Southington Results from the Stratton Brook Invite at Stratton Brook Park Pre-2019 on 9/24/11

Girls Results and Stats

Switch to Boys

Girls Individual Results

Runner Gr Squad Time Pace Dist Place Rank in Squad Rank in School Rank vs Comp Last Year Time
(Δ,%)
Last Race Time
(Δ,%)
Last PR
(Δ,%)
Last DPR
(Δ,%)
Imprvmnts
Albert, Megan Fr Fr 17:16.8 8:00 2.16 17/64 5/7 5/7 1/4 You ROCK! (SBP)
Amnott, Kathy Jr V 26:02.5 8:24 3.1 62/77 5/7 6/16 8/12 25:58 You ROCK! (SBP, DSR)
Chamis, Hannah Jr V 24:06 7:46 3.1 41/77 1/7 1/16 12/13 22:20 You ROCK! (SBP)
Chubet, Nicole So V 26:05.9 8:25 3.1 64/77 6/7 7/16 7/10 26:32
(0:26,1.6)
You ROCK! (SBP, DPR)
Cova, Nicole So JV 31:30.4 10:10 3.1 101/118 9/9 16/16 6/7 You ROCK! (SBP)
Cunningham, Shannon Sr JV 30:28.9 9:50 3.1 95/118 8/9 15/16 6/7 27:14 You ROCK! (SBP, DSR)
Defeo, Grace Sr JV 27:39.7 8:55 3.1 61/118 5/9 12/16 5/9 27:11 You ROCK! (SBP, DSR)
Dietzel, Nicole Jr JV 28:57.7 9:21 3.1 79/118 6/9 13/16 6/7 27:11 You ROCK! (SBP)
Fiasconaro, Molly Jr JV 29:07.4 9:24 3.1 83/118 7/9 14/16 6/7 26:03 You ROCK! (SBP, DSR)
Germain, Eileen Jr JV 27:02.4 8:43 3.1 47/118 3/9 9/16 7/10 23:33 You ROCK! (DSR)
Guthrie, Abby So V 24:40.7 7:58 3.1 47/77 2/7 2/16 11/13 25:20
(0:39,2.6)
You ROCK! (SBP, DPR)
Hamel, Amanda Fr Fr 16:02.5 7:26 2.16 8/64 1/7 1/7 5/14 You ROCK! (SBP)
Heller, Abby Fr Fr 19:36.8 9:05 2.16 48/64 7/7 7/7 2/3 You ROCK! (SBP)
Pappalardo, Rebecca Jr JV 26:13.2 8:27 3.1 28/118 2/9 8/16 5/11 26:06 You ROCK! (SBP, DSR)
Reilly, Julia Fr Fr 16:07.9 7:28 2.16 11/64 4/7 4/7 1/8 You ROCK! (SBP)
Romano, Raquel Fr Fr 16:05.1 7:27 2.16 10/64 3/7 3/7 2/10 You ROCK! (SBP)
Snow, Amanda Sr V 25:08.5 8:07 3.1 51/77 4/7 4/16 7/12 25:48
(0:40,2.6)
You ROCK! (SBP, DPR)
Spagnioletti, Laura Jr JV 25:25.2 8:12 3.1 20/118 1/9 5/16 7/12 25:21 You ROCK! (SBP, DSR)
Starr, Lindsey So V 27:37 8:55 3.1 74/77 7/7 11/16 5/5 You ROCK! (SBP)
Swartz, Victoria Fr Fr 16:03.8 7:26 2.16 9/64 2/7 2/7 3/13 You ROCK! (SBP)
Tillman, Hannah Jr JV 27:31.4 8:53 3.1 53/118 4/9 10/16 7/9 26:11 You ROCK! (SBP, DSR)
Trovato, Christina Fr Fr 19:08.5 8:52 2.16 43/64 6/7 6/7 3/4
Wilcox, Laura Sr V 24:43.6 7:59 3.1 49/77 3/7 3/16 10/12 23:08 You ROCK! (SBP)
Runner Gr Squad Time Pace Dist Place Rank in Squad Rank in School Rank vs Comp Last Year Time
(Δ,%)
Last Race Time
(Δ,%)
Last PR
(Δ,%)
Last DPR
(Δ,%)
Imprvmts

Under Improvement, the abbreviations are:

  • LY = Beat time from the same course a year ago.
  • LR = Beat time from the most recent running of this course.
  • PR = Set a new PR on this course. A "Course PR".
  • PG = Beat personal goal.
  • SBP = Best performance of season based on position of finish relative to the field.
  • DPR = A "Distance Personal Record" - the personal best time considering distance only, not unique course characteristics. Applicable for 2, 2.48(4K), 3, and 3.1(5K) mile courses.
  • DSR = A "Distance Season Record" - same as above, but for the current season only.
  • DTW = "Displace to Win". This athlete, as the 6th or 7th runner on his/her squad, displaced scoring runners from a competitor enabling his/her team to finish ahead of that competitor.
  • TB = "Tiebreaker". As the #6 athlete on his/her squad, this athlete was the tiebreaker enabling his/her team to finish ahead of that competitor.

All columns are sortable by clicking on the column heading.

