McClatchy Results from the Sac Joaquin Section Finals at Willow Hill Reservoir on 11/11/11

Boys Results and Stats

Switch to Girls

Boys Individual Results

Runner Gr Squad Time Pace Dist Place Rank in Squad Rank in School Rank vs Comp Last Year Time
(Δ,%)
Last Race Time
(Δ,%)
Last PR
(Δ,%)
Last DPR
(Δ,%)
Imprvmnts
Aiken, Sean Fr Fr 13:00 6:11 2.1 20/49 2/6 7/11 4/7 13:08
(0:08,1.1)
13:08
(0:08,1.1)
You ROCK! (LR, PR)
Borsos, Charlie Sr V 18:49 6:11 3.04 60/77 7/7 7/7 4/8 18:58
(0:09,0.8)
20:19
(1:30,7.3)
18:38 You ROCK! (LY, LR)
Chan, Ethan Fr Fr 16:16 7:45 2.1 49/49 6/6 11/11 6/6 17:58
(1:42,9.5)
17:58
(1:42,9.5)
You ROCK! (LR, PG, PR)
Chevalier, CJ Fr Fr 14:20 6:50 2.1 41/49 4/6 9/11 6/6 13:47 13:47
Cruz, Carlos So V 17:04 5:37 3.04 17/77 1/7 1/7 8/18 17:37
(0:33,3.2)
17:37
(0:33,3.2)
You ROCK! (LR, PG, PR)
Fredenburg, Peter Fr Fr 15:58 7:36 2.1 47/49 5/6 10/11 6/6 17:43
(1:45,9.9)
17:43
(1:45,9.9)
You ROCK! (LR, PR)
Gallagher, Rk Sr V 17:05 5:37 3.04 19/77 2/7 2/7 5/11 18:04
(0:59,5.4)
17:43
(0:38,3.6)
17:39
(0:34,3.2)
You ROCK! (LY, LR, PG, PR)
Guy, Nielsen Fr So 12:47 6:05 2.1 27/50 3/5 4/11 4/6 13:03
(0:16,2.1)
12:59
(0:12,1.5)
You ROCK! (LR, PR)
Lam, Johnny So So 12:50 6:07 2.1 30/50 5/5 6/11 3/6 13:23
(0:33,4.1)
13:00
(0:10,1.2)
13:00
(0:10,1.2)
You ROCK! (LY, LR, PG, PR)
Lee, Mitchell Fr Fr 12:33 5:59 2.1 12/49 1/6 3/11 6/10 12:46
(0:13,1.7)
12:45
(0:12,1.6)
You ROCK! (LR, PR)
Mercado, Sebastian Sr V 18:49 6:11 3.04 59/77 6/7 6/7 5/10 18:41 17:51 17:51
Ortiz, Pablo So So 12:10 5:48 2.1 14/50 2/5 2/11 3/8 12:31
(0:21,2.8)
12:28
(0:18,2.4)
12:28
(0:18,2.4)
You ROCK! (LY, LR, PG, PR)
Ramos-taylor, Zach Sr V 17:12 5:39 3.04 24/77 3/7 3/7 4/10 17:27
(0:15,1.4)
17:40
(0:28,2.6)
17:27
(0:15,1.4)
You ROCK! (LY, LR, PG, PR)
Rutledge, Jeffrey Fr So 11:58 5:42 2.1 6/50 1/5 1/11 3/12 12:11
(0:13,1.8)
12:11
(0:13,1.8)
You ROCK! (LR, PR)
Siden, Kyle Fr Fr 13:51 6:36 2.1 40/49 3/6 8/11 6/6 14:07
(0:16,1.9)
14:07
(0:16,1.9)
You ROCK! (LR, PR)
Ulan, AJ Sr V 18:04 5:57 3.04 44/77 5/7 5/7 5/10 18:49
(0:45,4.0)
17:59 You ROCK! (LR)
Yee, Brandon Jr V 18:00 5:55 3.04 41/77 4/7 4/7 6/10 18:05
(0:05,0.5)
19:30
(1:30,7.7)
18:00
(0:00,0.0)
You ROCK! (LY, LR, PR)
Yee, Curtis So So 12:48 6:06 2.1 29/50 4/5 5/11 3/6 13:08
(0:20,2.5)
12:49
(0:01,0.1)
You ROCK! (LR, PR)
Runner Gr Squad Time Pace Dist Place Rank in Squad Rank in School Rank vs Comp Last Year Time
(Δ,%)
Last Race Time
(Δ,%)
Last PR
(Δ,%)
Last DPR
(Δ,%)
Imprvmts

Under Improvement, the abbreviations are:

  • LY = Beat time from the same course a year ago.
  • LR = Beat time from the most recent running of this course.
  • PR = Set a new PR on this course. A "Course PR".
  • PG = Beat personal goal.
  • SBP = Best performance of season based on position of finish relative to the field.
  • DPR = A "Distance Personal Record" - the personal best time considering distance only, not unique course characteristics. Applicable for 2, 2.48(4K), 3, and 3.1(5K) mile courses.
  • DSR = A "Distance Season Record" - same as above, but for the current season only.
  • DTW = "Displace to Win". This athlete, as the 6th or 7th runner on his/her squad, displaced scoring runners from a competitor enabling his/her team to finish ahead of that competitor.
  • TB = "Tiebreaker". As the #6 athlete on his/her squad, this athlete was the tiebreaker enabling his/her team to finish ahead of that competitor.

