McClatchy Results from the Sac Joaquin Section Finals at Willow Hill Reservoir on 11/16/13

Girls Results and Stats

Switch to Boys

Girls Individual Results

Runner Gr Squad Time Pace Dist Place Rank in Squad Rank in School Rank vs Comp Last Year Time
(Δ,%)
Last Race Time
(Δ,%)
Last PR
(Δ,%)
Last DPR
(Δ,%)
Imprvmnts
Feickert, Ally Fr V 20:44 6:49 3.04 36/75 2/7 2/7 7/12 You ROCK! (PG)
Govea, Maria Jr V 24:44 8:08 3.04 73/75 6/7 6/7 9/9
Lemke, Brooke So V 20:44 6:49 3.04 35/75 1/7 1/7 13/18 21:00
(0:16,1.3)
21:00
(0:16,1.3)
21:00
(0:16,1.3)
You ROCK! (LY, LR, PR)
Maloney, Lucy Sr V 24:25 8:02 3.04 72/75 5/7 5/7 10/10 23:01 23:01 23:01
Ramirez, Barbara Jr V 24:53 8:11 3.04 74/75 7/7 7/7 5/6 22:48 22:48 22:48
Ramirez, Suzie Fr V 22:02 7:15 3.04 60/75 3/7 3/7 10/10 You ROCK! (PG)
Robinson, Lizzie Sr V 22:03 7:15 3.04 61/75 4/7 4/7 9/10 22:24
(0:21,1.6)
22:24
(0:21,1.6)
22:24
(0:21,1.6)
You ROCK! (LY, LR, PR)
Runner Gr Squad Time Pace Dist Place Rank in Squad Rank in School Rank vs Comp Last Year Time
(Δ,%)
Last Race Time
(Δ,%)
Last PR
(Δ,%)
Last DPR
(Δ,%)
Imprvmts

Under Improvement, the abbreviations are:

  • LY = Beat time from the same course a year ago.
  • LR = Beat time from the most recent running of this course.
  • PR = Set a new PR on this course. A "Course PR".
  • PG = Beat personal goal.
  • SBP = Best performance of season based on position of finish relative to the field.
  • DPR = A "Distance Personal Record" - the personal best time considering distance only, not unique course characteristics. Applicable for 2, 2.48(4K), 3, and 3.1(5K) mile courses.
  • DSR = A "Distance Season Record" - same as above, but for the current season only.
  • DTW = "Displace to Win". This athlete, as the 6th or 7th runner on his/her squad, displaced scoring runners from a competitor enabling his/her team to finish ahead of that competitor.
  • TB = "Tiebreaker". As the #6 athlete on his/her squad, this athlete was the tiebreaker enabling his/her team to finish ahead of that competitor.

All columns are sortable by clicking on the column heading.

Girls Team Results

Team Rank of Finish Time
Gap
Dist Avg Pace 1st Place Pace 5th Place Pace Points Win Team Pace Last Year Time
(Δ,%)
Last Race Time
(Δ,%)
Last PR
(Δ,%)
Improvements Runners (Points)
V 1st 5 9/10 109:58
3:41
3.04 7:14 6:49 8:02 228 6:12 106:48 106:48 103:52 Brooke Lemke (31), Ally Feickert (32), Suzie Ramirez (51), Lizzie Robinson (52), Lucy Maloney (62)
Team Rank of Finish Time Dist Avg Pace 1st Place Pace 5th Place Pace Points Win Team Pace Last Year Time
(Δ,%)
Last Race Time
(Δ,%)
Last PR
(Δ,%)
Improvements Runners (Points)

Under Improvement, the abbreviations are:

  • LY = Beat time from the same course a year ago
  • LR = Beat time from the most recent running of the course
  • PR = Set a new PR
  • PG = Beat personal goal

All columns are sortable by clicking on the column heading.

