Aragon Results from the Crystal Springs Ctr Mt #2 at Crystal Springs on 10/20/11

Boys Results and Stats

Switch to Girls

Boys Individual Results

Runner Gr Squad Time Pace Dist Place Rank in Squad Rank in School Rank vs Comp Last Year Time
(Δ,%)
Last Race Time
(Δ,%)
Last PR
(Δ,%)
Last DPR
(Δ,%)
Imprvmnts
Alex Garcialuna So So 17:46 6:01 2.95 4/60 1/5 8/22 3/13 18:50
(1:04,5.7)
18:22
(0:36,3.3)
18:14
(0:28,2.6)
You ROCK! (LY, LR, PG, PR)
Andrew Schilling Jr JV 20:49 7:03 2.95 47/116 6/10 15/22 4/9 22:57
(2:08,9.3)
19:44 You ROCK! (LR)
Christian Pedro Jr V 15:40 5:19 2.95 1/98 1/7 1/22 1/17 15:44
(0:04,0.4)
15:44
(0:04,0.4)
You ROCK! (LR, PG, PR)
Daniel Goldin Jr V 16:43 5:40 2.95 7/98 3/7 3/22 1/15 17:25
(0:42,4.0)
18:22
(1:39,9.0)
17:25
(0:42,4.0)
You ROCK! (LY, LR, PR, SBP)
David Kiel Jr JV 22:57 7:47 2.95 80/116 9/10 20/22 4/5 22:50 26:01
(3:04,11.8)
22:44 You ROCK! (LR)
Eduardo Saldana Sr JV 18:17 6:12 2.95 6/116 3/10 11/22 1/14 18:47
(0:30,2.7)
21:28
(3:11,14.8)
18:47
(0:30,2.7)
You ROCK! (LY, LR, PR, SBP)
Francisco Vargas Sr V 16:54 5:44 2.95 11/98 6/7 6/22 1/12 17:28
(0:34,3.2)
17:09
(0:15,1.5)
17:09
(0:15,1.5)
You ROCK! (LY, LR, PR)
Garrett Tan Jr JV 18:51 6:23 2.95 15/116 5/10 14/22 1/10 18:53
(0:02,0.2)
19:57
(1:06,5.5)
18:53
(0:02,0.2)
You ROCK! (LY, LR, PG, PR)
George Medan Jr JV 20:53 7:05 2.95 49/116 7/10 16/22 3/6 20:14 21:41
(0:48,3.7)
20:14 You ROCK! (LR, PG, SBP)
Ian Barrie Jr JV 18:09 6:09 2.95 3/116 1/10 9/22 2/16 18:36
(0:27,2.4)
19:08
(0:59,5.1)
18:23
(0:14,1.3)
You ROCK! (LY, LR, PG, PR, SBP)
Jack Herrera So V 16:45 5:41 2.95 8/98 4/7 4/22 1/14 18:35
(1:50,9.9)
17:36
(0:51,4.8)
17:36
(0:51,4.8)
You ROCK! (LY, LR, PG, PR, SBP)
Jimmy Lynde Fr So 24:49 8:25 2.95 52/60 5/5 22/22 5/6 25:16
(0:27,1.8)
25:16
(0:27,1.8)
You ROCK! (LR, PR)
Jose Ruiz Jr JV 21:18 7:13 2.95 54/116 8/10 17/22 2/6 23:31
(2:13,9.4)
22:37
(1:19,5.8)
You ROCK! (LR, PG, PR, SBP)
Keaton Moe Jr JV 18:32 6:17 2.95 8/116 4/10 13/22 1/12 17:35 19:03
(0:31,2.7)
17:35 You ROCK! (LR)
Kevin Ruttenberg Fr So 18:27 6:15 2.95 9/60 2/5 12/22 3/11 19:10
(0:43,3.7)
19:10
(0:43,3.7)
You ROCK! (LR, PR)
Matt Savage Fr So 22:55 7:46 2.95 47/60 4/5 19/22 6/8 22:29 22:29
Nathaniel Leung Jr JV 23:29 7:58 2.95 87/116 10/10 21/22 3/3 22:51 26:02
(2:33,9.8)
22:19 You ROCK! (LR, PG)
Nicholas Lansang So So 22:23 7:35 2.95 46/60 3/5 18/22 7/8 21:24 22:04 21:24
Rory Beyer Jr V 15:48 5:21 2.95 2/98 2/7 2/22 1/17 16:27
(0:39,4.0)
15:58
(0:10,1.0)
15:58
(0:10,1.0)
You ROCK! (LY, LR, PR)
Sam Sokolsky Jr V 16:50 5:42 2.95 10/98 5/7 5/22 1/14 17:43
(0:53,5.0)
17:21
(0:31,3.0)
17:21
(0:31,3.0)
You ROCK! (LY, LR, PG, PR, SBP)
Thomas Bebbington Jr JV 18:14 6:11 2.95 4/116 2/10 10/22 2/15 19:25
(1:11,6.1)
19:52
(1:38,8.2)
18:40
(0:26,2.3)
You ROCK! (LY, LR, PR, SBP)
Wyatt Cooper Jr V 17:31 5:56 2.95 24/98 7/7 7/22 1/8 16:56 18:04
(0:33,3.0)
16:56 You ROCK! (LR)
Runner Gr Squad Time Pace Dist Place Rank in Squad Rank in School Rank vs Comp Last Year Time
(Δ,%)
Last Race Time
(Δ,%)
Last PR
(Δ,%)
Last DPR
(Δ,%)
Imprvmts

Under Improvement, the abbreviations are:

  • LY = Beat time from the same course a year ago.
  • LR = Beat time from the most recent running of this course.
  • PR = Set a new PR on this course. A "Course PR".
  • PG = Beat personal goal.
  • SBP = Best performance of season based on position of finish relative to the field.
  • DPR = A "Distance Personal Record" - the personal best time considering distance only, not unique course characteristics. Applicable for 2, 3, and 3.1 mile courses.
  • DSR = A "Distance Season Record" - same as above, but for the current season only.
  • DTW = "Displace to Win". This athlete, as the 6th or 7th runner on his/her squad, displaced scoring runners from a competitor enabling his/her team to finish ahead of that competitor.
  • TB = "Tiebreaker". As the #6 athlete on his/her squad, this athlete was the tiebreaker enabling his/her team to finish ahead of that competitor.

