Davis High Results from the Sac Joaquin Subsection at Frogtown on 11/7/09

Girls Results and Stats

Switch to Boys

Girls Individual Results

Runner Gr Squad Time Pace Dist Place Rank in Squad Rank in School Rank vs Comp Last Year Time
(Δ,%)
Last Race Time
(Δ,%)
Last PR
(Δ,%)
Last DPR
(Δ,%)
Imprvmnts
Bowlus, Christine Sr V 19:34 6:31 3 4/136 1/6 1/20 4/29 20:56
(1:22,6.5)
20:56
(1:22,6.5)
20:56
(1:22,6.5)
18:56 Great Job! (LY, LR, PR)
Calhoun, Grace Fr F/S 16:19 8:09 2 58/149 13/16 13/16 1/4 14:02
Chen, Connie Sr JV 25:26 8:29 3 64/108 11/14 17/20 1/2
Clark, Sierra So F/S 14:00 7:00 2 4/149 4/16 4/16 1/12 14:53
(0:53,6.0)
Great Job! (SBP, DPR)
Darragh, Laurel Fr F/S 13:59 7:00 2 2/149 2/16 2/16 1/23 12:15
DePietro, Juliana Sr JV 23:04 7:41 3 20/108 5/14 11/20 3/10 23:47
(0:43,3.0)
23:47
(0:43,3.0)
23:47
(0:43,3.0)
21:56 Great Job! (LY, LR, PR)
Dooley, Kathy Jr JV 22:56 7:39 3 17/108 4/14 10/20 3/12 22:19
Eaton, Ellie Fr F/S 16:14 8:07 2 48/149 11/16 11/16 1/4 16:20
(0:06,0.6)
Great Job! (SBP, DPR)
Fung, Samantha Fr F/S 15:46 7:53 2 34/149 9/16 9/16 1/4 15:00 Great Job! (SBP)
Gilbertson, Anna Maria So F/S 13:55 6:58 2 1/149 1/16 1/16 1/27 13:57
(0:02,0.2)
13:57
(0:02,0.2)
13:57
(0:02,0.2)
12:40 Great Job! (LY, LR, PR, SBP)
Green, Juliana Sr V 20:15 6:45 3 16/136 2/6 2/20 4/23 20:56
(0:41,3.3)
20:56
(0:41,3.3)
20:56
(0:41,3.3)
18:19 Great Job! (LY, LR, PR)
Hart, Amanda So F/S 17:46 8:53 2 103/149 14/16 14/16 1/3 17:04 17:04 17:04 15:40
Hashimoto, Erika Jr JV 25:13 8:24 3 57/108 10/14 16/20 1/3 24:42
Hiller, Anna Sr JV 24:11 8:04 3 38/108 7/14 13/20 1/6 24:44
(0:33,2.2)
24:44
(0:33,2.2)
24:44
(0:33,2.2)
23:12 Great Job! (LY, LR, PR)
Ho, Natalie Fr F/S 14:53 7:27 2 10/149 7/16 7/16 1/6 14:44 Great Job! (SBP)
James, Lauren Fr F/S 15:59 8:00 2 41/149 10/16 10/16 1/4 16:22
(0:23,2.3)
Great Job! (SBP, DPR)
Labelle, Jocelyn Jr JV 24:17 8:06 3 39/108 8/14 14/20 1/4 23:01
Latsch, Kate So F/S 14:17 7:09 2 8/149 6/16 6/16 1/9 14:11 14:11 14:11 13:14
LeFlore, Monica Fr F/S 16:16 8:08 2 54/149 12/16 12/16 1/4 16:19
(0:03,0.3)
Great Job! (SBP, DPR)
MacDonald, Bridget Sr JV 23:25 7:48 3 26/108 6/14 12/20 2/8 24:58
(1:33,6.2)
24:58
(1:33,6.2)
24:58
(1:33,6.2)
23:48
(0:23,1.6)
Great Job! (LY, LR, PG, PR, DPR)
Mcbeth, Michelle So F/S 24:12 12:06 2 148/149 15/16 15/16 2/2
Mohtes-Chan, Leah Sr JV 25:33 8:31 3 67/108 12/14 18/20 1/1 24:59
Noble-Goodman, Aidan Fr F/S 13:59 7:00 2 3/149 3/16 3/16 1/19 12:42
Pesis, Emma Jr JV 26:11 8:44 3 78/108 13/14 19/20 1/1
Rainer, Halley Jr JV 21:54 7:18 3 9/108 2/14 7/20 3/19 24:04
(2:10,9.0)
Great Job! (DPR)
Randall, Dana Sr V 20:24 6:48 3 20/136 4/6 4/20 2/20 20:55
(0:31,2.5)
20:55
(0:31,2.5)
20:55
(0:31,2.5)
20:12 Great Job! (LY, LR, PR, DSR)
Sangervasi, Christianni Sr JV 22:38 7:33 3 13/108 3/14 9/20 3/15 21:36 Great Job! (DSR)
Savoia, Erin Jr JV 26:48 8:56 3 93/108 14/14 20/20 1/1 26:41
Schmidl, Valerie Jr JV 21:29 7:10 3 5/108 1/14 6/20 4/22 21:58
(0:29,2.2)
Great Job! (DPR)
Simon, Shauna Fr F/S 15:23 7:42 2 25/149 8/16 8/16 1/4 14:19 Great Job! (SBP)
Stebbins, Lindsay So F/S 14:16 7:08 2 7/149 5/16 5/16 1/10 14:08 14:08 14:08 13:35
Strode-Elfant, Jasmine Jr JV 25:06 8:22 3 54/108 9/14 15/20 1/4 24:47
Teaford, Hilary Sr V 21:57 7:19 3 49/136 6/6 8/20 3/14 21:14 21:14 20:46 19:15
ter Haar, Charlotte Sr V 20:22 6:47 3 18/136 3/6 3/20 2/21 20:34
(0:12,1.0)
20:34
(0:12,1.0)
20:34
(0:12,1.0)
19:35 Great Job! (LY, LR, PR)
Weeks, Joelah Fr F/S 24:13 12:06 2 149/149 16/16 16/16 2/2 14:47
Williams, Tess So V 20:42 6:54 3 24/136 5/6 5/20 2/16 21:29
(0:47,3.6)
21:29
(0:47,3.6)
21:29
(0:47,3.6)
19:51 Great Job! (LY, LR, PR)
Runner Gr Squad Time Pace Dist Place Rank in Squad Rank in School Rank vs Comp Last Year Time
(Δ,%)
Last Race Time
(Δ,%)
Last PR
(Δ,%)
Last DPR
(Δ,%)
Imprvmts

Under Improvement, the abbreviations are:

  • LY = Beat time from the same course a year ago.
  • LR = Beat time from the most recent running of this course.
  • PR = Set a new PR on this course. A "Course PR".
  • PG = Beat personal goal.
  • SBP = Best performance of season based on position of finish relative to the field.
  • DPR = A "Distance Personal Record" - the personal best time considering distance only, not unique course characteristics. Applicable for 2, 3, and 3.1 mile courses.
  • DSR = A "Distance Season Record" - same as above, but for the current season only.
  • DTW = "Displace to Win". This athlete, as the 6th or 7th runner on his/her squad, displaced scoring runners from a competitor enabling his/her team to finish ahead of that competitor.
  • TB = "Tiebreaker". As the #6 athlete on his/her squad, this athlete was the tiebreaker enabling his/her team to finish ahead of that competitor.

All columns are sortable by clicking on the column heading.

