Los Altos Results from the Lowell Invitational at Golden Gate Park on 9/22/07

Boys Results and Stats

Switch to Girls

Boys Individual Results

Runner Gr Squad Time Pace Dist Place Rank in Squad Rank in School Rank vs Comp Last Year Time
(Δ,%)
Last Race Time
(Δ,%)
Last PR
(Δ,%)
Last DPR
(Δ,%)
Imprvmnts
Bapa, Aksai So JV 20:05 6:51 2.93 81/151 1/3 8/17 18/20
Bohrer, Scotty Jr V 18:06 6:11 2.93 105/155 7/7 7/17 7/13
Burns, Seena Fr JV 25:06 8:34 2.93 136/141 6/7 16/17 9/11
Cooke, Jasper So JV 24:48 8:28 2.93 135/141 5/7 15/17 12/12
Greathouse, Brad Sr V 17:26 5:57 2.93 79/155 2/7 2/17 18/27
Kokernak, Charlie Sr V 16:55 5:46 2.93 54/155 1/7 1/17 19/27
Lee, Kevin Jr V 17:53 6:06 2.93 96/155 6/7 6/17 8/19
Malenka, Ben Fr JV 21:32 7:21 2.93 117/141 1/7 10/17 15/15
Moran, Kenny Fr JV 21:36 7:22 2.93 120/141 2/7 11/17 15/15
Nardin, Marco So So 14:30 6:48 2.13 70/152 5/5 5/5 7/14
Oribello, Wesley Fr So 13:40 6:25 2.13 47/152 4/5 4/5 6/15
Powers, Jake Sr JV 24:41 8:25 2.93 133/141 4/7 14/17 13/14 You ROCK! (SBP)
Ramon, Rishi Fr JV 25:06 8:34 2.93 137/141 7/7 17/17 8/9
Safai, Eric So So 12:50 6:02 2.13 20/152 1/5 1/5 11/18
Schneider, Bea So V 17:27 5:57 2.93 80/155 3/7 3/17 15/24 You ROCK! (SBP)
Spielman, Taylor So JV 21:41 7:24 2.93 122/151 3/3 12/17 16/18
Stabell, Brad Sr V 17:49 6:05 2.93 92/155 5/7 5/17 9/22
Stanley, Geoff Jr JV 20:09 6:53 2.93 84/151 2/3 9/17 16/19
Tran, Jon Sr V 17:38 6:01 2.93 87/155 4/7 4/17 14/23
Vendelin, Michael Fr So 13:26 6:18 2.13 39/152 2/5 2/5 9/17
Winters, Zach So So 13:40 6:25 2.13 46/152 3/5 3/5 7/16
Yort, Judd Fr JV 23:50 8:08 2.93 131/141 3/7 13/17 15/15
Runner Gr Squad Time Pace Dist Place Rank in Squad Rank in School Rank vs Comp Last Year Time
(Δ,%)
Last Race Time
(Δ,%)
Last PR
(Δ,%)
Last DPR
(Δ,%)
Imprvmts

Under Improvement, the abbreviations are:

  • LY = Beat time from the same course a year ago.
  • LR = Beat time from the most recent running of this course.
  • PR = Set a new PR on this course. A "Course PR".
  • PG = Beat personal goal.
  • SBP = Best performance of season based on position of finish relative to the field.
  • DPR = A "Distance Personal Record" - the personal best time considering distance only, not unique course characteristics. Applicable for 2, 3, and 3.1 mile courses.
  • DSR = A "Distance Season Record" - same as above, but for the current season only.
  • DTW = "Displace to Win". This athlete, as the 6th or 7th runner on his/her squad, displaced scoring runners from a competitor enabling his/her team to finish ahead of that competitor.
  • TB = "Tiebreaker". As the #6 athlete on his/her squad, this athlete was the tiebreaker enabling his/her team to finish ahead of that competitor.

All columns are sortable by clicking on the column heading.