All columns are sortable by clicking on the column heading.

Boys Team Results

Team Rank of Finish Time
Gap
Dist Avg Pace 1st Place Pace 5th Place Pace Points Win Team Pace Last Year Time
(Δ,%)
Last Race Time
(Δ,%)
Last PR
(Δ,%)
Improvements Runners (Points)
V 1st 5 6/10 87:25
1:00
3.04 5:45 5:37 5:57 138 5:32 88:37
(1:12,1.4)
89:40
(2:15,2.5)
88:33
(1:08,1.3%)
GO LIONS! (LY, LR, PR) Carlos Cruz (16), Rk Gallagher (18), Zach Ramos-taylor (23), Brandon Yee (39), AJ Ulan (42)
So 1st 5 3/6 62:33
0:52
2.1 5:57 5:42 6:07 91 5:42 65:05
(2:32,3.9)
63:50
(1:17,2.0)
61:10 GO LIONS! (LY, LR) Jeffrey Rutledge (6), Pablo Ortiz (13), Nielsen Guy (23), Curtis Yee (24), Johnny Lam (25)
Fr 1st 5 6/6 69:42
3:25
2.1 6:38 5:59 7:36 135 5:53 75:43
(6:01,8.0)
66:39 GO LIONS! (LR) Mitchell Lee (11), Sean Aiken (19), Kyle Siden (33), CJ Chevalier (34), Peter Fredenburg (38)
Team Rank of Finish Time Dist Avg Pace 1st Place Pace 5th Place Pace Points Win Team Pace Last Year Time
(Δ,%)
Last Race Time
(Δ,%)
Last PR
(Δ,%)
Improvements Runners (Points)

Under Improvement, the abbreviations are:

  • LY = Beat time from the same course a year ago
  • LR = Beat time from the most recent running of the course
  • PR = Set a new PR
  • PG = Beat personal goal

All columns are sortable by clicking on the column heading.