All columns are sortable by clicking on the column heading.

Boys Team Results

Team Rank of Finish Time
Gap
Dist Avg Pace 1st Place Pace 5th Place Pace Points Win Team Pace Last Year Time
(Δ,%)
Last Race Time
(Δ,%)
Last PR
(Δ,%)
Improvements Runners (Points)
V 1st 5 1/14 81:46
1:10
2.95 5:33 5:19 5:42 28 5:33 85:51
(4:05,4.8)
96:04
(14:18,14.9)
83:48
(2:02,2.4%)
Your Team ROCKS! (LY, LR, PR) Christian Pedro (1), Rory Beyer (2), Daniel Goldin (7), Jack Herrera (8), Sam Sokolsky (10)
So 1st 5 5/6 106:20
7:03
2.95 7:13 6:01 8:25 110 6:10 93:47 96:53 93:47 Alex Garcialuna (4), Kevin Ruttenberg (8), Nicholas Lansang (31), Matt Savage (32), Jimmy Lynde (35)
JV 1st 5 1/10 92:03
0:42
2.95 6:14 6:09 6:23 36 6:11 96:09
(4:06,4.3)
96:00
(3:57,4.1)
96:00
(3:57,4.1%)
Your Team ROCKS! (LY, LR, PR) Ian Barrie (3), Thomas Bebbington (4), Eduardo Saldana (6), Keaton Moe (8), Garrett Tan (15)
JV 2nd 5 3/3 109:26
2:40
2.95 7:25 7:03 7:58 48 7:15 106:06 111:42
(2:16,2.0)
103:06 Your Team ROCKS! (LR) Andrew Schilling (2), George Medan (3), Jose Ruiz (6), David Kiel (18), Nathaniel Leung (19)
Team Rank of Finish Time Dist Avg Pace 1st Place Pace 5th Place Pace Points Win Team Pace Last Year Time
(Δ,%)
Last Race Time
(Δ,%)
Last PR
(Δ,%)
Improvements Runners (Points)

Under Improvement, the abbreviations are:

  • LY = Beat time from the same course a year ago
  • LR = Beat time from the most recent running of the course
  • PR = Set a new PR
  • PG = Beat personal goal

All columns are sortable by clicking on the column heading.

Full Individual Race Results - Boys

Pl Name Gr School Time Pace Rank in Squad Rank in School Rank vs Comp Last Year Time
(Δ)
Last Race Time
(Δ)
Last PR
(Δ)
Imp
1 Christian Pedro Jr Aragon 15:40 5:19 1/7 1/22 1/17 15:44
(0:04)
15:44
(0:04)
You ROCK! (LR, PR)
2 Rory Beyer Jr Aragon 15:48 5:21 2/7 2/22 1/17 16:27
(0:39)
15:58
(0:10)
15:58
(0:10)
You ROCK! (LY, LR, PR)
3 Nathan Madonich Sr South San Francisco 15:59 5:25
4 Ryan Corvese Jr Ann Sobrato 16:23 5:33
5 Zach Kaplan Sr Sacred Heart Prep 16:27 5:35
6 Joshua Keefe Jr Kings Academy 16:41 5:39
7 Daniel Goldin Jr Aragon 16:43 5:40 3/7 3/22 1/15 17:25
(0:42)
18:22
(1:39)
17:25
(0:42)
You ROCK! (LY, LR, PR, SBP)
8 Jack Herrera So Aragon 16:45 5:41 4/7 4/22 1/14 18:35
(1:50)
17:36
(0:51)
17:36
(0:51)
You ROCK! (LY, LR, PR, SBP)
9 Derek Tao Jr Westmont 16:50 5:42
10 Sam Sokolsky Jr Aragon 16:50 5:42 5/7 5/22 1/14 17:43
(0:53)
17:21
(0:31)
17:21
(0:31)
You ROCK! (LY, LR, PR, SBP)
11 Francisco Vargas Sr Aragon 16:54 5:44 6/7 6/22 1/12 17:28
(0:34)
17:09
(0:15)
17:09
(0:15)
You ROCK! (LY, LR, PR)
12 Corey Gonzales Fr Harker School 16:55 5:44
13 Liem Brady Jr Terra Nova 16:58 5:45
14 Cody Hulme So Ann Sobrato 16:59 5:45
15 Kyle Burbach Sr Sacred Heart Prep 17:02 5:46
16 Manny Avila Sr Sequoia 17:05 5:47
17 Samuel Blake Fr Westmont 17:14 5:51
18 Steven Glassmoyer Jr Sacred Heart Prep 17:19 5:52
19 Kevin Hill Sr Sequoia 17:21 5:53
20 Philip Barron Sr Sequoia 17:24 5:54
21 Bill White Sr Sacred Heart Prep 17:28 5:55
22 Emmanuel Sanchez So Jefferson 17:29 5:56
23 Joey Putnam So Sacred Heart Prep 17:30 5:56
24 Wyatt Cooper Jr Aragon 17:31 5:56 7/7 7/22 1/8 16:56 18:04
(0:33)
16:56 You ROCK! (LR)
25 Nickie Pucel Jr Sequoia 17:31 5:56
26 John Morris So Westmont 17:33 5:57
27 Robert Yeats Jr Harker School 17:34 5:57
28 Ty Dewes So Sequoia 17:35 5:58
29 John Trudelle So Woodside Priory Sch 17:49 6:02
30 Peter Williams Sr Kings Academy 17:52 6:03
31 Francisco Velazco Sr Latino College Prep 18:06 6:08
32 Dylan Croll Jr Woodside Priory Sch 18:09 6:09
33 Jose Alvarez Sr Capuchino 18:10 6:09
34 Joe Farned Jr Woodside Priory Sch 18:11 6:10
35 Jose Avalos Sr Sequoia 18:12 6:10
36 Leo Berez So Woodside Priory Sch 18:13 6:11
37 Matt Hanlon So Ann Sobrato 18:17 6:12
38 Isaac Berez Jr Woodside Priory Sch 18:23 6:14
39 Rahul Sridhar So Harker School 18:25 6:15
40 Adam Truman So St. Francis (Watson 18:26 6:15
41 Kenneth Touhey Jr Terra Nova 18:31 6:17
42 Tommy Yath Jr Ann Sobrato 18:31 6:17
43 Nikolas Tan Sr Kings Academy 18:33 6:17
44 Matthew Kwong So South San Francisco 18:34 6:18
45 Sergio Ramirez Sr Jefferson 18:35 6:18
46 Miguel Rodriguez Sr South San Francisco 18:35 6:18
47 Aaron Kwok So Westmont 18:43 6:21
48 Andrew Christensen So Woodside Priory Sch 18:44 6:21
49 Zach Ankiel Sr Ann Sobrato 18:49 6:23
50 Brian Digiorgio Jr Woodside Priory Sch 18:54 6:24
51 Dj Faulk Jr Ann Sobrato 18:55 6:25
52 Daniel O'neill Fr Kings Academy 18:56 6:25
53 Derek Field So Kings Academy 19:00 6:26
54 Omar Bakir Sr South San Francisco 19:01 6:27
55 Matthew Jacobs So Sacred Heart Prep 19:03 6:27
56 Carter Kremer So Sacred Heart Prep 19:05 6:28
57 Andrew Curd Jr Capuchino 19:07 6:29
58 Jack Caldwell Sr St. Francis (Watson 19:08 6:29
59 Jesse Perez Sr Latino College Prep 19:16 6:32
60 Jonathan Diaz Jr Capuchino 19:16 6:32
61 Dean Fryn Jr St. Francis (Watson 19:20 6:33
62 Soham Bhatia So Capuchino 19:22 6:34
63 Bandon Lazo So Jefferson 19:22 6:34
64 Kevin Sandberg Sr Terra Nova 19:22 6:34
65 Ben Shirey So Kings Academy 19:24 6:35
66 Nik Datuashvili Jr Harker School 19:24 6:35
67 Mike Kiely Sr Capuchino 19:30 6:37
68 Nikhil Kishore Fr Harker School 19:32 6:37
69 Abin Thomas Fr Kings Academy 19:45 6:42
70 Jesse Boyle Sr Sequoia 19:52 6:44
71 Kenji Young So Westmont 19:54 6:45
72 Max Maynard Sr Harker School 19:55 6:45
73 David Perez Jr South San Francisco 20:06 6:49
74 Austin Schermerhorn Jr Oceana 20:10 6:50
75 Sridah Bhamidipati Jr Hillsdale 20:17 6:53
76 Jason Pham So Oceana 20:24 6:55
77 Tommy Lin So Oceana 20:29 6:57
78 Louie Martinelli So St. Francis (Watson 20:34 6:58
79 Angelo Afable Sr Jefferson 20:39 7:00
80 Chrisopher Yim Sr Terra Nova 20:40 7:00
81 Amar Khalasi Jr Capuchino 20:53 7:05
82 Sam Stollerman So Oceana 20:57 7:06
83 Joey Cordero Sr Terra Nova 21:04 7:08
84 Brian Lee Sr Terra Nova 21:05 7:09
85 Tyler Dockery Jr Terra Nova 21:17 7:13
86 William Glomstad Sr Hillsdale 21:18 7:13
87 Jack Hochberg Jr Pinewood School 21:30 7:17
88 Ryland Chan Sr Pinewood School 21:31 7:18
89 Joey Olmeda Fr St. Francis (Watson 21:32 7:18
90 Rboin Sanders So Pinewood School 21:36 7:19
91 Christian Datuin Jr Oceana 21:44 7:22
92 Kenny Tran Jr Oceana 21:51 7:24
93 Lorenzo Arevalo Jr Jefferson 22:01 7:28
94 Austin Yoo Sr Oceana 22:02 7:28
95 Robert Pyne Jr Terra Nova 22:40 7:41
96 Sal Orantes Sr Jefferson 24:29 8:18
97 Pedro Huerto Sr Jefferson 25:04 8:30
98 Joe Flynn Jr St. Francis (Watson 25:44 8:43
Pl Name Gr School Time Pace Rank in Squad Rank in School Rank vs Comp Last Year Time
(Δ)
Last Race Time
(Δ)
Last PR
(Δ)
Imp

