Aragon Results from the PAL Championships at Crystal Springs on 11/8/14

Girls Results and Stats

Switch to Boys

Girls Individual Results

Runner Gr Squad Time Pace Dist Place Rank in Squad Rank in School Rank vs Comp Last Year Time
(Δ,%)
Last Race Time
(Δ,%)
Last PR
(Δ,%)
Last DPR
(Δ,%)
Imprvmnts
Amy Yu Sr JV 25:55 8:47 2.95 28/75 2/6 16/20 5/11 25:29 25:29 23:45
Briana Reynolds Jr V 22:55 7:46 2.95 43/83 6/7 6/20 3/9 21:47 21:46 21:46
Emmaline Fronczak Sr V 22:14 7:32 2.95 34/83 5/7 5/20 3/12 23:42
(1:28,6.2)
22:17
(0:03,0.2)
21:59 You ROCK! (LY, LR)
Haley Ogasawara Fr F/S 25:04 8:30 2.95 16/53 5/7 13/20 2/6 25:32
(0:28,1.8)
25:23
(0:19,1.2)
You ROCK! (LR, PG, PR, SBP)
Hannah Koury Jr JV 26:29 8:59 2.95 33/75 3/6 17/20 5/10 26:14 25:20
Hannah Lampson Fr V 20:20 6:54 2.95 9/83 2/7 2/20 3/14 20:51
(0:31,2.5)
20:48
(0:28,2.2)
You ROCK! (LR, PG, PR, SBP)
Julia Lee Fr F/S 24:30 8:18 2.95 10/53 3/7 11/20 2/8 24:29 24:24 You ROCK! (SBP)
Juliet Bost Fr F/S 24:08 8:11 2.95 9/53 2/7 10/20 2/8 24:13
(0:05,0.3)
23:18 You ROCK! (LR)
Katie King Fr F/S 25:16 8:34 2.95 18/53 6/7 14/20 2/5 26:01
(0:45,2.9)
25:39
(0:23,1.5)
You ROCK! (LR, PG, PR, SBP)
Katie Wysong Sr JV 23:51 8:05 2.95 14/75 1/6 8/20 5/12 23:25 23:34 22:36
Kimberly Eliazo Jr JV 28:55 9:48 2.95 56/75 5/6 19/20 5/9 28:41 26:25
Kinako Miyake Fr F/S 23:42 8:02 2.95 5/53 1/7 7/20 2/8 23:48
(0:06,0.4)
23:19 You ROCK! (LR, SBP)
Lydia Villa Fr V 19:56 6:45 2.95 6/83 1/7 1/20 4/14 20:46
(0:50,4.0)
20:13
(0:17,1.4)
You ROCK! (LR, PG, PR)
Margot Bellon So V 20:48 7:03 2.95 17/83 3/7 3/20 3/13 20:18 22:07
(1:19,6.0)
19:32 You ROCK! (LR)
Michelle Chow Jr JV 34:08 11:34 2.95 75/75 6/6 20/20 6/6 26:15 25:21
Miwa Ikeda Fr F/S 24:52 8:26 2.95 14/53 4/7 12/20 2/6 25:36
(0:44,2.9)
25:28
(0:36,2.4)
You ROCK! (LR, PG, PR, SBP)
Olivia Di Santo Jr V 24:02 8:09 2.95 56/83 7/7 9/20 4/8 22:32 22:14 22:05
Oma Skyrus Sr V 21:34 7:19 2.95 24/83 4/7 4/20 3/13 19:57 20:19 19:39
Sam Rose Fr F/S 25:48 8:45 2.95 22/53 7/7 15/20 2/4 25:07 22:52
sienna williams Sr JV 27:05 9:11 2.95 42/75 4/6 18/20 5/9 24:39 24:04 23:40
Runner Gr Squad Time Pace Dist Place Rank in Squad Rank in School Rank vs Comp Last Year Time
(Δ,%)
Last Race Time
(Δ,%)
Last PR
(Δ,%)
Last DPR
(Δ,%)
Imprvmts

Under Improvement, the abbreviations are:

  • LY = Beat time from the same course a year ago.
  • LR = Beat time from the most recent running of this course.
  • PR = Set a new PR on this course. A "Course PR".
  • PG = Beat personal goal.
  • SBP = Best performance of season based on position of finish relative to the field.
  • DPR = A "Distance Personal Record" - the personal best time considering distance only, not unique course characteristics. Applicable for 2, 3, and 3.1 mile courses.
  • DSR = A "Distance Season Record" - same as above, but for the current season only.
  • DTW = "Displace to Win". This athlete, as the 6th or 7th runner on his/her squad, displaced scoring runners from a competitor enabling his/her team to finish ahead of that competitor.
  • TB = "Tiebreaker". As the #6 athlete on his/her squad, this athlete was the tiebreaker enabling his/her team to finish ahead of that competitor.

All columns are sortable by clicking on the column heading.

