McClatchy Results from the Sac Joaquin Section Finals at Willow Hill Reservoir on 11/16/19

Girls Results and Stats

Switch to Boys

Girls Individual Results

Runner Gr Squad Time Pace Dist Place Rank in Squad Rank in School Rank vs Comp Last Year Time
(Δ,%)
Last Race Time
(Δ,%)
Last PR
(Δ,%)
Last DPR
(Δ,%)
Imprvmnts
Combrink, Camille Sr V 21:13.9 6:59 3.04 31/76 4/6 4/6 4/10 25:58
(4:44,18.2)
23:30
(2:16,9.6)
22:55
(1:41,7.3)
You ROCK! (LY, LR, PR)
Dreher, Molly Sr V 19:24.2 6:23 3.04 5/76 2/6 2/6 2/12 20:46
(1:22,6.6)
20:46
(1:22,6.6)
You ROCK! (LR, PG, PR)
Heckey, Julia Jr V 19:50.6 6:32 3.04 12/76 3/6 3/6 2/11 20:25
(0:34,2.8)
20:25
(0:34,2.8)
19:03 You ROCK! (LY, LR)
Johnson, Olivia Fr V 21:15.4 7:00 3.04 32/76 5/6 5/6 4/10
McNatt, Anna Fr V 19:13.8 6:20 3.04 4/76 1/6 1/6 3/17 22:05
(2:51,12.9)
22:05
(2:51,12.9)
You ROCK! (LR, PG, PR)
Soubinh, Kary Sr V 22:42 7:28 3.04 58/76 6/6 6/6 5/9 23:42
(1:00,4.2)
25:02
(2:20,9.3)
23:42
(1:00,4.2)
You ROCK! (LY, LR, PR)
Wee, Michelle So F/S 15:33.8 7:25 2.1 40/48 2/2 2/2 8/8 16:05
(0:31,3.2)
16:05
(0:31,3.2)
You ROCK! (LR, PG, PR)
Yee, Larissa So F/S 14:45 7:01 2.1 18/48 1/2 1/2 8/12 16:20
(1:35,9.7)
15:47
(1:02,6.6)
You ROCK! (LR, PG, PR)
Runner Gr Squad Time Pace Dist Place Rank in Squad Rank in School Rank vs Comp Last Year Time
(Δ,%)
Last Race Time
(Δ,%)
Last PR
(Δ,%)
Last DPR
(Δ,%)
Imprvmts

Under Improvement, the abbreviations are:

  • LY = Beat time from the same course a year ago.
  • LR = Beat time from the most recent running of this course.
  • PR = Set a new PR on this course. A "Course PR".
  • PG = Beat personal goal.
  • SBP = Best performance of season based on position of finish relative to the field.
  • DPR = A "Distance Personal Record" - the personal best time considering distance only, not unique course characteristics. Applicable for 2, 2.48(4K), 3, and 3.1(5K) mile courses.
  • DSR = A "Distance Season Record" - same as above, but for the current season only.
  • DTW = "Displace to Win". This athlete, as the 6th or 7th runner on his/her squad, displaced scoring runners from a competitor enabling his/her team to finish ahead of that competitor.
  • TB = "Tiebreaker". As the #6 athlete on his/her squad, this athlete was the tiebreaker enabling his/her team to finish ahead of that competitor.

All columns are sortable by clicking on the column heading.

Girls Team Results

Team Rank of Finish Time
Gap
Dist Avg Pace 1st Place Pace 5th Place Pace Points Win Team Pace Last Year Time
(Δ,%)
Last Race Time
(Δ,%)
Last PR
(Δ,%)
Improvements Runners (Points)
V 1st 5 2/10 100:58
2:02
3.04 6:39 6:20 7:00 79 6:24 111:48
(10:50,9.7)
116:24
(15:26,13.3)
100:34 GO LIONS! (LY, LR) Anna McNatt (4), Molly Dreher (5), Julia Heckey (11), Camille Combrink (29), Olivia Johnson (30)
Team Rank of Finish Time Dist Avg Pace 1st Place Pace 5th Place Pace Points Win Team Pace Last Year Time
(Δ,%)
Last Race Time
(Δ,%)
Last PR
(Δ,%)
Improvements Runners (Points)

Under Improvement, the abbreviations are:

  • LY = Beat time from the same course a year ago
  • LR = Beat time from the most recent running of the course
  • PR = Set a new PR
  • PG = Beat personal goal

All columns are sortable by clicking on the column heading.

