McClatchy Results from the Granite Bay Invitational at Ancil Hoffman Park on 10/18/13

Boys Results and Stats

Switch to Girls

Boys Individual Results

Runner Gr Squad Time Pace Dist Place Rank in Squad Rank in School Rank vs Comp Last Year Time
(Δ,%)
Last Race Time
(Δ,%)
Last PR
(Δ,%)
Last DPR
(Δ,%)
Imprvmnts
Anadon, Ethan Jr V 18:29.2 5:58 3.1 36/97 5/11 5/11 4/8
Baylis, Derek Fr F/S 17:33.4 7:01 2.5 48/71 5/8 5/8 6/8
Cruz, Carlos Sr V 16:39 5:22 3.1 4/97 1/11 1/11 3/9 16:36
Cruz, Jose Fr F/S 13:58.8 5:36 2.5 1/71 1/8 1/8 1/8 You ROCK! (SBP)
Dong, Christopher So F/S 19:43.1 7:53 2.5 66/71 8/8 8/8 5/7
Eckert-Williams, Ian Fr F/S 14:47.5 5:55 2.5 7/71 3/8 3/8 2/8
Federici, Milton Sr V 22:11.1 7:09 3.1 83/97 10/11 10/11 5/6
Gin, Daniel So F/S 14:20.2 5:44 2.5 4/71 2/8 2/8 2/8 You ROCK! (SBP)
Guy, Nielsen Jr V 18:24.2 5:56 3.1 33/97 4/11 4/11 5/8
Imai, Derek Fr F/S 17:57.8 7:11 2.5 54/71 6/8 6/8 5/8
Lee, Mitchell Jr V 19:30.3 6:18 3.1 56/97 7/11 7/11 5/7
Nguyen, Tan Sr V 23:28.1 7:34 3.1 89/97 11/11 11/11 4/5
Ortiz, Pablo Sr V 17:56.9 5:47 3.1 26/97 3/11 3/11 5/8 19:29
(1:32,7.9)
You ROCK! (DPR)
Powell, Henry Fr F/S 16:38.3 6:39 2.5 31/71 4/8 4/8 4/8
Rutledge, Jeffrey Jr V 16:39.4 5:22 3.1 5/97 2/11 2/11 2/8
Saetern, Keith So F/S 19:28.4 7:47 2.5 65/71 7/8 7/8 6/7
Siden, Kyle Jr V 19:12.7 6:12 3.1 49/97 6/11 6/11 4/8 You ROCK! (DSP, TB)
Washburn, Cody Sr V 21:43.1 7:00 3.1 79/97 9/11 9/11 6/6
Yee, Curtis Sr V 20:19.6 6:33 3.1 67/97 8/11 8/11 6/7 21:53
(1:33,7.1)
You ROCK! (DPR)
Runner Gr Squad Time Pace Dist Place Rank in Squad Rank in School Rank vs Comp Last Year Time
(Δ,%)
Last Race Time
(Δ,%)
Last PR
(Δ,%)
Last DPR
(Δ,%)
Imprvmts

Under Improvement, the abbreviations are:

  • LY = Beat time from the same course a year ago.
  • LR = Beat time from the most recent running of this course.
  • PR = Set a new PR on this course. A "Course PR".
  • PG = Beat personal goal.
  • SBP = Best performance of season based on position of finish relative to the field.
  • DPR = A "Distance Personal Record" - the personal best time considering distance only, not unique course characteristics. Applicable for 2, 2.48(4K), 3, and 3.1(5K) mile courses.
  • DSR = A "Distance Season Record" - same as above, but for the current season only.
  • DTW = "Displace to Win". This athlete, as the 6th or 7th runner on his/her squad, displaced scoring runners from a competitor enabling his/her team to finish ahead of that competitor.
  • TB = "Tiebreaker". As the #6 athlete on his/her squad, this athlete was the tiebreaker enabling his/her team to finish ahead of that competitor.

All columns are sortable by clicking on the column heading.