Girls Team Results

Team Rank of Finish Time
Gap
Dist Avg Pace 1st Place Pace 5th Place Pace Points Win Team Pace Last Year Time
(Δ,%)
Last Race Time
(Δ,%)
Last PR
(Δ,%)
Improvements Runners (Points)
V 1st 5 2/16 101:17
1:08
3 6:45 6:31 6:54 73 6:40 105:04
(3:47,3.6)
105:04
(3:47,3.6)
99:18 Your Team ROCKS! (LY, LR) Christine Bowlus (4), Juliana Green (14), Charlotte ter Haar (16), Dana Randall (18), Tess Williams (21)
JV 1st 5 3/10 112:01
1:35
3 7:28 7:10 7:41 54 7:13 105:14 105:14 105:14 Valerie Schmidl (4), Halley Rainer (8), Christianni Sangervasi (11), Kathy Dooley (14), Juliana DePietro (17)
JV 2nd 5 1/3 122:12
1:48
3 8:09 7:48 8:24 18 8:09 122:18
(0:06,0.1)
122:18
(0:06,0.1)
111:00 Your Team ROCKS! (LY, LR) Bridget MacDonald (1), Anna Hiller (2), Jocelyn Labelle (3), Jasmine Strode-Elfant (5), Erika Hashimoto (7)
F/S 1st 5 1/10 70:09
0:21
2 7:01 6:58 7:08 16 7:01 70:25
(0:16,0.4)
70:25
(0:16,0.4)
70:25
(0:16,0.4%)
Your Team ROCKS! (LY, LR, PR) Anna Maria Gilbertson (1), Laurel Darragh (2), Aidan Noble-Goodman (3), Sierra Clark (4), Lindsay Stebbins (6)
F/S 2nd 5 1/4 76:18
1:42
2 7:38 7:09 8:00 15 7:38 76:12 76:12 76:12 Kate Latsch (1), Natalie Ho (2), Shauna Simon (3), Samantha Fung (4), Lauren James (5)
F/S 3rd 5 1/2 90:47
7:58
2 9:05 8:07 12:06 24 8:56 84:17 84:17 84:17 Ellie Eaton (1), Monica LeFlore (2), Grace Calhoun (3), Amanda Hart (6), Michelle Mcbeth (12)
Team Rank of Finish Time Dist Avg Pace 1st Place Pace 5th Place Pace Points Win Team Pace Last Year Time
(Δ,%)
Last Race Time
(Δ,%)
Last PR
(Δ,%)
Improvements Runners (Points)

Under Improvement, the abbreviations are:

  • LY = Beat time from the same course a year ago
  • LR = Beat time from the most recent running of the course
  • PR = Set a new PR
  • PG = Beat personal goal

All columns are sortable by clicking on the column heading.

Full Individual Race Results - Girls

Pl Name Gr School Time Pace Rank in Squad Rank in School Rank vs Comp Last Year Time
(Δ)
Last Race Time
(Δ)
Last PR
(Δ)
Imp
1 Breanna Lewis Sr SHELDON 19:00 6:20
2 Rachel Van Nes Sr MODESTO 19:14 6:25
3 Maryssa Mcduffy Fr GRACE DAVIS 19:24 6:28
4 Christine Bowlus Sr Davis High 19:34 6:31 1/6 1/20 4/29 20:56
(1:22)
20:56
(1:22)
20:56
(1:22)
Great Job! (LY, LR, PR)
5 Claire Miller Fr NAPA 19:36 6:32
6 Holly Rankin Sr TOKAY 19:53 6:38
7 Cassidy Daley Fr LODI 19:56 6:39
8 Lizzy Lehn So MODESTO 19:59 6:40
9 Hayley Scott Sr OAK RIDGE 19:59 6:40
10 Leeann Hold So OAK RIDGE 19:59 6:40
11 Brittney Putman Jr OAK RIDGE 20:00 6:40
12 Maxine Goyette So OAK RIDGE 20:00 6:40
13 Jacqueline Mansoor Jr OAK RIDGE 20:00 6:40
14 Samantha Ralstin Jr OAK RIDGE 20:04 6:41
15 Haley Kroll So TOKAY 20:04 6:41
16 Juliana Green Sr Davis High 20:15 6:45 2/6 2/20 4/23 20:56
(0:41)
20:56
(0:41)
20:56
(0:41)
Great Job! (LY, LR, PR)
17 Tici Joven So ENOCHS 20:21 6:47
18 Charlotte ter Haar Sr Davis High 20:22 6:47 3/6 3/20 2/21 20:34
(0:12)
20:34
(0:12)
20:34
(0:12)
Great Job! (LY, LR, PR)
19 Jessica Boutte So NEVADA UNION 20:23 6:48
20 Dana Randall Sr Davis High 20:24 6:48 4/6 4/20 2/20 20:55
(0:31)
20:55
(0:31)
20:55
(0:31)
Great Job! (LY, LR, PR)
21 Teresa Mallory Jr GOLDEN VALLEY 20:31 6:50
22 Dallas Campell Sr GRACE DAVIS 20:37 6:52
23 Sydney Olagaray So LODI 20:41 6:54
24 Tess Williams So Davis High 20:42 6:54 5/6 5/20 2/16 21:29
(0:47)
21:29
(0:47)
21:29
(0:47)
Great Job! (LY, LR, PR)
25 Holli Arrieta So OAK RIDGE 20:43 6:54
26 Jillian Brown Fr MCCLATCHY 20:44 6:55
27 Sara Marshall Jr NEVADA UNION 20:46 6:55
28 Leah Mccann Jr NAPA 20:47 6:56
29 Diana Torres So SHELDON 20:47 6:56
30 Oksana Petrechko Sr MODESTO 20:49 6:56
31 Ashley Augustus Fr NAPA 20:54 6:58
32 Shyla Hansen Fr MCCLATCHY 21:10 7:03
33 Angie Martinez Jr LINCOLN (S) 21:15 7:05
34 Caitlin Devlin Jr MONTEREY TRAIL 21:19 7:06
35 Sydney Smith Fr GRACE DAVIS 21:21 7:07
36 Faith Makau Fr ENOCHS 21:26 7:09
37 Brenley Noori Jr LODI 21:27 7:09
38 Erika Kelsh Sr RODRIGUEZ 21:30 7:10
39 Xochitl Mellor Jr LODI 21:31 7:10
40 Katie Westerterp So LODI 21:32 7:11
41 Kaitlyn Davis Fr LINCOLN (S) 21:36 7:12
42 Miranda Combs. Sr GRACE DAVIS 21:38 7:13
43 Peggy Mcbride-hensle Jr NEVADA UNION 21:44 7:15
44 Margot Haswell Sr LODI 21:45 7:15
45 Christine Weir Sr NEVADA UNION 21:46 7:15
46 Sierra Morgan Jr MCCLATCHY 21:51 7:17
47 Carla Taylor Jr LODI 21:53 7:18
48 Madison Gritsch Jr LODI 21:54 7:18
49 Hilary Teaford Sr Davis High 21:57 7:19 6/6 8/20 3/14 21:14 21:14 20:46
50 Irene Padilla Jr RODRIGUEZ 21:58 7:19
51 Jasmin Khoe Fr MCCLATCHY 22:02 7:21
52 Anna Riley Fr MCCLATCHY 22:05 7:22
53 Ruegg Lara Fr NAPA 22:12 7:24
54 Mariah Wilkins Sr ENOCHS 22:14 7:25
55 Mackie Donaldson Jr NAPA 22:14 7:25
56 Hailey Hinkle So ENOCHS 22:16 7:25
57 Brittany Barbone Jr SHELDON 22:18 7:26
58 Emma Vannes Fr MODESTO 22:19 7:26
59 Katelyn Mcgee Jr NEVADA UNION 22:25 7:28
60 Mandy Salgado So SHELDON 22:27 7:29
61 Kelsey Swan So NAPA 22:29 7:30
62 Laura Hartz So GRACE DAVIS 22:30 7:30
63 Brittany Welence Sr SHELDON 22:31 7:30
64 Alisa Pennick Jr TURLOCK 22:34 7:31
65 Laura Sitter Jr NAPA 22:36 7:32
66 Taylor Doo Sr TURLOCK 22:39 7:33
67 Jazlynn Satkamp Fr ENOCHS 22:41 7:34
68 Giovanna Castro Jr FRANKLIN (EG) 22:47 7:36
69 Geet Athual So GRACE DAVIS 22:48 7:36
70 Shelby Jones Jr LINCOLN (S) 22:49 7:36
71 Melisha Singh So MODESTO 22:50 7:37
72 Marissa Ontiveros Jr DOWNEY 22:50 7:37
73 Kristine Giordano So SHELDON 22:52 7:37
74 Haley Bennion Sr RODRIGUEZ 22:54 7:38
75 Keikei Johnson So MCCLATCHY 22:56 7:39
76 Regina Story Jr LINCOLN (S) 22:58 7:39
77 Hope Davis So DOWNEY 23:01 7:40
78 Lisa Haas Jr GRACE DAVIS 23:04 7:41
79 Maria Perez So MODESTO 23:09 7:43
80 Channing Wilson Jr TURLOCK 23:09 7:43
81 Leann Castle Jr FRANKLIN (EG) 23:11 7:44
82 Molly Baird Jr NAPA 23:13 7:44
83 Annie Creasey Jr NEVADA UNION 23:17 7:46
84 Laura Laubacher Sr MODESTO 23:18 7:46
85 Alithza Lopez Jr JOHANSEN 23:20 7:47
86 Christina Deleon Jr RODRIGUEZ 23:21 7:47
87 Angie Peckman Fr MCCLATCHY 23:27 7:49
88 Taylor Marino Sr LINCOLN (S) 23:30 7:50
89 Grace Matteson Sr RODRIGUEZ 23:31 7:50
90 Natalia Hernandez Jr FRANKLIN (S) 23:32 7:51
91 Michelle Roberts Jr RODRIGUEZ 23:32 7:51
92 Sarah James Sr TURLOCK 23:38 7:53
93 Stephanie Kinser So FRANKLIN (EG) 23:40 7:53
94 Katie Coyle Jr FRANKLIN (EG) 23:45 7:55
95 Stacy Miller Jr PLEASANT GROVE 23:46 7:55
96 Elyssa Carrillo So LOS BANOS 24:03 8:01
97 Stephanie Fisher Sr TRACY 24:09 8:03
98 Erica Mann Jr JOHANSEN 24:13 8:04
99 Ariel Cisneros Sr DOWNEY 24:14 8:05
100 Taraisa Keeton Sr RODRIGUEZ 24:23 8:08
101 Samantha Hanchey Sr TOKAY 24:27 8:09
102 Trinity Furman Jr VINTAGE 24:28 8:09
103 Hilary Yu Jr FRANKLIN (EG) 24:33 8:11
104 Sasha Damon Jr JOHANSEN 24:40 8:13
105 Esmeralda Jimenez Sr CHAVEZ 24:42 8:14
106 Allison Noble Jr MERRILL WEST 24:42 8:14
107 Dale Dong So LINCOLN (S) 24:48 8:16
108 Lauren Gomez Sr KENNEDY 25:07 8:22
109 Sandra Hernandez Jr FRANKLIN (S) 25:07 8:22
110 Amanda Garcia Jr TURLOCK 25:07 8:22
111 Chloe Chhuop Sr CHAVEZ 25:24 8:28
112 Cindy Ma Jr FRANKLIN (EG) 25:26 8:29
113 Karla Segura Jr FRANKLIN (S) 25:50 8:37
114 Kenia Gonzalez Sr TURLOCK 25:56 8:39
115 Monica Flores Jr DOWNEY 26:02 8:41
116 Ashley Hunter Sr MERRILL WEST 26:13 8:44
117 Christine Quan Jr PLEASANT GROVE 26:31 8:50
118 Gabriela Garcia So JOHANSEN 26:47 8:56
119 Chantal Portillo So MERRILL WEST 26:48 8:56
120 Kiran Khan Jr MCNAIR 26:49 8:56
121 Niki Niknia Sr FRANKLIN (EG) 26:54 8:58
122 Daisy Baltazar Jr TOKAY 26:57 8:59
123 Victoria Morales Sr LINCOLN (S) 26:59 9:00
124 Silvia Martinez Jr FRANKLIN (S) 27:03 9:01
125 Julie Aldag Jr PLEASANT GROVE 27:31 9:10
126 Briana Hutchins So HIRAM JOHNSON 28:10 9:23
127 Kailin Messer Jr LINCOLN (S) 28:11 9:24
128 Angelique Carlon Sr MCNAIR 28:13 9:24
129 Araceli Garcia Sr CHAVEZ 28:18 9:26
130 Kathleen Madden Jr VINTAGE 28:33 9:31
131 Shandie Snyder Jr PLEASANT GROVE 28:36 9:32
132 Taylor Balonon Jr PLEASANT GROVE 28:45 9:35
133 Laura Neff Jr FRANKLIN (EG) 28:51 9:37
134 Vienna Zembrano Jr DOWNEY 28:53 9:38
135 Sharon Luong Sr CHAVEZ 28:56 9:39
136 Megan Serpa Jr DOWNEY 29:03 9:41
Pl Name Gr School Time Pace Rank in Squad Rank in School Rank vs Comp Last Year Time
(Δ)
Last Race Time
(Δ)
Last PR
(Δ)
Imp

