Great Oak Results from the Asics/Temecula Twilight at Galway Downs on 10/5/19

Girls Results and Stats

Switch to Boys

Girls Individual Results

Runner Gr Squad Time Pace Dist Place Rank in Squad Rank in School Rank vs Comp Last Year Time
(Δ,%)
Last Race Time
(Δ,%)
Last PR
(Δ,%)
Last DPR
(Δ,%)
Imprvmnts
Angeles, Aaliyah Jr JV 21:11.5 7:04 3 31/106 6/10 25/42 1/9 21:53
(0:41,3.2)
22:20
(1:09,5.1)
21:46
(0:35,2.6)
20:54 You ROCK! (LY, LR, PR, DSR)
Bagsic, Maxine Fr Fr 23:24.9 7:48 3 47/81 14/19 36/42 1/1 24:21
(0:56,3.8)
You ROCK! (DPR)
Baird, Mireya Fr Fr 23:41.3 7:54 3 52/81 16/19 39/42 1/1 23:16
Casillas, Mizti Fr Fr 20:17.1 6:46 3 10/81 6/19 16/42 1/3 20:07
Castillo, Meilani Fr Fr 19:10.5 6:24 3 4/81 2/19 11/42 1/14 18:31
De La Cruz, Cassandra Fr Fr 25:46.3 8:35 3 69/81 19/19 42/42 1/1 23:31
De La Torre, Jadyn Fr Fr 22:30.3 7:30 3 30/81 11/19 32/42 1/3 22:10
Deaver, Morgan Fr Fr 24:45.8 8:15 3 66/81 18/19 41/42 1/1 24:52
(0:07,0.4)
You ROCK! (DPR)
Deboard, Keira So V 18:37.9 6:13 3 31/137 6/7 6/42 2/15 19:26
(0:48,4.1)
19:19
(0:42,3.6)
19:19
(0:42,3.6)
18:38
(0:00,0.0)
You ROCK! (LY, LR, PR, DPR)
Denine, Autumn Sr V 18:27.1 6:09 3 29/137 5/7 5/42 2/18 18:47
(0:20,1.7)
18:47
(0:20,1.7)
18:15 You ROCK! (LR, PR)
Gaff, Arianna Jr JV 19:00.8 6:20 3 3/106 1/10 9/42 3/23 19:18
(0:17,1.5)
You ROCK! (DPR)
Gaffney, Kaia Fr Fr 21:27.8 7:09 3 19/81 9/19 27/42 1/3 22:01
(0:33,2.5)
You ROCK! (DPR)
Gonzales, Adela Jr JV 21:56.6 7:19 3 46/106 9/10 30/42 1/2 22:51
(0:55,4.0)
23:20
(1:23,6.0)
22:51
(0:55,4.0)
21:47 You ROCK! (LY, LR, PR, SBP, DSR)
Gonzalez, Alexis Fr Fr 22:18.3 7:26 3 28/81 10/19 31/42 1/3 23:12
(0:53,3.8)
You ROCK! (DPR)
Handschumacher, Jenna So So 19:51.9 6:37 3 6/77 1/6 14/42 4/18 20:55
(1:03,5.0)
21:22
(1:30,7.0)
20:55
(1:03,5.0)
20:21
(0:29,2.4)
You ROCK! (LY, LR, PR, DPR)
Harrison, Kendall Sr V 18:04.1 6:01 3 16/137 2/7 2/42 4/24 18:21
(0:17,1.5)
18:40
(0:35,3.2)
18:21
(0:17,1.5)
17:52 You ROCK! (LY, LR, PR)
Jilek, Caroline Jr JV 19:07.7 6:23 3 4/106 2/10 10/42 1/18 18:55 18:56 18:55 18:03 You ROCK! (DSR)
Johnson, Holly So So 21:44.6 7:15 3 27/77 5/6 29/42 3/7 21:43
Kraus, Kali Fr Fr 19:58.1 6:39 3 9/81 5/19 15/42 1/6 19:59
(0:01,0.1)
You ROCK! (DPR)
Lopez, Ashley Fr Fr 23:31.4 7:50 3 48/81 15/19 37/42 1/1 23:43
(0:12,0.8)
You ROCK! (DPR)
Mcguire, Mady Sr JV 20:57.2 6:59 3 26/106 5/10 23/42 2/10 21:30
(0:33,2.5)
21:55
(0:57,4.4)
21:30
(0:33,2.5)
19:43 You ROCK! (LY, LR, PR, SBP, DSR)
Medranda, Zoe Sr JV 20:27.6 6:49 3 17/106 3/10 18/42 3/17 19:02 20:08 19:02 18:38
Miller, Hannah Fr Fr 18:44.1 6:15 3 3/81 1/19 8/42 3/17 19:01
(0:17,1.5)
You ROCK! (DPR)
Montez, Danielle Fr Fr 23:07 7:42 3 39/81 13/19 34/42 1/1 23:20
(0:13,0.9)
You ROCK! (DPR)
Osborne, Cailin Fr Fr 19:15.7 6:25 3 5/81 3/19 12/42 1/10 19:54
(0:38,3.2)
You ROCK! (DPR)
Park, Hannah Jr JV 21:39.7 7:13 3 39/106 8/10 28/42 1/3 21:05 21:15 21:05 20:54 You ROCK! (SBP, DSR)
Peck, Brandi So So 20:47.7 6:56 3 16/77 2/6 20/42 6/15 21:02
(0:14,1.1)
20:42 20:42 20:07 You ROCK! (LY)
Pope, Sophia Fr Fr 22:57.9 7:39 3 36/81 12/19 33/42 1/2 23:43
(0:46,3.2)
You ROCK! (DPR)
Robbins, Ainslee So V 18:40.6 6:14 3 32/137 7/7 7/42 2/12 19:17
(0:37,3.2)
18:48
(0:08,0.7)
18:48
(0:08,0.7)
18:23 You ROCK! (LY, LR, PR)
Robertson, Isabella Fr Fr 21:10.7 7:04 3 17/81 8/19 24/42 1/3 22:07
(0:56,4.2)
You ROCK! (DPR)
Robles, Julia So So 20:54.6 6:58 3 18/77 3/6 21/42 2/11 22:29
(1:35,7.0)
22:23
(1:28,6.6)
22:23
(1:28,6.6)
20:44 You ROCK! (LY, LR, PR)
Robles, Olivia Jr JV 20:45.4 6:55 3 22/106 4/10 19/42 2/16 20:58
(0:12,1.0)
21:38
(0:53,4.1)
20:58
(0:12,1.0)
20:40 You ROCK! (LY, LR, PR, SBP, DSR)
Rodriguez, Sophie Jr V 18:18.3 6:06 3 25/137 3/7 3/42 4/24 19:47
(1:29,7.5)
19:47
(1:29,7.5)
18:27
(0:09,0.8)
You ROCK! (LR, PR, DPR)
Ropacki, Lauren Fr Fr 20:17.3 6:46 3 11/81 7/19 17/42 1/3 20:59
(0:41,3.3)
You ROCK! (DPR)
Rossmiller, Kloey So So 23:31.6 7:51 3 47/77 6/6 38/42 3/6 24:25
(0:54,3.7)
24:25
(0:54,3.7)
24:00
(0:29,2.0)
You ROCK! (LR, PR, DPR)
Sosa, Natalie Fr Fr 24:04.5 8:02 3 57/81 17/19 40/42 1/1 24:18
(0:13,0.9)
You ROCK! (SBP, DPR)
Taggett, Chloe Jr V 18:19.4 6:06 3 26/137 4/7 4/42 2/19 21:40
(3:20,15.4)
19:55
(1:35,8.0)
19:55
(1:35,8.0)
18:37
(0:18,1.6)
You ROCK! (LY, LR, PR, DPR)
Tan, Charmaine Jr JV 23:14.9 7:45 3 67/106 10/10 35/42 1/2 23:37
(0:22,1.5)
23:37
(0:22,1.5)
23:37
(0:22,1.5)
23:10 You ROCK! (LY, LR, PR, SBP, DSR)
Tansley, Maya Jr JV 21:15.2 7:05 3 34/106 7/10 26/42 1/6 24:13
(2:58,12.3)
24:13
(2:58,12.3)
21:40
(0:25,1.9)
You ROCK! (LR, PR, SBP, DPR)
Teli, Ameya Fr Fr 19:21.4 6:27 3 6/81 4/19 13/42 1/7 19:02
Upshur, Joelle Fr V 17:44.3 5:55 3 9/137 1/7 1/42 7/24 17:47
(0:03,0.3)
You ROCK! (DPR)
Zavala, Ava So So 20:55.4 6:58 3 19/77 4/6 22/42 2/7 20:45
Runner Gr Squad Time Pace Dist Place Rank in Squad Rank in School Rank vs Comp Last Year Time
(Δ,%)
Last Race Time
(Δ,%)
Last PR
(Δ,%)
Last DPR
(Δ,%)
Imprvmts

Under Improvement, the abbreviations are:

  • LY = Beat time from the same course a year ago.
  • LR = Beat time from the most recent running of this course.
  • PR = Set a new PR on this course. A "Course PR".
  • PG = Beat personal goal.
  • SBP = Best performance of season based on position of finish relative to the field.
  • DPR = A "Distance Personal Record" - the personal best time considering distance only, not unique course characteristics. Applicable for 2, 3, and 3.1 mile courses.
  • DSR = A "Distance Season Record" - same as above, but for the current season only.
  • DTW = "Displace to Win". This athlete, as the 6th or 7th runner on his/her squad, displaced scoring runners from a competitor enabling his/her team to finish ahead of that competitor.
  • TB = "Tiebreaker". As the #6 athlete on his/her squad, this athlete was the tiebreaker enabling his/her team to finish ahead of that competitor.

