time
(Δ)
Last Race Time
(Δ)
Last PR
(Δ)
Imp

Under Improvement, the abbreviations are:

  • LY = Beat time from the same course a year ago
  • LR = Beat time from the most recent running of the course
  • PR = Set a new PR
  • PG = Beat personal goal
  • SBP = Best performance of season based on position of finish relative to the field.

All columns are sortable by clicking on the column heading.

Full Individual Race Results - Girls

Pl Name Gr School Time Pace Rank in Squad Rank in School Rank vs Comp Last Year Time
(Δ)
Last Race Time
(Δ)
Last PR
(Δ)
Imp
1 Jordyn Ahlberg So Temecula Valley HS 20:24.5 6:48
2 Victoria Angulo Sr Rancho Verde HS 20:36.2 6:52
3 Randi Kasperbauer Sr Santiago HS 20:58 6:59
4 Rita Vogt So Chino Hills HS 21:09.6 7:03
5 Natalia Molina Jr Cajon HS 21:12.6 7:04
6 Chynna Samaniego Jr Vista Murrieta HS 21:21.6 7:07
7 Kristy Monroy Jr Cajon HS 21:33.4 7:11
8 Ashley Taylor So Chino Hills HS 21:36.8 7:12
9 Rachele Sunagawa Fr Chino Hills HS 21:39 7:13
10 Claire Fisher So Temecula Valley HS 21:41.6 7:14
11 Carrie Buckley Jr Great Oak 21:54.4 7:18 1/2 12/23 7/19 19:33 19:33
12 Guadalupe Roman Jr Rancho Verde HS 21:56.8 7:19
13 Madison Ursinio Jr Vista Murrieta HS 21:58.1 7:19
14 Jazmin Claro So Chino Hills HS 22:04.4 7:21
15 Alyssa Garcia Jr Corona HS 22:16.8 7:26
16 Maddi Deckard Jr Santiago HS 22:17.4 7:26
17 Cathryn Sanchez So Cajon HS 22:18.2 7:26
18 Cassandra Gonzales Jr Vista Murrieta HS 22:20.4 7:27
19 Charissa Corona Sr Riverside Poly HS 22:20.8 7:27
20 Samantha Smitely Sr Santiago HS 22:21.3 7:27
21 Cristina Carrillo Jr Corona HS 22:22.9 7:28
22 Evelyn Castro Jr Corona HS 22:23.2 7:28
23 Faith Rekte Jr Santiago HS 22:23.9 7:28
24 Victoria Castro Jr Upland HS 22:25.9 7:29
25 Jordynn Flores Sr Etiwanda HS 22:27.1 7:29
26 Victoria Hickman Jr Great Oak 22:42.7 7:34 2/2 17/23 8/18 19:42 19:42 19:42
27 Kayla Giannatasio Jr Santiago HS 22:47.6 7:36
28 Adriana Vargas Jr Vista Murrieta HS 22:50.8 7:37
29 Reina Kirkendall Jr Heritage HS 22:57.5 7:39
30 Makaela Van De Vrugt Fr Heritage HS 22:58.7 7:40
31 Karen Tevalan Jr Corona HS 23:01.1 7:40
32 Maria Linares Jr Corona HS 23:01.7 7:41
33 Courtney Oberholtz Jr Rancho Cucamonga HS 23:16.5 7:46
34 Valerie Alvarez So Chino Hills HS 23:23.1 7:48
35 Keyana Bogan Jr Rancho Verde HS 23:31.4 7:50
36 Viviana Flores Jr Rancho Verde HS 23:32.6 7:51
37 Alessandra Malfa Sr Upland HS 23:32.9 7:51
38 Maddie Bird Jr Upland HS 23:33.3 7:51
39 Lacey Hunsaker So Norco HS 23:37.2 7:52
40 Vanessa Pineda Sr Riverside Poly HS 23:39 7:53
41 Sopya Thao Jr Vista Murrieta HS 23:42.4 7:54
42 Alexa Martinez Jr Rancho Cucamonga HS 23:43.1 7:54
43 Wendy Reynaga Jr Rancho Verde HS 24:07.9 8:03
44 Jazmine Lopez Jr Rancho Cucamonga HS 24:18.8 8:06
45 Natalie Chetto Jr Etiwanda HS 24:21.5 8:07
46 Valeria Torres So Heritage HS 24:25.9 8:09
47 Patricia Valencia Jr Alta Loma HS 24:29.7 8:10
48 Brailyn Eyong So Chino Hills HS 24:30 8:10
49 Astrid Ortiz Jr Corona HS 24:34.7 8:12
