McClatchy Results from the Granite Bay Invitational at Ancil Hoffman Park on 10/18/13

Girls Results and Stats

Switch to Boys

Girls Individual Results

Runner Gr Squad Time Pace Dist Place Rank in Squad Rank in School Rank vs Comp Last Year Time
(Δ,%)
Last Race Time
(Δ,%)
Last PR
(Δ,%)
Last DPR
(Δ,%)
Imprvmnts
Benavides, Alejandra Sr V 24:32.7 7:55 3.1 47/85 6/8 6/8 4/9
Feickert, Ally Fr V 20:57.2 6:46 3.1 14/85 2/8 2/8 4/9
Govea, Maria Jr V 22:45 7:20 3.1 29/85 5/8 5/8 4/9
Lemke, Brooke So V 20:23.2 6:35 3.1 10/85 1/8 1/8 5/9
Louie, Katherine Sr V 26:22.3 8:30 3.1 62/85 8/8 8/8 3/7 29:44
(3:22,11.3)
You ROCK! (DPR)
Mora, Janelle Sr V 24:55.2 8:02 3.1 53/85 7/8 7/8 4/8 25:45
(0:50,3.2)
You ROCK! (DPR)
Navarrete, Maya Fr F/S 21:31.3 8:37 2.5 26/41 4/5 4/5 4/6
Nelson, Grace Fr F/S 19:06.9 7:39 2.5 12/41 1/5 1/5 7/8
Ramirez, Suzie Fr V 22:01.7 7:06 3.1 21/85 3/8 3/8 4/9
Robinson, Lizzie Sr V 22:09 7:09 3.1 24/85 4/8 4/8 4/9
Schulla, Lydia So F/S 22:48.9 9:08 2.5 31/41 5/5 5/5 4/5
Stivers, Quincy So F/S 21:09 8:28 2.5 24/41 3/5 3/5 5/6 You ROCK! (PG)
Wassom, Anna Fr F/S 20:11.7 8:05 2.5 19/41 2/5 2/5 8/8
Runner Gr Squad Time Pace Dist Place Rank in Squad Rank in School Rank vs Comp Last Year Time
(Δ,%)
Last Race Time
(Δ,%)
Last PR
(Δ,%)
Last DPR
(Δ,%)
Imprvmts

Under Improvement, the abbreviations are:

  • LY = Beat time from the same course a year ago.
  • LR = Beat time from the most recent running of this course.
  • PR = Set a new PR on this course. A "Course PR".
  • PG = Beat personal goal.
  • SBP = Best performance of season based on position of finish relative to the field.
  • DPR = A "Distance Personal Record" - the personal best time considering distance only, not unique course characteristics. Applicable for 2, 2.48(4K), 3, and 3.1(5K) mile courses.
  • DSR = A "Distance Season Record" - same as above, but for the current season only.
  • DTW = "Displace to Win". This athlete, as the 6th or 7th runner on his/her squad, displaced scoring runners from a competitor enabling his/her team to finish ahead of that competitor.
  • TB = "Tiebreaker". As the #6 athlete on his/her squad, this athlete was the tiebreaker enabling his/her team to finish ahead of that competitor.

All columns are sortable by clicking on the column heading.

Girls Team Results

Team Rank of Finish Time
Gap
Dist Avg Pace 1st Place Pace 5th Place Pace Points Win Team Pace Last Year Time
(Δ,%)
Last Race Time
(Δ,%)
Last PR
(Δ,%)
Improvements Runners (Points)
V 1st 5 4/9 108:16
2:22
3.1 6:59 6:35 7:20 96 6:35 Brooke Lemke (10), Ally Feickert (14), Suzie Ramirez (21), Lizzie Robinson (23), Maria Govea (28)
F/S 1st 5 5/5 104:48
3:42
2.5 8:23 7:39 9:08 93 7:21 Grace Nelson (11), Anna Wassom (15), Quincy Stivers (20), Maya Navarrete (22), Lydia Schulla (25)
Team Rank of Finish Time Dist Avg Pace 1st Place Pace 5th Place Pace Points Win Team Pace Last Year Time
(Δ,%)
Last Race Time
(Δ,%)
Last PR
(Δ,%)
Improvements Runners (Points)

Under Improvement, the abbreviations are:

  • LY = Beat time from the same course a year ago
  • LR = Beat time from the most recent running of the course
  • PR = Set a new PR
  • PG = Beat personal goal

All columns are sortable by clicking on the column heading.