Full Individual Race Results - Girls

Pl Name Gr School Time Pace Rank in Squad Rank in School Rank vs Comp Last Year Time
(Δ)
Last Race Time
(Δ)
Last PR
(Δ)
Imp
1 Fiona O'keeffe So Davis Sr. 17:20 5:42
2 Lauren Larocco Sr St Francis (sac) 17:45 5:50
3 Sofia Castiglioni Fr Davis Sr. 18:18 6:01
4 Miranda Myers Jr St Francis (sac) 18:28 6:04
5 Madison Rawson Sr St Francis (sac) 18:31 6:05
6 Rachel Peterson Sr Oak Ridge 19:07 6:17
7 Giulia Mcisaac Jr Davis Sr. 19:12 6:19
8 Angela Dipentino Fr Woodcreek 19:26 6:24
9 Lauren Mason So Woodcreek 19:27 6:24
10 Maggie Mcmanis Jr Davis Sr. 19:35 6:27
11 Mariyah Banks Sr Golden Valley (sj) 19:39 6:28
12 Jerriann Wells Sr Pleasant Grove 19:41 6:28
13 Peyton Bilo Jr St Francis (sac) 19:43 6:29
14 Haley Adel So Kennedy 19:45 6:30
15 Nora Pizzella So Nevada Union 19:51 6:32
16 Erika Wolf Fr Nevada Union 19:53 6:32
17 Briana Dulgar So Oak Ridge 19:54 6:33
18 Jeanne-marie Mcpherson Jr Davis Sr. 19:56 6:33
19 Gabriella Nathan Funk Sr Armijo 20:02 6:35
20 Harjit Singh Jr Sheldon 20:04 6:36
21 Sophie Meads Sr Davis Sr. 20:04 6:36
22 Ariel Medina Jr St Francis (sac) 20:06 6:37
23 Kristina Martinez Jr Nevada Union 20:09 6:38
24 Arial Hendrickson So Oak Ridge 20:10 6:38
25 Francesca Loayza Sr Kimball 20:10 6:38
26 Mikhayla Polivka So Oak Ridge 20:12 6:39
27 Elisabeth Mccallum Jr Woodcreek 20:14 6:39
28 Chase Worthen So St Francis (sac) 20:21 6:42
29 Devyn Everts Jr Woodcreek 20:23 6:42
30 Taylor Everts Fr Woodcreek 20:24 6:43
31 Karina Martinez Jr Nevada Union 20:34 6:46
32 Savannah Mendoza So Modesto 20:35 6:46
33 Rosemarie Dipentino Sr Woodcreek 20:36 6:47
34 Rebecca Cox Sr Sheldon 20:39 6:48
35 Brooke Lemke So McClatchy 20:44 6:49 1/7 1/7 13/18 21:00
(0:16)
21:00
(0:16)
21:00
(0:16)
You ROCK! (LY, LR, PR)
36 Ally Feickert Fr McClatchy 20:44 6:49 2/7 2/7 7/12
37 Kirah Overman So Armijo 20:46 6:50
38 Teresa Zortman So Woodcreek 20:49 6:51
39 Emily Sousa Sr Tokay 20:52 6:52
40 Maddie Dezordo Jr Oak Ridge 20:56 6:53
41 Sarah Dolley Fr Oak Ridge 20:59 6:54
42 Jasmine Loyola Jr Tokay 21:06 6:56
43 Tiffini Mestas Sr Armijo 21:08 6:57
44 Pooja Tripathi Sr Davis Sr. 21:09 6:57
45 Kali Arvidson Sr Nevada Union 21:11 6:58
46 Hailey Farrell So Sheldon 21:25 7:03
47 Joy Castro-wehr So Nevada Union 21:26 7:03
48 Briana Hendricks Sr Sheldon 21:31 7:05
49 Keana Viss Sr Enochs 21:34 7:06
50 Alex Balph Sr Pleasant Grove 21:35 7:06
51 Lizbeth Gonzales So Franklin (s) 21:36 7:06
52 Sara Fisher Fr Pleasant Grove 21:42 7:08
53 Aryana Archuleta So Pleasant Grove 21:44 7:09
54 Natalie Aguilar Sr Lincoln (s) 21:48 7:10
55 Leslie Gutierrez Sr Armijo 21:51 7:11
56 Maria Ramirez So Tokay 21:51 7:11
57 Amanpreet Kaur Jr Armijo 21:52 7:12
58 Sonia Perez So Modesto 21:55 7:13
59 Michelle Layne Jr Enochs 21:56 7:13
60 Suzie Ramirez Fr McClatchy 22:02 7:15 3/7 3/7 10/10
61 Lizzie Robinson Sr McClatchy 22:03 7:15 4/7 4/7 9/10 22:24
(0:21)
22:24
(0:21)
22:24
(0:21)
You ROCK! (LY, LR, PR)
62 Jacklyn Hughes Jr Franklin (eg) 22:03 7:15
63 Sydney Means Jr Tokay 22:05 7:16
64 Dajanae Williams Jr Armijo 22:29 7:24
65 Alex Offield So Tokay 22:41 7:28
66 Rebekah Golden Fr Pleasant Grove 22:46 7:29
67 Maria Munoz Jr Tokay 22:47 7:30
68 Tabbi Lai Jr Sheldon 22:59 7:34
69 Selena Delgado Jr Tokay 23:00 7:34
70 Ane Archuleta Sr Pleasant Grove 23:08 7:37
71 Riley Pimentel Sr Pleasant Grove 23:10 7:37
72 Lucy Maloney Sr McClatchy 24:25 8:02 5/7 5/7 10/10 23:01 23:01 23:01
73 Maria Govea Jr McClatchy 24:44 8:08 6/7 6/7 9/9
74 Barbara Ramirez Jr McClatchy 24:53 8:11 7/7 7/7 5/6 22:48 22:48 22:48
75 Jalina Navarro Sr Armijo 27:36 9:05
Pl Name Gr School Time Pace Rank in Squad Rank in School Rank vs Comp Last Year Time
(Δ)
Last Race Time
(Δ)
Last PR
(Δ)
Imp

