Southington Results from the Vineyard Invitational at Cornelius State Forest on 9/10/16

Girls Results and Stats

Switch to Boys

Girls Individual Results

Runner Gr Squad Time Pace Dist Place Rank in Squad Rank in School Rank vs Comp Last Year Time
(Δ,%)
Last Race Time
(Δ,%)
Last PR
(Δ,%)
Last DPR
(Δ,%)
Imprvmnts
Adamczyk, Natalia So V 23:02.04 7:26 3.1 48/105 7/7 7/11 2/11 23:41
(0:39,2.7)
You ROCK! (PG, DPR)
Carmichall, Kayleigh Jr JV 30:53.66 9:58 3.1 65/109 4/4 11/11 7/11 24:38
Kane, Ashley Jr JV 26:42.46 8:37 3.1 31/109 2/4 9/11 8/13 25:18 You ROCK! (SBP)
Kemnitz, Kate So V 21:07.73 6:49 3.1 15/105 2/7 2/11 5/19 You ROCK! (SBP)
Koba, Kelly Jr JV 25:30.47 8:14 3.1 15/109 1/4 8/11 9/18 23:31 You ROCK! (SBP)
Minkiewicz, Sarah Jr V 22:20.11 7:12 3.1 33/105 5/7 5/11 2/13 21:03
Myers, Catherine Sr V 21:19.88 6:53 3.1 18/105 3/7 3/11 3/17 20:52 You ROCK! (SBP)
Perkowski, Amanda So V 22:59.39 7:25 3.1 43/105 6/7 6/11 2/11 23:25
(0:26,1.8)
You ROCK! (PG, SBP, DPR)
Pizzitola, Laini Jr V 22:00.18 7:06 3.1 31/105 4/7 4/11 3/14 22:01
(0:01,0.1)
You ROCK! (PG, SBP, DPR)
Scalise, Isabella Jr V 19:56.25 6:26 3.1 8/105 1/7 1/11 6/19 20:49
(0:53,4.2)
You ROCK! (PG, DPR)
Shugrue, Anna Jr JV 26:43.99 8:37 3.1 32/109 3/4 10/11 4/11 24:34 You ROCK! (SBP)
Runner Gr Squad Time Pace Dist Place Rank in Squad Rank in School Rank vs Comp Last Year Time
(Δ,%)
Last Race Time
(Δ,%)
Last PR
(Δ,%)
Last DPR
(Δ,%)
Imprvmts

Under Improvement, the abbreviations are:

  • LY = Beat time from the same course a year ago.
  • LR = Beat time from the most recent running of this course.
  • PR = Set a new PR on this course. A "Course PR".
  • PG = Beat personal goal.
  • SBP = Best performance of season based on position of finish relative to the field.
  • DPR = A "Distance Personal Record" - the personal best time considering distance only, not unique course characteristics. Applicable for 2, 3, and 3.1 mile courses.
  • DSR = A "Distance Season Record" - same as above, but for the current season only.
  • DTW = "Displace to Win". This athlete, as the 6th or 7th runner on his/her squad, displaced scoring runners from a competitor enabling his/her team to finish ahead of that competitor.
  • TB = "Tiebreaker". As the #6 athlete on his/her squad, this athlete was the tiebreaker enabling his/her team to finish ahead of that competitor.

All columns are sortable by clicking on the column heading.

Girls Team Results

Team Rank of Finish Time
Gap
Dist Avg Pace 1st Place Pace 5th Place Pace Points Win Team Pace Last Year Time
(Δ,%)
Last Race Time
(Δ,%)
Last PR
(Δ,%)
Improvements Runners (Points)
V 1st 5 3/13 106:44
2:24
3.1 6:53 6:26 7:12 103 6:47 Isabella Scalise (8), Kate Kemnitz (15), Catherine Myers (18), Laini Pizzitola (30), Sarah Minkiewicz (32)
Team Rank of Finish Time Dist Avg Pace 1st Place Pace 5th Place Pace Points Win Team Pace Last Year Time
(Δ,%)
Last Race Time
(Δ,%)
Last PR
(Δ,%)
Improvements Runners (Points)

Under Improvement, the abbreviations are:

  • LY = Beat time from the same course a year ago
  • LR = Beat time from the most recent running of the course
  • PR = Set a new PR
  • PG = Beat personal goal

All columns are sortable by clicking on the column heading.