Under Improvement, the abbreviations are:

  • LY = Beat time from the same course a year ago
  • LR = Beat time from the most recent running of the course
  • PR = Set a new PR
  • PG = Beat personal goal
  • SBP = Best performance of season based on position of finish relative to the field.

All columns are sortable by clicking on the column heading.

Full Team Race Results - Boys

Group of 5: V 1st 5

Pl School
Total
Time
Pts Runr 1 Runr 2 Runr 3 Runr 4 Runr 5 Runr 6 Runr 7 Imp
1 Aragon
1-1-1-1-1
Gap: 1:10
81:46
16:21
5:33
28 Christian Pedro
Jr
15:40
5:19
1
Rory Beyer
Jr
15:48
5:21
2
Daniel Goldin
Jr
16:43
5:40
7
Jack Herrera
So
16:45
5:41
8
Sam Sokolsky
Jr
16:50
5:42
10
Francisco Vargas
Sr
16:54
5:44
11
Wyatt Cooper
Jr
17:31
5:56
24
Your Team ROCKS! (LY, LR, PR)
2 Sacred Heart Prep
4-3-2-2-2
Gap: 1:03
85:46
17:09
5:49
82 Zach Kaplan
Sr
16:27
5:35
5
Kyle Burbach
Sr
17:02
5:46
15
Steven Glassmoyer
Jr
17:19
5:52
18
Bill White
Sr
17:28
5:55
21
Joey Putnam
So
17:30
5:56
23
Matthew Jacobs
So
19:03
6:27
54
Carter Kremer
So
19:05
6:28
55
3 Sequoia
9-5-5-3-3
Gap: 0:30
86:56
17:23
5:54
108 Manny Avila
Sr
17:05
5:47
16
Kevin Hill
Sr
17:21
5:53
19
Philip Barron
Sr
17:24
5:54
20
Nickie Pucel
Jr
17:31
5:56
25
Ty Dewes
So
17:35
5:58
28
Jose Avalos
Sr
18:12
6:10
34
Jesse Boyle
Sr
19:52
6:44
68
4 Ann Sobrato
3-2-4-4-4
Gap: 2:26
88:59
17:48
6:02
143 Ryan Corvese
Jr
16:23
5:33
4
Cody Hulme
So
16:59
5:45
14
Matt Hanlon
So
18:17
6:12
36
Tommy Yath
Jr
18:31
6:17
41
Zach Ankiel
Sr
18:49
6:23
48
Dj Faulk
Jr
18:55
6:25
50