50 Whitney Schuring Jr Corona HS 24:35 8:12
51 Stephanie Padilla Jr Corona HS 24:35.4 8:12
52 Shantaal Hernandez Sr Chino Hills HS 24:38.1 8:13
53 Kiana Alvarez Jr Paloma Valley HS 24:42.1 8:14
54 Mercedes Sacca Jr Centennial HS 24:44.7 8:15
55 Sarah Gillen Jr Rancho Cucamonga HS 24:51.4 8:17
56 Rachelle Stark Jr Alta Loma HS 24:57.2 8:19
57 Emma Thompson So Temecula Valley HS 25:02.9 8:21
58 Brianna Forsyth Sr Rancho Cucamonga HS 25:15.6 8:25
59 Alexis Rodriguez Jr Santiago HS 25:22.8 8:28
60 Marriah Valdez Fr Chino Hills HS 25:24.4 8:28
61 Annyssa Ortiz Sr La Quinta HS 25:26.7 8:29
62 Madison Barnes So Temecula Valley HS 25:27.9 8:29
63 Brenda Flores Jr La Quinta HS 25:28.7 8:30
64 Amariz Araiza Jr Los Osos HS 25:29.4 8:30
65 Destiny Mendez Jr La Quinta HS 25:29.9 8:30
66 Victoria Lepe Jr La Quinta HS 25:33.5 8:31
67 Catlyn Valle Jr Los Osos HS 25:35.1 8:32
68 Veronica Mamisay So Chino Hills HS 25:39.3 8:33
69 Kalina Jeimuli Fr Heritage HS 25:42.7 8:34
70 Chelsea Fajardo Jr Corona HS 25:44 8:35
71 Jasmine Pineda Jr Riverside Poly HS 25:46.7 8:36
72 Savannah Hinojoza Jr Rancho Cucamonga HS 25:47.7 8:36
73 Alexandra Pinson Sr La Quinta HS 25:48.3 8:36
74 Anabel Suarez Jr La Quinta HS 25:51.8 8:37
75 Viviana Dominguez So La Quinta HS 26:03.1 8:41
76 Grace Bettge So Temecula Valley HS 26:20.2 8:47
77 Amber Bettge Jr Temecula Valley HS 26:22.1 8:47
78 Eva Jordan Jr Temecula Valley HS 26:32 8:51
79 Samantha Zuniga Sr Temecula Valley HS 26:32.7 8:51
80 Sera Green Jr Alta Loma HS 26:36.4 8:52
81 Breanne Guadiana Jr Santiago HS 26:36.8 8:52
82 Raquel Correa Sr Riverside Poly HS 26:37.4 8:52
83 Shannon Slankard Sr La Quinta HS 26:50 8:57
84 Tori Reyes Sr Norco HS 26:50.7 8:57
85 Victoria Vazquez Fr Chino Hills HS 26:58.6 9:00
86 Ashley Alvarez Sr Centennial HS 27:13.1 9:04
87 Tiana Torres Sr Temecula Valley HS 27:24.1 9:08
88 Amanda Cardinal Sr La Quinta HS 27:25.2 9:08
89 Maya Casas Jr La Quinta HS 27:33 9:11
90 Alyssa Vega Jr Santiago HS 27:36.1 9:12
91 Tabitha Nelson So Heritage HS 27:38.4 9:13
92 Hunter Reddington Jr Upland HS 28:08.5 9:23
93 Amanda Mcclinton Sr Etiwanda HS 28:16.2 9:25
94 Sierra Southerland So Norco HS 28:23.7 9:28
95 Sydney Neikirk So Chino Hills HS 28:32 9:31
96 Susana Contreras Sr La Quinta HS 28:39.5 9:33
97 Heidi Jordan So Temecula Valley HS 29:09.4 9:43
98 Gladys Lemsuier Jr Heritage HS 29:17.5 9:46
99 Vanessa Isguerra Jr Upland HS 29:46.5 9:56
100 Mary Jane Tran Jr La Quinta HS 30:04.4 10:01
101 Ithzel Rosas Sr Riverside Poly HS 30:37.5 10:13
102 Daisy Valle-reyes Jr La Quinta HS 30:37.9 10:13
Pl Name Gr School Time Pace Rank in Squad Rank in School Rank vs Comp Last Year Time
(Δ)
Last Race Time
(Δ)
Last PR
(Δ)
Imp

Under Improvement, the abbreviations are:

  • LY = Beat time from the same course a year ago
  • LR = Beat time from the most recent running of the course
  • PR = Set a new PR
  • PG = Beat personal goal
  • SBP = Best performance of season based on position of finish relative to the field.