Under Improvement, the abbreviations are:

  • LY = Beat time from the same course a year ago
  • LR = Beat time from the most recent running of the course
  • PR = Set a new PR
  • PG = Beat personal goal
  • SBP = Best performance of season based on position of finish relative to the field.

All columns are sortable by clicking on the column heading.

Full Team Race Results - Girls

Group of 5: V 1st 5

Pl School
Total
Time
Pts Runr 1 Runr 2 Runr 3 Runr 4 Runr 5 Runr 6 Runr 7 Imp
1 Davis Sr.
1-1-1-1-1
Gap: 2:36
94:21
18:52
6:12
37 Fiona O'keeffe
So
17:20
5:42
1
Sofia Castiglioni
Fr
18:18
6:01
3
Giulia Mcisaac
Jr
19:12
6:19
7
Maggie Mcmanis
Jr
19:35
6:27
10
Jeanne-marie Mcpherson
Jr
19:56
6:33
16
Sophie Meads
Sr
20:04
6:36
19
Pooja Tripathi
Sr
21:09
6:57
40
2 St Francis (sac)
2-2-1-2-2
Gap: 2:21
94:33
18:55
6:13
43 Lauren Larocco
Sr
17:45
5:50
2
Miranda Myers
Jr
18:28
6:04
4
Madison Rawson
Sr
18:31
6:05
5
Peyton Bilo
Jr
19:43
6:29
12
Ariel Medina
Jr
20:06
6:37
20
Chase Worthen
So
20:21
6:42
25