Boys Team Results

Team Rank of Finish Time
Gap
Dist Avg Pace 1st Place Pace 5th Place Pace Points Win Team Pace Last Year Time
(Δ,%)
Last Race Time
(Δ,%)
Last PR
(Δ,%)
Improvements Runners (Points)
V 1st 5 3/8 88:09
1:50
3.1 5:41 5:22 5:58 96 5:26 Carlos Cruz (4), Jeffrey Rutledge (5), Pablo Ortiz (24), Nielsen Guy (30), Ethan Anadon (33)
V 2nd 5 5/6 102:57
2:58
3.1 6:39 6:12 7:09 131 5:45 Kyle Siden (15), Mitchell Lee (21), Curtis Yee (27), Cody Washburn (33), Milton Federici (35)
F/S 1st 5 2/8 77:18
3:35
2.5 6:11 5:36 7:01 85 5:49 Jose Cruz (1), Daniel Gin (4), Ian Eckert-Williams (7), Henry Powell (30), Derek Baylis (43)
Team Rank of Finish Time Dist Avg Pace 1st Place Pace 5th Place Pace Points Win Team Pace Last Year Time
(Δ,%)
Last Race Time
(Δ,%)
Last PR
(Δ,%)
Improvements Runners (Points)

Under Improvement, the abbreviations are:

  • LY = Beat time from the same course a year ago
  • LR = Beat time from the most recent running of the course
  • PR = Set a new PR
  • PG = Beat personal goal

All columns are sortable by clicking on the column heading.