All columns are sortable by clicking on the column heading.

Girls Team Results

Team Rank of Finish Time
Gap
Dist Avg Pace 1st Place Pace 5th Place Pace Points Win Team Pace Last Year Time
(Δ,%)
Last Race Time
(Δ,%)
Last PR
(Δ,%)
Improvements Runners (Points)
V 1st 5 3/18 90:53
0:43
3 6:04 5:55 6:09 89 5:55 88:23 87:00 87:00 Joelle Upshur (8), Kendall Harrison (14), Sophie Rodriguez (21), Chloe Taggett (22), Autumn Denine (24)
So 1st 5 2/7 104:14
1:53
3 6:57 6:37 7:15 63 6:36 Jenna Handschumacher (3), Brandi Peck (11), Julia Robles (13), Ava Zavala (14), Holly Johnson (22)
JV 1st 5 2/10 100:19
1:56
3 6:41 6:20 6:59 53 6:39 93:16 93:53 93:16 Arianna Gaff (1), Caroline Jilek (2), Zoe Medranda (13), Olivia Robles (17), Mady Mcguire (20)
JV 2nd 5 1/2 109:18
2:03
3 7:17 7:04 7:45 17 7:17 95:18 95:04 95:04 Aaliyah Angeles (1), Maya Tansley (2), Hannah Park (3), Adela Gonzales (4), Charmaine Tan (7)
Fr 1st 5 1/6 96:30
1:14
3 6:26 6:15 6:39 16 6:26 Hannah Miller (1), Meilani Castillo (2), Cailin Osborne (3), Ameya Teli (4), Kali Kraus (6)
Fr 2nd 5 1/3 105:31
2:01
3 7:02 6:46 7:26 16 7:02 Mizti Casillas (1), Lauren Ropacki (2), Isabella Robertson (3), Kaia Gaffney (4), Alexis Gonzalez (6)
Fr 3rd 5 1/1 115:32
1:01
3 7:42 7:30 7:50 15 7:42 Jadyn De La Torre (1), Sophia Pope (2), Danielle Montez (3), Maxine Bagsic (4), Ashley Lopez (5)
Team Rank of Finish Time Dist Avg Pace 1st Place Pace 5th Place Pace Points Win Team Pace Last Year Time
(Δ,%)
Last Race Time
(Δ,%)
Last PR
(Δ,%)
Improvements Runners (Points)

Under Improvement, the abbreviations are:

  • LY = Beat time from the same course a year ago
  • LR = Beat time from the most recent running of the course
  • PR = Set a new PR
  • PG = Beat personal goal

All columns are sortable by clicking on the column heading.

Full Individual Race Results - Girls

Pl Name Gr School Time Pace Rank in Squad Rank in School Rank vs Comp Last Year Time
(Δ)
Last Race Time
(Δ)
Last PR
(Δ)
Imp
1 Angie Gushue Jr Claremont 16:56.1 5:39
2 Danielle Gee Sr Yucaipa 17:00.1 5:40
3 Katelyn Vuong Sr Covina 17:05.5 5:42
4 Makayla Fick Sr Vista Murrieta 17:16.8 5:46
5 Aniya Pretlow Jr Vista Murrieta 17:29.6 5:50
6 Ryley Burns So Linfield Chr. 17:38.2 5:53
7 Kaitlyn Townsend So Yucaipa 17:42.9 5:54
8 Sarah Klem So Woodbridge 17:43.6 5:55
9 Joelle Upshur Fr Great Oak 17:44.3 5:55 1/7 1/42 7/24
10 Natalia Jimenez Jr Del Lago Acad. 17:51.9 5:57
11 Atalie Bogh Sr Yucaipa 17:53.1 5:58
12 Emma Arredondo Fr Bishop Amat 17:58.2 5:59
13 Emily Bourque Jr Vista Murrieta 18:01.4 6:00
14 Vivian Xc Frisk Jr Cajon 18:01.6 6:01
15 Miranda Palacios Fr Covina 18:04.1 6:01
16 Kendall Harrison Sr Great Oak 18:04.1 6:01 2/7 2/42 4/24 18:21
(0:17)
18:40
(0:35)
18:21
(0:17)
You ROCK! (LY, LR, PR)
17 Cassidy Jarish Jr Yucaipa 18:04.8 6:02
18 Ashley Xc Madariaga Jr Cajon 18:08.7 6:03
19 Marisa Cole So Yucaipa 18:08.9 6:03
20 Mia Washida So Woodbridge 18:09.2 6:03
21 Sydney Sandoval Sr Yucaipa 18:10.3 6:03
22 Sierra Shaver Sr Woodbridge 18:10.3 6:03
23 Kalista Tibbels Jr Poly (Riv) 18:13.1 6:04
24 Rachel White Jr Escondido Charter 18:14.1 6:05
25 Sophie Rodriguez Jr Great Oak 18:18.3 6:06 3/7 3/42 4/24 19:47
(1:29)
19:47
(1:29)
You ROCK! (LR, PR)
26 Chloe Taggett Jr Great Oak 18:19.4 6:06 4/7 4/42 2/19 21:40
(3:20)
19:55
(1:35)
19:55
(1:35)
You ROCK! (LY, LR, PR)
27 Jessina Morales Jr Heritage SS 18:22.1 6:07
28 Morgan Rust Sr Bishop Amat 18:24.4 6:08
29 Autumn Denine Sr Great Oak 18:27.1 6:09 5/7 5/42 2/18 18:47
(0:20)
18:47
(0:20)
You ROCK! (LR, PR)
30 Cali Good Fr Yucaipa 18:32.6 6:11
31 Keira Deboard So Great Oak 18:37.9 6:13 6/7 6/42 2/15 19:26
(0:48)
19:19
(0:42)
19:19
(0:42)
You ROCK! (LY, LR, PR)
32 Ainslee Robbins So Great Oak 18:40.6 6:14 7/7 7/42 2/12 19:17
(0:37)
18:48
(0:08)
18:48
(0:08)
You ROCK! (LY, LR, PR)
33 Michelle Martinez Jr Centennial-Cor 18:42.9 6:14
34 Hailey Schneider Sr Vista Murrieta 18:43.8 6:15
35 Madeleine Zavala Jr Woodbridge 18:48.9 6:16
36 Isabella Smith So Vista Murrieta 18:51.8 6:17
37 Peyton Cruz So Claremont 18:52 6:17
38 Kasey Magana Sr Vista Murrieta 18:54.6 6:18
39 Kaela Brenner So Crean Lutheran 18:56.9 6:19
40 Deidre Gorian Jr Linfield Chr. 18:58.7 6:20
41 Gabriella Cerrillos Jr Claremont 19:01.5 6:21
42 Ashlyn Heckers Jr Claremont 19:02.2 6:21
43 Amari Guzman So Vista Murrieta 19:03.9 6:21
44 Kayla Taylor Fr Claremont 19:05.9 6:22
45 Hannah Endo So Claremont 19:06.2 6:22
46 Alison Ho So Woodbridge 19:08.8 6:23
47 Amy Escobedo Jr Covina 19:08.9 6:23
48 Hannah Barbieri So Linfield Chr. 19:09.4 6:23
49 Janelle Santos So Bishop Amat 19:12.1 6:24
50 Emma Lakatos So Linfield Chr. 19:12.2 6:24
51 Mae Key Ketter Sr Claremont 19:12.6 6:24
52 Elena Umana Sr Poly (Riv) 19:19.6 6:27
53 Jazmin Soria Jr Del Lago Acad. 19:24.4 6:28
54 Soleil Russo Jr Poly (Riv) 19:25.4 6:28
55 Luca Burns Sr Linfield Chr. 19:26.1 6:29
56 Jessica Briney Sr Paloma Valley 19:36.6 6:32
57 Tania Reyes So Del Lago Acad. 19:39.4 6:33
58 Katie Varela Sr Centennial-Cor 19:39.9 6:33
59 Kaitlyn Christoffersen Jr Paloma Valley 19:44.5 6:35
60 Shantell Soto Jr Centennial-Cor 19:46.1 6:35
61 Jenna Elton Sr Woodcrest Chr. 19:49.1 6:36
62 Jocelyn Quintero So Del Lago Acad. 19:51.7 6:37
63 Alexandra Christodoulou Jr Flintridge SH 19:53.5 6:38
64 Samantha Avila So Paloma Valley 19:57.6 6:39
65 Vanessa Bartoli Jr Del Lago Acad. 19:59.3 6:40
66 Clariece Obispo Sr Elsinore 20:00 6:40
67 Rilie Vargo Sr Heritage SS 20:02.1 6:41
68 Ashley Dahl Fr Woodbridge 20:06.6 6:42
69 Samantha Austin Sr Centennial-Cor 20:06.9 6:42
70 Ana Calvillo Jr Centennial-Cor 20:06.9 6:42
71 Sarah Sandoval Sr Woodbridge 20:07.4 6:42
72 Amanda Xc Lynch Fr Cajon 20:07.8 6:43
73 Lenea Guerrero Fr Bishop Amat 20:11.9 6:44
74 Arianna Kochan Sr Crean Lutheran 20:12.3 6:44
75 Marissa Doria Sr Paloma Valley 20:13.1 6:44
76 Annamaria Vazquez Fr Flintridge SH 20:17 6:46
77 Yadira Morales Sr Elsinore 20:17.6 6:46
78 Maria Garcia Sr Rowland 20:20.8 6:47
79 Ariel Ramirez Sr St. Paul 20:22.8 6:48
80 Grace Newman Jr Woodcrest Chr. 20:24.3 6:48
81 Sky Xc Ferreira Jr Cajon 20:27.3 6:49
82 Chase Hayes Sr Flintridge SH 20:27.4 6:49
83 Lauren Jeremiah Sr Linfield Chr. 20:27.6 6:49
84 Claire Pratt Jr Flintridge SH 20:34.3 6:51
85 Jaida Norman Jr Linfield Chr. 20:38.5 6:53
86 Emily Reed So Crean Lutheran 20:41.2 6:54
87 Micaela Stockton Fr Bishop Amat 20:43.9 6:55
88 Marrisa Arredondo Jr Bishop Amat 20:44.2 6:55
89 Jillian Liang Jr Rowland 20:45.8 6:55
90 Angie Xc Oropeza Fr Cajon 20:50.6 6:57
91 Sydney Howe Fr Paloma Valley 20:54.4 6:58
92 Emma De La Torre Jr Flintridge SH 20:55.5 6:59
93 Izzy Mozillo Fr Flintridge SH 20:56 6:59
94 Idelle Nichols Jr Del Lago Acad. 20:57.2 6:59
95 Skylar Chadwick Sr Woodcrest Chr. 20:57.8 6:59
96 Keara Millea Jr Escondido Charter 20:57.9 6:59
97 Sydnee Xc Thorson So Cajon 20:59 7:00
98 Marizabel Saulcedo So San Gorgonio 21:06.9 7:02
99 Krystal Reynoso So Bishop Amat 21:09.7 7:03
100 Taryn St. Amant Jr Centennial-Cor 21:13.1 7:04
101 Amy Baran So Rowland 21:22.6 7:08
102 Brianne Burgess Fr Woodcrest Chr. 21:25.2 7:08
103 Madison Richardson Jr Paloma Valley 21:26.2 7:09
104 Unieque Solis So San Gorgonio 21:28.4 7:09
105 Julia Cuddyer Jr Crean Lutheran 21:30.1 7:10
106 Isis Cervantes Sr Rowland 21:38.2 7:13
107 Cristina Garcia Sr Centennial-Cor 21:40.7 7:14
108 Cassie Xc Davis Jr Cajon 21:41.2 7:14
109 Michelle Houser Fr Flintridge SH 21:41.4 7:14
110 Karah Shores Sr Elsinore 21:43.2 7:14
111 Yasmin Abdrabo So Rowland 21:43.3 7:14
112 Ashley Lin Sr Rowland 21:45.4 7:15
113 Sandra Vargas Jr Providence 21:51.1 7:17
114 Emily Avila Fr Providence 21:51.5 7:17
115 Ciera Rasmussen Sr Crean Lutheran 21:51.6 7:17
116 Ariana Contreras Fr St. Paul 21:51.7 7:17
117 Angelica Ramirez-canseco Jr San Gorgonio 22:08.5 7:23
118 Yoselyn Canseco So San Gorgonio 22:09.1 7:23
119 Julissa Detrinidad Fr St. Paul 22:26.3 7:29
120 Maddie Luther Sr Crean Lutheran 22:26.5 7:29
121 Ciara Orr Sr Excelsior SS 22:31.5 7:31
122 Camila Castenada Sr Heritage SS 22:32.7 7:31
123 Julie Koyamatsu Sr Crean Lutheran 22:33.6 7:31
124 Maya Recore Sr Escondido Charter 22:37.9 7:33
125 Priscilla Borrayo Fr St. Paul 22:46.7 7:36
126 Alondra Botello Sr Elsinore 22:56.2 7:39
127 Hailey Garcia Fr St. Paul 23:15 7:45
128 Joy Mikolyski Fr Providence 23:18.4 7:46
129 Jocelyn Montes Sr Woodcrest Chr. 23:18.7 7:46
130 Estefani Canseco Sr San Gorgonio 23:37.4 7:52
131 Jessica Martinez Jr San Gorgonio 24:22.5 8:08
132 Vanessa Taing Sr San Gorgonio 25:13.3 8:24
133 Zuri Lopez Sr San Gorgonio 25:13.9 8:25
134 Olivia Hernandez Fr Excelsior SS 26:31 8:50
135 Adeline Zaki Fr Providence 31:33.8 10:31
136 Anabelle Arakelian Fr Providence 31:39.5 10:33
137 Chloe Zumwalt Jr Excelsior SS 31:49.6 10:37
Pl Name Gr School Time Pace Rank in Squad Rank in School Rank vs Comp Last Year Time
(Δ)
Last Race Time
(Δ)
Last PR
(Δ)
Imp