Girls Team Results

Team Rank of Finish Time
Gap
Dist Avg Pace 1st Place Pace 5th Place Pace Points Win Team Pace Last Year Time
(Δ,%)
Last Race Time
(Δ,%)
Last PR
(Δ,%)
Improvements Runners (Points)
V 1st 5 3/12 104:52
2:18
2.95 7:07 6:45 7:32 90 6:48 105:06
(0:14,0.2)
105:56
(1:04,1.0)
99:10 Your Team ROCKS! (LY, LR) Lydia Villa (6), Hannah Lampson (9), Margot Bellon (17), Oma Skyrus (24), Emmaline Fronczak (34)
JV 1st 5 5/9 132:15
5:04
2.95 8:58 8:05 9:48 142 7:36 122:58 118:30 115:26 Katie Wysong (14), Amy Yu (24), Hannah Koury (28), sienna williams (33), Kimberly Eliazo (43)
F/S 1st 5 2/6 122:16
1:22
2.95 8:17 8:02 8:30 54 7:41 130:40
(8:24,6.4)
112:26 Your Team ROCKS! (LR) Kinako Miyake (5), Juliet Bost (9), Julia Lee (10), Miwa Ikeda (14), Haley Ogasawara (16)
Team Rank of Finish Time Dist Avg Pace 1st Place Pace 5th Place Pace Points Win Team Pace Last Year Time
(Δ,%)
Last Race Time
(Δ,%)
Last PR
(Δ,%)
Improvements Runners (Points)

Under Improvement, the abbreviations are:

  • LY = Beat time from the same course a year ago
  • LR = Beat time from the most recent running of the course
  • PR = Set a new PR
  • PG = Beat personal goal

All columns are sortable by clicking on the column heading.

Full Individual Race Results - Girls

Pl Name Gr School Time Pace Rank in Squad Rank in School Rank vs Comp Last Year Time
(Δ)
Last Race Time
(Δ)
Last PR
(Δ)
Imp
1 Clara Fassinger Jr HALF MOON BAY 19:16 6:32
2 Sarah Gayer So MILLS 19:28 6:36
3 Carmen Zafra Jr HALF MOON BAY 19:35 6:38
4 Katie Beebe Jr MENLO-ATHERTON 19:40 6:40
5 Cat Depuy Jr MENLO-ATHERTON 19:48 6:43
6 Lydia Villa Fr Aragon 19:56 6:45 1/7 1/20 4/14 20:46
(0:50)
20:13
(0:17)
You ROCK! (LR, PR)
7 Annalisa Crowe Jr MENLO-ATHERTON 19:58 6:46
8 Madeleine Baier Jr MENLO-ATHERTON 20:14 6:52
9 Hannah Lampson Fr Aragon 20:20 6:54 2/7 2/20 3/14 20:51
(0:31)
20:48
(0:28)
You ROCK! (LR, PR, SBP)
10 Mackenzie Faust So HALF MOON BAY 20:28 6:56
11 Kara Herson So WOODSIDE 20:31 6:57
12 Ashley Utz Sr HALF MOON BAY 20:34 6:58
13 Jillian Jordan Fr BURLINGAME 20:35 6:59
14 Jackie Greene So BURLINGAME 20:36 6:59
15 Olivia Tai So MENLO-ATHERTON 20:45 7:02
16 Ty Harames Sr MILLS 20:46 7:02
17 Margot Bellon So Aragon 20:48 7:03 3/7 3/20 3/13 20:18 22:07
(1:19)
19:32 You ROCK! (LR)
18 Katie Hall Sr TERRA NOVA 20:51 7:04
19 Isabelle Couch Fr WOODSIDE 21:03 7:08
20 Cleome Kerseg Jr HALF MOON BAY 21:13 7:12
21 Kelly Woods So MENLO-ATHERTON 21:17 7:13
22 Shannon Harger So HALF MOON BAY 21:23 7:15
23 Helen Fisher Jr HALF MOON BAY 21:25 7:16
24 Oma Skyrus Sr Aragon 21:34 7:19 4/7 4/20 3/13 19:57 20:19 19:39
25 Eva Gillet Fr SEQUOIA 21:38 7:20
26 Flora Wang Sr WESTMOOR 21:40 7:21
27 Trina Palomar Sr SEQUOIA 21:47 7:23
28 Emily Rexer Jr CARLMONT 21:47 7:23
29 Yessenia Magallanes Sr WESTMOOR 22:01 7:28
30 Karina Chavarria So CAPUCHINO 22:03 7:28
31 Rita Ventura Fr BURLINGAME 22:10 7:31
32 Sophia Goland So MENLO-ATHERTON 22:12 7:32
33 Katie Filar Jr TERRA NOVA 22:13 7:32
34 Emmaline Fronczak Sr Aragon 22:14 7:32 5/7 5/20 3/12 23:42
(1:28)
22:17
(0:03)
21:59 You ROCK! (LY, LR)
35 Kalea Johnson So TERRA NOVA 22:15 7:33
36 Taylor Matel So WOODSIDE 22:23 7:35
37 Lisa Tanaka Jr WESTMOOR 22:23 7:35
38 Erin Boyle Jr TERRA NOVA 22:42 7:42
39 Ava Ocon So WOODSIDE 22:43 7:42
40 Tanin Barzanian So WOODSIDE 22:43 7:42
41 Terry David Jr WESTMOOR 22:48 7:44
42 Sophie Liu Fr CARLMONT 22:49 7:44
43 Briana Reynolds Jr Aragon 22:55 7:46 6/7 6/20 3/9 21:47 21:46 21:46
44 Marcy Digel Sr SEQUOIA 22:56 7:46
45 Collette Weese Jr BURLINGAME 22:58 7:47
46 Janice Song So MILLS 23:02 7:48
47 Isabella Schrammel Jr WOODSIDE 23:10 7:51
48 Emma O'hara Jr SEQUOIA 23:18 7:54
49 Juliana Fare Jr TERRA NOVA 23:26 7:57
50 Holly Skofus Fr TERRA NOVA 23:32 7:59
51 Christy Chan Jr MILLS 23:35 8:00
52 Claire Maurel Sr SEQUOIA 23:42 8:02
53 Emma Olsen Jr TERRA NOVA 23:47 8:04
54 Danna Avila Barreras So SOUTH SAN FRANCISCO 23:48 8:04
55 Lauren Tom Jr WESTMOOR 23:54 8:06
56 Olivia Di Santo Jr Aragon 24:02 8:09 7/7 9/20 4/8 22:32 22:14 22:05
57 Melissa Ascencio Sr JEFFERSON 24:11 8:12
58 Mariela Francisco Jr WESTMOOR 24:26 8:17
59 Leah Francis Jr OCEANA 24:32 8:19
60 Heysell Flores Jr SOUTH SAN FRANCISCO 24:35 8:20
61 Isabel Espinoza Jr WOODSIDE 24:36 8:20
62 Martha Curiel Sr CAPUCHINO 24:37 8:21
63 Kristen Lee Sr MILLS 24:39 8:21
64 Serena Carr So MILLS 24:41 8:22
65 Nancy Yip So SOUTH SAN FRANCISCO 24:44 8:23
66 Lauren Valles Fr CAPUCHINO 24:44 8:23
67 Sasha Dolgashev Fr CARLMONT 24:51 8:25
68 Purvi Tandel Jr SEQUOIA 24:55 8:27
69 Rachel Greenwood Jr BURLINGAME 25:07 8:31
70 Emily Yamashita Jr MILLS 25:10 8:32
71 Alexa Novales Sr WESTMOOR 25:53 8:46
72 Brooke Lau Jr OCEANA 25:58 8:48
73 Xinna Lai So CAPUCHINO 26:10 8:52
74 Angel Gapuz Jr OCEANA 26:14 8:54
75 Kelly Nguyen Jr CAPUCHINO 26:33 9:00
76 Isla Shi Fr CARLMONT 26:34 9:00
77 Dana Bartolome Sr OCEANA 26:38 9:02
78 Kimberly Galindo Fr SOUTH SAN FRANCISCO 27:09 9:12
79 Julia Dela Fuente Fr SOUTH SAN FRANCISCO 27:32 9:20
80 Miriam Abughosh Jr CAPUCHINO 27:42 9:23
81 Neda Jamaly Sr CAPUCHINO 27:59 9:29
82 Alison Luna Jr CARLMONT 30:07 10:13
83 Citllali Gutierrez So JEFFERSON 31:25 10:39
Pl Name Gr School Time Pace Rank in Squad Rank in School Rank vs Comp Last Year Time
(Δ)
Last Race Time
(Δ)
Last PR
(Δ)
Imp