Full Individual Race Results - Boys

Pl Name Gr School Time Pace Rank in Squad Rank in School Rank vs Comp Last Year Time
(Δ)
Last Race Time
(Δ)
Last PR
(Δ)
Imp
1 Paul Zeiss Jr Granite Bay 15:57.2 5:09
2 Neilson Powless Jr Roseville 16:10.7 5:13
3 Arturo Sotomayor Jr Roseville 16:25.9 5:18
4 Carlos Cruz Sr McClatchy 16:39 5:22 1/11 1/11 3/9
5 Jeffrey Rutledge Jr McClatchy 16:39.4 5:22 2/11 2/11 2/8
6 Luke Rogers Sr Granite Bay 16:41.4 5:23
7 Luis Romo Jr Woodcreek 16:55.1 5:27
8 Tre Lockwood Fr Granite Bay 16:56 5:28
9 Taylor Guinnip Sr Woodcreek 17:01.4 5:29
10 Gregory Aitken So Folsom 17:04.9 5:31
11 Spencer Cudworth Sr Pleasant Grove 17:14.2 5:34
12 Anthony Sanchez Sr Roseville 17:16 5:34
13 Alex Merry Jr Oak Ridge 17:18.9 5:35
14 Ben Pavik Jr Granite Bay 17:18.9 5:35
15 Ben Garcia Sr Pleasant Grove 17:20 5:35
16 Sam Neptune Jr Granite Bay 17:21.2 5:36
17 Walker Knauss Jr Granite Bay 17:29.4 5:39
18 Colin Flaherty Fr Folsom 17:30.8 5:39
19 Jeff Ritter Sr Granite Bay 17:37.4 5:41
20 Colin Pilcher Sr Oak Ridge 17:39.4 5:42
21 Jake Ritter Fr Granite Bay 17:46.1 5:44
22 Daniel Goold Jr Woodcreek 17:47.5 5:44
23 Josiah Luna So Granite Bay 17:50.5 5:45
24 Jordan Hordesky Jr Oak Ridge 17:53.2 5:46
25 Marshall Sears Sr Woodcreek 17:54.6 5:47
26 Pablo Ortiz Sr McClatchy 17:56.9 5:47 3/11 3/11 5/8
27 Brett Ford Jr Oak Ridge 18:05.3 5:50
28 Patrick Irwin Jr Oak Ridge 18:08.3 5:51
29 Tim Scott Sr Folsom 18:11.2 5:52
30 Brad Pickett Jr Woodcreek 18:11.6 5:52
31 John Kretschmann Jr Folsom 18:13.3 5:53
32 Ben Lewis Sr Granite Bay 18:20.9 5:55
33 Nielsen Guy Jr McClatchy 18:24.2 5:56 4/11 4/11 5/8
34 Eric Sadacca Sr Woodcreek 18:25.5 5:57
35 Ben Wilburn Jr Woodcreek 18:25.5 5:57
36 Ethan Anadon Jr McClatchy 18:29.2 5:58 5/11 5/11 4/8
37 Landon Franworth Fr Woodcreek 18:30.3 5:58
38 Evan Stepper Sr Roseville 18:31.5 5:59
39 Josh Gladwell Jr Oak Ridge 18:31.6 5:59
40 Nick Zortman Sr Woodcreek 18:35 6:00
41 Brandon Waterhouse Jr Woodcreek 18:41.2 6:02
42 Marco Diaz Jr Pleasant Grove 18:43.4 6:02
43 Christian Johnson Fr Folsom 18:45 6:03
44 Brian Vest Sr Pleasant Grove 18:49.2 6:04
45 Spencer Gray Jr Woodcreek 18:52.9 6:05
46 Zac Matsumoto Sr Pleasant Grove 19:04.5 6:09
47 Williams Robert Fr Woodcreek 19:07.8 6:10
48 Bret Mcnamee Jr Oak Ridge 19:10.9 6:11
