McClatchy Results from the Sac Joaquin Subsection at Frogtown on 11/9/19

Girls Results and Stats

Switch to Boys

Girls Individual Results

Runner Gr Squad Time Pace Dist Place Rank in Squad Rank in School Rank vs Comp Last Year Time
(Δ,%)
Last Race Time
(Δ,%)
Last PR
(Δ,%)
Last DPR
(Δ,%)
Imprvmnts
Combrink, Camille Sr V 22:02 7:21 3 48/123 5/8 5/8 5/17 22:57
(0:55,4.0)
22:57
(0:55,4.0)
22:57
(0:55,4.0)
19:39 You ROCK! (LY, LR, PR)
Cooper, Billie So F/S 18:05.1 9:03 2 100/136 7/7 7/7 8/12 17:50 17:50 17:50 15:13
Correia, Olivia So F/S 15:23 7:42 2 49/136 5/7 5/7 6/13 14:29 14:29 14:29 14:05
Damian, Ellie So F/S 14:06.4 7:03 2 6/136 1/7 1/7 6/20 13:08 You ROCK! (PG, SBP)
Dreher, Molly Sr V 19:12.2 6:24 3 2/123 1/8 1/8 2/23 19:06 You ROCK! (PG, SBP)
Finney, Claire Jr V 27:47.3 9:16 3 112/123 8/8 8/8 3/3 23:26 You ROCK! (PG)
Heckey, Julia Jr V 19:34.4 6:31 3 4/123 2/8 2/8 1/22 19:48
(0:14,1.2)
19:48
(0:14,1.2)
19:48
(0:14,1.2)
19:13 You ROCK! (LY, LR, PG, PR, SBP)
Johnson, Olivia Fr V 20:34.5 6:52 3 21/123 4/8 4/8 2/19 19:32
Johnston, Harper So F/S 15:11.1 7:36 2 45/136 4/7 4/7 7/15 14:57 14:57 14:57 14:13 You ROCK! (PG)
McNatt, Anna Fr V 19:35.8 6:32 3 5/123 3/8 3/8 1/20 19:06
Niemeyer, Magdalena So F/S 15:23.1 7:42 2 50/136 6/7 6/7 5/13 14:22 You ROCK! (SBP)
Sanchez, Astrid Sr V 23:48.8 7:56 3 76/123 7/8 7/8 2/8 23:15 23:15 23:15 21:36
Soubinh, Kary Sr V 22:28.1 7:29 3 55/123 6/8 6/8 4/10 23:38
(1:10,4.9)
23:38
(1:10,4.9)
23:38
(1:10,4.9)
21:25 You ROCK! (LY, LR, PR)
Wee, Michelle So F/S 14:45 7:23 2 27/136 2/7 2/7 6/17 15:49
(1:04,6.7)
15:49
(1:04,6.7)
15:49
(1:04,6.7)
13:50 You ROCK! (LY, LR, PR)
Yee, Larissa So F/S 15:00.2 7:30 2 34/136 3/7 3/7 7/16 15:13
(0:13,1.4)
15:13
(0:13,1.4)
15:13
(0:13,1.4)
13:33 You ROCK! (LY, LR, PR)
Runner Gr Squad Time Pace Dist Place Rank in Squad Rank in School Rank vs Comp Last Year Time
(Δ,%)
Last Race Time
(Δ,%)
Last PR
(Δ,%)
Last DPR
(Δ,%)
Imprvmts

Under Improvement, the abbreviations are:

  • LY = Beat time from the same course a year ago.
  • LR = Beat time from the most recent running of this course.
  • PR = Set a new PR on this course. A "Course PR".
  • PG = Beat personal goal.
  • SBP = Best performance of season based on position of finish relative to the field.
  • DPR = A "Distance Personal Record" - the personal best time considering distance only, not unique course characteristics. Applicable for 2, 2.48(4K), 3, and 3.1(5K) mile courses.
  • DSR = A "Distance Season Record" - same as above, but for the current season only.
  • DTW = "Displace to Win". This athlete, as the 6th or 7th runner on his/her squad, displaced scoring runners from a competitor enabling his/her team to finish ahead of that competitor.
  • TB = "Tiebreaker". As the #6 athlete on his/her squad, this athlete was the tiebreaker enabling his/her team to finish ahead of that competitor.

All columns are sortable by clicking on the column heading.

Girls Team Results

Team Rank of Finish Time
Gap
Dist Avg Pace 1st Place Pace 5th Place Pace Points Win Team Pace Last Year Time
(Δ,%)
Last Race Time
(Δ,%)
Last PR
(Δ,%)
Improvements Runners (Points)
V 1st 5 2/17 100:59
2:50
3 6:44 6:24 7:21 79 6:40 108:57
(7:58,7.3)
108:57
(7:58,7.3)
101:46
(0:47,0.8%)
GO LIONS! (LY, LR, PR) Molly Dreher (2), Julia Heckey (4), Anna McNatt (5), Olivia Johnson (21), Camille Combrink (47)
F/S 1st 5 7/13 74:26
1:17
2 7:27 7:03 7:42 146 7:10 76:05
(1:39,2.2)
76:05
(1:39,2.2)
73:27 GO LIONS! (LY, LR) Ellie Damian (5), Michelle Wee (25), Larissa Yee (30), Harper Johnston (41), Olivia Correia (45)
Team Rank of Finish Time Dist Avg Pace 1st Place Pace 5th Place Pace Points Win Team Pace Last Year Time
(Δ,%)
Last Race Time
(Δ,%)
Last PR
(Δ,%)
Improvements Runners (Points)

Under Improvement, the abbreviations are:

  • LY = Beat time from the same course a year ago
  • LR = Beat time from the most recent running of the course
  • PR = Set a new PR
  • PG = Beat personal goal

All columns are sortable by clicking on the column heading.