Full Individual Race Results - Girls

Pl Name Gr School Time Pace Rank in Squad Rank in School Rank vs Comp Last Year Time
(Δ)
Last Race Time
(Δ)
Last PR
(Δ)
Imp
1 Madison Kackley Jr Gregori 18:27.9 6:04
2 Abigail Fletcher Jr Oak Ridge 18:53.1 6:13
3 Ava Maier So Oak Ridge 19:07.8 6:18
4 Anna McNatt Fr McClatchy 19:13.8 6:20 1/6 1/6 3/17 22:05
(2:51)
22:05
(2:51)
You ROCK! (LR, PR)
5 Molly Dreher Sr McClatchy 19:24.2 6:23 2/6 2/6 2/12 20:46
(1:22)
20:46
(1:22)
You ROCK! (LR, PR)
6 Natalie Harper Jr Cosumnes Oaks 19:34 6:26
7 Kayla Rutz So Oak Ridge 19:34.6 6:26
8 Chloe Cook Fr Gregori 19:39.1 6:28
9 Quinn Walker Fr Oak Ridge 19:41.3 6:29
10 Lisa Irvine Sr Woodcreek 19:44.3 6:30
11 Annalise Gonzales Jr Rocklin 19:48.3 6:31
12 Julia Heckey Jr McClatchy 19:50.6 6:32 3/6 3/6 2/11 20:25
(0:34)
20:25
(0:34)
19:03 You ROCK! (LY, LR)
13 Abby Carroll Fr Davis 19:51.5 6:32
14 Tiana Oliver Jr Oak Ridge 19:53.9 6:33
15 Skyler Tatum So Lincoln (S) 20:00.5 6:35
16 Abigail Farr Sr Woodcreek 20:02.5 6:36
17 Surina Beal Sr Davis 20:11.2 6:38
18 Corinne DeJong Jr Davis 20:11.6 6:39
19 Sanya Gowda So Folsom 20:12.8 6:39
20 Emily Aronhalt So Inderkum 20:19.8 6:41
21 Emily Castles So Davis 20:23.2 6:42
22 Norah Dulaney Fr Davis 20:33.2 6:46
23 Samantha Barry Sr Woodcreek 20:38.9 6:48
24 Emily Eddy Jr Cosumnes Oaks 20:40.6 6:48
25 Fatima Chavez Jr Turlock 20:41.4 6:48
26 Maggie Vazquez Sr Davis 20:46.6 6:50
27 Elizabeth Richey Fr Woodcreek 20:49.7 6:51
28 Melina McKee Jr Woodcreek 20:50.4 6:51
29 Haley Borjas Jr Cosumnes Oaks 21:09 6:57
30 Dylan Wright So Oak Ridge 21:13.4 6:59
31 Camille Combrink Sr McClatchy 21:13.9 6:59 4/6 4/6 4/10 25:58
(4:44)
23:30
(2:16)
22:55
(1:41)
You ROCK! (LY, LR, PR)
32 Olivia Johnson Fr McClatchy 21:15.4 7:00 5/6 5/6 4/10
33 Kaiya Pena Fr Woodcreek 21:21 7:01
34 Hannah Moore Jr Franklin (EG) 21:24.2 7:02
35 Mia Di Genova Sr Davis 21:28.5 7:04
36 Lauren Dudek Fr Folsom 21:31.7 7:05
37 Siena Baland Fr Cosumnes Oaks 21:41.2 7:08
38 Megan Fenner Jr Inderkum 21:47.4 7:10
39 Alisa Zhdanov Jr Sheldon (CA) 21:50.6 7:11
40 Sofiya Ollamova So Lincoln (S) 21:54.1 7:12
41 Aliyah Williams So Enochs 21:57.7 7:13
42 Elizabeth Nguyen Sr Sheldon (CA) 22:01.5 7:15
43 Cristina Leanos So Armijo 22:02.4 7:15
44 Abby Gladwell Sr Oak Ridge 22:03 7:15
45 Emily Fenner Jr Inderkum 22:05.6 7:16
46 Eve Wendley Fr Cosumnes Oaks 22:08.9 7:17
47 Annie Wendley Sr Cosumnes Oaks 22:10.9 7:18
48 Andrea Gonzalez So Turlock 22:17.2 7:20
49 Amari Robb So Folsom 22:18.6 7:20
50 Kylie Crebar Sr Folsom 22:20.3 7:21
51 Julia Blount So Folsom 22:22.9 7:22
52 Noheli Ron Jr Modesto 22:33.5 7:25
53 Shawnique Payne-Wi Jr Gregori 22:36.3 7:26
54 Mykell Bouwhuis Sr Pleasant Grove 22:39.7 7:27
55 Tess Saphay Jr Cosumnes Oaks 22:40.4 7:28
56 Kate Langley Jr Lincoln (S) 22:40.9 7:28
57 Hannah Skelton So Lincoln (S) 22:41.6 7:28
58 Kary Soubinh Sr McClatchy 22:42 7:28 6/6 6/6 5/9 23:42
(1:00)
25:02
(2:20)
23:42
(1:00)
You ROCK! (LY, LR, PR)
59 Eliana Moreno So Turlock 22:42.8 7:28
60 Emma Roybal Sr Sheldon (CA) 22:44.5 7:29
61 Kathy Nguyen So Sheldon (CA) 22:44.7 7:29
62 Sandra Tovar Sr Turlock 22:49 7:30
63 Olivia Zanni So Woodcreek 22:54 7:32
64 Cynthia Varela Jr Turlock 23:00.3 7:34
65 Avery Hayes Jr Turlock 23:04.6 7:35
66 Kylee Redman So Turlock 23:10.1 7:37
67 Mercedes Magana Jr Gregori 23:18 7:40
68 Assul Coss Sr Gregori 23:27.2 7:43
69 Marissa Jaime Sr Lincoln (S) 23:36.1 7:46
70 Jenna Cecil So Sheldon (CA) 23:37.7 7:46
71 Ally Escamilla Sr Sheldon (CA) 23:38.8 7:47
72 Taylor Lewis So Lincoln (S) 23:48 7:50
73 Danyka Burrill So Sheldon (CA) 23:58.3 7:53
74 Iris Camacho Sr Enochs 24:14.8 7:59
75 Emma Lawler So Folsom 24:15.3 7:59
76 Akane Shimoyoshi Jr Folsom 24:15.9 7:59
Pl Name Gr School Time Pace Rank in Squad Rank in School Rank vs Comp Last Year Time
(Δ)
Last Race Time
(Δ)
Last PR
(Δ)
Imp