3 Woodcreek
4-3-3-4-3
Gap: 0:58
99:54
19:59
6:34
94 Angela Dipentino
Fr
19:26
6:24
8
Lauren Mason
So
19:27
6:24
9
Elisabeth Mccallum
Jr
20:14
6:39
24
Devyn Everts
Jr
20:23
6:42
26
Taylor Everts
Fr
20:24
6:43
27
Rosemarie Dipentino
Sr
20:36
6:47
29
Teresa Zortman
So
20:49
6:51
34
4 Oak Ridge
3-4-4-3-4
Gap: 1:49
100:19
20:04
6:36
102 Rachel Peterson
Sr
19:07
6:17
6
Briana Dulgar
So
19:54
6:33
15
Arial Hendrickson
So
20:10
6:38
22
Mikhayla Polivka
So
20:12
6:39
23
Maddie Dezordo
Jr
20:56
6:53
36
Sarah Dolley
Fr
20:59
6:54
37




5 Nevada Union
6-5-5-5-5
Gap: 1:20
101:38
20:20
6:41
117 Nora Pizzella
So
19:51
6:32
13
Erika Wolf
Fr
19:53
6:32
14
Kristina Martinez
Jr
20:09
6:38
21
Karina Martinez
Jr
20:34
6:46
28
Kali Arvidson
Sr
21:11
6:58
41
Joy Castro-wehr
So
21:26
7:03
43




6 Armijo
7-7-6-7-6
Gap: 1:50
105:39
21:08
6:57
187 Gabriella Nathan Funk
Sr
20:02
6:35
17
Kirah Overman
So
20:46
6:50
33
Tiffini Mestas
Sr
21:08
6:57
39
Leslie Gutierrez
Sr
21:51
7:11
48
Amanpreet Kaur
Jr
21:52
7:12
50
Dajanae Williams
Jr
22:29
7:24
54
Jalina Navarro
Sr
27:36
9:05
65
7 Sheldon
8-6-7-6-7
Gap: 2:55
106:38
21:20
7:01
192 Harjit Singh
Jr
20:04
6:36
18
Rebecca Cox
Sr
20:39
6:48
30
Hailey Farrell
So
21:25
7:03
42
Briana Hendricks
Sr
21:31
7:05
44
Tabbi Lai
Jr
22:59
7:34
58








8 Pleasant Grove
5-8-8-8-8
Gap: 3:05
107:28
21:30
7:04
205 Jerriann Wells
Sr
19:41
6:28
11
Alex Balph
Sr
21:35
7:06
45
Sara Fisher
Fr
21:42
7:08
46
Aryana Archuleta
So
21:44
7:09
47
Rebekah Golden
Fr
22:46
7:29
56
Ane Archuleta
Sr
23:08
7:37
60
Riley Pimentel
Sr
23:10
7:37
61
9 McClatchy
9-9-9-9-9
Gap: 3:41
109:58
22:00
7:14
228 Brooke Lemke
So
20:44
6:49
31
Ally Feickert
Fr
20:44
6:49
32
Suzie Ramirez
Fr
22:02
7:15
51
Lizzie Robinson
Sr
22:03
7:15
52
Lucy Maloney
Sr
24:25
8:02
62
Maria Govea
Jr
24:44
8:08
63
Barbara Ramirez
Jr
24:53
8:11
64
10 Tokay
10-10-10-10-10
Gap: 1:49
108:35
21:43
7:09
230 Emily Sousa
Sr
20:52
6:52
35
Jasmine Loyola
Jr
21:06
6:56
38
Maria Ramirez
So
21:51
7:11
49
Sydney Means
Jr
22:05
7:16
53
Alex Offield
So
22:41
7:28
55
Maria Munoz
Jr
22:47
7:30
57
Selena Delgado
Jr
23:00
7:34
59
Pl School Total
Time
Points Runr 1 Runr 2 Runr 3 Runr 4 Runr 5 Runr 6 Runr 7 Imp

Under Improvement, the abbreviations are:

  • LY = Beat time from the same course a year ago
  • LR = Beat time from the most recent running of the course
  • PR = Set a new PR
  • PG = Beat personal goal
  • If shaded in this color, this athlete broke the tie with a competitor resulting in his/her team finishing ahead of that competitor.
  • If shaded in this color, this athlete displaced a competitor's scoring runners resulting in his/her team finishing ahead of that competitor.
  • If shaded in this color, this athlete displaced a competitor's scoring runners AND broke a tie resulting in his/her team finishing ahead of that competitor.