Full Individual Race Results - Girls

Pl Name Gr School Time Pace Rank in Squad Rank in School Rank vs Comp Last Year Time
(Δ)
Last Race Time
(Δ)
Last PR
(Δ)
Imp
1 Rachel Peterson Sr Oak Ridge 19:26.4 6:16
2 Phoebe Zeiss Fr Granite Bay 19:40.1 6:21
3 Lauren Mason So Woodcreek 19:49 6:24
4 Alexandra Beitia Fr Granite Bay 19:59.8 6:27
5 Collen Evans Jr Folsom 20:01.4 6:28
6 Angela Dipentino Fr Woodcreek 20:02.3 6:28
7 Teresa Zortman So Woodcreek 20:06 6:29
8 Rylee Mckeon Sr Granite Bay 20:10.6 6:31
9 Briana Dulgar So Oak Ridge 20:21.8 6:34
10 Brooke Lemke So McClatchy 20:23.2 6:35 1/8 1/8 5/9
11 Mikhayla Polivka So Oak Ridge 20:40 6:40
12 Sarah Dolley Fr Oak Ridge 20:40.6 6:40
13 Arial Hendrickson So Oak Ridge 20:52.6 6:44
14 Ally Feickert Fr McClatchy 20:57.2 6:46 2/8 2/8 4/9
15 Taylor Everts Fr Woodcreek 21:03.6 6:48
16 Rosemarie Dipentino Sr Woodcreek 21:07.9 6:49
17 Devyn Everts Jr Woodcreek 21:12.3 6:50
18 Teresa Boatman So Woodcreek 21:14.2 6:51
19 Kaitlyn Liu Jr Mira Loma 21:26.8 6:55
20 Katie Bock Jr Folsom 21:36.1 6:58
21 Suzie Ramirez Fr McClatchy 22:01.7 7:06 3/8 3/8 4/9
22 Noelle Berexa Fr Granite Bay 22:02.3 7:07
23 Lindsey Rowell Jr Woodcreek 22:05.9 7:08
24 Lizzie Robinson Sr McClatchy 22:09 7:09 4/8 4/8 4/9
25 Lindsey Bailey So Folsom 22:14 7:10
26 Maya Murphy-cook So Granite Bay 22:25.2 7:14
27 Caitlynn Lange Fr Folsom 22:40.4 7:19
28 Sabrina Schott Jr Roseville 22:41.4 7:19
29 Maria Govea Jr McClatchy 22:45 7:20 5/8 5/8 4/9
30 Dorian Kariuki Jr Mira Loma 22:45.8 7:21
31 Madison Gomez So Woodcreek 22:47 7:21
32 Alex Balph Sr Pleasant Grove 22:56.4 7:24
33 Jordon Poczobutt Fr Granite Bay 23:06.5 7:27
34 Jean Badroos Jr Woodcreek 23:09.8 7:28
35 Jennifer Gleason Sr Roseville 23:21.6 7:32
36 Eliza Harding Fr Folsom 23:27.5 7:34
37 Laura Bohannon Fr Woodcreek 23:34.6 7:36
38 Sarah Tietjen Jr Woodcreek 23:52.8 7:42
39 Katie Chalfant Jr Woodcreek 23:56 7:43
40 Miriam Flinders Jr Granite Bay 23:57.7 7:44
41 Erin Johl Sr Folsom 23:59.4 7:44
42 Alex Amador Jr Woodcreek 24:03 7:45
43 Ane Archuleta Sr Pleasant Grove 24:06.8 7:47