49 Kyle Siden Jr McClatchy 19:12.7 6:12 6/11 6/11 4/8
50 Matt Clement Sr Granite Bay 19:14.2 6:12
51 Matthew Durel Fr Woodcreek 19:21 6:15
52 Adrian Griffith Sr Oak Ridge 19:22.4 6:15
53 Will Greenwood Sr Granite Bay 19:24.7 6:16
54 Fernando Herrera Jr Pleasant Grove 19:25.1 6:16
55 Rian Long Sr Pleasant Grove 19:29.9 6:17
56 Mitchell Lee Jr McClatchy 19:30.3 6:18 7/11 7/11 5/7
57 Connor Ryan Sr Granite Bay 19:31.5 6:18
58 Christopher Buckley Jr Oak Ridge 19:34.4 6:19
59 Austin Torgerson Sr Roseville 19:37.9 6:20
60 Tyler Watson Sr Pleasant Grove 19:41.8 6:21
61 Matthew Hopper So Folsom 19:42.3 6:21
62 Gavin Giusti Jr Woodcreek 19:52 6:25
63 Gerardo Flores Jr Folsom 19:54.1 6:25
64 Kaleb Outhavong Fr Folsom 19:57 6:26
65 Evan Frenklak Jr Mira Loma 20:08.5 6:30
66 Vanya Broadland Jr Granite Bay 20:11.8 6:31
67 Curtis Yee Sr McClatchy 20:19.6 6:33 8/11 8/11 6/7
68 Brandon Nguyen Jr Pleasant Grove 20:29.7 6:37
69 Marcello Chang Jr Mira Loma 20:32 6:37
70 Jared Caines Jr Granite Bay 20:35.7 6:39
71 Noah Johnson Jr Mira Loma 20:40.7 6:40
72 Quinlin Moore Jr Pleasant Grove 21:11.8 6:50
73 Austin Carter Sr Folsom 21:13.1 6:51
74 David Montalvo Jr Roseville 21:17.1 6:52
75 Deler Ghazi Jr Pleasant Grove 21:21.3 6:53
76 Ben Pieczynski Sr Woodcreek 21:29.1 6:56
77 Marshll Taylor Sr Pleasant Grove 21:31.8 6:57
78 Daniel Shen Jr Mira Loma 21:33.1 6:57
79 Cody Washburn Sr McClatchy 21:43.1 7:00 9/11 9/11 6/6
80 Andrew Horvath Jr Woodcreek 21:49 7:02
81 Christopher Nowell Jr Folsom 21:57.3 7:05
82 Daniel White Jr Granite Bay 22:03.2 7:07
83 Milton Federici Sr McClatchy 22:11.1 7:09 10/11 10/11 5/6
84 Matt Javier Jr Granite Bay 22:23.4 7:13
85 Brian Nguyen Jr Pleasant Grove 22:29.8 7:15
86 Jacob Irizarry Jr Oak Ridge 22:43.6 7:20
87 Miles Keats Jr Woodcreek 23:21.6 7:32
88 Samue Rhoads Jr Mira Loma 23:24.5 7:33
89 Tan Nguyen Sr McClatchy 23:28.1 7:34 11/11 11/11 4/5
90 Matthew Ludwig Jr Bradshaw Christian 23:39.8 7:38
91 Santiago Cervantes Jr Folsom 23:41.5 7:39
92 Karl Redmon Jr Granite Bay 24:05 7:46
93 Brenden Carey Jr Roseville 24:19.8 7:51
94 Cody Longoria So Mira Loma 24:33.6 7:55
95 Eli Payne Sr Roseville 25:31.8 8:14
97 Kaleb Thom Sr Pleasant Grove 26:01.3 8:24
Pl Name Gr School Time Pace Rank in Squad Rank in School Rank vs Comp Last Year Time
(Δ)
Last Race Time
(Δ)
Last PR
(Δ)
Imp

