McClatchy Results from the Sac Joaquin Section Finals at Willow Hill Reservoir on 11/14/09

Boys Results and Stats

Switch to Girls

Boys Individual Results

Runner Gr Squad Time Pace Dist Place Rank in Squad Rank in School Rank vs Comp Last Year Time
(Δ,%)
Last Race Time
(Δ,%)
Last PR
(Δ,%)
Last DPR
(Δ,%)
Imprvmnts
Jackson, Eric Jr V 16:49 5:32 3.04 10/65 1/2 1/2 5/16 17:56
(1:07,6.2)
17:56
(1:07,6.2)
You ROCK! (LR, PR)
Ramos-taylor, Zach So V 18:00 5:55 3.04 32/65 2/2 2/2 8/10 18:36
(0:36,3.2)
18:36
(0:36,3.2)
You ROCK! (LR, PR)
Runner Gr Squad Time Pace Dist Place Rank in Squad Rank in School Rank vs Comp Last Year Time
(Δ,%)
Last Race Time
(Δ,%)
Last PR
(Δ,%)
Last DPR
(Δ,%)
Imprvmts

Under Improvement, the abbreviations are:

  • LY = Beat time from the same course a year ago.
  • LR = Beat time from the most recent running of this course.
  • PR = Set a new PR on this course. A "Course PR".
  • PG = Beat personal goal.
  • SBP = Best performance of season based on position of finish relative to the field.
  • DPR = A "Distance Personal Record" - the personal best time considering distance only, not unique course characteristics. Applicable for 2, 2.48(4K), 3, and 3.1(5K) mile courses.
  • DSR = A "Distance Season Record" - same as above, but for the current season only.
  • DTW = "Displace to Win". This athlete, as the 6th or 7th runner on his/her squad, displaced scoring runners from a competitor enabling his/her team to finish ahead of that competitor.
  • TB = "Tiebreaker". As the #6 athlete on his/her squad, this athlete was the tiebreaker enabling his/her team to finish ahead of that competitor.

All columns are sortable by clicking on the column heading.

Full Individual Race Results - Boys

Pl Name Gr School Time Pace Rank in Squad Rank in School Rank vs Comp Last Year Time
(Δ)
Last Race Time
(Δ)
Last PR
(Δ)
Imp
1 Kurt Ruegg Sr NAPA 15:40 5:09
2 Trevor Halsted Jr DAVIS SR. 16:05 5:17
3 Corey Coates Sr DAVIS SR. 16:16 5:21
4 Amjed Aboukhadijeh Sr OAK RIDGE 16:23 5:23
5 Grayson Hough Sr DAVIS SR. 16:28 5:25
6 Nathan Williams Sr OAK RIDGE 16:30 5:26
7 Roberto Rosas Sr GRACE DAVIS 16:33 5:27
8 Brian De La Mora Jr DAVIS SR. 16:37 5:28
9 Dillon Shaw Sr DAVIS SR. 16:40 5:29
10 Eric Jackson Jr McClatchy 16:49 5:32 1/2 1/2 5/16 17:56
(1:07)
17:56
(1:07)
You ROCK! (LR, PR)
11 Jeroen Keukenkamp Jr OAK RIDGE 16:54 5:34
12 Philip Satow Jr SHELDON 16:57 5:35
13 Chriss Grimble Jr KENNEDY 17:06 5:38
14 Jasen Lee Jr KENNEDY 17:11 5:39
15 Javier Brambila Sr JOHANSEN 17:16 5:41
16 Andrew Musca Jr MODESTO 17:16 5:41
17 Bob Riestenberg Sr DAVIS SR. 17:17 5:41
18 Ryan Miller Jr FRANKLIN (EG) 17:18 5:41
19 Tommy Lomeli Jr LODI 17:24 5:43
20 Julian Patterson Sr FRANKLIN (EG) 17:27 5:44
21 Greg Waters So PLEASANT GROVE 17:30 5:45
22 Scott Valentine Sr NEVADA UNION 17:31 5:46
23 Ben Arriaga Jr FRANKLIN (EG) 17:32 5:46
24 Hernan Cortez Jr SHELDON 17:35 5:47
25 Demetri Wilright Sr FRANKLIN (EG) 17:41 5:49
26 Zack Leffler So TOKAY 17:43 5:50
27 Jamasen Rodriguez Jr MODESTO 17:45 5:50
28 Clay Mcnamee Jr OAK RIDGE 17:48 5:51
29 Merritt Pyeatt So MODESTO 17:50 5:52
30 Luke Morgan Sr FRANKLIN (EG) 17:53 5:53
31 Thomas Mcatee Jr NEVADA UNION 17:57 5:54
32 Zach Ramos-taylor So McClatchy 18:00 5:55 2/2 2/2 8/10 18:36
(0:36)
18:36
(0:36)
You ROCK! (LR, PR)
33 Devin Duaime Jr LINCOLN (S) 18:01 5:56
34 Greg Barrier Sr OAK RIDGE 18:02 5:56
35 Matt Oliver Jr LINCOLN (S) 18:04 5:57
36 Johnny Nilsen So LINCOLN (S) 18:04 5:57
37 Flavio Castro Sr LOS BANOS 18:08 5:58
38 Dominic Castro-wehr So NEVADA UNION 18:13 6:00
39 Noah Heese Fr MODESTO 18:15 6:00
40 Jesse Lara Sr GRACE DAVIS 18:18 6:01
41 Sam Asher Jr NEVADA UNION 18:19 6:02
42 Evan Gillogley Sr KENNEDY 18:20 6:02
43 Tyler Robertson Sr MODESTO 18:23 6:03
44 Austin Metz Jr KENNEDY 18:24 6:03
45 Gaberiel Flores Jr GRACE DAVIS 18:25 6:03
46 Nick Talley Jr LINCOLN (S) 18:29 6:05
47 Dominic Frazier Jr LINCOLN (S) 18:32 6:06
48 Simon Lambert Jr NEVADA UNION 18:38 6:08
49 Sean Mcgee Sr NEVADA UNION 18:40 6:08
50 Rosendo Castro Sr LINCOLN (S) 18:43 6:09
51 Zachary Speno Jr OAK RIDGE 18:46 6:10
52 Oscar Perez Sr MODESTO 18:54 6:13
53 Alec Donahue Sr NEVADA UNION 19:01 6:15
54 Romero Valtierra So GRACE DAVIS 19:03 6:16
55 James Connelly So LINCOLN (S) 19:04 6:16
56 Braeden Van Deynze Jr DAVIS SR. 19:12 6:19
57 Justin Laguardia Sr FRANKLIN (EG) 19:12 6:19
58 Tyler Gee Sr KENNEDY 19:27 6:24
59 Koob Moua Sr KENNEDY 19:42 6:29
60 Nick Carlone Jr KENNEDY 19:50 6:31
61 Jeremy Mcconnell Jr FRANKLIN (EG) 20:17 6:40
62 Jack Lewis So MODESTO 20:28 6:44
63 Edwin Toro Fr GRACE DAVIS 20:52 6:52
64 Eric Mccray Sr GRACE DAVIS 21:24 7:02
65 Craig Mcfarlin Sr GRACE DAVIS 21:31 7:05
Pl Name Gr School Time Pace Rank in Squad Rank in School Rank vs Comp Last Year Time
(Δ)
Last Race Time
(Δ)
Last PR
(Δ)
Imp

