McClatchy Results from the Sac Joaquin Subsection at Frogtown on 11/4/06

Girls Results and Stats

Switch to Boys

Girls Individual Results

Runner Gr Squad Time Pace Dist Place Rank in Squad Rank in School Rank vs Comp Last Year Time
(Δ,%)
Last Race Time
(Δ,%)
Last PR
(Δ,%)
Last DPR
(Δ,%)
Imprvmnts
Do, Lien So V 23:16 7:45 3 72/122 5/7 5/7 8/15
Knox, Kelsey Jr V 21:02 7:01 3 22/122 1/7 1/7 10/26 21:09
(0:07,0.6)
21:09
(0:07,0.6)
21:09
(0:07,0.6)
You ROCK! (LR, PR, DPR)
Lau, Amber Fr V 25:25 8:28 3 100/122 7/7 7/7 5/10
Pritchard, Alexis Jr V 21:18 7:06 3 25/122 2/7 2/7 5/22
Silva, Tiana So V 23:44 7:55 3 82/122 6/7 6/7 7/13 You ROCK! (SBP)
Sovereign, Lana Sr V 22:58 7:39 3 63/122 4/7 4/7 8/17 23:05
(0:07,0.5)
23:05
(0:07,0.5)
23:05
(0:07,0.5)
23:05
(0:07,0.5)
You ROCK! (LY, LR, PR, DPR)
Wing, Sara So V 21:53 7:18 3 42/122 3/7 3/7 6/19 You ROCK! (SBP)
Runner Gr Squad Time Pace Dist Place Rank in Squad Rank in School Rank vs Comp Last Year Time
(Δ,%)
Last Race Time
(Δ,%)
Last PR
(Δ,%)
Last DPR
(Δ,%)
Imprvmts

Under Improvement, the abbreviations are:

  • LY = Beat time from the same course a year ago.
  • LR = Beat time from the most recent running of this course.
  • PR = Set a new PR on this course. A "Course PR".
  • PG = Beat personal goal.
  • SBP = Best performance of season based on position of finish relative to the field.
  • DPR = A "Distance Personal Record" - the personal best time considering distance only, not unique course characteristics. Applicable for 2, 2.48(4K), 3, and 3.1(5K) mile courses.
  • DSR = A "Distance Season Record" - same as above, but for the current season only.
  • DTW = "Displace to Win". This athlete, as the 6th or 7th runner on his/her squad, displaced scoring runners from a competitor enabling his/her team to finish ahead of that competitor.
  • TB = "Tiebreaker". As the #6 athlete on his/her squad, this athlete was the tiebreaker enabling his/her team to finish ahead of that competitor.

All columns are sortable by clicking on the column heading.

Girls Team Results

Team Rank of Finish Time
Gap
Dist Avg Pace 1st Place Pace 5th Place Pace Points Win Team Pace Last Year Time
(Δ,%)
Last Race Time
(Δ,%)
Last PR
(Δ,%)
Improvements Runners (Points)
V 1st 5 6/15 110:27
2:14
3 7:22 7:01 7:45 201 6:38 Kelsey Knox (20), Alexis Pritchard (23), Sara Wing (37), Lana Sovereign (57), Lien Do (64)
Team Rank of Finish Time Dist Avg Pace 1st Place Pace 5th Place Pace Points Win Team Pace Last Year Time
(Δ,%)
Last Race Time
(Δ,%)
Last PR
(Δ,%)
Improvements Runners (Points)

Under Improvement, the abbreviations are:

  • LY = Beat time from the same course a year ago
  • LR = Beat time from the most recent running of the course
  • PR = Set a new PR
  • PG = Beat personal goal

All columns are sortable by clicking on the column heading.

