McClatchy Results from the Sac Joaquin Finals at Willow Hill Reservoir on 11/10/06

Girls Results and Stats

Girls Individual Results

Runner Gr Squad Time Pace Dist Place Rank in Squad Rank in School Rank vs Comp Last Year Time
(Δ,%)
Last Race Time
(Δ,%)
Last PR
(Δ,%)
Last DPR
(Δ,%)
Imprvmnts
Do, Lien So V 23:52 7:51 3.04 58/65 4/7 4/7 8/8 23:59
(0:07,0.5)
23:59
(0:07,0.5)
You ROCK! (LR, PR)
Knox, Kelsey Jr V 21:39 7:07 3.04 25/65 1/7 1/7 11/16 21:23 21:23
Lau, Amber Fr V 24:31 8:04 3.04 60/65 5/7 5/7 8/8
Pritchard, Alexis Jr V 21:47 7:10 3.04 27/65 2/7 2/7 6/10 31:27
(9:40,30.7)
24:37
(2:50,11.5)
You ROCK! (LR, PR)
Silva, Tiana So V 25:08 8:16 3.04 64/65 7/7 7/7 7/7
Sovereign, Lana Sr V 24:48 8:09 3.04 62/65 6/7 6/7 7/8
Wing, Sara So V 22:33 7:25 3.04 40/65 3/7 3/7 6/8 22:49
(0:16,1.2)
22:49
(0:16,1.2)
You ROCK! (LR, PR)
Runner Gr Squad Time Pace Dist Place Rank in Squad Rank in School Rank vs Comp Last Year Time
(Δ,%)
Last Race Time
(Δ,%)
Last PR
(Δ,%)
Last DPR
(Δ,%)
Imprvmts

Under Improvement, the abbreviations are:

  • LY = Beat time from the same course a year ago.
  • LR = Beat time from the most recent running of this course.
  • PR = Set a new PR on this course. A "Course PR".
  • PG = Beat personal goal.
  • SBP = Best performance of season based on position of finish relative to the field.
  • DPR = A "Distance Personal Record" - the personal best time considering distance only, not unique course characteristics. Applicable for 2, 2.48(4K), 3, and 3.1(5K) mile courses.
  • DSR = A "Distance Season Record" - same as above, but for the current season only.
  • DTW = "Displace to Win". This athlete, as the 6th or 7th runner on his/her squad, displaced scoring runners from a competitor enabling his/her team to finish ahead of that competitor.
  • TB = "Tiebreaker". As the #6 athlete on his/her squad, this athlete was the tiebreaker enabling his/her team to finish ahead of that competitor.

All columns are sortable by clicking on the column heading.

Girls Team Results

Team Rank of Finish Time
Gap
Dist Avg Pace 1st Place Pace 5th Place Pace Points Win Team Pace Last Year Time
(Δ,%)
Last Race Time
(Δ,%)
Last PR
(Δ,%)
Improvements Runners (Points)
V 1st 5 6/8 114:22
2:52
3.04 7:31 7:07 8:04 168 6:40 Kelsey Knox (19), Alexis Pritchard (21), Sara Wing (30), Lien Do (48), Amber Lau (50)
Team Rank of Finish Time Dist Avg Pace 1st Place Pace 5th Place Pace Points Win Team Pace Last Year Time
(Δ,%)
Last Race Time
(Δ,%)
Last PR
(Δ,%)
Improvements Runners (Points)

Under Improvement, the abbreviations are:

  • LY = Beat time from the same course a year ago
  • LR = Beat time from the most recent running of the course
  • PR = Set a new PR
  • PG = Beat personal goal

All columns are sortable by clicking on the column heading.