Under Improvement, the abbreviations are:

  • LY = Beat time from the same course a year ago
  • LR = Beat time from the most recent running of the course
  • PR = Set a new PR
  • PG = Beat personal goal
  • SBP = Best performance of season based on position of finish relative to the field.

All columns are sortable by clicking on the column heading.

Full Team Race Results - Girls

Group of 5: V 1st 5

Pl School
Total
Time
Pts Runr 1 Runr 2 Runr 3 Runr 4 Runr 5 Runr 6 Runr 7 Imp
1 MENLO-ATHERTON
3-2-2-1-1
Gap: 1:05
100:25
20:05
6:48
39 Katie Beebe
Jr
19:40
6:40
4
Cat Depuy
Jr
19:48
6:43
5
Annalisa Crowe
Jr
19:58
6:46
7
Madeleine Baier
Jr
20:14
6:52
8
Olivia Tai
So
20:45
7:02
15
Kelly Woods
So
21:17
7:13
21
Sophia Goland
So
22:12
7:32
32
2 HALF MOON BAY
1-1-1-2-2
Gap: 1:57
101:06
20:13
6:51
46 Clara Fassinger
Jr
19:16
6:32
1
Carmen Zafra
Jr
19:35
6:38
3
Mackenzie Faust
So
20:28
6:56
10
Ashley Utz
Sr
20:34
6:58
12
Cleome Kerseg
Jr
21:13
7:12
20
Shannon Harger
So
21:23
7:15
22
Helen Fisher
Jr
21:25
7:16
23
3 Aragon
4-3-3-3-3
Gap: 2:18
104:52
20:58
7:07
90 Lydia Villa
Fr
19:56
6:45
6
Hannah Lampson
Fr
20:20
6:54
9
Margot Bellon
So
20:48
7:03
17
Oma Skyrus
Sr
21:34
7:19
24
Emmaline Fronczak
Sr
22:14
7:32
34
Briana Reynolds
Jr
22:55
7:46
43
Olivia Di Santo
Jr
24:02
8:09
56
Your Team ROCKS! (LY, LR)
4 WOODSIDE
5-6-6-5-4
Gap: 2:12
109:23
21:53
7:25
145 Kara Herson
So
20:31
6:57
11
Isabelle Couch
Fr
21:03
7:08
19
Taylor Matel
So
22:23
7:35
36
Ava Ocon
So
22:43
7:42
39
Tanin Barzanian
So
22:43
7:42
40
Isabella Schrammel
Jr
23:10
7:51
47
Isabel Espinoza
Jr
24:36
8:20
59
5 BURLINGAME
6-5-4-4-5
Gap: 4:32
111:26
22:17
7:33
170 Jillian Jordan
Fr
20:35
6:59
13
Jackie Greene
So
20:36
6:59
14
Rita Ventura
Fr
22:10
7:31
31
Collette Weese
Jr
22:58
7:47
45
Rachel Greenwood
Jr
25:07
8:31
67








