McClatchy Results from the Sac Joaquin Section Finals at Willow Hill Reservoir on 11/13/04

Boys Results and Stats

Switch to Girls

Boys Individual Results

Runner Gr Squad Time Pace Dist Place Rank in Squad Rank in School Rank vs Comp Last Year Time
(Δ,%)
Last Race Time
(Δ,%)
Last PR
(Δ,%)
Last DPR
(Δ,%)
Imprvmnts
Adams, Evan Fr Fr 11:10 5:19 2.1 7/31 1/2 1/2 5/13
Duncan, Ben Sr V 17:47 5:51 3.04 30/66 1/1 1/1 13/17 17:51
(0:04,0.4)
17:51
(0:04,0.4)
You ROCK! (LR, PR, SBP)
Hom, Robert Fr Fr 11:49 5:38 2.1 14/31 2/2 2/2 4/5
Runner Gr Squad Time Pace Dist Place Rank in Squad Rank in School Rank vs Comp Last Year Time
(Δ,%)
Last Race Time
(Δ,%)
Last PR
(Δ,%)
Last DPR
(Δ,%)
Imprvmts

Under Improvement, the abbreviations are:

  • LY = Beat time from the same course a year ago.
  • LR = Beat time from the most recent running of this course.
  • PR = Set a new PR on this course. A "Course PR".
  • PG = Beat personal goal.
  • SBP = Best performance of season based on position of finish relative to the field.
  • DPR = A "Distance Personal Record" - the personal best time considering distance only, not unique course characteristics. Applicable for 2, 2.48(4K), 3, and 3.1(5K) mile courses.
  • DSR = A "Distance Season Record" - same as above, but for the current season only.
  • DTW = "Displace to Win". This athlete, as the 6th or 7th runner on his/her squad, displaced scoring runners from a competitor enabling his/her team to finish ahead of that competitor.
  • TB = "Tiebreaker". As the #6 athlete on his/her squad, this athlete was the tiebreaker enabling his/her team to finish ahead of that competitor.

All columns are sortable by clicking on the column heading.

Full Individual Race Results - Boys

Pl Name Gr School Time Pace Rank in Squad Rank in School Rank vs Comp Last Year Time
(Δ)
Last Race Time
(Δ)
Last PR
(Δ)
Imp
1 Jake Matthews Jr FOLSOM 16:18 5:22
2 Tim Cannon Jr ROCKLIN 16:33 5:27
3 Marlon Patterson Jr FRANKLIN-EG 16:43 5:30
4 Brendan Gregg So DAVIS-SR. 16:47 5:31
5 Jon Santellano Jr ROCKLIN 17:00 5:36
6 Brad Doering So YUBA CITY 17:06 5:38
7 Jeff Merrill Jr LODI 17:07 5:38
8 Zac Bowers Jr SHELDON 17:09 5:38
9 Amin Taimoori Sr LAGUNA CREEK 17:10 5:39
10 Scott Halliday Jr DAVIS-SR. 17:13 5:40
11 Reid Smith Sr NAPA 17:15 5:40
12 Patrick Lynch So DAVIS-SR. 17:17 5:41
13 Sam Doshier Jr NAPA 17:21 5:42
14 Darrell Fernandez So FAIRFIELD 17:23 5:43
15 Dominic Malfatto Jr SHELDON 17:24 5:43
16 Andrew Primrose Jr NEVADA UNION 17:28 5:45
17 Derek Baptista So SHELDON 17:31 5:46
18 Thad Sieracki Sr DAVIS-SR. 17:33 5:46
19 Jeremiah Irving So SHELDON 17:36 5:47
20 Daniel Magana Jr LODI 17:38 5:48
21 Jeremy Vasquez Sr FAIRFIELD 17:42 5:49
22 Bryan Costanza Sr ELK GROVE 17:42 5:49
23 Christopher Light Sr ELK GROVE 17:43 5:50
24 Loren Newman Sr NAPA 17:44 5:50
25 Barrett Vertrees So NEVADA UNION 17:44 5:50
26 Mitchell Danforth So DAVIS-SR. 17:45 5:50
27 Jeremy Graul Sr ELK GROVE 17:45 5:50
28 Andrew Grant Sr LODI 17:46 5:51
29 Parker Brown So NEVADA UNION 17:47 5:51
30 Ben Duncan Sr McClatchy 17:47 5:51 1/1 1/1 13/17 17:51
(0:04)
17:51
(0:04)
You ROCK! (LR, PR, SBP)
31 Jake Wittman Jr SHELDON 17:48 5:51
32 Jessie Fetherstone So NAPA 17:54 5:53
33 Alex Freitas Jr MODESTO 17:55 5:54
34 Cristian Morinico Jr HIRAM JOHNSON 17:56 5:54
35 Glenn James Jr ELK GROVE 17:57 5:54
36 David Zevely Sr LINCOLN-S 18:01 5:56
37 Kyle Fujitsubo Jr SHELDON 18:02 5:56
38 Ryan Green Sr ROCKLIN 18:08 5:58
39 Shane Bennett Jr ROCKLIN 18:09 5:58
40 Sean Lane So NEVADA UNION 18:11 5:59
41 Rob Zahradka Sr FAIRFIELD 18:14 6:00
42 Anthony Costales So FAIRFIELD 18:16 6:01
43 David Waggoner So SHELDON 18:17 6:01
44 Dan Freitas So NEVADA UNION 18:21 6:02
45 Seth Green Jr TOKAY 18:24 6:03
46 Michael Rosen Sr ROCKLIN 18:26 6:04
47 Cody Hood So NEVADA UNION 18:27 6:04
48 Terrell Kirtz Jr FAIRFIELD 18:29 6:05
49 Cameron Sullivan So ROCKLIN 18:41 6:09
50 Travis Grilley Jr LODI 18:43 6:09
51 Nolan Frazier Jr FAIRFIELD 18:46 6:10
52 Matt Lakin Sr ELK GROVE 18:47 6:11
53 Robin Carr Sr NEVADA UNION 18:48 6:11
54 Josh Thomas Sr FAIRFIELD 18:48 6:11
55 Brian Champagne Jr DAVIS-SR. 18:49 6:11
56 Mitch Findley Sr NAPA 18:53 6:13
57 Kyle Buchoff So DAVIS-SR. 18:55 6:13
58 Jacob Wolf Sr LODI 18:59 6:15
59 Matt Bennett Jr ROCKLIN 19:02 6:16
60 Patrick Gustie So YUBA CITY 19:24 6:23
61 Brandon Derrick Jr LODI 19:32 6:26
62 Mike Koris Jr ELK GROVE 19:39 6:28
63 Matt Germain Jr ELK GROVE 19:50 6:31
64 Adam Flori Jr LODI 20:52 6:52
65 Nick Klima Sr NAPA 21:08 6:57
66 Ryan Lung Sr NAPA 21:46 7:10
Pl Name Gr School Time Pace Rank in Squad Rank in School Rank vs Comp Last Year Time
(Δ)
Last Race Time
(Δ)
Last PR
(Δ)
Imp

