Los Altos Results from the Pacific Grove Invite at Pacific Grove HS on 10/1/11

Boys Results and Stats

Switch to Girls

Boys Individual Results

Runner Gr Squad Time Pace Dist Place Rank in Squad Rank in School Rank vs Comp Last Year Time
(Δ,%)
Last Race Time
(Δ,%)
Last PR
(Δ,%)
Last DPR
(Δ,%)
Imprvmnts
Adibi, Ryan Fr Fr 19:40.72 6:21 3.1 8/45 1/6 10/45 7/12
Anguelov, Nikolay So So 24:48.12 8:00 3.1 59/76 17/26 33/45 1/1
Barreira, Alexander So So 18:21.53 5:55 3.1 8/76 1/26 2/45 5/12 19:37
(1:15,6.4)
You ROCK! (DPR)
Becker, William So So 28:27.91 9:11 3.1 72/76 24/26 41/45 1/1
Berube, Aaron Sr V 20:26.66 6:36 3.1 27/44 1/4 14/45 11/11
Bhargava, Rishi Jr Jr 17:59.22 5:48 3.1 7/46 1/9 1/45 6/10 19:52
(1:53,9.5)
You ROCK! (DPR)
Bogdanovich, Arthur Jr Jr 18:26.72 5:57 3.1 12/46 2/9 5/45 3/10
Bousse, Nick So So 22:22.28 7:13 3.1 42/76 12/26 27/45 1/1
Brewer, James Jr Jr 20:59.28 6:46 3.1 29/46 6/9 20/45 2/3
Caddes, Jake So So 22:44.62 7:20 3.1 43/76 13/26 28/45 1/1 You ROCK! (SBP)
Cohen, Zachary Fr Fr 28:52.84 9:19 3.1 43/45 5/6 44/45 4/4
Cyron, Tim So So 20:05.09 6:29 3.1 22/76 7/26 13/45 1/3
Damerdji, Salim So So 28:12.78 9:06 3.1 71/76 23/26 40/45 1/1 You ROCK! (SBP)
De Visser, Tim Jr Jr 18:40.97 6:02 3.1 14/46 3/9 6/45 2/5 18:59
(0:18,1.6)
You ROCK! (DPR)
Elson, Ryan So So 26:14.5 8:28 3.1 64/76 20/26 36/45 1/1
Frangos, Lucas So So 22:55.25 7:24 3.1 47/76 14/26 29/45 1/1 You ROCK! (SBP)
Gao, Richard So So 28:03.66 9:03 3.1 70/76 22/26 39/45 1/1
Glass, Kevin So So 23:01.94 7:26 3.1 49/76 15/26 30/45 1/1
Gospe, Sean Sr V 20:30.38 6:37 3.1 28/44 2/4 16/45 9/9
Grau, William Jr Jr 27:27.72 8:52 3.1 44/46 9/9 37/45 3/3
Hanni, Casey So So 25:34.91 8:15 3.1 61/76 18/26 34/45 1/1
Hoffman, Brendan So So 28:36.09 9:14 3.1 73/76 25/26 42/45 1/1
Johnson, Michael Jr Jr 21:26.69 6:55 3.1 32/46 7/9 21/45 2/3 You ROCK! (SBP)
Klein, David So So 19:20.5 6:14 3.1 14/76 4/26 7/45 1/6
Kwock, Henry Fr Fr 20:44.59 6:41 3.1 14/45 4/6 19/45 1/6
Laurent, Gilles So So 22:16.72 7:11 3.1 40/76 11/26 26/45 1/1
Lee, Alexander So So 20:44.53 6:41 3.1 26/76 8/26 18/45 1/3 20:18
Limbach, Cole So So 25:53.72 8:21 3.1 63/76 19/26 35/45 1/1
Mao, Alex Fr Fr 29:11.94 9:25 3.1 44/45 6/6 45/45 3/3 You ROCK! (SBP)
Marks, Ron Jr Jr 24:36.15 7:56 3.1 43/46 8/9 32/45 3/3
Mason, Adron Sr V 22:02.15 7:07 3.1 36/44 4/4 25/45 4/5 You ROCK! (SBP)
Morris, Tyler So So 23:26.46 7:34 3.1 53/76 16/26 31/45 1/1
Nazak, Adam So So 20:04.41 6:29 3.1 21/76 6/26 12/45 1/4
Putnam, Collin Jr Jr 19:39.03 6:20 3.1 18/46 4/9 9/45 1/4
Ryan, Samuel Sr V 21:58.56 7:05 3.1 35/44 3/4 24/45 7/8
Sauerhaft, Sam Fr Fr 19:53 6:25 3.1 9/45 2/6 11/45 2/9
Scott, Tim So So 19:34.66 6:19 3.1 15/76 5/26 8/45 1/5
Son-bell, Peter So So 21:40.12 6:59 3.1 35/76 10/26 23/45 1/2
Soward, Riley So So 18:22.02 5:55 3.1 9/76 2/26 3/45 4/12 21:35
(3:13,14.9)
You ROCK! (DPR)
Stuwe, Alexander So So 28:50.56 9:18 3.1 74/76 26/26 43/45 1/1
Su, Brandon So So 28:00.38 9:02 3.1 69/76 21/26 38/45 1/1
Sun, Tony So So 21:31.81 6:57 3.1 32/76 9/26 22/45 1/2
Taraporevala, Kaizad Fr Fr 20:28.41 6:36 3.1 13/45 3/6 15/45 1/7
Tippett, Dane So So 18:24.59 5:56 3.1 10/76 3/26 4/45 1/11 20:17
(1:52,9.2)
You ROCK! (DPR)
Wong, Scott Jr Jr 20:36.5 6:39 3.1 24/46 5/9 17/45 2/3
Runner Gr Squad Time Pace Dist Place Rank in Squad Rank in School Rank vs Comp Last Year Time
(Δ,%)
Last Race Time
(Δ,%)
Last PR
(Δ,%)
Last DPR
(Δ,%)
Imprvmts