Full Individual Race Results - Girls

Pl Name Gr School Time Pace Rank in Squad Rank in School Rank vs Comp Last Year Time
(Δ)
Last Race Time
(Δ)
Last PR
(Δ)
Imp
1 Madison Kackley Jr Gregori 18:30.8 6:10
2 Molly Dreher Sr McClatchy 19:12.2 6:24 1/8 1/8 2/23 You ROCK! (SBP)
3 Lisa Irvine Sr Woodcreek 19:15.1 6:25
4 Julia Heckey Jr McClatchy 19:34.4 6:31 2/8 2/8 1/22 19:48
(0:14)
19:48
(0:14)
19:48
(0:14)
You ROCK! (LY, LR, PR, SBP)
5 Anna McNatt Fr McClatchy 19:35.8 6:32 3/8 3/8 1/20
6 Abigail Fletcher Jr Oak Ridge 19:38.1 6:33
7 Natalie Harper Jr Cosumnes Oaks 19:43.4 6:34
8 Ava Maier So Oak Ridge 19:45.8 6:35
9 Annalise Gonzales Jr Rocklin 19:49.4 6:36
10 Sanya Gowda So Folsom 19:52.2 6:37
11 Chloe Cook Fr Gregori 19:54 6:38
12 Abigail Farr Sr Woodcreek 19:55.2 6:38
13 Emily Eddy Jr Cosumnes Oaks 19:57.5 6:39
14 Tiana Oliver Jr Oak Ridge 19:58.1 6:39
15 Emily Castles So Davis 20:06.8 6:42
16 Surina Beal Sr Davis 20:12.5 6:44
17 Abby Carroll Fr Davis 20:15.3 6:45
18 Kayla Rutz So Oak Ridge 20:22.4 6:47
19 Quinn Walker Fr Oak Ridge 20:22.6 6:48
20 Skyler Tatum So Lincoln (S) 20:25.7 6:49
21 Olivia Johnson Fr McClatchy 20:34.5 6:52 4/8 4/8 2/19
22 Kaiya Pena Fr Woodcreek 20:40.4 6:53
23 Emily Aronhalt So Inderkum 20:42.7 6:54
24 Elizabeth Richey Fr Woodcreek 20:45.6 6:55
25 Fatima Chavez Jr Turlock 20:48.5 6:56
26 Melina McKee Jr Woodcreek 21:00.1 7:00
27 Noheli Ron Jr Modesto 21:08.1 7:03
28 Mykell Bouwhuis Sr Pleasant Grove 21:12.5 7:04
29 Haley Borjas Jr Cosumnes Oaks 21:13.8 7:05
30 Corinne DeJong Jr Davis 21:16.2 7:05
31 Annie Wendley Sr Cosumnes Oaks 21:18.5 7:06
32 Alisa Zhdanov Jr Sheldon (CA) 21:19.8 7:07
33 Hannah Moore Jr Franklin (EG) 21:23.9 7:08
34 Eliana Moreno So Turlock 21:26.7 7:09
35 Sofiya Ollamova So Lincoln (S) 21:28.1 7:09
36 Kathy Nguyen So Sheldon (CA) 21:28.1 7:09
37 Siena Baland Fr Cosumnes Oaks 21:31 7:10
38 Amari Robb So Folsom 21:33.4 7:11
39 Lauren Dudek Fr Folsom 21:33.5 7:11
40 Emma Kaufman Fr Lincoln (S) 21:34.4 7:11
41 Olivia Zanni So Woodcreek 21:41.4 7:14
42 Mia Di Genova Sr Davis 21:48.3 7:16
43 Abby Gladwell Sr Oak Ridge 21:48.4 7:16
44 Emily Fenner Jr Inderkum 21:52.6 7:18
45 Cristina Leanos So Armijo 21:53.5 7:18
46 Elizabeth Nguyen Sr Sheldon (CA) 21:55.6 7:19
47 Kate Langley Jr Lincoln (S) 21:58 7:19
48 Camille Combrink Sr McClatchy 22:02 7:21 5/8 5/8 5/17 22:57
(0:55)
22:57
(0:55)
22:57
(0:55)
You ROCK! (LY, LR, PR)
49 Julia Blount So Folsom 22:06.2 7:22
50 Aliyah Williams So Enochs 22:07.9 7:23
51 Megan Fenner Jr Inderkum 22:14.4 7:25
52 Shawnique Payne-Wi Jr Gregori 22:18.3 7:26
53 Kylie Crebar Sr Folsom 22:20.2 7:27
54 Eve Wendley Fr Cosumnes Oaks 22:25 7:28
55 Kary Soubinh Sr McClatchy 22:28.1 7:29 6/8 6/8 4/10 23:38
(1:10)
23:38
(1:10)
23:38
(1:10)
You ROCK! (LY, LR, PR)
56 Hannah Skelton So Lincoln (S) 22:29.5 7:30
57 Andrea Gonzalez So Turlock 22:33 7:31
58 Iris Camacho Sr Enochs 22:34.9 7:32
59 Marian Supapo Fr Armijo 22:40.7 7:34
60 Tess Saphay Jr Cosumnes Oaks 22:42 7:34
61 Nadia Vargas Sr Kennedy (Sacramento) 22:42.9 7:34
62 Emily By Jr Enochs 22:50.3 7:37
63 Zalea Bjorgum Jr Pleasant Grove 22:50.7 7:37
64 Cynthia Varela Jr Turlock 22:53.9 7:38
65 Mercedes Magana Jr Gregori 22:59.2 7:40
66 Ally Escamilla Sr Sheldon (CA) 23:09 7:43
67 Assul Coss Sr Gregori 23:12 7:44
68 Angelina Timonina Sr Monterey Trail 23:13.1 7:44
69 Liz Scharf Fr Inderkum 23:13.8 7:45
70 Nayana Singh Jr Rocklin 23:17.3 7:46
71 Ainsley Jantz Fr Rocklin 23:20.4 7:47
72 Sandra Tovar Sr Turlock 23:22 7:47
73 Emma Roybal Sr Sheldon (CA) 23:25.3 7:48
74 Stephnie Shen Fr Inderkum 23:26.2 7:49
75 Avery Hayes Jr Turlock 23:29 7:50
76 Astrid Sanchez Sr McClatchy 23:48.8 7:56 7/8 7/8 2/8 23:15 23:15 23:15
77 Nicoli Burdeinii Jr Franklin (EG) 23:52 7:57
78 Akane Shimoyoshi Jr Folsom 23:57.8 7:59
79 Charlotte Norris Jr Kennedy (Sacramento) 24:02.6 8:01
80 Brecken Bartells So Inderkum 24:05 8:02
81 Kylee Redman So Turlock 24:05.4 8:02
82 Lauren Samuels So Rocklin 24:06.6 8:02
83 Karla Munoz Sr Edison 24:08.1 8:03
84 Taylor Lewis So Lincoln (S) 24:14.8 8:05
85 Keir Van Nieuwburg So Rocklin 24:18.4 8:06
86 Adeli Burdeinii Jr Franklin (EG) 24:19.5 8:06
87 Lauren Yerkes Jr Rocklin 24:20.7 8:07
88 Veronica Kim Jr Kennedy (Sacramento) 24:25.3 8:08
89 Zoey Gums Fr Rocklin 24:25.9 8:09
90 Emma Lawler So Folsom 24:27.9 8:09
91 Izabella Nunez Sr Modesto 24:28.3 8:09
92 Leticia Mayorga Jr Armijo 24:30.8 8:10
93 Marissa Jaime Sr Lincoln (S) 24:36.4 8:12
94 Anna Nicholas Jr Inderkum 24:39.5 8:13
95 Olivia Mihos Sr Kennedy (Sacramento) 24:51.1 8:17
96 Joliese Alvarado Jr Kennedy (Sacramento) 24:55.4 8:18
97 Veronica Holt Sr Kennedy (Sacramento) 24:57.2 8:19
98 Natalie Chekmareva Sr Pleasant Grove 24:59.3 8:20
99 Olivia Chan Jr Kennedy (Sacramento) 25:00 8:20
100 Jessica Lobato Sr Modesto 25:14.2 8:25
101 Mariana Villeda Jr Modesto 25:15.1 8:25
102 Iliana Becerra Sr Pleasant Grove 25:21.4 8:27
103 Camille Dominguez Jr River City 25:28.9 8:30
104 Mina Baldwin Sr Rocklin 25:37.3 8:32
105 Sofia Fernandez Jr Pleasant Grove 25:47 8:36
106 Gabriella Groves Sr Franklin (EG) 25:50.8 8:37
107 Katie Chiu Jr Monterey Trail 25:55.3 8:38
108 Emma Chang Jr Kennedy (Sacramento) 26:14.1 8:45
109 Ramanjit Bal Jr Franklin (EG) 26:19.6 8:47
110 Gabriela Felix Sr Modesto 27:33.7 9:11
111 Myrain Wright Sr Edison 27:43.4 9:14
112 Claire Finney Jr McClatchy 27:47.3 9:16 8/8 8/8 3/3
113 Genessa Frederick Jr Enochs 28:49.6 9:37
114 Emma Bickford Sr Rocklin 28:59.5 9:40
115 Kiara Carey Jr Bear Creek 29:44.9 9:55
116 Maria Gonzalez Sr Bear Creek 30:05.9 10:02
117 Monica In Jr Enochs 31:14.1 10:25
118 Bailey Wilkinson Jr Armijo 31:14.2 10:25
119 Alice Phear Sr Edison 34:27.8 11:29
120 Ariana Fernandez Sr Franklin (S) 36:24.8 12:08
121 Athina Vargas Sr Franklin (S) 36:24.9 12:08
122 Angelita Quilantang Sr Franklin (S) 37:52.2 12:37
123 Kadijatu Kamara Jr Franklin (S) 39:45.6 13:15
Pl Name Gr School Time Pace Rank in Squad Rank in School Rank vs Comp Last Year Time
(Δ)
Last Race Time
(Δ)
Last PR
(Δ)
Imp