Full Individual Race Results - Boys

Pl Name Gr School Time Pace Rank in Squad Rank in School Rank vs Comp Last Year Time
(Δ)
Last Race Time
(Δ)
Last PR
(Δ)
Imp
1 Jack Scranton Jr Davis Sr. 16:23 5:23
2 Abdul Hamid So Sheldon 16:26 5:24
3 Dusty Armstrong Jr Oak Ridge 16:35 5:27
4 Zack Leffler Sr Tokay 16:36 5:28
5 Danny Pugh Sr Davis Sr. 16:38 5:28
6 Sean Mchone Sr Oak Ridge 16:39 5:29
7 Caton Avilla Jr Pleasant Grove 16:43 5:30
8 Greg Waters Sr Pleasant Grove 16:46 5:31
9 Dominic Castro-wehr Sr Nevada Union 16:46 5:31
10 Maxwell Little So Lincoln (s) 16:51 5:33
11 David French Jr Nevada Union 16:53 5:33
12 Ryan Prestegard So Oak Ridge 16:53 5:33
13 Andrew Croft Sr Davis Sr. 16:55 5:34
14 Ben Garcia So Pleasant Grove 16:58 5:35
15 Evan Baxter Jr Oak Ridge 16:59 5:35
16 Paul Mohr Jr Davis Sr. 17:02 5:36
17 Carlos Cruz So McClatchy 17:04 5:37 1/7 1/7 8/18 17:37
(0:33)
17:37
(0:33)
You ROCK! (LR, PR)
18 Marcos Conde Jr Oak Ridge 17:04 5:37
19 Rk Gallagher Sr McClatchy 17:05 5:37 2/7 2/7 5/11 18:04
(0:59)
17:43
(0:38)
17:39
(0:34)
You ROCK! (LY, LR, PR)
20 Sugal Sutter Jr Davis Sr. 17:05 5:37
21 Jake Zeltner Jr Oak Ridge 17:09 5:38
22 Daniel Gonzalez Sr Davis Sr. 17:09 5:38
23 Ryan Greenough Sr Davis Sr. 17:12 5:39
24 Zach Ramos-taylor Sr McClatchy 17:12 5:39 3/7 3/7 4/10 17:27
(0:15)
17:40
(0:28)
17:27
(0:15)
You ROCK! (LY, LR, PR)
25 Garrett Migliozzi So Nevada Union 17:12 5:39
26 Johnny Nilsen Sr Lincoln (s) 17:12 5:39
27 Noah Heese Jr Modesto 17:13 5:40
28 Alex Glaeser Sr Franklin (eg) 17:24 5:43
29 James Connelly Sr Lincoln (s) 17:28 5:45
30 Spencer Cudworth So Pleasant Grove 17:30 5:45
31 Brandon Williams So Modesto 17:32 5:46
32 Andrew Osgood Jr Downey 17:35 5:47
33 Cooper Gill Jr Lincoln (s) 17:42 5:49
34 Hunter Ramos Sr Franklin (eg) 17:43 5:50
35 Arthur Cooper Sr Franklin (eg) 17:48 5:51
36 Frank Kline Jr Sheldon 17:50 5:52
37 Peter Roediger Sr Nevada Union 17:50 5:52
38 Xavier Gaulman So Sheldon 17:50 5:52
39 Bryan Foronda So Lincoln (s) 17:54 5:53
40 Robert Sekerak Jr Nevada Union 17:54 5:53
41 Brandon Yee Jr McClatchy 18:00 5:55 4/7 4/7 6/10 18:05
(0:05)
19:30
(1:30)
18:00
(0:00)
You ROCK! (LY, LR, PR)
42 Zach Thornton Jr Oak Ridge 18:02 5:56
43 Zachary Groves Jr Franklin (eg) 18:03 5:56
44 AJ Ulan Sr McClatchy 18:04 5:57 5/7 5/7 5/10 18:49
(0:45)
17:59 You ROCK! (LR)
45 Marco Ramirez So Modesto 18:06 5:57
46 Partick Cleary Sr Modesto 18:07 5:58
47 Sean Bradley Jr Sheldon 18:10 5:59
48 Taylor Mccauley So Sheldon 18:16 6:01
49 Christopher Wilson Sr Franklin (s) 18:23 6:03
50 Edward Rickford Sr Franklin (eg) 18:26 6:04
51 Parker Scanlon Sr Nevada Union 18:29 6:05
52 Lorenzo Hughes Sr Merrill West 18:29 6:05
53 Guadalupe Torres Jr Downey 18:30 6:05
54 Kyle Andersen Sr Armijo 18:32 6:06
55 Steven Ingram Sr Napa 18:40 6:08
56 Kael Newton Jr Nevada Union 18:42 6:09
57 Ronnie Rosal So Lincoln (s) 18:44 6:10
58 Everest Robinson Jr Napa 18:44 6:10
59 Sebastian Mercado Sr McClatchy 18:49 6:11 6/7 6/7 5/10 18:41 17:51 17:51
60 Charlie Borsos Sr McClatchy 18:49 6:11 7/7 7/7 4/8 18:58
(0:09)
20:19
(1:30)
18:38 You ROCK! (LY, LR)
61 Donovan Davis Jr Modesto 18:53 6:13
62 Justin Hobaugh Jr Napa 19:13 6:19
63 Brian Vest So Pleasant Grove 19:15 6:20
64 Ruben Valle Jr McNair 19:20 6:22
65 Adam Rios Sr Golden Valley 19:20 6:22
66 Walker Mills Sr Modesto 19:25 6:23
67 Anthony Gutierrez Jr Sheldon 19:27 6:24
68 Kennedy Salsman Jr Napa 19:29 6:25
69 Jefferson Barstad Jr Pleasant Grove 19:32 6:26
70 Jhordy Saucedo Jr Sheldon 19:38 6:28
71 Kyle Kishineff Jr Pleasant Grove 19:39 6:28
72 Josh Rau Sr Enochs 19:45 6:30
73 Jonathon Van Maren So Napa 20:03 6:36
74 Hakeem Mohamed Jr Franklin (eg) 20:05 6:36
75 Robert Cherry Jr Modesto 20:14 6:39
76 William Abajian Sr Napa 20:15 6:40
77 Alex Bently Jr Napa 21:05 6:56
Pl Name Gr School Time Pace Rank in Squad Rank in School Rank vs Comp Last Year Time
(Δ)
Last Race Time
(Δ)
Last PR
(Δ)
Imp

Under Improvement, the abbreviations are:

  • LY = Beat time from the same course a year ago
  • LR = Beat time from the most recent running of the course
  • PR = Set a new PR
  • PG = Beat personal goal
  • SBP = Best performance of season based on position of finish relative to the field.

All columns are sortable by clicking on the column heading.