Full Individual Race Results - Girls

Pl Name Gr School Time Pace Rank in Squad Rank in School Rank vs Comp Last Year Time
(Δ)
Last Race Time
(Δ)
Last PR
(Δ)
Imp
1 Sam Curtin Sr Plymouth North 19:06.16 6:10
2 Katie Fisher Sr Plymouth North 19:16.46 6:13
3 Sylvia Lawrence Sr Woodstock Academy 19:20.33 6:14
4 Gabrielle Lawrence Jr Shepherd Hill 19:21.44 6:15
5 Emily Willson Jr Groton-Dunstable 19:28.97 6:17
6 Rebekah James So Shepherd Hill 19:37.33 6:20
7 Megan Scott So Adv. Math and Science Aca 19:45.99 6:23
8 Isabella Scalise Jr Southington 19:56.25 6:26 1/7 1/11 6/19
9 Meredith Bloss So Guilford 20:03.69 6:28
10 Emma Whitehead So Shepherd Hill 20:25.36 6:35
11 Amanda Stahl Sr Adv. Math and Science Aca 20:43.13 6:41
12 Clara Wiesler Fr Guilford 20:54.58 6:45
13 Kaylee Hill Jr Hingham 20:58.32 6:46
14 Claire Keanna Jr Guilford 21:01.81 6:47
15 Kate Kemnitz So Southington 21:07.73 6:49 2/7 2/11 5/19 You ROCK! (SBP)
16 Julia Carrier Sr Shepherd Hill 21:12.51 6:50
17 Heather Linscott Jr Hingham 21:15.56 6:51
18 Catherine Myers Sr Southington 21:19.88 6:53 3/7 3/11 3/17 You ROCK! (SBP)
19 Allie Demers Jr Groton-Dunstable 21:22.51 6:54
20 Julia Moskal Jr Falmouth 21:24.3 6:54
21 Elizabeth Marshall So Plymouth North 21:31.96 6:57
22 Nicole Norve Jr Whitman-Hanson 21:32.68 6:57
23 Kate Scott So Adv. Math and Science Aca 21:36.68 6:58
24 Hannah Matsas Jr Woodstock Academy 21:40.03 6:59
25 Tatiana Dunne So Barnstable 21:40.15 6:59
26 Emma Bonz Fr Guilford 21:44.85 7:01
27 Ellie Wiesler Fr Guilford 21:47.94 7:02
28 Olivia Morse Sr Whitman-Hanson 21:47.97 7:02
29 Julianna Higgins So Groton-Dunstable 21:48.36 7:02
30 Tessa Fridell Fr Guilford 21:59.64 7:06
31 Laini Pizzitola Jr Southington 22:00.18 7:06 4/7 4/11 3/14 You ROCK! (SBP)
32 Molly Kerrigan Jr Notre Dame Academy-Hingha 22:12.21 7:10
33 Sarah Minkiewicz Jr Southington 22:20.11 7:12 5/7 5/11 2/13
34 Gracie Curtin So Plymouth North 22:26.87 7:14
35 Leanne Guimond Jr Barnstable 22:28.99 7:15
36 Aria Gianfriddo So Woodstock Academy 22:38.07 7:18
37 Shai-lin Gothreau Sr Woodstock Academy 22:39.2 7:18
38 Caitlin Rodway Sr Notre Dame Academy-Hingha 22:41.69 7:19
39 Rachel Aalto So Barnstable 22:47.79 7:21
40 Mary Kane Sr Sturgis West Charter 22:51.29 7:22
41 Jessica Bohan Jr Guilford 22:51.89 7:23
42 Allison Lilly Jr Groton-Dunstable 22:52.73 7:23
43 Amanda Perkowski So Southington 22:59.39 7:25 6/7 6/11 2/11 You ROCK! (SBP)
44 Abby Doherty Sr Barnstable 22:59.71 7:25
45 Ailish Husband Jr Plymouth North 22:59.73 7:25
46 Katherine Coyne Jr Notre Dame Academy-Hingha 23:01.02 7:25
47 Jennifer Kenney Sr Groton-Dunstable 23:01.63 7:26
48 Natalia Adamczyk So Southington 23:02.04 7:26 7/7 7/11 2/11
49 Shauna Riordan So Plymouth North 23:10.52 7:29
50 Marykate Gallagher Sr Notre Dame Academy-Hingha 23:12.73 7:29
51 Kylie Willis Jr Barnstable 23:14.53 7:30
52 Jacquel Harrington Jr Hingham 23:15.68 7:30
53 Danielle Curtin Sr Barnstable 23:16.2 7:30
54 Kaitlyn Ryder So Plymouth North 23:16.55 7:31