Under Improvement, the abbreviations are:

  • LY = Beat time from the same course a year ago
  • LR = Beat time from the most recent running of the course
  • PR = Set a new PR
  • PG = Beat personal goal
  • SBP = Best performance of season based on position of finish relative to the field.

All columns are sortable by clicking on the column heading.

Full Team Race Results - Girls

Group of 5: V 1st 5

Pl School
Total
Time
Pts Runr 1 Runr 2 Runr 3 Runr 4 Runr 5 Runr 6 Runr 7 Imp
1 Yucaipa
2-2-1-1-1
Gap: 1:09
88:50
17:46
5:55
50 Danielle Gee
Sr
17:00
5:40
2
Kaitlyn Townsend
So
17:43
5:54
6
Atalie Bogh
Sr
17:53
5:58
10
Cassidy Jarish
Jr
18:05
6:02
15
Marisa Cole
So
18:09
6:03
17
Sydney Sandoval
Sr
18:10
6:03
19
Cali Good
Fr
18:33
6:11
25
2 Vista Murrieta
3-1-2-2-2
Gap: 1:35
90:23
18:05
6:02
79 Makayla Fick
Sr
17:17
5:46
3
Aniya Pretlow
Jr
17:30
5:50
4
Emily Bourque
Jr
18:01
6:00
12
Hailey Schneide
Sr
18:44
6:15
29
Isabella Smith
So
18:52
6:17
31
Kasey Magana
Sr
18:55
6:18
33
Amari Guzman
So
19:04
6:21
38
3 Great Oak
6-3-3-3-3
Gap: 0:43
90:53
18:11
6:04
89 Joelle Upshur
Fr
17:44
5:55
8
Kendall Harrison
Sr
18:04
6:01
14
Sophie Rodrigue
Jr
18:18
6:06
21
Chloe Taggett
Jr
18:19
6:06
22
Autumn Denine
Sr
18:27
6:09
24
Keira Deboard
So
18:38
6:13
26
Ainslee Robbins
So
18:41
6:14
27
4 Woodbridge
5-4-4-4-4
Gap: 1:25
92:01
18:24
6:08
116 Sarah Klem
So
17:44
5:55
7
Mia Washida
So
18:09
6:03
18
Sierra Shaver
Sr
18:10
6:03
20
Madelein Zavala
Jr
18:49
6:16
30
Alison Ho
So
19:09
6:23
41
Ashley Dahl
Fr
20:07
6:42
58
Sarah Sandoval
Sr
20:07
6:42
61
5 Claremont
1-6-5-5-5
Gap: 2:10
92:58
18:36
6:12
145 Angie Gushue
Jr
16:56
5:39
1
Peyton Cruz
So
18:52
6:17
32
Gabriell Cerrillo
Jr
19:02
6:21
36
Ashlyn Heckers
Jr
19:02
6:21
37
Kayla Taylor
Fr
19:06
6:22
39
Hannah Endo
So
19:06
6:22
40
Mae Key Ketter
Sr
19:13
6:24
45
6 Linfield Chr.
4-8-7-6-6
Gap: 1:48
94:25
18:53
6:18
173 Ryley Burns
So
17:38
5:53
5
Deidre Gorian
Jr
18:59
6:20
35
Hannah Barbieri
So
19:09
6:23
42
Emma Lakatos
So
19:12
6:24
44
Luca Burns
Sr
19:26
6:29
47
Lauren Jeremiah
Sr
20:28
6:49
72
Jaida Norman
Jr
20:39
6:53
74
7 Del Lago Acad.
7-9-9-8-7
Gap: 2:07
96:47
19:21
6:27
215 Natalia Jimenez
Jr
17:52
5:57
9
Jazmin Soria
Jr
19:24
6:28
46
Tania Reyes
So
19:39
6:33
49
Jocelyn Quintero
So
19:52
6:37
54
Vanessa Bartoli
Jr
19:59
6:40
57
Idelle Nichols
Jr
20:57
6:59
83