Full Team Race Results - Boys

Group of 5: V 1st 5

Pl School
Total
Time
Pts Runr 1 Runr 2 Runr 3 Runr 4 Runr 5 Runr 6 Runr 7 Imp
1 Oak Ridge
3-2-2-2-1
Gap: 0:29
84:10
16:50
5:32
50 Dusty Armstrong
Jr
16:35
5:27
3
Sean Mchone
Sr
16:39
5:29
5
Ryan Prestegard
So
16:53
5:33
11
Evan Baxter
Jr
16:59
5:35
14
Marcos Conde
Jr
17:04
5:37
17
Jake Zeltner
Jr
17:09
5:38
20
Zach Thornton
Jr
18:02
5:56
40
2 Davis Sr.
1-1-1-1-2
Gap: 0:42
84:03
16:49
5:32
51 Jack Scranton
Jr
16:23
5:23
1
Danny Pugh
Sr
16:38
5:28
4
Andrew Croft
Sr
16:55
5:34
12
Paul Mohr
Jr
17:02
5:36
15
Sugal Sutter
Jr
17:05
5:37
19
Daniel Gonzalez
Sr
17:09
5:38
21
Ryan Greenough
Sr
17:12
5:39
22
3 Pleasant Grove
4-3-3-3-3
Gap: 2:32
87:12
17:26
5:44
112 Caton Avilla
Jr
16:43
5:30
6
Greg Waters
Sr
16:46
5:31
7
Ben Garcia
So
16:58
5:35
13
Spencer Cudworth
So
17:30
5:45
29
Brian Vest
So
19:15
6:20
57
Jefferson Barstad
Jr
19:32
6:26
61
Kyle Kishineff
Jr
19:39
6:28
63
4 Nevada Union
5-4-4-4-4
Gap: 1:08
86:35
17:19
5:42
115 Dominic Castro-wehr
Sr
16:46
5:31
8
David French
Jr
16:53
5:33
10
Garrett Migliozzi
So
17:12
5:39
24
Peter Roediger
Sr
17:50
5:52
35
Robert Sekerak
Jr
17:54
5:53
38
Parker Scanlon
Sr
18:29
6:05
48
Kael Newton
Jr
18:42
6:09
50
5 Lincoln (s)
6-5-6-5-5
Gap: 1:03
87:07
17:25
5:44
130 Maxwell Little
So
16:51
5:33
9
Johnny Nilsen
Sr
17:12
5:39
25
James Connelly
Sr
17:28
5:45
28
Cooper Gill
Jr
17:42
5:49
31
Bryan Foronda
So
17:54
5:53
37
Ronnie Rosal
So
18:44
6:10
51




6 McClatchy
7-5-5-6-6
Gap: 1:00
87:25
17:29
5:45
138 Carlos Cruz
So
17:04
5:37
16
Rk Gallagher
Sr
17:05
5:37
18
Zach Ramos-taylor
Sr
17:12
5:39
23
Brandon Yee
Jr
18:00
5:55
39
AJ Ulan
Sr
18:04
5:57
42
Sebastian Mercado
Sr
18:49
6:11
53
Charlie Borsos
Sr
18:49
6:11
54
GO LIONS! (LY, LR, PR)
7 Sheldon
2-7-7-7-7
Gap: 1:50
88:32
17:42
5:49
163 Abdul Hamid
So
16:26
5:24
2
Frank Kline
Jr
17:50
5:52
34
Xavier Gaulman
So
17:50
5:52
36
Sean Bradley
Jr
18:10
5:59
45
Taylor Mccauley
So
18:16
6:01
46
Anthony Gutierrez
Jr
19:27
6:24
59
Jhordy Saucedo
Jr
19:38
6:28
62
8 Franklin (eg)
9-9-8-8-8
Gap: 1:02
89:24
17:53
5:53
180 Alex Glaeser
Sr
17:24
5:43
27
Hunter Ramos
Sr
17:43
5:50
32
Arthur Cooper
Sr
17:48
5:51
33
Zachary Groves
Jr
18:03
5:56
41
Edward Rickford
Sr
18:26
6:04
47
Hakeem Mohamed
Jr
20:05
6:36
65




9 Modesto
8-8-9-9-9
Gap: 1:40
89:51
17:58
5:55
198 Noah Heese
Jr
17:13
5:40
26
Brandon Williams
So
17:32
5:46
30
Marco Ramirez
So
18:06
5:57
43
Partick Cleary
Sr
18:07
5:58
44
Donovan Davis
Jr
18:53
6:13
55
Walker Mills
Sr
19:25
6:23
58
Robert Cherry
Jr
20:14
6:39
66
10 Napa
10-10-10-10-10
Gap: 1:23
96:09
19:14
6:20
281 Steven Ingram
Sr
18:40
6:08
49
Everest Robinson
Jr
18:44
6:10
52
Justin Hobaugh
Jr
19:13
6:19
56
Kennedy Salsman
Jr
19:29
6:25
60
Jonathon Van Maren
So
20:03
6:36
64
William Abajian
Sr
20:15
6:40
67
Alex Bently
Jr
21:05
6:56
68
Pl School Total
Time
Points Runr 1 Runr 2 Runr 3 Runr 4 Runr 5 Runr 6 Runr 7 Imp

Under Improvement, the abbreviations are:

  • LY = Beat time from the same course a year ago
  • LR = Beat time from the most recent running of the course
  • PR = Set a new PR
  • PG = Beat personal goal
  • If shaded in this color, this athlete broke the tie with a competitor resulting in his/her team finishing ahead of that competitor.
  • If shaded in this color, this athlete displaced a competitor's scoring runners resulting in his/her team finishing ahead of that competitor.
  • If shaded in this color, this athlete displaced a competitor's scoring runners AND broke a tie resulting in his/her team finishing ahead of that competitor.

All columns are sortable by clicking on the column heading.