Under Improvement, the abbreviations are:

  • LY = Beat time from the same course a year ago
  • LR = Beat time from the most recent running of the course
  • PR = Set a new PR
  • PG = Beat personal goal
  • SBP = Best performance of season based on position of finish relative to the field.

All columns are sortable by clicking on the column heading.

Full Team Race Results - Girls

Group of 5: V 1st 5

Pl School
Total
Time
Pts Runr 1 Runr 2 Runr 3 Runr 4 Runr 5 Runr 6 Runr 7 Imp
1 OAK RIDGE
7-2-1-1-1
Gap: 0:01
99:58
20:00
6:40
50 Hayley Scott
Sr
19:59
6:40
8
Leeann Hold
So
19:59
6:40
9
Brittney Putman
Jr
20:00
6:40
10
Maxine Goyette
So
20:00
6:40
11
Jacqueline Mansoor
Jr
20:00
6:40
12
Samantha Ralstin
Jr
20:04
6:41
13
Holli Arrieta
So
20:43
6:54
22
2 Davis High
4-3-2-2-2
Gap: 1:08
101:17
20:15
6:45
73 Christine Bowlus
Sr
19:34
6:31
4
Juliana Green
Sr
20:15
6:45
14
Charlotte ter Haar
Sr
20:22
6:47
16
Dana Randall
Sr
20:24
6:48
18
Tess Williams
So
20:42
6:54
21
Hilary Teaford
Sr
21:57
7:19
44




Your Team ROCKS! (LY, LR)
3 LODI
6-5-6-5-3
Gap: 1:36
105:07
21:01
7:00
130 Cassidy Daley
Fr
19:56
6:39
6
Sydney Olagaray
So
20:41
6:54
20
Brenley Noori
Jr
21:27
7:09
33
Xochitl Mellor
Jr
21:31
7:10
35
Katie Westerterp
So
21:32
7:11
36
Margot Haswell
Sr
21:45
7:15
40
Carla Taylor
Jr
21:53
7:18
43
4 GRACE DAVIS
3-4-4-4-4
Gap: 3:06
105:30
21:06
7:02
148 Maryssa Mcduffy
Fr
19:24
6:28
3
Dallas Campell
Sr
20:37
6:52
19
Sydney Smith
Fr
21:21
7:07
31
Miranda Combs.
Sr
21:38
7:13
38
Laura Hartz
So
22:30
7:30
57
Geet Athual
So
22:48
7:36
64
Lisa Haas
Jr
23:04
7:41
73
5 MODESTO
2-1-3-3-5
Gap: 3:36
105:11
21:02
7:01
155 Rachel Van Nes
Sr
19:14
6:25
2
Lizzy Lehn
So
19:59
6:40
7
Oksana Petrechko
Sr
20:49
6:56
27
Emma Vannes
Fr
22:19
7:26
53
Melisha Singh
So
22:50
7:37
66
Maria Perez
So
23:09
7:43
74
Laura Laubacher
Sr
23:18
7:46
78
6 NAPA
5-7-5-6-6
Gap: 2:38
105:43
21:09
7:03
156 Claire Miller
Fr
19:36
6:32
5
Leah Mccann
Jr
20:47
6:56
25
Ashley Augustus
Fr
20:54
6:58
28
Ruegg Lara
Fr
22:12
7:24
48
Mackie Donaldson
Jr
22:14
7:25
50
Kelsey Swan
So
22:29
7:30
56
Laura Sitter
Jr
22:36
7:32
60
7 NEVADA UNION
9-8-8-7-7
Gap: 2:02
107:04
21:25
7:08
175 Jessica Boutte
So
20:23
6:48
17
Sara Marshall
Jr
20:46
6:55
24
Peggy Mcbride-hensle
Jr
21:44
7:15
39
Christine Weir
Sr
21:46
7:15
41
Katelyn Mcgee
Jr
22:25
7:28
54
Annie Creasey
Jr
23:17
7:46
77




8 MCCLATCHY
10-10-9-9-8
Gap: 1:21
107:52
21:34
7:11
187 Jillian Brown
Fr
20:44
6:55
23
Shyla Hansen
Fr
21:10
7:03
29
Sierra Morgan
Jr
21:51
7:17
42
Jasmin Khoe
Fr
22:02
7:21
46
Anna Riley
Fr
22:05
7:22
47
Keikei Johnson
So
22:56
7:39
70
Angie Peckman
Fr
23:27
7:49
80
9 SHELDON
1-6-7-8-9
Gap: 3:31
107:03
21:25
7:08
192 Breanna Lewis
Sr
19:00
6:20
1
Diana Torres
So
20:47
6:56
26
Brittany Barbone
Jr
22:18
7:26
52
Mandy Salgado
So
22:27
7:29
55
Brittany Welence
Sr
22:31
7:30
58
Kristine Giordano
So
22:52
7:37
68




10 ENOCHS
8-9-10-10-10
Gap: 2:20
108:58
21:48
7:16
209 Tici Joven
So
20:21
6:47
15
Faith Makau
Fr
21:26
7:09
32
Mariah Wilkins
Sr
22:14
7:25
49
Hailey Hinkle
So
22:16
7:25
51
Jazlynn Satkamp
Fr
22:41
7:34
62








