James Lick Results from the Earlybird Invitational at North Monterey County HS on 9/11/99

Boys Results and Stats

Boys Individual Results

Runner Gr Squad Time Pace Dist Place Rank in Squad Rank in School Rank vs Comp Last Year Time
(Δ,%)
Last Race Time
(Δ,%)
Last PR
(Δ,%)
Last DPR
(Δ,%)
Imprvmnts
Auxillo Hidalgo Jr Jr 17:59 6:00 3 26/121 3/5 4/11 4/14
Brent Nichols Fr Fr 18:20 6:07 3 4/85 1/2 6/11 4/20
Doug Mendez Sr Fr 19:11 6:24 3 10/85 2/2 9/11 3/17 Flying like a Comet (SBP)
Eric Santos Jr Jr 17:04 5:41 3 11/121 1/5 1/11 9/22
Ivan Navarro So So 17:20 5:47 3 8/113 1/4 2/11 6/21
Jerry Reyes Jr Jr 17:25 5:48 3 16/121 2/5 3/11 5/20
Jesus Aldama So 21:54 7:18 3 79/113 4/4 11/11 11/13 Flying like a Comet (SBP)
Julio Ramirez So So 20:28 6:49 3 63/113 3/4 10/11 10/16
Nelson Funston So So 18:05 6:02 3 19/113 2/4 5/11 7/20 Flying like a Comet (SBP)
Omar Navarro Jr Jr 18:38 6:13 3 39/121 4/5 7/11 4/13
Raymond Kimmel Jr Jr 18:42 6:14 3 41/121 5/5 8/11 3/12 Flying like a Comet (SBP)
Runner Gr Squad Time Pace Dist Place Rank in Squad Rank in School Rank vs Comp Last Year Time
(Δ,%)
Last Race Time
(Δ,%)
Last PR
(Δ,%)
Last DPR
(Δ,%)
Imprvmts

Under Improvement, the abbreviations are:

  • LY = Beat time from the same course a year ago.
  • LR = Beat time from the most recent running of this course.
  • PR = Set a new PR on this course. A "Course PR".
  • PG = Beat personal goal.
  • SBP = Best performance of season based on position of finish relative to the field.
  • DPR = A "Distance Personal Record" - the personal best time considering distance only, not unique course characteristics. Applicable for 2, 2.48(4K), 3, and 3.1(5K) mile courses.
  • DSR = A "Distance Season Record" - same as above, but for the current season only.
  • DTW = "Displace to Win". This athlete, as the 6th or 7th runner on his/her squad, displaced scoring runners from a competitor enabling his/her team to finish ahead of that competitor.
  • TB = "Tiebreaker". As the #6 athlete on his/her squad, this athlete was the tiebreaker enabling his/her team to finish ahead of that competitor.

All columns are sortable by clicking on the column heading.

Boys Team Results

Team Rank of Finish Time
Gap
Dist Avg Pace 1st Place Pace 5th Place Pace Points Win Team Pace Last Year Time
(Δ,%)
Last Race Time
(Δ,%)
Last PR
(Δ,%)
Improvements Runners (Points)
Jr 1st 5 4/12 89:48
1:38
3 5:59 5:41 6:14 114 5:41 Eric Santos (10), Jerry Reyes (14), Auxillo Hidalgo (22), Omar Navarro (33), Raymond Kimmel (35)
Team Rank of Finish Time Dist Avg Pace 1st Place Pace 5th Place Pace Points Win Team Pace Last Year Time
(Δ,%)
Last Race Time
(Δ,%)
Last PR
(Δ,%)
Improvements Runners (Points)

Under Improvement, the abbreviations are:

  • LY = Beat time from the same course a year ago
  • LR = Beat time from the most recent running of the course
  • PR = Set a new PR
  • PG = Beat personal goal

All columns are sortable by clicking on the column heading.