Full Individual Race Results - Girls

Pl Name Gr School Time Pace Rank in Squad Rank in School Rank vs Comp Last Year Time
(Δ)
Last Race Time
(Δ)
Last PR
(Δ)
Imp
1 Laurynne Chetelat Jr DAVIS SR. 19:37 6:32
2 Maddie Hall So DAVIS SR. 19:42 6:34
3 Amanda Innes So GRACE DAVIS 19:47 6:36
4 Jonah Weeks Jr DAVIS SR. 19:56 6:39
5 Sarah Rico Jr WEST MERRILL 20:00 6:40
6 Emily Dimond So DAVIS SR. 20:03 6:41
7 Katie Drueen Jr MODESTO 20:04 6:41
8 Maria Malone So FOLSOM 20:08 6:43
9 Allison Manderfield Sr DAVIS SR. 20:08 6:43
10 Crystal Esparza Jr BEYER 20:10 6:43
11 Samantha Reardon Jr BEYER 20:12 6:44
12 Sable Browning Jr MERCED 20:16 6:45
13 Megan Fullmer Sr YUBA CITY 20:19 6:46
14 Casey O'Day Sr FOLSOM 20:21 6:47
15 Jenna Fritz So DAVIS SR. 20:28 6:49
16 Rachel Rucireta So FOLSOM 20:31 6:50
17 Shelly Pugh Sr FOLSOM 20:32 6:51
18 Morgan Pugh Fr FOLSOM 20:40 6:53
19 Nora Norvell So DAVIS SR. 20:49 6:56
20 Liz Jaureguy Sr TURLOCK 20:54 6:58
21 Sophia Villalobos Jr GRACE DAVIS 20:56 6:59
22 Kelsey Knox Jr McClatchy 21:02 7:01 1/7 1/7 10/26 21:09
(0:07)
21:09
(0:07)
You ROCK! (LR, PR)
23 Jillian Carli Sr LODI 21:02 7:01
24 Jessica Miller So FOLSOM 21:13 7:04
25 Alexis Pritchard Jr McClatchy 21:18 7:06 2/7 2/7 5/22
26 Nydia Ramos Jr FRANKLIN (EG) 21:19 7:06
27 Ali Battig Sr MODESTO 21:20 7:07
28 Trella Chrisco Jr NAPA 21:24 7:08
29 Laura Rodrigues Jr NEVADA UNION 21:27 7:09
30 Erica Cuellar Sr MODESTO 21:32 7:11
31 Hannah Harrison Sr NEVADA UNION 21:33 7:11
32 Stephanie Stavrianoud So MODESTO 21:33 7:11
33 Vanessa Diaz Sr EDISON 21:34 7:11
34 Allison Van Kessel Jr SHELDON 21:35 7:12
35 Jade Lewis Sr MODESTO 21:36 7:12
36 Betty Meza So LODI 21:38 7:13
37 Yvette Castillo Sr BEYER 21:39 7:13
38 Danielle Harsch Sr FOLSOM 21:40 7:13
39 Jordan Rodriguez So LODI 21:45 7:15
40 Leighann Barton So TURLOCK 21:50 7:17
41 Jennifer Brawley Jr TRACY 21:53 7:18
42 Sara Wing So McClatchy 21:53 7:18 3/7 3/7 6/19 You ROCK! (SBP)
43 Yuliya Derebenskiy Sr SHELDON 21:54 7:18
44 Melanie Yee Jr FRANKLIN (EG) 21:56 7:19
45 Stephanie Vega Sr FRANKLIN (EG) 21:59 7:20
46 Laura Woznick Sr LODI 22:03 7:21
47 Nina Pardo Sr NAPA 22:14 7:25
48 Christina Veneman Jr MODESTO 22:15 7:25
49 Cherish Ignacio Sr LINCOLN (S) 22:18 7:26
50 Lindsey Eastman Jr FRANKLIN (EG) 22:20 7:27
51 Hannah Webb Fr NEVADA UNION 22:24 7:28
52 Emily Love Jr GRACE DAVIS 22:27 7:29
53 Kristina Blackwood Sr ELK GROVE 22:32 7:31
54 Erinn Ramirez Fr NEVADA UNION 22:37 7:32
55 Amanda Sammut Jr YUBA CITY 22:41 7:34
56 Brittany Couillard Jr LINCOLN (S) 22:45 7:35
57 Samantha Carli Sr LODI 22:46 7:35
58 Sacha Guider So BEYER 22:51 7:37
59 Shannon McElligott So LODI 22:51 7:37
60 Angelica Perez So TURLOCK 22:55 7:38
61 Jennifer Wong Sr KENNEDY 22:56 7:39
62 Kathryn Heberling Sr ELK GROVE 22:57 7:39