Girls Team Results

Team Rank of Finish Time
Gap
Dist Avg Pace 1st Place Pace 5th Place Pace Points Win Team Pace Last Year Time
(Δ,%)
Last Race Time
(Δ,%)
Last PR
(Δ,%)
Improvements Runners (Points)
V 1st 5 10/12 124:41
1:57
3.1 8:03 7:46 8:24 240 6:57 Hannah Chamis (39), Abby Guthrie (45), Laura Wilcox (47), Amanda Snow (49), Kathy Amnott (60)
JV 1st 5 7/9 133:52
2:15
3.1 8:38 8:12 8:55 155 7:40 Laura Spagnioletti (20), Rebecca Pappalardo (24), Eileen Germain (33), Hannah Tillman (37), Grace Defeo (41)
Fr 1st 5 2/4 81:36
1:14
2.16 7:33 7:26 8:00 41 7:33 Amanda Hamel (6), Victoria Swartz (7), Raquel Romano (8), Julia Reilly (9), Megan Albert (11)
Team Rank of Finish Time Dist Avg Pace 1st Place Pace 5th Place Pace Points Win Team Pace Last Year Time
(Δ,%)
Last Race Time
(Δ,%)
Last PR
(Δ,%)
Improvements Runners (Points)

Under Improvement, the abbreviations are:

  • LY = Beat time from the same course a year ago
  • LR = Beat time from the most recent running of the course
  • PR = Set a new PR
  • PG = Beat personal goal

All columns are sortable by clicking on the column heading.

Full Individual Race Results - Girls

Pl Name Gr School Time Pace Rank in Squad Rank in School Rank vs Comp Last Year Time
(Δ)
Last Race Time
(Δ)
Last PR
(Δ)
Imp
1 Reid Watson Sr Glastonbury 20:11.9 6:31
2 Chrissy Bendzinski So Rham 20:12.6 6:31
3 Aubrey Palmquist Sr Bristol Central 20:49 6:43
4 Sarah Mattison So Simsbury Hs 20:57.1 6:46
5 Shea Williams So Conard 21:13.5 6:51
6 Kaitlyn Hebert Fr Glastonbury 21:27.5 6:55
7 Medinah Nabadduka Sr Windsor 21:34.7 6:58
8 Kaeli Baker Fr Farmington 21:35.5 6:58
9 Kristen Jovanelly Sr Rham 21:35.8 6:58
10 Nadia Kreciglowa So Bristol Central 21:36.2 6:58
11 Anna Orientale Jr Glastonbury 21:37.6 6:59
12 Tori Schuler Sr Simsbury Hs 21:38.5 6:59
13 Kristen Arborio So Glastonbury 21:45 7:01
14 Laura Picard Sr Simsbury Hs 21:49.2 7:02
15 Alana Waggoner So Conard 21:51.2 7:03
16 Sydnee Over Jr Windsor 21:51.8 7:03
17 Emma Woolworth Sr Bristol Eastern 21:52.7 7:03
18 Randa Griffin So Conard 21:59.1 7:06
19 Joelle Ross Sr Simsbury Hs 22:13.1 7:10
20 Meredith Pescatello Jr Farmington 22:29.9 7:15
21 Claire Stewart Sr Simsbury Hs 22:35.3 7:17
22 Emma Zimmerman So Simsbury Hs 22:38.5 7:18
23 Dagmara Sobczyk Sr Farmington 22:39.2 7:18
24 Catherine Orientale Jr Glastonbury 22:44.4 7:20
25 Rachel Obadashian So Daniel Hand 22:44.8 7:20
26 Melissa Keeley Sr William Hall 22:48.2 7:21
27 Caitlin Shaffer Sr Simsbury Hs 22:50.5 7:22
28 Catherine Davis Sr Wethersfield 22:53.8 7:23
29 Emma Zoeckler Jr Daniel Hand 22:56.2 7:24
30 Sarah Tobias Jr Glastonbury 23:03.4 7:26
31 Josie Hunt So Glastonbury 23:13.6 7:30
32 Madeline Mondo Fr Rham 23:14.1 7:30
33 Karina Marvin Sr Farmington 23:16.9 7:31
34 Heather Eldridge Sr Rham 23:23.8 7:33
35 Verna Michaud Sr Bristol Eastern 23:28.3 7:34
36 Callie Reynolds So William Hall 23:43.5 7:39
37 Claire Boers Sr William Hall 23:49.2 7:41
38 Amelia Coon-williams Jr Daniel Hand 23:58 7:44
39 Amy Ozga Jr Bristol Eastern 23:58.7 7:44
40 Natalia Kreciglowa So Bristol Central 24:03.9 7:46
41 Hannah Chamis Jr Southington 24:06 7:46 1/7 1/16 12/13 You ROCK! (SBP)
42 Margaret Rowe Jr William Hall 24:08.1 7:47
43 Elizabeth Freda Sr William Hall 24:09.2 7:47
44 Kaitlyn Labonte So South Windsor 24:14.8 7:49
45 Elizabeth Ballantine Sr Daniel Hand 24:34.4 7:56
46 Charlotte Pardales Jr Daniel Hand 24:38 7:57
47 Abby Guthrie So Southington 24:40.7 7:58 2/7 2/16 11/13 You ROCK! (SBP)
48 Perri Silverheart Sr William Hall 24:41.1 7:58
49 Laura Wilcox Sr Southington 24:43.6 7:59 3/7 3/16 10/12 You ROCK! (SBP)
50 Jessica Mcmahon So Rham 25:01.3 8:04
51 Amanda Snow Sr Southington 25:08.5 8:07 4/7 4/16 7/12 You ROCK! (SBP)
52 Corrine Cannon So Rham 25:10.8 8:07
53 Emma Mcandrew Fr South Windsor 25:12.7 8:08
54 Rylee Lease So Bristol Central 25:14.5 8:09
55 Megan Gauer Sr South Windsor 25:17.1 8:09
56 Meaghan Goode Jr Rham 25:22.4 8:11
57 Hailee Yacenko Jr Bristol Central 25:22.6 8:11
58 Angela Barton Fr Bristol Central 25:37.5 8:16
59 Emily Ryder So South Windsor 25:40 8:17
60 Lauren Debaeck Jr Farmington 25:47.3 8:19
61 Sarah Lynch Fr Daniel Hand 25:58.8 8:23
62 Kathy Amnott Jr Southington 26:02.5 8:24 5/7 6/16 8/12 You ROCK! (SBP)
63 Paige Pirruccio Jr Bristol Eastern 26:03.7 8:24
64 Nicole Chubet So Southington 26:05.9 8:25 6/7 7/16 7/10 You ROCK! (SBP)
65 Cara Balesano Jr Wethersfield 26:06.9 8:25
66 Caroline Boyce So Bristol Eastern 26:09.8 8:26
67 Laura Morrison Sr Wethersfield 26:16.5 8:29
68 Tiara Clemons So South Windsor 26:20.1 8:30
69 Haley Knox Fr Bristol Central 26:35.9 8:35
70 Emily Deloge Fr Bristol Eastern 27:01 8:43
71 Sara Beisel Sr Farmington 27:18.1 8:48
72 Sidney Kremidas Jr South Windsor 27:19.4 8:49
73 Amanda Jin-corcoran Jr Conard 27:28.3 8:52
74 Lindsey Starr So Southington 27:37 8:55 7/7 11/16 5/5 You ROCK! (SBP)
75 Katura Muhammhad Sr Wethersfield 27:49.7 8:59
76 Erika Miller Jr Wethersfield 27:53.6 9:00
77 Caroline Buyak Jr Conard 28:06.4 9:04
Pl Name Gr School Time Pace Rank in Squad Rank in School Rank vs Comp Last Year Time
(Δ)
Last Race Time
(Δ)
Last PR
(Δ)
Imp