Full Individual Race Results - Boys

Pl Name Gr School Time Pace Rank in Squad Rank in School Rank vs Comp Last Year Time
(Δ)
Last Race Time
(Δ)
Last PR
(Δ)
Imp
1 Brett Gotcher APTOS 15:56 5:19
2 Patrick Hernandez HOLLISTER 16:33 5:31
3 Victor Cerna GOLDEN VALLEY 16:40 5:33
4 Cliff Irrebaria HOLLISTER 16:51 5:37
5 Antonio Miramontes GOLDEN VALLEY 17:00 5:40
6 Dominic Brown MONTEREY 17:10 5:43
7 Morgan Bouchard SOQUEL 17:12 5:44
8 Ivan Navarro So James Lick 17:20 5:47 1/4 2/11 6/21
9 Hector Figueroa HOLLISTER 17:22 5:47
10 Omar Tostado WATSONVILLE 17:24 5:48
11 Daniel Williams SOQUEL 17:25 5:48
12 Drew Olson MITTY 17:28 5:49
13 Matt Verbrugge MITTY 17:33 5:51
14 David La SARATOGA 17:36 5:52
15 Richard La SARATOGA 17:40 5:53
16 Joey Cervantes WATSONVILLE 17:40 5:53
17 Don Prolo SARATOGA 17:45 5:55
18 Ruben Rodriguez HOLLISTER 17:52 5:57
19 Nelson Funston So James Lick 18:05 6:02 2/4 5/11 7/20 Flying like a Comet (SBP)
20 Mark Montalvo HOLLISTER 18:17 6:06
21 Carlos Beltran HOLLISTER 18:18 6:06
22 Nick Cirigliano SERRA 18:20 6:07
23 Patrick Cooney ST. IGNATIUS 18:26 6:09
24 Bryan Lorentz ST. IGNATIUS 18:27 6:09
25 Rolando Crisostomo WESTMOOR 18:31 6:10
26 Paul Montanez MONTA VISTA 18:31 6:10
27 Ryan Fung WESTMOOR 18:32 6:11
28 Russel Fung WESTMOOR 18:33 6:11
29 Andres Orphanopoulo ST. IGNATIUS 18:38 6:13
30 Aaron Bush ST. IGNATIUS 18:38 6:13
31 Alfonso Huerta LOS BANOS 18:44 6:15
32 Scott Drexel SERRA 18:44 6:15
33 Michael Burker NORTH COUNTY 18:45 6:15
34 Kenny Simmons LOS BANOS 18:46 6:15
35 Brett Stanger SARATOGA 18:48 6:16
36 Danny Trejo ESCALON 18:49 6:16
37 Joseph Sciarrillo ST. IGNATIUS 18:49 6:16
38 Jaime Sarabia VALLEY CHR. 18:54 6:18
39 Franco Violich APTOS 18:55 6:18
40 Phillip Witwin WESTMOOR 18:59 6:20
41 Luke Anthony NORTH COUNTY 19:03 6:21
42 Tom Darcy SERRA 19:04 6:21
43 Brendon Shade SERRA 19:11 6:24
44 Chris Miller LOS BANOS 19:11 6:24
45 Ryan Lewis HOLLISTER 19:13 6:24
46 George Harrington ST. IGNATIUS 19:19 6:26
47 Ivan Maroevich ST. IGNATIUS 19:25 6:28
48 Abrahma Abarca ST. IGNATIUS 19:25 6:28
49 Tony Cabrera SILVER CREEK 19:30 6:30
50 Joaquin Gonzalez APTOS 19:30 6:30
51 Michael Yi WESTMOOR 19:33 6:31
52 Owen Mcdonagh ST. IGNATIUS 19:38 6:33
53 C.j. Cardinalli MONTEREY 19:49 6:36
54 Collin Sprenkle SALINAS 19:49 6:36
55 Ryuta Saka SARATOGA 19:52 6:37
56 Jesse Rocha NORTH COUNTY 19:54 6:38