44 Janelle Stepper Sr Roseville 24:08.4 7:47
45 Kalena Young Jr Folsom 24:16.3 7:50
46 Kyla Mavy Jr Folsom 24:28.8 7:54
47 Alejandra Benavides Sr McClatchy 24:32.7 7:55 6/8 6/8 4/9
48 Hannah Smith Sr Mira Loma 24:32.9 7:55
49 Stephani Rodness Jr Pleasant Grove 24:32.9 7:55
50 Riley Pimentel Sr Pleasant Grove 24:35.5 7:56
51 Anna Britzman Sr Mira Loma 24:40.3 7:58
52 Aubrei Stahl Jr Roseville 24:51.1 8:01
53 Janelle Mora Sr McClatchy 24:55.2 8:02 7/8 7/8 4/8
54 Jennifer Rees Sr Folsom 25:00.7 8:04
55 Lauren Hisatomi Sr Pleasant Grove 25:31 8:14
56 Shannon Klotz Jr Bradshaw Christian 25:41.1 8:17
57 Hannah Pawlek Jr Oak Ridge 25:43.6 8:18
58 Seienna Papini Jr Roseville 25:51.9 8:21
59 Anna Kilgrow Jr Pleasant Grove 25:55.3 8:22
60 Jady Hong Sr Pleasant Grove 26:13.4 8:28
61 Yasmina Padilla So Bradshaw Christian 26:18.2 8:29
62 Katherine Louie Sr McClatchy 26:22.3 8:30 8/8 8/8 3/7
63 Helen Wakefield Sr Mira Loma 26:25.2 8:31
64 Molly Weber Jr Pleasant Grove 26:26.2 8:32
65 Samantha Womack Jr Pleasant Grove 26:26.5 8:32
66 Justice Feusi Sr Pleasant Grove 26:37.4 8:35
67 Jennifer Colridge Jr Pleasant Grove 26:38.5 8:36
68 Lily Player Jr Woodcreek 26:43.1 8:37
69 Carissa Peri Jr Roseville 26:50.9 8:40
70 Anita Souv Sr Mira Loma 27:05.1 8:44
71 Amanda Pokorney Jr Mira Loma 27:07.1 8:45
72 Kaeti Park Sr Folsom 27:21.9 8:50
73 Vivienne Macias Fr Bradshaw Christian 27:32.4 8:53
74 Citlali Velazquez Jr Granite Bay 27:59 9:02
75 Abbey Sirak Fr Bradshaw Christian 28:07.6 9:04
76 Danielle Olson Sr Pleasant Grove 28:20.6 9:09
77 Haylee Sex Jr Roseville 28:20.9 9:09
78 Raine Howard Jr Roseville 28:48.2 9:17
79 Haley Guardino Jr Roseville 28:54.3 9:19
80 Stella Werre Jr Mira Loma 30:08.7 9:43
81 Nicola Roberts Jr Mira Loma 31:07.5 10:02
82 Sami Jo Sanfelice Jr Oak Ridge 31:24.9 10:08
83 Hannah Friedman Jr Bradshaw Christian 31:34.5 10:11
84 Bailey Brown Sr Pleasant Grove 32:20.7 10:26
85 Lauren Dunaway Fr Bradshaw Christian 33:01.7 10:39
Pl Name Gr School Time Pace Rank in Squad Rank in School Rank vs Comp Last Year Time
(Δ)
Last Race Time
(Δ)
Last PR
(Δ)
Imp