Under Improvement, the abbreviations are:

  • LY = Beat time from the same course a year ago
  • LR = Beat time from the most recent running of the course
  • PR = Set a new PR
  • PG = Beat personal goal
  • SBP = Best performance of season based on position of finish relative to the field.

All columns are sortable by clicking on the column heading.

Full Team Race Results - Girls

Group of 5: V 1st 5

Pl School
Total
Time
Pts Runr 1 Runr 2 Runr 3 Runr 4 Runr 5 Runr 6 Runr 7 Imp
1 Glastonbury
1-1-1-1-1
Gap: 2:33
107:46
21:33
6:57
51 Reid Watson
Sr
20:12
6:31
1
Kaitlyn Hebert
Fr
21:28
6:55
6
Anna Orientale
Jr
21:38
6:59
10
Kristen Arborio
So
21:45
7:01
12
Catherine Orientale
Jr
22:44
7:20
22
Sarah Tobias
Jr
23:03
7:26
28
Josie Hunt
So
23:14
7:30
29
2 Simsbury Hs
4-4-2-2-2
Gap: 1:38
109:13
21:51
7:03
64 Sarah Mattison
So
20:57
6:46
4
Tori Schuler
Sr
21:39
6:59
11
Laura Picard
Sr
21:49
7:02
13
Joelle Ross
Sr
22:13
7:10
17
Claire Stewart
Sr
22:35
7:17
19
Emma Zimmerman
So
22:39
7:18
20
Caitlin Shaffer
Sr
22:51
7:22
25
3 Rham
2-2-4-3-3
Gap: 4:49
113:28
22:42
7:19
120 Chrissy Bendzinski
So
20:13
6:31
2
Kristen Jovanelly
Sr
21:36
6:58
8
Madeline Mondo
Fr
23:14
7:30
30
Heather Eldridge
Sr
23:24
7:33
32
Jessica Mcmahon
So
25:01
8:04
48
Corrine Cannon
So
25:11
8:07
50
Meaghan Goode
Jr
25:22
8:11
54
4 Farmington
6-6-5-4-4
Gap: 4:12
115:49
23:10
7:28
135 Kaeli Baker
Fr
21:36
6:58
7
Meredith Pescatello
Jr
22:30
7:15
18
Dagmara Sobczyk
Sr
22:39
7:18
21
Karina Marvin
Sr
23:17
7:31
31
Lauren Debaeck
Jr
25:47
8:19
58
Sara Beisel
Sr
27:18
8:48
69




5 Bristol Central
3-3-6-5-5
Gap: 4:34
117:06
23:25
7:33
157 Aubrey Palmquist
Sr
20:49
6:43
3
Nadia Kreciglowa
So
21:36
6:58
9
Natalia Kreciglowa
So
24:04
7:46
38
Rylee Lease
So
25:15
8:09
52
Hailee Yacenko
Jr
25:23
8:11
55
Angela Barton
Fr
25:38
8:16
56
Haley Knox
Fr
26:36
8:35
67
6 Daniel Hand
8-8-8-7-6
Gap: 1:53
118:51
23:46
7:40
173 Rachel Obadashian
So
22:45
7:20
23
Emma Zoeckler
Jr
22:56
7:24
27
Amelia Coon-williams
Jr
23:58
7:44
36
Elizabeth Ballantine
Sr
24:34
7:56
43
Charlotte Pardales
Jr
24:38
7:57
44
Sarah Lynch
Fr
25:59
8:23
59