Under Improvement, the abbreviations are:

  • LY = Beat time from the same course a year ago.
  • LR = Beat time from the most recent running of this course.
  • PR = Set a new PR on this course. A "Course PR".
  • PG = Beat personal goal.
  • SBP = Best performance of season based on position of finish relative to the field.
  • DPR = A "Distance Personal Record" - the personal best time considering distance only, not unique course characteristics. Applicable for 2, 3, and 3.1 mile courses.
  • DSR = A "Distance Season Record" - same as above, but for the current season only.
  • DTW = "Displace to Win". This athlete, as the 6th or 7th runner on his/her squad, displaced scoring runners from a competitor enabling his/her team to finish ahead of that competitor.
  • TB = "Tiebreaker". As the #6 athlete on his/her squad, this athlete was the tiebreaker enabling his/her team to finish ahead of that competitor.

All columns are sortable by clicking on the column heading.

Boys Team Results

Team Rank of Finish Time
Gap
Dist Avg Pace 1st Place Pace 5th Place Pace Points Win Team Pace Last Year Time
(Δ,%)
Last Race Time
(Δ,%)
Last PR
(Δ,%)
Improvements Runners (Points)
So 1st 5 1/5 94:03
1:13
3.1 6:04 5:55 6:19 42 6:04 Alexander Barreira (6), Riley Soward (7), Dane Tippett (8), David Klein (10), Tim Scott (11)
So 2nd 5 1/2 104:06
1:36
3.1 6:43 6:29 6:59 15 6:43 Adam Nazak (1), Tim Cyron (2), Alexander Lee (3), Tony Sun (4), Peter Son-bell (5)
So 3rd 5 1/1 113:21
0:45
3.1 7:19 7:11 7:26 15 7:19 Gilles Laurent (1), Nick Bousse (2), Jake Caddes (3), Lucas Frangos (4), Kevin Glass (5)
So 4th 5 1/1 125:58
2:48
3.1 8:08 7:34 8:28 15 8:08 Tyler Morris (1), Nikolay Anguelov (2), Casey Hanni (3), Cole Limbach (4), Ryan Elson (5)
So 5th 5 1/1 141:21
0:36
3.1 9:07 9:02 9:14 15 9:07 Brandon Su (1), Richard Gao (2), Salim Damerdji (3), William Becker (4), Brendan Hoffman (5)
Jr 1st 5 3/3 95:22
2:37
3.1 6:09 5:48 6:39 43 6:05 Rishi Bhargava (4), Arthur Bogdanovich (7), Tim De Visser (8), Collin Putnam (10), Scott Wong (14)
Fr 1st 5 2/4 109:40
9:12
3.1 7:04 6:21 9:19 40 6:37 Ryan Adibi (2), Sam Sauerhaft (3), Kaizad Taraporevala (5), Henry Kwock (6), Zachary Cohen (24)
Team Rank of Finish Time Dist Avg Pace 1st Place Pace 5th Place Pace Points Win Team Pace Last Year Time
(Δ,%)
Last Race Time
(Δ,%)
Last PR
(Δ,%)
Improvements Runners (Points)

Under Improvement, the abbreviations are:

  • LY = Beat time from the same course a year ago
  • LR = Beat time from the most recent running of the course
  • PR = Set a new PR
  • PG = Beat personal goal

All columns are sortable by clicking on the column heading.

