McClatchy Results from the Sac Joaquin Section Finals at Willow Hill Reservoir on 11/14/15

Girls Results and Stats

Switch to Boys

Girls Individual Results

Runner Gr Squad Time Pace Dist Place Rank in Squad Rank in School Rank vs Comp Last Year Time
(Δ,%)
Last Race Time
(Δ,%)
Last PR
(Δ,%)
Last DPR
(Δ,%)
Imprvmnts
Brandabur, Michelle So V 21:08 6:57 3.04 32/79 5/7 5/7 3/10 21:31
(0:23,1.8)
21:31
(0:23,1.8)
You ROCK! (LR, PR)
deBoer, Sophia So V 21:33 7:05 3.04 39/79 6/7 6/7 3/10 21:26 21:26
Johnston, Quincy Fr F/S 15:04 7:10 2.1 30/49 1/1 1/1 10/10 15:42
(0:38,4.0)
15:42
(0:38,4.0)
You ROCK! (LR, PR)
Lemke, Brooke Sr V 19:30 6:25 3.04 9/79 1/7 1/7 5/16 19:54
(0:24,2.0)
19:54
(0:24,2.0)
You ROCK! (LR, PR, SBP)
Nowag-Nelson, Clarissa So V 20:56 6:53 3.04 30/79 4/7 4/7 3/10 19:05 19:05 19:05
Poon, Megan Fr V 21:41 7:08 3.04 43/79 7/7 7/7 2/9 20:55 20:55
Reid, Ashley So V 19:44 6:29 3.04 10/79 2/7 2/7 3/13 20:42
(0:58,4.7)
20:42
(0:58,4.7)
You ROCK! (LR, PR)
Walthall, Sydney Fr V 20:30 6:45 3.04 21/79 3/7 3/7 3/11 20:06 20:06
Runner Gr Squad Time Pace Dist Place Rank in Squad Rank in School Rank vs Comp Last Year Time
(Δ,%)
Last Race Time
(Δ,%)
Last PR
(Δ,%)
Last DPR
(Δ,%)
Imprvmts

Under Improvement, the abbreviations are:

  • LY = Beat time from the same course a year ago.
  • LR = Beat time from the most recent running of this course.
  • PR = Set a new PR on this course. A "Course PR".
  • PG = Beat personal goal.
  • SBP = Best performance of season based on position of finish relative to the field.
  • DPR = A "Distance Personal Record" - the personal best time considering distance only, not unique course characteristics. Applicable for 2, 2.48(4K), 3, and 3.1(5K) mile courses.
  • DSR = A "Distance Season Record" - same as above, but for the current season only.
  • DTW = "Displace to Win". This athlete, as the 6th or 7th runner on his/her squad, displaced scoring runners from a competitor enabling his/her team to finish ahead of that competitor.
  • TB = "Tiebreaker". As the #6 athlete on his/her squad, this athlete was the tiebreaker enabling his/her team to finish ahead of that competitor.

All columns are sortable by clicking on the column heading.

Girls Team Results

Team Rank of Finish Time
Gap
Dist Avg Pace 1st Place Pace 5th Place Pace Points Win Team Pace Last Year Time
(Δ,%)
Last Race Time
(Δ,%)
Last PR
(Δ,%)
Improvements Runners (Points)
V 1st 5 3/10 101:48
1:38
3.04 6:42 6:25 6:57 94 6:15 103:03
(1:15,1.2)
103:03
(1:15,1.2%)
GO LIONS! (LR, PR) Brooke Lemke (8), Ashley Reid (9), Sydney Walthall (19), Clarissa Nowag-Nelson (28), Michelle Brandabur (30)
Team Rank of Finish Time Dist Avg Pace 1st Place Pace 5th Place Pace Points Win Team Pace Last Year Time
(Δ,%)
Last Race Time
(Δ,%)
Last PR
(Δ,%)
Improvements Runners (Points)

Under Improvement, the abbreviations are:

  • LY = Beat time from the same course a year ago
  • LR = Beat time from the most recent running of the course
  • PR = Set a new PR
  • PG = Beat personal goal

All columns are sortable by clicking on the column heading.