7 William Hall
9-9-9-8-7
Gap: 1:21
118:38
23:44
7:39
174 Melissa Keeley
Sr
22:48
7:21
24
Callie Reynolds
So
23:44
7:39
34
Claire Boers
Sr
23:49
7:41
35
Margaret Rowe
Jr
24:08
7:47
40
Elizabeth Freda
Sr
24:09
7:47
41
Perri Silverheart
Sr
24:41
7:58
46




8 Conard
5-5-3-6-8
Gap: 6:53
120:39
24:08
7:47
181 Shea Williams
So
21:14
6:51
5
Alana Waggoner
So
21:51
7:03
14
Randa Griffin
So
21:59
7:06
16
Amanda Jin-corcoran
Jr
27:28
8:52
71
Caroline Buyak
Jr
28:06
9:04
75








9 Bristol Eastern
7-7-7-9-9
Gap: 4:17
121:33
24:19
7:51
210 Emma Woolworth
Sr
21:53
7:03
15
Verna Michaud
Sr
23:28
7:34
33
Amy Ozga
Jr
23:59
7:44
37
Paige Pirruccio
Jr
26:04
8:24
61
Caroline Boyce
So
26:10
8:26
64
Emily Deloge
Fr
27:01
8:43
68




10 Southington
11-10-10-10-10
Gap: 1:57
124:41
24:56
8:03
240 Hannah Chamis
Jr
24:06
7:46
39
Abby Guthrie
So
24:41
7:58
45
Laura Wilcox
Sr
24:44
7:59
47
Amanda Snow
Sr
25:09
8:07
49
Kathy Amnott
Jr
26:03
8:24
60
Nicole Chubet
So
26:06
8:25
62
Lindsey Starr
So
27:37
8:55
72
11 South Windsor
12-12-11-11-11
Gap: 2:05
126:45
25:21
8:11
269 Kaitlyn Labonte
So
24:15
7:49
42
Emma Mcandrew
Fr
25:13
8:08
51
Megan Gauer
Sr
25:17
8:09
53
Emily Ryder
So
25:40
8:17
57
Tiara Clemons
So
26:20
8:30
66
Sidney Kremidas
Jr
27:19
8:49
70




12 Wethersfield
10-11-12-12-12
Gap: 5:00
131:01
26:12
8:27
301 Catherine Davis
Sr
22:54
7:23
26
Cara Balesano
Jr
26:07
8:25
63
Laura Morrison
Sr
26:17
8:29
65
Katura Muhammhad
Sr
27:50
8:59
73
Erika Miller
Jr
27:54
9:00
74








Pl School Total
Time
Points Runr 1 Runr 2 Runr 3 Runr 4 Runr 5 Runr 6 Runr 7 Imp

Under Improvement, the abbreviations are:

  • LY = Beat time from the same course a year ago
  • LR = Beat time from the most recent running of the course
  • PR = Set a new PR
  • PG = Beat personal goal
  • If shaded in this color, this athlete broke the tie with a competitor resulting in his/her team finishing ahead of that competitor.
  • If shaded in this color, this athlete displaced a competitor's scoring runners resulting in his/her team finishing ahead of that competitor.
  • If shaded in this color, this athlete displaced a competitor's scoring runners AND broke a tie resulting in his/her team finishing ahead of that competitor.

All columns are sortable by clicking on the column heading.

