Aragon Results from the Ram Invitational at Westmoor HS '18 on 9/28/19

Girls Results and Stats

Switch to Boys

Girls Individual Results

Runner Gr Squad Time Pace Dist Place Rank in Squad Rank in School Rank vs Comp Last Year Time
(Δ,%)
Last Race Time
(Δ,%)
Last PR
(Δ,%)
Last DPR
(Δ,%)
Imprvmnts
Caitlin Clark So V 15:33 6:29 2.4 5/76 1/6 1/9 5/14 You ROCK! (PG)
Claire Shintani So F/S 19:03 7:56 2.4 43/91 1/3 7/9 14/19 You ROCK! (PG)
Courtney Tai So F/S 19:32 8:08 2.4 57/91 3/3 9/9 7/10 You ROCK! (PG)
Crystal Chu So F/S 19:29 8:07 2.4 56/91 2/3 8/9 10/15 You ROCK! (PG)
Danielle Sipes So V 17:10 7:09 2.4 30/76 5/6 5/9 2/12 17:02 17:02 17:02
Mary Torres So V 16:02 6:41 2.4 13/76 4/6 4/9 2/12 You ROCK! (PG)
Natalie Teng So V 15:49 6:35 2.4 8/76 2/6 2/9 1/12 You ROCK! (PG)
Niyati Reddy Jr V 15:50 6:36 2.4 9/76 3/6 3/9 1/12 You ROCK! (PG)
Uinise Hokafonu Sr V 18:27 7:41 2.4 50/76 6/6 6/9 3/9 20:08
(1:41,8.4)
20:08
(1:41,8.4)
20:08
(1:41,8.4)
You ROCK! (LY, LR, PG, PR)
Runner Gr Squad Time Pace Dist Place Rank in Squad Rank in School Rank vs Comp Last Year Time
(Δ,%)
Last Race Time
(Δ,%)
Last PR
(Δ,%)
Last DPR
(Δ,%)
Imprvmts

Under Improvement, the abbreviations are:

  • LY = Beat time from the same course a year ago.
  • LR = Beat time from the most recent running of this course.
  • PR = Set a new PR on this course. A "Course PR".
  • PG = Beat personal goal.
  • SBP = Best performance of season based on position of finish relative to the field.
  • DPR = A "Distance Personal Record" - the personal best time considering distance only, not unique course characteristics. Applicable for 2, 2.48(4K), 3, and 3.1(5K) mile courses.
  • DSR = A "Distance Season Record" - same as above, but for the current season only.
  • DTW = "Displace to Win". This athlete, as the 6th or 7th runner on his/her squad, displaced scoring runners from a competitor enabling his/her team to finish ahead of that competitor.
  • TB = "Tiebreaker". As the #6 athlete on his/her squad, this athlete was the tiebreaker enabling his/her team to finish ahead of that competitor.

All columns are sortable by clicking on the column heading.

Girls Team Results

Team Rank of Finish Time
Gap
Dist Avg Pace 1st Place Pace 5th Place Pace Points Win Team Pace Last Year Time
(Δ,%)
Last Race Time
(Δ,%)
Last PR
(Δ,%)
Improvements Runners (Points)
V 1st 5 2/12 80:24
1:37
2.4 6:42 6:29 7:09 55 6:36 Caitlin Clark (3), Natalie Teng (6), Niyati Reddy (7), Mary Torres (11), Danielle Sipes (28)
Team Rank of Finish Time Dist Avg Pace 1st Place Pace 5th Place Pace Points Win Team Pace Last Year Time
(Δ,%)
Last Race Time
(Δ,%)
Last PR
(Δ,%)
Improvements Runners (Points)

Under Improvement, the abbreviations are:

  • LY = Beat time from the same course a year ago
  • LR = Beat time from the most recent running of the course
  • PR = Set a new PR
  • PG = Beat personal goal

All columns are sortable by clicking on the column heading.