Under Improvement, the abbreviations are:

  • LY = Beat time from the same course a year ago
  • LR = Beat time from the most recent running of the course
  • PR = Set a new PR
  • PG = Beat personal goal
  • SBP = Best performance of season based on position of finish relative to the field.

All columns are sortable by clicking on the column heading.

Full Team Race Results - Boys

Group of 5: V 1st 5

Pl School
Total
Time
Pts Runr 1 Runr 2 Runr 3 Runr 4 Runr 5 Runr 6 Runr 7 Imp
1 Granite Bay
1-2-1-1-1
Gap: 1:24
84:15
16:51
5:26
45 Paul Zeiss
Jr
15:57
5:09
1
Luke Rogers
Sr
16:41
5:23
6
Tre Lockwood
Fr
16:56
5:28
8
Ben Pavik
Jr
17:19
5:35
14
Sam Neptune
Jr
17:21
5:36
16
Walker Knauss
Jr
17:29
5:39
17
Jeff Ritter
Sr
17:37
5:41
19
2 Woodcreek
4-4-4-3-2
Gap: 1:17
87:50
17:34
5:40
88 Luis Romo
Jr
16:55
5:27
7
Taylor Guinnip
Sr
17:01
5:29
9
Daniel Goold
Jr
17:48
5:44
21
Marshall Sears
Sr
17:55
5:47
23
Brad Pickett
Jr
18:12
5:52
28
Eric Sadacca
Sr
18:26
5:57
31
Ben Wilburn
Jr
18:26
5:57
32
3 McClatchy
3-3-3-4-3
Gap: 1:50
88:09
17:38
5:41
96 Carlos Cruz
Sr
16:39
5:22
4
Jeffrey Rutledge
Jr
16:39
5:22
5
Pablo Ortiz
Sr
17:57
5:47
24
Nielsen Guy
Jr
18:24
5:56
30
Ethan Anadon
Jr
18:29
5:58
33
Kyle Siden
Jr
19:13
6:12
41
Mitchell Lee
Jr
19:30
6:18
44
3 Roseville
2-1-2-2-3
Gap: 3:27
88:02
17:36
5:41
96 Neilson Powless
Jr
16:11
5:13
2
Arturo Sotomayor
Jr
16:26
5:18
3
Anthony Sanchez
Sr
17:16
5:34
12
Evan Stepper
Sr
18:32
5:59
34
Austin Torgerson
Sr
19:38
6:20
45
David Montalvo
Jr
21:17
6:52
51
Brenden Carey
Jr
24:20
7:51
54
5 Oak Ridge
7-7-5-5-5
Gap: 0:49
89:05
17:49
5:45
106 Alex Merry
Jr
17:19
5:35
13
Colin Pilcher
Sr
17:39
5:42
20
Jordan Hordesky
Jr
17:53
5:46
22
Brett Ford
Jr
18:05
5:50
25
Patrick Irwin
Jr
18:08
5:51
26
Josh Gladwell
Jr
18:32
5:59
35
Bret Mcnamee
Jr
19:11
6:11
40
6 Folsom
5-6-5-6-6
Gap: 1:40
89:45
17:57
5:47
121 Gregory Aitken
So
17:05
5:31
10
Colin Flaherty
Fr
17:31
5:39
18
Tim Scott
Sr
18:11
5:52
27
John Kretschmann
Jr
18:13
5:53
29
Christian Johnson
Fr
18:45
6:03
37
Matthew Hopper
So
19:42
6:21
46
Gerardo Flores
Jr
19:54
6:25
47
7 Pleasant Grove
6-5-7-7-7
Gap: 1:50
91:11
18:14
5:53
139 Spencer Cudworth
Sr
17:14
5:34
11
Ben Garcia
Sr
17:20
5:35
15
Marco Diaz
Jr
18:43
6:02
36
Brian Vest
Sr
18:49
6:04
38
Zac Matsumoto
Sr
19:05
6:09
39
Fernando Herrera
Jr
19:25
6:16
42
Rian Long
Sr
19:30
6:17
43
8 Mira Loma
8-8-8-8-8
Gap: 3:16
106:19
21:16
6:52
252 Evan Frenklak
Jr
20:09
6:30
48
Marcello Chang
Jr
20:32
6:37
49
Noah Johnson
Jr
20:41
6:40
50
Daniel Shen
Jr
21:33
6:57
52
Samue Rhoads
Jr
23:25
7:33
53
Cody Longoria
So
24:34
7:55
55