Full Individual Race Results - Girls

Pl Name Gr School Time Pace Rank in Squad Rank in School Rank vs Comp Last Year Time
(Δ)
Last Race Time
(Δ)
Last PR
(Δ)
Imp
1 Cami Santor So Glastonbury 22:56.7 7:24
2 Olivia Mondo Jr Rham 23:02.1 7:26
3 Kara Barnhart Sr Glastonbury 23:19.3 7:31
4 Kelsey Novy So Simsbury Hs 23:37.8 7:37
5 Sammi Wasilefsky Sr Glastonbury 23:40.1 7:38
6 Virginia Bruns So William Hall 23:43.8 7:39
7 Erin Miscericordia Jr Simsbury Hs 23:56.9 7:44
8 Stefanie Mcardle So Glastonbury 24:11.5 7:48
9 Emily Vasington Sr William Hall 24:17.4 7:50
10 Kelly Yates So Simsbury Hs 24:19.5 7:51
11 Zoe Berman Jr Simsbury Hs 24:36.1 7:56
12 Eleanor Freeland Jr Glastonbury 24:44.4 7:59
13 Vivienne Liu So Glastonbury 24:45.7 7:59
14 Jennifer Cote Jr Enrico Fermi 24:49 8:00
15 Lauren Mcallister Jr Daniel Hand 25:02.9 8:05
16 Emily Shope Jr Glastonbury 25:08.1 8:06
17 Margo Reed So Simsbury Hs 25:11 8:07
18 Mia Perry Sr William Hall 25:18 8:10
19 Haley Maccormack So Simsbury Hs 25:20.2 8:10
20 Laura Spagnioletti Jr Southington 25:25.2 8:12 1/9 5/16 7/12 You ROCK! (SBP)
21 Gillian Beerman Jr Simsbury Hs 25:26.9 8:13
22 Kelly Savino Jr Simsbury Hs 25:51.1 8:20
23 Rachel Bourassa Jr Rham 25:52.7 8:21
24 Cassidy Longo Sr Glastonbury 26:00.4 8:23
25 Haley Denninger So Simsbury Hs 26:07.2 8:26
26 Nicole Parenchuck Fr Rham 26:11 8:27
27 Mariko Maxwell Jr Glastonbury 26:12.9 8:27
28 Rebecca Pappalardo Jr Southington 26:13.2 8:27 2/9 8/16 5/11 You ROCK! (SBP)
29 Halle Gardner So Daniel Hand 26:17.3 8:29
30 Samantha Bombardier Sr Enrico Fermi 26:19 8:29
31 Kayleigh Shaughnessy Sr Enrico Fermi 26:20 8:30
32 Clare Hern Jr William Hall 26:21.8 8:30
33 Lindsay Vose Jr Enrico Fermi 26:23.9 8:31
34 Haley Reiser Jr Glastonbury 26:27.6 8:32
35 Maria Cagganello So Simsbury Hs 26:35.7 8:35
36 Julia Keppel So Simsbury Hs 26:36 8:35
37 Erika Martin Jr Rham 26:38.9 8:36
38 Kelsey Olson Sr Simsbury Hs 26:40 8:36
39 Megan Connelly Sr Windsor 26:41 8:36
40 Rachel Sennott So Simsbury Hs 26:44.1 8:37
41 Jackie Meyer So Simsbury Hs 26:48.7 8:39
42 Gabriella Dess So Daniel Hand 26:51.3 8:40
43 Amy Williams Jr Glastonbury 26:52 8:40
44 Georgia Cummins Jr Daniel Hand 26:53 8:40
45 Desrae Johnson So Glastonbury 26:58.2 8:42
46 Emily Bjarno Jr Glastonbury 26:59.3 8:42
47 Eileen Germain Jr Southington 27:02.4 8:43 3/9 9/16 7/10
48 Abigail Kramer So Daniel Hand 27:03.4 8:44
49 Sarah Kerger Jr Glastonbury 27:03.9 8:44
50 Julia Woods Sr Daniel Hand 27:13.9 8:47
51 Heather Trzcinski So Glastonbury 27:22.7 8:50
52 Becca Schwartz So William Hall 27:23 8:50
53 Hannah Tillman Jr Southington 27:31.4 8:53 4/9 10/16 7/9 You ROCK! (SBP)
54 Cassie Aiken So Bristol Eastern 27:31.8 8:53
55 Eliane Helitzer So William Hall 27:32 8:53
56 Brittany Maffei Sr South Windsor 27:33.5 8:53
57 Sarah Fuller Sr William Hall 27:35 8:54
58 Katie Lynn So Glastonbury 27:36 8:54
59 Lisa Heller So Simsbury Hs 27:38.4 8:55
60 Jaclyn Mccabe Jr Glastonbury 27:39.2 8:55
61 Grace Defeo Sr Southington 27:39.7 8:55 5/9 12/16 5/9 You ROCK! (SBP)
62 Caroline Morin So Daniel Hand 27:48.5 8:58
63 Rachel Haar Jr William Hall 27:48.8 8:58
64 Sarah Rutty So Rham 27:59 9:02
65 Julie Keenan So Daniel Hand 28:03.7 9:03
66 Chelsea Frederickson Sr Rham 28:07.3 9:04
67 Brianna Baker Sr Enrico Fermi 28:07.8 9:04
68 Sharon Cherian So Conard 28:08.2 9:05
69 Katherine Sennott Simsbury Hs 28:08.7 9:05
70 Gabi Downey So Conard 28:14.6 9:07
71 Haley Stramel So South Windsor 28:18.1 9:08
72 Grace Woods So Conard 28:23 9:09
73 Ally Carty So Simsbury Hs 28:28.3 9:11
74 Megan Foley Sr Rham 28:34.3 9:13
75 Beth Lippman Sr William Hall 28:35 9:13
76 Megan Kmetz Jr Rham 28:37.4 9:14
77 Brittany Mills Jr Bristol Central 28:41.3 9:15
78 Mary Levesque Sr Daniel Hand 28:50.7 9:18
79 Nicole Dietzel Jr Southington 28:57.7 9:21 6/9 13/16 6/7 You ROCK! (SBP)
80 Alyssa Venora Jr William Hall 29:01.7 9:22
81 Laila King Jr South Windsor 29:02 9:22
82 Leah Sullivan Jr Glastonbury 29:06.9 9:24
83 Molly Fiasconaro Jr Southington 29:07.4 9:24 7/9 14/16 6/7 You ROCK! (SBP)
84 Cassy Fullop Jr Simsbury Hs 29:25.9 9:30
85 Erin Mcaneany So Daniel Hand 29:33.8 9:32
86 Mackenzie Morrison So Daniel Hand 29:34 9:32
87 Abby Forsyth Fr Rham 29:36.6 9:33
88 Karen Bassilakis Jr South Windsor 29:37 9:33
89 Emily Shafer So Daniel Hand 29:42.1 9:35
90 Grace O'connor Jr William Hall 29:49.1 9:37
91 Margaret Straus Jr William Hall 29:52.9 9:38
92 Sara Schuwolf Jr William Hall 29:57.4 9:40
93 Jamie Lavigne So Bristol Eastern 30:09.5 9:44
94 Caroline Merritt So Glastonbury 30:11.2 9:44
95 Shannon Cunningham Sr Southington 30:28.9 9:50 8/9 15/16 6/7 You ROCK! (SBP)
96 Emily Silliman Sr Rham 30:29.2 9:50
97 Amanda Kunkel Jr Glastonbury 30:36.6 9:52
98 Grace Gagnon So Bristol Central 30:36.9 9:53
99 Callie Lafreniere Jr Bristol Central 30:37.8 9:53
100 Amy Hetherington-coy So Rham 31:16 10:05
101 Nicole Cova So Southington 31:30.4 10:10 9/9 16/16 6/7 You ROCK! (SBP)
102 Genny Stimpson So Simsbury Hs 31:36.5 10:12
103 Erin Mullen Sr South Windsor 31:37.2 10:12
104 Skylar Wright So Bristol Central 31:54.8 10:18
105 Jennifer Moore So Glastonbury 32:29.1 10:29
106 Elaina Burger Sr Simsbury Hs 33:21.9 10:46
107 Marie Daigle Jr Rham 33:29.1 10:48
108 Sarah Darby So Bristol Central 33:36 10:50
109 Danielle Browning So Rham 34:02.2 10:59
110 Rebecca St. Louis So Rham 34:06.7 11:00
111 Helen Harding Jr South Windsor 34:08 11:01
112 Julianne Miller Sr South Windsor 34:20.1 11:05
113 Tory Cousino Jr South Windsor 34:23.4 11:06
114 Cathy Cormier Sr Rham 34:28.2 11:07
115 Claudia Paszek So South Windsor 34:40.6 11:11
116 Bridget Bunda Jr Daniel Hand 35:23 11:25
117 Nathalie Kirby So Daniel Hand 36:00.1 11:37
118 Kimberly Beisner Jr Daniel Hand 36:13.6 11:41
Pl Name Gr School Time Pace Rank in Squad Rank in School Rank vs Comp Last Year Time
(Δ)
Last Race Time
(Δ)
Last PR
(Δ)
Imp

