Polytechnic Results from the UCSB Gaucho Invitational at UC Santa Barbara on 8/31/19

Girls Results and Stats

Switch to Boys

Girls Individual Results

Runner Gr Squad Time Pace Dist Place Rank in Squad Rank in School Rank vs Comp Last Year Time
(Δ,%)
Last Race Time
(Δ,%)
Last PR
(Δ,%)
Last DPR
(Δ,%)
Imprvmnts
Alessia Checcone Jr V 21:41.33 7:14 3 41/136 3/6 3/6 6/14 19:38
Aria Wang Fr Open 11:22.4 7:57 1.43 49/84 2/7 2/7 12/12
Bianca Ramirez So Open 12:56.1 9:03 1.43 72/84 6/7 6/7 7/8 12:12 12:12 12:12
Eliana Longoria-Valenzuela Fr Open 11:59.9 8:23 1.43 59/84 5/7 5/7 6/8
Eliza Williams So V 24:09.99 8:03 3 98/136 4/6 4/6 11/12 21:53
Gilly Denham Sr V 25:02.85 8:21 3 112/136 5/6 5/6 10/11 22:02
Lucia Filippone Jr Open 11:30.8 8:03 1.43 51/84 3/7 3/7 8/12 10:30 10:30 10:30
Luisa Breen Sr V 25:23.78 8:28 3 118/136 6/6 6/6 8/9 22:07
Megan Ha So Open 11:49.6 8:16 1.43 55/84 4/7 4/7 6/10 12:09
(0:20,2.7)
12:09
(0:20,2.7)
12:09
(0:20,2.7)
You ROCK! (LY, LR, PR)
Olivia Schleifer Jr V 20:53.98 6:58 3 29/136 2/6 2/6 7/17 21:17
(0:23,1.8)
21:17
(0:23,1.8)
21:17
(0:23,1.8)
20:06 You ROCK! (LY, LR, PR)
Phoebe Salvati Fr Open 10:34.4 7:24 1.43 23/84 1/7 1/7 9/13
Rebecca Mora-Aguayo Fr Open 13:18 9:18 1.43 77/84 7/7 7/7 6/7
Sophie Phinney Sr V 20:27.58 6:49 3 19/136 1/6 1/6 9/17 19:17 19:17 19:17 18:44
Runner Gr Squad Time Pace Dist Place Rank in Squad Rank in School Rank vs Comp Last Year Time
(Δ,%)
Last Race Time
(Δ,%)
Last PR
(Δ,%)
Last DPR
(Δ,%)
Imprvmts

Under Improvement, the abbreviations are:

  • LY = Beat time from the same course a year ago.
  • LR = Beat time from the most recent running of this course.
  • PR = Set a new PR on this course. A "Course PR".
  • PG = Beat personal goal.
  • SBP = Best performance of season based on position of finish relative to the field.
  • DPR = A "Distance Personal Record" - the personal best time considering distance only, not unique course characteristics. Applicable for 2, 2.48(4K), 3, and 3.1(5K) mile courses.
  • DSR = A "Distance Season Record" - same as above, but for the current season only.
  • DTW = "Displace to Win". This athlete, as the 6th or 7th runner on his/her squad, displaced scoring runners from a competitor enabling his/her team to finish ahead of that competitor.
  • TB = "Tiebreaker". As the #6 athlete on his/her squad, this athlete was the tiebreaker enabling his/her team to finish ahead of that competitor.

All columns are sortable by clicking on the column heading.

Girls Team Results

Team Rank of Finish Time
Gap
Dist Avg Pace 1st Place Pace 5th Place Pace Points Win Team Pace Last Year Time
(Δ,%)
Last Race Time
(Δ,%)
Last PR
(Δ,%)
Improvements Runners (Points)
V 1st 5 7/11 112:16
4:35
3 7:29 6:49 8:21 203 6:38 Sophie Phinney (17), Olivia Schleifer (24), Alessia Checcone (31), Eliza Williams (63), Gilly Denham (68)
Open 1st 5 7/8 57:17
1:26
1.43 8:01 7:24 8:23 182 6:43 Phoebe Salvati (19), Aria Wang (37), Lucia Filippone (39), Megan Ha (42), Eliana Longoria-Valenzuela (45)
Team Rank of Finish Time Dist Avg Pace 1st Place Pace 5th Place Pace Points Win Team Pace Last Year Time
(Δ,%)
Last Race Time
(Δ,%)
Last PR
(Δ,%)
Improvements Runners (Points)

Under Improvement, the abbreviations are:

  • LY = Beat time from the same course a year ago
  • LR = Beat time from the most recent running of the course
  • PR = Set a new PR
  • PG = Beat personal goal

All columns are sortable by clicking on the column heading.