Full Individual Race Results - Girls

Pl Name Gr School Time Pace Rank in Squad Rank in School Rank vs Comp Last Year Time
(Δ)
Last Race Time
(Δ)
Last PR
(Δ)
Imp
1 Sofia Castiglioni Jr Davis 18:22 6:03
2 Abigail Fisk Jr Davis 18:30 6:05
3 Olivia O'keeffe So Davis 18:37 6:07
4 Haley Adel Sr Kennedy 19:02 6:16
5 Kat Copeland Jr Folsom 19:19 6:21
6 Sophia Lodigiani Fr Davis 19:23 6:23
7 Lauren Mason Sr Woodcreek 19:26 6:24
8 Angela Dipentino Jr Woodcreek 19:28 6:24
9 Brooke Lemke Sr McClatchy 19:30 6:25 1/7 1/7 5/16 19:54
(0:24)
19:54
(0:24)
You ROCK! (LR, PR, SBP)
10 Ashley Reid So McClatchy 19:44 6:29 2/7 2/7 3/13 20:42
(0:58)
20:42
(0:58)
You ROCK! (LR, PR)
11 Lauren Windmiller Jr Sheldon 19:57 6:34
12 Maddy Denner So Oak Ridge 19:57 6:34
13 Elise Chu Sr Davis 20:02 6:35
14 Haley Dean So Oak Ridge 20:03 6:36
15 Sage Taylor So Davis 20:05 6:36
16 Clarissa Morales Sr Enochs 20:17 6:40
17 Jasmine Casillas Sr Davis 20:17 6:40
18 Mikhayla Polivka Sr Oak Ridge 20:18 6:41
19 Perla Gonzalez Jr Sheldon 20:21 6:42
20 Rachel Pajer So Folsom 20:25 6:43
21 Sydney Walthall Fr McClatchy 20:30 6:45 3/7 3/7 3/11 20:06 20:06
22 Kirah Overman Sr Armijo 20:33 6:46
23 Anitha Graves So Woodcreek 20:41 6:48
24 Hailey Farrell Sr Sheldon 20:41 6:48
25 Rita Mayorga So Armijo 20:44 6:49
26 Charlotte Cosca So Napa 20:44 6:49
27 Annika Mellquist So Woodcreek 20:45 6:50
28 Savannah Mendoza Sr Modesto 20:46 6:50
29 Hilda Perez Jr Modesto 20:54 6:53
30 Clarissa Nowag-Nelson So McClatchy 20:56 6:53 4/7 4/7 3/10 19:05 19:05 19:05
31 Teresa Zortman Sr Woodcreek 21:05 6:56
32 Michelle Brandabur So McClatchy 21:08 6:57 5/7 5/7 3/10 21:31
(0:23)
21:31
(0:23)
You ROCK! (LR, PR)
33 Adrien York Jr Armijo 21:19 7:01
34 Rachel Victor Jr Pleasant Grove 21:21 7:01
35 Teresa Boatman Sr Woodcreek 21:23 7:02
36 Alysia Foley So Armijo 21:27 7:03
37 Aryana Archuleta Sr Pleasant Grove 21:28 7:04