Under Improvement, the abbreviations are:

  • LY = Beat time from the same course a year ago
  • LR = Beat time from the most recent running of the course
  • PR = Set a new PR
  • PG = Beat personal goal
  • SBP = Best performance of season based on position of finish relative to the field.

All columns are sortable by clicking on the column heading.

Full Team Race Results - Girls

Group of 5: V 1st 5

Pl School
Total
Time
Pts Runr 1 Runr 2 Runr 3 Runr 4 Runr 5 Runr 6 Runr 7 Imp
1 Oak Ridge
4-3-2-2-1
Gap: 0:45
100:07
20:01
6:40
65 Abigail Fletcher
Jr
19:38
6:33
6
Ava Maier
So
19:46
6:35
8
Tiana Oliver
Jr
19:58
6:39
14
Kayla Rutz
So
20:22
6:47
18
Quinn Walker
Fr
20:23
6:48
19
Abby Gladwell
Sr
21:48
7:16
43




2 McClatchy
2-1-1-1-2
Gap: 2:50
100:59
20:12
6:44
79 Molly Dreher
Sr
19:12
6:24
2
Julia Heckey
Jr
19:34
6:31
4
Anna McNatt
Fr
19:36
6:32
5
Olivia Johnson
Fr
20:35
6:52
21
Camille Combrink
Sr
22:02
7:21
47
Kary Soubinh
Sr
22:28
7:29
54
Astrid Sanchez
Sr
23:49
7:56
73
GO LIONS! (LY, LR, PR)
3 Woodcreek
3-4-3-3-3
Gap: 1:45
101:36
20:19
6:46
87 Lisa Irvine
Sr
19:15
6:25
3
Abigail Farr
Sr
19:55
6:38
12
Kaiya Pena
Fr
20:40
6:53
22
Elizabeth Richey
Fr
20:46
6:55
24
Melina McKee
Jr
21:00
7:00
26
Olivia Zanni
So
21:41
7:14
41