Under Improvement, the abbreviations are:

  • LY = Beat time from the same course a year ago
  • LR = Beat time from the most recent running of the course
  • PR = Set a new PR
  • PG = Beat personal goal
  • SBP = Best performance of season based on position of finish relative to the field.

All columns are sortable by clicking on the column heading.

Full Team Race Results - Girls

Group of 5: V 1st 5

Pl School
Total
Time
Pts Runr 1 Runr 2 Runr 3 Runr 4 Runr 5 Runr 6 Runr 7 Imp
1 Oak Ridge
1-3-3-2-1
Gap: 1:26
102:01
20:24
6:35
46 Rachel Peterson
Sr
19:26
6:16
1
Briana Dulgar
So
20:22
6:34
9
Mikhayla Polivka
So
20:40
6:40
11
Sarah Dolley
Fr
20:41
6:40
12
Arial Hendrickson
So
20:53
6:44
13
Hannah Pawlek
Jr
25:44
8:18
48
Sami Jo Sanfelice
Jr
31:25
10:08
60
2 Woodcreek
3-2-2-1-2
Gap: 1:19
102:09
20:26
6:35
47 Lauren Mason
So
19:49
6:24
3
Angela Dipentino
Fr
20:02
6:28
6
Teresa Zortman
So
20:06
6:29
7
Taylor Everts
Fr
21:04
6:48
15
Rosemarie Dipentino
Sr
21:08
6:49
16
Devyn Everts
Jr
21:12
6:50
17
Teresa Boatman
So
21:14
6:51
18
3 Granite Bay
2-1-1-3-3
Gap: 2:45
104:18
20:52
6:44
61 Phoebe Zeiss
Fr
19:40
6:21
2
Alexandra Beitia
Fr
20:00
6:27
4
Rylee Mckeon
Sr
20:11
6:31
8
Noelle Berexa
Fr
22:02
7:07
22
Maya Murphy-cook
So
22:25
7:14
25
Jordon Poczobutt
Fr
23:07
7:27
31
Miriam Flinders
Jr
23:58
7:44
34
4 McClatchy
5-4-4-4-4
Gap: 2:22
108:16
21:39
6:59
96 Brooke Lemke
So
20:23
6:35
10
Ally Feickert
Fr
20:57
6:46
14
Suzie Ramirez
Fr
22:02
7:06
21
Lizzie Robinson
Sr
22:09
7:09
23
Maria Govea
Jr
22:45
7:20
28
Alejandra Benavides
Sr
24:33
7:55
39
Janelle Mora
Sr
24:55
8:02
45
5 Folsom
4-5-5-5-5
Gap: 3:26
109:59
22:00
7:06
108 Collen Evans
Jr
20:01
6:28
5
Katie Bock
Jr
21:36
6:58
20
Lindsey Bailey
So
22:14
7:10
24
Caitlynn Lange
Fr
22:40
7:19
26
Eliza Harding
Fr
23:28
7:34
33
Erin Johl
Sr
23:59
7:44
35
Kalena Young
Jr
24:16
7:50
38
6 Mira Loma
6-6-6-6-6
Gap: 4:58
119:51
23:58
7:44
184 Kaitlyn Liu
Jr
21:27
6:55
19
Dorian Kariuki
Jr
22:46
7:21
29
Hannah Smith
Sr
24:33
7:55
40
Anna Britzman
Sr
24:40
7:58
43
Helen Wakefield
Sr
26:25
8:31
53
Anita Souv
Sr
27:05
8:44
55
Amanda Pokorney
Jr
27:07
8:45
56
7 Roseville
7-7-7-7-7
Gap: 3:11
120:54
24:11
7:48
189 Sabrina Schott
Jr
22:41
7:19
27
Jennifer Gleason
Sr
23:22
7:32
32
Janelle Stepper
Sr
24:08
7:47
37
Aubrei Stahl
Jr
24:51
8:01
44
Seienna Papini
Jr
25:52
8:21
49
Carissa Peri
Jr
26:51
8:40
54
Haylee Sex
Jr
28:21
9:09
59
8 Pleasant Grove
8-8-8-8-8
Gap: 2:35
121:43
24:21
7:51
195 Alex Balph
Sr
22:56
7:24
30
Ane Archuleta
Sr
24:07
7:47
36
Stephani Rodness
Jr
24:33
7:55
41
Riley Pimentel
Sr
24:36
7:56
42
Lauren Hisatomi
Sr
25:31
8:14
46
Anna Kilgrow
Jr
25:55
8:22
50
Jady Hong
Sr
26:13
8:28
51
9 Bradshaw Christian
9-9-9-9-9
Gap: 5:53
139:14
27:51
8:59
275 Shannon Klotz
Jr
25:41
8:17
47
Yasmina Padilla
So
26:18
8:29
52
Vivienne Macias
Fr
27:32
8:53
57
Abbey Sirak
Fr
28:08
9:04
58
Hannah Friedman
Jr
31:35
10:11
61
Lauren Dunaway
Fr
33:02
10:39
62