Full Individual Race Results - Boys

Pl Name Gr School Time Pace Rank in Squad Rank in School Rank vs Comp Last Year Time
(Δ)
Last Race Time
(Δ)
Last PR
(Δ)
Imp
1 Addison Miller Sr Pacific Grove 16:56.44 5:28
2 Edgar Bonilla Fr King City 16:58.22 5:28
3 Ryan Corvese Jr Sobrato High Sch 17:07.56 5:31
4 Travers Hopkins Sr Rosemont High Sc 17:11.34 5:33
5 Andreas Spanos Sr Stevenson 17:21.5 5:36
6 Joe Hollett Jr Bret Harte 17:22.37 5:36
7 Luis Navarro Sr Los Banos High 17:28.84 5:38
8 Ben Cabrera Sr McLane High Scho 17:42.38 5:43
9 Will Shearer Sr The York School 17:50.41 5:45
10 Alex Calzadias Sr Los Banos High 18:00.72 5:49
11 Jache Hull Sr McLane High Scho 18:04.22 5:50
12 Carlos Torres Jr King City 18:13.69 5:53
13 Aaron Spanner Sr Wilcox 18:15 5:53
14 Skyler Lewis Sr Pacific Grove 18:39.15 6:01
15 Thomas Crawford Sr Bret Harte 18:47.47 6:04
16 Jared Seider Sr Bret Harte 18:48.88 6:04
17 Carlos Navarro Sr McLane High Scho 19:05.31 6:09
18 Joe Cortez Sr Los Banos High 19:10.94 6:11
19 Kevin Capiz So King City 19:11.93 6:12
20 Matt Hanlon So Sobrato High Sch 19:21.25 6:15
21 Daniel Ramirez Sr Rosemont High Sc 19:23.12 6:15
22 Ramiro Rangel Jr King City 19:28.75 6:17
23 Tommy Yath Jr Sobrato High Sch 19:47.84 6:23
24 Jacob Villegas Sr King City 19:49.02 6:24
25 Jessie Ramirez Sr King City 20:09.84 6:30
26 Alex Kasses Sr Wilcox 20:18.44 6:33
27 Aaron Berube Sr Los Altos 20:26.66 6:36 1/4 14/45 11/11
28 Sean Gospe Sr Los Altos 20:30.38 6:37 2/4 16/45 9/9
29 Jorge Lovato Sr Los Banos High 20:41.34 6:40
30 Francisco Martinez Sr King City 21:06.38 6:49
31 Juan Rodriguez Sr King City 21:13.88 6:51
32 Eduardo Montoya Sr King City 21:17.25 6:52
33 Daniel Johnson Jr Sobrato High Sch 21:18.84 6:53
34 Joe Parson Sr Rosemont High Sc 21:26.06 6:55
35 Samuel Ryan Sr Los Altos 21:58.56 7:05 3/4 24/45 7/8
36 Adron Mason Sr Los Altos 22:02.15 7:07 4/4 25/45 4/5 You ROCK! (SBP)
37 Alistair Twombly Sr Wilcox 22:11.41 7:09
38 Victor Ayala Sr Los Banos High 22:16.22 7:11
39 Jordan Cambra Jr Sobrato High Sch 22:37.66 7:18
40 Linden Crandall Sr Los Banos High 22:41.25 7:19
41 Zamir Zamora Sr King City 22:50.12 7:22
42 Newton Nguyen Sr Sobrato High Sch 22:51.81 7:23
43 Paul Tran Sr Wilcox 22:55.22 7:24
44 David Loya Sr Wilcox 25:30.53 8:14
Pl Name Gr School Time Pace Rank in Squad Rank in School Rank vs Comp Last Year Time
(Δ)
Last Race Time
(Δ)
Last PR
(Δ)
Imp

Under Improvement, the abbreviations are:

  • LY = Beat time from the same course a year ago
  • LR = Beat time from the most recent running of the course
  • PR = Set a new PR
  • PG = Beat personal goal
  • SBP = Best performance of season based on position of finish relative to the field.

All columns are sortable by clicking on the column heading.