Under Improvement, the abbreviations are:

  • LY = Beat time from the same course a year ago
  • LR = Beat time from the most recent running of the course
  • PR = Set a new PR
  • PG = Beat personal goal
  • SBP = Best performance of season based on position of finish relative to the field.

All columns are sortable by clicking on the column heading.

Full Team Race Results - Girls

Group of 5: V 1st 5

Pl School
Total
Time
Pts Runr 1 Runr 2 Runr 3 Runr 4 Runr 5 Runr 6 Runr 7 Imp
1 Oak Ridge
2-1-1-1-1
Gap: 1:01
97:11
19:26
6:24
34 Abigail Fletcher
Jr
18:53
6:13
2
Ava Maier
So
19:08
6:18
3
Kayla Rutz
So
19:35
6:26
7
Quinn Walker
Fr
19:41
6:29
9
Tiana Oliver
Jr
19:54
6:33
13
Dylan Wright
So
21:13
6:59
28
Abby Gladwell
Sr
22:03
7:15
38
2 McClatchy
3-2-2-2-2
Gap: 2:02
100:58
20:12
6:39
79 Anna McNatt
Fr
19:14
6:20
4
Molly Dreher
Sr
19:24
6:23
5
Julia Heckey
Jr
19:51
6:32
11
Camille Combrink
Sr
21:14
6:59
29
Olivia Johnson
Fr
21:15
7:00
30
Kary Soubinh
Sr
22:42
7:28
49




