Great Oak Results from the XC Town USA Meet of Champions at Lavern Gibson on 11/15/20

Boys Results and Stats

Switch to Girls

Boys Individual Results

Runner Gr Squad Time Pace Dist Place Rank in Squad Rank in School Rank vs Comp Last Year Time
(Δ,%)
Last Race Time
(Δ,%)
Last PR
(Δ,%)
Last DPR
(Δ,%)
Imprvmnts
Kiehn, Scott Sr V 16:29.1 5:19 3.1 76/161 3/7 3/7 5/16 15:42
Lennox, Nathan So V 16:39.1 5:22 3.1 96/161 4/7 4/7 6/15 15:28
Montez, Austin Sr V 15:57.8 5:09 3.1 36/161 1/7 1/7 28/75 15:26
Nguyen, Anthony Sr V 17:30.4 5:39 3.1 141/161 7/7 7/7 4/10 16:12
Reden, Kyle Sr V 17:17.5 5:35 3.1 128/161 6/7 6/7 5/14 16:24
Saville, Quinn Sr V 16:53.6 5:27 3.1 106/161 5/7 5/7 5/14 16:44
Worthy, John Sr V 16:18.5 5:16 3.1 67/161 2/7 2/7 9/17 15:22
Runner Gr Squad Time Pace Dist Place Rank in Squad Rank in School Rank vs Comp Last Year Time
(Δ,%)
Last Race Time
(Δ,%)
Last PR
(Δ,%)
Last DPR
(Δ,%)
Imprvmts

Under Improvement, the abbreviations are:

  • LY = Beat time from the same course a year ago.
  • LR = Beat time from the most recent running of this course.
  • PR = Set a new PR on this course. A "Course PR".
  • PG = Beat personal goal.
  • SBP = Best performance of season based on position of finish relative to the field.
  • DPR = A "Distance Personal Record" - the personal best time considering distance only, not unique course characteristics. Applicable for 2, 2.48(4K), 3, and 3.1(5K) mile courses.
  • DSR = A "Distance Season Record" - same as above, but for the current season only.
  • DTW = "Displace to Win". This athlete, as the 6th or 7th runner on his/her squad, displaced scoring runners from a competitor enabling his/her team to finish ahead of that competitor.
  • TB = "Tiebreaker". As the #6 athlete on his/her squad, this athlete was the tiebreaker enabling his/her team to finish ahead of that competitor.

All columns are sortable by clicking on the column heading.

Boys Team Results

Team Rank of Finish Time
Gap
Dist Avg Pace 1st Place Pace 5th Place Pace Points Win Team Pace Last Year Time
(Δ,%)
Last Race Time
(Δ,%)
Last PR
(Δ,%)
Improvements Runners (Points)
V 1st 5 5/14 82:18
0:56
3.1 5:19 5:09 5:27 172 5:02 Austin Montez (14), John Worthy (29), Scott Kiehn (34), Nathan Lennox (43), Quinn Saville (52)
Team Rank of Finish Time Dist Avg Pace 1st Place Pace 5th Place Pace Points Win Team Pace Last Year Time
(Δ,%)
Last Race Time
(Δ,%)
Last PR
(Δ,%)
Improvements Runners (Points)

Under Improvement, the abbreviations are:

  • LY = Beat time from the same course a year ago
  • LR = Beat time from the most recent running of the course
  • PR = Set a new PR
  • PG = Beat personal goal

All columns are sortable by clicking on the column heading.