Full Individual Race Results - Boys

Pl Name Gr School Time Pace Rank in Squad Rank in School Rank vs Comp Last Year Time
(Δ)
Last Race Time
(Δ)
Last PR
(Δ)
Imp
1 Jesus Covarrubias So Wilcox 16:58.62 5:29
2 Noah Mcdermott So North Tahoe 17:02.78 5:30
3 Tristan Boblet So Bret Harte 17:54.22 5:47
4 Fletcher Mcconnell So North Tahoe 18:05.5 5:50
5 Suraj Jagota So Wilcox 18:13.62 5:53
6 Paul Marien So Pacific Grove 18:14.65 5:53
7 Jacob Loh So Pacific Grove 18:18.72 5:54
8 Alexander Barreira So Los Altos 18:21.53 5:55 1/26 2/45 5/12
9 Riley Soward So Los Altos 18:22.02 5:55 2/26 3/45 4/12
10 Dane Tippett So Los Altos 18:24.59 5:56 3/26 4/45 1/11
11 Arturo Miguel-perez So Seaside High Sch 18:31.09 5:58
12 Harley Langlois So Bret Harte 18:57.94 6:07
13 Irvin Hernandez So Seaside High Sch 19:17.53 6:13
14 David Klein So Los Altos 19:20.5 6:14 4/26 7/45 1/6
15 Tim Scott So Los Altos 19:34.66 6:19 5/26 8/45 1/5
16 Conner Thompson So Bret Harte 19:39.62 6:21
17 Austin Kasses So Wilcox 19:41.44 6:21
18 Brandon Hackett So North Tahoe 19:51.44 6:24
19 Eric Munoz So King City 19:56.18 6:26
20 Matt Mounteer So Pacific Grove 19:59.12 6:27
21 Adam Nazak So Los Altos 20:04.41 6:29 6/26 12/45 1/4
22 Tim Cyron So Los Altos 20:05.09 6:29 7/26 13/45 1/3
23 Jordan Johnson So Bret Harte 20:08.53 6:30
24 Brandon Kelly So Bret Harte 20:19.78 6:33
25 Dominic Antonucci So North Tahoe 20:22.18 6:34
26 Alexander Lee So Los Altos 20:44.53 6:41 8/26 18/45 1/3
27 Christian Beltran So Los Banos High 20:45.88 6:42
28 Gabe Fuente So Stevenson 20:53 6:44
29 Michael Salaz So Los Banos High 20:54.06 6:45
30 James Sommer So Bret Harte 21:03.44 6:48
31 Eric O'hagan So Pacific Grove 21:12.75 6:51
32 Tony Sun So Los Altos 21:31.81 6:57 9/26 22/45 1/2
33 Austin Kwon So Stevenson 21:34.66 6:58
34 Victor Quezda So McLane High Scho 21:37.78 6:59
35 Peter Son-bell So Los Altos 21:40.12 6:59 10/26 23/45 1/2
36 Austin Gillespie So Stevenson 21:50.94 7:03
37 Chandler Bluhm So Stevenson 21:52.41 7:03
38 Skyler Smith So North Tahoe 21:58.09 7:05
39 Yohei Mizobuchi So Stevenson 22:01.62 7:06
40 Gilles Laurent So Los Altos 22:16.72 7:11 11/26 26/45 1/1
41 Forrest Smith So North Tahoe 22:20.91 7:13
42 Nick Bousse So Los Altos 22:22.28 7:13 12/26 27/45 1/1
43 Jake Caddes So Los Altos 22:44.62 7:20 13/26 28/45 1/1 You ROCK! (SBP)
44 Sean Ha So Stevenson 22:49 7:22
45 Alex Cardona So McLane High Scho 22:50.91 7:22
46 Cristobal Santiago So McLane High Scho 22:51.78 7:23
47 Lucas Frangos So Los Altos 22:55.25 7:24 14/26 29/45 1/1 You ROCK! (SBP)
48 Francisco Ochoa Sr King City 22:56.5 7:24
49 Kevin Glass So Los Altos 23:01.94 7:26 15/26 30/45 1/1
50 Eric Chiu So Rosemont High Sc 23:12.28 7:29
51 Eduardo Fragoso So Wilcox 23:16.18 7:30
52 Daniel You So Stevenson 23:25.53 7:33
53 Tyler Morris So Los Altos 23:26.46 7:34 16/26 31/45 1/1
54 Isaiah Bean So Rosemont High Sc 23:27.12 7:34
55 Martin Villagomez So King City 23:37.28 7:37
56 Albert Muetterties So Bret Harte 24:01.69 7:45
57 Michael Crane So Sobrato High Sch 24:14.75 7:49
58 Meelad Rahim So Rosemont High Sc 24:26.22 7:53
59 Nikolay Anguelov So Los Altos 24:48.12 8:00 17/26 33/45 1/1
60 Jaime Sanchez So Los Banos High 25:06.97 8:06
61 Casey Hanni So Los Altos 25:34.91 8:15 18/26 34/45 1/1
62 Kyle Bender So Stevenson 25:37.47 8:16
63 Cole Limbach So Los Altos 25:53.72 8:21 19/26 35/45 1/1
64 Ryan Elson So Los Altos 26:14.5 8:28 20/26 36/45 1/1
65 Sufyan Abbasi So Wilcox 26:15.24 8:28
66 Jorge Cabrera-sosa So Seaside High Sch 26:46.15 8:38
67 Duc Dang So Stevenson 26:47.18 8:38
68 Bill Dai So Stevenson 27:23.94 8:50
69 Brandon Su So Los Altos 28:00.38 9:02 21/26 38/45 1/1
70 Richard Gao So Los Altos 28:03.66 9:03 22/26 39/45 1/1
71 Salim Damerdji So Los Altos 28:12.78 9:06 23/26 40/45 1/1 You ROCK! (SBP)
72 William Becker So Los Altos 28:27.91 9:11 24/26 41/45 1/1
73 Brendan Hoffman So Los Altos 28:36.09 9:14 25/26 42/45 1/1
74 Alexander Stuwe So Los Altos 28:50.56 9:18 26/26 43/45 1/1
75 Elijah Varada So Sobrato High Sch 29:47.75 9:37
76 Lucas Cox So Bret Harte 30:24.69 9:49
Pl Name Gr School Time Pace Rank in Squad Rank in School Rank vs Comp Last Year Time
(Δ)
Last Race Time
(Δ)
Last PR
(Δ)
Imp

Under Improvement, the abbreviations are:

  • LY = Beat time from the same course a year ago
  • LR = Beat time from the most recent running of the course
  • PR = Set a new PR
  • PG = Beat personal goal
  • SBP = Best performance of season based on position of finish relative to the field.

All columns are sortable by clicking on the column heading.