55 Kate Delaney Jr Falmouth 23:16.68 7:31
56 Stasia Czernicki So Woodstock Academy 23:17.22 7:31
57 Jasmine Rose So Barnstable 23:17.92 7:31
58 Renee Noordzij Sr Hingham 23:21.59 7:32
59 Claire Haney So Hingham 23:24.26 7:33
60 Pearl Vercruysse Sr Marthas Vineyard 23:26 7:34
61 Clarissa Garzon Fr Fontbonne Academy 23:31.48 7:35
62 Sansha Alexis Sr Brockton 23:31.55 7:35
63 Grace Mazza Jr Fontbonne Academy 23:31.58 7:35
64 Julia Cosgrave Jr Whitman-Hanson 23:33.32 7:36
65 Kellsey O'rourke Sr Notre Dame Academy-Hingha 23:37.02 7:37
66 Courtney Breen Sr Hingham 23:39.28 7:38
67 Eri Takahashi Sr Rising Tide 23:44.69 7:40
68 Christi Cavalcanti So Adv. Math and Science Aca 23:49.16 7:41
69 Claire Puranananda Fr Groton-Dunstable 23:55.07 7:43
70 Margeaux Fortin Jr Hingham 23:58.25 7:44
71 Clare Golden Jr Notre Dame Academy-Hingha 24:04.39 7:46
72 Danielle Panico Jr Abington 24:06.3 7:47
73 L Perkins-reisdorf Jr Whitman-Hanson 24:15.27 7:49
74 Kathryn Kennedy Jr Notre Dame Academy-Hingha 24:17.43 7:50
75 Emma Schnider Sr Sturgis West Charter 24:18.78 7:51
76 Emily French Jr Shepherd Hill 24:28.91 7:54
77 Isis Burt So Marthas Vineyard 24:34.06 7:56
78 Brittany Eber Sr Woodstock Academy 24:46.97 8:00
79 Brianna Newell Jr Sturgis West Charter 24:59.56 8:04
80 Jocelyn Jernegan Jr Rising Tide 25:03.17 8:05
81 Camryn Boyce Jr Whitman-Hanson 25:11.13 8:07
82 Maeve Rooney So Whitman-Hanson 25:13.55 8:08
83 Shefali Singh So Falmouth 25:17.89 8:10
84 Sarah Mullins Jr Groton-Dunstable 25:18.49 8:10
85 Eve Mitchell Jr Sturgis West Charter 25:21.17 8:11
86 Victoria Carleton Fr Whitman-Hanson 25:49.83 8:20
87 Asha Ramachandran So Adv. Math and Science Aca 25:50.49 8:20
88 Michelle Connolly So Braintree 26:01.64 8:24
89 Isabella Vera So Adv. Math and Science Aca 26:19.37 8:29
90 Frances Pistorino Jr Braintree 26:22.77 8:31
91 Kandice Belcourt So Adv. Math and Science Aca 26:29.61 8:33
92 Hannah Kearney So Abington 26:50.06 8:39
93 Ryan O'sullivan So Fontbonne Academy 26:59.4 8:42
94 Abigail Spangler Sr Sturgis West Charter 26:59.44 8:42
95 Leah Randolph2 Jr Woodstock Academy 26:59.65 8:42
96 Jahryca Mcclean Jr Brockton 27:03.37 8:44
97 Kelly Trivella Sr Woodstock Academy 27:11.93 8:46
98 Sabina Gill Jr Braintree 27:46.74 8:58
99 Toni Cesarini Jr Brockton 27:52.47 9:00
100 Morgan Leary-eldh Jr Braintree 28:02.02 9:03
101 Chaylese Jefferson Sr Brockton 28:02.05 9:03
102 Kaila Duff Sr Brockton 28:03.28 9:03
103 Catherine Leahy Jr Brockton 28:16.12 9:07
104 Saran Fofana Jr Brockton 28:20.52 9:09
105 Caroline Schelleng So Rising Tide 32:33 10:30
Pl Name Gr School Time Pace Rank in Squad Rank in School Rank vs Comp Last Year Time
(Δ)
Last Race Time
(Δ)
Last PR
(Δ)
Imp

Under Improvement, the abbreviations are:

  • LY = Beat time from the same course a year ago
  • LR = Beat time from the most recent running of the course
  • PR = Set a new PR
  • PG = Beat personal goal
  • SBP = Best performance of season based on position of finish relative to the field.