11 LINCOLN (S)
11-11-11-11-11
Gap: 2:15
112:08
22:26
7:29
284 Angie Martinez
Jr
21:15
7:05
30
Kaitlyn Davis
Fr
21:36
7:12
37
Shelby Jones
Jr
22:49
7:36
65
Regina Story
Jr
22:58
7:39
71
Taylor Marino
Sr
23:30
7:50
81
Dale Dong
So
24:48
8:16
91
Victoria Morales
Sr
26:59
9:00
98
12 RODRIGUEZ
12-12-12-12-12
Gap: 2:01
113:14
22:39
7:33
309 Erika Kelsh
Sr
21:30
7:10
34
Irene Padilla
Jr
21:58
7:19
45
Haley Bennion
Sr
22:54
7:38
69
Christina Deleon
Jr
23:21
7:47
79
Grace Matteson
Sr
23:31
7:50
82
Michelle Roberts
Jr
23:32
7:51
83
Taraisa Keeton
Sr
24:23
8:08
89
13 TURLOCK
13-13-13-13-13
Gap: 2:33
117:07
23:25
7:48
371 Alisa Pennick
Jr
22:34
7:31
59
Taylor Doo
Sr
22:39
7:33
61
Channing Wilson
Jr
23:09
7:43
75
Sarah James
Sr
23:38
7:53
84
Amanda Garcia
Jr
25:07
8:22
92
Kenia Gonzalez
Sr
25:56
8:39
94




14 FRANKLIN (EG)
14-14-14-14-14
Gap: 1:46
117:56
23:35
7:52
400 Giovanna Castro
Jr
22:47
7:36
63
Leann Castle
Jr
23:11
7:44
76
Stephanie Kinser
So
23:40
7:53
85
Katie Coyle
Jr
23:45
7:55
86
Hilary Yu
Jr
24:33
8:11
90
Cindy Ma
Jr
25:26
8:29
93
Niki Niknia
Sr
26:54
8:58
97
15 DOWNEY
15-14-15-15-15
Gap: 6:03
125:00
25:00
8:20
424 Marissa Ontiveros
Jr
22:50
7:37
67
Hope Davis
So
23:01
7:40
72
Ariel Cisneros
Sr
24:14
8:05
88
Monica Flores
Jr
26:02
8:41
95
Vienna Zembrano
Jr
28:53
9:38
102
Megan Serpa
Jr
29:03
9:41
103




16 PLEASANT GROVE
16-16-16-16-16
Gap: 4:59
135:09
27:02
9:01
483 Stacy Miller
Jr
23:46
7:55
87
Christine Quan
Jr
26:31
8:50
96
Julie Aldag
Jr
27:31
9:10
99
Shandie Snyder
Jr
28:36
9:32
100
Taylor Balonon
Jr
28:45
9:35
101








Pl School Total
Time
Points Runr 1 Runr 2 Runr 3 Runr 4 Runr 5 Runr 6 Runr 7 Imp

Under Improvement, the abbreviations are:

  • LY = Beat time from the same course a year ago
  • LR = Beat time from the most recent running of the course
  • PR = Set a new PR
  • PG = Beat personal goal
  • If shaded in this color, this athlete broke the tie with a competitor resulting in his/her team finishing ahead of that competitor.
  • If shaded in this color, this athlete displaced a competitor's scoring runners resulting in his/her team finishing ahead of that competitor.
  • If shaded in this color, this athlete displaced a competitor's scoring runners AND broke a tie resulting in his/her team finishing ahead of that competitor.

All columns are sortable by clicking on the column heading.

Full Individual Race Results - Girls

Pl Name Gr School Time Pace Rank in Squad Rank in School Rank vs Comp Last Year Time
(Δ)
Last Race Time
(Δ)
Last PR
(Δ)
Imp
1 Erin Matranga Jr ST FRANCIS 19:51 6:37
2 Brooke O'brien Fr WOODCREEK 21:09 7:03
3 Abby Walker So OAK RIDGE 21:11 7:04
4 Kaileen Palmero Jr OAK RIDGE 21:12 7:04
5 Valerie Schmidl Jr Davis High 21:29 7:10 1/14 6/20 4/22
6 Shani Burton Jr OAK RIDGE 21:32 7:11
7 Shelby Vollmer Jr ST FRANCIS 21:33 7:11
8 Kaley Silva Jr OAK RIDGE 21:52 7:17
9 Halley Rainer Jr Davis High 21:54 7:18 2/14 7/20 3/19
10 Moriah Haworth Sr ST FRANCIS 22:13 7:24
11 Kayce Tynan So ROCKLIN 22:18 7:26
12 Maren Cosens Jr OAK RIDGE 22:34 7:31
13 Christianni Sangervasi Sr Davis High 22:38 7:33 3/14 9/20 3/15
14 Jordan Bradford Fr WOODCREEK 22:47 7:36
15 Paige Klugherz Jr ST FRANCIS 22:51 7:37
16 Ella Winje Jr ST FRANCIS 22:55 7:38
17 Kathy Dooley Jr Davis High 22:56 7:39 4/14 10/20 3/12
18 Essy Ruiz Jr VACAVILLE 22:59 7:40
19 Yuliana Landeros So SHELDON 23:00 7:40
20 Juliana DePietro Sr Davis High 23:04 7:41 5/14 11/20 3/10 23:47
(0:43)
23:47
(0:43)
23:47
(0:43)
Great Job! (LY, LR, PR)
21 Nicole Tirado Jr MODESTO 23:09 7:43
22 Jennae Steinmiller Jr DEL CAMPO 23:19 7:46
23 Inna Lane Sr OAK RIDGE 23:19 7:46
24 Anina Lawrence Jr NEVADA UNION 23:20 7:47
25 Natalie Orr Jr NEVADA UNION 23:21 7:47
26 Bridget MacDonald Sr Davis High 23:25 7:48 6/14 12/20 2/8 24:58
(1:33)
24:58
(1:33)
24:58
(1:33)
Great Job! (LY, LR, PR)
27 Kristen Kemp Sr VACAVILLE 23:29 7:50
28 Haydee Dominguez Sr SHELDON 23:44 7:55
29 Heather Yang Fr SHELDON 23:46 7:55
30 Allie Bell Jr DEL CAMPO 23:51 7:57
31 Yadira Ponce Jr SHELDON 23:51 7:57
32 Alexis Heredia Sr MODESTO 23:56 7:59
33 Cecilie Larsen Sr NEVADA UNION 23:58 7:59
34 La Rue Taufer Jr LODI 23:59 8:00
35 Lauren Flores Jr ST FRANCIS 24:01 8:00
36 Oksana Dlugan So DEL CAMPO 24:05 8:02
37 Jacki Mitchell Fr SHELDON 24:05 8:02
38 Anna Hiller Sr Davis High 24:11 8:04 7/14 13/20 1/6 24:44
(0:33)
24:44
(0:33)
24:44
(0:33)
Great Job! (LY, LR, PR)
39 Jocelyn Labelle Jr Davis High 24:17 8:06 8/14 14/20 1/4
40 Katherine Schuessler Jr NEVADA UNION 24:19 8:06
41 Mara Havard Jr NEVADA UNION 24:20 8:07
42 Devon Kelley Sr NEVADA UNION 24:22 8:07
43 Brittany Burrows Jr PONDEROSA 24:28 8:09
44 Gracie Sanchez So SHELDON 24:33 8:11
45 Eileen Tracy So DEL CAMPO 24:43 8:14
46 Meghan Ennis Jr DEL CAMPO 24:50 8:17
47 Marissa Goodman Sr MODESTO 24:54 8:18
48 Caroline Kealy Sr VACAVILLE 24:56 8:19
49 Hellen Ogeto Jr MONTEREY TRAIL 25:03 8:21
50 Monica Gomez Jr LODI 25:04 8:21
51 Aly Whittaker Sr LODI 25:05 8:22
52 Valorie Smart Sr VACAVILLE 25:05 8:22
53 Aysia Power Jr VACAVILLE 25:05 8:22
54 Jasmine Strode-Elfant Jr Davis High 25:06 8:22 9/14 15/20 1/4
55 Antonia Silveira Sr VACAVILLE 25:08 8:23
56 Christina Tuttle Jr PONDEROSA 25:09 8:23
57 Erika Hashimoto Jr Davis High 25:13 8:24 10/14 16/20 1/3
58 Imelda Bobadilya Jr STAGG 25:16 8:25
59 Stephanie Marshall Jr VACAVILLE 25:19 8:26
60 Alie O'connell Sr VACAVILLE 25:21 8:27
61 Sarinna Sao Jr STAGG 25:21 8:27
62 Susan Duron Jr MODESTO 25:26 8:29
63 Angie Dininni Sr ST FRANCIS 25:26 8:29
64 Connie Chen Sr Davis High 25:26 8:29 11/14 17/20 1/2
65 Marcia Leon Jr SHELDON 25:29 8:30
66 Allison Taylor Sr SHELDON 25:30 8:30
67 Leah Mohtes-Chan Sr Davis High 25:33 8:31 12/14 18/20 1/1
68 Carlie Ott Jr NAPA 25:50 8:37
69 Marie Panchesson Sr NAPA 25:50 8:37
70 Angelene Shewfelt Jr MODESTO 25:53 8:38
71 Luis Del Bosque Sr STAGG 25:53 8:38
72 Karen Gallardo Jr VACAVILLE 25:54 8:38
73 Bre Herrick Sr LODI 25:56 8:39
74 Aubrey Lawrence So PONDEROSA 25:56 8:39
75 Danielle Huddlestun Jr ROCKLIN 26:00 8:40
76 Carly Getz Sr ROCKLIN 26:03 8:41
77 Lauren Burns Sr ST FRANCIS 26:04 8:41
78 Emma Pesis Jr Davis High 26:11 8:44 13/14 19/20 1/1
79 Danica Mariani Jr ENOCHS 26:13 8:44
80 Natalie Garcia Sr VACAVILLE 26:15 8:45
81 Faith Grouchau Jr GRACE DAVIS 26:18 8:46
82 Summer Schlgeter Jr LODI 26:20 8:47
83 Taylor Shell Jr ROCKLIN 26:20 8:47
84 Rebecca Turner Sr LODI 26:22 8:47
85 Justina Burns Jr ST FRANCIS 26:23 8:48
86 Safari Slaughter Jr LUTHER BURBANK 26:25 8:48
87 Megan Arnez Sr SHELDON 26:26 8:49
88 Amanda Hesterman Jr VACAVILLE 26:28 8:49
89 Lisa Tran Jr LUTHER BURBANK 26:32 8:51
90 Heidi Bennion Jr RODRIGUEZ 26:46 8:55
91 Rebecca Flores Jr RODRIGUEZ 26:47 8:56
92 Emily Sterner Jr GRACE DAVIS 26:48 8:56
93 Erin Savoia Jr Davis High 26:48 8:56 14/14 20/20 1/1
94 Kelci Haueter So GRACE DAVIS 26:48 8:56
95 Lieran Palmer Sr PONDEROSA 26:50 8:57
96 Isomar Escobar Sr MODESTO 26:52 8:57
97 Alejandra Segoviana Jr STAGG 27:03 9:01
98 Yuliya Tsetkova Jr ATWATER 27:03 9:01
99 Diana Martinez Jr ATWATER 27:27 9:09
100 Bao Yang Jr MODESTO 27:34 9:11
101 Linda Macias Jr RODRIGUEZ 28:35 9:32
102 Zurlia Gonzalez Jr ROSEMONT 28:35 9:32
103 Michelle Mueller Jr OAKMONT 28:59 9:40
104 Elizabeth Melendez Sr MONTEREY TRAIL 29:20 9:47
105 Erina Walrath Sr PONDEROSA 29:35 9:52
106 Laurissa Clark Sr NEVADA UNION 29:38 9:53
107 Isra Uz-zaman Sr SHELDON 29:59 10:00
108 Alyssa Castro Jr ATWATER 30:25 10:08
Pl Name Gr School Time Pace Rank in Squad Rank in School Rank vs Comp Last Year Time
(Δ)
Last Race Time
(Δ)
Last PR
(Δ)
Imp