Under Improvement, the abbreviations are:

  • LY = Beat time from the same course a year ago
  • LR = Beat time from the most recent running of the course
  • PR = Set a new PR
  • PG = Beat personal goal
  • SBP = Best performance of season based on position of finish relative to the field.

All columns are sortable by clicking on the column heading.

Full Team Race Results - Girls

Group of 5: JV 1st 5

Pl School
Total
Time
Pts Runr 1 Runr 2 Runr 3 Runr 4 Runr 5 Runr 6 Runr 7 Imp
1 Glastonbury
1-1-1-1-1
Gap: 1:48
118:52
23:46
7:40
29 Cami Santor
So
22:57
7:24
1
Kara Barnhart
Sr
23:19
7:31
3
Sammi Wasilefsky
Sr
23:40
7:38
5
Stefanie Mcardle
So
24:12
7:48
8
Eleanor Freeland
Jr
24:44
7:59
12
Vivienne Liu
So
24:46
7:59
13
Emily Shope
Jr
25:08
8:06
16
2 Simsbury Hs
3-2-2-2-2
Gap: 1:33
121:41
24:20
7:51
49 Kelsey Novy
So
23:38
7:37
4
Erin Miscericordia
Jr
23:57
7:44
7
Kelly Yates
So
24:20
7:51
10
Zoe Berman
Jr
24:36
7:56
11
Margo Reed
So
25:11
8:07
17
Haley Maccormack
So
25:20
8:10
19
Gillian Beerman
Jr
25:27
8:13
21
3 William Hall
4-3-3-3-3
Gap: 3:39
127:04
25:25
8:12
97 Virginia Bruns
So
23:44
7:39
6
Emily Vasington
Sr
24:17
7:50
9
Mia Perry
Sr
25:18
8:10
18
Clare Hern
Jr
26:22
8:30
28
Becca Schwartz
So
27:23
8:50
36
Eliane Helitzer
So
27:32
8:53
38
Sarah Fuller
Sr
27:35
8:54
40
4 Rham
2-4-4-4-4
Gap: 4:57
129:44
25:57
8:22
120 Olivia Mondo
Jr
23:02
7:26
2
Rachel Bourassa
Jr
25:53
8:21
22
Nicole Parenchuck
Fr
26:11
8:27
23
Erika Martin
Jr
26:39
8:36
30
Sarah Rutty
So
27:59
9:02
43
Chelsea Frederickson
Sr
28:07
9:04
44
Megan Foley
Sr
28:34
9:13
47
5 Daniel Hand
6-5-6-6-5
Gap: 2:01
132:08
26:26
8:31
137 Lauren Mcallister
Jr
25:03
8:05
15
Halle Gardner
So
26:17
8:29
25
Gabriella Dess
So
26:51
8:40
31
Georgia Cummins
Jr
26:53
8:40
32
Abigail Kramer
So
27:03
8:44
34
Julia Woods
Sr
27:14
8:47
35
Caroline Morin
So
27:49
8:58
42
6 Enrico Fermi
5-5-5-5-6
Gap: 3:19
132:00
26:24
8:31
141 Jennifer Cote
Jr
24:49
8:00
14
Samantha Bombardier
Sr
26:19
8:29
26
Kayleigh Shaughnessy
Sr
26:20
8:30
27
Lindsay Vose
Jr
26:24
8:31
29
Brianna Baker
Sr
28:08
9:04
45