Full Individual Race Results - Girls

Pl Name Gr School Time Pace Rank in Squad Rank in School Rank vs Comp Last Year Time
(Δ)
Last Race Time
(Δ)
Last PR
(Δ)
Imp
1 Oriana Jalal Sr Cupertino 14:47 6:10
2 Evie Cohen Jr St Ignatius 15:05 6:17
3 Mircea Kippes Fr Adrian Wilcox 15:13 6:20
4 Hannah Gehrt Jr Abraham Lincoln 15:17 6:22
5 Caitlin Clark So Aragon 15:33 6:29 1/6 1/9 5/14
6 Vibha Chandrasekar Sr Leland 15:39 6:31
7 Samantha Wu Sr Fremont 15:47 6:35
8 Natalie Teng So Aragon 15:49 6:35 2/6 2/9 1/12
9 Niyati Reddy Jr Aragon 15:50 6:36 3/6 3/9 1/12
10 Clare Milby Jr St Ignatius 15:58 6:39
11 Alicia Helmer Jr St Ignatius 15:59 6:40
12 Sinead Garrett Jr St Ignatius 16:02 6:41
13 Mary Torres So Aragon 16:02 6:41 4/6 4/9 2/12
14 Zoe Keane So St Ignatius 16:05 6:42
15 Joanne Hui Jr Mercy (Burlingame) 16:07 6:43
16 Quinn Meinhardt Sr Notre Dame (Belmont) 16:12 6:45
17 Jasmine Shao Sr Leland 16:17 6:47
18 Colleen Lucey So Hillsdale 16:25 6:50
19 Maya McKinney Jr St Ignatius 16:27 6:51
20 Gabriella Fry-Ross Jr St Ignatius 16:30 6:53
21 Isabelle Thiara Sr Convent and Stuart H 16:35 6:55
22 Dagny Wallace Jr Convent and Stuart H 16:41 6:57
23 Kayla George So Notre Dame (Belmont) 16:46 6:59
24 Lillian Fahsel Jr Hillsdale 16:48 7:00
25 Tracy Sun Jr Leland 16:55 7:03
26 Dahlia Barranco Fr Watsonville 16:57 7:04
27 Meghna Chandrasekar Sr Leland 16:59 7:05
28 Sofia Houts Jr Convent and Stuart H 17:01 7:05
29 Emily Yau Jr Fremont 17:08 7:08
30 Danielle Sipes So Aragon 17:10 7:09 5/6 5/9 2/12 17:02 17:02 17:02
31 Faith Olumofin So Cupertino 17:26 7:16
32 Driscoll Callan Jr Convent and Stuart H 17:29 7:17
33 Charlotte Liberty Jr Mercy (Burlingame) 17:29 7:17
34 Amber Lin So Hillsdale 17:36 7:20
35 Peyton Daley So Notre Dame (Belmont) 17:36 7:20
36 Clare Lucey So Hillsdale 17:38 7:21
37 Valeria Leon So Oceana 17:41 7:22
38 Rianna Campbell Sr Cupertino 17:43 7:23
39 Isabel Zhou Sr Leland 18:00 7:30
40 Pragya Natarajan Fr Cupertino 18:01 7:30
41 Kaylee Cheng So Oceana 18:02 7:31
42 Kate Gough Jr Fremont 18:04 7:32
43 Elizabeth McGuire Sr Notre Dame (Belmont) 18:05 7:32
44 Rakhi Chadalavada So Fremont 18:05 7:32
45 Melissa Marchasin Jr Hillsdale 18:08 7:33
46 Nancy Astabie Jr Mercy (Burlingame) 18:08 7:33
47 Chloe Powell Jr Notre Dame (Belmont) 18:17 7:37
48 Clair Sapilewski So Notre Dame (Belmont) 18:20 7:38
49 Stephanie Carrasco Fr Oceana 18:24 7:40
50 Uinise Hokafonu Sr Aragon 18:27 7:41 6/6 6/9 3/9 20:08
(1:41)
20:08
(1:41)
20:08
(1:41)
You ROCK! (LY, LR, PR)
51 Brigitta Zhang So Cupertino 18:27 7:41
52 Pooja Sundaram Jr Cupertino 18:31 7:43
53 Shrida Bhat Fr Fremont 18:36 7:45
54 Ryann Celarie So Oceana 18:39 7:46
55 Kathleen Yu Fr Notre Dame (Belmont) 18:42 7:48
56 Kaia Emery So Hillsdale 18:47 7:50
57 Marycruz Nico-Silva Sr Watsonville 18:47 7:50
58 Mavalyn Lau Sr Leland 18:54 7:53
59 Ella Wilson Jr Mercy (Burlingame) 18:59 7:55
60 Mariza Villegas Sr Downtown College Prep 19:13 8:00
61 Gabriela Hernandez Sr Downtown College Prep 19:14 8:01
62 Jacqueline Rodriguez Sr Watsonville 19:16 8:02
63 Rita Hayduk-Jones So Oceana 19:27 8:06
65 Rajasi Laddha Fr Cupertino 19:55 8:18
66 Ryann Minnis Sr Convent and Stuart H 20:01 8:20
67 Camila Torres So Downtown College Prep 20:11 8:25
68 Desiree Astabie Sr Mercy (Burlingame) 20:15 8:26
69 Edith Rodriguez Fr Watsonville 20:28 8:32
70 Adora Pitcock Jr Mercy (Burlingame) 21:18 8:53
71 Ashley Cruz Fr Watsonville 21:29 8:57
72 Andrea Hernandez Sr Downtown College Prep 22:23 9:20
73 Sofia Telfer Sr Convent and Stuart H 23:47 9:55
74 Azul Rodriquez Sr Downtown College Prep 24:44 10:18
75 Jackey De La Torre Sr Downtown College Prep 28:53 12:02
76 Nancy Villalobos Fr Downtown College Prep 32:13 13:25
Pl Name Gr School Time Pace Rank in Squad Rank in School Rank vs Comp Last Year Time
(Δ)
Last Race Time
(Δ)
Last PR
(Δ)
Imp

