McClatchy Results from the Sac Joaquin Section Finals at Willow Hill Reservoir on 11/10/12

Boys Results and Stats

Switch to Girls

Boys Individual Results

Runner Gr Squad Time Pace Dist Place Rank in Squad Rank in School Rank vs Comp Last Year Time
(Δ,%)
Last Race Time
(Δ,%)
Last PR
(Δ,%)
Last DPR
(Δ,%)
Imprvmnts
Cruz, Carlos Jr V 16:21 5:23 3.04 7/77 1/7 1/7 6/16 17:04
(0:43,4.2)
16:54
(0:33,3.3)
16:54
(0:33,3.3)
You ROCK! (LY, LR, PR)
Gin, Daniel Fr So 12:12 5:49 2.1 18/52 2/3 2/3 6/7 12:15
(0:03,0.4)
12:15
(0:03,0.4)
You ROCK! (LR, PR)
Kwong, Justin Sr V 20:50 6:51 3.04 77/77 7/7 7/7 9/9 20:19 20:19
Lam, Johnny Jr V 19:13 6:19 3.04 71/77 5/7 5/7 10/10 19:17
(0:04,0.4)
19:17
(0:04,0.4)
You ROCK! (LR, PR)
Lee, Mitchell So So 12:26 5:55 2.1 29/52 3/3 3/3 5/7 12:33
(0:07,0.9)
12:24 12:24 You ROCK! (LY)
Ortiz, Pablo Jr V 18:05 5:57 3.04 51/77 3/7 3/7 9/10 17:56 17:56
Rutledge, Jeffrey So So 11:36 5:31 2.1 5/52 1/3 1/3 4/13 11:58
(0:22,3.1)
11:58
(0:22,3.1)
11:58
(0:22,3.1)
You ROCK! (LY, LR, PR)
Stevens, Jared Jr V 19:00 6:15 3.04 67/77 4/7 4/7 10/10 19:50
(0:50,4.2)
19:50
(0:50,4.2)
You ROCK! (LR, PR)
Yee, Brandon Sr V 17:29 5:45 3.04 35/77 2/7 2/7 8/12 18:00
(0:31,2.9)
17:43
(0:14,1.3)
17:43
(0:14,1.3)
You ROCK! (LY, LR, PR)
Yee, Curtis Jr V 19:58 6:34 3.04 75/77 6/7 6/7 9/10 19:59
(0:01,0.1)
19:59
(0:01,0.1)
You ROCK! (LR, PR)
Runner Gr Squad Time Pace Dist Place Rank in Squad Rank in School Rank vs Comp Last Year Time
(Δ,%)
Last Race Time
(Δ,%)
Last PR
(Δ,%)
Last DPR
(Δ,%)
Imprvmts

Under Improvement, the abbreviations are:

  • LY = Beat time from the same course a year ago.
  • LR = Beat time from the most recent running of this course.
  • PR = Set a new PR on this course. A "Course PR".
  • PG = Beat personal goal.
  • SBP = Best performance of season based on position of finish relative to the field.
  • DPR = A "Distance Personal Record" - the personal best time considering distance only, not unique course characteristics. Applicable for 2, 2.48(4K), 3, and 3.1(5K) mile courses.
  • DSR = A "Distance Season Record" - same as above, but for the current season only.
  • DTW = "Displace to Win". This athlete, as the 6th or 7th runner on his/her squad, displaced scoring runners from a competitor enabling his/her team to finish ahead of that competitor.
  • TB = "Tiebreaker". As the #6 athlete on his/her squad, this athlete was the tiebreaker enabling his/her team to finish ahead of that competitor.

All columns are sortable by clicking on the column heading.

Boys Team Results

Team Rank of Finish Time
Gap
Dist Avg Pace 1st Place Pace 5th Place Pace Points Win Team Pace Last Year Time
(Δ,%)
Last Race Time
(Δ,%)
Last PR
(Δ,%)
Improvements Runners (Points)
V 1st 5 9/10 90:08
2:52
3.04 5:56 5:23 6:19 215 5:23 87:25 89:18 87:25 Carlos Cruz (7), Brandon Yee (35), Pablo Ortiz (49), Jared Stevens (60), Johnny Lam (64)
Team Rank of Finish Time Dist Avg Pace 1st Place Pace 5th Place Pace Points Win Team Pace Last Year Time
(Δ,%)
Last Race Time
(Δ,%)
Last PR
(Δ,%)
Improvements Runners (Points)

Under Improvement, the abbreviations are:

  • LY = Beat time from the same course a year ago
  • LR = Beat time from the most recent running of the course
  • PR = Set a new PR
  • PG = Beat personal goal

All columns are sortable by clicking on the column heading.