38 Victoreya Maravilla Jr Gregori 21:29 7:04
39 Sophia deBoer So McClatchy 21:33 7:05 6/7 6/7 3/10 21:26 21:26
40 Amber Hughes So Sheldon 21:34 7:06
41 Sonia Perez Sr Modesto 21:34 7:06
42 Sara Fisher Jr Pleasant Grove 21:36 7:06
43 Megan Poon Fr McClatchy 21:41 7:08 7/7 7/7 2/9 20:55 20:55
44 Zhane Fernandez Jr Armijo 21:42 7:08
45 Abby Hatton Jr Napa 21:44 7:09
46 Claire Tami So Woodcreek 21:44 7:09
47 Hope Salsig So Turlock 21:52 7:12
48 Adelae Fredeen Jr Turlock 21:53 7:12
49 Julia Flohr Sr Merrill West 21:56 7:13
50 Kerry Young Jr Modesto 21:56 7:13
51 Aryana Perillo So Modesto 21:56 7:13
52 Sarah Dolley Jr Oak Ridge 22:11 7:18
53 Jessie Ryce Jr Folsom 22:12 7:18
54 Maria Varela Jr Turlock 22:16 7:19
55 Maxine Garcia So Pleasant Grove 22:22 7:21
56 Bianca Duran Sr Merrill West 22:28 7:23
57 Elena Funseth Fr Napa 22:29 7:24
58 Jane Mcloughlin Fr Napa 22:33 7:25
59 Hailey Rodriguez-dela Sr Enochs 22:33 7:25
60 Emily Neria Jr Folsom 22:38 7:27
61 Mykala Dechant Jr Armijo 22:38 7:27
62 Geneva Huynh Jr Folsom 22:38 7:27
63 Sage Green So Oak Ridge 22:41 7:28
64 Soso Amatoru Sr Armijo 22:43 7:28
65 Emily Mosqueda Sr Modesto 22:45 7:29
66 Isabelle Frazier Jr Tracy 22:46 7:29
67 Dailene Perez Sr Modesto 22:46 7:29
68 Peyton Wright Sr Oak Ridge 22:58 7:33
69 Katie Zumwalt Jr Folsom 23:00 7:34
70 Mariam Samara Fr Folsom 23:16 7:39
71 Sophia Marseilles Jr Napa 23:24 7:42
72 Gloria Dabiri Sr Oak Ridge 23:30 7:44
73 Juliana Dipasqua Sr Napa 23:38 7:46
74 Allison Burdullis Jr Pleasant Grove 23:41 7:47
75 Mariana Ramirez Sr Sheldon 24:25 8:02
76 Taure Morgan Fr Sheldon 24:33 8:05
77 Olivia Prado Sr Napa 25:16 8:19
78 Emily Dewolfe Jr Pleasant Grove 25:51 8:30
79 Alison Dewolfe Jr Pleasant Grove 27:18 8:59
Pl Name Gr School Time Pace Rank in Squad Rank in School Rank vs Comp Last Year Time
(Δ)
Last Race Time
(Δ)
Last PR
(Δ)
Imp