Full Individual Race Results - Boys

Pl Name Gr School Time Pace Rank in Squad Rank in School Rank vs Comp Last Year Time
(Δ)
Last Race Time
(Δ)
Last PR
(Δ)
Imp
1 Judson Greer Greer-Judson-TX-Meli 15:14.1 4:55
2 Hobbs Kessler Very Nice! Track Clu 15:16.4 4:56
3 Luke Schildmeyer Saints XC Club-IL 15:20 4:57
4 Nathan Walker Fremont TC-MI 15:20.2 4:57
5 Nathan Moore Moore-Nathan-OH-Unio 15:21.5 4:57
6 Christian Simone Newbury Park Athleti 15:24.2 4:58
7 Peter Visser SVXC TC-WY 15:24.6 4:58
8 Kole Mathison Lemrac TC-IN 15:24.9 4:58
9 Lex Young Newbury Park Athleti 15:25.1 4:58
10 Drew Rogers Rogers-Drew-IL-Hersc 15:25.3 4:58
11 Riley Hough Hough-Riley-MI-Hartl 15:27.3 4:59
12 Ryan Schumacher Stumptown Running TC 15:29.7 5:00
13 Leo Young Newbury Park Athleti 15:31.1 5:00
14 Lucas Guerra Guerra-Lucas-IN-High 15:34.1 5:01
15 Joshua Truchon Elah TC-WI 15:36 5:02
16 Sean Korsmo Bismarck Demon XC Cl 15:36.1 5:02
17 Jack Bennett Stumptown Running TC 15:38.2 5:03
18 Arthur Graham Graham-Arthur-IL-Nap 15:40.5 5:03
19 Jackson Watts Watts-Jackson-KY-Nor 15:40.6 5:03
20 Colin Sahlman Newbury Park Athleti 15:42.1 5:04
21 Jacob Bourget Bourget-Jacob-WI-Ste 15:42.6 5:04
22 Micah Wilson Saints XC Club-IL 15:42.9 5:04
23 John Scherer IV Scherer IV-John-WI-O 15:45.4 5:05
24 Nathan Mountaim Mountaim-Nathan-OH-S 15:50.6 5:07
25 Luke Wiley Wiley-Luke-IL-Warren 15:51.7 5:07
26 Roshan Tinoco-Mira Rich River AC-AZ 15:53.4 5:08
27 Damian Hackett Hackett-Damian-DC-Sa 15:53.5 5:08
28 Connor Ewert Beavercreek TC-OH 15:53.7 5:08
29 Brock Wooderson Blue Springs Dragons 15:53.7 5:08
30 Jake Gelfand Falcons XC Club-MD 15:53.8 5:08
31 Gabe Hinrichs Hinrichs-Gabe-NE-Elk 15:54.7 5:08
32 Caden Hildenbrand Stumptown Running TC 15:54.9 5:08
33 Nicholas Goldstein Newbury Park Athleti 15:55.1 5:08
34 Zack Loomis Saints XC Club-IL 15:56.1 5:08
35 Travis Hickner Hickner-Travis-IN-No 15:57.2 5:09
36 Austin Montez Sr Great Oak 15:57.8 5:09 1/7 1/7 28/75
37 Daniel Appleford Newbury Park Athleti 16:00.3 5:10
38 Nicholas Falk Falk-Nicholas-IL-New 16:00.9 5:10
39 Conor Somers Fremont TC-MI 16:01 5:10
40 Spencer Werner Werner-Spencer-IL-Lo 16:01.1 5:10
41 Matthew Hauser Rock Bridge Cross Cl 16:01.4 5:10
42 Weber Long Greencastle Flyers C 16:01.6 5:10
43 Austin Popplewell Yorkville Endurance-IL 16:02.4 5:10
44 Hunter McHenry RR D Krew-ND 16:02.4 5:10
45 Zach Beneteau Westside XC-OH 16:02.8 5:11
46 Lukas Haug Haug-Lukas-CO-Real T 16:04 5:11
47 Reese Kilbarger-S Columbus Thorn RC-IN 16:04.4 5:11
48 Aaron Sahlman Newbury Park Athleti 16:06.6 5:12
49 Cael Grotenhuis Slinger XC Club-WI 16:07.5 5:12
50 William Jefferson Jefferson-William-IN 16:07.8 5:12
51 Ryder James James-Ryder-IL-Paxto 16:08 5:12
52 Coleman Cronk Westside XC-OH 16:09.1 5:13
53 Ryan Watts Watts-Ryan-IL-Edward 16:09.2 5:13