63 Lana Sovereign Sr McClatchy 22:58 7:39 4/7 4/7 8/17 23:05
(0:07)
23:05
(0:07)
23:05
(0:07)
You ROCK! (LY, LR, PR)
64 Megan Schneiders Jr VINTAGE 22:59 7:40
65 Allison Chapple Sr NEVADA UNION 22:59 7:40
66 Andrea Johnson Jr STAGG 23:02 7:41
67 Stehpanie Marroquin So TURLOCK 23:06 7:42
68 Drina Fujishige So LINCOLN (S) 23:07 7:42
69 Monique Hamlet Fr BEYER 23:08 7:43
70 Erica Bergkamp Sr YUBA CITY 23:09 7:43
71 Gaby Buccinio So FRANKLIN (EG) 23:16 7:45
72 Lien Do So McClatchy 23:16 7:45 5/7 5/7 8/15
73 Jillian Mackenzie Jr NEVADA UNION 23:18 7:46
74 Ashlee Jones Jr ELK GROVE 23:20 7:47
75 Amarpreet Everest Jr YUBA CITY 23:27 7:49
76 Cecilia Robles Jr TRACY 23:28 7:49
77 Alli Lenning Sr VINTAGE 23:35 7:52
78 Nisa Shinagawa Jr LINCOLN (S) 23:39 7:53
79 Alex Bryan Jr FRANKLIN (EG) 23:41 7:54
80 Jordan Schmidt So GRACE DAVIS 23:42 7:54
81 Angel Bobo So GRACE DAVIS 23:44 7:55
82 Tiana Silva So McClatchy 23:44 7:55 6/7 6/7 7/13 You ROCK! (SBP)
83 Desirea Rebultan Jr STAGG 23:45 7:55
84 Kristal Mora Jr MERCED 23:51 7:57
85 Caitlin Scott Jr ELK GROVE 23:53 7:58
86 Jocelyn Roberts Sr TURLOCK 23:56 7:59
87 Alexis Cuellar Sr TURLOCK 24:00 8:00
88 Alyssa Reyna Sr SHELDON 24:02 8:01
89 Monica Villalobos Fr GRACE DAVIS 24:06 8:02
90 Amanda Conroy Jr NAPA 24:11 8:04
91 Rosa Page Jr NAPA 24:12 8:04
92 Jessica Beeman So NAPA 24:21 8:07
93 Morgan Vigil Jr GOLDEN VALLEY 24:24 8:08
94 Andrea Ybarra Jr LINCOLN (S) 24:24 8:08
95 Breanna Jones Jr BEYER 24:28 8:09
96 Erica Trisler Jr JOHANSEN 24:32 8:11
97 Christabe Camp Jr FRANKLIN (EG) 24:39 8:13
98 Valerie Rose Jr GRACE DAVIS 24:54 8:18
99 Alexis Boese Jr GOLDEN VALLEY 25:00 8:20
100 Amber Lau Fr McClatchy 25:25 8:28 7/7 7/7 5/10
101 Beth Uno Sr KENNEDY 25:30 8:30
102 Zuleika Becerra Sr KENNEDY 25:32 8:31
103 Masiel Ortega Fr BEYER 25:36 8:32
104 Danielle Kirchmeyer Sr YUBA CITY 25:47 8:36
105 Monica Hallock Jr ELK GROVE 25:48 8:36
106 Cara Montes Sr TURLOCK 25:55 8:38
107 Hayley Gilligan Sr NEVADA UNION 26:04 8:41
108 Savannah McCurdy Jr SHELDON 26:11 8:44
109 Cara Hallam Sr TRACY 26:21 8:47
110 Annie Kan So KENNEDY 26:25 8:48
111 Emily Goodwin Sr JOHANSEN 26:39 8:53
112 Jenny Lee Jr LINCOLN (S) 26:46 8:55
113 Meghan Veiga Sr ELK GROVE 27:11 9:04
114 Archana Chatkara Sr YUBA CITY 27:12 9:04
115 Kayleen Gimlin Sr ELK GROVE 27:32 9:11
116 Katy Huynh Jr JOHANSEN 27:51 9:17
117 Kiandra Pulido Sr FRANKLIN (S) 27:51 9:17
118 Christina Rowe Jr JOHANSEN 28:30 9:30
119 Rachel Kendrix Jr GOLDEN VALLEY 29:44 9:55
120 Kelsey Fox Jr LINCOLN (S) 29:48 9:56
121 Dominique Rodriguez Jr TOKAY 30:39 10:13
122 Jaime Fong Sr KENNEDY 32:16 10:45
Pl Name Gr School Time Pace Rank in Squad Rank in School Rank vs Comp Last Year Time
(Δ)
Last Race Time
(Δ)
Last PR
(Δ)
Imp