Under Improvement, the abbreviations are:

  • LY = Beat time from the same course a year ago
  • LR = Beat time from the most recent running of the course
  • PR = Set a new PR
  • PG = Beat personal goal
  • SBP = Best performance of season based on position of finish relative to the field.

All columns are sortable by clicking on the column heading.

Full Team Race Results - Girls

Group of 5: V 1st 5

Pl School
Total
Time
Pts Runr 1 Runr 2 Runr 3 Runr 4 Runr 5 Runr 6 Runr 7 Imp
1 Davis
1-1-1-1-1
Gap: 1:40
94:54
18:59
6:15
23 Sofia Castiglioni
Jr
18:22
6:03
1
Abigail Fisk
Jr
18:30
6:05
2
Olivia O'keeffe
So
18:37
6:07
3
Sophia Lodigiani
Fr
19:23
6:23
5
Elise Chu
Sr
20:02
6:35
12
Sage Taylor
So
20:05
6:36
14
Jasmine Casillas
Sr
20:17
6:40
15
2 Woodcreek
3-2-2-2-2
Gap: 1:39
101:25
20:17
6:40
88 Lauren Mason
Sr
19:26
6:24
6
Angela Dipentino
Jr
19:28
6:24
7
Anitha Graves
So
20:41
6:48
21
Annika Mellquist
So
20:45
6:50
25
Teresa Zortman
Sr
21:05
6:56
29
Teresa Boatman
Sr
21:23
7:02
33
Claire Tami
So
21:44
7:09
43
3 McClatchy
4-3-3-3-3
Gap: 1:38
101:48
20:22
6:42
94 Brooke Lemke
Sr
19:30
6:25
8
Ashley Reid
So
19:44
6:29
9
Sydney Walthall
Fr
20:30
6:45
19
Clarissa Nowag-Nelson
So
20:56
6:53
28
Michelle Brandabur
So
21:08
6:57
30
Sophia deBoer
So
21:33
7:05
36
Megan Poon
Fr
21:41
7:08
40
GO LIONS! (LR, PR)
4 Oak Ridge
6-5-4-4-4
Gap: 2:44
105:10
21:02
6:55
140 Maddy Denner
So
19:57
6:34
11
Haley Dean
So
20:03
6:36
13
Mikhayla Polivka
Sr
20:18
6:41
16
Sarah Dolley
Jr
22:11
7:18
46
Sage Green
So
22:41
7:28
54
Peyton Wright
Sr
22:58
7:33
58
Gloria Dabiri
Sr
23:30
7:44
62
5 Armijo
7-7-7-6-5
Gap: 1:09
105:45
21:09
6:57
149 Kirah Overman
Sr
20:33
6:46
20
Rita Mayorga
So
20:44
6:49
23
Adrien York
Jr
21:19
7:01
31
Alysia Foley
So
21:27
7:03
34
Zhane Fernandez
Jr
21:42
7:08
41
Mykala Dechant
Jr
22:38
7:27
52
Soso Amatoru
Sr
22:43
7:28
55
6 Sheldon
5-6-5-4-6
Gap: 4:28
106:58
21:24
7:02
151 Lauren Windmiller
Jr
19:57
6:34
10
Perla Gonzalez
Jr
20:21
6:42
17
Hailey Farrell
Sr
20:41
6:48
22
Amber Hughes
So
21:34
7:06
37
Mariana Ramirez
Sr
24:25
8:02
65
Taure Morgan
Fr
24:33
8:05
66




7 Folsom
2-4-6-7-7
Gap: 3:19
107:12
21:26
7:03
173 Kat Copeland
Jr
19:19
6:21
4
Rachel Pajer
So
20:25
6:43
18
Jessie Ryce
Jr
22:12
7:18
47
Emily Neria
Jr
22:38
7:27
51
Geneva Huynh
Jr
22:38
7:27
53
Katie Zumwalt
Jr
23:00
7:34
59
Mariam Samara
Fr
23:16
7:39
60
8 Modesto
9-8-8-8-8
Gap: 1:10
107:06
21:25
7:03
180 Savannah Mendoza
Sr
20:46
6:50
26
Hilda Perez
Jr
20:54
6:53
27
Sonia Perez
Sr
21:34
7:06
38
Kerry Young
Jr
21:56
7:13
44
Aryana Perillo
So
21:56
7:13
45
Emily Mosqueda
Sr
22:45
7:29
56
Dailene Perez
Sr
22:46
7:29
57
9 Pleasant Grove
10-10-9-9-9
Gap: 2:20
110:28
22:06
7:16
218 Rachel Victor
Jr
21:21
7:01
32
Aryana Archuleta
Sr
21:28
7:04
35
Sara Fisher
Jr
21:36
7:06
39
Maxine Garcia
So
22:22
7:21
48
Allison Burdullis
Jr
23:41
7:47
64
Emily Dewolfe
Jr
25:51
8:30
68
Alison Dewolfe
Jr
27:18
8:59
69
10 Napa
8-9-10-10-10
Gap: 2:40
110:54
22:11
7:18
226 Charlotte Cosca
So
20:44
6:49
24
Abby Hatton
Jr
21:44
7:09
42
Elena Funseth
Fr
22:29
7:24
49
Jane Mcloughlin
Fr
22:33
7:25
50
Sophia Marseilles
Jr
23:24
7:42
61
Juliana Dipasqua
Sr
23:38
7:46
63
Olivia Prado
Sr
25:16
8:19
67
Pl School Total
Time
Points Runr 1 Runr 2 Runr 3 Runr 4 Runr 5 Runr 6 Runr 7 Imp

Under Improvement, the abbreviations are:

  • LY = Beat time from the same course a year ago
  • LR = Beat time from the most recent running of the course
  • PR = Set a new PR
  • PG = Beat personal goal
  • If shaded in this color, this athlete broke the tie with a competitor resulting in his/her team finishing ahead of that competitor.
  • If shaded in this color, this athlete displaced a competitor's scoring runners resulting in his/her team finishing ahead of that competitor.
  • If shaded in this color, this athlete displaced a competitor's scoring runners AND broke a tie resulting in his/her team finishing ahead of that competitor.