Full Individual Race Results - Boys

Pl Name Gr School Time Pace Rank in Squad Rank in School Rank vs Comp Last Year Time
(Δ)
Last Race Time
(Δ)
Last PR
(Δ)
Imp
1 Jack Scranton Sr Davis Sr. 15:50 5:13
2 Abdul Hamid Jr Sheldon 15:53 5:13
3 Garrett Migliozzi Jr Nevada Union 15:59 5:15
4 Jon Horvath Sr Woodcreek 16:05 5:17
5 Justin Clark Sr Woodcreek 16:17 5:21
6 Cooper Gill Sr Lincoln (s) 16:20 5:22
7 Carlos Cruz Jr McClatchy 16:21 5:23 1/7 1/7 6/16 17:04
(0:43)
16:54
(0:33)
16:54
(0:33)
You ROCK! (LY, LR, PR)
8 Sugal Sutter Sr Davis Sr. 16:23 5:23
9 Brian Song So Davis Sr. 16:27 5:25
10 Paul Mohr Sr Davis Sr. 16:28 5:25
11 Caton Avilla Sr Pleasant Grove 16:30 5:26
12 David French Sr Nevada Union 16:31 5:26
13 Ronnie Rosal Jr Lincoln (s) 16:39 5:29
14 Taylor Guinnip Jr Woodcreek 16:40 5:29
15 Ben Garcia Jr Pleasant Grove 16:41 5:29
16 Noah Heese Sr Modesto 16:42 5:30
17 Dusty Armstrong Sr Oak Ridge 16:43 5:30
18 Brandon Williams Jr Modesto 16:43 5:30
19 Jake Zeltner Sr Oak Ridge 16:45 5:31
20 Spencer Cudworth Jr Pleasant Grove 16:45 5:31
21 Jasper Laca Jr Davis Sr. 16:46 5:31
22 Marcos Conde Sr Oak Ridge 16:48 5:32
23 Daniel Rowen Jr Davis Sr. 16:49 5:32
24 Maxwell Little Jr Lincoln (s) 16:51 5:33
25 Gavin Monges Jr Davis Sr. 16:59 5:35
26 Jordan Hordesky So Oak Ridge 17:00 5:36
27 Luis Romo So Woodcreek 17:03 5:37
28 Kyle Kishineff Sr Pleasant Grove 17:03 5:37
29 Spencer Lachman So Woodcreek 17:08 5:38
30 Chris Carney Sr Lincoln (s) 17:19 5:42
31 Donovan Davis Sr Modesto 17:20 5:42
32 Zach Thornton Sr Oak Ridge 17:21 5:42
33 Marshall Sears Jr Woodcreek 17:23 5:43
34 Wyatt Morin Sr Woodcreek 17:27 5:44
35 Brandon Yee Sr McClatchy 17:29 5:45 2/7 2/7 8/12 18:00
(0:31)
17:43
(0:14)
17:43
(0:14)
You ROCK! (LY, LR, PR)
36 Bryan Foronda Jr Lincoln (s) 17:29 5:45
37 Ruben Valle Sr McNair 17:32 5:46
38 Kael Newton Sr Nevada Union 17:33 5:46
39 Kaleb Hallack Jr Modesto 17:33 5:46