6 TERRA NOVA
7-7-7-7-6
Gap: 2:35
111:27
22:17
7:33
173 Katie Hall
Sr
20:51
7:04
18
Katie Filar
Jr
22:13
7:32
33
Kalea Johnson
So
22:15
7:33
35
Erin Boyle
Jr
22:42
7:42
38
Juliana Fare
Jr
23:26
7:57
49
Holly Skofus
Fr
23:32
7:59
50
Emma Olsen
Jr
23:47
8:04
53
7 MILLS
2-4-5-6-7
Gap: 5:11
111:30
22:18
7:34
176 Sarah Gayer
So
19:28
6:36
2
Ty Harames
Sr
20:46
7:02
16
Janice Song
So
23:02
7:48
46
Christy Chan
Jr
23:35
8:00
51
Kristen Lee
Sr
24:39
8:21
61
Serena Carr
So
24:41
8:22
62
Emily Yamashita
Jr
25:10
8:32
68
8 WESTMOOR
9-9-8-8-8
Gap: 2:14
112:46
22:33
7:39
188 Flora Wang
Sr
21:40
7:21
26
Yessenia Magallanes
Sr
22:01
7:28
29
Lisa Tanaka
Jr
22:23
7:35
37
Terry David
Jr
22:48
7:44
41
Lauren Tom
Jr
23:54
8:06
55
Mariela Francisco
Jr
24:26
8:17
57
Alexa Novales
Sr
25:53
8:46
69
9 SEQUOIA
8-8-9-9-9
Gap: 2:04
113:21
22:40
7:41
196 Eva Gillet
Fr
21:38
7:20
25
Trina Palomar
Sr
21:47
7:23
27
Marcy Digel
Sr
22:56
7:46
44
Emma O'hara
Jr
23:18
7:54
48
Claire Maurel
Sr
23:42
8:02
52
Purvi Tandel
Jr
24:55
8:27
66




10 CARLMONT
10-10-10-10-10
Gap: 8:20
126:08
25:14
8:33
284 Emily Rexer
Jr
21:47
7:23
28
Sophie Liu
Fr
22:49
7:44
42
Sasha Dolgashev
Fr
24:51
8:25
65
Isla Shi
Fr
26:34
9:00
72
Alison Luna
Jr
30:07
10:13
77








11 CAPUCHINO
11-11-11-11-11
Gap: 4:30
124:07
24:49
8:25
295 Karina Chavarria
So
22:03
7:28
30
Martha Curiel
Sr
24:37
8:21
60
Lauren Valles
Fr
24:44
8:23
64
Xinna Lai
So
26:10
8:52
70
Kelly Nguyen
Jr
26:33
9:00
71
Miriam Abughosh
Jr
27:42
9:23
75
Neda Jamaly
Sr
27:59
9:29
76
12 SOUTH SAN FRANCISCO
12-12-12-12-12
Gap: 3:44
127:48
25:34
8:40
322 Danna Avila Barreras
So
23:48
8:04
54
Heysell Flores
Jr
24:35
8:20
58
Nancy Yip
So
24:44
8:23
63
Kimberly Galindo
Fr
27:09
9:12
73
Julia Dela Fuente
Fr
27:32
9:20
74








Pl School Total
Time
Points Runr 1 Runr 2 Runr 3 Runr 4 Runr 5 Runr 6 Runr 7 Imp

Under Improvement, the abbreviations are:

  • LY = Beat time from the same course a year ago
  • LR = Beat time from the most recent running of the course
  • PR = Set a new PR
  • PG = Beat personal goal
  • If shaded in this color, this athlete broke the tie with a competitor resulting in his/her team finishing ahead of that competitor.
  • If shaded in this color, this athlete displaced a competitor's scoring runners resulting in his/her team finishing ahead of that competitor.
  • If shaded in this color, this athlete displaced a competitor's scoring runners AND broke a tie resulting in his/her team finishing ahead of that competitor.

All columns are sortable by clicking on the column heading.