Boys Team Results

Team Rank of Finish Time
Gap
Dist Avg Pace 1st Place Pace 5th Place Pace Points Win Team Pace Last Year Time
(Δ,%)
Last Race Time
(Δ,%)
Last PR
(Δ,%)
Improvements Runners (Points)
V 1st 5 18/22 87:15
0:54
2.93 5:57 5:46 6:05 392 5:24 Charlie Kokernak (54), Brad Greathouse (79), Bea Schneider (80), Jon Tran (87), Brad Stabell (92)
So 1st 5 6/14 68:06
1:40
2.13 6:24 6:02 6:48 189 5:50 Eric Safai (17), Michael Vendelin (34), Zach Winters (40), Wesley Oribello (41), Marco Nardin (57)
JV 1st 5 12/12 116:27
3:16
2.93 7:57 7:21 8:28 350 5:48 Ben Malenka (63), Kenny Moran (66), Judd Yort (72), Jake Powers (74), Jasper Cooke (75)
Team Rank of Finish Time Dist Avg Pace 1st Place Pace 5th Place Pace Points Win Team Pace Last Year Time
(Δ,%)
Last Race Time
(Δ,%)
Last PR
(Δ,%)
Improvements Runners (Points)

Under Improvement, the abbreviations are:

  • LY = Beat time from the same course a year ago
  • LR = Beat time from the most recent running of the course
  • PR = Set a new PR
  • PG = Beat personal goal

All columns are sortable by clicking on the column heading.