Under Improvement, the abbreviations are:

  • LY = Beat time from the same course a year ago
  • LR = Beat time from the most recent running of the course
  • PR = Set a new PR
  • PG = Beat personal goal
  • SBP = Best performance of season based on position of finish relative to the field.

All columns are sortable by clicking on the column heading.

Full Team Race Results - Girls

Group of 5: V 1st 5

Pl School
Total
Time
Pts Runr 1 Runr 2 Runr 3 Runr 4 Runr 5 Runr 6 Runr 7 Imp
1 St Ignatius
2-2-2-2-1
Gap: 1:00
79:09
15:50
6:36
41 Evie Cohen
Jr
15:05
6:17
2
Clare Milby
Jr
15:58
6:39
8
Alicia Helmer
Jr
15:59
6:40
9
Sinead Garrett
Jr
16:02
6:41
10
Zoe Keane
So
16:05
6:42
12
Maya McKinney
Jr
16:27
6:51
17
Gabriella Fry-Ross
Jr
16:30
6:53
18
2 Aragon
3-1-1-1-2
Gap: 1:37
80:24
16:05
6:42
55 Caitlin Clark
So
15:33
6:29
3
Natalie Teng
So
15:49
6:35
6
Niyati Reddy
Jr
15:50
6:36
7
Mary Torres
So
16:02
6:41
11
Danielle Sipes
So
17:10
7:09
28
Uinise Hokafonu
Sr
18:27
7:41
48




3 Leland
4-3-3-3-3
Gap: 2:21
83:50
16:46
6:59
104 Vibha Chandrasekar
Sr
15:39
6:31
4
Jasmine Shao
Sr
16:17
6:47
15
Tracy Sun
Jr
16:55
7:03
23
Meghna Chandrasekar
Sr
16:59
7:05
25
Isabel Zhou
Sr
18:00
7:30
37
Mavalyn Lau
Sr
18:54
7:53
56




