McClatchy Results from the Sac Joaquin Section Finals at Willow Hill Reservoir on 11/15/14

Girls Results and Stats

Switch to Boys

Girls Individual Results

Runner Gr Squad Time Pace Dist Place Rank in Squad Rank in School Rank vs Comp Last Year Time
(Δ,%)
Last Race Time
(Δ,%)
Last PR
(Δ,%)
Last DPR
(Δ,%)
Imprvmnts
Nowag-Nelson, Clarissa Fr V 19:05 6:17 3.04 12/74 1/1 1/1 7/18 19:49
(0:44,3.7)
19:49
(0:44,3.7)
You ROCK! (LR, PR)
Runner Gr Squad Time Pace Dist Place Rank in Squad Rank in School Rank vs Comp Last Year Time
(Δ,%)
Last Race Time
(Δ,%)
Last PR
(Δ,%)
Last DPR
(Δ,%)
Imprvmts

Under Improvement, the abbreviations are:

  • LY = Beat time from the same course a year ago.
  • LR = Beat time from the most recent running of this course.
  • PR = Set a new PR on this course. A "Course PR".
  • PG = Beat personal goal.
  • SBP = Best performance of season based on position of finish relative to the field.
  • DPR = A "Distance Personal Record" - the personal best time considering distance only, not unique course characteristics. Applicable for 2, 2.48(4K), 3, and 3.1(5K) mile courses.
  • DSR = A "Distance Season Record" - same as above, but for the current season only.
  • DTW = "Displace to Win". This athlete, as the 6th or 7th runner on his/her squad, displaced scoring runners from a competitor enabling his/her team to finish ahead of that competitor.
  • TB = "Tiebreaker". As the #6 athlete on his/her squad, this athlete was the tiebreaker enabling his/her team to finish ahead of that competitor.

All columns are sortable by clicking on the column heading.

Full Individual Race Results - Girls

Pl Name Gr School Time Pace Rank in Squad Rank in School Rank vs Comp Last Year Time
(Δ)
Last Race Time
(Δ)
Last PR
(Δ)
Imp
1 Fiona O'keeffe Jr Davis Sr. 16:57 5:35
2 Angela Dipentino So Woodcreek 18:26 6:04
3 Kaitlin Derry Jr Bella Vista 18:30 6:05
4 Sofia Castiglioni So Davis Sr. 18:39 6:08
5 Hannah Wohlenberg Jr Bella Vista 18:40 6:08
6 Nora Pizzella Jr Nevada Union 18:48 6:11
7 Cessair Mckinney So Bella Vista 18:52 6:12
8 Alexandra Beitia So Granite Bay 18:56 6:14
9 Erika Wolf So Nevada Union 18:57 6:14
10 Miranda Myers Sr St Francis (sac) 18:59 6:15
11 Peyton Bilo Sr St Francis (sac) 19:05 6:17
12 Clarissa Nowag-Nelson Fr McClatchy 19:05 6:17 1/1 1/1 7/18 19:49
(0:44)
19:49
(0:44)
You ROCK! (LR, PR)
13 Alysia Foley Fr Armijo 19:14 6:20
14 Maggie Mcmanis Sr Davis Sr. 19:15 6:20
15 Ava Nkadi Fr St Francis (sac) 19:17 6:21
16 Brook Eberle Jr Bella Vista 19:23 6:23
17 Arial Hendrickson Jr Oak Ridge 19:26 6:24
18 Lauren Mason Jr Woodcreek 19:29 6:25
19 Phoebe Zeiss So Granite Bay 19:36 6:27
20 Sydney Vandegrift Fr St Francis (sac) 19:39 6:28
21 Ariane Arndt Jr St Francis (sac) 19:51 6:32
22 Haley Adel Jr Kennedy 19:53 6:32
23 Kamra Newton Sr Monterey Trail 19:53 6:32
24 Muna Alhamad Sr Folsom 19:56 6:33
25 Anya Cooper-hynell Fr Nevada Union 19:57 6:34
26 Renny Castanon Sr Bella Vista 20:00 6:35
27 Annika Melquist Fr Woodcreek 20:04 6:36
28 Haley Boynton Jr Lodi 20:06 6:37
29 Claire Dicker Sr Davis Sr. 20:07 6:37
30 Lauren Windmiller So Sheldon 20:11 6:38
31 Mikhayla Polivka Jr Oak Ridge 20:13 6:39
32 Joy Castro-wehr Jr Nevada Union 20:19 6:41
33 Jasmine Casillas Jr Davis Sr. 20:20 6:41
34 Taylor Everts So Woodcreek 20:22 6:42
35 Katie Bock Sr Folsom 20:25 6:43
36 Kirah Overman Jr Armijo 20:29 6:44
37 Chase Worthen Jr St Francis (sac) 20:35 6:46
38 Kat Copeland So Folsom 20:37 6:47
39 Leigh Hull Fr Armijo 20:40 6:48
40 Elisabeth Mccallum Sr Woodcreek 20:42 6:49
41 Rachel Pajer Fr Folsom 20:42 6:49
42 Jeanne-marie Mcpherson Sr Davis Sr. 20:43 6:49
43 Kendall Herod Jr Cosumnes Oaks 20:46 6:50
44 Kayln Jones Sr Cosumnes Oaks 20:46 6:50
45 Teresa Boatman Jr Woodcreek 20:53 6:52
46 Teresa Zortman Jr Woodcreek 21:00 6:54
47 Regina Nyareso Sr Monterey Trail 21:00 6:54
48 Julia Flohr Jr Merrill West 21:06 6:56
49 Gloria Dabiri Jr Oak Ridge 21:12 6:58
50 Ariel Medina Sr St Francis (sac) 21:19 7:01
51 Sarah Dolley So Oak Ridge 21:21 7:01
52 Haley Dean Fr Oak Ridge 21:21 7:01
53 Emily Smith Jr Bella Vista 21:22 7:02
54 Kaitlin Spencer Sr Tracy 21:30 7:04
55 Colleen Evans Sr Folsom 21:35 7:06
56 Savannah Mendoza Jr Modesto 21:36 7:06
57 Mykala Elder Sr Armijo 21:40 7:08
58 Amanpreet Kaur Sr Armijo 21:42 7:08
59 Jordon Poczobutt So Granite Bay 21:43 7:09
60 Nicole Zenzola Jr Granite Bay 21:52 7:12
61 Malia Luna Fr Granite Bay 21:56 7:13
62 Katrina Bresniker So Granite Bay 21:57 7:13
63 Grace Ferguson Sr Lodi 22:02 7:15
64 Amber Van Hecke Sr Nevada Union 22:07 7:17
65 Elise Chu Jr Davis Sr. 22:13 7:18
66 Kendall Derry Jr Bella Vista 22:22 7:21
67 Michelle Hanson Sr Folsom 22:29 7:24
68 Ayomide Wowo Jr Cosumnes Oaks 22:36 7:26
69 Sydnie Barboza Sr Cosumnes Oaks 22:53 7:32
70 Soso Amatoru Jr Armijo 23:20 7:41
71 Natalia Sandoval Sr Cosumnes Oaks 23:29 7:43
72 Noelle Berexa So Granite Bay 24:24 8:02
73 Haley Duclos Sr Cosumnes Oaks 25:39 8:26
74 Christiana Connors Sr Cosumnes Oaks 25:39 8:26
Pl Name Gr School Time Pace Rank in Squad Rank in School Rank vs Comp Last Year Time
(Δ)
Last Race Time
(Δ)
Last PR
(Δ)
Imp