Full Individual Race Results - Boys

Pl Name Gr School Time Pace Rank in Squad Rank in School Rank vs Comp Last Year Time
(Δ)
Last Race Time
(Δ)
Last PR
(Δ)
Imp
1 Philip Macquitty So PALO ALTO 14:59 5:07
2 Brett Valencia Sr LOS OSOS 15:06 5:09
3 Garrett Rowe So MOUNTAIN VIEW 15:29 5:17
4 Daniel Filipcik Jr WOODSIDE 15:32 5:18
5 Andrew Zellman So UKIAH 15:33 5:18
6 Ethan Krizman Jr LOS OSOS 15:34 5:19
7 Ian Myjer So MOUNTAIN VIEW 15:40 5:21
8 Roberto Rosas So GRACE M. DAVIS 15:41 5:21
9 Victor Vieyra Sr GRACE M. DAVIS 15:44 5:22
10 Cameron Cruse Sr SEASIDE 15:49 5:24
11 Peter Kissin Jr REDWOOD (LARKSPUR) 15:52 5:25
12 Daniel Hawkins Fr LOS OSOS 15:54 5:26
13 Chris Izquierdo Jr GRACE M. DAVIS 16:00 5:28
14 Charlie Avis Jr PALO ALTO 16:01 5:28
15 Jarred Burrows Sr MIRAMONTE 16:09 5:31
16 Greg Innes Jr ST. IGNATIUS COLLEGE 16:10 5:31
17 Thomas Cottam Jr LOS OSOS 16:11 5:31
18 Ronald Bruce Sr GRACE M. DAVIS 16:13 5:32
19 Alex Esparza Sr ST. IGNATIUS COLLEGE 16:13 5:32
20 Cameron Duran Sr EVERGREEN VALLEY 16:13 5:32
21 Jeff Hester Sr MENLO-ATHERTON 16:15 5:33
22 Robert Mclauchlan Jr MOUNTAIN VIEW 16:16 5:33
23 Chris Delgado Jr LOS OSOS 16:18 5:34
24 Steven Thompson Sr GRACE M. DAVIS 16:19 5:34
25 Arturo Corres Sr SEASIDE 16:19 5:34
26 Peter Birsinger Jr ST. IGNATIUS COLLEGE 16:21 5:35
27 Andy Del Calvo Sr MENLO-ATHERTON 16:22 5:35
28 Thomas Oliver Sr SIR FRANCIS DRAKE 16:23 5:35
29 William Nicolay Jr MILLS 16:23 5:35
30 Julius Berezin Sr PALO ALTO 16:24 5:36
31 Brian Karvelas Sr PALO ALTO 16:25 5:36
32 Matt Leland Sr ST. IGNATIUS COLLEGE 16:25 5:36
33 Neil Lingarkar Jr MOUNTAIN VIEW 16:27 5:37
34 Kai Proschan Jr MILLS 16:27 5:37
35 Reed Bunnell So REDWOOD (LARKSPUR) 16:27 5:37
36 Brian Hsueh Sr PALO ALTO 16:28 5:37
37 Andrew Shahamiri Sr ST. IGNATIUS COLLEGE 16:29 5:38
38 Devin Dunn Jr ST. IGNATIUS COLLEGE 16:30 5:38
39 Ryan Thomas Jr EVERGREEN VALLEY 16:35 5:40
40 Aaron Landrith Sr MOUNTAIN VIEW 16:36 5:40
41 Christain Ferrey Sr ARCHBISHOP RIORDAN 16:36 5:40
42 Anthony Oliva Jr ARCHBISHOP RIORDAN 16:38 5:41
43 Ray Garcia Sr LINCOLN (STOCKTON) 16:41 5:42
44 Marco Leone Sr MOUNTAIN VIEW 16:42 5:42
45 David Urista Sr WESTMOOR 16:43 5:42
46 Alex Sterling Jr REDWOOD (LARKSPUR) 16:44 5:43
47 Jeremy Jacob Sr PALO ALTO 16:45 5:43
48 Gilbert Choi Sr PALO ALTO 16:45 5:43
49 Keith Pasma Sr LOS OSOS 16:47 5:44
50 Mark Jansen Sr MILLS 16:50 5:45
51 Alex Colbin So ALAMEDA 16:51 5:45
52 Andrew Gong Sr MILLS 16:52 5:45
53 Daniel Constantz Sr WOODSIDE 16:54 5:46
54 Charlie Kokernak Sr Los Altos 16:55 5:46 1/7 1/17 19/27
55 Sean Ericson Jr MIRAMONTE 16:56 5:47
56 Chris Trinidade Sr EVERGREEN VALLEY 16:57 5:47
57 Devin Finzer Jr MIRAMONTE 17:00 5:48
58 Rene Taylor Sr LOS OSOS 17:00 5:48
59 Deminik Velez Fr GRACE M. DAVIS 17:01 5:48
60 Scott Nickell Jr ALAMEDA 17:01 5:48
61 Eli Nagle Jr LINCOLN (STOCKTON) 17:02 5:49
62 Anson Skaggs Sr LINCOLN (STOCKTON) 17:04 5:49
63 Trevor Araujo Jr ALAMEDA 17:05 5:50
64 Christian Song Sr MILLS 17:08 5:51
65 Daniel Otero Jr UKIAH 17:10 5:52
66 Ryan Linn Jr ARCHBISHOP RIORDAN 17:13 5:53
67 Johnleigh Dean Fr MIRAMONTE 17:13 5:53
68 Peter Buscheck So MIRAMONTE 17:14 5:53
69 Pat Moore Sr SIR FRANCIS DRAKE 17:14 5:53
70 Danny Martinez Sr ST. IGNATIUS COLLEGE 17:15 5:53
71 Albert Chu Jr ALAMEDA 17:16 5:54
72 Joe Ocon So MENLO-ATHERTON 17:17 5:54
73 Josh Woods Jr UKIAH 17:18 5:54
74 Eric Tymstra So REDWOOD (LARKSPUR) 17:18 5:54
75 Daniel Kaplan Jr REDWOOD (LARKSPUR) 17:20 5:55
76 Brandon Lowe So UKIAH 17:20 5:55
77 Alex Shimek So REDWOOD (LARKSPUR) 17:22 5:56
78 Corey Linehan Sr STUART HALL 17:25 5:57