5 Woodside Priory Sch
11-10-9-6-5
Gap: 0:34
90:45
18:09
6:09
165 John Trudelle
So
17:49
6:02
29
Dylan Croll
Jr
18:09
6:09
31
Joe Farned
Jr
18:11
6:10
33
Leo Berez
So
18:13
6:11
35
Isaac Berez
Jr
18:23
6:14
37
Andrew Christensen
So
18:44
6:21
47
Brian Digiorgio
Jr
18:54
6:24
49
6 Westmont
6-4-3-5-6
Gap: 3:04
90:14
18:03
6:07
167 Derek Tao
Jr
16:50
5:42
9
Samuel Blake
Fr
17:14
5:51
17
John Morris
So
17:33
5:57
26
Aaron Kwok
So
18:43
6:21
46
Kenji Young
So
19:54
6:45
69








7 Kings Academy
5-6-7-7-7
Gap: 2:19
91:02
18:12
6:10
181 Joshua Keefe
Jr
16:41
5:39
6
Peter Williams
Sr
17:52
6:03
30
Nikolas Tan
Sr
18:33
6:17
42
Daniel O'neill
Fr
18:56
6:25
51
Derek Field
So
19:00
6:26
52
Ben Shirey
So
19:24
6:35
63
Abin Thomas
Fr
19:45
6:42
67
8 Harker School
7-7-6-8-8
Gap: 2:37
91:50
18:22
6:14
207 Corey Gonzales
Fr
16:55
5:44
12
Robert Yeats
Jr
17:34
5:57
27
Rahul Sridhar
So
18:25
6:15
38
Nik Datuashvili
Jr
19:24
6:35
64
Nikhil Kishore
Fr
19:32
6:37
66
Max Maynard
Sr
19:55
6:45
70




9 South San Francisco
2-8-8-9-9
Gap: 4:07
92:15
18:27
6:15
215 Nathan Madonich
Sr
15:59
5:25
3
Matthew Kwong
So
18:34
6:18
43
Miguel Rodriguez
Sr
18:35
6:18
45
Omar Bakir
Sr
19:01
6:27
53
David Perez
Jr
20:06
6:49
71








10 Capuchino
12-12-12-12-10
Gap: 1:20
95:25
19:05
6:28
271 Jose Alvarez
Sr
18:10
6:09
32
Andrew Curd
Jr
19:07
6:29
56
Jonathan Diaz
Jr
19:16
6:32
58
Soham Bhatia
So
19:22
6:34
60
Mike Kiely
Sr
19:30
6:37
65
Amar Khalasi
Jr
20:53
7:05
78




11 Terra Nova
8-9-10-10-11
Gap: 4:06
96:35
19:19
6:33
272 Liem Brady
Jr
16:58
5:45
13
Kenneth Touhey
Jr
18:31
6:17
40
Kevin Sandberg
Sr
19:22
6:34
62
Chrisopher Yim
Sr
20:40
7:00
77
Joey Cordero
Sr
21:04
7:08
80
Brian Lee
Sr
21:05
7:09
81
Tyler Dockery
Jr
21:17
7:13
82
12 Jefferson
10-11-11-11-12
Gap: 4:32
98:06
19:37
6:39
289 Emmanuel Sanchez
So
17:29
5:56
22
Sergio Ramirez
Sr
18:35
6:18
44
Bandon Lazo
So
19:22
6:34
61
Angelo Afable
Sr
20:39
7:00
76
Lorenzo Arevalo
Jr
22:01
7:28
86
Sal Orantes
Sr
24:29
8:18
88
Pedro Huerto
Sr
25:04
8:30
89
13 St. Francis (Watson
13-13-13-13-13
Gap: 3:06
99:00
19:48
6:43
313 Adam Truman
So
18:26
6:15
39
Jack Caldwell
Sr
19:08
6:29
57
Dean Fryn
Jr
19:20
6:33
59
Louie Martinelli
So
20:34
6:58
75
Joey Olmeda
Fr
21:32
7:18
83
Joe Flynn
Jr
25:44
8:43
90




14 Oceana
14-14-14-14-14
Gap: 1:34
103:44
20:45
7:02
382 Austin Schermerhorn
Jr
20:10
6:50
72
Jason Pham
So
20:24
6:55
73
Tommy Lin
So
20:29
6:57
74
Sam Stollerman
So
20:57
7:06
79
Christian Datuin
Jr
21:44
7:22
84
Kenny Tran
Jr
21:51
7:24
85
Austin Yoo
Sr
22:02
7:28
87
Pl School Total
Time
Points Runr 1 Runr 2 Runr 3 Runr 4 Runr 5 Runr 6 Runr 7 Imp

Under Improvement, the abbreviations are:

  • LY = Beat time from the same course a year ago
  • LR = Beat time from the most recent running of the course
  • PR = Set a new PR
  • PG = Beat personal goal
  • If shaded in this color, this athlete broke the tie with a competitor resulting in his/her team finishing ahead of that competitor.
  • If shaded in this color, this athlete displaced a competitor's scoring runners resulting in his/her team finishing ahead of that competitor.
  • If shaded in this color, this athlete displaced a competitor's scoring runners AND broke a tie resulting in his/her team finishing ahead of that competitor.

All columns are sortable by clicking on the column heading.