57 Daniel Bettencourt APTOS 19:57 6:39
58 Stephen Day LOS BANOS 19:58 6:39
59 Mike Sweeney MONTA VISTA 19:59 6:40
60 Marc Vistan LOS BANOS 20:14 6:45
61 Nasheed Fakhouri MONTEREY 20:20 6:47
62 Brad Johnson MONTEREY 20:21 6:47
63 Julio Ramirez So James Lick 20:28 6:49 3/4 10/11 10/16
64 Oliver Wong WESTMOOR 20:31 6:50
65 David Tseng MITTY 20:32 6:51
66 Robbie Aitken MITTY 20:34 6:51
67 Collin Briley NORTH COUNTY 20:37 6:52
68 Edward Yap WESTMOOR 20:52 6:57
69 Collin Gray APTOS 20:54 6:58
70 Albert Lin MONTA VISTA 20:55 6:58
71 Jim Hernandez HOLLISTER 20:58 6:59
72 Victor Zahm APTOS 21:05 7:02
73 Eduardo Capristo SILVER CREEK 21:31 7:10
74 Alex Sanchez FOWLER 21:33 7:11
75 Mousa Hadeed SERRA 21:43 7:14
76 David Thompson ESCALON 21:44 7:15
77 Patrick Heyer SERRA 21:46 7:15
78 Ryan Groshong SERRA 21:48 7:16
79 Jesus Aldama James Lick 21:54 7:18 4/4 11/11 11/13 Flying like a Comet (SBP)
80 Casey Condon NORTH COUNTY 22:06 7:22
81 David Johnson SALINAS 22:08 7:23
82 Justin Gardner SARATOGA 22:11 7:24
83 C.j. Sbragia-zorici ST. IGNATIUS 22:14 7:25
84 Ronnie Lance PALMA 22:14 7:25
85 Francisco Maravilla HOLLISTER 22:15 7:25
86 Joseph Porter SERRA 22:22 7:27
87 Hardip Lasher LOS BANOS 22:26 7:29
88 Scott Wwheldon SILVER CREEK 22:34 7:31
89 Jeff Bean SERRA 22:44 7:35
90 Edward Boenig SERRA 22:51 7:37
91 Juan Antoni Cornejo NORTH COUNTY 23:03 7:41
92 Mitchell Abeln APTOS 23:06 7:42
93 Homar Parra NORTH COUNTY 23:06 7:42
94 Arthur Cheng MONTA VISTA 23:09 7:43
95 Mike Razzari ESCALON 23:13 7:44
96 Geoff Estilow ST. IGNATIUS 23:19 7:46
97 Ryan Tade PALMA 23:24 7:48
98 Rick Scott ST. IGNATIUS 23:29 7:50
99 Steven Chan WESTMOOR 23:47 7:56
100 Patrick Joseph ST. IGNATIUS 23:55 7:58
101 Tony Guglielmi ST. IGNATIUS 23:59 8:00
102 Brandon Walker NORTH COUNTY 24:01 8:00
103 Jim Verducci ST. IGNATIUS 24:17 8:06
104 Andy Lona WATSONVILLE 24:22 8:07
105 Alvaro Aguayo APTOS 24:28 8:09
106 Andrew Stromquist VALLEY CHR. 24:41 8:14
107 Jamison Lemas LOS BANOS 24:50 8:17
108 Matthew Aylard VALLEY CHR. 24:55 8:18
109 Chris Hupman VALLEY CHR. 26:50 8:57
110 Larry Cooke MONTEREY 26:52 8:57
111 Andrew Dekalaita SERRA 27:02 9:01
112 Shawn Diaz SERRA 27:27 9:09
113 Jorge Sanchez NORTH COUNTY 29:02 9:41
Pl Name Gr School Time Pace Rank in Squad Rank in School Rank vs Comp Last Year Time
(Δ)
Last Race Time
(Δ)
Last PR
(Δ)
Imp