Pl School Total
Time
Points Runr 1 Runr 2 Runr 3 Runr 4 Runr 5 Runr 6 Runr 7 Imp

Group of 5: V 2nd 5

Pl School
Total
Time
Pts Runr 1 Runr 2 Runr 3 Runr 4 Runr 5 Runr 6 Runr 7 Imp
1 Granite Bay
1-1-1-1-1
Gap: 0:52
89:04
17:49
5:45
15 Walker Knauss
Jr
17:29
5:39
1
Jeff Ritter
Sr
17:37
5:41
2
Jake Ritter
Fr
17:46
5:44
3
Josiah Luna
So
17:51
5:45
4
Ben Lewis
Sr
18:21
5:55
5
Matt Clement
Sr
19:14
6:12
16
Will Greenwood
Sr
19:25
6:16
18
2 Woodcreek
2-2-2-2-2
Gap: 0:16
92:38
18:32
5:59
42 Eric Sadacca
Sr
18:26
5:57
6
Ben Wilburn
Jr
18:26
5:57
7
Landon Franworth
Fr
18:30
5:58
8
Nick Zortman
Sr
18:35
6:00
10
Brandon Waterhouse
Jr
18:41
6:02
11
Spencer Gray
Jr
18:53
6:05
12
Williams Robert
Fr
19:08
6:10
13
3 Oak Ridge
3-3-3-3-3
Gap: 4:12
99:23
19:53
6:25
98 Josh Gladwell
Jr
18:32
5:59
9
Bret Mcnamee
Jr
19:11
6:11
14
Adrian Griffith
Sr
19:22
6:15
17
Christopher Buckley
Jr
19:34
6:19
22
Jacob Irizarry
Jr
22:44
7:20
36








4 Pleasant Grove
5-5-4-4-4
Gap: 1:47
100:18
20:04
6:28
119 Fernando Herrera
Jr
19:25
6:16
19
Rian Long
Sr
19:30
6:17
20
Tyler Watson
Sr
19:42
6:21
23
Brandon Nguyen
Jr
20:30
6:37
28
Quinlin Moore
Jr
21:12
6:50
29
Deler Ghazi
Jr
21:21
6:53
31
Marshll Taylor
Sr
21:32
6:57
32
5 McClatchy
4-4-5-5-5
Gap: 2:58
102:57
20:35
6:39
131 Kyle Siden
Jr
19:13
6:12
15
Mitchell Lee
Jr
19:30
6:18
21
Curtis Yee
Sr
20:20
6:33
27
Cody Washburn
Sr
21:43
7:00
33
Milton Federici
Sr
22:11
7:09
35
Tan Nguyen
Sr
23:28
7:34
37