Full Individual Race Results - Boys

Pl Name Gr School Time Pace Rank in Squad Rank in School Rank vs Comp Last Year Time
(Δ)
Last Race Time
(Δ)
Last PR
(Δ)
Imp
1 Scott Edwards So Scotts Valley 16:24 5:34
2 Zack Plante So Menlo-Atherton 16:57 5:45
3 Eric Snyder So Menlo-Atherton 17:44 6:01
4 Alex Garcialuna So Aragon 17:46 6:01 1/5 8/22 3/13 18:50
(1:04)
18:22
(0:36)
18:14
(0:28)
You ROCK! (LY, LR, PR)
5 Sean Andersen So Scotts Valley 18:02 6:07
6 Conor Mcdermott So Scotts Valley 18:12 6:10
7 Cody Giguiere So Scotts Valley 18:19 6:13
8 Mark Bredall So Terra Nova 18:24 6:14
9 Kevin Ruttenberg Fr Aragon 18:27 6:15 2/5 12/22 3/11 19:10
(0:43)
19:10
(0:43)
You ROCK! (LR, PR)
10 Andrew Back So Westmont 18:48 6:22
11 Linus Meyer-teruel So Menlo-Atherton 19:02 6:27
12 David Dillon So Menlo-Atherton 19:14 6:31
13 Michael Hansen So Menlo-Atherton 19:19 6:33
14 Chris Hunter So Sequoia 19:29 6:36
15 Cj Tait So Hillsdale 19:35 6:38
16 Caleb O'neel So Menlo-Atherton 19:36 6:39
17 Nino Fortuna So Ann Sobrato 19:36 6:39
18 Matt Naranjo So Ann Sobrato 19:37 6:39
19 Alain Barron So Sequoia 19:53 6:44
20 Galdino Bravo So Sequoia 19:55 6:45
21 Christian Yang So Westmont 19:58 6:46
22 Harrison Shane So Menlo-Atherton 19:58 6:46
23 Scott Crow So Menlo-Atherton 19:59 6:46
24 Ryan Magee So Scotts Valley 20:04 6:48
25 Danilio Guasticci So Westmont 20:25 6:55
26 Kaz Newton So Westmont 20:28 6:56
27 Austin Twombly So Pinewood School 20:32 6:58
28 Vikram Sreedhar So South San Francisco 20:33 6:58
29 Christian Magallanes So South San Francisco 20:34 6:58
30 David Perez So Menlo-Atherton 20:36 6:59
31 Kevin Endersby So Pinewood School 20:52 7:04
32 Ryan Mostofi So Menlo-Atherton 20:53 7:05
33 Neil Chan So Sequoia 20:59 7:07
34 Micheal Crane So Ann Sobrato 21:03 7:08
35 Marko Menendez So Westmont 21:05 7:09
36 Carson Predovich So Sequoia 21:10 7:11
37 Johann Cayaban So Capuchino 21:11 7:11
38 Griffin Waymire So Menlo-Atherton 21:15 7:12
39 Ben Brown So Pinewood School 21:34 7:19
40 Steven Rowland So Ann Sobrato 21:44 7:22
41 Vincent Bustos So Jefferson 21:53 7:25
42 Chris Bell So Westmont 22:05 7:29
43 Bryan Jeung So Capuchino 22:08 7:30
44 Victor Mendoza So Sequoia 22:10 7:31
45 Richard Schikore So Terra Nova 22:18 7:34
46 Nicholas Lansang So Aragon 22:23 7:35 3/5 18/22 7/8 21:24 22:04 21:24
47 Matt Savage Fr Aragon 22:55 7:46 4/5 19/22 6/8 22:29 22:29
48 Logan Sanders So Westmont 23:21 7:55
49 Jack Donahue So Menlo-Atherton 23:45 8:03
50 Peter Bugos So Sequoia 23:52 8:05
51 Jovanni Vasquez So Oak Grove (San Jose 24:29 8:18
52 Jimmy Lynde Fr Aragon 24:49 8:25 5/5 22/22 5/6 25:16
(0:27)
25:16
(0:27)
You ROCK! (LR, PR)
53 Baptiste Vathey So Pinewood School 24:53 8:26
54 Chris Yabumoto So Ann Sobrato 25:05 8:30
55 Alberto Gallegos So Sequoia 25:21 8:36
56 Danieal Conceicao So Hillsdale 26:06 8:51
57 Elijah Varada So Ann Sobrato 26:23 8:57
58 James Stucky Elliot So Westmont 27:29 9:19
59 Ben Glikbarg So Hillsdale 28:12 9:34
60 Naoyuki Iwata So Hillsdale 28:35 9:41
Pl Name Gr School Time Pace Rank in Squad Rank in School Rank vs Comp Last Year Time
(Δ)
Last Race Time
(Δ)
Last PR
(Δ)
Imp

Under Improvement, the abbreviations are:

  • LY = Beat time from the same course a year ago
  • LR = Beat time from the most recent running of the course
  • PR = Set a new PR
  • PG = Beat personal goal
  • SBP = Best performance of season based on position of finish relative to the field.

All columns are sortable by clicking on the column heading.

Full Team Race Results - Boys

Group of 5: So 1st 5

Pl School
Total
Time
Pts Runr 1 Runr 2 Runr 3 Runr 4 Runr 5 Runr 6 Runr 7 Imp
1 Menlo-Atherton
2-1-2-2-1
Gap: 2:22
92:16
18:27
6:15
38 Zack Plante
So
16:57
5:45
2
Eric Snyder
So
17:44
6:01
3
Linus Meyer-teruel
So
19:02
6:27
10
David Dillon
So
19:14
6:31
11
Michael Hansen
So
19:19
6:33
12
Caleb O'neel
So
19:36
6:39
14
Harrison Shane
So
19:58
6:46
20
2 Scotts Valley
1-2-1-1-2
Gap: 3:40
91:01
18:12
6:10
40 Scott Edwards
So
16:24
5:34
1
Sean Andersen
So
18:02
6:07
5
Conor Mcdermott
So
18:12
6:10
6
Cody Giguiere
So
18:19
6:13
7
Ryan Magee
So
20:04
6:48
21








3 Westmont
4-4-5-4-3
Gap: 2:17
100:44
20:09
6:50
99 Andrew Back
So
18:48
6:22
9
Christian Yang
So
19:58
6:46
19
Danilio Guasticci
So
20:25
6:55
22
Kaz Newton
So
20:28
6:56
23
Marko Menendez
So
21:05
7:09
26
Chris Bell
So
22:05
7:29
29
Logan Sanders
So
23:21
7:55
33
3 Sequoia
5-5-4-3-3
Gap: 1:41
101:26
20:17
6:53
99 Chris Hunter
So
19:29
6:36
13
Alain Barron
So
19:53
6:44
17
Galdino Bravo
So
19:55
6:45
18
Neil Chan
So
20:59
7:07
24
Carson Predovich
So
21:10
7:11
27
Victor Mendoza
So
22:10
7:31
30
Peter Bugos
So
23:52
8:05
34
5 Aragon
3-3-3-5-5
Gap: 7:03
106:20
21:16
7:13
110 Alex Garcialuna
So
17:46
6:01
4
Kevin Ruttenberg
Fr
18:27
6:15
8
Nicholas Lansang
So
22:23
7:35
31
Matt Savage
Fr
22:55
7:46
32
Jimmy Lynde
Fr
24:49
8:25
35