7 Southington
7-7-7-7-7
Gap: 2:15
133:52
26:46
8:38
155 Laura Spagnioletti
Jr
25:25
8:12
20
Rebecca Pappalardo
Jr
26:13
8:27
24
Eileen Germain
Jr
27:02
8:43
33
Hannah Tillman
Jr
27:31
8:53
37
Grace Defeo
Sr
27:40
8:55
41
Nicole Dietzel
Jr
28:58
9:21
49
Molly Fiasconaro
Jr
29:07
9:24
51
8 South Windsor
8-8-8-8-8
Gap: 4:04
146:08
29:14
9:26
242 Brittany Maffei
Sr
27:34
8:53
39
Haley Stramel
So
28:18
9:08
46
Laila King
Jr
29:02
9:22
50
Karen Bassilakis
Jr
29:37
9:33
52
Erin Mullen
Sr
31:37
10:12
55
Helen Harding
Jr
34:08
11:01
58
Julianne Miller
Sr
34:20
11:05
59
9 Bristol Central
9-9-9-9-9
Gap: 4:55
155:27
31:05
10:02
268 Brittany Mills
Jr
28:41
9:15
48
Grace Gagnon
So
30:37
9:53
53
Callie Lafreniere
Jr
30:38
9:53
54
Skylar Wright
So
31:55
10:18
56
Sarah Darby
So
33:36
10:50
57








Pl School Total
Time
Points Runr 1 Runr 2 Runr 3 Runr 4 Runr 5 Runr 6 Runr 7 Imp

Under Improvement, the abbreviations are:

  • LY = Beat time from the same course a year ago
  • LR = Beat time from the most recent running of the course
  • PR = Set a new PR
  • PG = Beat personal goal
  • If shaded in this color, this athlete broke the tie with a competitor resulting in his/her team finishing ahead of that competitor.
  • If shaded in this color, this athlete displaced a competitor's scoring runners resulting in his/her team finishing ahead of that competitor.
  • If shaded in this color, this athlete displaced a competitor's scoring runners AND broke a tie resulting in his/her team finishing ahead of that competitor.

All columns are sortable by clicking on the column heading.

Full Individual Race Results - Girls

Pl Name Gr School Time Pace Rank in Squad Rank in School Rank vs Comp Last Year Time
(Δ)
Last Race Time
(Δ)
Last PR
(Δ)
Imp
1 Sophia Sabella Fr Litchfield 15:31.8 7:11
2 Taylor Coursey Fr William Hall 15:34.7 7:13
3 Alexis Segal Fr Glastonbury 15:36.1 7:13
4 Mari Larcheveque Fr Glastonbury 15:42.7 7:16
5 Gillian Hixson Fr William Hall 15:47.8 7:19
6 Morgan Tiroff Fr Glastonbury 15:49.2 7:19
7 Candice Johnson Fr Windsor 15:50.2 7:20
8 Amanda Hamel Fr Southington 16:02.5 7:26 1/7 1/7 5/14 You ROCK! (SBP)
9 Victoria Swartz Fr Southington 16:03.8 7:26 2/7 2/7 3/13 You ROCK! (SBP)
10 Raquel Romano Fr Southington 16:05.1 7:27 3/7 3/7 2/10 You ROCK! (SBP)
11 Julia Reilly Fr Southington 16:07.9 7:28 4/7 4/7 1/8 You ROCK! (SBP)
12 Gabriella Johnson Fr Litchfield 16:41.3 7:44
13 Alana Ciarcia Fr Wethersfield 16:46.7 7:46
14 Ceci Reynolds Fr Pittsfield 16:56 7:50
15 Hala Vannostrand Fr Granby Memorial 17:08.8 7:56
16 Anna Bolling Fr Simsbury Hs 17:11.1 7:57
17 Megan Albert Fr Southington 17:16.8 8:00 5/7 5/7 1/4 You ROCK! (SBP)
18 Emily Dunn Fr William Hall 17:17.6 8:00
19 Kayla Schoerner Fr Litchfield 17:31.4 8:07
20 Rebecca Rising Fr Granby Memorial 17:46.4 8:14
21 Liza Smith Fr Pittsfield 18:00.3 8:20
22 Diana Garnett Fr Glastonbury 18:03.4 8:22
23 Heather Huminski Fr Daniel Hand 18:09.1 8:24
24 Gillian Shaughnessy Fr Daniel Hand 18:15.7 8:27
25 Eva Hogan Fr Suffield 18:20.1 8:29
26 Monica Keeley Fr William Hall 18:21.9 8:30
27 Hayley Barrett Fr Glastonbury 18:22.8 8:31
28 Erica Teti Fr Wethersfield 18:24.3 8:31
29 Simone Armour Fr Bristol Central 18:31.3 8:34
30 Molly Kittler Fr Pittsfield 18:31.6 8:35
31 Morgan Bikowski Fr Suffield 18:33.4 8:35
32 Ashley Smith Fr Thomaston 18:36.6 8:37
33 Grace Bailey Fr Simsbury Hs 18:40.9 8:39
34 Liana Sowa Fr Simsbury Hs 18:41.8 8:39
35 Naomi Perry Fr William Hall 18:43.2 8:40
36 Ana Carnevale Fr Pittsfield 18:44.3 8:41
37 Molly Bohman Fr Conard 18:45.1 8:41
38 Rachel Rametta Fr Glastonbury 18:50.2 8:43
39 Claudia Grillon Fr Pittsfield 18:51.5 8:44
40 Sophia Glagovich Fr William Hall 18:52.2 8:44
41 Eleanor Gray Fr William Hall 19:01.8 8:49
42 Mary Voor Fr Thomaston 19:06.1 8:51
43 Christina Trovato Fr Southington 19:08.5 8:52 6/7 6/7 3/4
44 Taylor Brown Fr Windsor 19:27.7 9:01
45 Martine D'lubac Fr William Hall 19:28.7 9:01
46 Kasey Harrington Fr Pittsfield 19:34.1 9:04
47 Kelsie Merrill Fr Suffield 19:35 9:04
48 Abby Heller Fr Southington 19:36.8 9:05 7/7 7/7 2/3 You ROCK! (SBP)
49 Cameron Vujs Fr Granby Memorial 19:53.2 9:12
50 Danna Alnajjar Fr William Hall 19:54.7 9:13
51 Breeanna Buysse Fr Suffield 20:01.2 9:16
52 Erin Schultheis Fr Granby Memorial 20:30 9:29
53 Mia Bongini Fr Pittsfield 20:44.9 9:36
54 Hope Mathis Fr Wethersfield 21:02.5 9:44
55 Stephanie Bogazis Fr Bristol Central 21:08 9:47
56 Stephanie Gold Fr William Hall 22:13.3 10:17
57 Brooke Roy Fr Pittsfield 22:18.1 10:19
58 Lauren Carnevale Fr Pittsfield 22:23.5 10:22
59 Nicole Huscher Fr Simsbury Hs 22:40.7 10:30
60 Chloe Knapp Fr Wethersfield 22:52.8 10:36
61 Brianna Creech Fr Thomaston 23:52 11:03
62 Mikayla Mcmahon Fr Pittsfield 24:17.4 11:15
63 Liz Gokey Fr Pittsfield 24:46.8 11:28
64 Kristen Fontaine Fr Pittsfield 25:01.8 11:35
Pl Name Gr School Time Pace Rank in Squad Rank in School Rank vs Comp Last Year Time
(Δ)
Last Race Time
(Δ)
Last PR
(Δ)
Imp