Full Individual Race Results - Boys

Pl Name Gr School Time Pace Rank in Squad Rank in School Rank vs Comp Last Year Time
(Δ)
Last Race Time
(Δ)
Last PR
(Δ)
Imp
1 Daniel Rowen So Davis Sr. 11:30 5:29
2 Jordan Hordesky Fr Oak Ridge 11:49 5:38
3 Jt John Tyl Janecek So Oak Ridge 11:53 5:40
4 Jasper Laca So Davis Sr. 11:56 5:41
5 Colin Pilcher So Oak Ridge 11:57 5:41
6 Jeffrey Rutledge Fr McClatchy 11:58 5:42 1/5 1/11 3/12 12:11
(0:13)
12:11
(0:13)
You ROCK! (LR, PR)
7 Matthew Mayr So Davis Sr. 12:04 5:45
8 Alex Merry Fr Oak Ridge 12:04 5:45
9 Brett Ford Fr Oak Ridge 12:05 5:45
10 Kaleb Hallack So Modesto 12:08 5:47
11 Gavin Monges So Davis Sr. 12:09 5:47
12 Nick Campanello So Oak Ridge 12:09 5:47
13 Jack Kobylka So Vintage 12:10 5:48
14 Pablo Ortiz So McClatchy 12:10 5:48 2/5 2/11 3/8 12:31
(0:21)
12:28
(0:18)
12:28
(0:18)
You ROCK! (LY, LR, PR)
15 John Britton So Davis Sr. 12:12 5:49
16 John Conant So Davis Sr. 12:13 5:49
17 Sean Tennis So Lincoln (s) 12:16 5:50
18 Christian Mccaig So Modesto 12:17 5:51
19 Dylan Schatz So Tokay 12:22 5:53
20 Daniel Bishop So Lincoln (s) 12:24 5:54
21 Isaiah Avila-delacruz Fr Modesto 12:26 5:55
22 Avery Krovetz So Davis Sr. 12:31 5:58
23 Bryan Stamos So Tokay 12:36 6:00
24 Bret Mcnamee Fr Oak Ridge 12:41 6:02
25 Taylor Lewis So Vintage 12:45 6:04
26 Rossin Erbe So Pleasant Grove 12:46 6:05
27 Nielsen Guy Fr McClatchy 12:47 6:05 3/5 4/11 4/6 13:03
(0:16)
12:59
(0:12)
You ROCK! (LR, PR)
28 Juan Garcia So Golden Valley 12:47 6:05
29 Curtis Yee So McClatchy 12:48 6:06 4/5 5/11 3/6 13:08
(0:20)
12:49
(0:01)
You ROCK! (LR, PR)
30 Johnny Lam So McClatchy 12:50 6:07 5/5 6/11 3/6 13:23
(0:33)
13:00
(0:10)
13:00
(0:10)
You ROCK! (LY, LR, PR)
31 Ryan Cherry Fr Modesto 12:51 6:07
32 Diego Rodriguez So Davis Sr. 12:52 6:08
33 Justin Goering Fr Downey 12:53 6:08
34 Zac Matsumoto So Pleasant Grove 12:54 6:09
35 Marco Andrade So Modesto 12:55 6:09
36 Nathan Aragon So Nevada Union 13:00 6:11
37 Anthony Mendez So Modesto 13:07 6:15
38 Nasser Saleh So Lincoln (s) 13:07 6:15
39 Fernando Herrera Fr Pleasant Grove 13:18 6:20
40 Andre Gutierrez So Modesto 13:19 6:20
41 Alvin Ma So Franklin (eg) 13:28 6:25
42 Marco Diaz Fr Pleasant Grove 13:29 6:25
43 Mason Wong So Lincoln (s) 13:35 6:28
44 Brandon Nguyen Fr Pleasant Grove 13:41 6:31
45 Taylor Solus So Modesto 13:51 6:36
46 Donavan Burnett So Lincoln (s) 13:52 6:36
47 Brendon Garcia Fr Pleasant Grove 14:10 6:45
48 Kyle Osborn Fr Pleasant Grove 14:14 6:47
49 Connor Dougherty So Lincoln (s) 14:21 6:50
50 Coby Fujishige So Lincoln (s) 14:22 6:50
Pl Name Gr School Time Pace Rank in Squad Rank in School Rank vs Comp Last Year Time
(Δ)
Last Race Time
(Δ)
Last PR
(Δ)
Imp

Under Improvement, the abbreviations are:

  • LY = Beat time from the same course a year ago
  • LR = Beat time from the most recent running of the course
  • PR = Set a new PR
  • PG = Beat personal goal
  • SBP = Best performance of season based on position of finish relative to the field.

All columns are sortable by clicking on the column heading.