Full Individual Race Results - Girls

Pl Name Gr School Time Pace Rank in Squad Rank in School Rank vs Comp Last Year Time
(Δ)
Last Race Time
(Δ)
Last PR
(Δ)
Imp
1 Mallory Hamilton Fr HALF MOON BAY 21:21 7:14
2 Sarah Bower Fr HALF MOON BAY 22:10 7:31
3 Ajia Grant So CARLMONT 22:32 7:38
4 Abigail Drobnick Sr HALF MOON BAY 22:45 7:43
5 Corina Dewald Fr HALF MOON BAY 22:50 7:44
6 Claire Schuster Sr HALF MOON BAY 22:58 7:47
7 Elizabeth Muenzen Jr MENLO-ATHERTON 23:20 7:55
8 Sally Stevens Sr MENLO-ATHERTON 23:21 7:55
9 Kristina Arella Jr HALF MOON BAY 23:28 7:57
10 Lucia Vina Patino Jr MENLO-ATHERTON 23:28 7:57
11 Healey Montague Alamin Sr MENLO-ATHERTON 23:35 8:00
12 June Murray So HALF MOON BAY 23:39 8:01
13 Nicole Lau So TERRA NOVA 23:45 8:03
14 Katie Wysong Sr Aragon 23:51 8:05 1/6 8/20 5/12 23:25 23:34 22:36
15 Anjyu Yee Sr HALF MOON BAY 24:07 8:11
16 Natalia Gil Sr TERRA NOVA 24:18 8:14
17 Kaili Shan Fr BURLINGAME 24:28 8:18
18 Geiser-vaugh Olivia Fr HILLSDALE 24:35 8:20
19 Kaley Rollins So BURLINGAME 24:36 8:20
20 Ariana Chin Fr BURLINGAME 24:38 8:21
21 Isabel Magat Fr TERRA NOVA 24:44 8:23
22 Mallory Jones Jr BURLINGAME 24:56 8:27
23 Julia Fearon Sr MILLS 25:17 8:34
24 Clara Dewey Jr MENLO-ATHERTON 25:27 8:38
25 Kristina Popyack Fr HALF MOON BAY 25:29 8:38
26 Eliza Fitz Sr MENLO-ATHERTON 25:43 8:43
27 Inga Hwang Sr MENLO-ATHERTON 25:45 8:44
28 Amy Yu Sr Aragon 25:55 8:47 2/6 16/20 5/11 25:29 25:29 23:45
29 Audrey Meiman So TERRA NOVA 25:59 8:48
30 Makenzie Peterson So TERRA NOVA 26:00 8:49
31 Mariana Silverman Jr WOODSIDE 26:10 8:52
32 Grace Bower Jr HILLSDALE 26:18 8:55
33 Hannah Koury Jr Aragon 26:29 8:59 3/6 17/20 5/10 26:14 25:20
34 Elaika Celemen Sr MILLS 26:30 8:59
35 Samantha Perez Sr MILLS 26:33 9:00
36 Madison Mills Jr SEQUOIA 26:35 9:01
37 Jade Mcmartin Sr WESTMOOR 26:36 9:01
38 Claudia Mari Sanchez-beat Jr MENLO-ATHERTON 26:37 9:01
39 Sarah Shaffer Jr BURLINGAME 26:43 9:03
40 Gabriella Huertas Sr TERRA NOVA 26:53 9:07
41 Maria Del Castillo Jr WESTMOOR 26:58 9:08
42 sienna williams Sr Aragon 27:05 9:11 4/6 18/20 5/9 24:39 24:04 23:40
43 Carol Chin Sr WESTMOOR 27:14 9:14
44 Carissa Oseguera Jr WOODSIDE 27:18 9:15
45 Geniya Magidina Jr WESTMOOR 27:23 9:17
46 Melanie Hamaguchi Jr CARLMONT 28:10 9:33
47 Paulina Reyes Jr CAPUCHINO 28:12 9:34
48 Mikaelya Miller Jr TERRA NOVA 28:18 9:36
49 Victoria Sciaroni Jr HALF MOON BAY 28:20 9:36
50 Cameron Breton Jr TERRA NOVA 28:25 9:38
51 Ines Morales Jr HALF MOON BAY 28:34 9:41
52 Gina Canlas Jr BURLINGAME 28:37 9:42
53 Emmy Kuniy Jr BURLINGAME 28:37 9:42
54 Fiona Zhao So BURLINGAME 28:38 9:42
55 Ariana Presotto Jr WOODSIDE 28:51 9:47
56 Kimberly Eliazo Jr Aragon 28:55 9:48 5/6 19/20 5/9 28:41 26:25
57 Sophie Concordel Jr WOODSIDE 28:57 9:49
58 Sofia Gilbert Jr WOODSIDE 28:58 9:49
59 Linea Badillo Jr WESTMOOR 29:58 10:09
60 Dione Wat So BURLINGAME 30:02 10:11
61 Vanessa Mero Jr CAPUCHINO 30:04 10:12
62 Allison Schwartz Sr CARLMONT 30:15 10:15
63 Michelle Lui Sr CARLMONT 30:15 10:15
64 Abigail Calderon Sr WESTMOOR 30:21 10:17
65 Nani Merafuentes Sr CAPUCHINO 30:36 10:22
66 Maddie Worden Jr MENLO-ATHERTON 30:41 10:24
67 Jenna Ghanaim Jr BURLINGAME 30:50 10:27
68 Erika Myint Sr WESTMOOR 30:58 10:30
69 Madeline Villanueva So CAPUCHINO 31:26 10:39
70 Logan Aitken So BURLINGAME 31:39 10:44
71 Mimi Chang Sr WESTMOOR 32:20 10:58
72 Alyssa Nowell Sr CARLMONT 32:21 10:58
73 Tanya Fisher So CAPUCHINO 32:42 11:05
74 Melissa Wong Sr WESTMOOR 34:08 11:34
75 Michelle Chow Jr Aragon 34:08 11:34 6/6 20/20 6/6 26:15 25:21
Pl Name Gr School Time Pace Rank in Squad Rank in School Rank vs Comp Last Year Time
(Δ)
Last Race Time
(Δ)
Last PR
(Δ)
Imp