40 Taylor Mccauley Jr Sheldon 17:34 5:47
41 Latee Piggee Sr Franklin (s) 17:35 5:47
42 Ryan Prestegard Jr Oak Ridge 17:36 5:47
43 Evan Baxter Sr Oak Ridge 17:37 5:48
44 Xavier Gaulman Jr Sheldon 17:38 5:48
45 Dylan Garbutt Sr Kennedy 17:53 5:53
46 Chase Porter Sr Pleasant Grove 17:57 5:54
47 Jose Nevarez Sr Modesto 17:58 5:55
48 Andrew Caudle So Sheldon 18:00 5:55
49 Sean Bradley Sr Sheldon 18:01 5:56
50 Alek Pedron Sr Modesto 18:03 5:56
51 Pablo Ortiz Jr McClatchy 18:05 5:57 3/7 3/7 9/10 17:56 17:56
52 Andrew Mellick Fr Pleasant Grove 18:06 5:57
53 Caleb Rounsavall Sr Armijo 18:09 5:58
54 Peter Thach Jr McNair 18:11 5:59
55 Avery Hill Sr Napa 18:12 5:59
56 David Rivera Jr McNair 18:13 6:00
57 Zachary Caudle So Sheldon 18:17 6:01
58 Sean Tennis Jr Lincoln (s) 18:18 6:01
59 Zachary Groves Sr Franklin (eg) 18:21 6:02
60 Robert Sekerak Sr Nevada Union 18:32 6:06
61 Juan Paredes So Lincoln (s) 18:38 6:08
62 Max Arnds So Nevada Union 18:39 6:08
63 Brian Vest Jr Pleasant Grove 18:49 6:11
64 Kennedy Salsman Sr Napa 18:49 6:11
65 Jeremiah Quilantang So McNair 18:53 6:13
66 Salvatore Angrisani Sr Kennedy 18:59 6:15
67 Jared Stevens Jr McClatchy 19:00 6:15 4/7 4/7 10/10 19:50
(0:50)
19:50
(0:50)
You ROCK! (LR, PR)
68 Marco Ramirez Jr Modesto 19:00 6:15
69 Jovani Medina Jr McNair 19:05 6:17
70 Skylar Cotton So Nevada Union 19:05 6:17
71 Johnny Lam Jr McClatchy 19:13 6:19 5/7 5/7 10/10 19:17
(0:04)
19:17
(0:04)
You ROCK! (LR, PR)
72 Jhordy Saucedo Sr Sheldon 19:18 6:21
73 Manny Silveira Jr Bear Creek 19:27 6:24
74 Nathan Aragon Jr Nevada Union 19:51 6:32
75 Curtis Yee Jr McClatchy 19:58 6:34 6/7 6/7 9/10 19:59
(0:01)
19:59
(0:01)
You ROCK! (LR, PR)
76 Kevin Martinez Jr McNair 20:04 6:36
77 Justin Kwong Sr McClatchy 20:50 6:51 7/7 7/7 9/9 20:19 20:19
Pl Name Gr School Time Pace Rank in Squad Rank in School Rank vs Comp Last Year Time
(Δ)
Last Race Time
(Δ)
Last PR
(Δ)
Imp