6 Ann Sobrato
6-6-6-6-6
Gap: 5:29
107:05
21:25
7:16
120 Nino Fortuna
So
19:36
6:39
15
Matt Naranjo
So
19:37
6:39
16
Micheal Crane
So
21:03
7:08
25
Steven Rowland
So
21:44
7:22
28
Chris Yabumoto
So
25:05
8:30
36
Elijah Varada
So
26:23
8:57
37




Pl School Total
Time
Points Runr 1 Runr 2 Runr 3 Runr 4 Runr 5 Runr 6 Runr 7 Imp

Under Improvement, the abbreviations are:

  • LY = Beat time from the same course a year ago
  • LR = Beat time from the most recent running of the course
  • PR = Set a new PR
  • PG = Beat personal goal
  • If shaded in this color, this athlete broke the tie with a competitor resulting in his/her team finishing ahead of that competitor.
  • If shaded in this color, this athlete displaced a competitor's scoring runners resulting in his/her team finishing ahead of that competitor.
  • If shaded in this color, this athlete displaced a competitor's scoring runners AND broke a tie resulting in his/her team finishing ahead of that competitor.

All columns are sortable by clicking on the column heading.

Full Individual Race Results - Boys

Pl Name Gr School Time Pace Rank in Squad Rank in School Rank vs Comp Last Year Time
(Δ)
Last Race Time
(Δ)
Last PR
(Δ)
Imp
1 Alexander Aguiar Jr Menlo-Atherton 16:53 5:43
2 Connor Lindquist Jr Menlo-Atherton 18:01 6:06
3 Ian Barrie Jr Aragon 18:09 6:09 1/10 9/22 2/16 18:36
(0:27)
19:08
(0:59)
18:23
(0:14)
You ROCK! (LY, LR, PR, SBP)
4 Thomas Bebbington Jr Aragon 18:14 6:11 2/10 10/22 2/15 19:25
(1:11)
19:52
(1:38)
18:40
(0:26)
You ROCK! (LY, LR, PR, SBP)
5 Ricky Reksoatmodjo Jr Scotts Valley 18:16 6:12
6 Eduardo Saldana Sr Aragon 18:17 6:12 3/10 11/22 1/14 18:47
(0:30)
21:28
(3:11)
18:47
(0:30)
You ROCK! (LY, LR, PR, SBP)
7 Tamas Carli Jr St. Lawrence Academ 18:31 6:17
8 Keaton Moe Jr Aragon 18:32 6:17 4/10 13/22 1/12 17:35 19:03
(0:31)
17:35 You ROCK! (LR)
9 Chris Mccreddin Sr Sequoia 18:33 6:17
10 Sean Smith Jr Menlo-Atherton 18:34 6:18
11 Aaron Jacobson Jr Sequoia 18:43 6:21
12 Clark Moore Jr Menlo-Atherton 18:46 6:22
13 Alex Valencia Jr Sequoia 18:47 6:22
14 Chris Gregory So Woodside Priory Sch 18:50 6:23
15 Garrett Tan Jr Aragon 18:51 6:23 5/10 14/22 1/10 18:53
(0:02)
19:57
(1:06)
18:53
(0:02)
You ROCK! (LY, LR, PR)
16 Alex Ruhlman Jr Sequoia 18:52 6:24
17 Devon Gonzalez So St. Lawrence Academ 18:53 6:24
18 Clay Aitken-young Jr Sacred Heart Prep 18:55 6:25
19 Rahul Balakrishnan Fr Harker School 18:56 6:25
20 Sean Kelley Sr Menlo-Atherton 18:59 6:26
21 Jack Boyle Jr Menlo-Atherton 19:06 6:28
22 Kayvon Fazeli Jr Westmont 19:09 6:29
23 Sean Musser Jr Scotts Valley 19:13 6:31
24 Martin Perez So St. Lawrence Academ 19:25 6:35
25 Burt Sadler Sr Woodside Priory Sch 19:27 6:36
26 Ashish Velagapudi Sr St. Lawrence Academ 19:35 6:38
27 Emre Sonmez Jr Woodside Priory Sch 19:39 6:40
28 Alec Bobbitt Sr Scotts Valley 19:40 6:40
29 Julian O'hara Jr Sequoia 19:43 6:41
30 Trevor Hoffman Jr Scotts Valley 19:43 6:41
31 Anthony James Sr Westmont 19:44 6:41
32 Christian Freeman Sr Sacred Heart Prep 19:45 6:42
33 Warren Van Velkinburg Jr Sequoia 19:46 6:42
34 August Howell Fr Sacred Heart Prep 19:47 6:42
35 Shi-hao Hong Jr Woodside Priory Sch 19:48 6:43
36 Garrett Mack Fr Sacred Heart Prep 19:53 6:44
37 Michael Lima So St. Lawrence Academ 20:10 6:50
38 Jack Wookey Sr Woodside Priory Sch 20:22 6:54
39 Jorawar Gellon Jr St. Lawrence Academ 20:28 6:56
40 Francois Lafosse Sr Westmont 20:29 6:57
41 Austin Brockmann Jr Scotts Valley 20:30 6:57
42 Ashton Macfarlane Jr Menlo-Atherton 20:32 6:58
43 Ethan Cohen Jr Menlo-Atherton 20:35 6:59
44 Blake Ostman Fr Kings Academy 20:38 7:00
45 Leo Alcala Sr Sequoia 20:42 7:01
46 David Reeves Jr Menlo-Atherton 20:44 7:02