Under Improvement, the abbreviations are:

  • LY = Beat time from the same course a year ago
  • LR = Beat time from the most recent running of the course
  • PR = Set a new PR
  • PG = Beat personal goal
  • SBP = Best performance of season based on position of finish relative to the field.

All columns are sortable by clicking on the column heading.

Full Individual Race Results - Boys

Pl Name Gr School Time Pace Rank in Squad Rank in School Rank vs Comp Last Year Time
(Δ)
Last Race Time
(Δ)
Last PR
(Δ)
Imp
1 Matt Sartor ENTERPRISE 15:19 5:06
2 Lucas Crowley MITTY 15:48 5:16
3 Digger Lauter MONTEREY 15:51 5:17
4 Frankie Renteria HOLLISTER 15:54 5:18
5 Jim Doran MITTY 15:54 5:18
6 Chris Blancarte GUNDERSON 16:36 5:32
7 Danny Sanchez NORTH COUNTY 16:37 5:32
8 Tony Martinelli SERRA 16:40 5:33
9 Jon Gire SILVER CREEK 16:46 5:35
10 Jeremiah Hanks ENTERPRISE 16:55 5:38
11 Eric Santos Jr James Lick 17:04 5:41 1/5 1/11 9/22
12 Mike Buenrostro NORTH COUNTY 17:05 5:42
13 Joe Kaufman HOLLISTER 17:09 5:43
14 Scott Mcconville APTOS 17:14 5:45
15 Jason Boyce ST. IGNATIUS 17:21 5:47
16 Jerry Reyes Jr James Lick 17:25 5:48 2/5 3/11 5/20
17 Edgar Estrada HOLLISTER 17:27 5:49
18 Mark Swartz ST. IGNATIUS 17:28 5:49
19 James Carr ENTERPRISE 17:30 5:50
20 Michael Warren SILVER CREEK 17:37 5:52
21 David Frank ENTERPRISE 17:40 5:53
22 Guillermo Rocha NORTH COUNTY 17:43 5:54
23 Tim Drobnic PALMA 17:50 5:57
24 Chris Spafford ENTERPRISE 17:51 5:57
25 Alvaro Barocio GOLDEN VALLEY 17:57 5:59
26 Auxillo Hidalgo Jr James Lick 17:59 6:00 3/5 4/11 4/14
27 Cody Stairs HOLLISTER 18:05 6:02
28 Tom Whitcher PALMA 18:08 6:03
29 Israel Benitez WATSONVILLE 18:12 6:04
30 O'bryan Kenney ST. IGNATIUS 18:16 6:05
31 Ryan Kaher SERRA 18:17 6:06
32 Jose Perez ALVAREZ 18:18 6:06
33 Victor Lopez WATSONVILLE 18:22 6:07
34 Adam Clark MONTEREY 18:27 6:09
35 Andrew Voogel NORTH COUNTY 18:29 6:10
36 Mike Hansen SERRA 18:31 6:10
37 Mateo Rebecchi HOLLISTER 18:31 6:10
38 Jared Sandman MONTEREY 18:37 6:12
39 Omar Navarro Jr James Lick 18:38 6:13 4/5 7/11 4/13
40 Calvin Ho WESTMOOR 18:41 6:14
41 Raymond Kimmel Jr James Lick 18:42 6:14 5/5 8/11 3/12 Flying like a Comet (SBP)
42 Emmet Mcdonagh ST. IGNATIUS 18:43 6:14
43 Rami Dahud SERRA 18:44 6:15
44 Ignacio Lopez ANZAR 18:45 6:15
45 Gabriel Wu ST. IGNATIUS 18:54 6:18
46 Baldomero Aguilar SILVER CREEK 18:55 6:18
47 Daniel Meek NORTH COUNTY 19:00 6:20
48 Jonathan Wong WESTMOOR 19:00 6:20
49 David Rodriguez SERRA 19:02 6:21
50 Chris Caskey ESCALON 19:03 6:21
51 Joel Galster MITTY 19:04 6:21
52 Moises Ramos WATSONVILLE 19:05 6:22
53 Evan Campbell ST. IGNATIUS 19:06 6:22