Full Individual Race Results - Girls

Pl Name Gr School Time Pace Rank in Squad Rank in School Rank vs Comp Last Year Time
(Δ)
Last Race Time
(Δ)
Last PR
(Δ)
Imp
1 Laurynn Chetelat Jr DAVIS SR. 19:49 6:31
2 Maria Malone So FOLSOM 20:00 6:35
3 Jonah Weeks Jr DAVIS SR. 20:08 6:37
4 Chelsea Reilly Sr DAVIS SR. 20:15 6:40
5 Crystal Esparza Jr BEYER 20:19 6:41
6 Katie Drueen Jr MODESTO 20:27 6:44
7 Maddie Hall So DAVIS SR. 20:28 6:44
8 Sarah Rico Jr WEST MERRILL 20:29 6:44
9 Amanda Innes So GRACE DAVIS 20:30 6:45
10 Emily Dimond So DAVIS SR. 20:38 6:47
11 Sable Browning Jr MERCED 20:41 6:48
12 Rachel Rucireta So FOLSOM 20:52 6:52
13 Samanth Reardon Jr BEYER 20:57 6:53
14 Allison Manderfield Sr DAVIS SR. 20:59 6:54
15 Shelly Pugh Sr FOLSOM 21:03 6:55
16 Morgan Pugh Fr FOLSOM 21:05 6:56
17 Liz Jaureguy Sr TURLOCK 21:06 6:56
18 Jenna Fritz So DAVIS SR. 21:16 7:00
19 Jessica Miller So FOLSOM 21:21 7:01
20 Sophia Villalobos Jr GRACE DAVIS 21:23 7:02
21 Trella Chrisco Jr NAPA 21:31 7:05
22 Jillian Carli Sr LODI 21:32 7:05
23 Casey O'Day Sr FOLSOM 21:36 7:06
24 Ali Battig Sr MODESTO 21:38 7:07
25 Kelsey Knox Jr McClatchy 21:39 7:07 1/7 1/7 11/16 21:23 21:23
26 Jade Lewis Sr MODESTO 21:43 7:09
27 Alexis Pritchard Jr McClatchy 21:47 7:10 2/7 2/7 6/10 31:27
(9:40)
24:37
(2:50)
You ROCK! (LR, PR)
28 Jordan Rodriguez So LODI 21:49 7:11
29 Yvette Castillo Sr BEYER 21:59 7:14
30 Betty Meza So LODI 22:02 7:15
31 Vanessa Diaz Sr EDISON 22:05 7:16
32 Nydia Ramos Jr FRANKLIN (EG) 22:07 7:17
33 Stephan Stavrianoud So MODESTO 22:09 7:17
34 Megan Fullmer Sr YUBA CITY 22:13 7:18
35 Leighan Barton So TURLOCK 22:16 7:19
36 Hannah Harrison Sr NEVADA UNION 22:17 7:20
37 Allison Van Kessel Jr SHELDON 22:18 7:20
38 Laura Rodrigues Jr NEVADA UNION 22:18 7:20
39 Daniell Harsch Sr FOLSOM 22:27 7:23
40 Sara Wing So McClatchy 22:33 7:25 3/7 3/7 6/8 22:49
(0:16)
22:49
(0:16)
You ROCK! (LR, PR)
41 Stephan Vega Sr FRANKLIN (EG) 22:34 7:25
42 Melanie Yee Jr FRANKLIN (EG) 22:40 7:27
43 Erica Cuellar Sr MODESTO 22:45 7:29
44 Erinn Ramirez Fr NEVADA UNION 22:48 7:30
45 Hannah Webb Fr NEVADA UNION 22:51 7:31
46 Laura Woznick Sr LODI 22:52 7:31
47 Sacha Guider So BEYER 22:53 7:32
48 Christi Veneman Jr MODESTO 22:57 7:33
49 Megan Quesromes Jr MODESTO 23:05 7:36
50 Jessica Haggins Sr LODI 23:11 7:38
51 Lindsey Eastman Jr FRANKLIN (EG) 23:18 7:40
52 Shannon McElligott So LODI 23:21 7:41
53 Samanth Carli Sr LODI 23:24 7:42
54 Christa Camp Jr FRANKLIN (EG) 23:26 7:43
55 Gaby Buccinio So FRANKLIN (EG) 23:30 7:44
56 Monique Hamlet Fr BEYER 23:31 7:44
57 Allison Chapple Sr NEVADA UNION 23:49 7:50
58 Lien Do So McClatchy 23:52 7:51 4/7 4/7 8/8 23:59
(0:07)
23:59
(0:07)
You ROCK! (LR, PR)
59 Alex Bryan Jr FRANKLIN (EG) 23:59 7:53
60 Amber Lau Fr McClatchy 24:31 8:04 5/7 5/7 8/8
61 Masiel Ortega Fr BEYER 24:33 8:05
62 Lana Sovereign Sr McClatchy 24:48 8:09 6/7 6/7 7/8
63 Breanna Jones Jr BEYER 24:50 8:10
64 Tiana Silva So McClatchy 25:08 8:16 7/7 7/7 7/7
65 Hayley Gilligan Sr NEVADA UNION 26:13 8:37
Pl Name Gr School Time Pace Rank in Squad Rank in School Rank vs Comp Last Year Time
(Δ)
Last Race Time
(Δ)
Last PR
(Δ)
Imp