54 Andrew Hauser Rock Bridge Cross Cl 16:11.3 5:13
55 Ivan Westcott Yorkville Endurance-IL 16:11.4 5:13
56 Andy Stohr Columbus Thorn RC-IN 16:12.4 5:14
57 Jacob Nenow Stumptown Running TC 16:13.2 5:14
58 Noah Graham Graham-Noah-OH-Marli 16:13.4 5:14
59 Hunter Krepline Krepline-Hunter-WI-B 16:13.7 5:14
60 Kaleb Martin Westside XC-OH 16:13.8 5:14
61 Ty Garrett Valor XC & Distance-CO 16:14 5:14
62 Garrett Woodhouse Woodhouse-Garrett-VA 16:14.4 5:14
63 Griffin Staude Staude-Griffin-KY-We 16:15.4 5:15
64 Marc Baroncini Baroncini-Marc-OH-Pe 16:17.9 5:15
65 Justin Mumford Mumford-Justin-IL-We 16:18 5:15
66 Kevin Vanderkolk Bruins XC Club-TN 16:18.4 5:16
67 John Worthy Sr Great Oak 16:18.5 5:16 2/7 2/7 9/17
68 Ansel Tucker Tucker-Ansel-CA-Davi 16:18.8 5:16
69 Drew Costelow Center Grove Club-IN 16:19.5 5:16
70 Carson Sloat Falcons XC Club-MD 16:19.8 5:16
71 Keegan Souhan Beavercreek TC-OH 16:21.1 5:16
72 Liem Chot Mills Road CC Club/L 16:22.9 5:17
73 Tommy Paltzer North Naperville TC-IL 16:23.1 5:17
74 Carson McEachern McEachern-Carson-KS- 16:25.9 5:18
75 Jacob Fisher Lemrac TC-IN 16:28 5:19
76 Scott Kiehn Sr Great Oak 16:29.1 5:19 3/7 3/7 5/16
77 Zachary Plotkin Westside XC-OH 16:29.5 5:19
78 Chase Burrell North Naperville TC-IL 16:29.6 5:19
79 Colin Kachlic Yorkville Endurance-IL 16:29.8 5:19
80 Nolan Satterfield Satterfield-Nolan-IN 16:30.5 5:20
81 Mathew Olech Olech-Mathew-IL-Harv 16:33 5:20
82 Gavin Haut Buffalo City RC-ND 16:33.1 5:20
83 Alex Zuckett Zuckett-Alex-OH-Jack 16:33.5 5:20
84 James Glebocki Falcons XC Club-MD 16:33.6 5:21
85 Isaac Hartman Eden Prairie RC-MN 16:34.4 5:21
86 Andrew Brill Brill-Andrew-PA-La S 16:34.9 5:21
87 Brandon Kamp Kamp-Brandon-IL-Nape 16:35.5 5:21
88 Griffin Ward Ward-Griffin-WI-Midd 16:35.6 5:21
89 Quinn Jacquez Jacquez-Quinn-WV-Mor 16:35.8 5:21
90 Connor Murphy Saints XC Club-IL 16:36.2 5:21
91 Gabe Ryan North Naperville TC-IL 16:36.5 5:21
92 Alex Gutierrez Eden Prairie RC-MN 16:37.1 5:22
93 Daniel Watcke Watcke-Daniel-IL-Hin 16:38.1 5:22
94 Julian Head North Naperville TC-IL 16:38.8 5:22
95 Nick Williams North Naperville TC-IL 16:39 5:22
96 Nathan Lennox So Great Oak 16:39.1 5:22 4/7 4/7 6/15
97 Brady Masters Masters-Brady-KY-Mad 16:39.8 5:23
98 Jarret Rockwell Center Grove Club-IN 16:39.8 5:23
99 Evan Carr Columbus Thorn RC-IN 16:41.6 5:23
100 Tyler Pranno Valor XC & Distance-CO 16:43.5 5:24
101 Matthew Rongitsch RR D Krew-ND 16:45.9 5:24
102 Brian Kennedy Stumptown Running TC 16:47.1 5:25
103 Sergio Negroe Westside XC-OH 16:47.6 5:25
104 Philip Bansemer Falcons XC Club-MD 16:51.1 5:26
105 Nate Summers Yorkville Endurance-IL 16:53.3 5:27
106 Quinn Saville Sr Great Oak 16:53.6 5:27 5/7 5/7 5/14
107 Jeremy Kain Kain-Jeremy-CA-Scott 16:54.2 5:27
108 Griffin Hennessy Center Grove Club-IN 16:54.4 5:27