Under Improvement, the abbreviations are:

  • LY = Beat time from the same course a year ago
  • LR = Beat time from the most recent running of the course
  • PR = Set a new PR
  • PG = Beat personal goal
  • SBP = Best performance of season based on position of finish relative to the field.

All columns are sortable by clicking on the column heading.

Full Team Race Results - Girls

Group of 5: V 1st 5

Pl School
Total
Time
Pts Runr 1 Runr 2 Runr 3 Runr 4 Runr 5 Runr 6 Runr 7 Imp
1 DAVIS SR.
1-1-1-1-1
Gap: 0:31
99:26
19:53
6:38
20 Laurynne Chetelat
Jr
19:37
6:32
1
Maddie Hall
So
19:42
6:34
2
Jonah Weeks
Jr
19:56
6:39
4
Emily Dimond
So
20:03
6:41
5
Allison Manderfield
Sr
20:08
6:43
8








2 FOLSOM
4-2-2-2-2
Gap: 0:32
102:12
20:26
6:49
64 Maria Malone
So
20:08
6:43
7
Casey O'Day
Sr
20:21
6:47
12
Rachel Rucireta
So
20:31
6:50
14
Shelly Pugh
Sr
20:32
6:51
15
Morgan Pugh
Fr
20:40
6:53
16








3 MODESTO
3-5-4-3-3
Gap: 1:32
106:05
21:13
7:04
120 Katie Drueen
Jr
20:04
6:41
6
Ali Battig
Sr
21:20
7:07
25
Erica Cuellar
Sr
21:32
7:11
28
Stephanie Stavrianoud
So
21:33
7:11
30
Jade Lewis
Sr
21:36
7:12
31








4 BEYER
5-2-3-4-4
Gap: 2:58
108:00
21:36
7:12
165 Crystal Esparza
Jr
20:10
6:43
9
Samantha Reardon
Jr
20:12
6:44
10
Yvette Castillo
Sr
21:39
7:13
33
Sacha Guider
So
22:51
7:37
52
Monique Hamlet
Fr
23:08
7:43
61








5 LODI
9-7-7-5-5
Gap: 1:44
109:14
21:51
7:17
179 Jillian Carli
Sr
21:02
7:01
21
Betty Meza
So
21:38
7:13
32
Jordan Rodriguez
So
21:45
7:15
35
Laura Woznick
Sr
22:03
7:21
40
Samantha Carli
Sr
22:46
7:35
51








6 McClatchy
8-6-6-6-6
Gap: 2:14
110:27
22:05
7:22
201 Kelsey Knox
Jr
21:02
7:01
20
Alexis Pritchard
Jr
21:18
7:06
23
Sara Wing
So
21:53
7:18
37
Lana Sovereign
Sr
22:58
7:39
57
Lien Do
So
23:16
7:45
64