Pl School Total
Time
Points Runr 1 Runr 2 Runr 3 Runr 4 Runr 5 Runr 6 Runr 7 Imp

Under Improvement, the abbreviations are:

  • LY = Beat time from the same course a year ago
  • LR = Beat time from the most recent running of the course
  • PR = Set a new PR
  • PG = Beat personal goal
  • If shaded in this color, this athlete broke the tie with a competitor resulting in his/her team finishing ahead of that competitor.
  • If shaded in this color, this athlete displaced a competitor's scoring runners resulting in his/her team finishing ahead of that competitor.
  • If shaded in this color, this athlete displaced a competitor's scoring runners AND broke a tie resulting in his/her team finishing ahead of that competitor.

All columns are sortable by clicking on the column heading.

Full Individual Race Results - Girls

Pl Name Gr School Time Pace Rank in Squad Rank in School Rank vs Comp Last Year Time
(Δ)
Last Race Time
(Δ)
Last PR
(Δ)
Imp
1 Madison Meade Fr Roseville 16:21.8 6:33
1 Dilnoza Khuudoyber So Mira Loma 39:40.3 15:52
2 Sara Fisher Fr Pleasant Grove 17:09.8 6:52
2 Caeli Hall Jr Mira Loma 40:17.7 16:07
3 Aryana Archuleta So Pleasant Grove 17:14.3 6:54
4 Alexis Miller Fr Oak Ridge 17:23.5 6:57
5 Emma Sessano So Roseville 18:02.5 7:13
6 Rebekah Golden Fr Pleasant Grove 18:24.6 7:22
7 Kristine Dunn Fr Granite Bay 18:30.3 7:24
8 Kaitlyn Pon Fr Roseville 18:33.3 7:25
9 Megan Chalfant Fr Woodcreek 18:33.9 7:26
10 Katrina Bresniker Fr Granite Bay 18:37.3 7:27
11 Danel Camacho So Roseville 19:01.3 7:37
12 Grace Nelson Fr McClatchy 19:06.9 7:39 1/5 1/5 7/8
13 Katie Sanfelice Fr Oak Ridge 19:10.1 7:40
14 Amy Sullivan So Woodcreek 19:19.7 7:44
15 Marissa Mavy Fr Folsom 19:19.8 7:44
16 Katrina Campbell Fr Woodcreek 19:27.4 7:47
17 Anna Adams Fr Folsom 19:31.1 7:48
18 Sabrina Baioni So Roseville 19:58.3 7:59
19 Anna Wassom Fr McClatchy 20:11.7 8:05 2/5 2/5 8/8
20 Aliya Chen So Mira Loma 20:11.9 8:05
21 Amanda Ly Fr Woodcreek 20:18 8:07
22 Ravina Sidhu Fr Mira Loma 20:22.2 8:09
23 Rianna Davison Fr Mira Loma 20:26.7 8:11
24 Quincy Stivers So McClatchy 21:09 8:28 3/5 3/5 5/6
25 Felicia Chen So Mira Loma 21:17.3 8:31
26 Maya Navarrete Fr McClatchy 21:31.3 8:37 4/5 4/5 4/6
27 Colette Curran So Granite Bay 21:56 8:46
28 Emily Dewolfe Fr Pleasant Grove 22:14.6 8:54
29 Erica Carpenter Fr Pleasant Grove 22:33.7 9:01
30 Larissa Moffat Fr Granite Bay 22:43.8 9:06
31 Lydia Schulla So McClatchy 22:48.9 9:08 5/5 5/5 4/5
32 Lillian Young So Mira Loma 23:06.2 9:14
33 Breanna Thomas So Mira Loma 24:38.3 9:51
34 Gagan Singh Fr Mira Loma 24:38.3 9:51
35 Haley Holthaus Fr Mira Loma 24:48.5 9:55
36 Karla Alvarez Fr Mira Loma 25:24.9 10:10
37 Isabel Alvarado Fr Woodcreek 25:33.1 10:13
38 Sri Mechineni Fr Mira Loma 26:10 10:28
39 Taijah Gallegos Fr Mira Loma 26:50.2 10:44
40 Jasleen Rehill So Mira Loma 27:48.3 11:07
41 Allie Rheams Fr Mira Loma 28:31.9 11:25
Pl Name Gr School Time Pace Rank in Squad Rank in School Rank vs Comp Last Year Time
(Δ)
Last Race Time
(Δ)
Last PR
(Δ)
Imp

