McClatchy Results from the Sac Joaquin Finals at Willow Hill Reservoir on 11/11/05

Boys Results and Stats

Switch to Girls

Boys Individual Results

Runner Gr Squad Time Pace Dist Place Rank in Squad Rank in School Rank vs Comp Last Year Time
(Δ,%)
Last Race Time
(Δ,%)
Last PR
(Δ,%)
Last DPR
(Δ,%)
Imprvmnts
Adams, Evan So So 12:36 6:00 2.1 38/45 5/7 5/7 4/5 11:10 11:10 11:10
Carlone, Michael Fr So 12:30 5:57 2.1 36/45 4/7 4/7 5/5
Hom, Robert So So 12:27 5:56 2.1 31/45 3/7 3/7 5/5 11:49 11:49 11:49
Lombera, Dionicio Fr So 13:07 6:15 2.1 40/45 6/7 6/7 4/5
Moody, Alex So So 12:22 5:53 2.1 29/45 1/7 1/7 11/11
Paparian, Matt Fr So 13:27 6:24 2.1 42/45 7/7 7/7 3/5
Saechao, Kao So So 12:24 5:54 2.1 30/45 2/7 2/7 9/9
Runner Gr Squad Time Pace Dist Place Rank in Squad Rank in School Rank vs Comp Last Year Time
(Δ,%)
Last Race Time
(Δ,%)
Last PR
(Δ,%)
Last DPR
(Δ,%)
Imprvmts

Under Improvement, the abbreviations are:

  • LY = Beat time from the same course a year ago.
  • LR = Beat time from the most recent running of this course.
  • PR = Set a new PR on this course. A "Course PR".
  • PG = Beat personal goal.
  • SBP = Best performance of season based on position of finish relative to the field.
  • DPR = A "Distance Personal Record" - the personal best time considering distance only, not unique course characteristics. Applicable for 2, 2.48(4K), 3, and 3.1(5K) mile courses.
  • DSR = A "Distance Season Record" - same as above, but for the current season only.
  • DTW = "Displace to Win". This athlete, as the 6th or 7th runner on his/her squad, displaced scoring runners from a competitor enabling his/her team to finish ahead of that competitor.
  • TB = "Tiebreaker". As the #6 athlete on his/her squad, this athlete was the tiebreaker enabling his/her team to finish ahead of that competitor.

All columns are sortable by clicking on the column heading.

Boys Team Results

Team Rank of Finish Time
Gap
Dist Avg Pace 1st Place Pace 5th Place Pace Points Win Team Pace Last Year Time
(Δ,%)
Last Race Time
(Δ,%)
Last PR
(Δ,%)
Improvements Runners (Points)
So 1st 5 5/5 62:19
0:14
2.1 0:59 0:59 1:00 114 0:56 Alex Moody (19), Kao Saechao (20), Robert Hom (21), Michael Carlone (26), Evan Adams (28)
Team Rank of Finish Time Dist Avg Pace 1st Place Pace 5th Place Pace Points Win Team Pace Last Year Time
(Δ,%)
Last Race Time
(Δ,%)
Last PR
(Δ,%)
Improvements Runners (Points)

Under Improvement, the abbreviations are:

  • LY = Beat time from the same course a year ago
  • LR = Beat time from the most recent running of the course
  • PR = Set a new PR
  • PG = Beat personal goal

All columns are sortable by clicking on the column heading.