6 Folsom
6-6-6-6-6
Gap: 2:15
102:44
20:33
6:38
139 Matthew Hopper
So
19:42
6:21
24
Gerardo Flores
Jr
19:54
6:25
25
Kaleb Outhavong
Fr
19:57
6:26
26
Austin Carter
Sr
21:13
6:51
30
Christopher Nowell
Jr
21:57
7:05
34
Santiago Cervantes
Jr
23:42
7:39
38




Pl School Total
Time
Points Runr 1 Runr 2 Runr 3 Runr 4 Runr 5 Runr 6 Runr 7 Imp

Under Improvement, the abbreviations are:

  • LY = Beat time from the same course a year ago
  • LR = Beat time from the most recent running of the course
  • PR = Set a new PR
  • PG = Beat personal goal
  • If shaded in this color, this athlete broke the tie with a competitor resulting in his/her team finishing ahead of that competitor.
  • If shaded in this color, this athlete displaced a competitor's scoring runners resulting in his/her team finishing ahead of that competitor.
  • If shaded in this color, this athlete displaced a competitor's scoring runners AND broke a tie resulting in his/her team finishing ahead of that competitor.

All columns are sortable by clicking on the column heading.

Full Individual Race Results - Boys

Pl Name Gr School Time Pace Rank in Squad Rank in School Rank vs Comp Last Year Time
(Δ)
Last Race Time
(Δ)
Last PR
(Δ)
Imp
1 Jose Cruz Fr McClatchy 13:58.8 5:36 1/8 1/8 1/8 You ROCK! (SBP)
2 Luke Bricca Fr Oak Ridge 14:01.7 5:37
3 Austin Streetman So Oak Ridge 14:13.3 5:41
4 Daniel Gin So McClatchy 14:20.2 5:44 2/8 2/8 2/8 You ROCK! (SBP)
5 Joe Shaller So Oak Ridge 14:27.4 5:47
6 Blake Fabian So Oak Ridge 14:37.6 5:51
7 Ian Eckert-Williams Fr McClatchy 14:47.5 5:55 3/8 3/8 2/8
8 Matthew Seefeldt So Roseville 14:51.2 5:56
9 Rohan Nalawadi Fr Oak Ridge 15:19.2 6:08
10 Colin Ryder So Granite Bay 15:19.8 6:08
11 Blake Amado So Roseville 15:26.1 6:10
12 Alejandro Alfaro So Woodcreek 15:26.9 6:11
13 Brandon Aranda So Mira Loma 15:28.4 6:11
14 Declan Molony Fr Mira Loma 15:29.1 6:12
15 James Kurdyumov So Woodcreek 15:32.6 6:13
16 Curtiss Wright Fr Woodcreek 15:37 6:15
17 Awki Banda So Mira Loma 15:37 6:15
18 Oliver Arenchild Fr Oak Ridge 15:39.6 6:16
19 Zaid Alrakabi So Roseville 15:43.3 6:17
20 Raven Maccione So Granite Bay 15:52.7 6:21
21 Matt Griffin So Woodcreek 15:57.4 6:23
22 Taylor Gould So Pleasant Grove 16:01.3 6:25
23 Daniel Wright Fr Folsom 16:04 6:26
24 Keaton Dougherty Fr Granite Bay 16:12.2 6:29
25 Nick Gladwell Fr Oak Ridge 16:13 6:29
26 Connor Frisch Fr Granite Bay 16:14.8 6:30
27 Nolan Vanhonsebrouck Fr Oak Ridge 16:16.1 6:30
28 Daniel Lyon Fr Granite Bay 16:21.3 6:33
29 Alex Ly Fr Woodcreek 16:21.8 6:33
30 Jordan Evans Fr Woodcreek 16:34.2 6:38
31 Henry Powell Fr McClatchy 16:38.3 6:39 4/8 4/8 4/8
32 Zachary Stewart Fr Folsom 16:39.6 6:40
33 Owen Collins So Folsom 16:42.2 6:41
34 Ethan Fleming So Oak Ridge 16:46.7 6:43
35 Jacob Pulsipher So Folsom 16:48.3 6:43
36 Chad Ferriera So Woodcreek 16:49.5 6:44
37 Zach Seminer Fr Roseville 16:51.6 6:45
38 Agustin Peinado So Pleasant Grove 16:52.1 6:45
39 Nick White So Oak Ridge 16:53.1 6:45
40 Andrew Wilmarth So Folsom 16:53.9 6:46
41 Brandon Devereaux So Woodcreek 17:07.6 6:51
42 Matthais Zierhut So Oak Ridge 17:16.4 6:55
43 Mason Kohls Fr Granite Bay 17:20 6:56
44 Adam Gerhards Fr Folsom 17:21.2 6:56
45 Joshua Enabnit Fr Mira Loma 17:21.7 6:57
46 Hersh Joshi Fr Mira Loma 17:21.9 6:57
47 Troy Pawlak So Granite Bay 17:24.3 6:58
48 Derek Baylis Fr McClatchy 17:33.4 7:01 5/8 5/8 6/8
49 Stephen Immeker Fr Pleasant Grove 17:34.6 7:02
50 Chris Webber Fr Folsom 17:41.3 7:05
51 Brent Maher So Oak Ridge 17:41.9 7:05
52 Tim Baker So Woodcreek 17:52.5 7:09
53 Sami Araya Fr Pleasant Grove 17:54.7 7:10
54 Derek Imai Fr McClatchy 17:57.8 7:11 6/8 6/8 5/8
55 Guarav Hedge Fr Granite Bay 17:59.3 7:12
56 Jean Luk Volker So Pleasant Grove 18:11 7:16
57 Louis Houts Fr Roseville 18:11.2 7:16
58 Sid Valenciano So Mira Loma 18:14.7 7:18
59 Kyler Plouffe Fr Mira Loma 18:19.5 7:20
60 Shashank Sudheer Fr Folsom 18:29.4 7:24
61 Rajan Basra Fr Folsom 18:34.5 7:26
62 Maxwel Pimentel Fr Pleasant Grove 18:42.5 7:29
63 Jordan Jolls Fr Woodcreek 19:04 7:38
64 Chase Howes Fr Granite Bay 19:12 7:41
65 Keith Saetern So McClatchy 19:28.4 7:47 7/8 7/8 6/7
66 Christopher Dong So McClatchy 19:43.1 7:53 8/8 8/8 5/7
67 Chris Butler Fr Mira Loma 19:43.6 7:53
68 Vlad Herasimon Fr Mira Loma 19:59.4 8:00
69 Jackson White Fr Pleasant Grove 21:24.6 8:34
70 David Burke Fr Pleasant Grove 21:32.7 8:37
71 Travis Mays Fr Roseville 22:01.1 8:48
Pl Name Gr School Time Pace Rank in Squad Rank in School Rank vs Comp Last Year Time
(Δ)
Last Race Time
(Δ)
Last PR
(Δ)
Imp

Under Improvement, the abbreviations are:

  • LY = Beat time from the same course a year ago
  • LR = Beat time from the most recent running of the course
  • PR = Set a new PR
  • PG = Beat personal goal
  • SBP = Best performance of season based on position of finish relative to the field.

All columns are sortable by clicking on the column heading.