54 John Reina NORTH COUNTY 19:14 6:25
55 Giancarlo Loeffler ST. IGNATIUS 19:17 6:26
56 Arturo Aguayo NORTH COUNTY 19:20 6:27
57 Alex Lee WESTMOOR 19:21 6:27
58 Andy Solari SERRA 19:21 6:27
59 Aaron Ackerman SOQUEL 19:23 6:28
60 Robert De Vere Hunt ST. IGNATIUS 19:25 6:28
61 Bryan Travers ESCALON 19:29 6:30
62 Joe Mcquaid ST. IGNATIUS 19:31 6:30
63 Raymond Speaks GUNDERSON 19:39 6:33
64 Ryder Mccray NORTH COUNTY 19:45 6:35
65 Boby Mcarthy ST. IGNATIUS 19:50 6:37
66 Rey Santiago SILVER CREEK 19:55 6:38
67 Ricky Hiller SALINAS 20:09 6:43
68 Issac Mullins ESCALON 20:16 6:45
69 Nic Chloupek MITTY 20:22 6:47
70 Dan Garcia MITTY 20:26 6:49
71 Devin Wong APTOS 20:26 6:49
72 Stephan Ng MITTY 20:36 6:52
73 Joe Waldherr HOLLISTER 20:37 6:52
74 Ricardo Pena ESCALON 20:37 6:52
75 Ryan Darcy MITTY 20:38 6:53
76 Jeff Gire SILVER CREEK 20:39 6:53
77 Dirk Daza ST. IGNATIUS 20:43 6:54
78 Edgar Peralta WATSONVILLE 20:44 6:55
79 Richard Heide ESCALON 20:46 6:55
80 Jeff Brown ESCALON 20:54 6:58
81 John Crawford MONTEREY 20:56 6:59
82 Jon Walton KING CITY 21:02 7:01
83 Dominic Paz KING CITY 21:02 7:01
84 George Gemellos SILVER CREEK 21:05 7:02
85 Chris Nordman SERRA 21:10 7:03
86 Ashley Smith NORTH COUNTY 21:13 7:04
87 Robbie Bowman WATSONVILLE 21:27 7:09
88 Chris Herzog ANZAR 21:30 7:10
89 Kamon Walker MONTEREY 21:40 7:13
90 Nick Mays ESCALON 21:41 7:14
91 Jon Kolby SERRA 21:45 7:15
92 Jonathan Amerine ESCALON 21:45 7:15
93 Jose Tucholski MONTEREY 21:46 7:15
94 Alex Vito WESTMOOR 21:47 7:16
95 Carlos Daza NORTH COUNTY 21:51 7:17
96 Bill Miles ST. IGNATIUS 21:55 7:18
97 Johnny Ngai MONTA VISTA 21:58 7:19
98 Victor Felix WATSONVILLE 22:19 7:26
99 Collin Watson SOQUEL 22:31 7:30
100 Peter Byrne ST. IGNATIUS 22:42 7:34
101 Derek Larsen SERRA 22:55 7:38
102 Ehitifham Hassan WESTMOOR 22:56 7:39
103 Alan Mak MONTA VISTA 23:11 7:44
104 Stephen Mixon SILVER CREEK 23:16 7:45
105 Pedro Baptista ESCALON 23:17 7:46
106 Patrick Kelly ST. IGNATIUS 23:21 7:47
107 Brandon Badily SILVER CREEK 23:22 7:47
108 Jason Ortiz SALINAS 23:42 7:54
109 Albert Robelo WESTMOOR 23:44 7:55
110 Rohan Kamath SERRA 23:45 7:55
111 Angel Verdugo GUNDERSON 24:38 8:13
112 Bernard Mesa WESTMOOR 24:40 8:13
113 Larry Oeurn ESCALON 24:59 8:20
114 Dominic Disanti ST. IGNATIUS 25:04 8:21
115 Josh Romano SERRA 25:34 8:31
116 Ameet Matharu MONTA VISTA 25:40 8:33
117 Shawn Huffman ESCALON 26:05 8:42
118 Marco Segovia HOLLISTER 26:40 8:53
119 Ricardo Jones MONTEREY 26:44 8:55
120 Alex Max WESTMOOR 26:54 8:58
121 Xinran Liang MONTA VISTA 27:29 9:10
Pl Name Gr School Time Pace Rank in Squad Rank in School Rank vs Comp Last Year Time
(Δ)
Last Race Time
(Δ)
Last PR
(Δ)
Imp