8 Bishop Amat
8-7-6-7-8
Gap: 2:46
96:31
19:18
6:26
216 Emma Arredond
Fr
17:58
5:59
11
Morgan Rust
Sr
18:24
6:08
23
Janelle Santos
So
19:12
6:24
43
Lenea Guerrero
Fr
20:12
6:44
63
Micaela Stockton
Fr
20:44
6:55
76
Marrisa Arredond
Jr
20:44
6:55
77
Krystal Reynoso
So
21:10
7:03
87
9 Cajon
9-5-8-9-9
Gap: 2:49
97:36
19:31
6:30
240 Vivian Xc Frisk
Jr
18:02
6:01
13
Ashley Xc Madariag
Jr
18:09
6:03
16
Amanda Xc Lynch
Fr
20:08
6:43
62
Sky Xc Ferreira
Jr
20:27
6:49
70
Angie Xc Oropeza
Fr
20:51
6:57
79
Sydnee Xc Thorson
So
20:59
7:00
85
Cassie Xc Davis
Jr
21:41
7:14
96
10 Centennial-Cor
10-10-10-10-10
Gap: 1:24
98:23
19:41
6:34
249 Michelle Martinez
Jr
18:43
6:14
28
Katie Varela
Sr
19:40
6:33
50
Shantell Soto
Jr
19:46
6:35
52
Samantha Austin
Sr
20:07
6:42
59
Ana Calvillo
Jr
20:07
6:42
60
Taryn St. Amant
Jr
21:13
7:04
88
Cristina Garcia
Sr
21:41
7:14
95
11 Paloma Valley
12-12-11-11-11
Gap: 1:18
100:26
20:05
6:42
300 Jessica Briney
Sr
19:37
6:32
48
Kaitlyn Christof
Jr
19:45
6:35
51
Samantha Avila
So
19:58
6:39
56
Marissa Doria
Sr
20:13
6:44
65
Sydney Howe
Fr
20:54
6:58
80
Madison Richards
Jr
21:26
7:09
91




12 Flintridge SH
14-13-13-12-12
Gap: 1:02
102:08
20:26
6:49
346 Alexandr Christod
Jr
19:54
6:38
55
Annamari Vazquez
Fr
20:17
6:46
66
Chase Hayes
Sr
20:27
6:49
71
Claire Pratt
Jr
20:34
6:51
73
Emma De La Torre
Jr
20:56
6:59
81
Izzy Mozillo
Fr
20:56
6:59
82
Michelle Houser
Fr
21:41
7:14
97
13 Crean Lutheran
11-11-12-13-13
Gap: 2:55
103:12
20:38
6:53
368 Kaela Brenner
So
18:57
6:19
34
Arianna Kochan
Sr
20:12
6:44
64
Emily Reed
So
20:41
6:54
75
Julia Cuddyer
Jr
21:30
7:10
93
Ciera Rasmusse
Sr
21:52
7:17
102
Maddie Luther
Sr
22:27
7:29
107
Julie Koyamats
Sr
22:34
7:31
108
14 Woodcrest Chr.
13-14-14-14-14
Gap: 3:30
105:55
21:11
7:04
408 Jenna Elton
Sr
19:49
6:36
53
Grace Newman
Jr
20:24
6:48
69
Skylar Chadwick
Sr
20:58
6:59
84
Brianne Burgess
Fr
21:25
7:08
90
Jocelyn Montes
Sr
23:19
7:46
112








15 Rowland
15-15-15-15-15
Gap: 1:23
105:51
21:10
7:03
426 Maria Garcia
Sr
20:21
6:47
67
Jillian Liang
Jr
20:46
6:55
78
Amy Baran
So
21:23
7:08
89
Isis Cervante
Sr
21:38
7:13
94
Yasmin Abdrabo
So
21:43
7:14
98
Ashley Lin
Sr
21:45
7:15
99




16 St. Paul
16-16-16-16-16
Gap: 2:52
110:43
22:09
7:23
496 Ariel Ramirez
Sr
20:23
6:48
68
Ariana Contrera
Fr
21:52
7:17
103
Julissa Detrinid
Fr
22:26
7:29
106
Priscill Borrayo
Fr
22:47
7:36
109
Hailey Garcia
Fr
23:15
7:45
110








17 San Gorgonio
17-17-17-17-17
Gap: 2:31
110:30
22:06
7:22
500 Marizabe Saulcedo
So
21:07
7:02
86
Unieque Solis
So
21:28
7:09
92
Angelica Ramirez-
Jr
22:09
7:23
104
Yoselyn Canseco
So
22:09
7:23
105
Estefani Canseco
Sr
23:37
7:52
113
Jessica Martinez
Jr
24:23
8:08
114
Vanessa Taing
Sr
25:13
8:24
115
18 Providence
18-18-18-18-18
Gap: 9:48
130:14
26:03
8:41
545 Sandra Vargas
Jr
21:51
7:17
100
Emily Avila
Fr
21:52
7:17
101
Joy Mikolysk
Fr
23:18
7:46
111
Adeline Zaki
Fr
31:34
10:31
116
Anabelle Arakelia
Fr
31:40
10:33
117








Pl School Total
Time
Points Runr 1 Runr 2 Runr 3 Runr 4 Runr 5 Runr 6 Runr 7 Imp

Under Improvement, the abbreviations are:

  • LY = Beat time from the same course a year ago
  • LR = Beat time from the most recent running of the course
  • PR = Set a new PR
  • PG = Beat personal goal
  • If shaded in this color, this athlete broke the tie with a competitor resulting in his/her team finishing ahead of that competitor.
  • If shaded in this color, this athlete displaced a competitor's scoring runners resulting in his/her team finishing ahead of that competitor.
  • If shaded in this color, this athlete displaced a competitor's scoring runners AND broke a tie resulting in his/her team finishing ahead of that competitor.

All columns are sortable by clicking on the column heading.

Full Individual Race Results - Girls

Pl Name Gr School Time Pace Rank in Squad Rank in School Rank vs Comp Last Year Time
(Δ)
Last Race Time
(Δ)
Last PR
(Δ)
Imp
1 Savannah Ganter So Yucaipa 19:07.6 6:23
2 Patricia Ramirez So Riverside Preparatory 19:18.3 6:26
3 Riley Zitar So Claremont 19:31.2 6:30
4 Priscilla Ramirez So Riverside Preparatory 19:47 6:36
5 Tiffany Terry So Yucaipa 19:47.3 6:36
6 Jenna Handschumacher So Great Oak 19:51.9 6:37 1/6 14/42 4/18 20:55
(1:03)
21:22
(1:30)
20:55
(1:03)
You ROCK! (LY, LR, PR)
7 Katelyn Michel So Poly (Riv) 19:54.1 6:38
8 Eryka Veana So Yucaipa 19:54.8 6:38
9 Audrey Selvaggio So Yucaipa 19:57.9 6:39
10 Lucy Carter So Yorba Linda 19:59.4 6:40
11 Sydney Miller So Vista Murrieta 20:04.9 6:42
12 Laurel Essisk So Vista Murrieta 20:16.4 6:45
13 Serena Duran So Yucaipa 20:16.8 6:46
14 Lexi Broadwater So Yorba Linda 20:28.7 6:50
15 Liza Platonov So Claremont 20:31.8 6:51
16 Brandi Peck So Great Oak 20:47.7 6:56 2/6 20/42 6/15 21:02
(0:14)
20:42 20:42 You ROCK! (LY)
17 Tashira Burnett So Hillcrest 20:53.8 6:58
18 Julia Robles So Great Oak 20:54.6 6:58 3/6 21/42 2/11 22:29
(1:35)
22:23
(1:28)
22:23
(1:28)
You ROCK! (LY, LR, PR)
19 Ava Zavala So Great Oak 20:55.4 6:58 4/6 22/42 2/7
20 Michelle Palacios So Hillcrest 21:20.5 7:07
21 Maliyah Van Rutledge So Hillcrest 21:26.5 7:09
22 Jordan Rivera So Vista Murrieta 21:28 7:09
23 Ada Meltzer So Woodbridge 21:28 7:09
24 Mia Echiverri So Vista Murrieta 21:35.9 7:12
25 Natasha King So Vista Murrieta 21:36 7:12
26 Katlyn Eastland So Yucaipa 21:41.4 7:14
27 Holly Johnson So Great Oak 21:44.6 7:15 5/6 29/42 3/7
28 Aliyah Moreno So Centennial-Cor 21:48.6 7:16
29 Kimberly Norato So Hillcrest 21:49.9 7:17
30 Diana Tomas So Paloma Valley 22:10.6 7:24
31 Kathleen Moffatt So Woodbridge 22:18.7 7:26
32 Analeese Wheeler So Yucaipa 22:30.9 7:30
33 Emma Lemos So Yorba Linda 22:42.7 7:34
34 Sophia Nowlin So Vista Murrieta 22:43 7:34
35 Leyland Pacheco So Claremont 22:44.7 7:35
36 Kayleigh O'neill So Vista Murrieta 22:45 7:35
37 Gaby Pabustan So Rowland 22:46 7:35
38 Kaitlyn Smith So Vista Murrieta 22:48.5 7:36
39 Vanessa Ortiz So Hillcrest 22:51.2 7:37
40 Mayu Sato So Woodbridge 22:59.9 7:40
41 Nicole Phillips So Yorba Linda 23:00 7:40
42 Ferny Guzman So Elsinore 23:11.8 7:44
43 Adileni Pacheco So Heritage SS 23:14.1 7:45
44 Seina Shimizu So Woodbridge 23:15.7 7:45
45 Paola Barcena So Yucaipa 23:21.7 7:47
46 Emily Laming So Vista Murrieta 23:22.8 7:48
47 Kloey Rossmiller So Great Oak 23:31.6 7:51 6/6 38/42 3/6 24:25
(0:54)
24:25
(0:54)
You ROCK! (LR, PR)
48 Alondra Alfaro So Paloma Valley 23:33.4 7:51
49 Emily New So Woodbridge 23:35.6 7:52
50 Stephanie Santillan So Rowland 23:39.6 7:53
51 Sarah De Hoyos So Rowland 23:39.7 7:53
52 Helen Ku So Rowland 23:44.8 7:55
53 Reanna Gonzales So Poly (Riv) 23:56.3 7:59
54 Natalia Castillo So Covina 24:06.5 8:02
55 Tayra Razuri So Yucaipa 24:28.4 8:09
56 Natalie Oshefsky So Woodbridge 24:36.7 8:12
57 Citlali Silva So San Gorgonio 24:47.4 8:16
58 Caitlin Quinn So Vista Murrieta 24:48.6 8:16
59 Teia Emens So Yucaipa 25:13.9 8:25
60 Isabella Mckelvey So Escondido Charter 25:19.8 8:27
61 Metzly Igualete So Hillcrest 25:23.3 8:28
62 Grace Ferry So Woodbridge 25:30.1 8:30
63 Madeleine Sawaya So Yorba Linda 25:32.7 8:31
64 Gwyn Calderon So Rowland 25:50.2 8:37
65 Guadalupe Torres So Rowland 25:51.5 8:37
66 Cordelia Shipman So Woodbridge 25:53 8:38
67 Adilynn Walker So Heritage SS 25:59.3 8:40
68 Emma Montanez So Del Lago Acad. 27:08.6 9:03
69 Valeria De La Cruz So San Gorgonio 27:09.5 9:03
70 Kennya Toledo So Paloma Valley 27:11.7 9:04
71 Amanda Botello So Del Lago Acad. 27:14.6 9:05
72 Jada Ratana So Covina 27:45.5 9:15
73 Gretel Marin So Hillcrest 28:29.8 9:30
74 Mikayla Valenzuela So Vista Murrieta 28:53.4 9:38
75 Vinjay Hernandez So Del Lago Acad. 29:42.9 9:54
76 Victoria-nicole Allen Fr Woodbridge 30:09.1 10:03
77 Estella Rios So Covina 30:09.2 10:03
Pl Name Gr School Time Pace Rank in Squad Rank in School Rank vs Comp Last Year Time
(Δ)
Last Race Time
(Δ)
Last PR
(Δ)
Imp