Under Improvement, the abbreviations are:

  • LY = Beat time from the same course a year ago
  • LR = Beat time from the most recent running of the course
  • PR = Set a new PR
  • PG = Beat personal goal
  • SBP = Best performance of season based on position of finish relative to the field.

All columns are sortable by clicking on the column heading.

Full Team Race Results - Boys

Group of 5: V 1st 5

Pl School
Total
Time
Pts Runr 1 Runr 2 Runr 3 Runr 4 Runr 5 Runr 6 Runr 7 Imp
1 Davis Sr.
1-1-1-1-1
Gap: 0:56
81:54
16:23
5:23
49 Jack Scranton
Sr
15:50
5:13
1
Sugal Sutter
Sr
16:23
5:23
8
Brian Song
So
16:27
5:25
9
Paul Mohr
Sr
16:28
5:25
10
Jasper Laca
Jr
16:46
5:31
21
Daniel Rowen
Jr
16:49
5:32
23
Gavin Monges
Jr
16:59
5:35
25
2 Woodcreek
4-1-2-2-2
Gap: 1:03
83:13
16:39
5:28
79 Jon Horvath
Sr
16:05
5:17
4
Justin Clark
Sr
16:17
5:21
5
Taylor Guinnip
Jr
16:40
5:29
14
Luis Romo
So
17:03
5:37
27
Spencer Lachman
So
17:08
5:38
29
Marshall Sears
Jr
17:23
5:43
33
Wyatt Morin
Sr
17:27
5:44
34
3 Lincoln (s)
5-4-3-3-3
Gap: 1:09
84:38
16:56
5:34
109 Cooper Gill
Sr
16:20
5:22
6
Ronnie Rosal
Jr
16:39
5:29
13
Maxwell Little
Jr
16:51
5:33
24
Chris Carney
Sr
17:19
5:42
30
Bryan Foronda
Jr
17:29
5:45
36
Sean Tennis
Jr
18:18
6:01
54
Juan Paredes
So
18:38
6:08
56
4 Oak Ridge
9-7-6-5-4
Gap: 0:38
84:37
16:55
5:34
116 Dusty Armstrong
Sr
16:43
5:30
17
Jake Zeltner
Sr
16:45
5:31
19
Marcos Conde
Sr
16:48
5:32
22
Jordan Hordesky
So
17:00
5:36
26
Zach Thornton
Sr
17:21
5:42
32
Ryan Prestegard
Jr
17:36
5:47
41
Evan Baxter
Sr
17:37
5:48
42
5 Pleasant Grove
7-5-4-4-5
Gap: 1:27
84:56
16:59
5:35
118 Caton Avilla
Sr
16:30
5:26
11
Ben Garcia
Jr
16:41
5:29
15
Spencer Cudworth
Jr
16:45
5:31
20
Kyle Kishineff
Sr
17:03
5:37
28
Chase Porter
Sr
17:57
5:54
44
Andrew Mellick
Fr
18:06
5:57
50
Brian Vest
Jr
18:49
6:11
58
6 Modesto
8-6-7-6-6
Gap: 1:16
86:16
17:15
5:41
149 Noah Heese
Sr
16:42
5:30
16
Brandon Williams
Jr
16:43
5:30
18
Donovan Davis
Sr
17:20
5:42
31
Kaleb Hallack
Jr
17:33
5:46
39
Jose Nevarez
Sr
17:58
5:55
45
Alek Pedron
Sr
18:03
5:56
48
Marco Ramirez
Jr
19:00
6:15
61
7 Nevada Union
3-3-5-7-7
Gap: 2:40
87:14
17:27
5:44
165 Garrett Migliozzi
Jr
15:59
5:15
3
David French
Sr
16:31
5:26
12
Kael Newton
Sr
17:33
5:46
38
Robert Sekerak
Sr
18:32
6:06
55
Max Arnds
So
18:39
6:08
57
Skylar Cotton
So
19:05
6:17
63
Nathan Aragon
Jr
19:51
6:32
66
8 Sheldon
2-8-8-8-8
Gap: 2:08
87:06
17:25
5:44
178 Abdul Hamid
Jr
15:53
5:13
2
Taylor Mccauley
Jr
17:34
5:47
40
Xavier Gaulman
Jr
17:38
5:48
43
Andrew Caudle
So
18:00
5:55
46
Sean Bradley
Sr
18:01
5:56
47
Zachary Caudle
So
18:17
6:01
53
Jhordy Saucedo
Sr
19:18
6:21
65
9 McClatchy
6-8-9-9-9
Gap: 2:52
90:08
18:02
5:56
215 Carlos Cruz
Jr
16:21
5:23
7
Brandon Yee
Sr
17:29
5:45
35
Pablo Ortiz
Jr
18:05
5:57
49
Jared Stevens
Jr
19:00
6:15
60
Johnny Lam
Jr
19:13
6:19
64
Curtis Yee
Jr
19:58
6:34
67
Justin Kwong
Sr
20:50
6:51
69
10 McNair
10-10-10-10-10
Gap: 1:33
91:54
18:23
6:03
261 Ruben Valle
Sr
17:32
5:46
37
Peter Thach
Jr
18:11
5:59
51
David Rivera
Jr
18:13
6:00
52
Jeremiah Quilantang
So
18:53
6:13
59
Jovani Medina
Jr
19:05
6:17
62
Kevin Martinez
Jr
20:04
6:36
68




Pl School Total
Time
Points Runr 1 Runr 2 Runr 3 Runr 4 Runr 5 Runr 6 Runr 7 Imp

Under Improvement, the abbreviations are:

  • LY = Beat time from the same course a year ago
  • LR = Beat time from the most recent running of the course
  • PR = Set a new PR
  • PG = Beat personal goal
  • If shaded in this color, this athlete broke the tie with a competitor resulting in his/her team finishing ahead of that competitor.
  • If shaded in this color, this athlete displaced a competitor's scoring runners resulting in his/her team finishing ahead of that competitor.
  • If shaded in this color, this athlete displaced a competitor's scoring runners AND broke a tie resulting in his/her team finishing ahead of that competitor.