All columns are sortable by clicking on the column heading.

Full Team Race Results - Girls

Group of 5: V 1st 5

Pl School
Total
Time
Pts Runr 1 Runr 2 Runr 3 Runr 4 Runr 5 Runr 6 Runr 7 Imp
1 Guilford
7-4-3-3-1
Gap: 1:44
105:33
21:07
6:49
86 Meredith Bloss
So
20:04
6:28
9
Clara Wiesler
Fr
20:55
6:45
12
Claire Keanna
Jr
21:02
6:47
14
Emma Bonz
Fr
21:45
7:01
25
Ellie Wiesler
Fr
21:48
7:02
26
Tessa Fridell
Fr
22:00
7:06
29
Jessica Bohan
Jr
22:52
7:23
40
2 Plymouth North
1-1-2-2-2
Gap: 3:54
105:21
21:04
6:48
100 Sam Curtin
Sr
19:06
6:10
1
Katie Fisher
Sr
19:16
6:13
2
Elizabeth Marshall
So
21:32
6:57
20
Gracie Curtin
So
22:27
7:14
33
Ailish Husband
Jr
23:00
7:25
44
Shauna Riordan
So
23:11
7:29
48
Kaitlyn Ryder
So
23:17
7:31
53
3 Southington
6-5-5-4-3
Gap: 2:24
106:44
21:21
6:53
103 Isabella Scalise
Jr
19:56
6:26
8
Kate Kemnitz
So
21:08
6:49
15
Catherine Myers
Sr
21:20
6:53
18
Laini Pizzitola
Jr
22:00
7:06
30
Sarah Minkiewicz
Jr
22:20
7:12
32
Amanda Perkowski
So
22:59
7:25
42
Natalia Adamczyk
So
23:02
7:26
47
4 Shepherd Hill
3-2-1-1-4
Gap: 5:07
105:06
21:01
6:47
105 Gabrielle Lawrence
Jr
19:21
6:15
4
Rebekah James
So
19:37
6:20
6
Emma Whitehead
So
20:25
6:35
10
Julia Carrier
Sr
21:13
6:50
16
Emily French
Jr
24:29
7:54
69