79 Brad Greathouse Sr Los Altos 17:26 5:57 2/7 2/17 18/27
80 Bea Schneider So Los Altos 17:27 5:57 3/7 3/17 15/24 You ROCK! (SBP)
81 William Hui Jr MILLS 17:31 5:59
82 Drew Steyer Sr LINCOLN (STOCKTON) 17:31 5:59
83 Aaron Thompson Jr ARCHBISHOP RIORDAN 17:31 5:59
84 Alex Le Jr SEASIDE 17:32 5:59
85 Ryan Scandlyn Jr MENLO-ATHERTON 17:36 6:00
86 Jonathan Kaplan Jr REDWOOD (LARKSPUR) 17:37 6:01
87 Jon Tran Sr Los Altos 17:38 6:01 4/7 4/17 14/23
88 Fithawi Kudus Sr ENCINAL (ALAMEDA) 17:41 6:02
89 Kevin Eng Sr GALILEO ACADEMY 17:43 6:03
90 Mario Toro Sr GRACE M. DAVIS 17:45 6:03
91 Vladimir Debabov Jr MILLS 17:45 6:03
92 Brad Stabell Sr Los Altos 17:49 6:05 5/7 5/17 9/22
93 Justin Wong Jr ARCHBISHOP RIORDAN 17:50 6:05
94 Neil Rogers Sr SIR FRANCIS DRAKE 17:50 6:05
95 Garrett Hodges Jr LINCOLN (STOCKTON) 17:51 6:06
96 Kevin Lee Jr Los Altos 17:53 6:06 6/7 6/17 8/19
97 Tristan Vranizan So STUART HALL 17:53 6:06
98 Max Walker Sr UKIAH 17:55 6:07
99 Niko Conner Jr SONOMA VALLEY 17:58 6:08
100 Marcus Serrano Jr WATSONVILLE 17:59 6:08
101 Drew Howes Sr SIR FRANCIS DRAKE 18:01 6:09
102 Nate Lee Sr SONOMA VALLEY 18:04 6:10
103 Willie Boesel So SIR FRANCIS DRAKE 18:05 6:10
104 Justin Paxton Sr WOODSIDE 18:06 6:11
105 Scotty Bohrer Jr Los Altos 18:06 6:11 7/7 7/17 7/13
106 Samier Said Sr WESTMOOR 18:08 6:11
107 Floyd Hijada Sr WESTMOOR 18:08 6:11
108 Jeffrey Lin Jr MENLO-ATHERTON 18:10 6:12
109 Sean Fisher Sr WOODSIDE 18:11 6:12
110 Robby Merk Sr MENLO-ATHERTON 18:16 6:14
111 Ben Liu Fr STUART HALL 18:17 6:14
112 David Galo Jr WESTMOOR 18:17 6:14
113 Ian Berkland Sr MIRAMONTE 18:18 6:15
114 Max Slaughter Sr SIR FRANCIS DRAKE 18:20 6:15
115 David Lau Jr MIRAMONTE 18:20 6:15
116 Manuel Campos Sr WESTMOOR 18:22 6:16
117 Ross Clerk Sr STUART HALL 18:27 6:18
118 Sean Connor Jr LINCOLN (STOCKTON) 18:28 6:18
119 Brian Lau Jr ENCINAL (ALAMEDA) 18:31 6:19
120 Bobby Chen Jr WESTMOOR 18:33 6:20
121 Adrian Sandoval Sr UKIAH 18:35 6:21
122 Atum Crockett Sr ENCINAL (ALAMEDA) 18:40 6:22
123 Ryan Heywood Sr WOODSIDE 18:45 6:24
124 Nick Garcia Jr LINCOLN (STOCKTON) 18:52 6:26
125 A J Atases Jr ENCINAL (ALAMEDA) 18:58 6:28
126 Tristan Cole Jr ST. HELENA 19:00 6:29
127 Simon Schafur Jr UKIAH 19:03 6:30
128 Harold Relosimon Jr WESTMOOR 19:03 6:30
129 Garrett Jay Sr ALAMEDA 19:09 6:32
130 Felix Do Sr GEORGE WASHINGTON 19:14 6:34
131 Michael Kociolek Jr STUART HALL 19:20 6:36
132 Vicente Patino Jr ARCHBISHOP RIORDAN 19:20 6:36
133 Rohit Sridhar Jr EVERGREEN VALLEY 19:26 6:38
134 Peter Jung Sr SEASIDE 19:27 6:38
135 Sebastien Perez-va Sr STUART HALL 19:29 6:39
136 Casey Linehan So STUART HALL 19:29 6:39
137 Theo Gibson Sr SEASIDE 19:34 6:41
138 Colin Carmany So SIR FRANCIS DRAKE 19:35 6:41
139 Jesus Vazquez Sr WATSONVILLE 19:36 6:41
140 Louis Davis Jr GALILEO ACADEMY 20:00 6:50
141 Brendan Mccormick Sr GEORGE WASHINGTON 20:01 6:50
142 Jiahao Li Sr ENCINAL (ALAMEDA) 20:07 6:52
143 Richard Siler Sr THOMAS DOWNEY 20:16 6:55
144 Joseph Gin Sr GEORGE WASHINGTON 20:39 7:03
145 Sean Larson Jr GALILEO ACADEMY 20:43 7:04
146 Edmund Wu Fr GALILEO ACADEMY 20:54 7:08
147 Steven Nguyen Jr EVERGREEN VALLEY 20:54 7:08
148 Kevin Liang So GALILEO ACADEMY 21:08 7:13
149 Eric Moron Jr EVERGREEN VALLEY 21:14 7:15
150 John Teneyuca Jr WOODSIDE 21:50 7:27
151 Peter Larson Sr ST. HELENA 22:17 7:36
152 David Li Sr GEORGE WASHINGTON 22:59 7:51
153 Ethan Kerntke Sr THOMAS DOWNEY 24:52 8:29
154 Xavier Plasencia Jr WATSONVILLE 27:26 9:22
155 Dave Ramirez Jr GALILEO ACADEMY 27:47 9:29
Pl Name Gr School Time Pace Rank in Squad Rank in School Rank vs Comp Last Year Time
(Δ)
Last Race Time
(Δ)
Last PR
(Δ)
Imp