Full Team Race Results - Boys

Group of 5: So 1st 5

Pl School
Total
Time
Pts Runr 1 Runr 2 Runr 3 Runr 4 Runr 5 Runr 6 Runr 7 Imp
1 Oak Ridge
2-1-1-1-1
Gap: 0:16
59:48
11:58
5:42
27 Jordan Hordesky
Fr
11:49
5:38
2
Jt John Tyl Janecek
So
11:53
5:40
3
Colin Pilcher
So
11:57
5:41
5
Alex Merry
Fr
12:04
5:45
8
Brett Ford
Fr
12:05
5:45
9
Nick Campanello
So
12:09
5:47
12
Bret Mcnamee
Fr
12:41
6:02
21
2 Davis Sr.
1-1-2-2-2
Gap: 0:42
59:51
11:58
5:42
37 Daniel Rowen
So
11:30
5:29
1
Jasper Laca
So
11:56
5:41
4
Matthew Mayr
So
12:04
5:45
7
Gavin Monges
So
12:09
5:47
11
John Britton
So
12:12
5:49
14
John Conant
So
12:13
5:49
15
Avery Krovetz
So
12:31
5:58
20
3 McClatchy
3-3-3-3-3
Gap: 0:52
62:33
12:31
5:57
91 Jeffrey Rutledge
Fr
11:58
5:42
6
Pablo Ortiz
So
12:10
5:48
13
Nielsen Guy
Fr
12:47
6:05
23
Curtis Yee
So
12:48
6:06
24
Johnny Lam
So
12:50
6:07
25








GO LIONS! (LY, LR)
4 Modesto
4-4-4-4-4
Gap: 0:47
62:37
12:31
5:58
100 Kaleb Hallack
So
12:08
5:47
10
Christian Mccaig
So
12:17
5:51
17
Isaiah Avila-delacruz
Fr
12:26
5:55
19
Ryan Cherry
Fr
12:51
6:07
26
Marco Andrade
So
12:55
6:09
28
Anthony Mendez
So
13:07
6:15
29
Andre Gutierrez
So
13:19
6:20
32
5 Lincoln (s)
5-5-5-5-5
Gap: 1:36
65:14
13:03
6:13
134 Sean Tennis
So
12:16
5:50
16
Daniel Bishop
So
12:24
5:54
18
Nasser Saleh
So
13:07
6:15
30
Mason Wong
So
13:35
6:28
34
Donavan Burnett
So
13:52
6:36
36
Connor Dougherty
So
14:21
6:50
39
Coby Fujishige
So
14:22
6:50
40
6 Pleasant Grove
6-6-6-6-6
Gap: 0:55
66:08
13:14
6:18
148 Rossin Erbe
So
12:46
6:05
22
Zac Matsumoto
So
12:54
6:09
27
Fernando Herrera
Fr
13:18
6:20
31
Marco Diaz
Fr
13:29
6:25
33
Brandon Nguyen
Fr
13:41
6:31
35
Brendon Garcia
Fr
14:10
6:45
37
Kyle Osborn
Fr
14:14
6:47
38
Pl School Total
Time
Points Runr 1 Runr 2 Runr 3 Runr 4 Runr 5 Runr 6 Runr 7 Imp

Under Improvement, the abbreviations are:

  • LY = Beat time from the same course a year ago
  • LR = Beat time from the most recent running of the course
  • PR = Set a new PR
  • PG = Beat personal goal
  • If shaded in this color, this athlete broke the tie with a competitor resulting in his/her team finishing ahead of that competitor.
  • If shaded in this color, this athlete displaced a competitor's scoring runners resulting in his/her team finishing ahead of that competitor.
  • If shaded in this color, this athlete displaced a competitor's scoring runners AND broke a tie resulting in his/her team finishing ahead of that competitor.

All columns are sortable by clicking on the column heading.

