McClatchy Results from the Sac Joaquin Section Finals at Sierra College on 11/16/02

Boys Results and Stats

Boys Individual Results

Runner Gr Squad Time Pace Dist Place Rank in Squad Rank in School Rank vs Comp Last Year Time
(Δ,%)
Last Race Time
(Δ,%)
Last PR
(Δ,%)
Last DPR
(Δ,%)
Imprvmnts
Coldren, Daryl Fr 12:30 6:15 2 31/42 3/4 4/5 6/6 14:08
(1:38,11.6)
You ROCK! (DPR)
Duncan, Ben So So 10:44 5:22 2 6/45 1/1 2/5 5/12 11:52
(1:08,9.6)
You ROCK! (DPR)
Foster, Kurtis Fr 10:42 5:21 2 2/42 1/4 1/5 2/12 12:39
(1:57,15.4)
You ROCK! (SBP, DPR)
Mead, Mike Fr 11:36 5:48 2 19/42 2/4 3/5 5/7 13:10
(1:34,11.9)
You ROCK! (DPR)
Woodridge, Shan Fr 13:40 6:50 2 39/42 4/4 5/5 5/5 You ROCK! (SBP)
Runner Gr Squad Time Pace Dist Place Rank in Squad Rank in School Rank vs Comp Last Year Time
(Δ,%)
Last Race Time
(Δ,%)
Last PR
(Δ,%)
Last DPR
(Δ,%)
Imprvmts

Under Improvement, the abbreviations are:

  • LY = Beat time from the same course a year ago.
  • LR = Beat time from the most recent running of this course.
  • PR = Set a new PR on this course. A "Course PR".
  • PG = Beat personal goal.
  • SBP = Best performance of season based on position of finish relative to the field.
  • DPR = A "Distance Personal Record" - the personal best time considering distance only, not unique course characteristics. Applicable for 2, 2.48(4K), 3, and 3.1(5K) mile courses.
  • DSR = A "Distance Season Record" - same as above, but for the current season only.
  • DTW = "Displace to Win". This athlete, as the 6th or 7th runner on his/her squad, displaced scoring runners from a competitor enabling his/her team to finish ahead of that competitor.
  • TB = "Tiebreaker". As the #6 athlete on his/her squad, this athlete was the tiebreaker enabling his/her team to finish ahead of that competitor.

All columns are sortable by clicking on the column heading.

Full Individual Race Results - Boys

Pl Name Gr School Time Pace Rank in Squad Rank in School Rank vs Comp Last Year Time
(Δ)
Last Race Time
(Δ)
Last PR
(Δ)
Imp
1 Jake Matthews FOLSOM 10:15 5:08
2 David Pickins TURLOCK 10:30 5:15
3 Adam Switters FOLSOM 10:36 5:18
4 Manjit Sandhu TOKAY 10:36 5:18
5 Fred Singh WOODLAND 10:39 5:20
6 Ben Duncan So McClatchy 10:44 5:22 1/1 2/5 5/12
7 Carlos Ortiz STAGG 10:44 5:22
8 Glenn James ELK GROVE 10:45 5:23
9 Carlos Munoz TOKAY 10:50 5:25
10 Jay Vasquez FAIRFIELD 10:50 5:25
11 Andrew Grant LODI 10:51 5:26
12 Cole Petitt NEVADA UNION 10:53 5:27
13 Andrew Bulock FOLSOM 10:57 5:29
14 Peter Bernhard SHELDON 10:57 5:29
15 Jeryme Hutchison WOODLAND 10:57 5:29
16 Jeremy Graul ELK GROVE 10:58 5:29
17 Damon Baker FOLSOM 10:59 5:30
18 Willie Pinkerton ELK GROVE 11:00 5:30
19 Bryan Dyer FOLSOM 11:01 5:31
20 Saul Vargas LAGUNA CREEK 11:03 5:32
21 Matt Lakin ELK GROVE 11:04 5:32
22 Edger Parra STAGG 11:05 5:33
23 Cory Grove FOLSOM 11:06 5:33
24 Nathan Jones NEVADA UNION 11:07 5:34
25 Johnny Daggett NEVADA UNION 11:08 5:34
26 Joel Harper WOODLAND 11:10 5:35
27 Robin Carr NEVADA UNION 11:11 5:36
28 Michael North STAGG 11:12 5:36
29 Danny Ponticello WOODLAND 11:14 5:37
30 Charles Plubell NEVADA UNION 11:19 5:40
31 Chris Pulcifer ELK GROVE 11:21 5:41
32 Joel Duria SHELDON 11:22 5:41
33 Jaime Galindo STAGG 11:23 5:42
34 Matt Borrilez SHELDON 11:27 5:44
35 Brian Costonza ELK GROVE 11:33 5:47
36 Travis Riley NEVADA UNION 11:34 5:47
37 Greg Jensen ELK GROVE 11:35 5:48
38 Trinidad Rios STAGG 11:43 5:52
39 Chris Seymour FOLSOM 11:58 5:59
40 Scott Schenpp WOODLAND 12:04 6:02
41 Anthon Lisitsin STAGG 12:08 6:04
42 Jon Etcherson NEVADA UNION 12:08 6:04
43 Jaime Camerena STAGG 12:25 6:13
44 Jim Shelley WOODLAND 12:27 6:14
45 Steve Crittenden WOODLAND 13:00 6:30
Pl Name Gr School Time Pace Rank in Squad Rank in School Rank vs Comp Last Year Time
(Δ)
Last Race Time
(Δ)
Last PR
(Δ)
Imp

Under Improvement, the abbreviations are:

  • LY = Beat time from the same course a year ago
  • LR = Beat time from the most recent running of the course
  • PR = Set a new PR
  • PG = Beat personal goal
  • SBP = Best performance of season based on position of finish relative to the field.