4 Hillsdale
8-7-7-5-4
Gap: 1:43
86:35
17:19
7:13
147 Colleen Lucey
So
16:25
6:50
16
Lillian Fahsel
Jr
16:48
7:00
22
Amber Lin
So
17:36
7:20
32
Clare Lucey
So
17:38
7:21
34
Melissa Marchasin
Jr
18:08
7:33
43
Kaia Emery
So
18:47
7:50
54




5 Cupertino
1-4-5-5-5
Gap: 3:40
86:24
17:17
7:12
153 Oriana Jalal
Sr
14:47
6:10
1
Faith Olumofin
So
17:26
7:16
29
Rianna Campbell
Sr
17:43
7:23
36
Pragya Natarajan
Fr
18:01
7:30
38
Brigitta Zhang
So
18:27
7:41
49
Pooja Sundaram
Jr
18:31
7:43
50
Rajasi Laddha
Fr
19:55
8:18
62
6 Notre Dame (Belmont)
7-6-6-7-6
Gap: 2:05
86:56
17:23
7:15
154 Quinn Meinhardt
Sr
16:12
6:45
14
Kayla George
So
16:46
6:59
21
Peyton Daley
So
17:36
7:20
33
Elizabeth McGuire
Sr
18:05
7:32
41
Chloe Powell
Jr
18:17
7:37
45
Clair Sapilewski
So
18:20
7:38
46
Kathleen Yu
Fr
18:42
7:48
53
7 Convent and Stuart H
9-8-4-4-7
Gap: 3:26
87:47
17:33
7:19
158 Isabelle Thiara
Sr
16:35
6:55
19
Dagny Wallace
Jr
16:41
6:57
20
Sofia Houts
Jr
17:01
7:05
26
Driscoll Callan
Jr
17:29
7:17
30
Ryann Minnis
Sr
20:01
8:20
63
Sofia Telfer
Sr
23:47
9:55
70




8 Fremont
5-5-8-8-8
Gap: 2:49
87:40
17:32
7:18
165 Samantha Wu
Sr
15:47
6:35
5
Emily Yau
Jr
17:08
7:08
27
Kate Gough
Jr
18:04
7:32
40
Rakhi Chadalavada
So
18:05
7:32
42
Shrida Bhat
Fr
18:36
7:45
51








9 Mercy (Burlingame)
6-9-9-9-9
Gap: 4:08
90:58
18:12
7:35
210 Joanne Hui
Jr
16:07
6:43
13
Charlotte Liberty
Jr
17:29
7:17
31
Nancy Astabie
Jr
18:08
7:33
44
Ella Wilson
Jr
18:59
7:55
57
Desiree Astabie
Sr
20:15
8:26
65
Adora Pitcock
Jr
21:18
8:53
67




10 Oceana
11-10-10-10-10
Gap: 1:46
92:13
18:27
7:41
234 Valeria Leon
So
17:41
7:22
35
Kaylee Cheng
So
18:02
7:31
39
Stephanie Carrasco
Fr
18:24
7:40
47
Ryann Celarie
So
18:39
7:46
52
Rita Hayduk-Jones
So
19:27
8:06
61








11 Watsonville
10-11-11-11-11
Gap: 4:32
96:57
19:23
8:05
273 Dahlia Barranco
Fr
16:57
7:04
24
Marycruz Nico-Silva
Sr
18:47
7:50
55
Jacqueline Rodriguez
Sr
19:16
8:02
60
Edith Rodriguez
Fr
20:28
8:32
66
Ashley Cruz
Fr
21:29
8:57
68








12 Downtown College Prep
12-12-12-12-12
Gap: 5:31
105:45
21:09
8:49
321 Mariza Villegas
Sr
19:13
8:00
58
Gabriela Hernandez
Sr
19:14
8:01
59
Camila Torres
So
20:11
8:25
64
Andrea Hernandez
Sr
22:23
9:20
69
Azul Rodriquez
Sr
24:44
10:18
71
Jackey De La Torre
Sr
28:53
12:02
72
Nancy Villalobos
Fr
32:13
13:25
73
Pl School Total
Time
Points Runr 1 Runr 2 Runr 3 Runr 4 Runr 5 Runr 6 Runr 7 Imp