Under Improvement, the abbreviations are:

  • LY = Beat time from the same course a year ago
  • LR = Beat time from the most recent running of the course
  • PR = Set a new PR
  • PG = Beat personal goal
  • SBP = Best performance of season based on position of finish relative to the field.

All columns are sortable by clicking on the column heading.

Full Team Race Results - Girls

Group of 5: JV 1st 5

Pl School
Total
Time
Pts Runr 1 Runr 2 Runr 3 Runr 4 Runr 5 Runr 6 Runr 7 Imp
1 HALF MOON BAY
1-1-1-1-1
Gap: 1:37
112:04
22:25
7:36
18 Mallory Hamilton
Fr
21:21
7:14
1
Sarah Bower
Fr
22:10
7:31
2
Abigail Drobnick
Sr
22:45
7:43
4
Corina Dewald
Fr
22:50
7:44
5
Claire Schuster
Sr
22:58
7:47
6
Kristina Arella
Jr
23:28
7:57
9
June Murray
So
23:39
8:01
12
2 MENLO-ATHERTON
3-2-2-2-2
Gap: 2:07
119:11
23:50
8:05
57 Elizabeth Muenzen
Jr
23:20
7:55
7
Sally Stevens
Sr
23:21
7:55
8
Lucia Vina Patino
Jr
23:28
7:57
10
Healey Montague Alamin
Sr
23:35
8:00
11
Clara Dewey
Jr
25:27
8:38
21
Eliza Fitz
Sr
25:43
8:43
22
Inga Hwang
Sr
25:45
8:44
23
3 TERRA NOVA
4-3-3-4-3
Gap: 2:15
124:46
24:57
8:28
98 Nicole Lau
So
23:45
8:03
13
Natalia Gil
Sr
24:18
8:14
15
Isabel Magat
Fr
24:44
8:23
19
Audrey Meiman
So
25:59
8:48
25
Makenzie Peterson
So
26:00
8:49
26
Gabriella Huertas
Sr
26:53
9:07
31
Mikaelya Miller
Jr
28:18
9:36
39
4 BURLINGAME
6-4-4-3-4
Gap: 2:15
125:21
25:04
8:30
101 Kaili Shan
Fr
24:28
8:18
16
Kaley Rollins
So
24:36
8:20
17
Ariana Chin
Fr
24:38
8:21
18
Mallory Jones
Jr
24:56
8:27
20
Sarah Shaffer
Jr
26:43
9:03
30
Gina Canlas
Jr
28:37
9:42
40
Emmy Kuniy
Jr
28:37
9:42
41
5 Aragon
5-5-5-5-5
Gap: 5:04
132:15
26:27
8:58
142 Katie Wysong
Sr
23:51
8:05
14
Amy Yu
Sr
25:55
8:47
24
Hannah Koury
Jr
26:29
8:59
28
sienna williams
Sr
27:05
9:11
33
Kimberly Eliazo
Jr
28:55
9:48
43
Michelle Chow
Jr
34:08
11:34
56




6 WESTMOOR
8-7-7-6-6
Gap: 3:22
138:09
27:38
9:22
177 Jade Mcmartin
Sr
26:36
9:01
29
Maria Del Castillo
Jr
26:58
9:08
32
Carol Chin
Sr
27:14
9:14
34
Geniya Magidina
Jr
27:23
9:17
36
Linea Badillo
Jr
29:58
10:09
46
Abigail Calderon
Sr
30:21
10:17
50
Erika Myint
Sr
30:58
10:30
52
7 CARLMONT
2-6-6-7-7
Gap: 9:49
143:33
28:43
9:44
191 Ajia Grant
So
22:32
7:38
3
Melanie Hamaguchi
Jr
28:10
9:33
37
Allison Schwartz
Sr
30:15
10:15
48
Michelle Lui
Sr
30:15
10:15
49
Alyssa Nowell
Sr
32:21
10:58
54








8 WOODSIDE
7-8-8-8-8
Gap: 2:48
140:14
28:03
9:30
193 Mariana Silverman
Jr
26:10
8:52
27
Carissa Oseguera
Jr
27:18
9:15
35
Ariana Presotto
Jr
28:51
9:47
42
Sophie Concordel
Jr
28:57
9:49
44
Sofia Gilbert
Jr
28:58
9:49
45