4 Cosumnes Oaks
5-5-5-5-4
Gap: 1:48
103:44
20:45
6:55
117 Natalie Harper
Jr
19:43
6:34
7
Emily Eddy
Jr
19:58
6:39
13
Haley Borjas
Jr
21:14
7:05
29
Annie Wendley
Sr
21:19
7:06
31
Siena Baland
Fr
21:31
7:10
37
Eve Wendley
Fr
22:25
7:28
53
Tess Saphay
Jr
22:42
7:34
58
5 Davis
8-6-4-4-5
Gap: 1:42
103:39
20:44
6:55
120 Emily Castles
So
20:07
6:42
15
Surina Beal
Sr
20:13
6:44
16
Abby Carroll
Fr
20:15
6:45
17
Corinne DeJong
Jr
21:16
7:05
30
Mia Di Genova
Sr
21:48
7:16
42








6 Folsom
7-7-7-7-6
Gap: 2:28
107:26
21:29
7:10
187 Sanya Gowda
So
19:52
6:37
10
Amari Robb
So
21:33
7:11
38
Lauren Dudek
Fr
21:34
7:11
39
Julia Blount
So
22:06
7:22
48
Kylie Crebar
Sr
22:20
7:27
52
Akane Shimoyoshi
Jr
23:58
7:59
75
Emma Lawler
So
24:28
8:09
86
7 Gregori
1-2-6-6-7
Gap: 4:41
106:54
21:23
7:08
191 Madison Kackley
Jr
18:31
6:10
1
Chloe Cook
Fr
19:54
6:38
11
Shawnique Payne-Wi
Jr
22:18
7:26
51
Mercedes Magana
Jr
22:59
7:40
63
Assul Coss
Sr
23:12
7:44
65








8 Lincoln (S)
9-8-8-8-8
Gap: 2:04
107:56
21:35
7:12
196 Skyler Tatum
So
20:26
6:49
20
Sofiya Ollamova
So
21:28
7:09
35
Emma Kaufman
Fr
21:34
7:11
40
Kate Langley
Jr
21:58
7:19
46
Hannah Skelton
So
22:30
7:30
55
Taylor Lewis
So
24:15
8:05
80
Marissa Jaime
Sr
24:36
8:12
88
9 Turlock
11-9-10-9-9
Gap: 2:34
111:04
22:13
7:24
246 Fatima Chavez
Jr
20:49
6:56
25
Eliana Moreno
So
21:27
7:09
34
Andrea Gonzalez
So
22:33
7:31
56
Cynthia Varela
Jr
22:54
7:38
62
Sandra Tovar
Sr
23:22
7:47
69
Avery Hayes
Jr
23:29
7:50
72
Kylee Redman
So
24:05
8:02
78
10 Sheldon (CA)
14-11-9-9-10
Gap: 2:06
111:18
22:16
7:25
247 Alisa Zhdanov
Jr
21:20
7:07
32
Kathy Nguyen
So
21:28
7:09
36
Elizabeth Nguyen
Sr
21:56
7:19
45
Ally Escamilla
Sr
23:09
7:43
64
Emma Roybal
Sr
23:25
7:48
70








11 Inderkum
10-10-11-11-11
Gap: 2:44
111:30
22:18
7:26
254 Emily Aronhalt
So
20:43
6:54
23
Emily Fenner
Jr
21:53
7:18
44
Megan Fenner
Jr
22:14
7:25
50
Liz Scharf
Fr
23:14
7:45
66
Stephnie Shen
Fr
23:26
7:49
71
Brecken Bartells
So
24:05
8:02
77
Anna Nicholas
Jr
24:40
8:13
89
12 Rocklin
6-12-12-12-12
Gap: 4:29
114:52
22:58
7:39
304 Annalise Gonzales
Jr
19:49
6:36
9
Nayana Singh
Jr
23:17
7:46
67
Ainsley Jantz
Fr
23:20
7:47
68
Lauren Samuels
So
24:07
8:02
79
Keir Van Nieuwburg
So
24:18
8:06
81
Lauren Yerkes
Jr
24:21
8:07
83
Zoey Gums
Fr
24:26
8:09
85
13 Enochs
16-14-13-13-13
Gap: 9:06
127:37
25:31
8:30
371 Aliyah Williams
So
22:08
7:23
49
Iris Camacho
Sr
22:35
7:32
57
Emily By
Jr
22:50
7:37
60
Genessa Frederick
Jr
28:50
9:37
102
Monica In
Jr
31:14
10:25
103








14 Pleasant Grove
13-13-14-14-14
Gap: 4:35
120:11
24:02
8:01
377 Mykell Bouwhuis
Sr
21:13
7:04
28
Zalea Bjorgum
Jr
22:51
7:37
61
Natalie Chekmareva
Sr
24:59
8:20
93
Iliana Becerra
Sr
25:21
8:27
97
Sofia Fernandez
Jr
25:47
8:36
98








15 Franklin (EG)
15-15-15-15-15
Gap: 4:56
121:46
24:21
8:07
388 Hannah Moore
Jr
21:24
7:08
33
Nicoli Burdeinii
Jr
23:52
7:57
74
Adeli Burdeinii
Jr
24:20
8:06
82
Gabriella Groves
Sr
25:51
8:37
99
Ramanjit Bal
Jr
26:20
8:47
100