Under Improvement, the abbreviations are:

  • LY = Beat time from the same course a year ago
  • LR = Beat time from the most recent running of the course
  • PR = Set a new PR
  • PG = Beat personal goal
  • SBP = Best performance of season based on position of finish relative to the field.

All columns are sortable by clicking on the column heading.

Full Team Race Results - Girls

Group of 5: JV 1st 5

Pl School
Total
Time
Pts Runr 1 Runr 2 Runr 3 Runr 4 Runr 5 Runr 6 Runr 7 Imp
1 OAK RIDGE
2-1-1-1-1
Gap: 1:23
108:21
21:40
7:13
27 Abby Walker
So
21:11
7:04
2
Kaileen Palmero
Jr
21:12
7:04
3
Shani Burton
Jr
21:32
7:11
5
Kaley Silva
Jr
21:52
7:17
7
Maren Cosens
Jr
22:34
7:31
10
Inna Lane
Sr
23:19
7:46
20




2 ST FRANCIS
1-2-2-2-2
Gap: 3:04
109:23
21:53
7:18
41 Erin Matranga
Jr
19:51
6:37
1
Shelby Vollmer
Jr
21:33
7:11
6
Moriah Haworth
Sr
22:13
7:24
9
Paige Klugherz
Jr
22:51
7:37
12
Ella Winje
Jr
22:55
7:38
13
Lauren Flores
Jr
24:01
8:00
32
Angie Dininni
Sr
25:26
8:29
53
3 Davis High
3-3-3-3-3
Gap: 1:35
112:01
22:24
7:28
54 Valerie Schmidl
Jr
21:29
7:10
4
Halley Rainer
Jr
21:54
7:18
8
Christianni Sangervasi
Sr
22:38
7:33
11
Kathy Dooley
Jr
22:56
7:39
14
Juliana DePietro
Sr
23:04
7:41
17
Bridget MacDonald
Sr
23:25
7:48
23
Anna Hiller
Sr
24:11
8:04
35
4 SHELDON
5-5-4-4-4
Gap: 1:05
118:26
23:41
7:54
129 Yuliana Landeros
So
23:00
7:40
16
Haydee Dominguez
Sr
23:44
7:55
25
Heather Yang
Fr
23:46
7:55
26
Yadira Ponce
Jr
23:51
7:57
28
Jacki Mitchell
Fr
24:05
8:02
34
Gracie Sanchez
So
24:33
8:11
40
Marcia Leon
Jr
25:29
8:30
54
5 NEVADA UNION
8-6-5-5-5
Gap: 1:00
119:18
23:52
7:57
146 Anina Lawrence
Jr
23:20
7:47
21
Natalie Orr
Jr
23:21
7:47
22
Cecilie Larsen
Sr
23:58
7:59
30
Katherine Schuessler
Jr
24:19
8:06
36
Mara Havard
Jr
24:20
8:07
37
Devon Kelley
Sr
24:22
8:07
38
Laurissa Clark
Sr
29:38
9:53
64
6 DEL CAMPO
7-7-6-6-6
Gap: 1:31
120:48
24:10
8:03
162 Jennae Steinmiller
Jr
23:19
7:46
19
Allie Bell
Jr
23:51
7:57
27
Oksana Dlugan
So
24:05
8:02
33
Eileen Tracy
So
24:43
8:14
41
Meghan Ennis
Jr
24:50
8:17
42








7 VACAVILLE
4-4-7-7-7
Gap: 2:06
121:34
24:19
8:06
178 Essy Ruiz
Jr
22:59
7:40
15
Kristen Kemp
Sr
23:29
7:50
24
Caroline Kealy
Sr
24:56
8:19
44
Valorie Smart
Sr
25:05
8:22
47
Aysia Power
Jr
25:05
8:22
48
Antonia Silveira
Sr
25:08
8:23
49
Stephanie Marshall
Jr
25:19
8:26
51
8 MODESTO
6-8-8-8-8
Gap: 2:44
123:18
24:40
8:13
197 Nicole Tirado
Jr
23:09
7:43
18
Alexis Heredia
Sr
23:56
7:59
29
Marissa Goodman
Sr
24:54
8:18
43
Susan Duron
Jr
25:26
8:29
52
Angelene Shewfelt
Jr
25:53
8:38
55
Isomar Escobar
Sr
26:52
8:57
61
Bao Yang
Jr
27:34
9:11
62
9 LODI
9-9-9-9-9
Gap: 2:21
126:24
25:17
8:26
236 La Rue Taufer
Jr
23:59
8:00
31
Monica Gomez
Jr
25:04
8:21
45
Aly Whittaker
Sr
25:05
8:22
46
Bre Herrick
Sr
25:56
8:39
56
Summer Schlgeter
Jr
26:20
8:47
58
Rebecca Turner
Sr
26:22
8:47
59




10 PONDEROSA
10-10-10-10-10
Gap: 5:07
131:58
26:24
8:48
269 Brittany Burrows
Jr
24:28
8:09
39
Christina Tuttle
Jr
25:09
8:23
50
Aubrey Lawrence
So
25:56
8:39
57
Lieran Palmer
Sr
26:50
8:57
60
Erina Walrath
Sr
29:35
9:52
63