Under Improvement, the abbreviations are:

  • LY = Beat time from the same course a year ago
  • LR = Beat time from the most recent running of the course
  • PR = Set a new PR
  • PG = Beat personal goal
  • SBP = Best performance of season based on position of finish relative to the field.

All columns are sortable by clicking on the column heading.

Full Team Race Results - Boys

Group of 5: V 1st 5

Pl School
Total
Time
Pts Runr 1 Runr 2 Runr 3 Runr 4 Runr 5 Runr 6 Runr 7 Imp
1 LOS OSOS
2-1-1-1-1
Gap: 1:12
79:03
15:49
5:24
60 Brett Valencia
Sr
15:06
5:09
2
Ethan Krizman
Jr
15:34
5:19
6
Daniel Hawkins
Fr
15:54
5:26
12
Thomas Cottam
Jr
16:11
5:31
17
Chris Delgado
Jr
16:18
5:34
23








2 GRACE M. DAVIS
6-4-2-2-2
Gap: 0:38
79:57
15:59
5:27
72 Roberto Rosas
So
15:41
5:21
8
Victor Vieyra
Sr
15:44
5:22
9
Chris Izquierd
Jr
16:00
5:28
13
Ronald Bruce
Sr
16:13
5:32
18
Steven Thompson
Sr
16:19
5:34
24








3 MOUNTAIN VIEW
3-2-3-3-3
Gap: 1:07
80:28
16:06
5:30
105 Garrett Rowe
So
15:29
5:17
3
Ian Myjer
So
15:40
5:21
7
Robert Mclauchl
Jr
16:16
5:33
22
Neil Lingarka
Jr
16:27
5:37
33
Aaron Landrith
Sr
16:36
5:40
40








4 PALO ALTO
1-3-4-4-4
Gap: 1:29
80:17
16:03
5:29
112 Philip Macquitt
So
14:59
5:07
1
Charlie Avis
Jr
16:01
5:28
14
Julius Berezin
Sr
16:24
5:36
30
Brian Karvelas
Sr
16:25
5:36
31
Brian Hsueh
Sr
16:28
5:37
36








5 ST. IGNATIUS COLLEGE
10-5-5-5-5
Gap: 0:19
81:38
16:20
5:34
130 Greg Innes
Jr
16:10
5:31
16
Alex Esparza
Sr
16:13
5:32
19
Peter Birsinge
Jr
16:21
5:35
26
Matt Leland
Sr
16:25
5:36
32
Andrew Shahamir
Sr
16:29
5:38
37








6 MILLS
14-11-7-6-6
Gap: 0:45
83:40
16:44
5:43
229 William Nicolay
Jr
16:23
5:35
29
Kai Proschan
Jr
16:27
5:37
34
Mark Jansen
Sr
16:50
5:45
50
Andrew Gong
Sr
16:52
5:45
52
Christia Song
Sr
17:08
5:51
64