16 Kennedy (Sacramento)
17-17-17-17-16
Gap: 2:13
120:57
24:11
8:04
400 Nadia Vargas
Sr
22:43
7:34
59
Charlotte Norris
Jr
24:03
8:01
76
Veronica Kim
Jr
24:25
8:08
84
Olivia Mihos
Sr
24:51
8:17
90
Joliese Alvarado
Jr
24:55
8:18
91
Veronica Holt
Sr
24:57
8:19
92
Olivia Chan
Jr
25:00
8:20
94
17 Modesto
12-16-16-16-17
Gap: 6:26
123:39
24:44
8:15
406 Noheli Ron
Jr
21:08
7:03
27
Izabella Nunez
Sr
24:28
8:09
87
Jessica Lobato
Sr
25:14
8:25
95
Mariana Villeda
Jr
25:15
8:25
96
Gabriela Felix
Sr
27:34
9:11
101








Pl School Total
Time
Points Runr 1 Runr 2 Runr 3 Runr 4 Runr 5 Runr 6 Runr 7 Imp

Under Improvement, the abbreviations are:

  • LY = Beat time from the same course a year ago
  • LR = Beat time from the most recent running of the course
  • PR = Set a new PR
  • PG = Beat personal goal
  • If shaded in this color, this athlete broke the tie with a competitor resulting in his/her team finishing ahead of that competitor.
  • If shaded in this color, this athlete displaced a competitor's scoring runners resulting in his/her team finishing ahead of that competitor.
  • If shaded in this color, this athlete displaced a competitor's scoring runners AND broke a tie resulting in his/her team finishing ahead of that competitor.

All columns are sortable by clicking on the column heading.