Under Improvement, the abbreviations are:

  • LY = Beat time from the same course a year ago
  • LR = Beat time from the most recent running of the course
  • PR = Set a new PR
  • PG = Beat personal goal
  • SBP = Best performance of season based on position of finish relative to the field.

All columns are sortable by clicking on the column heading.

Full Team Race Results - Girls

Group of 5: So 1st 5

Pl School
Total
Time
Pts Runr 1 Runr 2 Runr 3 Runr 4 Runr 5 Runr 6 Runr 7 Imp
1 Yucaipa
1-1-1-1-1
Gap: 1:09
99:04
19:49
6:36
21 Savannah Ganter
So
19:08
6:23
1
Tiffany Terry
So
19:47
6:36
2
Eryka Veana
So
19:55
6:38
4
Audrey Selvaggi
So
19:58
6:39
5
Serena Duran
So
20:17
6:46
9
Katlyn Eastland
So
21:41
7:14
21
Analeese Wheeler
So
22:31
7:30
25
2 Great Oak
2-2-2-2-2
Gap: 1:53
104:14
20:51
6:57
63 Jenna Handschu
So
19:52
6:37
3
Brandi Peck
So
20:48
6:56
11
Julia Robles
So
20:55
6:58
13
Ava Zavala
So
20:55
6:58
14
Holly Johnson
So
21:45
7:15
22
Kloey Rossmill
So
23:32
7:51
34




3 Vista Murrieta
4-3-3-3-3
Gap: 1:31
105:01
21:00
7:00
71 Sydney Miller
So
20:05
6:42
7
Laurel Essisk
So
20:16
6:45
8
Jordan Rivera
So
21:28
7:09
17
Mia Echiverr
So
21:36
7:12
19
Natasha King
So
21:36
7:12
20
Sophia Nowlin
So
22:43
7:34
27
Kayleigh O'neill
So
22:45
7:35
28
4 Hillcrest
5-5-5-4-4
Gap: 1:57
108:22
21:40
7:13
96 Tashira Burnett
So
20:54
6:58
12
Michelle Palacios
So
21:21
7:07
15
Maliyah Van Rutledge
So
21:27
7:09
16
Kimberly Norato
So
21:50
7:17
23
Vanessa Ortiz
So
22:51
7:37
30
Metzly Igualete
So
25:23
8:28
40
Gretel Marin
So
28:30
9:30
45
5 Yorba Linda
3-4-4-5-5
Gap: 5:33
111:44
22:21
7:27
116 Lucy Carter
So
19:59
6:40
6
Lexi Broadwat
So
20:29
6:50
10
Emma Lemos
So
22:43
7:34
26
Nicole Phillips
So
23:00
7:40
32
Madelein Sawaya
So
25:33
8:31
42








6 Woodbridge
6-6-6-6-6
Gap: 2:08
113:38
22:44
7:35
141 Ada Meltzer
So
21:28
7:09
18
Kathleen Moffatt
So
22:19
7:26
24
Mayu Sato
So
23:00
7:40
31
Seina Shimizu
So
23:16
7:45
33
Emily New
So
23:36
7:52
35
Natalie Oshefsky
So
24:37
8:12
39
Grace Ferry
So
25:30
8:30
41
7 Rowland
7-7-7-7-7
Gap: 3:04
119:40
23:56
7:59
183 Gaby Pabustan
So
22:46
7:35
29
Stephani Santilla
So
23:40
7:53
36
Sarah De Hoyos
So
23:40
7:53
37
Helen Ku
So
23:45
7:55
38
Gwyn Calderon
So
25:50
8:37
43
Guadalup Torres
So
25:52
8:37
44




Pl School Total
Time
Points Runr 1 Runr 2 Runr 3 Runr 4 Runr 5 Runr 6 Runr 7 Imp

Under Improvement, the abbreviations are:

  • LY = Beat time from the same course a year ago
  • LR = Beat time from the most recent running of the course
  • PR = Set a new PR
  • PG = Beat personal goal
  • If shaded in this color, this athlete broke the tie with a competitor resulting in his/her team finishing ahead of that competitor.
  • If shaded in this color, this athlete displaced a competitor's scoring runners resulting in his/her team finishing ahead of that competitor.
  • If shaded in this color, this athlete displaced a competitor's scoring runners AND broke a tie resulting in his/her team finishing ahead of that competitor.

All columns are sortable by clicking on the column heading.