9 CAPUCHINO
9-9-9-9-9
Gap: 4:30
153:00
30:36
10:22
244 Paulina Reyes
Jr
28:12
9:34
38
Vanessa Mero
Jr
30:04
10:12
47
Nani Merafuentes
Sr
30:36
10:22
51
Madeline Villanueva
So
31:26
10:39
53
Tanya Fisher
So
32:42
11:05
55








Pl School Total
Time
Points Runr 1 Runr 2 Runr 3 Runr 4 Runr 5 Runr 6 Runr 7 Imp

Under Improvement, the abbreviations are:

  • LY = Beat time from the same course a year ago
  • LR = Beat time from the most recent running of the course
  • PR = Set a new PR
  • PG = Beat personal goal
  • If shaded in this color, this athlete broke the tie with a competitor resulting in his/her team finishing ahead of that competitor.
  • If shaded in this color, this athlete displaced a competitor's scoring runners resulting in his/her team finishing ahead of that competitor.
  • If shaded in this color, this athlete displaced a competitor's scoring runners AND broke a tie resulting in his/her team finishing ahead of that competitor.

All columns are sortable by clicking on the column heading.

Full Individual Race Results - Girls

Pl Name Gr School Time Pace Rank in Squad Rank in School Rank vs Comp Last Year Time
(Δ)
Last Race Time
(Δ)
Last PR
(Δ)
Imp
1 Cricket Gorey Fr MENLO-ATHERTON 21:30 7:17
2 Olivia Shane Fr MENLO-ATHERTON 21:50 7:24
3 Kalina Zanelli So MENLO-ATHERTON 22:24 7:36
4 Nora Siegler So MENLO-ATHERTON 22:44 7:42
5 Kinako Miyake Fr Aragon 23:42 8:02 1/7 7/20 2/8 23:48
(0:06)
23:19 You ROCK! (LR, SBP)
6 Kristy Ramirez Fr MILLS 23:46 8:03
7 Laura Tai Fr WESTMOOR 23:57 8:07
8 Kaelie Brodie So WOODSIDE 24:03 8:09
9 Juliet Bost Fr Aragon 24:08 8:11 2/7 10/20 2/8 24:13
(0:05)
23:18 You ROCK! (LR)
10 Julia Lee Fr Aragon 24:30 8:18 3/7 11/20 2/8 24:29 24:24 You ROCK! (SBP)
11 Shannon Perry Fr WOODSIDE 24:41 8:22
12 Kate Vannini Fr MENLO-ATHERTON 24:49 8:25
13 Rafi Fernandez Fr MENLO-ATHERTON 24:50 8:25
14 Miwa Ikeda Fr Aragon 24:52 8:26 4/7 12/20 2/6 25:36
(0:44)
25:28
(0:36)
You ROCK! (LR, PR, SBP)
15 Maggie Collins Fr MENLO-ATHERTON 25:03 8:29
16 Haley Ogasawara Fr Aragon 25:04 8:30 5/7 13/20 2/6 25:32
(0:28)
25:23
(0:19)
You ROCK! (LR, PR, SBP)
17 Dianna Do Fr WESTMOOR 25:10 8:32
18 Katie King Fr Aragon 25:16 8:34 6/7 14/20 2/5 26:01
(0:45)
25:39
(0:23)
You ROCK! (LR, PR, SBP)
19 Alaa Alazzeh Fr MILLS 25:25 8:37
20 Kimberly Deal Fr WOODSIDE 25:28 8:38
21 Richmiel Dela Torre So CAPUCHINO 25:46 8:44
22 Sam Rose Fr Aragon 25:48 8:45 7/7 15/20 2/4 25:07 22:52
23 Tiffany Chen Fr WESTMOOR 26:15 8:54
24 Peony Lum Fr EL CAMINO 26:34 9:00
25 Summer Buhl Fr MENLO-ATHERTON 26:45 9:04
26 Leilani Sabit So WESTMOOR 27:05 9:11
27 Laney Goo So WESTMOOR 27:09 9:12
28 Katherine Wu Fr WESTMOOR 27:17 9:15
29 Marianne Eusebio Fr OCEANA 27:19 9:16
30 Kailan Turcos-hurtado Fr EL CAMINO 27:23 9:17
31 Kishandra Patron So CAPUCHINO 27:27 9:18
32 Nathalie Camens Fr MENLO-ATHERTON 27:35 9:21
33 Teresa Cheng Fr MILLS 27:36 9:21
34 Maggie Peet So WOODSIDE 27:38 9:22
35 Lauren Chambers Fr WOODSIDE 27:43 9:24
36 Jessica Win Fr WESTMOOR 27:46 9:25
37 Karen Gomez Vargas So WOODSIDE 28:20 9:36
38 Isabel Cheng So CAPUCHINO 28:30 9:40
39 Madeline Enciso So OCEANA 28:35 9:41
40 Alyssa James Fr WOODSIDE 28:38 9:42
41 Ingrid Chan So CAPUCHINO 28:42 9:44
42 Emma Dewey Fr MENLO-ATHERTON 28:53 9:47
43 Sienna Melton Fr WOODSIDE 28:59 9:49
44 Alexandra Munoz So CAPUCHINO 29:01 9:50
45 Galina Isayeva So MILLS 29:04 9:51
46 Lauren Lam Fr MILLS 29:11 9:54
47 Alessia Presotto So WOODSIDE 29:14 9:55
48 Alexandra Diaz So CAPUCHINO 29:17 9:56
49 Hannah Macleod Fr MENLO-ATHERTON 30:06 10:12
50 Venus Salgado Fr EL CAMINO 30:38 10:23
51 Phoebe Aliakbar Fr WOODSIDE 31:07 10:33
52 Avelle Campell So WOODSIDE 31:08 10:33
53 Isabella Castellanos So OCEANA 32:53 11:09
Pl Name Gr School Time Pace Rank in Squad Rank in School Rank vs Comp Last Year Time
(Δ)
Last Race Time
(Δ)
Last PR
(Δ)
Imp