Full Individual Race Results - Girls

Pl Name Gr School Time Pace Rank in Squad Rank in School Rank vs Comp Last Year Time
(Δ)
Last Race Time
(Δ)
Last PR
(Δ)
Imp
1 Lexie Gomez Fr Gregori 13:53.1 6:57
2 Aaliyah Hill Fr Woodcreek 13:57.5 6:59
3 Loralye Clements Fr Oak Ridge 13:59.3 7:00
4 Phynix Dacuycuy So Cosumnes Oaks 13:59.4 7:00
5 Grace Dwyer So Davis 14:01.3 7:01
6 Ellie Damian So McClatchy 14:06.4 7:03 1/7 1/7 6/20 You ROCK! (SBP)
7 Allison Myers Fr Pleasant Grove 14:08.8 7:04
8 Sophia Xu Fr Franklin (EG) 14:11.2 7:06
9 Brianna Cortez So Gregori 14:15.7 7:08
10 Lily Marshall Fr Kennedy (Sacramento) 14:16.2 7:08
11 Amie Huang Fr Davis 14:16.3 7:08
12 Kaia Michaelis So Davis 14:16.5 7:08
13 Suvi Hollenbach So Pleasant Grove 14:19.6 7:10
14 Bridgete Schramm So Pleasant Grove 14:20.3 7:10
15 Kamden Sonoyama So Woodcreek 14:22.4 7:11
16 Mora Collins So Gregori 14:23.1 7:12
17 Norma Lara So Gregori 14:31.2 7:16
18 Leslie Alaniz Fr Modesto 14:35.4 7:18
19 Sia Sama Fr Franklin (EG) 14:35.7 7:18
20 Gabriella Sanchez So Turlock 14:35.9 7:18
21 Rebecca Chang So Davis 14:36.6 7:18
22 Paige Ewell So Gregori 14:36.9 7:18
23 Alina Solis Fr Pleasant Grove 14:38.5 7:19
24 Leah Gibbs Fr Woodcreek 14:42.5 7:21
25 Alyssa Brown So Pleasant Grove 14:43 7:22
26 Grace Swanberg So Gregori 14:43.2 7:22
27 Michelle Wee So McClatchy 14:45 7:23 2/7 2/7 6/17 15:49
(1:04)
15:49
(1:04)
15:49
(1:04)
You ROCK! (LY, LR, PR)
28 Isabella Villa So Monterey Trail 14:46.5 7:23
29 Ariana Puccini Fr Franklin (EG) 14:47.8 7:24
30 Eliza Meyer So Davis 14:49.2 7:25
31 Yasmine Garcia So Modesto 14:50.6 7:25
32 Krystol Newton Fr Monterey Trail 14:58.3 7:29
33 Johana Dominguez Fr Modesto 14:59.9 7:30
34 Larissa Yee So McClatchy 15:00.2 7:30 3/7 3/7 7/16 15:13
(0:13)
15:13
(0:13)
15:13
(0:13)
You ROCK! (LY, LR, PR)
35 Alexandra Iturrios So Modesto 15:00.3 7:30
36 Melissa Barajas So Modesto 15:00.3 7:30
37 Lydia Mendoza So Franklin (EG) 15:02.2 7:31
38 Anna Kelly Fr Davis 15:02.7 7:31
39 Totianna Gutierrez Fr Bear Creek 15:03.4 7:32
40 Adamari Ron Fr Modesto 15:06.2 7:33
41 Alanna Laverty Fr Woodcreek 15:07.2 7:34
42 Camille Cameron Fr River City 15:07.2 7:34
43 CoCo Russell Fr Pleasant Grove 15:08.4 7:34
44 Rebekah Heninger So Woodcreek 15:08.5 7:34
45 Harper Johnston So McClatchy 15:11.1 7:36 4/7 4/7 7/15 14:57 14:57 14:57
46 Jessica Oslund Fr Davis 15:11.6 7:36
47 Lenny Jaimes So Edison 15:16.8 7:38
48 Ava Mattos Fr Turlock 15:20.6 7:40
49 Olivia Correia So McClatchy 15:23 7:42 5/7 5/7 6/13 14:29 14:29 14:29
50 Magdalena Niemeyer So McClatchy 15:23.1 7:42 6/7 6/7 5/13 You ROCK! (SBP)
51 Dianna Jimenez-Her Fr Edison 15:23.3 7:42
52 Jasmin Vasquez So Modesto 15:24.8 7:42
53 Honey Lizama Fr Edison 15:29.6 7:45
54 Ana Perez Fr Gregori 15:34.6 7:47
55 Hailing Tang Fr Kennedy (Sacramento) 15:35 7:48
56 Emily Bennett So Davis 15:35.5 7:48
57 Isabelle Hermann So Cosumnes Oaks 15:38.9 7:49
58 Emily Ko So Cosumnes Oaks 15:45.5 7:53
59 Keira Emmett So Davis 15:47.5 7:54
60 Mariana Mendoza So Modesto 15:50 7:55
61 Allyson Peterson Fr Turlock 15:50.7 7:55
62 Camille Tucker Fr Turlock 15:50.9 7:55
63 Mikaiya Philip Fr Franklin (EG) 15:55.9 7:58
64 Ariel Albanez Fr Modesto 15:58.8 7:59
65 Sydney Parkinson Fr Lincoln (S) 15:58.9 7:59
66 Alyssa Okimura Fr Cosumnes Oaks 16:00.5 8:00
67 London Hultgren So Turlock 16:00.8 8:00
68 Danitza Guerrero So Lincoln (S) 16:04.7 8:02
69 Tyra Bell Fr Pleasant Grove 16:05.3 8:03
70 Ava Spycher Fr Turlock 16:07 8:04
71 Bridgette Her So Davis 16:08.2 8:04
72 Yoltzin Espinoza-R Fr Kennedy (Sacramento) 16:19.8 8:10
73 Vanessa Diaz Fr Modesto 16:22.5 8:11
74 Annika Aistrup Fr Bear Creek 16:23.2 8:12
75 Skylar Nguyen So Gregori 16:25.8 8:13
76 Nicole Grupe Fr Lincoln (S) 16:34.2 8:17
77 Nicole Kang So Davis 16:35 8:18
78 Daniela Padilla-Ur Fr Lincoln (S) 16:35.6 8:18
79 Malia Spence Fr Bear Creek 16:39.5 8:20
80 Desiree Ornelas So Bear Creek 16:41.9 8:21
81 Yanitzia Escoto So Modesto 16:42.8 8:21
82 Alyssa Sarmiento So Modesto 16:46.7 8:23
83 Ruth Chew Fr Franklin (EG) 16:52.9 8:26
84 Mariah Bertalotto Fr Turlock 16:57 8:29
85 Chelsi Rowing So Pleasant Grove 17:04.9 8:32
86 Nia Babbitt Fr Franklin (EG) 17:05.5 8:33
87 Angel Ojije Fr Franklin (EG) 17:06.5 8:33
88 Nuha Ghamian So Woodcreek 17:08.1 8:34
89 Taylor Chastain So Woodcreek 17:08.2 8:34
90 Isabel Lyons So Franklin (EG) 17:15.9 8:38
91 Agnesa Panova Fr River City 17:23.9 8:42
92 Vanessa Lara So Franklin (EG) 17:27.4 8:44
93 Emily Saarloos Fr Enochs 17:30.9 8:45
94 Autumn Kong So Bear Creek 17:35.9 8:48
95 Yselia Gutierrez So Lincoln (S) 17:36.2 8:48
96 Alyssa Casey So Cosumnes Oaks 17:43.3 8:52
97 Hannah Brooks Fr Bear Creek 17:52.3 8:56
98 Arshiya Prasad So Franklin (EG) 17:53.7 8:57
99 Ashley Borton So Cosumnes Oaks 17:58.8 8:59
100 Billie Cooper So McClatchy 18:05.1 9:03 7/7 7/7 8/12 17:50 17:50 17:50
101 Marisol Patterson Fr Lincoln (S) 18:07 9:04
102 Frida Ramirez Fr Franklin (S) 18:07.1 9:04
103 Callie Casillas So Cosumnes Oaks 18:08.2 9:04
104 Lalaine DelaCruz So Bear Creek 18:11.5 9:06
105 Catalina Voicu Fr Sheldon (CA) 18:15.6 9:08
106 Yana Patel So River City 18:17.6 9:09
107 Neida Guzman So Edison 18:33.7 9:17
108 Zoe Kopecki Fr Enochs 18:50.8 9:25
109 Amelia Krumwide Fr Davis 18:59.5 9:30
110 Kate Zink Fr River City 19:16.4 9:38
111 Joselyn Harmon Fr Lincoln (S) 19:37.8 9:49
112 Haylee McConnell Fr Sheldon (CA) 19:38.2 9:49
113 Madeline Bullard So Cosumnes Oaks 19:48.9 9:54
114 Paola Coss Fr Modesto 19:53.8 9:57
115 Sadie Pharakda So Cosumnes Oaks 19:54.5 9:57
116 Autumn Si Fr Sheldon (CA) 20:02.4 10:01
117 Anne Garong So Cosumnes Oaks 20:04.4 10:02
118 Natalie Schwarz Fr Lincoln (S) 20:14.8 10:07
119 Ellen Ferguson Fr Davis 20:22.8 10:11
120 Genesis Cortez Fr Lincoln (S) 20:33.8 10:17
121 Kallisto Lor Fr Lincoln (S) 20:38.9 10:19
122 Rosalyn Alvarado So Edison 20:41.3 10:21
123 Julia Faiello So River City 21:01.6 10:31
124 Adelina Armijo So River City 21:02.1 10:31
125 Valeria Padilla So Davis 21:21.7 10:41
126 Yuliana Chavez-Gar So Edison 21:25.9 10:43
127 Kaylee King Fr Lincoln (S) 21:42 10:51
128 Alexis Hernandez So Enochs 21:44.6 10:52
129 Mia Blount Fr Lincoln (S) 21:47.6 10:54
130 Cecilia Davila So Cosumnes Oaks 22:18.3 11:09
131 Liyahnise Tulali So Enochs 22:43.1 11:22
132 Destiny Daikai Fr Sheldon (CA) 22:43.7 11:22
133 Dhara Patel Fr Modesto 22:49.5 11:25
134 Eva Ramirez Fr Armijo 26:15.9 13:08
135 Rela Paparaju So Davis 26:53.9 13:27
136 Isabel Arellano So River City 27:03.1 13:32
Pl Name Gr School Time Pace Rank in Squad Rank in School Rank vs Comp Last Year Time
(Δ)
Last Race Time
(Δ)
Last PR
(Δ)
Imp

Under Improvement, the abbreviations are:

  • LY = Beat time from the same course a year ago
  • LR = Beat time from the most recent running of the course
  • PR = Set a new PR
  • PG = Beat personal goal
  • SBP = Best performance of season based on position of finish relative to the field.