All columns are sortable by clicking on the column heading.

Full Individual Race Results - Girls

Pl Name Gr School Time Pace Rank in Squad Rank in School Rank vs Comp Last Year Time
(Δ)
Last Race Time
(Δ)
Last PR
(Δ)
Imp
1 Caitlyn Sauceda Fr Cajon HS 20:07.3 6:42
2 Shae Corcoran Fr Santiago HS 20:12.9 6:44
3 Danielle Espinosa Fr Santiago HS 21:01.6 7:01
4 Carissa Myung Fr Los Osos HS 21:08.2 7:03
5 Frida Rueda Fr Los Osos HS 21:19.6 7:07
6 Lauryn Crabtree Fr Santiago HS 21:22.4 7:07
7 Bailey Donovan Fr Great Oak 21:24.4 7:08 1/13 8/23 4/18
8 Sabrina Harrison Fr Great Oak 21:26 7:09 2/13 9/23 3/17
9 Cheyenne Espinosa Fr Santiago HS 21:29.8 7:10
10 Abigail Burke Fr Riverside Poly HS 21:41.1 7:14
11 Nadine Dubon Fr Vista Murrieta HS 21:48.7 7:16
12 Marleah Bode Fr Los Osos HS 21:53.2 7:18
13 Briana Upshur Fr Great Oak 21:53.9 7:18 3/13 11/23 3/14
14 Kayla Bilby Fr Great Oak 21:54.5 7:18 4/13 13/23 2/10 You ROCK! (SBP)
15 Kaitlin Greenaway Fr Great Oak 21:57.8 7:19 5/13 14/23 1/9 You ROCK! (SBP)
16 Victoria Flores Fr Rancho Verde HS 22:00.9 7:20
17 Lauryn Remmers Fr Great Oak 22:01.4 7:20 6/13 15/23 1/6
18 Korryn Hamm Fr Vista Murrieta HS 22:16 7:25
19 Savannah Dinco Fr Eleanor Roosevelt HS 22:26.8 7:29
20 Airi Vasquez Fr Temecula Valley HS 22:27.4 7:29
21 Taylor Clayton Fr Etiwanda HS 22:33.5 7:31
22 Abby Veve Fr Great Oak 22:33.8 7:31 7/13 16/23 1/5 You ROCK! (SBP)
23 Danielle Ward Fr Norco HS 22:35.2 7:32
24 Haley Mitchell Fr Santiago HS 22:36.7 7:32
25 Brittney Montalbano Fr Riverside Poly HS 22:38.3 7:33
26 Emily Mokricky Fr Rancho Cucamonga HS 22:52.5 7:38
27 Madeline Bowen Fr Great Oak 22:57.2 7:39 8/13 18/23 1/4
28 Bethany Garcia Fr Great Oak 22:58.7 7:40 9/13 19/23 1/2
29 Emily Osborn Fr Rancho Cucamonga HS 23:00.2 7:40
30 Melissa Milla Fr Santiago HS 23:00.7 7:40
31 Bailey Chiales Fr Santiago HS 23:00.9 7:40
32 Natalie Jaramillo Fr Rancho Verde HS 23:01.8 7:41
33 Samantha Wells Fr Temecula Valley HS 23:04 7:41
34 Kirra Facer Fr Vista Murrieta HS 23:09.1 7:43
35 Katie Cordero Fr Los Osos HS 23:15.6 7:45
36 Hannah Hickman Fr Temecula Valley HS 23:18.4 7:46
37 Cristina Trujillo Fr Vista Murrieta HS 23:18.8 7:46
38 Selina Knowles Fr Temecula Valley HS 23:26.2 7:49
39 Sabrina Bastidas Fr Rancho Verde HS 23:29.8 7:50
40 Haley Braker Fr Rancho Cucamonga HS 23:31.7 7:51
41 Natalie Velasco Fr Rancho Cucamonga HS 23:34.9 7:52
42 Ariana Sosa Fr Temecula Valley HS 23:35.3 7:52
43 Jasmine Moreno Fr Coachella Valley HS 23:40.6 7:54
44 Cayley Oravets Fr Riverside Poly HS 23:42.2 7:54
45 Taylor Smith Fr Temecula Valley HS 23:44.3 7:55
46 Mai Franks Fr Paloma Valley HS 23:44.8 7:55
47 Chloe Fredericks Fr Great Oak 23:48.2 7:56 10/13 20/23 1/2