7 NEVADA UNION
12-9-8-9-7
Gap: 1:32
111:00
22:12
7:24
207 Laura Rodrigues
Jr
21:27
7:09
27
Hannah Harrison
Sr
21:33
7:11
29
Hannah Webb
Fr
22:24
7:28
45
Erinn Ramirez
Fr
22:37
7:32
48
Allison Chapple
Sr
22:59
7:40
58








8 FRANKLIN (EG)
10-11-8-8-8
Gap: 1:57
110:50
22:10
7:23
208 Nydia Ramos
Jr
21:19
7:06
24
Melanie Yee
Jr
21:56
7:19
38
Stephanie Vega
Sr
21:59
7:20
39
Lindsey Eastman
Jr
22:20
7:27
44
Gaby Buccinio
So
23:16
7:45
63








9 GRACE DAVIS
2-4-5-7-9
Gap: 3:57
110:36
22:07
7:22
209 Amanda Innes
So
19:47
6:36
3
Sophia Villalobos
Jr
20:56
6:59
19
Emily Love
Jr
22:27
7:29
46
Jordan Schmidt
So
23:42
7:54
70
Angel Bobo
So
23:44
7:55
71








10 TURLOCK
7-8-10-10-10
Gap: 3:02
112:41
22:32
7:31
241 Liz Jaureguy
Sr
20:54
6:58
18
Leighann Barton
So
21:50
7:17
36
Angelica Perez
So
22:55
7:38
54
Stehpanie Marroquin
So
23:06
7:42
59
Jocelyn Roberts
Sr
23:56
7:59
74








11 YUBA CITY
6-10-11-11-11
Gap: 5:28
115:23
23:05
7:42
277 Megan Fullmer
Sr
20:19
6:46
11
Amanda Sammut
Jr
22:41
7:34
49
Erica Bergkamp
Sr
23:09
7:43
62
Amarpreet Everest
Jr
23:27
7:49
67
Danielle Kirchmeyer
Sr
25:47
8:36
88








12 LINCOLN (S)
13-13-13-12-12
Gap: 2:06
116:13
23:15
7:45
301 Cherish Ignacio
Sr
22:18
7:26
43
Brittany Couillard
Jr
22:45
7:35
50
Drina Fujishige
So
23:07
7:42
60
Nisa Shinagawa
Jr
23:39
7:53
68
Andrea Ybarra
Jr
24:24
8:08
80








12 NAPA
11-12-12-13-12
Gap: 2:57
116:22
23:16
7:45
301 Trella Chrisco
Jr
21:24
7:08
26
Nina Pardo
Sr
22:14
7:25
41
Amanda Conroy
Jr
24:11
8:04
77
Rosa Page
Jr
24:12
8:04
78
Jessica Beeman
So
24:21
8:07
79








14 ELK GROVE
14-14-14-14-14
Gap: 3:16
118:30
23:42
7:54
331 Kristina Blackwood
Sr
22:32
7:31
47
Kathryn Heberling
Sr
22:57
7:39
56
Ashlee Jones
Jr
23:20
7:47
66
Caitlin Scott
Jr
23:53
7:58
73
Monica Hallock
Jr
25:48
8:36
89








15 KENNEDY
15-15-15-15-15
Gap: 9:20
132:39
26:32
8:51
416 Jennifer Wong
Sr
22:56
7:39
55
Beth Uno
Sr
25:30
8:30
85
Zuleika Becerra
Sr
25:32
8:31
86
Annie Kan
So
26:25
8:48
92
Jaime Fong
Sr
32:16
10:45
98








Pl School Total
Time
Points Runr 1 Runr 2 Runr 3 Runr 4 Runr 5 Runr 6 Runr 7 Imp

Under Improvement, the abbreviations are:

  • LY = Beat time from the same course a year ago
  • LR = Beat time from the most recent running of the course
  • PR = Set a new PR
  • PG = Beat personal goal
  • If shaded in this color, this athlete broke the tie with a competitor resulting in his/her team finishing ahead of that competitor.
  • If shaded in this color, this athlete displaced a competitor's scoring runners resulting in his/her team finishing ahead of that competitor.
  • If shaded in this color, this athlete displaced a competitor's scoring runners AND broke a tie resulting in his/her team finishing ahead of that competitor.