Full Individual Race Results - Girls

Pl Name Gr School Time Pace Rank in Squad Rank in School Rank vs Comp Last Year Time
(Δ)
Last Race Time
(Δ)
Last PR
(Δ)
Imp
1 Clarissa Clark Jr Yucaipa 18:49.7 6:17
2 Dakota Zamarripa So Heritage SS 18:57.9 6:19
3 Arianna Gaff Jr Great Oak 19:00.8 6:20 1/10 9/42 3/23
4 Caroline Jilek Jr Great Oak 19:07.7 6:23 2/10 10/42 1/18 18:55 18:56 18:55
5 Camila Moreno Jr Claremont 19:12.2 6:24
6 Kailey Cook Sr Yorba Linda 19:32.5 6:31
7 Caty Gaynor Sr Claremont 19:34 6:31
8 Roxane Fournier Sr Yorba Linda 19:41.2 6:34
9 Brenna Bradfield Jr Claremont 19:45.7 6:35
10 Audrey Carrillo So Covina 19:57.2 6:39
11 Kaylee Worrell Jr Yorba Linda 19:58.2 6:39
12 Victoria Campbell So Yorba Linda 19:58.4 6:39
13 Naketris Kirk Jr Vista Murrieta 20:08.5 6:43
14 Julianna Perez Jr Woodbridge 20:15.6 6:45
15 Savannah Baca Sr Hillcrest 20:17.6 6:46
16 Sofia Mirabal Jr Heritage SS 20:27.6 6:49
17 Zoe Medranda Sr Great Oak 20:27.6 6:49 3/10 18/42 3/17 19:02 20:08 19:02
18 Brasil Xc Sheppard Fr Cajon 20:31.4 6:50
19 Denise Flores Jr Hillcrest 20:38.6 6:53
20 Miranda Rodriguez So Covina 20:39.7 6:53
21 Sydney Bremer Jr Yorba Linda 20:40.6 6:54
22 Olivia Robles Jr Great Oak 20:45.4 6:55 4/10 19/42 2/16 20:58
(0:12)
21:38
(0:53)
20:58
(0:12)
You ROCK! (LY, LR, PR, SBP)
23 Sienna Blanche Jr Linfield Chr. 20:50.6 6:57
24 Sydney Woodley Jr Paloma Valley 20:54.4 6:58
25 Tamara Burnett Jr Hillcrest 20:56.8 6:59
26 Mady Mcguire Sr Great Oak 20:57.2 6:59 5/10 23/42 2/10 21:30
(0:33)
21:55
(0:57)
21:30
(0:33)
You ROCK! (LY, LR, PR, SBP)
27 Alyson Pastor Sr Belmont 21:00.9 7:00
28 Jimena Muro So Bishop Amat 21:06.6 7:02
29 Aliyah Cuellar So Covina 21:09.3 7:03
30 Kayla Cordero Jr Covina 21:10.6 7:04
31 Aaliyah Angeles Jr Great Oak 21:11.5 7:04 6/10 25/42 1/9 21:53
(0:41)
22:20
(1:09)
21:46
(0:35)
You ROCK! (LY, LR, PR)
32 Jazmin Cole Jr Vista Murrieta 21:11.6 7:04
33 Ally Patane Jr Vista Murrieta 21:13 7:04
34 Maya Tansley Jr Great Oak 21:15.2 7:05 7/10 26/42 1/6 24:13
(2:58)
24:13
(2:58)
You ROCK! (LR, PR, SBP)
35 Eden Yu Sr Claremont 21:20.6 7:07
36 Bianca Sanchez Jr Centennial-Cor 21:23.3 7:08
37 Brianna Medina Jr Heritage SS 21:31.6 7:11
38 Kendall Cook Jr Yorba Linda 21:38.4 7:13
39 Hannah Park Jr Great Oak 21:39.7 7:13 8/10 28/42 1/3 21:05 21:15 21:05 You ROCK! (SBP)
40 Madeline Pascua Jr Centennial-Cor 21:41.8 7:14
41 Michelle Grajeda So Bishop Amat 21:42.1 7:14
42 Veronica Toccaceli Sr Linfield Chr. 21:45.6 7:15
43 Celine Harris So Linfield Chr. 21:47.1 7:16
44 Emma Orozco Sr Bishop Amat 21:50.3 7:17
45 Brooke Bachman Sr Claremont 21:52.5 7:18
46 Adela Gonzales Jr Great Oak 21:56.6 7:19 9/10 30/42 1/2 22:51
(0:55)
23:20
(1:23)
22:51
(0:55)
You ROCK! (LY, LR, PR, SBP)
47 Liz Renteria Sr Yucaipa 22:00 7:20
48 Jairi Ornelas Sr Riverside Preparatory 22:00.5 7:20
49 Madison Currier Jr Yucaipa 22:00.9 7:20
50 Lucy Wu Jr Linfield Chr. 22:05.9 7:22
51 Jamie Clark Jr Vista Murrieta 22:09.3 7:23
52 Janelle Krome So Linfield Chr. 22:14.4 7:25
53 Sofia Glynn Sr Paloma Valley 22:19.5 7:27
54 Alexis Sierra Sr Vista Murrieta 22:20.6 7:27
55 Theresa Vo Jr Centennial-Cor 22:22.8 7:28
56 Ashley Arrieta Jr Yorba Linda 22:38.4 7:33
57 Mayle Rodriguez Fr Covina 22:45 7:35
58 Andrea Utuy Jr Belmont 22:53.4 7:38
59 Payton Mcgaffigan Sr Crean Lutheran 22:54.9 7:38
60 Chelsie Yuan Sr Rowland 22:55.6 7:39
61 Jackie Padilla Sr Heritage SS 22:55.6 7:39
62 Aylina Sober So Elsinore 23:02 7:41
63 Amelia Holton Jr Claremont 23:04.3 7:41
64 Emma Brandt Jr Claremont 23:04.8 7:42
65 Jazmyn Mendoza-rios Sr Covina 23:05.4 7:42
66 Kaoriko Dubois Jr Vista Murrieta 23:12.6 7:44
67 Charmaine Tan Jr Great Oak 23:14.9 7:45 10/10 35/42 1/2 23:37
(0:22)
23:37
(0:22)
23:37
(0:22)
You ROCK! (LY, LR, PR, SBP)
68 Abby Noguera Jr Hillcrest 23:15.2 7:45
69 Natalie Anguiano Sr Poly (Riv) 23:21.2 7:47
70 Margaux Castillo Jr Rowland 23:29.1 7:50
71 Caprice Batista Sr Woodcrest Chr. 23:29.5 7:50
72 Calista Hahs Sr Riverside Preparatory 23:39.9 7:53
73 Amandine Sole Sr Escondido Charter 23:45.3 7:55
74 Sophia Oakley Jr Claremont 24:02.3 8:01
75 Ruby Raheja Jr Claremont 24:02.3 8:01
76 Samantha Reynoso So Bishop Amat 24:08.4 8:03
77 Shannon Xc Moreno Jr Cajon 24:23.6 8:08
78 Jasmine Xc Hinojosa Fr Cajon 24:41.7 8:14
79 Madelyn Olea Jr Bishop Amat 24:46.3 8:15
80 Madison Byler Jr Linfield Chr. 24:57.2 8:19
81 Kimberley Cedeno Jr Rowland 24:57.2 8:19
82 Ella Whitehouse Sr Woodcrest Chr. 25:17 8:26
83 Sophia Atencio Sr Woodcrest Chr. 25:32.3 8:31
84 Mackenzie Lema Sr Hillcrest 25:47.1 8:36
85 Melissa Palacios Sr Hillcrest 25:50.2 8:37
86 Alaura Barnes Sr Centennial-Cor 25:58 8:39
87 Isabella Padilla Jr San Gorgonio 26:02.5 8:41
88 Natalie Santillian Jr Linfield Chr. 26:02.6 8:41
89 Ariana Franco Fr Bishop Amat 26:03.7 8:41
90 Sara Eide Fr Woodcrest Chr. 26:03.9 8:41
91 Mikaela Scott Fr Woodcrest Chr. 26:36.7 8:52
92 Estafani Ramos Jr Belmont 26:45 8:55
93 Eliana Escobar Sr Bishop Amat 26:45.1 8:55
94 Camelia Tzoc Jr Belmont 26:49.4 8:56
95 Sereen Smadi Jr Claremont 26:53.3 8:58
96 Jocelyn Mendoza Jr San Gorgonio 27:30.4 9:10
97 Samantha Xc Geiger So Cajon 28:44 9:35
98 Anahi Lomeli Jr San Gorgonio 29:35.3 9:52
99 Kailyn Chinn Jr Riverside Preparatory 30:09.4 10:03
100 Lisa Salgado Jr San Gorgonio 31:15.7 10:25
101 Claire Picht Jr Riverside Preparatory 31:16.2 10:25
102 Leslie Chipres Jr San Gorgonio 32:43.9 10:55
103 Alicia Ramirez So San Gorgonio 32:56.9 10:59
104 Crystal Perez Jr Rowland 33:18.6 11:06
105 Larissa Hernandez Jr San Gorgonio 38:51.3 12:57
106 Maritza Gutierrez Sr San Gorgonio 43:20.4 14:27
Pl Name Gr School Time Pace Rank in Squad Rank in School Rank vs Comp Last Year Time
(Δ)
Last Race Time
(Δ)
Last PR
(Δ)
Imp

Under Improvement, the abbreviations are:

  • LY = Beat time from the same course a year ago
  • LR = Beat time from the most recent running of the course
  • PR = Set a new PR
  • PG = Beat personal goal
  • SBP = Best performance of season based on position of finish relative to the field.

All columns are sortable by clicking on the column heading.

Full Team Race Results - Girls

Group of 5: JV 1st 5

Pl School
Total
Time
Pts Runr 1 Runr 2 Runr 3 Runr 4 Runr 5 Runr 6 Runr 7 Imp
1 Yorba Linda
3-3-3-1-1
Gap: 1:08
99:51
19:58
6:39
45 Kailey Cook
Sr
19:33
6:31
4
Roxane Fournier
Sr
19:41
6:34
6
Kaylee Worrell
Jr
19:58
6:39
9
Victoria Campbell
So
19:58
6:39
10
Sydney Bremer
Jr
20:41
6:54
16
Kendall Cook
Jr
21:38
7:13
29
Ashley Arrieta
Jr
22:38
7:33
39
2 Great Oak
1-1-2-2-2
Gap: 1:56
100:19
20:04
6:41
53 Arianna Gaff
Jr
19:01
6:20
1
Caroline Jilek
Jr
19:08
6:23
2
Zoe Medranda
Sr
20:28
6:49
13
Olivia Robles
Jr
20:45
6:55
17
Mady Mcguire
Sr
20:57
6:59
20
Aaliyah Angeles
Jr
21:12
7:04
24
Maya Tansley
Jr
21:15
7:05
27
3 Claremont
2-2-1-3-3
Gap: 2:40
101:45
20:21
6:47
77 Camila Moreno
Jr
19:12
6:24
3
Caty Gaynor
Sr
19:34
6:31
5
Brenna Bradfiel
Jr
19:46
6:35
7
Eden Yu
Sr
21:21
7:07
28
Brooke Bachman
Sr
21:53
7:18
34
Amelia Holton
Jr
23:04
7:41
41
Emma Brandt
Jr
23:05
7:42
42
4 Covina
4-4-4-4-4
Gap: 2:48
105:42
21:08
7:03
108 Audrey Carrillo
So
19:57
6:39
8
Miranda Rodrigue
So
20:40
6:53
15
Aliyah Cuellar
So
21:09
7:03
22
Kayla Cordero
Jr
21:11
7:04
23
Mayle Rodrigue
Fr
22:45
7:35
40
Jazmyn Mendoza-
Sr
23:05
7:42
43