Full Individual Race Results - Girls

Pl Name Gr School Time Pace Rank in Squad Rank in School Rank vs Comp Last Year Time
(Δ)
Last Race Time
(Δ)
Last PR
(Δ)
Imp
1 Brooke Secreto Jr Foothill Technology 18:54.86 6:18
2 Daisy Salinas Sr Immaculate Heart 19:16.36 6:25
3 Shaylee Grimm Jr San Luis Obispo 19:18.7 6:26
4 Rylan Engels Sr J Serra Catholic 19:21.52 6:27
5 Emma Mills Sr Yucca Valley 19:23.02 6:28
6 Sydney Covington So Westlake 19:24.77 6:28
7 Ashley Gonzalez Sr Westlake 19:34.61 6:32
8 Isabel Lawrence Jr Harvard-Westlake 19:42.07 6:34
9 Ru Sirota-foster Jr Westlake 19:45.12 6:35
10 Hanna Dearman-so Jr Foothill Technology 19:55.57 6:39
11 Gretche Scherrei Sr Foothill Technology 19:57.25 6:39
12 Alexi Steinmaus Sr San Luis Obispo 20:00.48 6:40
13 Julia Bloom Jr San Luis Obispo 20:01.81 6:41
14 Grace Greenelsh Jr San Luis Obispo 20:02.87 6:41
15 Vanessa Avila Sr Fillmore 20:08.32 6:43
16 Serena Stamford Fr San Luis Obispo 20:12.44 6:44
17 Violet Marko Sr Immaculate Heart 20:20.45 6:47
18 Thea Ragsdale Sr San Luis Obispo 20:25.84 6:49
19 Sophie Phinney Sr Polytechnic 20:27.58 6:49 1/6 1/6 9/17 19:17 19:17 19:17
20 Cadence Youngman So Yucca Valley 20:27.66 6:49
21 Carly Leandro Sr Foothill Technology 20:29.42 6:50
22 Julia Voss Sr San Luis Obispo 20:29.56 6:50
23 Kate Cuadrado Sr Oaks Christian 20:32.96 6:51
24 Theres Mckeagney Jr J Serra Catholic 20:33.72 6:51
25 Sara Mills Jr Yucca Valley 20:36.47 6:52
26 Laura Gulbinas Jr Immaculate Heart 20:42.63 6:54
27 Violet Emerson So San Luis Obispo 20:44.33 6:55
28 Brian Valdovinos Jr Foothill Technology 20:49.1 6:56
29 Olivia Schleifer Jr Polytechnic 20:53.98 6:58 2/6 2/6 7/17 21:17
(0:23)
21:17
(0:23)
21:17
(0:23)
You ROCK! (LY, LR, PR)
30 Coco Steel Jr San Luis Obispo 21:01.5 7:01
31 Maria Texis Jr Channel Islands 21:04.87 7:02
32 Ava Basile Fr Westlake 21:08.56 7:03
33 Alyssa Wood Fr Westlake 21:08.58 7:03
34 April Engelmeier Jr San Luis Obispo 21:09.82 7:03
35 Shaylah Alvarez Sr Carpinteria 21:11.78 7:04
36 Violet Barron So Harvard-Westlake 21:19.9 7:07
37 Kali Traversa Fr Westlake 21:25 7:08
38 Kiely West Sr Santa Ynez 21:30.57 7:10
39 Cynthia Angeles Jr Yucca Valley 21:36.56 7:12
40 Olivia Martinez Jr Channel Islands 21:37.37 7:12
41 Alessia Checcone Jr Polytechnic 21:41.33 7:14 3/6 3/6 6/14
42 Clara Aviani So Santa Barbara 21:43.31 7:14
43 Marisol Munoz Sr Channel Islands 21:43.34 7:14
44 Nayeli Torres So Santa Ynez 21:45.95 7:15
45 Jessica Farfan Sr Westlake 21:50.64 7:17
46 Brodie Rogers Fr Westlake 21:51.86 7:17
47 Kea Gildersleeve So San Luis Obispo 21:55.95 7:19
48 Dais Mctoldridge Fr Santa Barbara 21:59.15 7:20
49 Kianna Flores Jr Foothill Technology 22:00.92 7:20
50 Emma Blanding So Westlake 22:01 7:20
51 Ana Flores So Westlake 22:04.05 7:21
52 Angel Gray-reyes So Foothill Technology 22:08.29 7:23
53 Sofie Prieto So Foothill Technology 22:12.56 7:24
54 Savannah Alvarez Sr Carpinteria 22:15.92 7:25
55 Citlali Cruz Fr Westlake 22:17.99 7:26
56 Katie Chavez So Westlake 22:18.72 7:26
57 Angelica Herrera So Fillmore 22:18.85 7:26
58 Elena Everest So Santa Barbara 22:20.37 7:27
59 Evelyn Castro Jr Channel Islands 22:25.43 7:28
60 Itzel Solano Sr Oxnard 22:26.9 7:29
61 Noelle Bermudez Jr Rosary 22:27.25 7:29
62 Ellie Treichler Sr San Luis Obispo 22:28.56 7:30
63 Catrina Sada Sr San Luis Obispo 22:29.35 7:30
64 Lilah Sitkevich Jr Immaculate Heart 22:33.69 7:31
65 Chloe Schaeffer Jr Harvard-Westlake 22:34.04 7:31