47 Andrew Schilling Jr Aragon 20:49 7:03 6/10 15/22 4/9 22:57
(2:08)
19:44 You ROCK! (LR)
48 Jerry Shen So Harker School 20:52 7:04
49 George Medan Jr Aragon 20:53 7:05 7/10 16/22 3/6 20:14 21:41
(0:48)
20:14 You ROCK! (LR, SBP)
50 Arihant Jain Sr Harker School 20:58 7:06
51 Nicholas Naclerio Jr Woodside Priory Sch 21:01 7:07
52 Ian Kpachavi Jr Woodside Priory Sch 21:04 7:08
53 Trevor Fisher Jr Capuchino 21:04 7:08
54 Jose Ruiz Jr Aragon 21:18 7:13 8/10 17/22 2/6 23:31
(2:13)
22:37
(1:19)
You ROCK! (LR, PR, SBP)
55 Newton Nguyen Sr Ann Sobrato 21:19 7:14
56 Jordan Cambra Jr Ann Sobrato 21:20 7:14
57 Howard Mu So Woodside Priory Sch 21:27 7:16
58 Varun Gudapati Jr Harker School 21:32 7:18
59 Jacob Luis Romirez Sr Ann Sobrato 21:35 7:19
60 Jackson Dickstein Fr Woodside Priory Sch 21:39 7:20
61 Justin Strong So St. Lawrence Academ 21:46 7:23
62 Ronak Muni Fr St. Lawrence Academ 21:50 7:24
63 Sukhmit Dhillon So St. Lawrence Academ 21:50 7:24
64 Ben Krausz Jr Woodside Priory Sch 21:51 7:24
65 Paul Elvina Sr South San Francisco 21:55 7:26
66 Sam Crow Jr Woodside Priory Sch 22:02 7:28
67 Xavier Malave Jr Jefferson 22:06 7:29
68 Joshua Sussman Sr Kings Academy 22:10 7:31
69 Conrad Casente So Woodside Priory Sch 22:15 7:33
70 Siddharth Gandhi Fr Woodside Priory Sch 22:19 7:34
71 Darren Doe Jr Kings Academy 22:19 7:34
72 Graham Birks Jr Oceana 22:32 7:38
73 Zach San Diego So St. Lawrence Academ 22:32 7:38
74 Henry Cardenas So St. Lawrence Academ 22:37 7:40
75 Richard Gu Fr Harker School 22:39 7:41
76 Johnny Van Der Zweep Fr St. Lawrence Academ 22:41 7:41
77 Cullen Mo Jr Woodside Priory Sch 22:43 7:42
78 Nicholas Blanck Sr Sequoia 22:45 7:43
79 Sean Keogh Jr St. Lawrence Academ 22:50 7:44
80 David Kiel Jr Aragon 22:57 7:47 9/10 20/22 4/5 22:50 26:01
(3:04)
22:44 You ROCK! (LR)
81 Ed Blasko Jr Capuchino 23:08 7:51
82 Andrew Naclerio Jr Woodside Priory Sch 23:15 7:53
83 Aman Mehrotra Fr Kings Academy 23:17 7:54
84 Matt Boyd Sr Ann Sobrato 23:24 7:56
85 Roko Smilijanic Jr South San Francisco 23:26 7:57
86 Colin Chau So Sacred Heart Prep 23:28 7:57
87 Nathaniel Leung Jr Aragon 23:29 7:58 10/10 21/22 3/3 22:51 26:02
(2:33)
22:19 You ROCK! (LR)
88 Daniel Menche Sr Kings Academy 23:39 8:01
89 Arvind Ramjopol Jr Harker School 23:40 8:01
90 Jason Nice Sr Kings Academy 23:51 8:05
91 Thomas Marconi Fr Sacred Heart Prep 23:52 8:05
92 Max Isenberet Sr Harker School 23:58 8:07
93 Reinaldo Herrera Jr Oceana 24:02 8:09
94 Gilbert Mckenna Jr Scotts Valley 24:09 8:11
95 Jason Keough Sr Oceana 24:10 8:12
96 Jerry Zeng Fr Woodside Priory Sch 24:27 8:17
97 Danny Yan Jr Sequoia 24:33 8:19
98 Alfonso Padua Sr Capuchino 24:45 8:23
99 Arman Malek Fr St. Lawrence Academ 24:50 8:25
100 Travis Loiacono So St. Lawrence Academ 24:55 8:27
101 Jeffrey Xu Fr Woodside Priory Sch 24:58 8:28
102 Chris Rodarte Fr St. Lawrence Academ 25:29 8:38
103 Jesse Vega Jr Ann Sobrato 25:33 8:40
104 Clark Mallari Jr Jefferson 25:39 8:42
105 Domenic Gulli Jr South San Francisco 25:47 8:44
106 Anthony Lujano Fr St. Lawrence Academ 26:02 8:49
107 Joseph Warren Jr South San Francisco 26:09 8:52
108 Evan Chan Sr Pinewood School 27:00 9:09
109 Nikhil Singh Fr Harker School 28:08 9:32
110 Aman Vaid Sr St. Lawrence Academ 28:24 9:38
111 Mark Larwood Jr St. Lawrence Academ 29:28 9:59
112 Kyle Nguyen Fr St. Lawrence Academ 29:30 10:00
113 Arjun Patel So St. Lawrence Academ 30:39 10:23
114 Brian Gasca Sr St. Lawrence Academ 31:46 10:46
115 Tony Forte Fr St. Lawrence Academ 31:56 10:49
116 Timmy Hale Fr Oceana 32:21 10:58
Pl Name Gr School Time Pace Rank in Squad Rank in School Rank vs Comp Last Year Time
(Δ)
Last Race Time
(Δ)
Last PR
(Δ)
Imp