Pl School Total
Time
Points Runr 1 Runr 2 Runr 3 Runr 4 Runr 5 Runr 6 Runr 7 Imp

Group of 5: JV 2nd 5

Pl School
Total
Time
Pts Runr 1 Runr 2 Runr 3 Runr 4 Runr 5 Runr 6 Runr 7 Imp
1 Davis High
1-1-1-1-1
Gap: 1:48
122:12
24:26
8:09
18 Bridget MacDonald
Sr
23:25
7:48
1
Anna Hiller
Sr
24:11
8:04
2
Jocelyn Labelle
Jr
24:17
8:06
3
Jasmine Strode-Elfant
Jr
25:06
8:22
5
Erika Hashimoto
Jr
25:13
8:24
7
Connie Chen
Sr
25:26
8:29
10
Leah Mohtes-Chan
Sr
25:33
8:31
13
Your Team ROCKS! (LY, LR)
2 VACAVILLE
3-2-2-2-2
Gap: 1:07
127:57
25:35
8:32
52 Antonia Silveira
Sr
25:08
8:23
6
Stephanie Marshall
Jr
25:19
8:26
8
Alie O'connell
Sr
25:21
8:27
9
Karen Gallardo
Jr
25:54
8:38
14
Natalie Garcia
Sr
26:15
8:45
15
Amanda Hesterman
Jr
26:28
8:49
17




3 SHELDON
2-3-3-3-3
Gap: 5:26
131:57
26:23
8:48
61 Gracie Sanchez
So
24:33
8:11
4
Marcia Leon
Jr
25:29
8:30
11
Allison Taylor
Sr
25:30
8:30
12
Megan Arnez
Sr
26:26
8:49
16
Isra Uz-zaman
Sr
29:59
10:00
18








Pl School Total
Time
Points Runr 1 Runr 2 Runr 3 Runr 4 Runr 5 Runr 6 Runr 7 Imp

Under Improvement, the abbreviations are:

  • LY = Beat time from the same course a year ago
  • LR = Beat time from the most recent running of the course
  • PR = Set a new PR
  • PG = Beat personal goal
  • If shaded in this color, this athlete broke the tie with a competitor resulting in his/her team finishing ahead of that competitor.
  • If shaded in this color, this athlete displaced a competitor's scoring runners resulting in his/her team finishing ahead of that competitor.
  • If shaded in this color, this athlete displaced a competitor's scoring runners AND broke a tie resulting in his/her team finishing ahead of that competitor.

All columns are sortable by clicking on the column heading.

Full Individual Race Results - Girls

Pl Name Gr School Time Pace Rank in Squad Rank in School Rank vs Comp Last Year Time
(Δ)
Last Race Time
(Δ)
Last PR
(Δ)
Imp
1 Anna Maria Gilbertson So Davis High 13:55 6:58 1/16 1/16 1/27 13:57
(0:02)
13:57
(0:02)
13:57
(0:02)
Great Job! (LY, LR, PR, SBP)
2 Laurel Darragh Fr Davis High 13:59 7:00 2/16 2/16 1/23
3 Aidan Noble-Goodman Fr Davis High 13:59 7:00 3/16 3/16 1/19
4 Sierra Clark So Davis High 14:00 7:00 4/16 4/16 1/12 Great Job! (SBP)
5 Hannah Schmidt Fr PLEASANT GROVE 14:13 7:07
6 Kelly Lemons So KENNEDY 14:15 7:08
7 Lindsay Stebbins So Davis High 14:16 7:08 5/16 5/16 1/10 14:08 14:08 14:08
8 Kate Latsch So Davis High 14:17 7:09 6/16 6/16 1/9 14:11 14:11 14:11
9 Mackenzie Mills Fr VINTAGE 14:34 7:17
10 Natalie Ho Fr Davis High 14:53 7:27 7/16 7/16 1/6 Great Job! (SBP)
11 Holly Voboril So NEVADA UNION 14:53 7:27
12 Mia Brower Fr OAK RIDGE 14:58 7:29
13 Rochelle Parker Fr GOLDEN VALLEY 15:00 7:30
14 Kendal Mar Fr MCCLATCHY 15:03 7:32
15 Vian Ghazi Fr PLEASANT GROVE 15:05 7:33
16 Melissa Kim Fr LINCOLN (S) 15:09 7:35
17 Sydney Simmen Fr PLEASANT GROVE 15:11 7:36
18 Ashley Gallenstein So PLEASANT GROVE 15:12 7:36
19 Jennifer Estay So CHAVEZ 15:16 7:38
20 Katie O'connor So LODI 15:17 7:39
21 Amanda Murphy Fr LINCOLN (S) 15:20 7:40
22 Teresa Lallana So LODI 15:21 7:41
23 Stephanie Estay So CHAVEZ 15:22 7:41
24 Jamie Hoornaert Fr MERCED 15:22 7:41
25 Shauna Simon Fr Davis High 15:23 7:42 8/16 8/16 1/4 Great Job! (SBP)
26 Meera Solanki Fr TOKAY 15:25 7:43
27 Jessica Feng So KENNEDY 15:29 7:45
28 Natalie Berania So PLEASANT GROVE 15:29 7:45
29 Maria Garcia So CHAVEZ 15:32 7:46
30 Shelby Willis Fr MODESTO 15:35 7:48
31 Lauren Nakaue Fr LINCOLN (S) 15:40 7:50
32 Lizzett Guiterrez So NEVADA UNION 15:40 7:50
33 Catherine Mayorga So TRACY 15:41 7:51
34 Samantha Fung Fr Davis High 15:46 7:53 9/16 9/16 1/4 Great Job! (SBP)
35 Breanna Ruiz Fr MODESTO 15:48 7:54
36 Madelyn Blank Fr LODI 15:53 7:57
37 Sarah Miranda So MERCED 15:55 7:58
38 Morgan Krueger Fr MODESTO 15:55 7:58
39 Leslie Beck Fr TURLOCK 15:57 7:59
40 Claire Silva Fr TURLOCK 15:57 7:59
41 Lauren James Fr Davis High 15:59 8:00 10/16 10/16 1/4 Great Job! (SBP)
42 Olivia Smith Fr LODI 16:02 8:01
43 Olivia Peltier Fr MODESTO 16:06 8:03
44 Dorothy Thai Fr MCNAIR 16:09 8:04
45 Jazmine Gutierrez Fr MODESTO 16:09 8:04
46 Kylie Denton So LODI 16:09 8:04
47 Katelyn Raschein So FRANKLIN (EG) 16:14 8:07
48 Ellie Eaton Fr Davis High 16:14 8:07 11/16 11/16 1/4 Great Job! (SBP)
49 Rebecca Bommarito So RODRIGUEZ 16:15 8:08
50 Aliyah Howard So RODRIGUEZ 16:15 8:08
51 Jacquelyn Day Fr NEVADA UNION 16:15 8:08
52 Kirstie Williams Fr NEVADA UNION 16:15 8:08
53 Paola Rodriguez So LINCOLN (S) 16:16 8:08
54 Monica LeFlore Fr Davis High 16:16 8:08 12/16 12/16 1/4 Great Job! (SBP)
55 Brynna Bolt Fr MODESTO 16:17 8:09
56 Maren Mcinnes Fr TOKAY 16:17 8:09
57 Lisa Mills So MODESTO 16:17 8:09
58 Grace Calhoun Fr Davis High 16:19 8:09 13/16 13/16 1/4
59 Madeline Gregory Fr NAPA 16:19 8:09
60 Andi Divis Fr ENOCHS 16:20 8:10
61 Aria Zapata So LINCOLN (S) 16:22 8:11
62 Karina Redding Fr DOWNEY 16:25 8:13
63 Brittany Sansoni So TRACY 16:26 8:13
64 Pari-naz Javaheri Fr OAK RIDGE 16:28 8:14
65 Teresa Garcia So LINCOLN (S) 16:30 8:15
66 Reyna Villanueva Fr LODI 16:30 8:15
67 Chelsea Canepa Fr LINCOLN (S) 16:33 8:17
68 Haley Schlgeter Fr LODI 16:36 8:18
69 Kira Torretto So TRACY 16:36 8:18
70 Marissa Ysiano Fr LINCOLN (S) 16:39 8:20
71 Yesenia Solorio So CHAVEZ 16:40 8:20
72 Ashley Wilkinson So MONTEREY TRAIL 16:43 8:22
73 Vanessa Horta-garcia Fr CHAVEZ 16:46 8:23
74 Chaitra Bangalore So LINCOLN (S) 16:49 8:25
75 Elizabeth Long So LODI 16:54 8:27
76 Ariel Gomez So CHAVEZ 16:58 8:29
77 Christine Djan So MCCLATCHY 17:00 8:30
78 Caela Brazelton So NAPA 17:02 8:31
79 Nassima Barksdale Fr CHAVEZ 17:02 8:31
80 Lili Yung Fr MODESTO 17:03 8:32
81 Rebecca Ingraham Fr FRANKLIN (EG) 17:03 8:32
82 Chelscie Pacheco So LODI 17:04 8:32
83 Abbey Murphy Fr MODESTO 17:04 8:32
84 Caryssa Brandt Fr ARMIJO 17:06 8:33
85 Annamarie Lubrin So FRANKLIN (EG) 17:06 8:33
86 Stephany Mejia Fr FRANKLIN (S) 17:06 8:33
87 Sierra Schultz Fr MCCLATCHY 17:10 8:35
88 Quihan Hann Li So LINCOLN (S) 17:16 8:38
89 Juelline Lieng Fr MCCLATCHY 17:20 8:40
90 Kaitlyn O'brien Fr LODI 17:21 8:41
91 Hailey Heil Fr OAK RIDGE 17:22 8:41
92 Mallory Patino Fr TURLOCK 17:22 8:41
93 Tori Passarelli So TURLOCK 17:23 8:42
94 Desiree Lucero So LINCOLN (S) 17:23 8:42
95 Michaela Zuber So SHELDON 17:23 8:42
96 Thao Tran So MCNAIR 17:26 8:43
97 Samantha Mellon Fr MCCLATCHY 17:26 8:43
98 Casandra Suarez So LODI 17:28 8:44
99 Deisy Valencia So TURLOCK 17:32 8:46
100 Ranyda Dara Fr FRANKLIN (S) 17:34 8:47
101 Elaine Signey So FRANKLIN (EG) 17:35 8:48
102 Carly Whittaker Fr LODI 17:38 8:49
103 Amanda Hart So Davis High 17:46 8:53 14/16 14/16 1/3 17:04 17:04 17:04
104 Daria Noori Fr LODI 17:47 8:54
105 Kimiko Satow So SHELDON 17:48 8:54
106 Blanca Jiminez So MODESTO 17:53 8:57
107 Giselle Torres So MODESTO 17:56 8:58
108 Keri Castle Fr FRANKLIN (EG) 17:58 8:59
109 Juliana Aguilar Fr LODI 18:00 9:00
110 Yesenia Perez So MODESTO 18:01 9:00
111 Hayli Faizon Fr JOHANSEN 18:02 9:01
112 Rebecca Walker So PLEASANT GROVE 18:05 9:02
113 Derek Singer Sr JOHANSEN 18:08 9:04
114 Alexa Lopez So NAPA 18:15 9:08
115 Andrea Perez Fr TURLOCK 18:28 9:14
116 Amber Sousa So PLEASANT GROVE 18:28 9:14
117 Victoria Pritchard So LODI 18:29 9:15
118 Alexis Molgaard Fr LINCOLN (S) 18:31 9:16
119 Veronica Hernandez So LODI 18:33 9:17
120 Anci Sun Fr MCCLATCHY 18:33 9:17
121 Thao Tran So SHELDON 18:46 9:23
122 Taylor Payton Fr FRANKLIN (S) 19:01 9:31
123 Madeline Tran So MONTEREY TRAIL 19:07 9:34
124 Caroline Manor So MODESTO 19:07 9:34
125 Abigail Alcala So RODRIGUEZ 19:08 9:34
126 Monica Andaluz Fr RODRIGUEZ 19:08 9:34
127 Brooke Grupe So LINCOLN (S) 19:09 9:35
128 Connie Yu Fr FRANKLIN (EG) 19:15 9:38
129 Chandler Meyers Fr NEVADA UNION 19:44 9:52
130 Lynse Cooper So KENNEDY 19:45 9:53
131 Jessica Escobar So JOHANSEN 19:54 9:57
132 Haley Rudloff So LODI 20:08 10:04
133 Selene Montiel So LODI 20:13 10:06
134 Siobhan Hagerty Fr TRACY 20:23 10:12
135 Sierra Gish So MODESTO 20:38 10:19
136 Sophavy Sung So MCNAIR 20:56 10:28
137 Alison Reynolds So DOWNEY 21:00 10:30
148 Michelle Mcbeth So Davis High 24:12 12:06 15/16 15/16 2/2
149 Joelah Weeks Fr Davis High 24:13 12:06 16/16 16/16 2/2
Pl Name Gr School Time Pace Rank in Squad Rank in School Rank vs Comp Last Year Time
(Δ)
Last Race Time
(Δ)
Last PR
(Δ)
Imp