Under Improvement, the abbreviations are:

  • LY = Beat time from the same course a year ago
  • LR = Beat time from the most recent running of the course
  • PR = Set a new PR
  • PG = Beat personal goal
  • SBP = Best performance of season based on position of finish relative to the field.

All columns are sortable by clicking on the column heading.

Full Team Race Results - Boys

Group of 5: Jr 1st 5

Pl School
Total
Time
Pts Runr 1 Runr 2 Runr 3 Runr 4 Runr 5 Runr 6 Runr 7 Imp
1 ENTERPRISE
1-2-1-1-1
Gap: 2:32
85:15
17:03
5:41
67 Matt Sartor
-
15:19
5:06
1
Jeremiah Hanks
-
16:55
5:38
9
James Carr
-
17:30
5:50
17
David Frank
-
17:40
5:53
19
Chris Spafford
-
17:51
5:57
21








2 HOLLISTER
4-3-2-2-2
Gap: 2:37
87:06
17:25
5:48
85 Frankie Renteria
-
15:54
5:18
4
Joe Kaufman
-
17:09
5:43
12
Edgar Estrada
-
17:27
5:49
15
Cody Stairs
-
18:05
6:02
23
Mateo Rebecchi
-
18:31
6:10
31
Joe Waldherr
-
20:37
6:52
58
Marco Segovia
-
26:40
8:53
78
3 NORTH COUNTY
5-4-3-3-3
Gap: 2:23
88:54
17:47
5:56
106 Danny Sanchez
-
16:37
5:32
6
Mike Buenrostro
-
17:05
5:42
11
Guillermo Rocha
-
17:43
5:54
20
Andrew Voogel
-
18:29
6:10
29
Daniel Meek
-
19:00
6:20
40
John Reina
-
19:14
6:25
47
Arturo Aguayo
-
19:20
6:27
49
4 James Lick
8-5-4-4-4
Gap: 1:38
89:48
17:58
5:59
114 Eric Santos
Jr
17:04
5:41
10
Jerry Reyes
Jr
17:25
5:48
14
Auxillo Hidalgo
Jr
17:59
6:00
22
Omar Navarro
Jr
18:38
6:13
33
Raymond Kimmel
Jr
18:42
6:14
35








5 ST. IGNATIUS
9-7-6-5-5
Gap: 1:33
90:42
18:08
6:03
128 Jason Boyce
-
17:21
5:47
13
Mark Swartz
-
17:28
5:49
16
O'bryan Kenney
-
18:16
6:05
25
Emmet Mcdonagh
-
18:43
6:14
36
Gabriel Wu
-
18:54
6:18
38
Evan Campbell
-
19:06
6:22
46
Giancarlo Loeffler
-
19:17
6:26
48
6 SERRA
6-9-7-6-6
Gap: 2:22
91:14
18:15
6:05
142 Tony Martinelli
-
16:40
5:33
7
Ryan Kaher
-
18:17
6:06
26
Mike Hansen
-
18:31
6:10
30
Rami Dahud
-
18:44
6:15
37
David Rodriguez
-
19:02
6:21
42
Andy Solari
-
19:21
6:27
51
Chris Nordman
-
21:10
7:03
67
7 MITTY
2-1-5-7-7
Gap: 4:38
91:34
18:19
6:06
162 Lucas Crowley
-
15:48
5:16
2
Jim Doran
-
15:54
5:18
5
Joel Galster
-
19:04
6:21
44
Nic Chloupek
-
20:22
6:47
55
Dan Garcia
-
20:26
6:49
56
Stephan Ng
-
20:36
6:52
57
Ryan Darcy
-
20:38
6:53
60
8 SILVER CREEK
7-6-9-8-8
Gap: 3:53
93:52
18:46
6:15
179 Jon Gire
-
16:46
5:35
8
Michael Warren
-
17:37
5:52
18
Baldomero Aguilar
-
18:55
6:18
39
Rey Santiago
-
19:55
6:38
53
Jeff Gire
-
20:39
6:53
61
George Gemellos
-
21:05
7:02
66
Stephen Mixon
-
23:16
7:45
75
9 MONTEREY
3-8-7-9-9
Gap: 5:49
95:31
19:06
6:22
197 Digger Lauter
-
15:51
5:17
3
Adam Clark
-
18:27
6:09
28
Jared Sandman
-
18:37
6:12
32
John Crawford
-
20:56
6:59
65
Kamon Walker
-
21:40
7:13
69
Jose Tucholski
-
21:46
7:15
71
Ricardo Jones
-
26:44
8:55
79
10 WATSONVILLE
10-10-10-10-10
Gap: 3:15
97:50
19:34
6:31
226 Israel Benitez
-
18:12
6:04
24
Victor Lopez
-
18:22
6:07
27
Moises Ramos
-
19:05
6:22
45
Edgar Peralta
-
20:44
6:55
62
Robbie Bowman
-
21:27
7:09
68
Victor Felix
-
22:19
7:26
73