Full Individual Race Results - Boys

Pl Name Gr School Time Pace Rank in Squad Rank in School Rank vs Comp Last Year Time
(Δ)
Last Race Time
(Δ)
Last PR
(Δ)
Imp
1 Drew Steyer So LINCOLN (S) 11:16 5:22
2 William Pittman So VINTAGE 11:19 5:23
3 Brandon Waddell So SHELDON 11:30 5:29
4 Steven Thompson So GRACE DAVIS 11:30 5:29
5 Anson Skaggs So LINCOLN (S) 11:35 5:31
6 Mark Johnson So SHELDON 11:36 5:31
7 Chris Izquierdo Fr GRACE DAVIS 11:36 5:31
8 David Milligan So SHELDON 11:37 5:32
9 Victor Vieyra So GRACE DAVIS 11:43 5:35
10 Francisco Magana So LODI 11:44 5:35
11 Juan Martinez So GOLDEN VALLEY 11:45 5:36
12 Marc- Moody So NAPA 11:47 5:37
13 Justin Mackrell Fr MERRILL WEST 11:48 5:37
14 Dominic Molinari So VINTAGE 11:49 5:38
15 Ted Doshier Fr NAPA 11:49 5:38
16 Jared Moore So SHELDON 11:51 5:39
17 Michael Verhagen Fr LODI 11:55 5:40
18 Leonal Vasquez So FRANKLIN (S) 12:00 5:43
19 Wes Duplantier So MERRILL WEST 12:01 5:43
20 Jade Vigil So GRACE DAVIS 12:02 5:44
21 Hector Orozco So GOLDEN VALLEY 12:02 5:44
22 Tyler Wilken So DAVIS SR. 12:02 5:44
23 Tyler Freday Fr SHELDON 12:03 5:44
24 Ajay Bhamra So GRACE DAVIS 12:04 5:45
25 Mario Toro So GRACE DAVIS 12:04 5:45
26 Aaron Cardinio Fr LODI 12:06 5:46
27 Matthew Lewis So NAPA 12:14 5:50
28 James Ashby Fr GRACE DAVIS 12:16 5:50
29 Alex Moody So McClatchy 12:22 5:53 1/7 1/7 11/11
30 Kao Saechao So McClatchy 12:24 5:54 2/7 2/7 9/9
31 Robert Hom So McClatchy 12:27 5:56 3/7 3/7 5/5 11:49 11:49 11:49
32 Tyson Nguyen So SHELDON 12:27 5:56
33 Paul Kemalyan So LODI 12:28 5:56
34 Matthew O'Malley So NAPA 12:28 5:56
35 James Sconyers Fr SHELDON 12:29 5:57
36 Michael Carlone Fr McClatchy 12:30 5:57 4/7 4/7 5/5
37 Adam Ruggiero So NAPA 12:34 5:59
38 Evan Adams So McClatchy 12:36 6:00 5/7 5/7 4/5 11:10 11:10 11:10
39 Dakota Salazar So NAPA 13:04 6:13
40 Dionicio Lombera Fr McClatchy 13:07 6:15 6/7 6/7 4/5
41 Harrison Prewett Fr LODI 13:25 6:23
42 Matt Paparian Fr McClatchy 13:27 6:24 7/7 7/7 3/5
43 Nate Morris Fr LODI 13:43 6:32
44 Dylan Chew So LODI 14:02 6:41
45 Henderson Blumer So NAPA 14:40 6:59
Pl Name Gr School Time Pace Rank in Squad Rank in School Rank vs Comp Last Year Time
(Δ)
Last Race Time
(Δ)
Last PR
(Δ)
Imp

Under Improvement, the abbreviations are:

  • LY = Beat time from the same course a year ago
  • LR = Beat time from the most recent running of the course
  • PR = Set a new PR
  • PG = Beat personal goal
  • SBP = Best performance of season based on position of finish relative to the field.

All columns are sortable by clicking on the column heading.

Full Team Race Results - Boys

Group of 5: So 1st 5

Pl School
Total
Time
Pts Runr 1 Runr 2 Runr 3 Runr 4 Runr 5 Runr 6 Runr 7 Imp
1 SHELDON
1-1-1-1-1
Gap: 0:33
58:37
11:43
5:35
32 Brandon Waddell
So
11:30
5:29
1
Mark Johnson
So
11:36
5:31
3
David Milligan
So
11:37
5:32
5
Jared Moore
So
11:51
5:39
10
Tyler Freday
Fr
12:03
5:44
13








2 GRACE DAVIS
2-2-2-2-2
Gap: 0:34
58:55
11:47
5:37
38 Steven Thompson
So
11:30
5:29
2
Chris Izquierdo
Fr
11:36
5:31
4
Victor Vieyra
So
11:43
5:35
6
Jade Vigil
So
12:02
5:44
12
Ajay Bhamra
So
12:04
5:45
14








3 NAPA
4-3-3-4-3
Gap: 0:47
60:52
12:10
5:48
85 Marc- Moody
So
11:47
5:37
8
Ted Doshier
Fr
11:49
5:38
9
Matthew Lewis
So
12:14
5:50
17
Matthew O'Malley
So
12:28
5:56
24
Adam Ruggiero
So
12:34
5:59
27








4 LODI
3-4-3-3-4
Gap: 1:41
61:38
12:20
5:52
88 Francisco Magana
So
11:44
5:35
7
Michael Verhagen
Fr
11:55
5:40
11
Aaron Cardinio
Fr
12:06
5:46
16
Paul Kemalyan
So
12:28
5:56
23
Harrison Prewett
Fr
13:25
6:23
31