Under Improvement, the abbreviations are:

  • LY = Beat time from the same course a year ago
  • LR = Beat time from the most recent running of the course
  • PR = Set a new PR
  • PG = Beat personal goal
  • SBP = Best performance of season based on position of finish relative to the field.

All columns are sortable by clicking on the column heading.

All Boys Races

17 races + combined.

Race Win Runr Win Team
All All at 3.04 mi
All at 2.1 mi
All at 3.04 mi
All at 2.1 mi
Fr D1 Carter Duerksen, Fr, 11:45, TRACY OAK RIDGE, 60:56, 19
Fr D2 Brynn Sargent, Fr, 11:44, BELLA VISTA BELLA VISTA, 60:52, 27
Fr D3 Justin Giardino, Fr, 12:46, DIXON DEL ORO, 67:39, 36
Fr D4 Adam Lundel, Fr, 12:30, HUGHSON HUGHSON, 67:14, 18
Fr D5 Justin Johnson, So, 21:14, VICTORY CHRISTI n/a
JV D12 Jonah Bryan, Jr, 17:34, DEL CAMPO DAVIS SR., 91:15, 41
JV D345 Cameron Brown, So, 18:37, PLACER DEL ORO, 97:44, 25
So D1 Caton Avilla, Fr, 11:30, PLEASANT GROVE DAVIS SR., 60:52, 26
So D2 Phelan Mckinney, So, 11:31, BELLA VISTA BELLA VISTA, 61:05, 51
So D3 Cory Gutierrez, So, 12:11, UNION MINE EL DORADO, 65:03, 42
So D4 Ricky Van Dyke, So, 12:14, ARGOANUT COSUMNES OAKS, 66:48, 42
So D5 Alexander Lappas, So, 13:56, JIM ELLIOT CHRI JIM ELLIOT CHRI, 75:21, 15
V D1 Kurt Ruegg, Sr, 15:40, NAPA DAVIS SR., 82:06, 22
V D2 Josh Mercado, Sr, 16:16, DEL CAMPO DEL CAMPO, 84:44, 71
V D3 Chris Kigar, Jr, 16:00, EL CAMINO PLACER, 87:00, 46
V D4 Matt Airola, Sr, 16:38, BRET HARTE BRET HARTE, 89:43, 65
V D5 Nathan Jackson, Jr, 16:59, BIG VALLEY CHRI SACRAMENTO COUN, 101:01, 56

All Girls Races

12 races + combined.

Race Win Runr Win Team
All All at 3.04 mi
All at 2.1 mi
All at 3.04 mi
All at 2.1 mi
F/S D1 Laurel Darragh, Fr, 14:00, DAVIS SR. DAVIS SR., 71:24, 16
F/S D2 Kellie Schmitt, Fr, 13:18, CASA ROBLE BELLA VISTA, 72:20, 29
F/S D3 Taylor Schairer, Fr, 14:08, DEL ORO DEL ORO, 73:26, 20
F/S D4 Rebecca Hull, Fr, 14:53, LIBERTY RANCH LIBERTY RANCH, 80:14, 53
F/S D5 Julia Lippert, So, 16:52, JIM ELLIOT CHRI n/a
JV D12 Erin Matranga, Jr, 20:18, ST FRANCIS ST FRANCIS, 110:45, 31
JV D345 Kelsey Seaman, Sr, 22:30, DEL ORO DEL ORO, 117:48, 26
V D1 Hayley Scott, Sr, 19:02, OAK RIDGE OAK RIDGE, 98:53, 38
V D2 Karlie Garcia, Fr, 18:11, OAKMONT WOODCREEK, 102:37, 61
V D3 Emma Freeman, Jr, 19:13, DEL ORO DEL ORO, 101:23, 45
V D4 Breanne Mitchell, Jr, 19:56, BEAR RIVER BRET HARTE, 109:33, 52
V D5 Eleah Miner, So, 23:02, VICTORY CHRISTI VICTORY CHRISTI, 128:39, 15