Under Improvement, the abbreviations are:

  • LY = Beat time from the same course a year ago
  • LR = Beat time from the most recent running of the course
  • PR = Set a new PR
  • PG = Beat personal goal
  • If shaded in this color, this athlete broke the tie with a competitor resulting in his/her team finishing ahead of that competitor.
  • If shaded in this color, this athlete displaced a competitor's scoring runners resulting in his/her team finishing ahead of that competitor.
  • If shaded in this color, this athlete displaced a competitor's scoring runners AND broke a tie resulting in his/her team finishing ahead of that competitor.

All columns are sortable by clicking on the column heading.

Full Individual Race Results - Girls

Pl Name Gr School Time Pace Rank in Squad Rank in School Rank vs Comp Last Year Time
(Δ)
Last Race Time
(Δ)
Last PR
(Δ)
Imp
1 Kelani Tumale Fr Silver Creek 16:00 6:40
2 Kylee Phillips So Alhambra 16:30 6:53
3 Eliana Chan So Westmoor 16:33 6:54
4 Corinne Thelen Fr Leland 16:37 6:55
5 Maria Forster Fr Leland 16:38 6:56
6 Elizabeth Wildt Fr Leland 17:01 7:05
7 Nicole Maneatis So Pinewood 17:12 7:10
8 Lauren Keim So St Ignatius 17:15 7:11
9 Eva Devlin Fr St Ignatius 17:15 7:11
10 Connie Zou Fr Leland 17:20 7:13
11 Janne Schulz So Convent and Stuart H 17:24 7:15
12 Keira Tam So St Ignatius 17:27 7:16
13 Trinity Slack So St Ignatius 17:31 7:18
14 Kelsey Hage So Mercy (Burlingame) 17:32 7:18
15 Mary Howard Fr Silver Creek 17:34 7:19
16 Charlotte Glen So St Ignatius 17:39 7:21
17 Ella Ryan So Mercy (Burlingame) 17:41 7:22
18 Elaina Chao So Leland 17:44 7:23
19 Mia Sassi So Convent and Stuart H 17:44 7:23
20 Reagan Poland Fr St Ignatius 17:45 7:24
21 Julia Kearney Fr Convent and Stuart H 17:56 7:28
22 Angelina Tonella Fr St Ignatius 18:01 7:30
23 Anna Wildt Fr Leland 18:01 7:30
24 Janeth Chavarria So Latino College Prep 18:05 7:32
25 Hillary Dang So Silver Creek 18:17 7:37
26 Madeline Thiara So Convent and Stuart H 18:20 7:38
27 Alexia Hisquierdo Fr Alhambra 18:26 7:41
28 Molly Young So Bay School of San Fr 18:28 7:42
29 Sydney DiLena Fr Oceana 18:40 7:47
30 Natalie Posner Fr Convent and Stuart H 18:42 7:48
31 Lindsay Pagaduan So Jefferson 18:45 7:49
32 Meha Kavoori So Silver Creek 18:46 7:49
33 Clara Bonomi Fr Convent and Stuart H 18:46 7:49
34 Kaelyn Nguyen So Alhambra 18:48 7:50
35 Isabella Lipscomb So Silver Creek 18:50 7:51
36 Ashley Killian Fr Oceana 18:52 7:52
37 Reilly Derrick So St Ignatius 18:57 7:54
38 Kathleen Malouf So St Ignatius 18:59 7:55
39 Seung Yeon (Jackie So Santa Clara 18:59 7:55
40 Christiane Chan So Westmoor 19:00 7:55
41 Grace Tucker Fr St Ignatius 19:02 7:56
42 Bailey Stern So St Ignatius 19:02 7:56