48 Emily Moran Fr Centennial HS 23:48.6 7:56
49 Breann Lee Fr Etiwanda HS 23:52 7:57
50 Amanda Corado Fr Vista Murrieta HS 23:52.3 7:57
51 Veronica Velasquez Fr Rancho Cucamonga HS 23:52.6 7:58
52 Esmerelda Martinez Fr Cajon HS 24:00.8 8:00
53 Madeline Bolton Fr Los Osos HS 24:01.7 8:01
54 Maya Vargas Fr Paloma Valley HS 24:02.9 8:01
55 Esmeralda Iribe Fr Eleanor Roosevelt HS 24:28.8 8:10
56 Danika Valadez Fr Paloma Valley HS 24:34.9 8:12
57 Aubree Raya Fr Riverside Poly HS 24:42.8 8:14
58 Mackenzie Eubanks Fr Temecula Valley HS 24:46.1 8:15
59 Paulina Chavez Fr Santiago HS 24:46.5 8:16
60 Sierra Sadler Fr Great Oak 24:54.4 8:18 11/13 21/23 1/2 You ROCK! (SBP)
61 Hannah Fischer Fr Great Oak 24:56.5 8:19 12/13 22/23 1/2 You ROCK! (SBP)
62 Julia Lopez Fr Corona HS 25:04.2 8:21
63 Vanessa Washington Fr Corona HS 25:05.9 8:22
64 Sophia Noble Fr Great Oak 25:11.6 8:24 13/13 23/23 1/1
65 Rosalynn Chang Fr Norco HS 25:29.2 8:30
66 Kaitlyn Rapisarda Fr Santiago HS 25:32.3 8:31
67 Emma Carbone Fr Santiago HS 25:32.6 8:31
68 Prya Patel Fr Santiago HS 25:38 8:33
69 Ashley Surh Fr Los Osos HS 25:43.5 8:35
70 Saraya Danielsen Fr Temecula Valley HS 25:46.4 8:35
71 Jena Herbst Fr Norco HS 25:55.8 8:39
72 Emily Miller Fr Rancho Cucamonga HS 25:58.7 8:40
73 Edith Gonzalez Fr Coachella Valley HS 26:07 8:42
74 Cinthia Gonzalez Fr Corona HS 26:53.3 8:58
75 Samantha Martinez Fr Upland HS 26:55.8 8:59
76 Trinity Long Fr Riverside Poly HS 27:42.7 9:14
77 Caitlyn Reveles Fr Santiago HS 28:04.9 9:22
78 Kimberly Padilla Fr Corona HS 28:17.9 9:26
79 Victoria Dworshak Fr Norco HS 28:18.1 9:26
80 Gracie Garcia-lopez Fr Coachella Valley HS 28:26.3 9:29
81 Alyssa Nguyen Fr Corona HS 29:02.3 9:41
82 Breanna Cota Fr Upland HS 29:12.1 9:44
83 Izabell Rivera Fr Upland HS 30:41 10:14
84 Shianna Fowler Fr Rancho Cucamonga HS 30:45 10:15
85 Natalie Ramos Fr Rancho Cucamonga HS 31:15.8 10:25
86 Michelle Boulos Fr Riverside Poly HS 31:42.9 10:34
87 Crystal Salazar Fr Alta Loma HS 33:31.8 11:11
88 Emily Harold Fr Riverside Poly HS 34:01.3 11:20
89 Genesis Olivas Fr Alta Loma HS 34:30.3 11:30
90 Lynelle Elhajjmoussa Fr Etiwanda HS 35:38.3 11:53
91 Sara Cardenas Fr Upland HS 38:15.4 12:45
92 Natalie Mendoza Fr Upland HS 43:17.8 14:26
Pl Name Gr School Time Pace Rank in Squad Rank in School Rank vs Comp Last Year Time
(Δ)
Last Race Time
(Δ)
Last PR
(Δ)
Imp

Under Improvement, the abbreviations are:

  • LY = Beat time from the same course a year ago
  • LR = Beat time from the most recent running of the course
  • PR = Set a new PR
  • PG = Beat personal goal
  • SBP = Best performance of season based on position of finish relative to the field.