Under Improvement, the abbreviations are:

  • LY = Beat time from the same course a year ago
  • LR = Beat time from the most recent running of the course
  • PR = Set a new PR
  • PG = Beat personal goal
  • SBP = Best performance of season based on position of finish relative to the field.

All columns are sortable by clicking on the column heading.

Full Team Race Results - Girls

Group of 5: Fr 1st 5

Pl School
Total
Time
Pts Runr 1 Runr 2 Runr 3 Runr 4 Runr 5 Runr 6 Runr 7 Imp
1 Glastonbury
2-1-1-1-1
Gap: 2:47
83:34
16:43
7:44
40 Alexis Segal
Fr
15:36
7:13
2
Mari Larcheveque
Fr
15:43
7:16
3
Morgan Tiroff
Fr
15:49
7:19
5
Diana Garnett
Fr
18:03
8:22
14
Hayley Barrett
Fr
18:23
8:31
16
Rachel Rametta
Fr
18:50
8:43
20




2 Southington
3-3-3-2-2
Gap: 1:14
81:36
16:19
7:33
41 Amanda Hamel
Fr
16:03
7:26
6
Victoria Swartz
Fr
16:04
7:26
7
Raquel Romano
Fr
16:05
7:27
8
Julia Reilly
Fr
16:08
7:28
9
Megan Albert
Fr
17:17
8:00
11
Christina Trovato
Fr
19:09
8:52
24
Abby Heller
Fr
19:37
9:05
26
3 William Hall
1-1-2-3-3
Gap: 3:09
85:45
17:09
7:56
50 Taylor Coursey
Fr
15:35
7:13
1
Gillian Hixson
Fr
15:48
7:19
4
Emily Dunn
Fr
17:18
8:00
12
Monica Keeley
Fr
18:22
8:30
15
Naomi Perry
Fr
18:43
8:40
18
Sophia Glagovich
Fr
18:52
8:44
22
Eleanor Gray
Fr
19:02
8:49
23
4 Pittsfield
4-4-4-4-4
Gap: 1:56
91:04
18:13
8:26
80 Ceci Reynolds
Fr
16:56
7:50
10
Liza Smith
Fr
18:00
8:20
13
Molly Kittler
Fr
18:32
8:35
17
Ana Carnevale
Fr
18:44
8:41
19
Claudia Grillon
Fr
18:52
8:44
21
Kasey Harrington
Fr
19:34
9:04
25
Mia Bongini
Fr
20:45
9:36
27
Pl School Total
Time
Points Runr 1 Runr 2 Runr 3 Runr 4 Runr 5 Runr 6 Runr 7 Imp

Under Improvement, the abbreviations are:

  • LY = Beat time from the same course a year ago
  • LR = Beat time from the most recent running of the course
  • PR = Set a new PR
  • PG = Beat personal goal
  • If shaded in this color, this athlete broke the tie with a competitor resulting in his/her team finishing ahead of that competitor.
  • If shaded in this color, this athlete displaced a competitor's scoring runners resulting in his/her team finishing ahead of that competitor.
  • If shaded in this color, this athlete displaced a competitor's scoring runners AND broke a tie resulting in his/her team finishing ahead of that competitor.

All columns are sortable by clicking on the column heading.