Under Improvement, the abbreviations are:

  • LY = Beat time from the same course a year ago
  • LR = Beat time from the most recent running of the course
  • PR = Set a new PR
  • PG = Beat personal goal
  • SBP = Best performance of season based on position of finish relative to the field.

All columns are sortable by clicking on the column heading.

Full Team Race Results - Boys

Group of 5: JV 1st 5

Pl School
Total
Time
Pts Runr 1 Runr 2 Runr 3 Runr 4 Runr 5 Runr 6 Runr 7 Imp
1 Aragon
2-2-1-1-1
Gap: 0:42
92:03
18:25
6:14
36 Ian Barrie
Jr
18:09
6:09
3
Thomas Bebbington
Jr
18:14
6:11
4
Eduardo Saldana
Sr
18:17
6:12
6
Keaton Moe
Jr
18:32
6:17
8
Garrett Tan
Jr
18:51
6:23
15
Andrew Schilling
Jr
20:49
7:03
42
George Medan
Jr
20:53
7:05
44
Your Team ROCKS! (LY, LR, PR)
2 Menlo-Atherton
1-1-1-2-2
Gap: 2:06
91:13
18:15
6:11
45 Alexander Aguiar
Jr
16:53
5:43
1
Connor Lindquist
Jr
18:01
6:06
2
Sean Smith
Jr
18:34
6:18
10
Clark Moore
Jr
18:46
6:22
12
Sean Kelley
Sr
18:59
6:26
20
Jack Boyle
Jr
19:06
6:28
21
Ashton Macfarlane
Jr
20:32
6:58
39
3 Sequoia
5-3-3-3-3
Gap: 1:10
94:38
18:56
6:25
77 Chris Mccreddin
Sr
18:33
6:17
9
Aaron Jacobson
Jr
18:43
6:21
11
Alex Valencia
Jr
18:47
6:22
13
Alex Ruhlman
Jr
18:52
6:24
16
Julian O'hara
Jr
19:43
6:41
28
Warren Van Velkinburg
Jr
19:46
6:42
31
Leo Alcala
Sr
20:42
7:01
41
4 St. Lawrence Academ
4-4-4-4-4
Gap: 1:39
96:34
19:19
6:33
107 Tamas Carli
Jr
18:31
6:17
7
Devon Gonzalez
So
18:53
6:24
17
Martin Perez
So
19:25
6:35
23
Ashish Velagapudi
Sr
19:35
6:38
25
Michael Lima
So
20:10
6:50
35
Jorawar Gellon
Jr
20:28
6:56
37
Justin Strong
So
21:46
7:23
52
5 Scotts Valley
3-5-5-5-5
Gap: 2:14
97:22
19:28
6:36
121 Ricky Reksoatmodjo
Jr
18:16
6:12
5
Sean Musser
Jr
19:13
6:31
22
Alec Bobbitt
Sr
19:40
6:40
27
Trevor Hoffman
Jr
19:43
6:41
29
Austin Brockmann
Jr
20:30
6:57
38
Gilbert Mckenna
Jr
24:09
8:11
64




6 Woodside Priory Sch
6-6-6-6-6
Gap: 1:32
98:06
19:37
6:39
133 Chris Gregory
So
18:50
6:23
14
Burt Sadler
Sr
19:27
6:36
24
Emre Sonmez
Jr
19:39
6:40
26
Shi-hao Hong
Jr
19:48
6:43
33
Jack Wookey
Sr
20:22
6:54
36
Nicholas Naclerio
Jr
21:01
7:07
46
Ian Kpachavi
Jr
21:04
7:08
47
7 Sacred Heart Prep
7-7-7-7-7
Gap: 4:33
101:48
20:22
6:54
172 Clay Aitken-young
Jr
18:55
6:25
18
Christian Freeman
Sr
19:45
6:42
30
August Howell
Fr
19:47
6:42
32
Garrett Mack
Fr
19:53
6:44
34
Colin Chau
So
23:28
7:57
58
Thomas Marconi
Fr
23:52
8:05
62




8 Harker School
8-8-8-8-8
Gap: 3:43
104:57
20:59
7:07
212 Rahul Balakrishnan
Fr
18:56
6:25
19
Jerry Shen
So
20:52
7:04
43
Arihant Jain
Sr
20:58
7:06
45
Varun Gudapati
Jr
21:32
7:18
50
Richard Gu
Fr
22:39
7:41
55
Arvind Ramjopol
Jr
23:40
8:01
60
Max Isenberet
Sr
23:58
8:07
63
9 Kings Academy
9-9-9-9-9
Gap: 3:01
112:03
22:25
7:36
262 Blake Ostman
Fr
20:38
7:00
40
Joshua Sussman
Sr
22:10
7:31
53
Darren Doe
Jr
22:19
7:34
54
Aman Mehrotra
Fr
23:17
7:54
56
Daniel Menche
Sr
23:39
8:01
59
Jason Nice
Sr
23:51
8:05
61




10 Ann Sobrato
10-10-10-10-10
Gap: 4:14
113:11
22:38
7:40
270 Newton Nguyen
Sr
21:19
7:14
48
Jordan Cambra
Jr
21:20
7:14
49
Jacob Luis Romirez
Sr
21:35
7:19
51
Matt Boyd
Sr
23:24
7:56
57
Jesse Vega
Jr
25:33
8:40
65








Pl School Total
Time
Points Runr 1 Runr 2 Runr 3 Runr 4 Runr 5 Runr 6 Runr 7 Imp

Group of 5: JV 2nd 5

Pl School
Total
Time
Pts Runr 1 Runr 2 Runr 3 Runr 4 Runr 5 Runr 6 Runr 7 Imp
1 Woodside Priory Sch
3-2-2-1-1
Gap: 0:50
107:02
21:24
7:15
36 Nicholas Naclerio
Jr
21:01
7:07
4
Ian Kpachavi
Jr
21:04
7:08
5
Howard Mu
So
21:27
7:16
7
Jackson Dickstein
Fr
21:39
7:20
8
Ben Krausz
Jr
21:51
7:24
12
Sam Crow
Jr
22:02
7:28
13
Conrad Casente
So
22:15
7:33
14
2 St. Lawrence Academ
1-3-3-3-2
Gap: 2:04
108:26
21:41
7:21
46 Jorawar Gellon
Jr
20:28
6:56
1
Justin Strong
So
21:46
7:23
9
Ronak Muni
Fr
21:50
7:24
10
Sukhmit Dhillon
So
21:50
7:24
11
Zach San Diego
So
22:32
7:38
15
Henry Cardenas
So
22:37
7:40
16
Johnny Van Der Zweep
Fr
22:41
7:41
17
3 Aragon
2-1-1-2-3
Gap: 2:40
109:26
21:53
7:25
48 Andrew Schilling
Jr
20:49
7:03
2
George Medan
Jr
20:53
7:05
3
Jose Ruiz
Jr
21:18
7:13
6
David Kiel
Jr
22:57
7:47
18
Nathaniel Leung
Jr
23:29
7:58
19








Your Team ROCKS! (LR)
Pl School Total
Time
Points Runr 1 Runr 2 Runr 3 Runr 4 Runr 5 Runr 6 Runr 7 Imp

Under Improvement, the abbreviations are:

  • LY = Beat time from the same course a year ago
  • LR = Beat time from the most recent running of the course
  • PR = Set a new PR
  • PG = Beat personal goal
  • If shaded in this color, this athlete broke the tie with a competitor resulting in his/her team finishing ahead of that competitor.
  • If shaded in this color, this athlete displaced a competitor's scoring runners resulting in his/her team finishing ahead of that competitor.
  • If shaded in this color, this athlete displaced a competitor's scoring runners AND broke a tie resulting in his/her team finishing ahead of that competitor.

All columns are sortable by clicking on the column heading.