Under Improvement, the abbreviations are:

  • LY = Beat time from the same course a year ago
  • LR = Beat time from the most recent running of the course
  • PR = Set a new PR
  • PG = Beat personal goal
  • SBP = Best performance of season based on position of finish relative to the field.

All columns are sortable by clicking on the column heading.

Full Team Race Results - Girls

Group of 5: V 1st 5

Pl School
Total
Time
Pts Runr 1 Runr 2 Runr 3 Runr 4 Runr 5 Runr 6 Runr 7 Imp
1 DAVIS SR.
1-1-1-1-1
Gap: 0:49
101:18
20:16
6:40
23 Laurynn Chetelat
Jr
19:49
6:31
1
Jonah Weeks
Jr
20:08
6:37
3
Chelsea Reilly
Sr
20:15
6:40
4
Maddie Hall
So
20:28
6:44
7
Emily Dimond
So
20:38
6:47
8








2 FOLSOM
2-2-2-2-2
Gap: 1:21
104:21
20:52
6:52
51 Maria Malone
So
20:00
6:35
2
Rachel Rucireta
So
20:52
6:52
9
Shelly Pugh
Sr
21:03
6:55
12
Morgan Pugh
Fr
21:05
6:56
13
Jessica Miller
So
21:21
7:01
15








3 MODESTO
4-4-4-3-3
Gap: 2:18
108:42
21:44
7:09
103 Katie Drueen
Jr
20:27
6:44
6
Ali Battig
Sr
21:38
7:07
18
Jade Lewis
Sr
21:43
7:09
20
Stephan Stavrianoud
So
22:09
7:17
26
Erica Cuellar
Sr
22:45
7:29
33








4 BEYER
3-3-3-4-4
Gap: 3:12
109:39
21:56
7:13
121 Crystal Esparza
Jr
20:19
6:41
5
Samanth Reardon
Jr
20:57
6:53
10
Yvette Castillo
Sr
21:59
7:14
23
Sacha Guider
So
22:53
7:32
37
Monique Hamlet
Fr
23:31
7:44
46








5 LODI
5-5-5-5-5
Gap: 1:39
111:26
22:17
7:20
138 Jillian Carli
Sr
21:32
7:05
16
Jordan Rodriguez
So
21:49
7:11
22
Betty Meza
So
22:02
7:15
24
Laura Woznick
Sr
22:52
7:31
36
Jessica Haggins
Sr
23:11
7:38
40








6 McClatchy
6-6-6-6-6
Gap: 2:52
114:22
22:52
7:31
168 Kelsey Knox
Jr
21:39
7:07
19
Alexis Pritchard
Jr
21:47
7:10
21
Sara Wing
So
22:33
7:25
30
Lien Do
So
23:52
7:51
48
Amber Lau
Fr
24:31
8:04
50








7 NEVADA UNION
8-7-8-7-7
Gap: 1:32
114:03
22:49
7:30
171 Hannah Harrison
Sr
22:17
7:20
27
Laura Rodrigues
Jr
22:18
7:20
28
Erinn Ramirez
Fr
22:48
7:30
34
Hannah Webb
Fr
22:51
7:31
35
Allison Chapple
Sr
23:49
7:50
47








8 FRANKLIN (EG)
7-8-7-8-8
Gap: 1:19
114:05
22:49
7:30
173 Nydia Ramos
Jr
22:07
7:17
25
Stephan Vega
Sr
22:34
7:25
31
Melanie Yee
Jr
22:40
7:27
32
Lindsey Eastman
Jr
23:18
7:40
41
Christa Camp
Jr
23:26
7:43
44








Pl School Total
Time
Points Runr 1 Runr 2 Runr 3 Runr 4 Runr 5 Runr 6 Runr 7 Imp

Under Improvement, the abbreviations are:

  • LY = Beat time from the same course a year ago
  • LR = Beat time from the most recent running of the course
  • PR = Set a new PR
  • PG = Beat personal goal
  • If shaded in this color, this athlete broke the tie with a competitor resulting in his/her team finishing ahead of that competitor.
  • If shaded in this color, this athlete displaced a competitor's scoring runners resulting in his/her team finishing ahead of that competitor.
  • If shaded in this color, this athlete displaced a competitor's scoring runners AND broke a tie resulting in his/her team finishing ahead of that competitor.