GO LIONS! (LY, LR)
3 Davis
6-5-3-3-3
Gap: 0:42
101:11
20:14
6:39
84 Abby Carroll
Fr
19:52
6:32
12
Surina Beal
Sr
20:11
6:38
16
Corinne DeJong
Jr
20:12
6:39
17
Emily Castles
So
20:23
6:42
19
Norah Dulaney
Fr
20:33
6:46
20
Maggie Vazquez
Sr
20:47
6:50
24
Mia Di Genova
Sr
21:29
7:04
32
4 Woodcreek
5-4-4-4-4
Gap: 1:06
102:06
20:25
6:43
97 Lisa Irvine
Sr
19:44
6:30
10
Abigail Farr
Sr
20:03
6:36
15
Samantha Barry
Sr
20:39
6:48
21
Elizabeth Richey
Fr
20:50
6:51
25
Melina McKee
Jr
20:50
6:51
26
Kaiya Pena
Fr
21:21
7:01
31
Olivia Zanni
So
22:54
7:32
54
5 Cosumnes Oaks
4-5-6-5-5
Gap: 2:35
105:14
21:03
6:55
128 Natalie Harper
Jr
19:34
6:26
6
Emily Eddy
Jr
20:41
6:48
22
Haley Borjas
Jr
21:09
6:57
27
Siena Baland
Fr
21:41
7:08
34
Eve Wendley
Fr
22:09
7:17
39
Annie Wendley
Sr
22:11
7:18
40
Tess Saphay
Jr
22:40
7:28
46
6 Gregori
1-2-5-6-6
Gap: 4:59
107:29
21:30
7:04
171 Madison Kackley
Jr
18:28
6:04
1
Chloe Cook
Fr
19:39
6:28
8
Shawnique Payne-Wi
Jr
22:36
7:26
45
Mercedes Magana
Jr
23:18
7:40
58
Assul Coss
Sr
23:27
7:43
59








7 Folsom
8-8-7-7-7
Gap: 2:10
108:46
21:45
7:09
180 Sanya Gowda
So
20:13
6:39
18
Lauren Dudek
Fr
21:32
7:05
33
Amari Robb
So
22:19
7:20
42
Kylie Crebar
Sr
22:20
7:21
43
Julia Blount
So
22:23
7:22
44
Emma Lawler
So
24:15
7:59
65
Akane Shimoyoshi
Jr
24:16
7:59
66
8 Lincoln (S)
7-7-8-8-8
Gap: 3:36
110:53
22:11
7:18
205 Skyler Tatum
So
20:01
6:35
14
Sofiya Ollamova
So
21:54
7:12
36
Kate Langley
Jr
22:41
7:28
47
Hannah Skelton
So
22:42
7:28
48
Marissa Jaime
Sr
23:36
7:46
60
Taylor Lewis
So
23:48
7:50
63




9 Turlock
9-9-9-9-9
Gap: 2:19
111:31
22:18
7:20
222 Fatima Chavez
Jr
20:41
6:48
23
Andrea Gonzalez
So
22:17
7:20
41
Eliana Moreno
So
22:43
7:28
50
Sandra Tovar
Sr
22:49
7:30
53
Cynthia Varela
Jr
23:00
7:34
55
Avery Hayes
Jr
23:05
7:35
56
Kylee Redman
So
23:10
7:37
57
10 Sheldon (CA)
10-10-10-10-10
Gap: 1:47
112:59
22:36
7:26
236 Alisa Zhdanov
Jr
21:51
7:11
35
Elizabeth Nguyen
Sr
22:02
7:15
37
Emma Roybal
Sr
22:45
7:29
51
Kathy Nguyen
So
22:45
7:29
52
Jenna Cecil
So
23:38
7:46
61
Ally Escamilla
Sr
23:39
7:47
62
Danyka Burrill
So
23:58
7:53
64
Pl School Total
Time
Points Runr 1 Runr 2 Runr 3 Runr 4 Runr 5 Runr 6 Runr 7 Imp

Under Improvement, the abbreviations are:

  • LY = Beat time from the same course a year ago
  • LR = Beat time from the most recent running of the course
  • PR = Set a new PR
  • PG = Beat personal goal
  • If shaded in this color, this athlete broke the tie with a competitor resulting in his/her team finishing ahead of that competitor.
  • If shaded in this color, this athlete displaced a competitor's scoring runners resulting in his/her team finishing ahead of that competitor.
  • If shaded in this color, this athlete displaced a competitor's scoring runners AND broke a tie resulting in his/her team finishing ahead of that competitor.