66 Nico Kachikis Jr Immaculate Heart 22:38.65 7:33
67 Lauren Myers Jr Santa Ynez 22:39.37 7:33
68 Lizette Mejia Sr Rosary 22:46.13 7:35
69 Isabel Aldrete Jr Rosary 22:46.41 7:35
70 Emma Oskurus Fr Rosary 22:47.07 7:36
71 Sophie Atkins Fr Westlake 22:47.47 7:36
72 Elena Walz So Rosary 22:52.2 7:37
73 Giselle Perez Sr Fillmore 22:59.4 7:40
74 Madelein Creasey Sr Immaculate Heart 22:59.74 7:40
75 Daniella Viorato So Oxnard 23:00.93 7:40
76 Valeria Lopez So Westlake 23:01.77 7:41
77 Isabe De La Cruz Jr Fillmore 23:01.88 7:41
78 Alice Gipe Sr Santa Barbara 23:01.96 7:41
79 Maritza Rangel Jr St. Bonaventure 23:03.99 7:41
80 Natalia Grondin So San Luis Obispo 23:05.96 7:42
81 Esmeralda Casas Sr Oxnard 23:07.34 7:42
82 Aleli Luis Sr Oxnard 23:12.16 7:44
83 Elizabe Martinez So Rosary 23:13.02 7:44
84 Gracyn Manley Fr Westlake 23:14 7:45
85 Allison Dewey Sr Oaks Christian 23:22.73 7:48
86 Rachel Khlonen So Rosary 23:26.89 7:49
87 Abby Turk Sr Oaks Christian 23:27.65 7:49
88 Brooke Corona So Rosary 23:28.02 7:49
89 Maricela Lopez Jr Channel Islands 23:29.22 7:50
90 Giselle Perez Jr Oxnard 23:30.64 7:50
91 Evelyn Bermudez Sr Channel Islands 23:34.32 7:51
92 Alondra Baltazar Sr Channel Islands 23:34.4 7:51
93 Alejandra Audelo Sr Channel Islands 23:37.97 7:53
94 Gaby Amador Sr Westlake 23:48.78 7:56
95 Maria Munoz Jr Foothill Technology 23:50.59 7:57
96 Grace Miller Jr Santa Barbara 23:53.94 7:58
97 Sheila Martins So Rosary 24:09.06 8:03
98 Eliza Williams So Polytechnic 24:09.99 8:03 4/6 4/6 11/12
99 Ashley Kingsbury So Westlake 24:20.6 8:07
100 Alexandra Bravo Jr Oxnard 24:23.31 8:08
101 Jocelyne Garcia Sr Oxnard 24:28.68 8:10
102 Victori Castillo Sr Channel Islands 24:29.45 8:10
103 Justine Avalos Fr Rosary 24:32.89 8:11
104 Gabby Bautista So Westlake 24:33.11 8:11
105 Emily Alonso Sr Immaculate Heart 24:33.2 8:11
106 Trista Verne Fr Rosary 24:33.38 8:11
107 Ber Riffo Olivos Fr Westlake 24:35.05 8:12
108 Isabella Garfias Jr St. Bonaventure 24:41.02 8:14
109 Carla Rueda Sr Channel Islands 24:41.44 8:14
110 Eva Vieyra Sr Fillmore 24:50.1 8:17
111 Quinn Dinkler Sr Foothill Technology 24:52.59 8:18
112 Gilly Denham Sr Polytechnic 25:02.85 8:21 5/6 5/6 10/11
113 Briana Bautista Fr Westlake 25:04.32 8:21
114 Acacia Crouch So Foothill Technology 25:06.38 8:22
115 Alexa Hernandez Sr Oxnard 25:09.31 8:23
116 Virydiana Flores Fr Westlake 25:09.61 8:23
117 Carrie Pond So Westlake 25:23.05 8:28
118 Luisa Breen Sr Polytechnic 25:23.78 8:28 6/6 6/6 8/9
119 Luna Nienow Sr Westlake 25:25.54 8:29
120 Cayla Cataneda So Rosary 25:26.22 8:29
121 Sofia Lawson So Foothill Technology 25:27.49 8:29
122 Jenna Wilson Sr Westlake 25:43.14 8:34
123 Jade Duce Fr Westlake 25:49.79 8:37
124 Grace Fairchild Jr Rosary 25:58.75 8:40
125 Marki Evdokimoff Jr Yucca Valley 26:06.98 8:42
126 Laila Goodman So Santa Barbara 26:08.09 8:43
127 Jaya Peruvemba Sr Westlake 26:09.32 8:43
128 Jennifer Perez Jr Oxnard 26:29.2 8:50
129 Aayah Bdour Jr Oxnard 27:10.22 9:03
130 Alexis Vasquez So Oxnard 27:17.71 9:06
131 Audrey Dewey Jr Oaks Christian 27:26.64 9:09
132 Fiona Watkinson Jr Westlake 27:26.68 9:09
133 Makenna Garcia Fr Westlake 27:32.33 9:11
134 Jazmin Garcia So Oxnard 27:43.25 9:14
135 Allie Johnson Jr Westlake 28:39.35 9:33
136 Stephani Ordaz So Oxnard 28:48.17 9:36
Pl Name Gr School Time Pace Rank in Squad Rank in School Rank vs Comp Last Year Time
(Δ)
Last Race Time
(Δ)
Last PR
(Δ)
Imp