Full Team Race Results - Boys

Group of 5: So 1st 5

Pl School
Total
Time
Pts Runr 1 Runr 2 Runr 3 Runr 4 Runr 5 Runr 6 Runr 7 Imp
1 Los Altos
4-4-3-1-1
Gap: 1:13
94:03
18:49
6:04
42 Alexander Barreira
So
18:22
5:55
6
Riley Soward
So
18:22
5:55
7
Dane Tippett
So
18:25
5:56
8
David Klein
So
19:21
6:14
10
Tim Scott
So
19:35
6:19
11
Adam Nazak
So
20:04
6:29
15
Tim Cyron
So
20:05
6:29
16
2 Bret Harte
3-3-4-3-2
Gap: 2:26
97:00
19:24
6:15
59 Tristan Boblet
So
17:54
5:47
3
Harley Langlois
So
18:58
6:07
9
Conner Thompson
So
19:40
6:21
12
Jordan Johnson
So
20:09
6:30
17
Brandon Kelly
So
20:20
6:33
18
James Sommer
So
21:03
6:48
21
Albert Muetterties
So
24:02
7:45
31
3 North Tahoe
2-1-2-2-3
Gap: 4:55
97:20
19:28
6:17
64 Noah Mcdermott
So
17:03
5:30
2
Fletcher Mcconnell
So
18:06
5:50
4
Brandon Hackett
So
19:51
6:24
14
Dominic Antonucci
So
20:22
6:34
19
Skyler Smith
So
21:58
7:05
25
Forrest Smith
So
22:21
7:13
27




4 Wilcox
1-1-1-4-4
Gap: 9:17
104:25
20:53
6:44
80 Jesus Covarrubias
So
16:59
5:29
1
Suraj Jagota
So
18:14
5:53
5
Austin Kasses
So
19:41
6:21
13
Eduardo Fragoso
So
23:16
7:30
29
Sufyan Abbasi
So
26:15
8:28
32








5 Stevenson
5-5-5-5-5
Gap: 1:09
108:13
21:39
6:59
115 Gabe Fuente
So
20:53
6:44
20
Austin Kwon
So
21:35
6:58
22
Austin Gillespie
So
21:51
7:03
23
Chandler Bluhm
So
21:52
7:03
24
Yohei Mizobuchi
So
22:02
7:06
26
Sean Ha
So
22:49
7:22
28
Daniel You
So
23:26
7:33
30
Pl School Total
Time
Points Runr 1 Runr 2 Runr 3 Runr 4 Runr 5 Runr 6 Runr 7 Imp

Group of 5: So 2nd 5

Pl School
Total
Time
Pts Runr 1 Runr 2 Runr 3 Runr 4 Runr 5 Runr 6 Runr 7 Imp
1 Los Altos
1-1-1-1-1
Gap: 1:36
104:06
20:49
6:43
15 Adam Nazak
So
20:04
6:29
1
Tim Cyron
So
20:05
6:29
2
Alexander Lee
So
20:45
6:41
3
Tony Sun
So
21:32
6:57
4
Peter Son-bell
So
21:40
6:59
5
Gilles Laurent
So
22:17
7:11
6
Nick Bousse
So
22:22
7:13
7
2 Stevenson
2-2-2-2-2
Gap: 4:35
126:03
25:13
8:08
50 Sean Ha
So
22:49
7:22
8
Daniel You
So
23:26
7:33
9
Kyle Bender
So
25:37
8:16
10
Duc Dang
So
26:47
8:38
11
Bill Dai
So
27:24
8:50
12








Pl School Total
Time
Points Runr 1 Runr 2 Runr 3 Runr 4 Runr 5 Runr 6 Runr 7 Imp

Group of 5: So 3rd 5

Pl School
Total
Time
Pts Runr 1 Runr 2 Runr 3 Runr 4 Runr 5 Runr 6 Runr 7 Imp
1 Los Altos
1-1-1-1-1
Gap: 0:45
113:21
22:40
7:19
15 Gilles Laurent
So
22:17
7:11
1
Nick Bousse
So
22:22
7:13
2
Jake Caddes
So
22:45
7:20
3
Lucas Frangos
So
22:55
7:24
4
Kevin Glass
So
23:02
7:26
5
Tyler Morris
So
23:26
7:34
6
Nikolay Anguelov
So
24:48
8:00
7
Pl School Total
Time
Points Runr 1 Runr 2 Runr 3 Runr 4 Runr 5 Runr 6 Runr 7 Imp

Group of 5: So 4th 5

Pl School
Total
Time
Pts Runr 1 Runr 2 Runr 3 Runr 4 Runr 5 Runr 6 Runr 7 Imp
1 Los Altos
1-1-1-1-1
Gap: 2:48
125:58
25:12
8:08
15 Tyler Morris
So
23:26
7:34
1
Nikolay Anguelov
So
24:48
8:00
2
Casey Hanni
So
25:35
8:15
3
Cole Limbach
So
25:54
8:21
4
Ryan Elson
So
26:15
8:28
5
Brandon Su
So
28:00
9:02
6
Richard Gao
So
28:04
9:03
7
Pl School Total
Time
Points Runr 1 Runr 2 Runr 3 Runr 4 Runr 5 Runr 6 Runr 7 Imp