Under Improvement, the abbreviations are:

  • LY = Beat time from the same course a year ago
  • LR = Beat time from the most recent running of the course
  • PR = Set a new PR
  • PG = Beat personal goal
  • SBP = Best performance of season based on position of finish relative to the field.

All columns are sortable by clicking on the column heading.

Full Team Race Results - Girls

Group of 5: F/S 1st 5

Pl School
Total
Time
Pts Runr 1 Runr 2 Runr 3 Runr 4 Runr 5 Runr 6 Runr 7 Imp
1 Davis High
1-1-1-1-1
Gap: 0:21
70:09
14:02
7:01
16 Anna Maria Gilbertson
So
13:55
6:58
1
Laurel Darragh
Fr
13:59
7:00
2
Aidan Noble-Goodman
Fr
13:59
7:00
3
Sierra Clark
So
14:00
7:00
4
Lindsay Stebbins
So
14:16
7:08
6
Kate Latsch
So
14:17
7:09
7
Natalie Ho
Fr
14:53
7:27
8
Your Team ROCKS! (LY, LR, PR)
2 PLEASANT GROVE
2-2-2-2-2
Gap: 1:16
75:10
15:02
7:31
63 Hannah Schmidt
Fr
14:13
7:07
5
Vian Ghazi
Fr
15:05
7:33
11
Sydney Simmen
Fr
15:11
7:36
13
Ashley Gallenstein
So
15:12
7:36
14
Natalie Berania
So
15:29
7:45
20
Rebecca Walker
So
18:05
9:02
60
Amber Sousa
So
18:28
9:14
62
3 LODI
7-5-5-4-3
Gap: 0:52
78:42
15:44
7:52
123 Katie O'connor
So
15:17
7:39
16
Teresa Lallana
So
15:21
7:41
18
Madelyn Blank
Fr
15:53
7:57
26
Olivia Smith
Fr
16:02
8:01
30
Kylie Denton
So
16:09
8:04
33
Reyna Villanueva
Fr
16:30
8:15
42
Haley Schlgeter
Fr
16:36
8:18
44
4 LINCOLN (S)
5-3-3-3-4
Gap: 1:13
78:47
15:45
7:53
129 Melissa Kim
Fr
15:09
7:35
12
Amanda Murphy
Fr
15:20
7:40
17
Lauren Nakaue
Fr
15:40
7:50
23
Paola Rodriguez
So
16:16
8:08
37
Aria Zapata
So
16:22
8:11
40
Teresa Garcia
So
16:30
8:15
41
Chelsea Canepa
Fr
16:33
8:17
43
5 MODESTO
8-7-7-7-5
Gap: 0:34
79:33
15:55
7:57
137 Shelby Willis
Fr
15:35
7:48
22
Breanna Ruiz
Fr
15:48
7:54
25
Morgan Krueger
Fr
15:55
7:58
27
Olivia Peltier
Fr
16:06
8:03
31
Jazmine Gutierrez
Fr
16:09
8:04
32
Brynna Bolt
Fr
16:17
8:09
38
Lisa Mills
So
16:17
8:09
39
6 CHAVEZ
6-5-4-5-6
Gap: 1:30
79:36
15:55
7:58
146 Jennifer Estay
So
15:16
7:38
15
Stephanie Estay
So
15:22
7:41
19
Maria Garcia
So
15:32
7:46
21
Yesenia Solorio
So
16:40
8:20
45
Vanessa Horta-garcia
Fr
16:46
8:23
46
Ariel Gomez
So
16:58
8:29
47
Nassima Barksdale
Fr
17:02
8:31
49
7 NEVADA UNION
3-4-6-6-7
Gap: 4:51
82:47
16:33
8:17
169 Holly Voboril
So
14:53
7:27
9
Lizzett Guiterrez
So
15:40
7:50
24
Jacquelyn Day
Fr
16:15
8:08
35
Kirstie Williams
Fr
16:15
8:08
36
Chandler Meyers
Fr
19:44
9:52
65








8 MCCLATCHY
4-9-8-8-8
Gap: 2:23
83:59
16:48
8:24
219 Kendal Mar
Fr
15:03
7:32
10
Christine Djan
So
17:00
8:30
48
Sierra Schultz
Fr
17:10
8:35
52
Juelline Lieng
Fr
17:20
8:40
53
Samantha Mellon
Fr
17:26
8:43
56
Anci Sun
Fr
18:33
9:17
63