Under Improvement, the abbreviations are:

  • LY = Beat time from the same course a year ago
  • LR = Beat time from the most recent running of the course
  • PR = Set a new PR
  • PG = Beat personal goal
  • SBP = Best performance of season based on position of finish relative to the field.

All columns are sortable by clicking on the column heading.

Full Team Race Results - Girls

Group of 5: V 1st 5

Pl School
Total
Time
Pts Runr 1 Runr 2 Runr 3 Runr 4 Runr 5 Runr 6 Runr 7 Imp
1 San Luis Obispo
3-3-3-1-1
Gap: 0:54
99:36
19:55
6:38
50 Shaylee Grimm
Jr
19:19
6:26
3
Alexi Steinmaus
Sr
20:00
6:40
10
Julia Bloom
Jr
20:02
6:41
11
Grace Greenelsh
Jr
20:03
6:41
12
Serena Stamford
Fr
20:12
6:44
14
Thea Ragsdale
Sr
20:26
6:49
16
Julia Voss
Sr
20:30
6:50
20
2 Foothill Technology
1-1-1-2-2
Gap: 1:54
100:06
20:01
6:40
60 Brooke Secreto
Jr
18:55
6:18
1
Hanna Dearman-so
Jr
19:56
6:39
8
Gretche Scherrei
Sr
19:57
6:39
9
Carly Leandro
Sr
20:29
6:50
19
Brian Valdovinos
Jr
20:49
6:56
23
Kianna Flores
Jr
22:01
7:20
36
Angel Gray-reyes
So
22:08
7:23
37
3 Westlake
5-2-1-3-3
Gap: 1:44
101:02
20:12
6:44
71 Sydney Covington
So
19:25
6:28
5
Ashley Gonzalez
Sr
19:35
6:32
6
Ru Sirota-foster
Jr
19:45
6:35
7
Ava Basile
Fr
21:09
7:03
26
Alyssa Wood
Fr
21:09
7:03
27
Kali Traversa
Fr
21:25
7:08
28
Jessica Farfan
Sr
21:51
7:17
34
4 Immaculate Heart
2-4-4-5-4
Gap: 3:22
105:32
21:06
7:02
126 Daisy Salinas
Sr
19:16
6:25
2
Violet Marko
Sr
20:20
6:47
15
Laura Gulbinas
Jr
20:43
6:54
22
Lilah Sitkevich
Jr
22:34
7:31
43
Nico Kachikis
Jr
22:39
7:33
44
Madelein Creasey
Sr
23:00
7:40
50
Emily Alonso
Sr
24:33
8:11
66
5 Yucca Valley
4-5-5-4-5
Gap: 6:44
108:11
21:38
7:13
142 Emma Mills
Sr
19:23
6:28
4
Cadence Youngman
So
20:28
6:49
18
Sara Mills
Jr
20:36
6:52
21
Cynthia Angeles
Jr
21:37
7:12
29
Marki Evdokimoff
Jr
26:07
8:42
70