5 Groton-Dunstable
4-6-6-5-5
Gap: 3:33
108:34
21:43
7:00
139 Emily Willson
Jr
19:29
6:17
5
Allie Demers
Jr
21:23
6:54
19
Julianna Higgins
So
21:48
7:02
28
Allison Lilly
Jr
22:53
7:23
41
Jennifer Kenney
Sr
23:02
7:26
46
Claire Puranananda
Fr
23:55
7:43
63
Sarah Mullins
Jr
25:18
8:10
74
6 Woodstock Academy
2-7-7-6-6
Gap: 3:57
109:35
21:55
7:04
151 Sylvia Lawrence
Sr
19:20
6:14
3
Hannah Matsas
Jr
21:40
6:59
23
Aria Gianfriddo
So
22:38
7:18
35
Shai-lin Gothreau
Sr
22:39
7:18
36
Stasia Czernicki
So
23:17
7:31
54
Brittany Eber
Sr
24:47
8:00
70
Leah Randolph2
Jr
27:00
8:42
81
7 Adv. Math and Science Aca
5-3-4-7-7
Gap: 6:05
111:45
22:21
7:13
179 Megan Scott
So
19:46
6:23
7
Amanda Stahl
Sr
20:43
6:41
11
Kate Scott
So
21:37
6:58
22
Christi Cavalcanti
So
23:49
7:41
62
Asha Ramachandran
So
25:50
8:20
77
Isabella Vera
So
26:19
8:29
78
Kandice Belcourt
So
26:30
8:33
79
8 Barnstable
10-10-9-9-8
Gap: 1:34
113:11
22:38
7:18
189 Tatiana Dunne
So
21:40
6:59
24
Leanne Guimond
Jr
22:29
7:15
34
Rachel Aalto
So
22:48
7:21
38
Abby Doherty
Sr
23:00
7:25
43
Kylie Willis
Jr
23:15
7:30
50
Danielle Curtin
Sr
23:16
7:30
52
Jasmine Rose
So
23:18
7:31
55
9 Hingham
8-8-8-8-9
Gap: 2:26
112:15
22:27
7:15
194 Kaylee Hill
Jr
20:58
6:46
13
Heather Linscott
Jr
21:16
6:51
17
Jacquel Harrington
Jr
23:16
7:30
51
Renee Noordzij
Sr
23:22
7:32
56
Claire Haney
So
23:24
7:33
57
Courtney Breen
Sr
23:39
7:38
61
Margeaux Fortin
Jr
23:58
7:44
64
10 Notre Dame Academy-Hingha
11-11-11-10-10
Gap: 1:25
114:45
22:57
7:24
222 Molly Kerrigan
Jr
22:12
7:10
31
Caitlin Rodway
Sr
22:42
7:19
37
Katherine Coyne
Jr
23:01
7:25
45
Marykate Gallagher
Sr
23:13
7:29
49
Kellsey O'rourke
Sr
23:37
7:37
60
Clare Golden
Jr
24:04
7:46
65
Kathryn Kennedy
Jr
24:17
7:50
67
11 Whitman-Hanson
9-9-10-11-11
Gap: 3:38
116:20
23:16
7:30
245 Nicole Norve
Jr
21:33
6:57
21
Olivia Morse
Sr
21:48
7:02
27
Julia Cosgrave
Jr
23:33
7:36
59
L Perkins-reisdorf
Jr
24:15
7:49
66
Camryn Boyce
Jr
25:11
8:07
72
Maeve Rooney
So
25:14
8:08
73
Victoria Carleton
Fr
25:50
8:20
76
12 Sturgis West Charter
12-12-12-12-12
Gap: 4:08
124:30
24:54
8:02
333 Mary Kane
Sr
22:51
7:22
39
Emma Schnider
Sr
24:19
7:51
68
Brianna Newell
Jr
25:00
8:04
71
Eve Mitchell
Jr
25:21
8:11
75
Abigail Spangler
Sr
26:59
8:42
80








13 Brockton
13-13-13-13-13
Gap: 4:32
134:33
26:55
8:41
392 Sansha Alexis
Sr
23:32
7:35
58
Jahryca Mcclean
Jr
27:03
8:44
82
Toni Cesarini
Jr
27:52
9:00
83
Chaylese Jefferson
Sr
28:02
9:03
84
Kaila Duff
Sr
28:03
9:03
85
Catherine Leahy
Jr
28:16
9:07
86
Saran Fofana
Jr
28:21
9:09
87
Pl School Total
Time
Points Runr 1 Runr 2 Runr 3 Runr 4 Runr 5 Runr 6 Runr 7 Imp

Under Improvement, the abbreviations are:

  • LY = Beat time from the same course a year ago
  • LR = Beat time from the most recent running of the course
  • PR = Set a new PR
  • PG = Beat personal goal
  • If shaded in this color, this athlete broke the tie with a competitor resulting in his/her team finishing ahead of that competitor.
  • If shaded in this color, this athlete displaced a competitor's scoring runners resulting in his/her team finishing ahead of that competitor.
  • If shaded in this color, this athlete displaced a competitor's scoring runners AND broke a tie resulting in his/her team finishing ahead of that competitor.

All columns are sortable by clicking on the column heading.