109 Beau Thomason Valor XC & Distance-CO 16:54.7 5:27
110 John Schuler Stumptown Running TC 16:57.2 5:28
111 Jack Gschwendtne Eden Prairie RC-MN 16:59.6 5:29
112 Will Kiel Columbus Thorn RC-IN 17:00.2 5:29
113 Robert Perry Perry-Robert-IL-Burl 17:01.3 5:29
114 Michael Schumacher Schumacher-Michael-I 17:01.5 5:30
115 Matthew Connell Saints XC Club-IL 17:02 5:30
116 Ethan Wampler Rock Bridge Cross Cl 17:02.9 5:30
117 Tyler Canady Falcons XC Club-MD 17:03.3 5:30
118 Raef Sauer Center Grove Club-IN 17:04.2 5:30
119 Christopher Cherry Cherry-Christopher-I 17:08.2 5:32
120 Parker Mimbela Center Grove Club-IN 17:09.2 5:32
121 Weston Jokerst Rock Bridge Cross Cl 17:09.6 5:32
122 Tate Fletcher Rock Bridge Cross Cl 17:09.8 5:32
123 Ronan Byrne Falcons XC Club-MD 17:11 5:33
124 Kyle Montgomery Center Grove Club-IN 17:11.9 5:33
125 Dominic Ricci Stumptown Running TC 17:13.9 5:34
126 Immanuel Edwards Texas Independent Lo 17:14.6 5:34
127 Charlie Schuman Lemrac TC-IN 17:16.6 5:34
128 Kyle Reden Sr Great Oak 17:17.5 5:35 6/7 6/7 5/14
129 Collin Pruitt Columbus Thorn RC-IN 17:18.5 5:35
130 Nate Massie Beavercreek TC-OH 17:19.3 5:35
131 Sam Hobbeheydar Columbus Thorn RC-IN 17:20.5 5:36
132 Shane Pranno Valor XC & Distance-CO 17:20.7 5:36
133 Caeden Johnson Johnson-Caeden-ND-Sh 17:21.7 5:36
134 Patrick Goodrich Goodrich-Patrick-CA- 17:22.3 5:36
135 Broden Diederich RR D Krew-ND 17:22.6 5:36
136 Hudson Alden Lemrac TC-IN 17:24 5:37
137 Dane Eike Valor XC & Distance-CO 17:25.2 5:37
138 Charlie Leedke Lemrac TC-IN 17:26.5 5:38
139 Austin Pulkowski Columbus Thorn RC-IN 17:29.6 5:39
140 Brennen Peterson Peterson-Brennen-MN- 17:29.8 5:39
141 Anthony Nguyen Sr Great Oak 17:30.4 5:39 7/7 7/7 4/10
142 Hayden Reyes Yorkville Endurance-IL 17:30.6 5:39
143 Bing Hudson Lemrac TC-IN 17:33 5:40
144 Eddie Sullivan Falcons XC Club-MD 17:34.6 5:40
145 Jonah Dafoe RR D Krew-ND 17:35.6 5:41
146 Michael Lane Westside XC-OH 17:38 5:41
147 Ryan Prusak RR D Krew-ND 17:38.3 5:41
148 Nathan Burns Westside XC-OH 17:39.7 5:42
149 Colin Corcoran North Naperville TC-IL 17:48.2 5:45
150 Brody Ferko Yorkville Endurance-IL 17:52.1 5:46
151 Matthew Griffith Rock Bridge Cross Cl 17:53.9 5:46
152 Peter Harrison North Naperville TC-IL 17:55.6 5:47
153 Aidan Galt Center Grove Club-IN 17:57.8 5:48
154 Hudson Sumerall Rock Bridge Cross Cl 17:58.6 5:48
155 Nate Seketa Lemrac TC-IN 17:59.6 5:48
156 Cole Nutting Valor XC & Distance-CO 18:00.8 5:49
157 Jed Wilson Saints XC Club-IL 18:14.8 5:53
158 Carter Rydland RR D Krew-ND 18:19.6 5:55
159 Austin George George-Austin-CA-Sco 18:22.6 5:56
160 Tyler Nord Nord-Tyler-NM-Volcan 18:50.8 6:05
161 Ryan Massie Beavercreek TC-OH 18:53.5 6:06
Pl Name Gr School Time Pace Rank in Squad Rank in School Rank vs Comp Last Year Time
(Δ)
Last Race Time
(Δ)
Last PR
(Δ)
Imp