All columns are sortable by clicking on the column heading.

Full Individual Race Results - Girls

Pl Name Gr School Time Pace Rank in Squad Rank in School Rank vs Comp Last Year Time
(Δ)
Last Race Time
(Δ)
Last PR
(Δ)
Imp
1 Allison Myers Fr Pleasant Grove 13:42.2 6:32
2 Lexie Gomez Fr Gregori 13:51.8 6:36
3 Loralye Clements Fr Oak Ridge 14:09.7 6:45
4 Aaliyah Hill Fr Woodcreek 14:21.5 6:50
5 Amie Huang Fr Davis 14:24.2 6:52
6 Grace Dwyer So Davis 14:25.7 6:52
7 Phynix Dacuycuy So Cosumnes Oaks 14:29 6:54
8 Kaia Michaelis So Davis 14:34.9 6:57
9 Sophia Xu Fr Franklin (EG) 14:37.2 6:58
10 Brianna Cortez So Gregori 14:37.7 6:58
11 Mora Collins So Gregori 14:38 6:58
12 Kamden Sonoyama So Woodcreek 14:39 6:59
13 Bridgete Schramm So Pleasant Grove 14:42.5 7:00
14 Anna Kelly Fr Davis 14:43.4 7:01
15 Suvi Hollenbach So Pleasant Grove 14:43.5 7:01
16 Leah Gibbs Fr Woodcreek 14:43.9 7:01
17 Paige Ewell So Gregori 14:44 7:01
18 Larissa Yee So McClatchy 14:45 7:01 1/2 1/2 8/12 16:20
(1:35)
15:47
(1:02)
You ROCK! (LR, PR)
19 Norma Lara So Gregori 14:45.4 7:02
20 Isabella Villa So Monterey Trail 14:45.5 7:02
21 Lily Marshall Fr Kennedy (Sacramento) 14:46.2 7:02
22 Sia Sama Fr Franklin (EG) 14:46.5 7:02
23 Adamari Ron Fr Modesto 14:47.1 7:02
24 Leslie Alaniz Fr Modesto 14:49.6 7:04
25 Gabriella Sanchez So Turlock 14:54.8 7:06
26 Ariana Puccini Fr Franklin (EG) 14:54.9 7:06
27 Alyssa Brown So Pleasant Grove 14:57.6 7:07
28 Alina Solis Fr Pleasant Grove 15:02.3 7:10
29 Yasmine Garcia So Modesto 15:03.1 7:10
30 Melissa Barajas So Modesto 15:03.4 7:10
31 Eliza Meyer So Davis 15:04.5 7:11
32 Krystol Newton Fr Monterey Trail 15:04.5 7:11
33 Grace Swanberg So Gregori 15:06.5 7:12
34 Alanna Laverty Fr Woodcreek 15:15.2 7:16
35 Rebecca Chang So Davis 15:17.4 7:17
36 Rebekah Heninger So Woodcreek 15:20.8 7:18
37 Lydia Mendoza So Franklin (EG) 15:26.1 7:21
38 Alexandra Iturrios So Modesto 15:28.3 7:22
39 Jessica Oslund Fr Davis 15:32.7 7:24
40 Michelle Wee So McClatchy 15:33.8 7:25 2/2 2/2 8/8 16:05
(0:31)
16:05
(0:31)
You ROCK! (LR, PR)
41 Mikaiya Philip Fr Franklin (EG) 15:45.1 7:30
42 Johana Dominguez Fr Modesto 15:46.9 7:31
43 CoCo Russell Fr Pleasant Grove 15:52.8 7:34
44 Jasmin Vasquez So Modesto 15:56.3 7:35
45 Ana Perez Fr Gregori 16:05.3 7:40
46 Tyra Bell Fr Pleasant Grove 16:11.6 7:43
47 Ruth Chew Fr Franklin (EG) 16:55.8 8:04
48 Nia Babbitt Fr Franklin (EG) 17:07 8:09
Pl Name Gr School Time Pace Rank in Squad Rank in School Rank vs Comp Last Year Time
(Δ)
Last Race Time
(Δ)
Last PR
(Δ)
Imp

Under Improvement, the abbreviations are:

  • LY = Beat time from the same course a year ago
  • LR = Beat time from the most recent running of the course
  • PR = Set a new PR
  • PG = Beat personal goal
  • SBP = Best performance of season based on position of finish relative to the field.