All columns are sortable by clicking on the column heading.

Full Individual Race Results - Boys

Pl Name Gr School Time Pace Rank in Squad Rank in School Rank vs Comp Last Year Time
(Δ)
Last Race Time
(Δ)
Last PR
(Δ)
Imp
1 Blake Croft So Davis Sr. 11:14 5:21
2 Charlie Harris So Davis Sr. 11:19 5:23
3 Alex Merry So Oak Ridge 11:27 5:27
4 Kyle Hawk So Napa 11:32 5:30
5 Jeffrey Rutledge So McClatchy 11:36 5:31 1/3 1/3 4/13 11:58
(0:22)
11:58
(0:22)
11:58
(0:22)
You ROCK! (LY, LR, PR)
6 Kyle Faulkner So Franklin (eg) 11:37 5:32
7 Andrew Williams So Modesto 11:37 5:32
8 Dylan Schmerer So Lincoln (s) 11:41 5:34
9 Jesus Prado So Napa 11:53 5:40
10 Chad Vardas Fr Oak Ridge 12:02 5:44
11 Brett Ford So Oak Ridge 12:03 5:44
12 Andres Rivera So Armijo 12:03 5:44
13 Patrick Irwin So Oak Ridge 12:05 5:45
14 Ryan Cook So Armijo 12:06 5:46
15 Scott Yamada So Lincoln (s) 12:07 5:46
16 Kyle Kauffman Fr Oak Ridge 12:10 5:48
17 Samuel Bundenthal So Armijo 12:12 5:49
18 Daniel Gin Fr McClatchy 12:12 5:49 2/3 2/3 6/7 12:15
(0:03)
12:15
(0:03)
You ROCK! (LR, PR)
19 Marcus Gallien So Bear Creek 12:13 5:49
20 Armand Bonilla So Chavez 12:17 5:51
21 Blake Faria So Enochs 12:19 5:52
22 Nick Bennett So Lincoln (s) 12:19 5:52
23 Sam Van Nes Fr Modesto 12:21 5:53
24 Bret Mcnamee So Oak Ridge 12:23 5:54
25 Alfred Freeberg So Napa 12:23 5:54
26 Rohan Saini So Armijo 12:24 5:54
27 Mauricio Rodriguez So Armijo 12:24 5:54
28 Armand Sapata So Lincoln (s) 12:25 5:55
29 Mitchell Lee So McClatchy 12:26 5:55 3/3 3/3 5/7 12:33
(0:07)
12:24 12:24 You ROCK! (LY)
30 Justin Mcgrew So Davis Sr. 12:26 5:55
31 Rodrigo Murillo So Modesto 12:31 5:58
32 Christopher Buckley So Oak Ridge 12:31 5:58
33 James De La O So Modesto 12:33 5:59
34 Jason Phen Fr Oak Ridge 12:34 5:59
35 Mark Go So Armijo 12:36 6:00
36 Torin Halsted So Davis Sr. 12:38 6:01
37 Fernando Herrera So Pleasant Grove 12:39 6:01
38 Zachary Moffatt So Davis Sr. 12:41 6:02
39 Owen Oster Fr Napa 12:41 6:02
40 Calvert Balumbu So Lincoln (s) 12:45 6:04
41 Aaron Delucchi So Modesto 12:48 6:06
42 Cameron Remington So Armijo 12:49 6:06
43 Tyler Powell So Davis Sr. 12:51 6:07
44 Abraham Giron So Modesto 12:59 6:11
45 Landon Guzman So Lincoln (s) 13:02 6:12
46 Patrick Callaghan So Napa 13:07 6:15
47 Damien Levitt So Lincoln (s) 13:11 6:17
48 Evan Des Jardins So Nevada Union 13:17 6:20
49 Kian Tanner So Davis Sr. 13:29 6:25
50 Kevin Galvan So Modesto 13:30 6:26
51 Nick Dagan So Napa 13:41 6:31
52 Michael Mcloughlin So Napa 14:10 6:45
Pl Name Gr School Time Pace Rank in Squad Rank in School Rank vs Comp Last Year Time
(Δ)
Last Race Time
(Δ)
Last PR
(Δ)
Imp