All columns are sortable by clicking on the column heading.

Full Individual Race Results - Girls

Pl Name Gr School Time Pace Rank in Squad Rank in School Rank vs Comp Last Year Time
(Δ)
Last Race Time
(Δ)
Last PR
(Δ)
Imp
1 Charlotte Mitchell Fr Davis 13:15 6:19
2 Eden David So Cosumnes Oaks 13:22 6:22
3 Kara Smith So Franklin (eg) 13:23 6:22
4 Aniela Mitchell Fr Davis 13:24 6:23
5 Millie Hoyt Fr Cosumnes Oaks 13:41 6:31
6 Jade Guerrero Fr Cosumnes Oaks 13:41 6:31
7 Ava Wittkop So Davis 13:47 6:34
8 Briseida Garcia Fr Gregori 13:48 6:34
9 Hana Du So Davis 13:52 6:36
10 Odessa Seng So Davis 14:03 6:41
11 Alex Wills So Kennedy 14:14 6:47
12 Hannah Lybbert Fr Davis 14:15 6:47
13 Lyla Schoenig So Davis 14:21 6:50
14 Claire Deamer So Davis 14:22 6:50
15 Sarah Miller So Davis 14:23 6:51
16 Amanda Nazario So Davis 14:29 6:54
17 Lindsey Vernau Fr Davis 14:30 6:54
18 Arica Aninag So Lincoln (s) 14:31 6:55
19 Megan Ringor So Armijo 14:34 6:56
20 Nicola Duffy So Davis 14:36 6:57
21 Tata Johnson So Armijo 14:38 6:58
22 Danielle Rozal So Tracy 14:41 7:00
23 Maddie Wright Fr Oak Ridge 14:42 7:00
24 Laura Young So Davis 14:48 7:03
25 Alisyn King Fr Lincoln (s) 14:50 7:04
26 Sydney Gunderson Fr Oak Ridge 14:54 7:06
27 Kayla Renner So Oak Ridge 14:55 7:06
28 Abigail Vigil So Armijo 14:58 7:08
29 Mikayla Rozal Fr Tracy 14:59 7:08
30 Quincy Johnston Fr McClatchy 15:04 7:10 1/1 1/1 10/10 15:42
(0:38)
15:42
(0:38)
You ROCK! (LR, PR)
31 Corrine Chandler Fr Tracy 15:04 7:10
32 Emma Martinho Fr Tracy 15:06 7:11
33 Kiana Hopkins Fr Lincoln (s) 15:10 7:13
34 Yasmyn Harris Fr Lincoln (s) 15:11 7:14
35 Mia Terry Fr Cosumnes Oaks 15:14 7:15
36 Arvinder Kaur So Lincoln (s) 15:15 7:16
37 Andrea Azadi So Armijo 15:16 7:16
38 Jade Walker So Armijo 15:18 7:17
39 Ashley Aninag So Lincoln (s) 15:21 7:19
40 Madeline Vanhonsebrouck So Oak Ridge 15:34 7:25
41 Katelyn Buske So Tracy 15:35 7:25
42 Hailey Mccoy So Oak Ridge 15:35 7:25
43 Sharleen Esico So Armijo 15:41 7:28
44 Maya Nelson Fr Armijo 15:43 7:29
45 Megan Hansen So Lincoln (s) 15:52 7:33
46 Kennedy Stevens Fr Cosumnes Oaks 16:03 7:39
47 Lindsey Maseba So Cosumnes Oaks 16:22 7:48
48 Promise Johnson So Cosumnes Oaks 16:45 7:59
49 Hana Ngai Fr Tracy 16:54 8:03
Pl Name Gr School Time Pace Rank in Squad Rank in School Rank vs Comp Last Year Time
(Δ)
Last Race Time
(Δ)
Last PR
(Δ)
Imp