Group of 5: So 5th 5

Pl School
Total
Time
Pts Runr 1 Runr 2 Runr 3 Runr 4 Runr 5 Runr 6 Runr 7 Imp
1 Los Altos
1-1-1-1-1
Gap: 0:36
141:21
28:16
9:07
15 Brandon Su
So
28:00
9:02
1
Richard Gao
So
28:04
9:03
2
Salim Damerdji
So
28:13
9:06
3
William Becker
So
28:28
9:11
4
Brendan Hoffman
So
28:36
9:14
5
Alexander Stuwe
So
28:51
9:18
6




Pl School Total
Time
Points Runr 1 Runr 2 Runr 3 Runr 4 Runr 5 Runr 6 Runr 7 Imp

Under Improvement, the abbreviations are:

  • LY = Beat time from the same course a year ago
  • LR = Beat time from the most recent running of the course
  • PR = Set a new PR
  • PG = Beat personal goal
  • If shaded in this color, this athlete broke the tie with a competitor resulting in his/her team finishing ahead of that competitor.
  • If shaded in this color, this athlete displaced a competitor's scoring runners resulting in his/her team finishing ahead of that competitor.
  • If shaded in this color, this athlete displaced a competitor's scoring runners AND broke a tie resulting in his/her team finishing ahead of that competitor.

All columns are sortable by clicking on the column heading.

Full Individual Race Results - Boys

Pl Name Gr School Time Pace Rank in Squad Rank in School Rank vs Comp Last Year Time
(Δ)
Last Race Time
(Δ)
Last PR
(Δ)
Imp
1 Justin Tucker Jr Wilcox 16:55.59 5:28
2 Alex Farmer Jr Stevenson 17:12.97 5:33
3 Mcelvavey Patrick Jr North Tahoe 17:17.72 5:35
4 Oscar Martinez Jr McLane High Scho 17:18.28 5:35
5 Kevin Maurer Jr Bret Harte 17:49.5 5:45
6 Kyle Hovey Jr Bret Harte 17:57.38 5:48
7 Rishi Bhargava Jr Los Altos 17:59.22 5:48 1/9 1/45 6/10
8 Eli Cardiel Jr Bret Harte 18:00.47 5:49
9 Nathan Sandford Jr Wilcox 18:01.5 5:49
10 Timmy Matthews Jr Pacific Grove 18:02.28 5:49
11 Miles Hannon Jr Rosemont High Sc 18:03.15 5:49
12 Arthur Bogdanovich Jr Los Altos 18:26.72 5:57 2/9 5/45 3/10
13 Carlos Millan Jr Seaside High Sch 18:36.18 6:00
14 Tim De Visser Jr Los Altos 18:40.97 6:02 3/9 6/45 2/5
15 Max Paris Jr Pacific Grove 18:51.88 6:05
16 Sean Mcdermott Jr North Tahoe 18:56.47 6:07
17 Ankur Patel Jr Wilcox 19:12.84 6:12
18 Collin Putnam Jr Los Altos 19:39.03 6:20 4/9 9/45 1/4
19 Stefan Nilsen Jr Bret Harte 19:40.5 6:21
20 Orvin Rojas Jr Wilcox 19:57.59 6:26
21 Francisco Velasco Jr Seaside High Sch 19:58.91 6:27
22 Jake Villarreal Jr Stevenson 20:10 6:30
23 Nathaniel Mattheson Jr Wilcox 20:34.44 6:38
24 Scott Wong Jr Los Altos 20:36.5 6:39 5/9 17/45 2/3
25 Yevgeny Medalle Jr Wilcox 20:38.75 6:40
26 Mark Cesar Jr Wilcox 20:52.12 6:44
27 Kevin Clark Jr Seaside High Sch 20:53.06 6:44
28 Tyler Evans Jr Bret Harte 20:55.81 6:45
29 James Brewer Jr Los Altos 20:59.28 6:46 6/9 20/45 2/3
30 Rafael Sario Jr King City 20:59.87 6:46
31 Sean Gorman Jr Bret Harte 21:16.5 6:52
32 Michael Johnson Jr Los Altos 21:26.69 6:55 7/9 21/45 2/3 You ROCK! (SBP)
33 Tyller Byrom Jr Seaside High Sch 21:43.47 7:00
34 Saul Loa Jr King City 22:23.44 7:13
35 Matt Fideldy Jr Bret Harte 22:42.31 7:19
36 Christian Alvarado Jr Rosemont High Sc 22:50 7:22
37 Jacob Cardiel Jr Bret Harte 22:57.09 7:24
38 Greg Rischbieter Jr Bret Harte 23:33.12 7:36
39 Murry Vang Jr McLane High Scho 23:48.59 7:41
40 Glenard Sulcipan Jr Wilcox 23:57.28 7:44
41 Kevin Pham Jr Wilcox 24:02.72 7:45
42 Miles Law Jr Stevenson 24:17.41 7:50
43 Ron Marks Jr Los Altos 24:36.15 7:56 8/9 32/45 3/3
44 William Grau Jr Los Altos 27:27.72 8:52 9/9 37/45 3/3
45 Karl Riedel Jr Bret Harte 28:03.81 9:03
46 Shayne Bush Jr Bret Harte 28:27.59 9:11
Pl Name Gr School Time Pace Rank in Squad Rank in School Rank vs Comp Last Year Time
(Δ)
Last Race Time
(Δ)
Last PR
(Δ)
Imp

Under Improvement, the abbreviations are:

  • LY = Beat time from the same course a year ago
  • LR = Beat time from the most recent running of the course
  • PR = Set a new PR
  • PG = Beat personal goal
  • SBP = Best performance of season based on position of finish relative to the field.