Under Improvement, the abbreviations are:

  • LY = Beat time from the same course a year ago
  • LR = Beat time from the most recent running of the course
  • PR = Set a new PR
  • PG = Beat personal goal
  • SBP = Best performance of season based on position of finish relative to the field.

All columns are sortable by clicking on the column heading.

All Boys Races

17 races + combined.

Race Win Runr Win Team
All All at 3.04 mi
All at 2.1 mi
All at 3.04 mi
All at 2.1 mi
Fr D1 Kellen Browning, Fr, 11:19, Davis Sr. Davis Sr., 61:27, 52
Fr D2 Daniel Thweatt, Fr, 11:22, River City Elk Grove, 60:41, 31
Fr D3 Logan Taggart, Fr, 11:30, Oakmont Del Oro, 61:52, 45
Fr D4 Michael Stickels, Fr, 12:03, Calaveras Christian Brothers, 63:58, 35
Fr D5 Bryce Duncan, Fr, 13:19, Buckingham Charter n/a
JV D12 Casiano Aguirre, Jr, 16:41, Del Campo Del Campo, 85:17, 25
JV D345 Garrett Jordan, Sr, 17:26, Placer Placer, 89:50, 16
So D1 Blake Croft, So, 11:14, Davis Sr. Oak Ridge, 59:47, 45
So D2 Johnathan Alcantara, So, 11:19, Gregori Gregori, 58:35, 16
So D3 Ethan Reeder, So, 11:35, El Dorado El Dorado, 60:51, 40
So D4 Hunter Hughes, So, 12:02, Golden Sierra Dixon, 63:25, 53
So D5 Jacob Gamboa, So, 15:11, Capital Christian n/a
V D1 Jack Scranton, Sr, 15:50, Davis Sr. Davis Sr., 81:54, 49
V D2 Trent Brendel, Sr, 15:35, Granite Bay Del Campo, 81:06, 48
V D3 Tyler Sickler, Sr, 15:44, Will C. Wood Placer, 82:45, 65
V D4 Steven Grolle, Jr, 16:05, Sonora Dixon, 86:44, 67
V D5 Matt Spring, Jr, 16:54, Tioga Sierra Ridge Academy, 93:42, 41

All Girls Races

12 races + combined.

Race Win Runr Win Team
All All at 3.04 mi
All at 2.1 mi
All at 3.04 mi
All at 2.1 mi
F/S D1 Camille Boudreaux, So, 13:07, St Francis (sac) Davis Sr., 67:35, 29
F/S D2 Muna Alhamad, So, 13:10, Folsom Folsom, 69:12, 32
F/S D3 Maddy Kringel, Fr, 13:26, Del Oro Del Oro, 69:49, 26
F/S D4 Aubrey Smith, Fr, 14:01, West Campus Escalon, 75:14, 38
F/S D5 Becca Schafer, Fr, 16:57, Buckingham Charter n/a
JV D12 Pooja Tripathi, Jr, 20:07, Davis Sr. St Francis (sac), 106:38, 27
JV D345 Colleen Wheeler, So, 21:09, Del Oro Del Oro, 110:03, 16
V D1 Fiona O'keeffe, Fr, 18:08, Davis Sr. St Francis (sac), 93:33, 23
V D2 Maggie Bell, Fr, 17:45, Granite Bay Bella Vista, 98:15, 45
V D3 Madeleine Ankhelyi, Sr, 17:44, Vista Del Lago Del Oro, 98:36, 45
V D4 Mikayla Florez, Jr, 19:03, Riverbank Amador, 105:41, 91
V D5 Mary De Aquino, So, 20:54, Sacramento Waldorf Vacaville Christian, 116:36, 37