Under Improvement, the abbreviations are:

  • LY = Beat time from the same course a year ago
  • LR = Beat time from the most recent running of the course
  • PR = Set a new PR
  • PG = Beat personal goal
  • SBP = Best performance of season based on position of finish relative to the field.

All columns are sortable by clicking on the column heading.

All Girls Races

12 races + combined.

Race Win Runr Win Team
All All at 3.04 mi
All at 2.1 mi
All at 3.04 mi
All at 2.1 mi
F/S D1 Charlotte Mitchell, Fr, 13:15, Davis Davis, 68:21, 25
F/S D2 Paige Sefreid, Fr, 13:30, Lodi St Francis (sac), 72:23, 33
F/S D3 Annie Kozlowski, Fr, 14:03, Vista Del Lago Vista Del Lago, 73:07, 29
F/S D4 Leslie Hernandez, Fr, 14:10, Los Banos St Mary's, 79:42, 59
F/S D5 Madison Muschetto, Fr, 15:02, Argonaut n/a
JV D12 Adria Lammers, Sr, 20:45, Davis Davis, 108:10, 28
JV D345 Cadence Mckibben, Sr, 22:24, Placer Placer, 117:30, 23
V D1 Sofia Castiglioni, Jr, 18:22, Davis Davis, 94:54, 23
V D2 Kathryn Loken, Jr, 18:36, Del Campo Bella Vista, 98:01, 61
V D3 Sarah Anderson, Sr, 18:32, Vista Del Lago Vista Del Lago, 100:10, 48
V D4 Cassi Land, So, 18:32, Sonora Amador, 103:05, 65
V D5 Katarina Stashyn, Sr, 19:18, Vacaville Christian Vacaville Christian, 110:48, 34

All Boys Races

17 races + combined.

Race Win Runr Win Team
All All at 3.04 mi
All at 2.1 mi
All at 3.04 mi
All at 2.1 mi
Fr D1 Colin Ryan, Fr, 11:48, Jesuit Jesuit, 61:07, 34
Fr D2 Damian King, Fr, 11:44, Bella Vista Oakmont, 63:37, 66
Fr D3 Jesus Carrasco, Fr, 11:42, Placer Placer, 61:45, 18
Fr D4 Vince Prasad, Fr, 12:23, Lathrop Christian Brothers, 64:44, 21
Fr D5 Joshua Spiva, Fr, 13:20, Capital Christian Capital Christian, 72:59, 15
JV D12 Alex Tyree, Jr, 17:27, Jesuit Davis, 89:54, 29
JV D345 Niko Guevara, Sr, 17:52, Vista Del Lago Vista Del Lago, 91:05, 15
So D1 Drew Spencer, So, 11:07, Oak Ridge McClatchy, 57:15, 22
So D2 Ben Fogiel, So, 11:21, Nevada Union Bella Vista, 60:08, 31
So D3 Dallas Curran, So, 11:37, Casa Roble Rio Americano, 60:10, 25
So D4 Karl Winter, So, 11:28, St Mary's St Mary's, 63:51, 48
So D5 John Maclatchie, So, 13:48, Golden Sierra n/a
V D1 Michael Vernau, Jr, 15:35, Davis Jesuit, 82:14, 38
V D2 Daniel Ambriz, Sr, 15:54, Merced Bella Vista, 84:58, 68
V D3 Remington Breeze, Sr, 16:05, Vista Del Lago Vista Del Lago, 84:40, 45
V D4 Jackson Mcilroy, Jr, 16:30, Sonora Christian Brothers, 86:24, 45
V D5 Brett Lombardi, Jr, 17:06, Capital Christian Capital Christian, 92:03, 40