All columns are sortable by clicking on the column heading.

Full Team Race Results - Boys

Group of 5: Jr 1st 5

Pl School
Total
Time
Pts Runr 1 Runr 2 Runr 3 Runr 4 Runr 5 Runr 6 Runr 7 Imp
1 Bret Harte
2-1-1-1-1
Gap: 3:06
94:24
18:53
6:05
38 Kevin Maurer
Jr
17:50
5:45
2
Kyle Hovey
Jr
17:57
5:48
3
Eli Cardiel
Jr
18:00
5:49
5
Stefan Nilsen
Jr
19:41
6:21
11
Tyler Evans
Jr
20:56
6:45
17
Sean Gorman
Jr
21:17
6:52
19
Matt Fideldy
Jr
22:42
7:19
21
2 Wilcox
1-2-2-2-2
Gap: 3:39
94:42
18:56
6:07
41 Justin Tucker
Jr
16:56
5:28
1
Nathan Sandford
Jr
18:02
5:49
6
Ankur Patel
Jr
19:13
6:12
9
Orvin Rojas
Jr
19:58
6:26
12
Nathaniel Mattheson
Jr
20:34
6:38
13
Yevgeny Medalle
Jr
20:39
6:40
15
Mark Cesar
Jr
20:52
6:44
16
3 Los Altos
3-3-3-3-3
Gap: 2:37
95:22
19:04
6:09
43 Rishi Bhargava
Jr
17:59
5:48
4
Arthur Bogdanovich
Jr
18:27
5:57
7
Tim De Visser
Jr
18:41
6:02
8
Collin Putnam
Jr
19:39
6:20
10
Scott Wong
Jr
20:37
6:39
14
James Brewer
Jr
20:59
6:46
18
Michael Johnson
Jr
21:27
6:55
20
Pl School Total
Time
Points Runr 1 Runr 2 Runr 3 Runr 4 Runr 5 Runr 6 Runr 7 Imp

Under Improvement, the abbreviations are:

  • LY = Beat time from the same course a year ago
  • LR = Beat time from the most recent running of the course
  • PR = Set a new PR
  • PG = Beat personal goal
  • If shaded in this color, this athlete broke the tie with a competitor resulting in his/her team finishing ahead of that competitor.
  • If shaded in this color, this athlete displaced a competitor's scoring runners resulting in his/her team finishing ahead of that competitor.
  • If shaded in this color, this athlete displaced a competitor's scoring runners AND broke a tie resulting in his/her team finishing ahead of that competitor.

All columns are sortable by clicking on the column heading.