6 Channel Islands
8-8-7-6-6
Gap: 2:24
110:20
22:04
7:21
186 Maria Texis
Jr
21:05
7:02
25
Olivia Martinez
Jr
21:37
7:12
30
Marisol Munoz
Sr
21:43
7:14
33
Evelyn Castro
Jr
22:25
7:28
40
Maricela Lopez
Jr
23:29
7:50
58
Evelyn Bermudez
Sr
23:34
7:51
60
Alondra Baltazar
Sr
23:34
7:51
61
7 Polytechnic
7-6-6-7-7
Gap: 4:35
112:16
22:27
7:29
203 Sophie Phinney
Sr
20:28
6:49
17
Olivia Schleifer
Jr
20:54
6:58
24
Alessia Checcone
Jr
21:41
7:14
31
Eliza Williams
So
24:10
8:03
63
Gilly Denham
Sr
25:03
8:21
68
Luisa Breen
Sr
25:24
8:28
69




8 Fillmore
6-7-8-8-8
Gap: 4:42
113:19
22:40
7:33
219 Vanessa Avila
Sr
20:08
6:43
13
Angelica Herrera
So
22:19
7:26
38
Giselle Perez
Sr
22:59
7:40
49
Isabe De La Cruz
Jr
23:02
7:41
52
Eva Vieyra
Sr
24:50
8:17
67








9 Santa Barbara
9-9-9-9-9
Gap: 2:11
112:59
22:36
7:32
221 Clara Aviani
So
21:43
7:14
32
Dais Mctoldridge
Fr
21:59
7:20
35
Elena Everest
So
22:20
7:27
39
Alice Gipe
Sr
23:02
7:41
53
Grace Miller
Jr
23:54
7:58
62
Laila Goodman
So
26:08
8:43
71




10 Rosary
11-10-10-10-10
Gap: 0:25
113:39
22:44
7:35
228 Noelle Bermudez
Jr
22:27
7:29
42
Lizette Mejia
Sr
22:46
7:35
45
Isabel Aldrete
Jr
22:46
7:35
46
Emma Oskurus
Fr
22:47
7:36
47
Elena Walz
So
22:52
7:37
48
Elizabe Martinez
So
23:13
7:44
56
Rachel Khlonen
So
23:27
7:49
57
11 Oxnard
10-11-11-11-11
Gap: 1:04
115:18
23:04
7:41
260 Itzel Solano
Sr
22:27
7:29
41
Daniella Viorato
So
23:01
7:40
51
Esmeralda Casas
Sr
23:07
7:42
54
Aleli Luis
Sr
23:12
7:44
55
Giselle Perez
Jr
23:31
7:50
59
Alexandra Bravo
Jr
24:23
8:08
64
Jocelyne Garcia
Sr
24:29
8:10
65
Pl School Total
Time
Points Runr 1 Runr 2 Runr 3 Runr 4 Runr 5 Runr 6 Runr 7 Imp

Under Improvement, the abbreviations are:

  • LY = Beat time from the same course a year ago
  • LR = Beat time from the most recent running of the course
  • PR = Set a new PR
  • PG = Beat personal goal
  • If shaded in this color, this athlete broke the tie with a competitor resulting in his/her team finishing ahead of that competitor.
  • If shaded in this color, this athlete displaced a competitor's scoring runners resulting in his/her team finishing ahead of that competitor.
  • If shaded in this color, this athlete displaced a competitor's scoring runners AND broke a tie resulting in his/her team finishing ahead of that competitor.