Under Improvement, the abbreviations are:

  • LY = Beat time from the same course a year ago
  • LR = Beat time from the most recent running of the course
  • PR = Set a new PR
  • PG = Beat personal goal
  • SBP = Best performance of season based on position of finish relative to the field.

All columns are sortable by clicking on the column heading.

Full Team Race Results - Boys

Group of 5: V 1st 5

Pl School
Total
Time
Pts Runr 1 Runr 2 Runr 3 Runr 4 Runr 5 Runr 6 Runr 7 Imp
1 Newbury Park Athleti
2-1-1-1-1
Gap: 0:31
77:58
15:36
5:02
32 Christian Simone
-
15:24
4:58
2
Lex Young
-
15:25
4:58
4
Leo Young
-
15:31
5:00
6
Colin Sahlman
-
15:42
5:04
8
Nicholas Goldstein
-
15:55
5:08
12
Daniel Appleford
-
16:00
5:10
15
Aaron Sahlman
-
16:07
5:12
21
2 Stumptown Running TC
4-3-2-2-2
Gap: 1:17
80:03
16:01
5:10
97 Ryan Schumacher
-
15:30
5:00
5
Jack Bennett
-
15:38
5:03
7
Caden Hildenbrand
-
15:55
5:08
11
Jacob Nenow
-
16:13
5:14
26
Brian Kennedy
-
16:47
5:25
48
John Schuler
-
16:57
5:28
55
Dominic Ricci
-
17:14
5:34
66
3 Saints XC Club-IL
1-2-2-3-3
Gap: 1:42
80:37
16:07
5:12
119 Luke Schildmeyer
-
15:20
4:57
1
Micah Wilson
-
15:43
5:04
9
Zack Loomis
-
15:56
5:08
13
Connor Murphy
-
16:36
5:21
39
Matthew Connell
-
17:02
5:30
57
Jed Wilson
-
18:15
5:53
93




4 Westside XC-OH
10-7-4-4-4
Gap: 0:45
81:43
16:21
5:16
152 Zach Beneteau
-
16:03
5:11
19
Coleman Cronk
-
16:09
5:13
22
Kaleb Martin
-
16:14
5:14
27
Zachary Plotkin
-
16:30
5:19
35
Sergio Negroe
-
16:48
5:25
49
Michael Lane
-
17:38
5:41
82
Nathan Burns
-
17:40
5:42
84
5 Great Oak
6-9-5-5-5
Gap: 0:56
82:18
16:28
5:19
172 Austin Montez
Sr
15:58
5:09
14
John Worthy
Sr
16:19
5:16
29
Scott Kiehn
Sr
16:29
5:19
34
Nathan Lennox
So
16:39
5:22
43
Quinn Saville
Sr
16:54
5:27
52
Kyle Reden
Sr
17:18
5:35
68
Anthony Nguyen
Sr
17:30
5:39
77
6 Falcons XC Club-MD
5-7-7-6-6
Gap: 1:10
82:42
16:32
5:20
188 Jake Gelfand
-
15:54
5:08
10
Carson Sloat
-
16:20
5:16
31
James Glebocki
-
16:34
5:21
38
Philip Bansemer
-
16:51
5:26
50
Tyler Canady
-
17:03
5:30
59
Ronan Byrne
-
17:11
5:33
64
Eddie Sullivan
-
17:35
5:40
80
7 North Naperville TC-IL
14-12-11-9-7
Gap: 0:16
82:47
16:33
5:20
191 Tommy Paltzer
-
16:23
5:17
32
Chase Burrell
-
16:30
5:19
36
Gabe Ryan
-
16:37
5:21
40
Julian Head
-
16:39
5:22
41
Nick Williams
-
16:39
5:22
42
Colin Corcoran
-
17:48
5:45
85
Peter Harrison
-
17:56
5:47
88
8 Yorkville Endurance-IL
8-7-6-6-8
Gap: 1:28
83:08
16:38
5:22
207 Austin Popplewell
-
16:02
5:10
17
Ivan Westcott
-
16:11
5:13
24
Colin Kachlic
-
16:30
5:19
37
Nate Summers
-
16:53
5:27
51
Hayden Reyes
-
17:31
5:39
78
Brody Ferko
-
17:52
5:46
86