43 Claire Shintani So Aragon 19:03 7:56 1/3 7/9 14/19
44 Avalon Marandas So St Ignatius 19:03 7:56
45 Leila Dahlem Fr St Ignatius 19:17 8:02
46 Sophia Knapp Fr Mercy (Burlingame) 19:21 8:04
47 Jaritza Ramirez So Latino College Prep 19:22 8:04
48 Olivia Sim Fr Mercy (Burlingame) 19:23 8:05
49 Natasha Marangu So Mercy (Burlingame) 19:24 8:05
50 Vana Ekmekjian So St Ignatius 19:25 8:05
51 Simone Idiart Fr St Ignatius 19:26 8:06
52 Ailish Kissane So Hillsdale 19:26 8:06
53 Josephine Lum Fr St Ignatius 19:27 8:06
54 Selena Yac Rojas Fr Fremont 19:27 8:06
55 Noelia Quintanar Fr El Camino 19:28 8:07
56 Crystal Chu So Aragon 19:29 8:07 2/3 8/9 10/15
57 Courtney Tai So Aragon 19:32 8:08 3/3 9/9 7/10
58 Emily Yoshii So St Ignatius 19:41 8:12
59 Reyna Arce So Alhambra 19:46 8:14
60 Wing Chiu Tsang So Westmoor 19:55 8:18
61 katherine Hanson Fr Bay School of San Fr 20:02 8:21
62 Molly Darling Fr Convent and Stuart H 20:06 8:23
63 Mia Padrique So Alhambra 20:06 8:23
64 Stephanie Candido Fr Latino College Prep 20:10 8:24
65 Cindy Zhao So Leland 20:12 8:25
66 Isabel Escalante So St Ignatius 20:19 8:28
67 Kristen Louis So Leland 20:25 8:30
68 Anoushka Kirsch Fr Bay School of San Fr 20:38 8:36
69 Michaela Buckley Fr Hillsdale 20:38 8:36
70 Ariel Banez So Alhambra 20:52 8:42
71 Zena Benchohra So Jefferson 21:04 8:47
72 Rachael Taillon Fr Mercy (Burlingame) 21:06 8:48
73 Jennifer Duncan So Alhambra 21:08 8:48
74 Angela Coello Fr Latino College Prep 21:16 8:52
75 Olivia Rounsaville So Convent and Stuart H 21:19 8:53
76 Madeline Matsuno Fr St Ignatius 21:37 9:00
77 Amanda Schmidt So St Ignatius 21:54 9:08
78 Sasha Feldman Fr Bay School of San Fr 21:56 9:08
79 Katherine Mendez Fr Bay School of San Fr 21:56 9:08
80 Emily Fable Fr St Ignatius 22:12 9:15
81 Gurleen Samra Fr Mercy (Burlingame) 22:21 9:19
82 Summer Jackson Fr St Ignatius 22:27 9:21
83 Sophia Woehl So Summit Shasta 22:33 9:24
84 Hannah Momsen So Bay School of San Fr 22:45 9:29
85 Melissa Domingo So Summit Shasta 22:50 9:31
86 Claire Silva Fr Summit Denali 23:11 9:40
87 Laila Flahiff So Alhambra 23:21 9:44
88 Wendy Gonzalez Fr Latino College Prep 23:29 9:47
89 Jackie Tinoco Fr El Camino 23:47 9:55
90 Reina Felson-Lamb So Alhambra 25:18 10:33
91 Ashley Yoshii So St Ignatius 25:56 10:48
Pl Name Gr School Time Pace Rank in Squad Rank in School Rank vs Comp Last Year Time
(Δ)
Last Race Time
(Δ)
Last PR
(Δ)
Imp

Under Improvement, the abbreviations are:

  • LY = Beat time from the same course a year ago
  • LR = Beat time from the most recent running of the course
  • PR = Set a new PR
  • PG = Beat personal goal
  • SBP = Best performance of season based on position of finish relative to the field.

All columns are sortable by clicking on the column heading.