Under Improvement, the abbreviations are:

  • LY = Beat time from the same course a year ago
  • LR = Beat time from the most recent running of the course
  • PR = Set a new PR
  • PG = Beat personal goal
  • SBP = Best performance of season based on position of finish relative to the field.

All columns are sortable by clicking on the column heading.

Full Individual Race Results - Boys

Pl Name Gr School Time Pace Rank in Squad Rank in School Rank vs Comp Last Year Time
(Δ)
Last Race Time
(Δ)
Last PR
(Δ)
Imp
1 Jordan Hayes Fr FOLSOM 10:42 5:06
2 Chris Greiner Fr NEVADA UNION 10:44 5:07
3 Mitchell Milligan Fr SHELDON 10:48 5:09
4 David Valles Fr FAIRFIELD 10:53 5:11
5 Spencer Christy Fr SHELDON 10:58 5:13
6 Brandon Waddell Fr SHELDON 11:04 5:16
7 Evan Adams Fr McClatchy 11:10 5:19 1/2 1/2 5/13
8 Mark Johnson Fr SHELDON 11:11 5:20
9 David Milligan Fr SHELDON 11:22 5:25
10 Nathan Meyer Fr SHELDON 11:36 5:31
11 Tyler Welden Fr NEVADA UNION 11:41 5:34
12 Jared Moore Fr SHELDON 11:43 5:35
13 Tanner Laverdiere Fr FOLSOM 11:45 5:36
14 Robert Hom Fr McClatchy 11:49 5:38 2/2 2/2 4/5
15 Blake Franklin Fr NEVADA UNION 11:52 5:39
16 Dakota Salazar Fr NAPA 11:56 5:41
17 Donald Thai So STAGG 11:58 5:42
18 Joel Thompson Fr FOLSOM 12:03 5:44
19 Austin Schumacher Fr NEVADA UNION 12:06 5:46
20 Daniel Anderson Fr JOHANSEN 12:06 5:46
21 Daniel Ojeda Fr MERRILL WEST 12:07 5:46
22 Joshua Olmstead Fr ELK GROVE 12:09 5:47
23 Masis Sirab Fr BEYER 12:15 5:50
24 Nick Sangermano Fr FOLSOM 12:18 5:51
25 Andrew Rivera Fr MODESTO 12:32 5:58
26 Nick Truslow Fr NEVADA UNION 12:58 6:10
27 Kevin Sanchez Fr YUBA CITY 13:02 6:12
28 Kristoff Kalau Fr YUBA CITY 13:16 6:19
29 James Lomas Fr YUBA CITY 13:46 6:33
30 David Williams Fr YUBA CITY 13:54 6:37
31 Trent Petty Fr YUBA CITY 15:12 7:14
Pl Name Gr School Time Pace Rank in Squad Rank in School Rank vs Comp Last Year Time
(Δ)
Last Race Time
(Δ)
Last PR
(Δ)
Imp

Under Improvement, the abbreviations are:

  • LY = Beat time from the same course a year ago
  • LR = Beat time from the most recent running of the course
  • PR = Set a new PR
  • PG = Beat personal goal
  • SBP = Best performance of season based on position of finish relative to the field.

All columns are sortable by clicking on the column heading.

All Boys Races

11 races + combined.


All Girls Races

10 races + combined.