All columns are sortable by clicking on the column heading.

All Girls Races

12 races + combined.

Race Win Runr Win Team
All All at 3.04 mi
All at 2.1 mi
All at 3.04 mi
All at 2.1 mi
F/S D1 Abigail Fisk, Fr, 13:01, Davis Sr. Davis Sr., 68:27, 16
F/S D2 Madison Meade, Fr, 13:15, Roseville Elk Grove, 72:56, 43
F/S D3 Hannah Lichti, So, 14:03, Del Oro Del Oro, 72:53, 34
F/S D4 Olivia Borchin, So, 13:55, Calaveras Bret Harte, 75:25, 32
F/S D5 Ellie Womeldorf, So, 16:59, Western Sierra n/a
JV D1-2 Claire Dicker, Jr, 20:11, Davis Sr. Davis Sr., 105:23, 32
JV D3-4-5 Hannah Montague, Jr, 21:38, Vista Del Lago Del Oro, 111:26, 15
V D1 Fiona O'keeffe, So, 17:20, Davis Sr. Davis Sr., 94:21, 37
V D2 Kendall Derry, So, 18:26, Bella Vista Bella Vista, 97:03, 33
V D3 Sarah Anderson, So, 19:21, Vista Del Lago Vista Del Lago, 101:08, 49
V D4 Mikayla Florez, Sr, 19:25, Riverbank Riverbank, 105:05, 64
V D5 Mary De Aquino, Jr, 19:43, Sacramento Waldorf Millennium, 122:18, 42

All Boys Races

17 races + combined.

Race Win Runr Win Team
All All at 3.04 mi
All at 2.1 mi
All at 3.04 mi
All at 2.1 mi
Fr D1 Brendan Erwin, Fr, 11:47, Armijo Cosumnes Oaks, 62:42, 51
Fr D2 Brendan Jones, Fr, 11:37, Jesuit Jesuit, 60:07, 21
Fr D3 Henry Fisher, Fr, 12:25, Vista Del Lago Placer, 64:35, 48
Fr D4 Vincent Diaz, Fr, 12:17, Christian Brothers Dixon, 66:51, 40
Fr D5 Bryce Mellish, Fr, 13:17, Western Sierra n/a
JV D1-2 Ani Ramakrishnan, Sr, 17:05, Davis Sr. Davis Sr., 87:31, 21
JV D3-4-5 Marc Arteaga, Jr, 17:50, Del Oro Placer, 93:24, 32
So D1 Kellen Browning, So, 11:15, Davis Sr. Oak Ridge, 59:36, 31
So D2 Austin (a.j. Sommers, So, 11:23, Elk Grove Elk Grove, 59:31, 41
So D3 Brett Kovacs, So, 11:38, Manteca Del Oro, 61:31, 30
So D4 Nolan Johnson, So, 12:05, Bret Harte Bret Harte, 63:46, 28
So D5 Bryce Walls, So, 14:00, Buckingham Charter n/a
V D1 Garrett Migliozzi, Sr, 15:33, Nevada Union Davis Sr., 82:52, 38
V D2 Neilson Powless, Jr, 15:51, Roseville Jesuit, 82:41, 53
V D3 Moses Wolfe-polgar, Jr, 16:26, Del Oro Placer, 85:37, 66
V D4 Zach Morrett, Sr, 16:15, Hughson Riverbank, 87:51, 61
V D5 Matt Spring, Sr, 17:20, Tioga Golden Sierra, 91:38, 35