5 Vista Murrieta
5-6-6-6-5
Gap: 2:12
107:03
21:25
7:08
136 Naketris Kirk
Jr
20:09
6:43
11
Jazmin Cole
Jr
21:12
7:04
25
Ally Patane
Jr
21:13
7:04
26
Jamie Clark
Jr
22:09
7:23
36
Alexis Sierra
Sr
22:21
7:27
38
Kaoriko Dubois
Jr
23:13
7:44
44




6 Hillcrest
6-5-4-5-6
Gap: 5:30
110:55
22:11
7:24
142 Savannah Baca
Sr
20:18
6:46
12
Denise Flores
Jr
20:39
6:53
14
Tamara Burnett
Jr
20:57
6:59
19
Abby Noguera
Jr
23:15
7:45
45
Mackenzi Lema
Sr
25:47
8:36
52
Melissa Palacios
Sr
25:50
8:37
53




7 Linfield Chr.
7-7-7-7-7
Gap: 1:24
108:44
21:45
7:15
153 Sienna Blanche
Jr
20:51
6:57
18
Veronica Toccacel
Sr
21:46
7:15
31
Celine Harris
So
21:47
7:16
32
Lucy Wu
Jr
22:06
7:22
35
Janelle Krome
So
22:14
7:25
37
Madison Byler
Jr
24:57
8:19
49
Natalie Santilli
Jr
26:03
8:41
55
8 Bishop Amat
8-8-8-8-8
Gap: 3:40
113:34
22:43
7:34
179 Jimena Muro
So
21:07
7:02
21
Michelle Grajeda
So
21:42
7:14
30
Emma Orozco
Sr
21:50
7:17
33
Samantha Reynoso
So
24:08
8:03
47
Madelyn Olea
Jr
24:46
8:15
48
Ariana Franco
Fr
26:04
8:41
56
Eliana Escobar
Sr
26:45
8:55
59
9 Woodcrest Chr.
9-9-9-9-9
Gap: 3:07
126:59
25:24
8:28
262 Caprice Batista
Sr
23:30
7:50
46
Ella Whitehou
Sr
25:17
8:26
50
Sophia Atencio
Sr
25:32
8:31
51
Sara Eide
Fr
26:04
8:41
57
Mikaela Scott
Fr
26:37
8:52
58








10 San Gorgonio
10-10-10-10-10
Gap: 6:41
147:08
29:26
9:49
300 Isabella Padilla
Jr
26:03
8:41
54
Jocelyn Mendoza
Jr
27:30
9:10
60
Anahi Lomeli
Jr
29:35
9:52
61
Lisa Salgado
Jr
31:16
10:25
62
Leslie Chipres
Jr
32:44
10:55
63
Alicia Ramirez
So
32:57
10:59
64
Larissa Hernande
Jr
38:51
12:57
65
Pl School Total
Time
Points Runr 1 Runr 2 Runr 3 Runr 4 Runr 5 Runr 6 Runr 7 Imp

Group of 5: JV 2nd 5

Pl School
Total
Time
Pts Runr 1 Runr 2 Runr 3 Runr 4 Runr 5 Runr 6 Runr 7 Imp
1 Great Oak
1-1-1-1-1
Gap: 2:03
109:18
21:52
7:17
17 Aaliyah Angeles
Jr
21:12
7:04
1
Maya Tansley
Jr
21:15
7:05
2
Hannah Park
Jr
21:40
7:13
3
Adela Gonzales
Jr
21:57
7:19
4
Charmain Tan
Jr
23:15
7:45
7








2 Claremont
2-2-2-2-2
Gap: 3:49
121:07
24:13
8:04
38 Amelia Holton
Jr
23:04
7:41
5
Emma Brandt
Jr
23:05
7:42
6
Sophia Oakley
Jr
24:02
8:01
8
Ruby Raheja
Jr
24:02
8:01
9
Sereen Smadi
Jr
26:53
8:58
10








Pl School Total
Time
Points Runr 1 Runr 2 Runr 3 Runr 4 Runr 5 Runr 6 Runr 7 Imp

Under Improvement, the abbreviations are:

  • LY = Beat time from the same course a year ago
  • LR = Beat time from the most recent running of the course
  • PR = Set a new PR
  • PG = Beat personal goal
  • If shaded in this color, this athlete broke the tie with a competitor resulting in his/her team finishing ahead of that competitor.
  • If shaded in this color, this athlete displaced a competitor's scoring runners resulting in his/her team finishing ahead of that competitor.
  • If shaded in this color, this athlete displaced a competitor's scoring runners AND broke a tie resulting in his/her team finishing ahead of that competitor.

All columns are sortable by clicking on the column heading.

Full Individual Race Results - Girls

Pl Name Gr School Time Pace Rank in Squad Rank in School Rank vs Comp Last Year Time
(Δ)
Last Race Time
(Δ)
Last PR
(Δ)
Imp
1 Hayley White Fr Escondido Charter 18:27.9 6:09
2 Grace Bonzoumet Fr Poly (Riv) 18:42.3 6:14
3 Hannah Miller Fr Great Oak 18:44.1 6:15 1/19 8/42 3/17
4 Meilani Castillo Fr Great Oak 19:10.5 6:24 2/19 11/42 1/14
5 Cailin Osborne Fr Great Oak 19:15.7 6:25 3/19 12/42 1/10
6 Ameya Teli Fr Great Oak 19:21.4 6:27 4/19 13/42 1/7
7 Hazel Diaz Fr Heritage SS 19:28.9 6:30
8 Marissa O'connor Fr Vista Murrieta 19:57.6 6:39
9 Kali Kraus Fr Great Oak 19:58.1 6:39 5/19 15/42 1/6
10 Mizti Casillas Fr Great Oak 20:17.1 6:46 6/19 16/42 1/3
11 Lauren Ropacki Fr Great Oak 20:17.3 6:46 7/19 17/42 1/3
12 Allison Olson Fr Yucaipa 20:18.3 6:46
13 Amyah Erickson Fr Yucaipa 20:20.3 6:47
14 Sydney Rome Fr Yorba Linda 20:37.1 6:52
15 Bianca Ocegueda Fr Yucaipa 20:46.8 6:56
16 Kate Brown Fr Yucaipa 21:03.4 7:01
17 Isabella Robertson Fr Great Oak 21:10.7 7:04 8/19 24/42 1/3
18 Alyssa Samson Fr Vista Murrieta 21:18.8 7:06
19 Kaia Gaffney Fr Great Oak 21:27.8 7:09 9/19 27/42 1/3
20 Rianna Ammons Fr Yucaipa 21:27.9 7:09
21 Mikaylah Tabura Fr Vista Murrieta 21:34.1 7:11
22 Karoline Villatoro Fr Poly (Riv) 21:38.9 7:13
23 Taetum Arano Fr Vista Murrieta 21:39.9 7:13
24 Ingrid Johnson Fr Woodbridge 21:57.2 7:19
25 Lea Marion Fr Yucaipa 22:07.7 7:23
26 Eva Rodriguez Fr Elsinore 22:12.9 7:24
27 Savannah Mcjunkin Fr Vista Murrieta 22:17 7:26
28 Alexis Gonzalez Fr Great Oak 22:18.3 7:26 10/19 31/42 1/3
29 Kiley Rayas Fr Vista Murrieta 22:23 7:28
30 Jadyn De La Torre Fr Great Oak 22:30.3 7:30 11/19 32/42 1/3
31 Isabel Vega Fr Elsinore 22:33.4 7:31
32 Alexandra Herrada Fr Yorba Linda 22:34 7:31
33 Fiona Loi Fr Rowland 22:50.8 7:37
34 Catherine Leon Fr Covina 22:56.7 7:39
35 Grace Peralta Fr Yorba Linda 22:56.8 7:39
36 Sophia Pope Fr Great Oak 22:57.9 7:39 12/19 33/42 1/2
37 Zoe Harris Fr Poly (Riv) 23:00.1 7:40
38 Wendy Nguyen Fr Paloma Valley 23:06.5 7:42
39 Danielle Montez Fr Great Oak 23:07 7:42 13/19 34/42 1/1
40 Janet Dionicio Fr Rowland 23:07.3 7:42
41 Olivia Dayton Fr Vista Murrieta 23:07.7 7:43
42 Samantha Padilla Fr Centennial-Cor 23:08.3 7:43
43 Alston Larimer Fr Vista Murrieta 23:08.4 7:43
44 Brooke Burns Fr Vista Murrieta 23:09 7:43
45 Sofia Roberts Fr Paloma Valley 23:14.9 7:45
46 Julianna Oeeego Fr Hillcrest 23:20.9 7:47
47 Maxine Bagsic Fr Great Oak 23:24.9 7:48 14/19 36/42 1/1
48 Ashley Lopez Fr Great Oak 23:31.4 7:50 15/19 37/42 1/1
49 Ella Bentley Fr Del Lago Acad. 23:33.4 7:51
50 Kendra Woodley Fr Paloma Valley 23:39.7 7:53
51 Natasha Mayr Fr Centennial-Cor 23:39.7 7:53
52 Mireya Baird Fr Great Oak 23:41.3 7:54 16/19 39/42 1/1
53 Lida Padilla Fr Yucaipa 23:42.4 7:54
54 Bridget Briscoe Fr Yucaipa 23:47.4 7:56
55 Hailee Mesa Fr Hillcrest 23:49.3 7:56
56 Emma Salazar So Hillcrest 23:53.5 7:58
57 Natalie Sosa Fr Great Oak 24:04.5 8:02 17/19 40/42 1/1 You ROCK! (SBP)
58 Michelle Barrios Fr Rowland 24:04.9 8:02
59 Kambria Reed Fr Linfield Chr. 24:08.2 8:03
60 Jaiden Kelly Fr Paloma Valley 24:08.3 8:03
61 Siauna White Fr Yucaipa 24:11.1 8:04
62 Betsy Hinojosa Fr Poly (Riv) 24:29.8 8:10
63 Stephanie Aguilera Fr Centennial-Cor 24:30.4 8:10
64 Faith Daludado Fr Linfield Chr. 24:35 8:12
65 Rosalina Grossmen Fr Yucaipa 24:36.6 8:12
66 Morgan Deaver Fr Great Oak 24:45.8 8:15 18/19 41/42 1/1
67 Rosa Deloya Fr Rowland 25:21.4 8:27
68 Margaret Mcnamara Fr Woodbridge 25:27.6 8:29
69 Cassandra De La Cruz Fr Great Oak 25:46.3 8:35 19/19 42/42 1/1
70 Marianna Tabb Fr Woodbridge 25:54.2 8:38
71 Kimberly Guzman Fr Paloma Valley 26:21.6 8:47
72 Julia Ortiz-luis Fr Hillcrest 26:49.9 8:57
73 Helayna Hansberger Fr Yucaipa 28:30.7 9:30
74 Isabella Borzoni Fr Vista Murrieta 28:58.2 9:39
75 Nattaly Jaara Fr Rowland 29:12.6 9:44
76 Portia Echiverri Fr Vista Murrieta 29:22.1 9:47
77 Elaina Alaniz Fr Covina 29:45.6 9:55
78 Cerena May Daniel Fr Vista Murrieta 29:52.7 9:58
79 Carmen Smadi Fr Claremont 30:05 10:02
80 Assiel Smadi Fr Claremont 30:25.4 10:08
81 Claudia Carriedo Fr Hillcrest 34:13.5 11:25
Pl Name Gr School Time Pace Rank in Squad Rank in School Rank vs Comp Last Year Time
(Δ)
Last Race Time
(Δ)
Last PR
(Δ)
Imp