9 TURLOCK
9-8-9-9-9
Gap: 1:35
84:11
16:50
8:25
223 Leslie Beck
Fr
15:57
7:59
28
Claire Silva
Fr
15:57
7:59
29
Mallory Patino
Fr
17:22
8:41
54
Tori Passarelli
So
17:23
8:42
55
Deisy Valencia
So
17:32
8:46
57
Andrea Perez
Fr
18:28
9:14
61




10 FRANKLIN (EG)
10-10-10-10-10
Gap: 1:44
85:56
17:11
8:36
252 Katelyn Raschein
So
16:14
8:07
34
Rebecca Ingraham
Fr
17:03
8:32
50
Annamarie Lubrin
So
17:06
8:33
51
Elaine Signey
So
17:35
8:48
58
Keri Castle
Fr
17:58
8:59
59
Connie Yu
Fr
19:15
9:38
64




Pl School Total
Time
Points Runr 1 Runr 2 Runr 3 Runr 4 Runr 5 Runr 6 Runr 7 Imp

Group of 5: F/S 2nd 5

Pl School
Total
Time
Pts Runr 1 Runr 2 Runr 3 Runr 4 Runr 5 Runr 6 Runr 7 Imp
1 Davis High
1-1-1-1-1
Gap: 1:42
76:18
15:16
7:38
15 Kate Latsch
So
14:17
7:09
1
Natalie Ho
Fr
14:53
7:27
2
Shauna Simon
Fr
15:23
7:42
3
Samantha Fung
Fr
15:46
7:53
4
Lauren James
Fr
15:59
8:00
5
Ellie Eaton
Fr
16:14
8:07
6
Monica LeFlore
Fr
16:16
8:08
7
2 LINCOLN (S)
3-3-3-2-2
Gap: 0:46
83:47
16:45
8:23
71 Teresa Garcia
So
16:30
8:15
10
Chelsea Canepa
Fr
16:33
8:17
12
Marissa Ysiano
Fr
16:39
8:20
14
Chaitra Bangalore
So
16:49
8:25
15
Quihan Hann Li
So
17:16
8:38
20
Desiree Lucero
So
17:23
8:42
22
Alexis Molgaard
Fr
18:31
9:16
28
3 MODESTO
2-2-2-3-3
Gap: 1:36
84:34
16:55
8:27
78 Brynna Bolt
Fr
16:17
8:09
8
Lisa Mills
So
16:17
8:09
9
Lili Yung
Fr
17:03
8:32
17
Abbey Murphy
Fr
17:04
8:32
19
Blanca Jiminez
So
17:53
8:57
25
Giselle Torres
So
17:56
8:58
26
Yesenia Perez
So
18:01
9:00
27
4 LODI
4-4-4-4-4
Gap: 0:51
84:25
16:53
8:27
79 Reyna Villanueva
Fr
16:30
8:15
11
Haley Schlgeter
Fr
16:36
8:18
13
Elizabeth Long
So
16:54
8:27
16
Chelscie Pacheco
So
17:04
8:32
18
Kaitlyn O'brien
Fr
17:21
8:41
21
Casandra Suarez
So
17:28
8:44
23
Carly Whittaker
Fr
17:38
8:49
24
Pl School Total
Time
Points Runr 1 Runr 2 Runr 3 Runr 4 Runr 5 Runr 6 Runr 7 Imp

Group of 5: F/S 3rd 5

Pl School
Total
Time
Pts Runr 1 Runr 2 Runr 3 Runr 4 Runr 5 Runr 6 Runr 7 Imp
1 Davis High
1-1-1-1-1
Gap: 7:58
90:47
18:09
9:05
24 Ellie Eaton
Fr
16:14
8:07
1
Monica LeFlore
Fr
16:16
8:08
2
Grace Calhoun
Fr
16:19
8:09
3
Amanda Hart
So
17:46
8:53
6
Michelle Mcbeth
So
24:12
12:06
12
Joelah Weeks
Fr
24:13
12:06
13




2 LODI
2-2-2-2-2
Gap: 1:01
89:22
17:52
8:56
33 Casandra Suarez
So
17:28
8:44
4
Carly Whittaker
Fr
17:38
8:49
5
Daria Noori
Fr
17:47
8:54
7
Juliana Aguilar
Fr
18:00
9:00
8
Victoria Pritchard
So
18:29
9:15
9
Veronica Hernandez
So
18:33
9:17
10
Haley Rudloff
So
20:08
10:04
11
Pl School Total
Time
Points Runr 1 Runr 2 Runr 3 Runr 4 Runr 5 Runr 6 Runr 7 Imp

Under Improvement, the abbreviations are:

  • LY = Beat time from the same course a year ago
  • LR = Beat time from the most recent running of the course
  • PR = Set a new PR
  • PG = Beat personal goal
  • If shaded in this color, this athlete broke the tie with a competitor resulting in his/her team finishing ahead of that competitor.
  • If shaded in this color, this athlete displaced a competitor's scoring runners resulting in his/her team finishing ahead of that competitor.
  • If shaded in this color, this athlete displaced a competitor's scoring runners AND broke a tie resulting in his/her team finishing ahead of that competitor.

All columns are sortable by clicking on the column heading.

All Girls Races

12 races + combined.

Race Win Runr Win Team
All All at 3 mi
All at 2 mi
All at 3 mi
All at 2 mi
F/S D1 Anna Maria Gilbertson, So, 13:55, DAVIS SR. DAVIS SR., 70:09, 16
F/S D2 Kellie Schmitt, Fr, 13:38, CASA ROBLE BELLA VISTA, 72:39, 41
F/S D3 Mariel Price, So, 13:54, NATOMAS DEL ORO, 74:36, 41
F/S D4 Rebecca Hull, Fr, 15:01, LIBERTY RANCH LIBERTY RANCH, 81:01, 71
F/S D5 Julia Lippert, So, 17:25, JIM ELLIOT CHRISTI , 0:00,
JV D12 Erin Matranga, Jr, 19:51, ST FRANCIS OAK RIDGE, 108:21, 27
JV D345 Kelsey Seaman, Sr, 21:57, DEL ORO DEL ORO, 118:22, 45
V D1 Breanna Lewis, Sr, 19:00, SHELDON OAK RIDGE, 99:58, 50
V D2 Karlie Garcia, Fr, 18:06, OAKMONT WOODCREEK, 99:48, 58
V D3 Shannon Harcus, Sr, 19:04, PLACER DEL ORO, 101:35, 62
V D4 Kristen Turner, Fr, 19:31, SUMMERVILLE BRET HARTE, 108:30, 104
V D5 Eleah Miner, So, 22:53, VICTORY CHRISTIAN VICTORY CHRISTIAN, 124:13, 15

All Boys Races

17 races + combined.

Race Win Runr Win Team
All All at 3 mi
All at 2 mi
All at 3 mi
All at 2 mi
Fr D1 Carter Duerksen, Fr, 11:22, TRACY LINCOLN (S), 61:46, 44
Fr D2 Brynn Sargent, Fr, 11:19, BELLA VISTA JESUIT, 61:00, 30
Fr D3 Brad Whaler, Fr, 12:36, DEL ORO DEL ORO, 66:36, 25
Fr D4 Adam Lundel, Fr, 12:12, HUGHSON HUGHSON, 66:11, 33
Fr D5 Justin Johnson, So, 21:18, VICTORY CHRISTIAN , 0:00,
JV D12 Justin Lobo, Sr, 17:18, JESUIT JESUIT, 87:35, 32
JV D345 Nathan Klein, Jr, 17:25, SONORA PLACER, 92:18, 26
So D1 Caton Avilla, Fr, 11:20, PLEASANT GROVE DAVIS SR., 60:12, 38
So D2 Phelan Mckinney, So, 11:28, BELLA VISTA BELLA VISTA, 60:07, 79
So D3 Tim Baker, So, 12:00, MANTECA EL DORADO, 63:47, 51
So D4 Ricky Van Dyke, So, 12:42, ARGOANUT COSUMNES OAKS, 66:52, 53
So D5 Alexander Lappas, So, 13:31, JIM ELLIOT CHRISTI JIM ELLIOT CHRISTI, 72:53, 15
V D1 Kurt Ruegg, Sr, 15:58, NAPA DAVIS SR., 82:52, 46
V D2 Josh Mercado, Sr, 16:11, DEL CAMPO DEL CAMPO, 82:28, 45
V D3 Chris Kigar, Jr, 15:46, EL CAMINO PLACER, 86:01, 60
V D4 Derek Avrit, Sr, 16:47, BRET HARTE BRET HARTE, 88:59, 73
V D5 Nathan Jackson, Jr, 16:27, BIG VALLEY CHRISTI SACRAMENTO COUNTRY, 102:51, 55