Under Improvement, the abbreviations are:

  • LY = Beat time from the same course a year ago
  • LR = Beat time from the most recent running of the course
  • PR = Set a new PR
  • PG = Beat personal goal
  • SBP = Best performance of season based on position of finish relative to the field.

All columns are sortable by clicking on the column heading.

Full Team Race Results - Girls

Group of 5: F/S 1st 5

Pl School
Total
Time
Pts Runr 1 Runr 2 Runr 3 Runr 4 Runr 5 Runr 6 Runr 7 Imp
1 Roseville
1-2-1-1-1
Gap: 3:37
91:57
18:23
7:21
39 Madison Meade
Fr
16:22
6:33
1
Emma Sessano
So
18:03
7:13
6
Kaitlyn Pon
Fr
18:33
7:25
8
Danel Camacho
So
19:01
7:37
10
Sabrina Baioni
So
19:58
7:59
14








2 Mira Loma
1-1-3-2-2
Gap: -19:14
140:59
28:12
11:17
57 Dilnoza Khuudoyber
So
39:40
15:52
1
Caeli Hall
Jr
40:18
16:07
3
Aliya Chen
So
20:12
8:05
16
Ravina Sidhu
Fr
20:22
8:09
18
Rianna Davison
Fr
20:27
8:11
19
Felicia Chen
So
21:17
8:31
21
Lillian Young
So
23:06
9:14
26
3 Pleasant Grove
3-3-1-2-3
Gap: 5:24
97:37
19:31
7:49
62 Sara Fisher
Fr
17:10
6:52
3
Aryana Archuleta
So
17:14
6:54
5
Rebekah Golden
Fr
18:25
7:22
7
Emily Dewolfe
Fr
22:15
8:54
23
Erica Carpenter
Fr
22:34
9:01
24








4 Woodcreek
4-4-4-4-4
Gap: 6:59
103:12
20:38
8:15
78 Megan Chalfant
Fr
18:34
7:26
9
Amy Sullivan
So
19:20
7:44
12
Katrina Campbell
Fr
19:27
7:47
13
Amanda Ly
Fr
20:18
8:07
17
Isabel Alvarado
Fr
25:33
10:13
27








5 McClatchy
5-5-5-5-5
Gap: 3:42
104:48
20:58
8:23
93 Grace Nelson
Fr
19:07
7:39
11
Anna Wassom
Fr
20:12
8:05
15
Quincy Stivers
So
21:09
8:28
20
Maya Navarrete
Fr
21:31
8:37
22
Lydia Schulla
So
22:49
9:08
25








Pl School Total
Time
Points Runr 1 Runr 2 Runr 3 Runr 4 Runr 5 Runr 6 Runr 7 Imp

Under Improvement, the abbreviations are:

  • LY = Beat time from the same course a year ago
  • LR = Beat time from the most recent running of the course
  • PR = Set a new PR
  • PG = Beat personal goal
  • If shaded in this color, this athlete broke the tie with a competitor resulting in his/her team finishing ahead of that competitor.
  • If shaded in this color, this athlete displaced a competitor's scoring runners resulting in his/her team finishing ahead of that competitor.
  • If shaded in this color, this athlete displaced a competitor's scoring runners AND broke a tie resulting in his/her team finishing ahead of that competitor.

All columns are sortable by clicking on the column heading.