All columns are sortable by clicking on the column heading.

Full Individual Race Results - Girls

Pl Name Gr School Time Pace Rank in Squad Rank in School Rank vs Comp Last Year Time
(Δ)
Last Race Time
(Δ)
Last PR
(Δ)
Imp
1 Cameron Murphy Fr J Serra Catholic 9:13.1 6:27
2 Sydney Paulson Fr J Serra Catholic 9:19.5 6:31
3 Victoria Leahy So Immaculate Heart 9:19.7 6:31
4 Delaney Belanger Fr J Serra Catholic 9:29.7 6:38
5 Gianna Sanchez Fr Oaks Christian 9:36.2 6:43
6 Sarah Colebrooke Fr Oaks Christian 9:36.8 6:43
7 Alianna Tapia So Fillmore 9:51.7 6:54
8 Hanna Barmettler Fr J Serra Catholic 9:55.3 6:56
9 Sophia Tang So Immaculate Heart 9:57.6 6:58
10 Addison Munroe Sr Foothill Technology 9:58.8 6:59
11 Rylee Gleich So J Serra Catholic 10:04.1 7:02
12 Jailyn Batis Fr Oxnard 10:05 7:03
13 Mikayl Erlenborn Sr Oaks Christian 10:07.8 7:05
14 Madison Bowman Fr Foothill Technology 10:08.9 7:06
15 Erin Zeile So Oaks Christian 10:12.5 7:08
16 Natasha Speiss Fr Harvard-Westlake 10:13.5 7:09
17 Kate Cooney So Carpinteria 10:14.4 7:10
18 Monse Alpizar So Carpinteria 10:14.5 7:10
19 Isabelle Newson Jr Immaculate Heart 10:21.2 7:14
20 Jaja Riley So Immaculate Heart 10:23.3 7:16
21 Kassie Mendoza Jr Foothill Technology 10:24.7 7:17
22 Mellie Wang So J Serra Catholic 10:33.7 7:23
23 Phoebe Salvati Fr Polytechnic 10:34.4 7:24 1/7 1/7 9/13
23 Jasmine Vega So Fillmore 10:34.4 7:24
25 Kami Kunes Sr Foothill Technology 10:36.4 7:25
26 Miwa Plascencia So Channel Islands 10:38.5 7:27
27 Emily Ehlers Fr Carpinteria 10:43.2 7:30
28 Delaney Scales So Channel Islands 10:44.1 7:30
29 Yahiar A Arroyo Jr Channel Islands 10:45.7 7:32
30 Kelsey Briseno So Santa Ynez 10:46.5 7:32
31 Stephanie Ruiz So Channel Islands 10:51.4 7:36
32 Ari Ogden So Harvard-Westlake 10:53 7:37
33 Mia Sanders Fr Santa Barbara 10:53.5 7:37
34 Julianna Deras Jr Immaculate Heart 10:54 7:37
35 Meredi Hernandez Jr Oxnard 10:55.2 7:38
36 Ains Peterschick Fr Santa Ynez 10:57.5 7:40
37 Alice Lee So Immaculate Heart 10:58.4 7:40
38 Ayva Poggi Fr J Serra Catholic 10:59 7:41
39 Ramona Caplan So Immaculate Heart 11:01.9 7:43
40 Sofia Monsalud Fr Santa Ynez 11:05.6 7:45
41 Sophia Montoya Fr J Serra Catholic 11:11.7 7:50
42 Belem Texis So Channel Islands 11:12.9 7:51