All columns are sortable by clicking on the column heading.

Full Team Race Results - Girls

Group of 5: Fr 1st 5

Pl School
Total
Time
Pts Runr 1 Runr 2 Runr 3 Runr 4 Runr 5 Runr 6 Runr 7 Imp
1 Santiago HS
1-1-1-1-1
Gap: 2:24
106:43
21:21
7:07
35 Shae Corcoran
Fr
20:13
6:44
1
Danielle Espinosa
Fr
21:02
7:01
2
Lauryn Crabtree
Fr
21:22
7:07
5
Cheyenne Espinosa
Fr
21:30
7:10
8
Haley Mitchell
Fr
22:37
7:32
19
Melissa Milla
Fr
23:01
7:40
23
Bailey Chiales
Fr
23:01
7:40
24
2 Great Oak
3-3-3-2-2
Gap: 0:33
108:37
21:43
7:14
52 Bailey Donovan
Fr
21:24
7:08
6
Sabrina Harrison
Fr
21:26
7:09
7
Briana Upshur
Fr
21:54
7:18
12
Kayla Bilby
Fr
21:55
7:18
13
Kaitlin Greenawa
Fr
21:58
7:19
14
Lauryn Remmers
Fr
22:01
7:20
15
Abby Veve
Fr
22:34
7:31
18
3 Los Osos HS
2-2-2-3-3
Gap: 2:54
111:38
22:20
7:27
83 Carissa Myung
Fr
21:08
7:03
3
Frida Rueda
Fr
21:20
7:07
4
Marleah Bode
Fr
21:53
7:18
11
Katie Cordero
Fr
23:16
7:45
27
Madeline Bolton
Fr
24:02
8:01
38
Ashley Surh
Fr
25:44
8:35
43




4 Vista Murrieta HS
5-4-4-4-4
Gap: 2:04
114:25
22:53
7:38
117 Nadine Dubon
Fr
21:49
7:16
10
Korryn Hamm
Fr
22:16
7:25
16
Kirra Facer
Fr
23:09
7:43
26
Cristina Trujillo
Fr
23:19
7:46
29
Amanda Corado
Fr
23:52
7:57
36








5 Temecula Valley HS
6-6-6-5-5
Gap: 1:08
115:51
23:10
7:43
133 Airi Vasquez
Fr
22:27
7:29
17
Samantha Wells
Fr
23:04
7:41
25
Hannah Hickman
Fr
23:18
7:46
28
Selina Knowles
Fr
23:26
7:49
30
Ariana Sosa
Fr
23:35
7:52
33
Taylor Smith
Fr
23:44
7:55
35
Mackenzi Eubanks
Fr
24:46
8:15
40
6 Rancho Cucamonga HS
7-7-7-7-6
Gap: 1:00
116:52
23:22
7:47
143 Emily Mokricky
Fr
22:53
7:38
21
Emily Osborn
Fr
23:00
7:40
22
Haley Braker
Fr
23:32
7:51
31
Natalie Velasco
Fr
23:35
7:52
32
Veronica Velasque
Fr
23:53
7:58
37
Emily Miller
Fr
25:59
8:40
44
Shianna Fowler
Fr
30:45
10:15
52
7 Riverside Poly HS
4-5-5-6-7
Gap: 6:02
120:27
24:05
8:02
149 Abigail Burke
Fr
21:41
7:14
9
Brittney Montalba
Fr
22:38
7:33
20
Cayley Oravets
Fr
23:42
7:54
34
Aubree Raya
Fr
24:43
8:14
39
Trinity Long
Fr
27:43
9:14
47
Michelle Boulos
Fr
31:43
10:34
53
Emily Harold
Fr
34:01
11:20
54
8 Corona HS
8-8-8-8-8
Gap: 3:58
134:24
26:53
8:58
225 Julia Lopez
Fr
25:04
8:21
41
Vanessa Washingt
Fr
25:06
8:22
42
Cinthia Gonzalez
Fr
26:53
8:58
45
Kimberly Padilla
Fr
28:18
9:26
48
Alyssa Nguyen
Fr
29:02
9:41
49