Full Individual Race Results - Boys

Pl Name Gr School Time Pace Rank in Squad Rank in School Rank vs Comp Last Year Time
(Δ)
Last Race Time
(Δ)
Last PR
(Δ)
Imp
1 Blake Croft Fr Davis Sr. 11:34 5:30
2 Kyle Hawk Fr Napa 11:54 5:40
3 Zach Mckeever Fr Lincoln (s) 12:05 5:45
4 Juan Paredes Fr Lincoln (s) 12:08 5:47
5 Jace Greenwood Fr Lincoln (s) 12:08 5:47
6 Mikkel Wilson Fr Davis Sr. 12:19 5:52
7 Jesus Prado Fr Napa 12:29 5:57
8 Blake Faria Fr Enochs 12:29 5:57
9 Ben Salcedo Fr Davis Sr. 12:31 5:58
10 Dylan Schmerer Fr Lincoln (s) 12:31 5:58
11 Christopher Bregman Fr Tokay 12:33 5:59
12 Mitchell Lee Fr McClatchy 12:33 5:59 1/6 3/11 6/10 12:46
(0:13)
12:45
(0:12)
You ROCK! (LR, PR)
13 Charlie Harris Fr Davis Sr. 12:40 6:02
14 Nathan Leyva Fr Davis Sr. 12:42 6:03
15 Tim Baxter Fr Davis Sr. 12:43 6:03
16 Andrew Caudle Fr Sheldon 12:43 6:03
17 Alfred Freeberg Fr Napa 12:54 6:09
18 Calvert Balumbu Fr Lincoln (s) 12:58 6:10
19 Torin Halsted Fr Davis Sr. 12:59 6:11
20 Sean Aiken Fr McClatchy 13:00 6:11 2/6 7/11 4/7 13:08
(0:08)
13:08
(0:08)
You ROCK! (LR, PR)
21 Jaspreet Sanghera Fr Enochs 13:01 6:12
22 Nick Fernandez Fr Enochs 13:04 6:13
23 Armand Bonillo Fr Chavez 13:11 6:17
24 Douglas Harris Fr Sheldon 13:18 6:20
25 Raul Olvera Fr Lincoln (s) 13:21 6:21
26 Xavier Joven Fr Enochs 13:21 6:21
27 Ben Mccauley Fr Sheldon 13:27 6:24
28 Alexander Macdannald Fr Lincoln (s) 13:27 6:24
29 Joel Manipol Fr Lincoln (s) 13:31 6:26
30 Damien Levitt Fr Lincoln (s) 13:31 6:26
31 Scott Yamada Fr Lincoln (s) 13:31 6:26
32 Connor Bennett Fr Napa 13:34 6:28
33 Robin Hong Fr Lincoln (s) 13:36 6:29
34 Nick Aldana Fr Enochs 13:38 6:30
35 Max Arnds Fr Nevada Union 13:41 6:31
36 Matthew Arnez Fr Sheldon 13:42 6:31
37 Zachary Caudle Fr Sheldon 13:44 6:32
38 Nick Ramirez Fr Enochs 13:44 6:32
39 Michael Mcloughlin Fr Napa 13:46 6:33
40 Kyle Siden Fr McClatchy 13:51 6:36 3/6 8/11 6/6 14:07
(0:16)
14:07
(0:16)
You ROCK! (LR, PR)
41 CJ Chevalier Fr McClatchy 14:20 6:50 4/6 9/11 6/6 13:47 13:47
42 Evan Des Jardins Fr Nevada Union 14:27 6:53
43 Alfonso Torrez Fr Franklin (s) 14:33 6:56
44 Nick Bentley Fr Napa 15:15 7:16
45 Gurmukh Gill Fr Enochs 15:18 7:17
46 Jonah Eisenberg Fr Napa 15:30 7:23
47 Peter Fredenburg Fr McClatchy 15:58 7:36 5/6 10/11 6/6 17:43
(1:45)
17:43
(1:45)
You ROCK! (LR, PR)
48 Oton Maldonado Fr Sheldon 16:11 7:42
49 Ethan Chan Fr McClatchy 16:16 7:45 6/6 11/11 6/6 17:58
(1:42)
17:58
(1:42)
You ROCK! (LR, PR)
Pl Name Gr School Time Pace Rank in Squad Rank in School Rank vs Comp Last Year Time
(Δ)
Last Race Time
(Δ)
Last PR
(Δ)
Imp

Under Improvement, the abbreviations are:

  • LY = Beat time from the same course a year ago
  • LR = Beat time from the most recent running of the course
  • PR = Set a new PR
  • PG = Beat personal goal
  • SBP = Best performance of season based on position of finish relative to the field.

All columns are sortable by clicking on the column heading.

Full Team Race Results - Boys

Group of 5: Fr 1st 5

Pl School
Total
Time
Pts Runr 1 Runr 2 Runr 3 Runr 4 Runr 5 Runr 6 Runr 7 Imp
1 Lincoln (s)
3-1-1-1-1
Gap: 0:53
61:50
12:22
5:53
39 Zach Mckeever
Fr
12:05
5:45
3
Juan Paredes
Fr
12:08
5:47
4
Jace Greenwood
Fr
12:08
5:47
5
Dylan Schmerer
Fr
12:31
5:58
10
Calvert Balumbu
Fr
12:58
6:10
17
Raul Olvera
Fr
13:21
6:21
23
Alexander Macdannald
Fr
13:27
6:24
26
2 Davis Sr.
1-1-2-2-2
Gap: 1:08
61:46
12:21
5:53
41 Blake Croft
Fr
11:34
5:30
1
Mikkel Wilson
Fr
12:19
5:52
6
Ben Salcedo
Fr
12:31
5:58
9
Charlie Harris
Fr
12:40
6:02
12
Nathan Leyva
Fr
12:42
6:03
13
Tim Baxter
Fr
12:43
6:03
14
Torin Halsted
Fr
12:59
6:11
18
3 Napa
2-3-3-3-3
Gap: 1:52
64:37
12:55
6:09
84 Kyle Hawk
Fr
11:54
5:40
2
Jesus Prado
Fr
12:29
5:57
7
Alfred Freeberg
Fr
12:54
6:09
16
Connor Bennett
Fr
13:34
6:28
27
Michael Mcloughlin
Fr
13:46
6:33
32
Nick Bentley
Fr
15:15
7:16
35
Jonah Eisenberg
Fr
15:30
7:23
37
4 Enochs
4-4-4-4-4
Gap: 1:09
65:33
13:07
6:15
101 Blake Faria
Fr
12:29
5:57
8
Jaspreet Sanghera
Fr
13:01
6:12
20
Nick Fernandez
Fr
13:04
6:13
21
Xavier Joven
Fr
13:21
6:21
24
Nick Aldana
Fr
13:38
6:30
28
Nick Ramirez
Fr
13:44
6:32
31
Gurmukh Gill
Fr
15:18
7:17
36
5 Sheldon
6-6-5-5-5
Gap: 1:01
66:54
13:23
6:22
121 Andrew Caudle
Fr
12:43
6:03
15
Douglas Harris
Fr
13:18
6:20
22
Ben Mccauley
Fr
13:27
6:24
25
Matthew Arnez
Fr
13:42
6:31
29
Zachary Caudle
Fr
13:44
6:32
30
Oton Maldonado
Fr
16:11
7:42
39