Under Improvement, the abbreviations are:

  • LY = Beat time from the same course a year ago
  • LR = Beat time from the most recent running of the course
  • PR = Set a new PR
  • PG = Beat personal goal
  • SBP = Best performance of season based on position of finish relative to the field.

All columns are sortable by clicking on the column heading.

Full Team Race Results - Girls

Group of 5: F/S 1st 5

Pl School
Total
Time
Pts Runr 1 Runr 2 Runr 3 Runr 4 Runr 5 Runr 6 Runr 7 Imp
1 MENLO-ATHERTON
1-1-1-1-1
Gap: 3:19
113:17
22:39
7:41
22 Cricket Gorey
Fr
21:30
7:17
1
Olivia Shane
Fr
21:50
7:24
2
Kalina Zanelli
So
22:24
7:36
3
Nora Siegler
So
22:44
7:42
4
Kate Vannini
Fr
24:49
8:25
12
Rafi Fernandez
Fr
24:50
8:25
13
Maggie Collins
Fr
25:03
8:29
15
2 Aragon
2-2-2-2-2
Gap: 1:22
122:16
24:27
8:17
54 Kinako Miyake
Fr
23:42
8:02
5
Juliet Bost
Fr
24:08
8:11
9
Julia Lee
Fr
24:30
8:18
10
Miwa Ikeda
Fr
24:52
8:26
14
Haley Ogasawara
Fr
25:04
8:30
16
Katie King
Fr
25:16
8:34
18
Sam Rose
Fr
25:48
8:45
22
Your Team ROCKS! (LR)
3 WESTMOOR
4-4-4-4-3
Gap: 3:12
129:36
25:55
8:47
96 Laura Tai
Fr
23:57
8:07
7
Dianna Do
Fr
25:10
8:32
17
Tiffany Chen
Fr
26:15
8:54
23
Leilani Sabit
So
27:05
9:11
24
Laney Goo
So
27:09
9:12
25
Katherine Wu
Fr
27:17
9:15
26
Jessica Win
Fr
27:46
9:25
31
4 WOODSIDE
5-3-3-3-4
Gap: 3:40
129:33
25:55
8:47
98 Kaelie Brodie
So
24:03
8:09
8
Shannon Perry
Fr
24:41
8:22
11
Kimberly Deal
Fr
25:28
8:38
20
Maggie Peet
So
27:38
9:22
29
Lauren Chambers
Fr
27:43
9:24
30
Karen Gomez Vargas
So
28:20
9:36
32
Alyssa James
Fr
28:38
9:42
34
5 MILLS
3-5-5-5-5
Gap: 5:25
135:02
27:00
9:09
128 Kristy Ramirez
Fr
23:46
8:03
6
Alaa Alazzeh
Fr
25:25
8:37
19
Teresa Cheng
Fr
27:36
9:21
28
Galina Isayeva
So
29:04
9:51
37
Lauren Lam
Fr
29:11
9:54
38








6 CAPUCHINO
6-6-6-6-6
Gap: 3:15
139:26
27:53
9:27
152 Richmiel Dela Torre
So
25:46
8:44
21
Kishandra Patron
So
27:27
9:18
27
Isabel Cheng
So
28:30
9:40
33
Ingrid Chan
So
28:42
9:44
35
Alexandra Munoz
So
29:01
9:50
36
Alexandra Diaz
So
29:17
9:56
39




Pl School Total
Time
Points Runr 1 Runr 2 Runr 3 Runr 4 Runr 5 Runr 6 Runr 7 Imp

Under Improvement, the abbreviations are:

  • LY = Beat time from the same course a year ago
  • LR = Beat time from the most recent running of the course
  • PR = Set a new PR
  • PG = Beat personal goal
  • If shaded in this color, this athlete broke the tie with a competitor resulting in his/her team finishing ahead of that competitor.
  • If shaded in this color, this athlete displaced a competitor's scoring runners resulting in his/her team finishing ahead of that competitor.
  • If shaded in this color, this athlete displaced a competitor's scoring runners AND broke a tie resulting in his/her team finishing ahead of that competitor.

All columns are sortable by clicking on the column heading.