9 Upland HS
9-9-9-9-9
Gap: 16:22
168:22
33:40
11:13
258 Samantha Martinez
Fr
26:56
8:59
46
Breanna Cota
Fr
29:12
9:44
50
Izabell Rivera
Fr
30:41
10:14
51
Sara Cardenas
Fr
38:15
12:45
55
Natalie Mendoza
Fr
43:18
14:26
56








Pl School Total
Time
Points Runr 1 Runr 2 Runr 3 Runr 4 Runr 5 Runr 6 Runr 7 Imp

Group of 5: Fr 2nd 5

Pl School
Total
Time
Pts Runr 1 Runr 2 Runr 3 Runr 4 Runr 5 Runr 6 Runr 7 Imp
1 Great Oak
1-1-1-1-1
Gap: 1:47
114:19
22:52
7:37
17 Lauryn Remmers
Fr
22:01
7:20
1
Abby Veve
Fr
22:34
7:31
2
Madeline Bowen
Fr
22:57
7:39
3
Bethany Garcia
Fr
22:59
7:40
4
Chloe Frederic
Fr
23:48
7:56
7
Sierra Sadler
Fr
24:54
8:18
9
Hannah Fischer
Fr
24:57
8:19
10
2 Santiago HS
2-2-2-2-2
Gap: 2:32
121:53
24:23
8:08
42 Melissa Milla
Fr
23:01
7:40
5
Bailey Chiales
Fr
23:01
7:40
6
Paulina Chavez
Fr
24:47
8:16
8
Kaitlyn Rapisard
Fr
25:32
8:31
11
Emma Carbone
Fr
25:33
8:31
12
Prya Patel
Fr
25:38
8:33
13
Caitlyn Reveles
Fr
28:05
9:22
14
Pl School Total
Time
Points Runr 1 Runr 2 Runr 3 Runr 4 Runr 5 Runr 6 Runr 7 Imp

Under Improvement, the abbreviations are:

  • LY = Beat time from the same course a year ago
  • LR = Beat time from the most recent running of the course
  • PR = Set a new PR
  • PG = Beat personal goal
  • If shaded in this color, this athlete broke the tie with a competitor resulting in his/her team finishing ahead of that competitor.
  • If shaded in this color, this athlete displaced a competitor's scoring runners resulting in his/her team finishing ahead of that competitor.
  • If shaded in this color, this athlete displaced a competitor's scoring runners AND broke a tie resulting in his/her team finishing ahead of that competitor.

All columns are sortable by clicking on the column heading.

All Girls Races

9 races + combined.


All Boys Races

11 races + combined.

Race Win Runr Win Team
All All at 3 mi
All at 3 mi
Fr D1 Raymon Ornelas, Fr, 15:58.6, Eleanor Roosevelt HS Eleanor Roosevelt HS, 83:35.1, 15
Fr D2-3 Devon Smart, Fr, 17:33.8, Murrieta Valley HS Murrieta Valley HS, 93:09.8, 44
JV D1 Anthony Pierce, Sr, 16:24.8, Rancho Cucamonga HS Vista Murrieta HS, 86:12.8, 33
JV D2-3 Christian Martinez, Jr, 17:05.5, Ontario HS Grand Terrace HS, 91:28.7, 50
JV D4-5 David Aranda, Jr, 17:33.5, Sherman Burroughs HS Sherman Burroughs HS, 92:13.9, 27
So D1 Jozef Chavez, So, 16:37.5, Eleanor Roosevelt HS Vista Murrieta HS, 85:56.4, 42
So D2-3 Manuel Ramirez, So, 16:06.4, Sultana HS Sultana HS, 84:50.1, 25
V D1 Andrew Graciano, Sr, 15:46.1, Eleanor Roosevelt HS Eleanor Roosevelt HS, 82:42.8, 87
V D2-3 Christian Sharp, Sr, 15:47.5, Redlands East Valley HS West Valley HS, 82:10.3, 71
V D4-5 Christian Schultz, Jr, 16:22.8, Sherman Burroughs HS Sherman Burroughs HS, 85:51.8, 25
V Sweeps Jeremiah Bias, Sr, 15:08.6, Vista del Lago HS Rubidoux HS, 78:49.4, 49