6 McClatchy
5-5-6-6-6
Gap: 3:25
69:42
13:56
6:38
135 Mitchell Lee
Fr
12:33
5:59
11
Sean Aiken
Fr
13:00
6:11
19
Kyle Siden
Fr
13:51
6:36
33
CJ Chevalier
Fr
14:20
6:50
34
Peter Fredenburg
Fr
15:58
7:36
38
Ethan Chan
Fr
16:16
7:45
40




GO LIONS! (LR)
Pl School Total
Time
Points Runr 1 Runr 2 Runr 3 Runr 4 Runr 5 Runr 6 Runr 7 Imp

Under Improvement, the abbreviations are:

  • LY = Beat time from the same course a year ago
  • LR = Beat time from the most recent running of the course
  • PR = Set a new PR
  • PG = Beat personal goal
  • If shaded in this color, this athlete broke the tie with a competitor resulting in his/her team finishing ahead of that competitor.
  • If shaded in this color, this athlete displaced a competitor's scoring runners resulting in his/her team finishing ahead of that competitor.
  • If shaded in this color, this athlete displaced a competitor's scoring runners AND broke a tie resulting in his/her team finishing ahead of that competitor.

All columns are sortable by clicking on the column heading.

All Boys Races

17 races + combined.

Race Win Runr Win Team
All All at 3.04 mi
All at 2.1 mi
All at 3.04 mi
All at 2.1 mi
Fr D1 Blake Croft, Fr, 11:34, Davis Sr. Lincoln (s), 61:50, 39
Fr D2 Drew Childs, Fr, 11:30, Bella Vista Bella Vista, 62:23, 46
Fr D3 Jose Aranda, Fr, 11:38, Pioneer Gregori, 63:32, 20
Fr D4 Justin Kemper, Fr, 12:15, Dixon Bret Harte, 64:22, 23
Fr D5 Justin Mckee, Fr, 13:33, Millennium n/a
JV D1-2 Sam Aguirre, So, 17:12, Del Campo Davis Sr., 87:54, 42
JV D3-4-5 Jeremy Coronado, Jr, 18:36, Sierra Del Oro, 95:44, 49
So D1 Daniel Rowen, So, 11:30, Davis Sr. Oak Ridge, 59:48, 27
So D2 Mario Perez, Fr, 11:21, Kimball Granite Bay, 60:24, 37
So D3 Kyle Ebert, So, 11:45, Lincoln (l) El Dorado, 61:25, 24
So D4 David Monge, So, 11:57, American Canyon St Marys, 65:32, 39
So D5 Spencer Blackwell, So, 13:40, Millennium n/a
V D1 Jack Scranton, Jr, 16:23, Davis Sr. Oak Ridge, 84:10, 50
V D2 Jordan Rushing, Sr, 16:04, Del Campo Del Campo, 82:17, 30
V D3 Tyler Sickler, Jr, 16:09, Will C. Wood Placer, 85:57, 92
V D4 Steven Grolle, So, 16:42, Sonora Ripon, 88:29, 87
V D5 Neilson Powless, Fr, 16:33, Victory Christian Sac Country Day, 97:20, 65

All Girls Races

11 races + combined.

Race Win Runr Win Team
All All at 3.04 mi
All at 2.1 mi
All at 3.04 mi
All at 2.1 mi
F/S D1 Alondra Vazquez, So, 12:52, Sheldon St Francis (sac), 70:05, 53
F/S D2 Katie Bock, Fr, 13:37, Folsom Buhach Colony, 72:52, 43
F/S D3 Brianna Fillpot, So, 13:35, Gregori Del Oro, 72:37, 37
F/S D4 Morgan Murry, So, 14:34, Summerville Bret Harte, 77:20, 29
JV D1-2 Kim Lackner, Jr, 20:41, St Francis (sac) St Francis (sac), 106:14, 19
JV D3-4-5 Lizzie Meredith, So, 21:06, Del Oro Del Oro, 109:45, 15
V D1 Faith Makau, Jr, 18:59, Enochs St Francis (sac), 98:08, 31
V D2 Katie Mersereau, So, 19:27, Granite Bay Woodcreek, 100:43, 52
V D3 Karlie Garcia, Jr, 17:41, Oakmont Vista Del Lago, 95:27, 29
V D4 Mikayla Florez, So, 19:36, Riverbank Bret Harte, 104:27, 61
V D5 Anneliese Bradley, So, 21:10, Millennium Victory Christian, 120:04, 34