9 Columbus Thorn RC-IN
11-10-8-8-9
Gap: 1:14
83:17
16:39
5:22
215 Reese Kilbarger-S
-
16:04
5:11
20
Andy Stohr
-
16:12
5:14
25
Evan Carr
-
16:42
5:23
45
Will Kiel
-
17:00
5:29
56
Collin Pruitt
-
17:19
5:35
69
Sam Hobbeheydar
-
17:21
5:36
70
Austin Pulkowski
-
17:30
5:39
76
10 Rock Bridge Cross Cl
7-5-9-10-10
Gap: 1:08
83:35
16:43
5:24
222 Matthew Hauser
-
16:01
5:10
16
Andrew Hauser
-
16:11
5:13
23
Ethan Wampler
-
17:03
5:30
58
Weston Jokerst
-
17:10
5:32
62
Tate Fletcher
-
17:10
5:32
63
Matthew Griffith
-
17:54
5:46
87
Hudson Sumerall
-
17:59
5:48
90
11 Center Grove Club-IN
13-13-12-12-11
Gap: 0:50
84:07
16:49
5:26
248 Drew Costelow
-
16:20
5:16
30
Jarret Rockwell
-
16:40
5:23
44
Griffin Hennessy
-
16:54
5:27
53
Raef Sauer
-
17:04
5:30
60
Parker Mimbela
-
17:09
5:32
61
Kyle Montgomery
-
17:12
5:33
65
Aidan Galt
-
17:58
5:48
89
12 Lemrac TC-IN
3-4-10-11-12
Gap: 2:02
84:00
16:48
5:25
251 Kole Mathison
-
15:25
4:58
3
Jacob Fisher
-
16:28
5:19
33
Charlie Schuman
-
17:17
5:34
67
Hudson Alden
-
17:24
5:37
73
Charlie Leedke
-
17:27
5:38
75
Bing Hudson
-
17:33
5:40
79
Nate Seketa
-
18:00
5:48
91
13 Valor XC & Distance-CO
12-13-13-13-13
Gap: 1:11
84:38
16:56
5:28
273 Ty Garrett
-
16:14
5:14
28
Tyler Pranno
-
16:44
5:24
46
Beau Thomason
-
16:55
5:27
54
Shane Pranno
-
17:21
5:36
71
Dane Eike
-
17:25
5:37
74
Cole Nutting
-
18:01
5:49
92




14 RR D Krew-ND
9-11-14-14-14
Gap: 1:36
85:25
17:05
5:31
301 Hunter McHenry
-
16:02
5:10
18
Matthew Rongitsch
-
16:46
5:24
47
Broden Diederich
-
17:23
5:36
72
Jonah Dafoe
-
17:36
5:41
81
Ryan Prusak
-
17:38
5:41
83
Carter Rydland
-
18:20
5:55
94




Pl School Total
Time
Points Runr 1 Runr 2 Runr 3 Runr 4 Runr 5 Runr 6 Runr 7 Imp

Under Improvement, the abbreviations are:

  • LY = Beat time from the same course a year ago
  • LR = Beat time from the most recent running of the course
  • PR = Set a new PR
  • PG = Beat personal goal
  • If shaded in this color, this athlete broke the tie with a competitor resulting in his/her team finishing ahead of that competitor.
  • If shaded in this color, this athlete displaced a competitor's scoring runners resulting in his/her team finishing ahead of that competitor.
  • If shaded in this color, this athlete displaced a competitor's scoring runners AND broke a tie resulting in his/her team finishing ahead of that competitor.

All columns are sortable by clicking on the column heading.