All columns are sortable by clicking on the column heading.

All Girls Races

11 races + combined.

Race Win Runr Win Team
All All at 3.04 mi
All at 2.1 mi
All at 3.04 mi
All at 2.1 mi
F/S Div 1 Allison Myers, Fr, 13:42.2, Pleasant Grove Gregori, 72:36.9, 50
F/S Div 2 Madeline Bui, Fr, 13:54.7, Bella Vista St Francis, 71:06.5, 40
F/S Div 3 April Duarte, Fr, 14:46.8, East Union Atwater, 80:02.9, 24
F/S Div 4 Kadyn Rolleri, Fr, 14:02.8, Bret Harte Christian Brothers, 77:25.7, 50
F/S Div 5 Peyton Clark, Fr, 14:48.5, Argonaut Holt Academy, 84:04.7, 24
JV Div 1-2-3-4- Emma Hollenbach, Sr, 21:02.7, St Francis St Francis, 108:13.9, 23
V Div 1 Madison Kackley, Jr, 18:27.9, Gregori Oak Ridge, 97:10.7, 34
V Div 2 Alexandra Klos, So, 17:31.8, Vista Del Lago (Fols St Francis, 98:01, 48
V Div 3 Riley Chamberlain, So, 18:47.4, Del Oro Del Oro, 101:35.5, 42
V Div 4 Brianna Personius, Fr, 19:32.6, Sonora Ripon, 111:02.2, 64
V Div 5 McKenna Lechner, Fr, 20:56, Foresthill Colfax, 115:44.6, 53

All Boys Races

16 races + combined.

Race Win Runr Win Team
All All at 3.04 mi
All at 2.1 mi
All at 3.04 mi
All at 2.1 mi
Fr Div 1 Nathan Short, Fr, 11:39.1, Folsom Lincoln (S), 60:42.2, 37
Fr Div 2 Logan Marlatt, Fr, 11:51.1, Bella Vista Whitney, 60:54.8, 29
Fr Div 3 Matthew Vasquez, Fr, 12:01, Golden Valley (SJ) Nevada Union, 65:37.2, 54
Fr Div 4 Ryan Sampson, Fr, 12:07.3, El Dorado Hughson, 64:18.7, 41
Fr Div 5 Romero Valentin, Fr, 13:36.9, Leroy Greene Academy n/a
JV Div 1-2-3-4- Ajani Salcido, Jr, 16:21, Jesuit Jesuit, 89:10, 48
SoDiv 1 Troy Esparza, Fr, 11:19.6, Oak Ridge Oak Ridge, 58:52.8, 34
SoDiv 2 Jose Ledezma, So, 11:28, River Valley Pitman, 59:23.3, 28
SoDiv 3 Evan Cooper, So, 10:58.3, East Union Will C. Wood, 61:10.7, 47
SoDiv 4 Aidan Ontiveros, So, 11:14.1, Encina Hughson, 63:24.5, 23
SoDiv 5 Freddy Adams, So, 11:39.5, Leroy Greene Academy Holt Academy, 70:14.3, 21
V Div 1 Matt Strangio, Sr, 15:25.9, Jesuit Jesuit, 81:11.4, 28
V Div 2 Austin Vasquez, Sr, 15:51.8, Whitney Whitney, 83:52.8, 53
V Div 3 Cole McKain, Sr, 16:22.3, Merced East Union, 86:36.8, 64
V Div 4 Godebo Chapman, Jr, 16:13.6, West Campus Calaveras, 85:35.1, 64
V Div 5 Jaydon Spires, Sr, 17:02.8, Tioga Colfax, 91:20, 52