Under Improvement, the abbreviations are:

  • LY = Beat time from the same course a year ago
  • LR = Beat time from the most recent running of the course
  • PR = Set a new PR
  • PG = Beat personal goal
  • SBP = Best performance of season based on position of finish relative to the field.

All columns are sortable by clicking on the column heading.

Full Team Race Results - Girls

Group of 5: Fr 1st 5

Pl School
Total
Time
Pts Runr 1 Runr 2 Runr 3 Runr 4 Runr 5 Runr 6 Runr 7 Imp
1 Great Oak
1-1-1-1-1
Gap: 1:14
96:30
19:18
6:26
16 Hannah Miller
Fr
18:44
6:15
1
Meilani Castillo
Fr
19:11
6:24
2
Cailin Osborne
Fr
19:16
6:25
3
Ameya Teli
Fr
19:21
6:27
4
Kali Kraus
Fr
19:58
6:39
6
Mizti Casillas
Fr
20:17
6:46
7
Lauren Ropacki
Fr
20:17
6:46
8
2 Yucaipa
3-3-2-2-2
Gap: 1:10
103:57
20:47
6:56
56 Allison Olson
Fr
20:18
6:46
9
Amyah Erickson
Fr
20:20
6:47
10
Bianca Ocegueda
Fr
20:47
6:56
11
Kate Brown
Fr
21:03
7:01
12
Rianna Ammons
Fr
21:28
7:09
14
Lea Marion
Fr
22:08
7:23
17
Lida Padilla
Fr
23:42
7:54
27
3 Vista Murrieta
2-2-3-3-3
Gap: 2:19
106:47
21:21
7:07
67 Marissa O'connor
Fr
19:58
6:39
5
Alyssa Samson
Fr
21:19
7:06
13
Mikaylah Tabura
Fr
21:34
7:11
15
Taetum Arano
Fr
21:40
7:13
16
Savannah Mcjunkin
Fr
22:17
7:26
18
Kiley Rayas
Fr
22:23
7:28
19
Olivia Dayton
Fr
23:08
7:43
23
4 Paloma Valley
5-5-4-4-4
Gap: 3:15
120:31
24:06
8:02
135 Wendy Nguyen
Fr
23:07
7:42
21
Sofia Roberts
Fr
23:15
7:45
24
Kendra Woodley
Fr
23:40
7:53
26
Jaiden Kelly
Fr
24:08
8:03
31
Kimberly Guzman
Fr
26:22
8:47
33








5 Rowland
4-4-5-5-5
Gap: 6:22
124:37
24:55
8:18
139 Fiona Loi
Fr
22:51
7:37
20
Janet Dionicio
Fr
23:07
7:42
22
Michelle Barrios
Fr
24:05
8:02
30
Rosa Deloya
Fr
25:21
8:27
32
Nattaly Jaara
Fr
29:13
9:44
35








6 Hillcrest
6-6-6-6-6
Gap: 10:53
132:07
26:25
8:48
152 Julianna Oeeego
Fr
23:21
7:47
25
Hailee Mesa
Fr
23:49
7:56
28
Emma Salazar
So
23:54
7:58
29
Julia Ortiz-lu
Fr
26:50
8:57
34
Claudia Carriedo
Fr
34:14
11:25
36








Pl School Total
Time
Points Runr 1 Runr 2 Runr 3 Runr 4 Runr 5 Runr 6 Runr 7 Imp

Group of 5: Fr 2nd 5

Pl School
Total
Time
Pts Runr 1 Runr 2 Runr 3 Runr 4 Runr 5 Runr 6 Runr 7 Imp
1 Great Oak
1-1-1-1-1
Gap: 2:01
105:31
21:06
7:02
16 Mizti Casillas
Fr
20:17
6:46
1
Lauren Ropacki
Fr
20:17
6:46
2
Isabella Robertso
Fr
21:11
7:04
3
Kaia Gaffney
Fr
21:28
7:09
4
Alexis Gonzalez
Fr
22:18
7:26
6
Jadyn De La Torre
Fr
22:30
7:30
8
Sophia Pope
Fr
22:58
7:39
9
2 Vista Murrieta
3-2-2-2-2
Gap: 6:35
120:46
24:09
8:03
58 Kiley Rayas
Fr
22:23
7:28
7
Olivia Dayton
Fr
23:08
7:43
10
Alston Larimer
Fr
23:08
7:43
11
Brooke Burns
Fr
23:09
7:43
12
Isabella Borzoni
Fr
28:58
9:39
18
Portia Echiverr
Fr
29:22
9:47
19
Cerena May Daniel
Fr
29:53
9:58
20
3 Yucaipa
2-3-3-3-3
Gap: 2:29
118:25
23:41
7:54
63 Lea Marion
Fr
22:08
7:23
5
Lida Padilla
Fr
23:42
7:54
13
Bridget Briscoe
Fr
23:47
7:56
14
Siauna White
Fr
24:11
8:04
15
Rosalina Grossmen
Fr
24:37
8:12
16
Helayna Hansberg
Fr
28:31
9:30
17




Pl School Total
Time
Points Runr 1 Runr 2 Runr 3 Runr 4 Runr 5 Runr 6 Runr 7 Imp

Group of 5: Fr 3rd 5

Pl School
Total
Time
Pts Runr 1 Runr 2 Runr 3 Runr 4 Runr 5 Runr 6 Runr 7 Imp
1 Great Oak
1-1-1-1-1
Gap: 1:01
115:32
23:06
7:42
15 Jadyn De La Torre
Fr
22:30
7:30
1
Sophia Pope
Fr
22:58
7:39
2
Danielle Montez
Fr
23:07
7:42
3
Maxine Bagsic
Fr
23:25
7:48
4
Ashley Lopez
Fr
23:31
7:50
5
Mireya Baird
Fr
23:41
7:54
6
Natalie Sosa
Fr
24:05
8:02
7
Pl School Total
Time
Points Runr 1 Runr 2 Runr 3 Runr 4 Runr 5 Runr 6 Runr 7 Imp

Under Improvement, the abbreviations are:

  • LY = Beat time from the same course a year ago
  • LR = Beat time from the most recent running of the course
  • PR = Set a new PR
  • PG = Beat personal goal
  • If shaded in this color, this athlete broke the tie with a competitor resulting in his/her team finishing ahead of that competitor.
  • If shaded in this color, this athlete displaced a competitor's scoring runners resulting in his/her team finishing ahead of that competitor.
  • If shaded in this color, this athlete displaced a competitor's scoring runners AND broke a tie resulting in his/her team finishing ahead of that competitor.

All columns are sortable by clicking on the column heading.