All columns are sortable by clicking on the column heading.

Full Team Race Results - Girls

Group of 5: F/S 1st 5

Pl School
Total
Time
Pts Runr 1 Runr 2 Runr 3 Runr 4 Runr 5 Runr 6 Runr 7 Imp
1 Gregori
1-1-1-1-1
Gap: 0:44
71:40
14:20
7:10
58 Lexie Gomez
Fr
13:53
6:57
1
Brianna Cortez
So
14:16
7:08
8
Mora Collins
So
14:23
7:12
14
Norma Lara
So
14:31
7:16
15
Paige Ewell
So
14:37
7:18
20
Grace Swanberg
So
14:43
7:22
24
Ana Perez
Fr
15:35
7:47
50
2 Davis
4-2-1-2-2
Gap: 0:48
72:00
14:24
7:12
69 Grace Dwyer
So
14:01
7:01
4
Amie Huang
Fr
14:16
7:08
9
Kaia Michaelis
So
14:17
7:08
10
Rebecca Chang
So
14:37
7:18
19
Eliza Meyer
So
14:49
7:25
27
Anna Kelly
Fr
15:03
7:31
34
Jessica Oslund
Fr
15:12
7:36
42
3 Pleasant Grove
6-4-3-3-3
Gap: 0:34
72:10
14:26
7:13
73 Allison Myers
Fr
14:09
7:04
6
Suvi Hollenbach
So
14:20
7:10
11
Bridgete Schramm
So
14:20
7:10
12
Alina Solis
Fr
14:39
7:19
21
Alyssa Brown
So
14:43
7:22
23
CoCo Russell
Fr
15:08
7:34
39
Tyra Bell
Fr
16:05
8:03
60
4 Woodcreek
2-3-4-4-4
Gap: 1:11
73:18
14:40
7:20
114 Aaliyah Hill
Fr
13:58
6:59
2
Kamden Sonoyama
So
14:22
7:11
13
Leah Gibbs
Fr
14:43
7:21
22
Alanna Laverty
Fr
15:07
7:34
37
Rebekah Heninger
So
15:09
7:34
40
Nuha Ghamian
So
17:08
8:34
70
Taylor Chastain
So
17:08
8:34
71
5 Modesto
8-7-7-7-5
Gap: 0:25
74:27
14:53
7:27
136 Leslie Alaniz
Fr
14:35
7:18
16
Yasmine Garcia
So
14:51
7:25
28
Johana Dominguez
Fr
15:00
7:30
29
Alexandra Iturrios
So
15:00
7:30
31
Melissa Barajas
So
15:00
7:30
32
Adamari Ron
Fr
15:06
7:33
36
Jasmin Vasquez
So
15:25
7:42
48
6 Franklin (EG)
7-5-5-5-6
Gap: 1:45
74:33
14:55
7:27
138 Sophia Xu
Fr
14:11
7:06
7
Sia Sama
Fr
14:36
7:18
17
Ariana Puccini
Fr
14:48
7:24
26
Lydia Mendoza
So
15:02
7:31
33
Mikaiya Philip
Fr
15:56
7:58
55
Ruth Chew
Fr
16:53
8:26
67
Nia Babbitt
Fr
17:06
8:33
69
7 McClatchy
5-6-6-6-7
Gap: 1:17
74:26
14:53
7:27
146 Ellie Damian
So
14:06
7:03
5
Michelle Wee
So
14:45
7:23
25
Larissa Yee
So
15:00
7:30
30
Harper Johnston
So
15:11
7:36
41
Olivia Correia
So
15:23
7:42
45
Magdalena Niemeyer
So
15:23
7:42
46
Billie Cooper
So
18:05
9:03
78
GO LIONS! (LY, LR)
8 Turlock
9-9-9-9-8
Gap: 1:25
77:39
15:32
7:46
227 Gabriella Sanchez
So
14:36
7:18
18
Ava Mattos
Fr
15:21
7:40
44
Allyson Peterson
Fr
15:51
7:55
53
Camille Tucker
Fr
15:51
7:55
54
London Hultgren
So
16:01
8:00
58
Ava Spycher
Fr
16:07
8:04
61
Mariah Bertalotto
Fr
16:57
8:29
68
9 Cosumnes Oaks
3-8-8-8-9
Gap: 3:44
79:08
15:50
7:55
238 Phynix Dacuycuy
So
13:59
7:00
3
Isabelle Hermann
So
15:39
7:49
51
Emily Ko
So
15:46
7:53
52
Alyssa Okimura
Fr
16:01
8:00
57
Alyssa Casey
So
17:43
8:52
75
Ashley Borton
So
17:59
8:59
77
Callie Casillas
So
18:08
9:04
80
10 Bear Creek
10-11-11-11-10
Gap: 2:33
82:24
16:29
8:14
301 Totianna Gutierrez
Fr
15:03
7:32
35
Annika Aistrup
Fr
16:23
8:12
62
Malia Spence
Fr
16:40
8:20
65
Desiree Ornelas
So
16:42
8:21
66
Autumn Kong
So
17:36
8:48
73
Hannah Brooks
Fr
17:52
8:56
76
Lalaine DelaCruz
So
18:12
9:06
81
11 Edison
12-10-10-10-11
Gap: 5:25
85:25
17:05
8:32
308 Lenny Jaimes
So
15:17
7:38
43
Dianna Jimenez-Her
Fr
15:23
7:42
47
Honey Lizama
Fr
15:30
7:45
49
Neida Guzman
So
18:34
9:17
83
Rosalyn Alvarado
So
20:41
10:21
86
Yuliana Chavez-Gar
So
21:26
10:43
89