Full Team Race Results - Boys

Group of 5: F/S 1st 5

Pl School
Total
Time
Pts Runr 1 Runr 2 Runr 3 Runr 4 Runr 5 Runr 6 Runr 7 Imp
1 Oak Ridge
2-1-1-1-1
Gap: 1:18
72:39
14:32
5:49
25 Luke Bricca
Fr
14:02
5:37
2
Austin Streetman
So
14:13
5:41
3
Joe Shaller
So
14:27
5:47
5
Blake Fabian
So
14:38
5:51
6
Rohan Nalawadi
Fr
15:19
6:08
9
Oliver Arenchild
Fr
15:40
6:16
18
Nick Gladwell
Fr
16:13
6:29
25
2 McClatchy
1-1-2-2-2
Gap: 3:35
77:18
15:28
6:11
85 Jose Cruz
Fr
13:59
5:36
1
Daniel Gin
So
14:20
5:44
4
Ian Eckert-Williams
Fr
14:48
5:55
7
Henry Powell
Fr
16:38
6:39
30
Derek Baylis
Fr
17:33
7:01
43
Derek Imai
Fr
17:58
7:11
47
Keith Saetern
So
19:28
7:47
53
3 Woodcreek
5-4-4-3-3
Gap: 0:55
78:56
15:47
6:19
92 Alejandro Alfaro
So
15:27
6:11
12
James Kurdyumov
So
15:33
6:13
15
Curtiss Wright
Fr
15:37
6:15
16
Matt Griffin
So
15:57
6:23
21
Alex Ly
Fr
16:22
6:33
28
Jordan Evans
Fr
16:34
6:38
29
Chad Ferriera
So
16:50
6:44
34
4 Granite Bay
4-6-6-5-4
Gap: 1:02
80:01
16:00
6:24
107 Colin Ryder
So
15:20
6:08
10
Raven Maccione
So
15:53
6:21
20
Keaton Dougherty
Fr
16:12
6:29
24
Connor Frisch
Fr
16:15
6:30
26
Daniel Lyon
Fr
16:21
6:33
27
Mason Kohls
Fr
17:20
6:56
38
Troy Pawlak
So
17:24
6:58
42
5 Roseville
3-3-3-4-5
Gap: 3:20
81:03
16:13
6:29
122 Matthew Seefeldt
So
14:51
5:56
8
Blake Amado
So
15:26
6:10
11
Zaid Alrakabi
So
15:43
6:17
19
Zach Seminer
Fr
16:52
6:45
35
Louis Houts
Fr
18:11
7:16
49
Travis Mays
Fr
22:01
8:48
55




6 Mira Loma
6-4-5-6-6
Gap: 1:54
81:18
16:16
6:30
125 Brandon Aranda
So
15:28
6:11
13
Declan Molony
Fr
15:29
6:12
14
Awki Banda
So
15:37
6:15
17
Joshua Enabnit
Fr
17:22
6:57
40
Hersh Joshi
Fr
17:22
6:57
41
Sid Valenciano
So
18:15
7:18
50
Kyler Plouffe
Fr
18:20
7:20
51
7 Folsom
8-7-7-7-7
Gap: 0:50
83:08
16:38
6:39
156 Daniel Wright
Fr
16:04
6:26
23
Zachary Stewart
Fr
16:40
6:40
31
Owen Collins
So
16:42
6:41
32
Jacob Pulsipher
So
16:48
6:43
33
Andrew Wilmarth
So
16:54
6:46
37
Adam Gerhards
Fr
17:21
6:56
39
Chris Webber
Fr
17:41
7:05
45
8 Pleasant Grove
7-8-8-8-8
Gap: 2:10
86:34
17:19
6:55
196 Taylor Gould
So
16:01
6:25
22
Agustin Peinado
So
16:52
6:45
36
Stephen Immeker
Fr
17:35
7:02
44
Sami Araya
Fr
17:55
7:10
46
Jean Luk Volker
So
18:11
7:16
48
Maxwel Pimentel
Fr
18:43
7:29
52
Jackson White
Fr
21:25
8:34
54
Pl School Total
Time
Points Runr 1 Runr 2 Runr 3 Runr 4 Runr 5 Runr 6 Runr 7 Imp

Under Improvement, the abbreviations are:

  • LY = Beat time from the same course a year ago
  • LR = Beat time from the most recent running of the course
  • PR = Set a new PR
  • PG = Beat personal goal
  • If shaded in this color, this athlete broke the tie with a competitor resulting in his/her team finishing ahead of that competitor.
  • If shaded in this color, this athlete displaced a competitor's scoring runners resulting in his/her team finishing ahead of that competitor.
  • If shaded in this color, this athlete displaced a competitor's scoring runners AND broke a tie resulting in his/her team finishing ahead of that competitor.

All columns are sortable by clicking on the column heading.