11 ESCALON
12-12-12-12-11
Gap: 1:43
100:11
20:02
6:41
271 Chris Caskey
-
19:03
6:21
43
Bryan Travers
-
19:29
6:30
52
Issac Mullins
-
20:16
6:45
54
Ricardo Pena
-
20:37
6:52
59
Richard Heide
-
20:46
6:55
63
Jeff Brown
-
20:54
6:58
64
Nick Mays
-
21:41
7:14
70
11 WESTMOOR
11-11-11-11-11
Gap: 4:15
101:45
20:21
6:47
271 Calvin Ho
-
18:41
6:14
34
Jonathan Wong
-
19:00
6:20
41
Alex Lee
-
19:21
6:27
50
Alex Vito
-
21:47
7:16
72
Ehitifham Hassan
-
22:56
7:39
74
Albert Robelo
-
23:44
7:55
76
Bernard Mesa
-
24:40
8:13
77
Pl School Total
Time
Points Runr 1 Runr 2 Runr 3 Runr 4 Runr 5 Runr 6 Runr 7 Imp

Under Improvement, the abbreviations are:

  • LY = Beat time from the same course a year ago
  • LR = Beat time from the most recent running of the course
  • PR = Set a new PR
  • PG = Beat personal goal
  • If shaded in this color, this athlete broke the tie with a competitor resulting in his/her team finishing ahead of that competitor.
  • If shaded in this color, this athlete displaced a competitor's scoring runners resulting in his/her team finishing ahead of that competitor.
  • If shaded in this color, this athlete displaced a competitor's scoring runners AND broke a tie resulting in his/her team finishing ahead of that competitor.

All columns are sortable by clicking on the column heading.