12 Lincoln (S)
13-13-12-12-12
Gap: 1:37
82:50
16:34
8:17
316 Sydney Parkinson
Fr
15:59
7:59
56
Danitza Guerrero
So
16:05
8:02
59
Nicole Grupe
Fr
16:34
8:17
63
Daniela Padilla-Ur
Fr
16:36
8:18
64
Yselia Gutierrez
So
17:36
8:48
74
Marisol Patterson
Fr
18:07
9:04
79
Joselyn Harmon
Fr
19:38
9:49
85
13 River City
11-12-13-13-13
Gap: 5:54
91:07
18:13
9:07
363 Camille Cameron
Fr
15:07
7:34
38
Agnesa Panova
Fr
17:24
8:42
72
Yana Patel
So
18:18
9:09
82
Kate Zink
Fr
19:16
9:38
84
Julia Faiello
So
21:02
10:31
87
Adelina Armijo
So
21:02
10:31
88
Isabel Arellano
So
27:03
13:32
90
Pl School Total
Time
Points Runr 1 Runr 2 Runr 3 Runr 4 Runr 5 Runr 6 Runr 7 Imp

Under Improvement, the abbreviations are:

  • LY = Beat time from the same course a year ago
  • LR = Beat time from the most recent running of the course
  • PR = Set a new PR
  • PG = Beat personal goal
  • If shaded in this color, this athlete broke the tie with a competitor resulting in his/her team finishing ahead of that competitor.
  • If shaded in this color, this athlete displaced a competitor's scoring runners resulting in his/her team finishing ahead of that competitor.
  • If shaded in this color, this athlete displaced a competitor's scoring runners AND broke a tie resulting in his/her team finishing ahead of that competitor.

All columns are sortable by clicking on the column heading.

All Girls Races

12 races + combined.

Race Win Runr Win Team
All All at 3 mi
All at 2 mi
All at 3 mi
All at 2 mi
D1 F/S Lexie Gomez, Fr, 13:53.1, Gregori Gregori, 71:40, 58
D1 V Madison Kackley, Jr, 18:30.8, Gregori Oak Ridge, 100:07, 65
D12 JV Elizabeth Cole, Sr, 21:00.5, St Francis St Francis, 108:11.3, 26
D2 F/S Theone Diviagracia, Fr, 13:17.4, St Francis St Francis, 68:26.8, 19
D2 V Isabella Fauria, Sr, 18:37.8, St Francis St Francis, 96:12.9, 40
D3 F/S April Duarte, Fr, 14:47.6, East Union Atwater, 79:55.9, 33
D3 V Riley Chamberlain, So, 19:33.7, Del Oro Del Oro, 102:24.5, 43
D345 JV Autum Legge, Jr, 23:06.7, Nevada Union Nevada Union, 126:17.7, 42
D4 F/S Kadyn Rolleri, Fr, 13:32.6, Bret Harte Calaveras, 78:17.3, 78
D4 V Brianna Personius, Fr, 19:04.2, Sonora El Dorado, 107:47.7, 66
D5 F/S Peyton Clark, Fr, 14:49.5, Argonaut Holt Academy, 84:03.9, 22
D5 V Anna Rose, Jr, 20:20.3, Argonaut Colfax, 116:44.8, 55

All Boys Races

17 races + combined.

Race Win Runr Win Team
All All at 3 mi
All at 2 mi
All at 3 mi
All at 2 mi
D1 Fr Jayden Wells, Fr, 11:28.9, Rocklin Lincoln (S), 60:47.5, 39
D1 Soph Preston Conner, So, 11:10.9, Jesuit Oak Ridge, 58:49.3, 36
D1 V Matt Strangio, Sr, 16:04.8, Jesuit Jesuit, 81:05.2, 23
D12 JV Aidan Ransford, Jr, 17:24.8, Whitney Davis, 88:58, 39
D2 Fr Logan Marlatt, Fr, 11:35.3, Bella Vista Whitney, 60:29.1, 33
D2 Soph Jose Ledezma, So, 11:08.8, River Valley Pitman, 57:31.3, 37
D2 V Austin Vasquez, Sr, 16:30.2, Whitney Whitney, 85:03.3, 109
D3 Fr Matthew Vasquez, Fr, 11:42.7, Golden Valley (SJ) Beyer, 63:41.8, 45
D3 Soph Rafael Lomeli, So, 11:37.3, Kimball Will C. Wood, 62:15.6, 35
D3 V Cole McKain, Sr, 15:53.1, Merced East Union, 85:23, 70
D345 JV Joseph Powers, Sr, 18:26, Hughson Del Oro, 96:03, 66
D4 Fr Brian Campos, Fr, 12:07.6, Hughson Hughson, 62:16.1, 31
D4 Soph Angel Ceja, So, 11:35.2, Delhi Hughson, 61:24.1, 18
D4 V Godebo Chapman, Jr, 15:55.9, West Campus Calaveras, 84:09.5, 72
D5 Fr Landon York, Fr, 13:08.5, Golden Sierra n/a
D5 Soph Freddy Adams, So, 12:26.9, Leroy Greene Academy Holt Academy, 69:53, 23
D5 V Jaydon Spires, Sr, 17:11.8, Tioga Colfax, 91:02.7, 49