43 Veronica Duran Jr Channel Islands 11:14.8 7:52
44 Elissa Pyle Fr Foothill Technology 11:16.2 7:53
45 Greta Mixon So Santa Barbara 11:16.7 7:53
46 Ava Meile Jr Oaks Christian 11:16.8 7:53
47 Claudett Weiland Jr Immaculate Heart 11:19.7 7:55
48 Jordan Seaberg Fr Foothill Technology 11:20.8 7:56
49 Aria Wang Fr Polytechnic 11:22.4 7:57 2/7 2/7 12/12
50 Elizabeth Lawson Fr Foothill Technology 11:25.8 8:00
51 Lucia Filippone Jr Polytechnic 11:30.8 8:03 3/7 3/7 8/12 10:30 10:30 10:30
52 Carina Ziesk Fr Foothill Technology 11:33 8:05
53 Sophia Corral Jr Santa Barbara 11:35.2 8:06
54 Brianna Torres Fr Oxnard 11:41.6 8:11
55 Megan Ha So Polytechnic 11:49.6 8:16 4/7 4/7 6/10 12:09
(0:20)
12:09
(0:20)
12:09
(0:20)
You ROCK! (LY, LR, PR)
56 Isabel Dewey Fr Oaks Christian 11:53 8:19
57 Avery Jeanneret Sr J Serra Catholic 11:56.2 8:21
58 Juliss Contreras Jr Oxnard 11:57.4 8:22
59 Eliana Longoria-Valenzuela Fr Polytechnic 11:59.9 8:23 5/7 5/7 6/8
60 Vasili Yordanova Fr Harvard-Westlake 12:05.5 8:27
61 Linda Manzo Fr Foothill Technology 12:06.7 8:28
62 Isabel Dela Cruz So Fillmore 12:08.4 8:29
63 Sian Carlton Sr St. Bonaventure 12:09.7 8:30
64 Emma Ortiz Jr Fillmore 12:18.9 8:37
65 Jocelyn Pena So Carpinteria 12:21.9 8:39
66 Esthela Zamora Jr Oxnard 12:29.5 8:44
67 Nina Covington Jr Santa Barbara 12:33.3 8:47
68 Kimberly Cedillo So Oxnard 12:36.5 8:49
69 Noell Villasenor Fr Foothill Technology 12:38.5 8:50
70 Daisy Sanchez Fr Channel Islands 12:42.8 8:53
71 Caitlyn O'neil Fr Foothill Technology 12:51.8 9:00
72 Bianca Ramirez So Polytechnic 12:56.1 9:03 6/7 6/7 7/8 12:12 12:12 12:12
73 Samara Holloway So Immaculate Heart 13:00.6 9:06
74 Nancy Silva Jr Oxnard 13:03 9:08
75 Leslie Cervantes Sr Oxnard 13:04.2 9:08
76 Alexandr Apodaca Jr Santa Barbara 13:04.9 9:09
77 Rebecca Mora-Aguayo Fr Polytechnic 13:18 9:18 7/7 7/7 6/7
78 Briana Perez Sr Oxnard 13:34.5 9:30
79 Seren Griscavage Fr Oxnard 13:36.6 9:31
80 Ava Miller Fr Santa Barbara 13:53.8 9:43
81 Mich Covarrubias So Oxnard 15:08.3 10:35
82 Cristina Rendon Jr Oxnard 15:18.5 10:42
83 Angie Campbell Fr Santa Barbara 15:30.4 10:51
84 Yulizbeth Rizo So Oxnard 20:21.55 14:14
Pl Name Gr School Time Pace Rank in Squad Rank in School Rank vs Comp Last Year Time
(Δ)
Last Race Time
(Δ)
Last PR
(Δ)
Imp