5 McClatchy
5-5-5-5-5
Gap: 0:14
62:19
12:28
5:56
114 Alex Moody
So
12:22
5:53
19
Kao Saechao
So
12:24
5:54
20
Robert Hom
So
12:27
5:56
21
Michael Carlone
Fr
12:30
5:57
26
Evan Adams
So
12:36
6:00
28








Pl School Total
Time
Points Runr 1 Runr 2 Runr 3 Runr 4 Runr 5 Runr 6 Runr 7 Imp

Under Improvement, the abbreviations are:

  • LY = Beat time from the same course a year ago
  • LR = Beat time from the most recent running of the course
  • PR = Set a new PR
  • PG = Beat personal goal
  • If shaded in this color, this athlete broke the tie with a competitor resulting in his/her team finishing ahead of that competitor.
  • If shaded in this color, this athlete displaced a competitor's scoring runners resulting in his/her team finishing ahead of that competitor.
  • If shaded in this color, this athlete displaced a competitor's scoring runners AND broke a tie resulting in his/her team finishing ahead of that competitor.

All columns are sortable by clicking on the column heading.

All Boys Races

17 races + combined.

Race Win Runr Win Team
All All at 3.04 mi
All at 2.1 mi
All at 3.04 mi
All at 2.1 mi
Fr d1 Matt Petersen, Fr, 11:28, DAVIS SR. MODESTO, 61:05, 40
Fr d2 Michael Sommers, Fr, 11:41, JESUIT JESUIT, 59:58, 15
Fr d3 Evan Bornstein, Fr, 11:51, EL CAMINO ST. MARYS, 63:06, 31
Fr d4 Gregory Hufford, Fr, 11:57, CBS CBS, 63:06, 15
Fr d5 Tyler Olsen, Fr, 14:31, JIM ELLIOT n/a
JV d12 Alec Gragg, Sr, 17:31, JESUIT JESUIT, 93:58, 28
JV d345 Matt Twietmeyer, So, 18:55, PLACER PLACER, 99:36, 31
So d1 Drew Steyer, So, 11:16, LINCOLN (S) SHELDON, 58:37, 32
So d2 Giovanni Piccone, So, 10:49, JESUIT JESUIT, 55:27, 19
So d3 Lorenzo Robles, So, 11:16, ATWATER DEL CAMPO, 59:28, 36
So d4 Travis Airola, So, 11:30, BRET HARTE BRET HARTE, 61:23, 31
So d5 Daniel Hust, So, 14:12, JIM ELLIOT n/a
V d1 Jake Matthews, Sr, 16:20, FOLSOM DAVIS SR., 87:27, 48
V d2 Evan Watchempino, Jr, 16:29, JESUIT JESUIT, 84:31, 32
V d3 Shawn Boyte, Jr, 17:05, DEL ORO DEL CAMPO, 90:22, 68
V d4 German Fernandez, So, 16:21, RIVERBANK COLFAX, 91:18, 40
V d5 Ryan Fetzer, Sr, 19:37, JIM ELLIOT JIM ELLIOT, 104:00, 25

All Girls Races

12 races + combined.

Race Win Runr Win Team
All All at 3.04 mi
All at 2.1 mi
All at 3.04 mi
All at 2.1 mi
F/S d1 Kelsey Knox, So, 12:59, MCCLATCHY DAVIS SR., 70:38, 33
F/S d2 Leighann Barton, Fr, 13:27, TURLOCK TURLOCK, 69:50, 17
F/S d3 Hilary Callahan, Fr, 13:21, SONORA ST. FRANCIS, 70:38, 34
F/S d4 Kelly McEnerney, So, 13:42, CBS PLEASANT GROVE, 71:20, 31
F/S d5 Amanda Woods, Fr, 14:31, VACAVILLE C. n/a
JV d12 Grace Pettygrove, Sr, 22:15, DAVIS SR. MODESTO, 117:32, 43
JV d345 Colleen Buehler, Sr, 22:25, ST. FRANCIS ST. FRANCIS, 115:02, 21
V d1 Maria Malone, Fr, 19:24, FOLSOM DAVIS SR., 101:39, 48
V d2 Alex Kosinski, Jr, 18:26, OAK RIDGE PONDEROSA, 106:38, 72
V d3 Brianna Atkins, So, 19:45, DEL ORO ST. FRANCIS, 107:17, 42
V d4 Maritza Garcia, Jr, 19:46, RIVERBANK RIVERBANK, 107:08, 43
V d5 Lauren Jimison, So, 22:04, CAPITAL CHRISTI JIM ELLIOT, 130:31, 23