All columns are sortable by clicking on the column heading.

Full Individual Race Results - Boys

Pl Name Gr School Time Pace Rank in Squad Rank in School Rank vs Comp Last Year Time
(Δ)
Last Race Time
(Δ)
Last PR
(Δ)
Imp
1 Cristian Morinico HIRAM JOHNSON 10:37 5:19
2 Kurtis Foster McClatchy 10:42 5:21 1/4 1/5 2/12 You ROCK! (SBP)
3 Jon Shaake NEVADA UNION 10:49 5:25
4 Jake Wittman SHELDON 11:03 5:32
5 Patrick Williams LAGUNA CREEK 11:05 5:33
6 Scott Halliday DAVIS-SR 11:06 5:33
7 John Beattie CERES 11:06 5:33
8 Swanson Bobby SHELDON 11:10 5:35
9 Kevin Sandretto SHELDON 11:13 5:37
10 Cameron Kirby LAGUNA CREEK 11:15 5:38
11 Dominic Malfatto SHELDON 11:16 5:38
12 Alex Ojeda BEAR CREEK 11:17 5:39
13 Andrew Ratliff MODESTO 11:21 5:41
14 Ryan Carter LINCOLN-S 11:24 5:42
15 Zac Bowers SHELDON 11:25 5:43
16 Spencer Gilliam FAIRFIELD 11:26 5:43
17 Daniel Killen MODESTO 11:26 5:43
18 Stephen Weiner LINCOLN-S 11:34 5:47
19 Mike Mead McClatchy 11:36 5:48 2/4 3/5 5/7
20 Josh Van eyken DAVIS-SR 11:39 5:50
21 Steven Behrens LAGUNA CREEK 11:43 5:52
22 Fu Yang MODESTO 11:53 5:57
23 Nick Gardner CERES 11:59 6:00
24 Brian Nilsen LINCOLN-S 12:00 6:00
25 Eric Lawson SHELDON 12:02 6:01
26 Jason Meierhenry DAVIS-SR 12:08 6:04
27 Marc O'brien MODESTO 12:10 6:05
28 Matt Fitzgerald SHELDON 12:14 6:07
29 Ferris Say MODESTO 12:16 6:08
30 Matt Lemons KENNEDY 12:21 6:11
31 Daryl Coldren McClatchy 12:30 6:15 3/4 4/5 6/6
32 Justin Jellin LINCOLN-S 12:31 6:16
33 Shaun Callahan LINCOLN-S 12:37 6:19
34 Matt Imanaka MODESTO 12:41 6:21
35 Will Gordon LINCOLN-S 12:45 6:23
36 Mike Thornill DAVIS-SR 12:50 6:25
37 Rob Johnson MODESTO 12:53 6:27
38 Alex Theg DAVIS-SR 12:54 6:27
39 Shan Woodridge McClatchy 13:40 6:50 4/4 5/5 5/5 You ROCK! (SBP)
40 Gary Day DAVIS-SR 13:45 6:53
41 Mike Windall DAVIS-SR 13:51 6:56
42 Sophan Chem LINCOLN-S 13:58 6:59
Pl Name Gr School Time Pace Rank in Squad Rank in School Rank vs Comp Last Year Time
(Δ)
Last Race Time
(Δ)
Last PR
(Δ)
Imp

Under Improvement, the abbreviations are:

  • LY = Beat time from the same course a year ago
  • LR = Beat time from the most recent running of the course
  • PR = Set a new PR
  • PG = Beat personal goal
  • SBP = Best performance of season based on position of finish relative to the field.

All columns are sortable by clicking on the column heading.

All Boys Races

15 races + combined.

Race Win Runr Win Team
All All at 3 mi
All at 2 mi
All at 3 mi
All at 2 mi
Fr D1 Cristian Morinico, , 10:37, HIRAM JOHNSON SHELDON, 56:07, 21
Fr D2 Sam Doshier, , 10:43, NAPA JESUIT, 55:44, 15
Fr D3 Garret Enfausto, , 10:52, OAKMONT EL DORADO, 57:28, 26
Fr D4 Matt Smolich, , 11:45, CBS BRET HARTE, 65:36, 15
JV D12 German Flores, , 17:03, JESUIT JESUIT, 88:42, 17
JV D345 Art Cabrera, , 18:31, RIVERBANK RIVERBANK, 96:35, 21
So D1 Jake Matthews, , 10:15, FOLSOM FOLSOM, 53:48, 32
So D2 Greg Imamura, , 10:18, BELLA VISTA JESUIT, 54:05, 27
So D3 Nathaniel Cook, , 10:38, PONDEROSA ROSEVILLE, 57:20, 17
So D4 Steve Coleman, , 10:56, RODRIGUEZ RIPON, 60:55, 22
V D1 Oscar Uribe, , 15:49, GRACE DAVIS GRACE DAVIS, 82:39, 51
V D2 Austin Ramos, , 15:45, JESUIT JESUIT, 80:32, 29
V D3 Jasper Peach, , 15:56, PLACER OAKMONT, 83:44, 32
V D4 Scott Balcao, , 16:29, ST. MARYS-S RIVERBANK, 87:33, 69
V D5 Kyle Hess, , 18:23, JIM ELLIOT JIM ELLIOT, 98:16, 17

All Girls Races

9 races + combined.