Under Improvement, the abbreviations are:

  • LY = Beat time from the same course a year ago
  • LR = Beat time from the most recent running of the course
  • PR = Set a new PR
  • PG = Beat personal goal
  • SBP = Best performance of season based on position of finish relative to the field.

All columns are sortable by clicking on the column heading.

Full Team Race Results - Girls

Group of 5: Open 1st 5

Pl School
Total
Time
Pts Runr 1 Runr 2 Runr 3 Runr 4 Runr 5 Runr 6 Runr 7 Imp
1 J Serra Catholic
1-1-1-1-1
Gap: 0:51
48:02
9:36
6:43
24 Cameron Murphy
Fr
9:13
6:27
1
Sydney Paulson
Fr
9:20
6:31
2
Delaney Belanger
Fr
9:30
6:38
4
Hanna Barmettler
Fr
9:55
6:56
7
Rylee Gleich
So
10:04
7:02
10
Mellie Wang
So
10:34
7:23
18
Ayva Poggi
Fr
10:59
7:41
29
2 Immaculate Heart
2-2-3-3-2
Gap: 1:34
50:56
10:11
7:07
68 Victoria Leahy
So
9:20
6:31
3
Sophia Tang
So
9:58
6:58
8
Isabelle Newson
Jr
10:21
7:14
15
Jaja Riley
So
10:23
7:16
16
Julianna Deras
Jr
10:54
7:37
26
Alice Lee
So
10:58
7:40
28
Ramona Caplan
So
11:02
7:43
30
3 Oaks Christian
3-2-2-2-3
Gap: 1:41
50:50
10:10
7:07
72 Gianna Sanchez
Fr
9:36
6:43
5
Sarah Colebrooke
Fr
9:37
6:43
6
Mikayl Erlenborn
Sr
10:08
7:05
12
Erin Zeile
So
10:13
7:08
14
Ava Meile
Jr
11:17
7:53
35
Isabel Dewey
Fr
11:53
8:19
43




4 Foothill Technology
4-4-4-4-4
Gap: 1:17
52:25
10:29
7:20
92 Addison Munroe
Sr
9:59
6:59
9
Madison Bowman
Fr
10:09
7:06
13
Kassie Mendoza
Jr
10:25
7:17
17
Kami Kunes
Sr
10:36
7:25
20
Elissa Pyle
Fr
11:16
7:53
33
Jordan Seaberg
Fr
11:21
7:56
36
Elizabeth Lawson
Fr
11:26
8:00
38
5 Channel Islands
7-6-5-5-5
Gap: 0:34
54:13
10:51
7:35
121 Miwa Plascencia
So
10:39
7:27
21
Delaney Scales
So
10:44
7:30
22
Yahiar A Arroyo
Jr
10:46
7:32
23
Stephanie Ruiz
So
10:51
7:36
24
Belem Texis
So
11:13
7:51
31
Veronica Duran
Jr
11:15
7:52
32
Daisy Sanchez
Fr
12:43
8:53
49
6 Oxnard
5-5-6-6-6
Gap: 2:25
57:09
11:26
8:00
169 Jailyn Batis
Fr
10:05
7:03
11
Meredi Hernandez
Jr
10:55
7:38
27
Brianna Torres
Fr
11:42
8:11
41
Juliss Contreras
Jr
11:57
8:22
44
Esthela Zamora
Jr
12:30
8:44
46
Kimberly Cedillo
So
12:37
8:49
48
Nancy Silva
Jr
13:03
9:08
51
7 Polytechnic
6-7-7-7-7
Gap: 1:26
57:17
11:27
8:01
182 Phoebe Salvati
Fr
10:34
7:24
19
Aria Wang
Fr
11:22
7:57
37
Lucia Filippone
Jr
11:31
8:03
39
Megan Ha
So
11:50
8:16
42
Eliana Longoria-Valenzuela
Fr
12:00
8:23
45
Bianca Ramirez
So
12:56
9:03
50
Rebecca Mora-Aguayo
Fr
13:18
9:18
53
8 Santa Barbara
8-8-8-8-8
Gap: 2:11
59:24
11:53
8:18
198 Mia Sanders
Fr
10:54
7:37
25
Greta Mixon
So
11:17
7:53
34
Sophia Corral
Jr
11:35
8:06
40
Nina Covington
Jr
12:33
8:47
47
Alexandr Apodaca
Jr
13:05
9:09
52
Ava Miller
Fr
13:54
9:43
54
Angie Campbell
Fr
15:30
10:51
55
Pl School Total
Time
Points Runr 1 Runr 2 Runr 3 Runr 4 Runr 5 Runr 6 Runr 7 Imp

Under Improvement, the abbreviations are:

  • LY = Beat time from the same course a year ago
  • LR = Beat time from the most recent running of the course
  • PR = Set a new PR
  • PG = Beat personal goal
  • If shaded in this color, this athlete broke the tie with a competitor resulting in his/her team finishing ahead of that competitor.
  • If shaded in this color, this athlete displaced a competitor's scoring runners resulting in his/her team finishing ahead of that competitor.
  • If shaded in this color, this athlete displaced a competitor's scoring runners AND broke a tie resulting in his/her team finishing ahead of that competitor.

All columns are sortable by clicking on the column heading.