Full Individual Race Results - Boys

Pl Name Gr School Time Pace Rank in Squad Rank in School Rank vs Comp Last Year Time
(Δ)
Last Race Time
(Δ)
Last PR
(Δ)
Imp
1 Jose Gonzales Fr Seaside High Sch 18:35.5 6:00
2 Josh Brady Fr Bret Harte 19:01.31 6:08
3 Parker Smith Fr Seaside High Sch 19:03.34 6:09
4 Kevin Felt Fr Sobrato High Sch 19:06.22 6:10
5 Danny Escobar Fr Burlinglame High 19:25.28 6:16
6 Wiliams Ordaz Fr King City 19:25.84 6:16
7 Dashiell Stokes Fr Pacific Grove 19:37.69 6:20
8 Ryan Adibi Fr Los Altos 19:40.72 6:21 1/6 10/45 7/12
9 Sam Sauerhaft Fr Los Altos 19:53 6:25 2/6 11/45 2/9
10 Jerrod Wagner Fr Bret Harte 20:06.62 6:29
11 Eduardo Orozco Fr King City 20:20 6:34
12 Edgar Garcia Fr McLane High Scho 20:25.56 6:35
13 Kaizad Taraporevala Fr Los Altos 20:28.41 6:36 3/6 15/45 1/7
14 Henry Kwock Fr Los Altos 20:44.59 6:41 4/6 19/45 1/6
15 Alexander Miller Fr Wilcox 20:49.78 6:43
16 Ethan Herrada Fr Bret Harte 20:54.81 6:45
17 Matt Gurich Fr Bret Harte 21:01.69 6:47
18 Alex Hernandez Fr Rosemont High Sc 21:10.97 6:50
19 Will Hollett Fr Bret Harte 21:32.25 6:57
20 Aidan Mcintyre Fr Pacific Grove 21:36 6:58
21 George Lora Fr McLane High Scho 21:54.25 7:04
22 Chase Calhoun Fr Bret Harte 22:00.44 7:06
23 Brian Nguyen Fr Wilcox 22:03.94 7:07
24 Marcus Valenzuela Fr Sobrato High Sch 22:15.25 7:11
25 Josh Villegas Fr King City 22:17.88 7:12
26 Eddie Eaton Fr Summit San Jose 22:49.31 7:22
27 Marcos Hernandez Fr King City 22:50.21 7:22
28 Jihoon Han Fr Stevenson 22:51.02 7:22
29 Thong Edmund Fr Wilcox 22:52.72 7:23
30 Kenny Ohata Fr Wilcox 22:54.75 7:23
31 Chris Chu Fr Stevenson 22:56.22 7:24
32 Kyle Phan Fr Wilcox 23:26.81 7:34
33 Colin Boblet Fr Bret Harte 23:53.18 7:42
34 Blake Rovai Fr Stevenson 24:00.38 7:45
35 Tony Li Fr Stevenson 24:00.75 7:45
36 Rachan Wajanakunakorn Fr Wilcox 24:38.5 7:57
37 Tyler Gelzleichter Fr Pacific Grove 24:38.84 7:57
38 Peter Scolaro Fr Wilcox 26:01.44 8:24
39 Samba Diallo Fr Pacific Grove 26:37.15 8:35
40 Ruben Ballantyne Fr Wilcox 27:20.12 8:49
41 Adam Shartle Fr Bret Harte 27:37.18 8:55
42 Marshall Park Fr Stevenson 28:17.18 9:07
43 Zachary Cohen Fr Los Altos 28:52.84 9:19 5/6 44/45 4/4
44 Alex Mao Fr Los Altos 29:11.94 9:25 6/6 45/45 3/3 You ROCK! (SBP)
45 Antonio Cervent Fr Sobrato High Sch 29:40.18 9:34
Pl Name Gr School Time Pace Rank in Squad Rank in School Rank vs Comp Last Year Time
(Δ)
Last Race Time
(Δ)
Last PR
(Δ)
Imp

Under Improvement, the abbreviations are:

  • LY = Beat time from the same course a year ago
  • LR = Beat time from the most recent running of the course
  • PR = Set a new PR
  • PG = Beat personal goal
  • SBP = Best performance of season based on position of finish relative to the field.

All columns are sortable by clicking on the column heading.

Full Team Race Results - Boys

Group of 5: Fr 1st 5

Pl School
Total
Time
Pts Runr 1 Runr 2 Runr 3 Runr 4 Runr 5 Runr 6 Runr 7 Imp
1 Bret Harte
1-1-2-2-1
Gap: 2:31
102:37
20:31
6:37
32 Josh Brady
Fr
19:01
6:08
1
Jerrod Wagner
Fr
20:07
6:29
4
Ethan Herrada
Fr
20:55
6:45
8
Matt Gurich
Fr
21:02
6:47
9
Will Hollett
Fr
21:32
6:57
10
Chase Calhoun
Fr
22:00
7:06
11
Colin Boblet
Fr
23:53
7:42
18
2 Los Altos
2-1-1-1-2
Gap: 9:12
109:40
21:56
7:04
40 Ryan Adibi
Fr
19:41
6:21
2
Sam Sauerhaft
Fr
19:53
6:25
3
Kaizad Taraporevala
Fr
20:28
6:36
5
Henry Kwock
Fr
20:45
6:41
6
Zachary Cohen
Fr
28:53
9:19
24
Alex Mao
Fr
29:12
9:25
25




3 Wilcox
3-3-3-3-3
Gap: 2:37
112:08
22:26
7:14
65 Alexander Miller
Fr
20:50
6:43
7
Brian Nguyen
Fr
22:04
7:07
12
Thong Edmund
Fr
22:53
7:23
14
Kenny Ohata
Fr
22:55
7:23
15
Kyle Phan
Fr
23:27
7:34
17
Rachan Wajanakunakorn
Fr
24:39
7:57
21
Peter Scolaro
Fr
26:01
8:24
22
4 Stevenson
4-4-4-4-4
Gap: 5:26
122:06
24:25
7:53
91 Jihoon Han
Fr
22:51
7:22
13
Chris Chu
Fr
22:56
7:24
16
Blake Rovai
Fr
24:00
7:45
19
Tony Li
Fr
24:01
7:45
20
Marshall Park
Fr
28:17
9:07
23








Pl School Total
Time
Points Runr 1 Runr 2 Runr 3 Runr 4 Runr 5 Runr 6 Runr 7 Imp

Under Improvement, the abbreviations are:

  • LY = Beat time from the same course a year ago
  • LR = Beat time from the most recent running of the course
  • PR = Set a new PR
  • PG = Beat personal goal
  • If shaded in this color, this athlete broke the tie with a competitor resulting in his/her team finishing ahead of that competitor.
  • If shaded in this color, this athlete displaced a competitor's scoring runners resulting in his/her team finishing ahead of that competitor.
  • If shaded in this color, this athlete displaced a competitor's scoring runners AND broke a tie resulting in his/her team finishing ahead of that competitor.

All columns are sortable by clicking on the column heading.