Full Individual Race Results - Girls

Pl Name Gr School Time Pace Rank in Squad Rank in School Rank vs Comp Last Year Time
(Δ)
Last Race Time
(Δ)
Last PR
(Δ)
Imp
1 Maeve Williams So Notre Dame Academy-Hingha 21:20.48 6:53
2 Alyssa Lent So Guilford 23:00.25 7:25
3 Chloe Charbonneau Sr Guilford 23:02.8 7:26
4 Cailey Noonan So Notre Dame Academy-Hingha 23:28.17 7:34
5 Renee Gruner-mitchell Jr Barnstable 23:57.07 7:44
6 Emma Sullivan Fr Shepherd Hill 23:58.19 7:44
7 Hannah Pedone Sr Hingham 25:00.82 8:04
8 Beth Laine Fr Hingham 25:06.14 8:06
9 Maggie Wickham So Groton-Dunstable 25:07.57 8:06
10 Isabelle Labelle So Guilford 25:11.4 8:08
11 Margaret Strehle Jr Hingham 25:17.68 8:10
12 Jocelyn Bailey Jr Plymouth North 25:20.4 8:10
13 Meaghan Connelly Jr Hingham 25:22.13 8:11
14 Eden Law Jr Woodstock Academy 25:24.71 8:12
15 Kelly Koba Jr Southington 25:30.47 8:14 1/4 8/11 9/18 You ROCK! (SBP)
16 Lindsey Vogelmann So Hingham 25:31.26 8:14
17 Mary Kate Urban Jr Guilford 25:34.31 8:15
18 Leah Randolph Jr Woodstock Academy 25:37.1 8:16
19 Rosaleen Holland Jr Notre Dame Academy-Hingha 25:42.43 8:18
20 Nora Hill Jr Hingham 25:45.68 8:19
21 Julia Holland Jr Notre Dame Academy-Hingha 25:47.03 8:19
22 Kelly Ewanich Jr Notre Dame Academy-Hingha 25:47.07 8:19
23 Ali Henderson So Hingham 25:53.94 8:21
24 Reese Maple Sr Shepherd Hill 25:58.26 8:23
25 Megan Dear Jr Guilford 26:02.95 8:24
26 Emily Nolan Sr Guilford 26:09.49 8:26
27 Emily Burbank So Hingham 26:26.14 8:32
28 Aryana Abreu So Brockton 26:26.47 8:32
29 Amy Sjoberg Sr Groton-Dunstable 26:28.84 8:33
30 Maggie Peterson So Barnstable 26:41.55 8:37
31 Ashley Kane Jr Southington 26:42.46 8:37 2/4 9/11 8/13 You ROCK! (SBP)
32 Anna Shugrue Jr Southington 26:43.99 8:37 3/4 10/11 4/11 You ROCK! (SBP)
33 Elle Horton Jr Barnstable 26:47.25 8:38
34 Bevan Bsharah Jr Barnstable 26:58.27 8:42
35 Summer Chaponis So Woodstock Academy 27:00.3 8:43
36 Katherine Hilsabeck So Notre Dame Academy-Hingha 27:03.07 8:44
37 Clare Oatway Sr Hingham 27:03.86 8:44
38 Catherine Cole Sr Hingham 27:05.23 8:44
39 Tallulah Kilroy Jr Barnstable 27:15.91 8:48
40 Shira Berkin Jr Hingham 27:17.13 8:48
41 Alex Mackey Jr Barnstable 27:23.97 8:50
42 Bryce Williams Jr Hingham 27:38.32 8:55
43 Suzanna O'neil Jr Notre Dame Academy-Hingha 27:51.74 8:59
44 Laura Deely Jr Barnstable 28:05.69 9:04
45 Nell Falvey Jr Notre Dame Academy-Hingha 28:09.55 9:05
46 Emily Rice Jr Barnstable 28:10.94 9:05
47 Lindsay Shannon Jr Plymouth North 28:26.56 9:11
48 Natalie Thompson Sr Hingham 28:31 9:12
49 Autumn Campinha So Barnstable 28:37.96 9:14
50 Grace Healey Jr Notre Dame Academy-Hingha 28:40.94 9:15
51 Kasey Perkins Sr Braintree 28:44.71 9:16
52 Jacqueline Dumont Jr Durfee 28:48.05 9:17
53 Lauren Flynn Sr Notre Dame Academy-Hingha 28:50.33 9:18
54 Jordyn Dilorenzo Sr Notre Dame Academy-Hingha 29:26.87 9:30
55 Sophie Maker So Shepherd Hill 29:45.07 9:36
56 Olivia Dasilva Jr Brockton 29:48.16 9:37
57 Payton Dunn Sr Brockton 29:52.59 9:38
58 Jessika Szabo So Shepherd Hill 29:52.88 9:38
59 Kriti Singh So Adv. Math and Science Aca 29:59.18 9:40