All columns are sortable by clicking on the column heading.

All Girls Races

12 races + combined.

Race Win Runr Win Team
All All at 3 mi
All at 2 mi
All at 3 mi
All at 2 mi
F/S 1 Holly Rankin, Fr, 13:44, TOKAY DAVIS SR., 72:45, 36
F/S 2 Alyssa Kendall, Fr, 14:18, OAK RIDGE OAK RIDGE, 73:19, 27
F/S 3 Amanda Blackwood, So, 14:39, PLEASANT GROVE EL DORADO, 78:21, 55
F/S 4 Emily Cook, Fr, 14:15, CALAVERAS ESCALON, 81:03, 50
F/S 5 Megan Crutchfield, Fr, 16:17, JIM ELLIOT CHRI JIM ELLIOT CHRI, 92:56, 15
JV 1,2 Sarah Bolce, Jr, 20:52, ST. FRANCIS ST. FRANCIS, 108:47, 23
JV 3,4,5 Traelynn Lewis, Jr, 22:14, EL DORADO BRET HARTE, 121:03, 33
V 1 Laurynne Chetelat, Jr, 19:37, DAVIS SR. DAVIS SR., 99:26, 20
V 2 Kosinski Alex, Sr, 18:39, OAK RIDGE ST. FRANCIS, 98:46, 65
V 3 Hillary Kigar, Jr, 19:16, EL CAMINO PLACER, 101:54, 59
V 4 Maritza Garcia, Sr, 19:10, RIVERBANK BRET HARTE, 104:15, 33
V 5 Lauren Jimison, Jr, 21:32, CAPITAL CHRISTI BIG VALLEY CHRI, 124:06, 31

All Boys Races

17 races + combined.

Race Win Runr Win Team
All All at 3 mi
All at 2 mi
All at 3 mi
All at 2 mi
Fr 1 Matthew Cosca, Fr, 12:04, DAVIS SR. DAVIS SR., 62:59, 16
Fr 2 Jared Lester, Fr, 11:50, FAIRFIELD JESUIT, 62:27, 34
Fr 3 Kenny Austin, Fr, 12:21, RIO AMERICANO RIO AMERICANO, 65:41, 31
Fr 4 Max Schopfer, Fr, 12:44, COLFAX BRET HARTE, 70:45, 30
Fr 5 Steven Avila, Fr, 13:28, BIG VALLEY CHRI n/a
JV 1,2 Matt Palmer, Sr, 17:08, JESUIT JESUIT, 87:34, 23
JV 3,4,5 Tommy Provenzano, Jr, 18:37, DEL ORO DEL CAMPO, 96:23, 26
So 1 Matthew Pence, So, 11:44, ARMIJO SHELDON, 62:40, 91
So 2 Jeff McKenzie, So, 11:38, OAK RIDGE JESUIT, 60:50, 43
So 3 Corey Coates, Fr, 11:50, WOODLAND DEL CAMPO, 64:47, 47
So 4 Elliott Wenzel, So, 12:05, CHRISTIAN BROTH CHRISTIAN BROTH, 64:41, 32
So 5 Jovani Martinez, So, 12:47, TIOGA n/a
V 1 Brendan Gregg, Sr, 16:09, DAVIS SR. DAVIS SR., 83:34, 35
V 2 Phil McKennan, Sr, 16:02, JESUIT JESUIT, 82:19, 33
V 3 James Tracy, Jr, 16:14, DEL CAMPO DEL ORO, 85:43, 66
V 4 German Fernandez, , 16:28, RIVERBANK RIVERBANK, 87:45, 51
V 5 Josh Atkins, Jr, 18:11, CAPITAL CHRISTI JIM ELLIOT CHRI, 104:12, 52