All columns are sortable by clicking on the column heading.

All Girls Races

12 races + combined.

Race Win Runr Win Team
All All at 3.04 mi
All at 2.1 mi
All at 3.04 mi
All at 2.1 mi
F/S d1 Holly Rankin, Fr, 12:52, TOKAY DAVIS SR., 68:31, 43
F/S d2 Taylor Spencer, Fr, 12:58, CASA ROBLE OAK RIDGE, 70:02, 47
F/S d3 Amanda Blackwood, So, 13:17, PLEASANT GROVE EL DORADO, 71:38, 42
F/S d4 Emily Cook, Fr, 13:17, CALAVERAS ESCALON, 74:15, 33
F/S d5 Megan Crutchfield, Fr, 15:16, JIM ELLIOT CHRISTI JIM ELLIOT CHRISTI, 83:55, 15
JV d1,2 Rebecca Woo, Sr, 21:22, DAVIS SR. DAVIS SR., 111:31, 33
JV d2,3,4 Lauren Sword, Sr, 23:29, BRET HARTE BRET HARTE, 121:55, 28
V d1 Laurynn Chetelat, Jr, 19:49, DAVIS SR. DAVIS SR., 101:18, 23
V d2 Alex Kosinski, Sr, 19:01, OAK RIDGE PONDEROSA, 102:19, 64
V d3 Jenni Eiremo, Sr, 19:43, EL CAMINO PLACER, 103:39, 42
V d4 Maritza Garcia, Sr, 19:38, RIVERBANK BRET HARTE, 105:35, 38
V d5 Lauren Jimison, Jr, 21:53, CAPITAL CHRISTIAN BIG VALLEY CHRISTI, 127:25, 30

All Boys Races

17 races + combined.

Race Win Runr Win Team
All All at 3.04 mi
All at 2.1 mi
All at 3.04 mi
All at 2.1 mi
Fr d1 Matthew Cosca, Fr, 11:25, DAVIS SR. DAVIS SR., 59:31, 16
Fr d2 Jared Lester, Fr, 11:14, FAIRFIELD JESUIT, 58:59, 26
Fr d3 Kenny Austin, Fr, 11:34, RIO AMERICANO RIO AMERICANO, 60:17, 26
Fr d4 Cameron Goodman, Fr, 11:40, CHRISTIAN BROTHERS ESCALON, 64:23, 38
Fr d5 Steven Avila, Fr, 12:39, BIG VALLEY CHRISTI n/a
JV d1,2 Blake Ramos, Sr, 17:39, JESUIT JESUIT, 90:37, 27
JV d3,4,5 Tyler Spangler, So, 19:02, DEL ORO DEL CAMPO, 97:25, 20
So d1 Clayton Daly, So, 11:12, FOLSOM SHELDON, 58:48, 46
So d2 Adam Kelly-Stron, Fr, 10:54, JESUIT JESUIT, 56:56, 38
So d3 Corey Coates, Fr, 10:57, WOODLAND PLEASANT GROVE, 59:33, 43
So d4 Spencer Tierney, So, 11:27, CHRISTIAN BROTHERS CHRISTIAN BROTHERS, 60:58, 28
So d5 Jovini Martinez, So, 11:56, TIOGA n/a
V d1 Brendan Gregg, Sr, 16:14, DAVIS SR. DAVIS SR., 83:34, 15
V d2 Phil McKennan, Sr, 16:22, JESUIT JESUIT, 84:09, 30
V d3 James Tracy, Jr, 16:28, DEL CAMPO DEL CAMPO, 87:39, 48
V d4 German Fernandez, , 16:37, RIVERBANK RIVERBANK, 88:44, 41
V d5 Josh Atkins, Jr, 18:50, CAPITAL CHRISTIAN JIM ELLIOT CHRISTI, 105:01, 46