Full Individual Race Results - Boys

Pl Name Gr School Time Pace Rank in Squad Rank in School Rank vs Comp Last Year Time
(Δ)
Last Race Time
(Δ)
Last PR
(Δ)
Imp
1 Tim Nelson LIBERTY CHR. 15:59 5:20
2 Fabian Lopez WATSONVILLE 17:47 5:56
3 Jacob Tolbert SILVER CREEK 18:16 6:05
4 Brent Nichols Fr James Lick 18:20 6:07 1/2 6/11 4/20
5 Martin Lizardi KING CITY 18:20 6:07
6 Victor Camacho WATSONVILLE 18:23 6:08
7 Andrew Sartor ENTERPRISE 18:26 6:09
8 Ben Hanks ENTERPRISE 18:49 6:16
9 I. Trujillo HOLLISTER 19:10 6:23
10 Doug Mendez Sr James Lick 19:11 6:24 2/2 9/11 3/17 Flying like a Comet (SBP)
11 Dylan Helmer APTOS 19:14 6:25
12 J.j. Scurich APTOS 19:22 6:27
13 Arturo Hernandez SALINAS 19:24 6:28
14 Orit Samson ST. IGNATIUS 19:36 6:32
15 Sam Moret ESCALON 19:42 6:34
16 Justin Idagate HOLLISTER 19:47 6:36
17 Suleiman Ashafa WESTMOOR 19:55 6:38
18 Eric Rodriguez SERRA 19:59 6:40
19 Andrew Chang SILVER CREEK 20:01 6:40
20 John Kolack NORTH COUNTY 20:03 6:41
21 Carlos Hernandez LOS BANOS 20:18 6:46
22 Mitchell Masuda MONTEREY 20:20 6:47
23 Jonathan Sherburn PALMA 20:33 6:51
24 Jonathan Jimenez GUNDERSON 20:37 6:52
25 Steven Munoz NORTH COUNTY 20:40 6:53
26 Adres Cano SERRA 20:41 6:54
27 Ryan Abernathy NORTH COUNTY 20:43 6:54
28 Sean Shiraishi WATSONVILLE 20:45 6:55
29 Rigo Retamoza WATSONVILLE 21:10 7:03
30 Alfredo Nunez NORTH COUNTY 21:12 7:04
31 Patrick Hansen HOLLISTER 21:21 7:07
32 Matt Fredericks ST. IGNATIUS 21:23 7:08
33 Sherveen Salek MONTA VISTA 21:23 7:08
34 Matt Hayes MONTEREY 21:24 7:08
35 Chris Christensen MONTEREY 21:28 7:09
36 Matherw Larison SALINAS 21:32 7:11
37 Roderick Buenviate WESTMOOR 21:32 7:11
38 Ron Exley SERRA 21:33 7:11
39 Alex Aycinena SERRA 21:38 7:13
40 Kinsey Van Ost NORTH COUNTY 21:39 7:13
41 Justin Magdaleno ALVAREZ 21:40 7:13
42 Chris Pratt HOLLISTER 21:40 7:13
43 Armando Acosta SERRA 21:41 7:14
44 Kurt Lowery ESCALON 21:46 7:15
45 Ernest Jones ST. IGNATIUS 21:58 7:19
46 Todd Silverstein NORTH COUNTY 22:02 7:21
47 Patrick Fitzgibbon ST. IGNATIUS 22:10 7:23
48 Mike Ajuria SERRA 22:15 7:25
49 Chris Reardon SERRA 22:18 7:26
50 Wes Green PALMA 22:19 7:26
51 Kenny Dow MONTEREY 22:36 7:32
52 Ryan Jones MONTEREY 22:37 7:32
53 Josiah Holland WATSONVILLE 22:58 7:39
54 Vincent Mizerski NORTH COUNTY 22:58 7:39
55 Jason Ashbrook SERRA 23:13 7:44
56 Ricky Leon HOLLISTER 23:14 7:45
57 Clifford Benham SERRA 23:14 7:45
58 Matt Povey SERRA 23:46 7:55
59 Andre Koehler SERRA 23:48 7:56
60 Timothy Chiang SILVER CREEK 23:53 7:58
61 Nicola Tomasich ST. IGNATIUS 23:57 7:59
62 Theo Mitchell ST. IGNATIUS 24:20 8:07
63 Jason Najarro ST. IGNATIUS 24:20 8:07
64 Eric Snyder SERRA 24:41 8:14
65 Ian Tourney GUNDERSON 24:45 8:15
66 Danny Nevarez SERRA 24:53 8:18
67 Marty Cerles ST. IGNATIUS 24:55 8:18
68 George Makras SERRA 24:56 8:19
69 Zaks Dizon ST. IGNATIUS 24:58 8:19
70 Andrew Street GUNDERSON 25:02 8:21
71 Sam Nyon ST. IGNATIUS 25:19 8:26
72 Seamus Bartlett SERRA 25:19 8:26
73 Anthony Petrini SERRA 25:30 8:30
74 Andre Monney SERRA 25:44 8:35
75 Jeffrey Oropeza MONTEREY 25:52 8:37
76 Kevin Woodard PALMA 26:06 8:42
77 Daniel Villasenor KING CITY 26:19 8:46
78 Arun Sellathurai MONTA VISTA 27:11 9:04
79 Mike Garibaldi SERRA 27:28 9:09
80 Ben Brandt SERRA 27:30 9:10
81 Mike Rintacutan SERRA 27:31 9:10
82 Costa Anezinos SERRA 27:33 9:11
83 Matt Solouki SERRA 27:41 9:14
84 Kevin Kolbe ST. IGNATIUS 28:10 9:23
85 Colin Daly ST. IGNATIUS 33:00 11:00
Pl Name Gr School Time Pace Rank in Squad Rank in School Rank vs Comp Last Year Time
(Δ)
Last Race Time
(Δ)
Last PR
(Δ)
Imp

Under Improvement, the abbreviations are:

  • LY = Beat time from the same course a year ago
  • LR = Beat time from the most recent running of the course
  • PR = Set a new PR
  • PG = Beat personal goal
  • SBP = Best performance of season based on position of finish relative to the field.

All columns are sortable by clicking on the column heading.