60 Madeline Fallon Jr Notre Dame Academy-Hingha 30:09.85 9:44
61 Melanie Andrade Sr Brockton 30:16.21 9:46
62 Lucy Goncalves Sr Brockton 30:34.56 9:52
63 Gillian Hand Sr Brockton 30:42.93 9:54
64 Stefanie Ward Jr Plymouth North 30:51.81 9:57
65 Kayleigh Carmichall Jr Southington 30:53.66 9:58 4/4 11/11 7/11
66 Emma Brennan So Fontbonne Academy 30:57.56 9:59
67 Mackenzie Anderson Jr Braintree 30:57.57 9:59
68 Ally Bolton Jr Shepherd Hill 31:08.65 10:03
69 Tristen Koffink Jr Notre Dame Academy-Hingha 31:10.18 10:03
70 Camryn Cotti Jr Plymouth North 31:10.7 10:03
71 Sara Christian Fr Abington 31:12.58 10:04
72 Kaleigh Hill So Shepherd Hill 31:16.78 10:05
73 Katherine Shepherd Jr Notre Dame Academy-Hingha 31:20.51 10:07
74 Abigail Odell Fr Abington 31:28.51 10:09
75 Grace Bromage So Notre Dame Academy-Hingha 31:57.46 10:19
76 Nevada Elkins Sr Barnstable 32:02.91 10:20
77 Julia Mcdonough Jr Notre Dame Academy-Hingha 32:12.52 10:23
78 Mary O'sullivan Jr Notre Dame Academy-Hingha 32:14.78 10:24
79 Alison Leitao Jr Notre Dame Academy-Hingha 32:16.84 10:25
80 Biancha Aime Sr Brockton 32:21.06 10:26
81 Marie Elysee Jr Brockton 32:21.13 10:26
82 Abby Marnik So Notre Dame Academy-Hingha 32:26.71 10:28
83 Caroline Graziano Sr Notre Dame Academy-Hingha 32:43.52 10:33
84 Chloe Tomasetta Jr Braintree 32:55.1 10:37
85 Kimbal O'malley So Barnstable 32:56.19 10:37
86 Margaret Haley Jr Fontbonne Academy 33:00.11 10:39
87 Sade Collins So Brockton 33:09.71 10:42
88 Madeline Carey So Blackstone-Millville 33:21.58 10:46
89 Nora Hoey Jr Notre Dame Academy-Hingha 33:24.06 10:46
90 Serena Nguyen Sr Fontbonne Academy 33:26.02 10:47
91 Michaela Fitzgerald So Notre Dame Academy-Hingha 33:58.7 10:58
92 Lila Norris Jr Marthas Vineyard 34:10.38 11:01
93 Leah Mclaughlin So Fontbonne Academy 34:20.67 11:05
94 Emma Dio So Woodstock Academy 34:36.11 11:10
95 Kayjhana Price-bazille So Brockton 34:48.65 11:14
96 Rachel Mclean Jr Braintree 34:53.02 11:15
97 Anna Lin So New Bedford 35:20.26 11:24
98 Nadine Smith So Notre Dame Academy-Hingha 36:17.82 11:43
99 Summer Brown So Notre Dame Academy-Hingha 36:17.87 11:43
100 Sarah Moniz So Brockton 36:18.48 11:43
101 Adande Bien-aime Jr Brockton 38:31.64 12:26
102 Molly Bruce So Notre Dame Academy-Hingha 38:48.65 12:31
103 Mary Sullivan Jr Notre Dame Academy-Hingha 39:11.99 12:39
104 Erica Macfadden Fr Braintree 40:15.66 12:59
105 Leah Kinsella So Braintree 40:26.45 13:03
106 Caroline Marriner Jr Notre Dame Academy-Hingha 40:35 13:05
107 Katherine Quezada Fr Shepherd Hill 40:38.14 13:06
108 Ava Lescinskas So Braintree 42:00.75 13:33
109 Sophia Vines So Brockton 53:38 17:18
Pl Name Gr School Time Pace Rank in Squad Rank in School Rank vs Comp Last Year Time
(Δ)
Last Race Time
(Δ)
Last PR
(Δ)
Imp

Under Improvement, the abbreviations are:

  • LY = Beat time from the same course a year ago
  • LR = Beat time from the most recent running of the course
  • PR = Set a new PR
  • PG = Beat personal goal
  • SBP = Best performance of season based on position of finish relative to the field.

All columns are sortable by clicking on the column heading.