Under Improvement, the abbreviations are:

  • LY = Beat time from the same course a year ago
  • LR = Beat time from the most recent running of the course
  • PR = Set a new PR
  • PG = Beat personal goal
  • SBP = Best performance of season based on position of finish relative to the field.

All columns are sortable by clicking on the column heading.

All Girls Races

12 races + combined.

Race Win Runr Win Team
All All at 3.04 mi
All at 2.1 mi
All at 3.04 mi
All at 2.1 mi
F/S D1 Simone Abdur-rahim, Fr, 13:08, Cosumnes Oaks St Francis (sac), 69:17, 47
F/S D2 Yoanna Arenas, So, 14:07, Vacaville Vintage, 75:17, 45
F/S D3 Lindsay Constancio, So, 13:43, El Dorado El Dorado, 73:53, 37
F/S D4 Brittany Barbero, So, 14:16, Amador Christian Brothers, 77:55, 31
F/S D5 Renae Machuca, Fr, 14:15, Mountain House n/a
JV D12 Claire Tami, Fr, 20:24, Woodcreek St Francis (sac), 107:58, 39
JV D345 Cadence Mckibben, Jr, 20:23, Placer El Dorado, 109:52, 41
V D1 Fiona O'keeffe, Jr, 16:57, Davis Sr. Bella Vista, 95:25, 53
V D2 Kathryn Loken, So, 18:53, Del Campo Del Campo, 102:04, 61
V D3 Sarah Anderson, Jr, 18:51, Vista Del Lago Vista Del Lago, 100:18, 55
V D4 Cassi Land, Fr, 18:51, Sonora Amador, 104:21, 64
V D5 Katarina Stashyn, Jr, 20:27, Vacaville Christian Vacaville Christian, 113:10, 31

All Boys Races

17 races + combined.

Race Win Runr Win Team
All All at 3.04 mi
All at 2.1 mi
All at 3.04 mi
All at 2.1 mi
Fr D1 John Hagerman, Fr, 11:08, Merced Bella Vista, 58:45, 23
Fr D2 Ryan Ioanidis, Fr, 11:21, Mira Loma Whitney, 63:24, 58
Fr D3 Daniel Prado, Fr, 12:13, Oakdale Oakdale, 65:13, 33
Fr D4 Karl Winter, Fr, 12:03, St Marys St Marys, 63:58, 19
Fr D5 Mario Calderon, Fr, 13:30, Mountain House Millennium, 82:06, 15
JV D12 Cristian Hernandez, Sr, 17:33, Jesuit Davis Sr., 90:56, 43
JV D345 Jackson Mcilroy, So, 17:31, Sonora Vista Del Lago, 94:20, 32
So D1 Robert Bell, So, 11:17, Jesuit Modesto, 59:40, 63
So D2 Trenton Macktinger, Fr, 11:29, Del Oro Del Oro, 61:11, 37
So D3 Grayson Egbert, Fr, 11:50, El Dorado El Dorado, 61:39, 43
So D4 Colby Dibble, So, 12:19, Summerville Dixon, 65:03, 38
So D5 Andrew Priela-soto, So, 13:50, Millennium n/a
V D1 Sean Kurdy, Jr, 15:43, Jesuit Davis Sr., 82:20, 39
V D2 Edward Chance, Sr, 15:33, Del Campo Del Campo, 82:55, 58
V D3 Moshe Mccarter-ribak, Sr, 15:59, Placer Placer, 82:55, 28
V D4 Nolan Gerlach, Sr, 16:27, Dixon Dixon, 86:20, 57
V D5 Mario Perez, Sr, 16:35, Delta Charter Golden Sierra, 93:09, 38