7 REDWOOD (LARKSPUR)
8-7-6-7-7
Gap: 1:28
83:41
16:44
5:43
241 Peter Kissin
Jr
15:52
5:25
11
Reed Bunnell
So
16:27
5:37
35
Alex Sterling
Jr
16:44
5:43
46
Eric Tymstra
So
17:18
5:54
74
Daniel Kaplan
Jr
17:20
5:55
75








8 MIRAMONTE
9-12-11-8-8
Gap: 1:05
84:32
16:54
5:46
262 Jarred Burrows
Sr
16:09
5:31
15
Sean Ericson
Jr
16:56
5:47
55
Devin Finzer
Jr
17:00
5:48
57
Johnleig Dean
Fr
17:13
5:53
67
Peter Buscheck
So
17:14
5:53
68








9 MENLO-ATHERTON
12-8-10-9-9
Gap: 1:55
85:40
17:08
5:51
310 Jeff Hester
Sr
16:15
5:33
21
Andy Del Calvo
Sr
16:22
5:35
27
Joe Ocon
So
17:17
5:54
72
Ryan Scandlyn
Jr
17:36
6:00
85
Jeffrey Lin
Jr
18:10
6:12
105








10 UKIAH
5-12-12-10-10
Gap: 2:22
85:16
17:03
5:49
317 Andrew Zellman
So
15:33
5:18
5
Daniel Otero
Jr
17:10
5:52
65
Josh Woods
Jr
17:18
5:54
73
Brandon Lowe
So
17:20
5:55
76
Max Walker
Sr
17:55
6:07
98








11 ARCHBISHOP RIORDAN
15-14-13-11-11
Gap: 1:14
85:48
17:10
5:51
325 Christai Ferrey
Sr
16:36
5:40
41
Anthony Oliva
Jr
16:38
5:41
42
Ryan Linn
Jr
17:13
5:53
66
Aaron Thompson
Jr
17:31
5:59
83
Justin Wong
Jr
17:50
6:05
93








12 LINCOLN (STOCKTON)
16-16-15-14-12
Gap: 1:10
86:09
17:14
5:53
343 Ray Garcia
Sr
16:41
5:42
43
Eli Nagle
Jr
17:02
5:49
61
Anson Skaggs
Sr
17:04
5:49
62
Drew Steyer
Sr
17:31
5:59
82
Garrett Hodges
Jr
17:51
6:06
95








13 ALAMEDA
18-17-16-13-13
Gap: 2:18
87:22
17:28
5:58
370 Alex Colbin
So
16:51
5:45
51
Scott Nickell
Jr
17:01
5:48
60
Trevor Araujo
Jr
17:05
5:50
63
Albert Chu
Jr
17:16
5:54
71
Garrett Jay
Sr
19:09
6:32
125








14 SEASIDE
7-5-9-14-14
Gap: 3:45
88:41
17:44
6:03
380 Cameron Cruse
Sr
15:49
5:24
10
Arturo Corres
Sr
16:19
5:34
25
Alex Le
Jr
17:32
5:59
84
Peter Jung
Sr
19:27
6:38
129
Theo Gibson
Sr
19:34
6:41
132








15 EVERGREEN VALLEY
11-10-8-12-15
Gap: 4:41
90:05
18:01
6:09
381 Cameron Duran
Sr
16:13
5:32
20
Ryan Thomas
Jr
16:35
5:40
39
Chris Trinidad
Sr
16:57
5:47
56
Rohit Sridhar
Jr
19:26
6:38
128
Steven Nguyen
Jr
20:54
7:08
138








16 WOODSIDE
4-9-14-16-16
Gap: 3:13
87:28
17:30
5:58
384 Daniel Filipcik
Jr
15:32
5:18
4
Daniel Constant
Sr
16:54
5:46
53
Justin Paxton
Sr
18:06
6:11
101
Sean Fisher
Sr
18:11
6:12
106
Ryan Heywood
Sr
18:45
6:24
120








17 SIR FRANCIS DRAKE
13-15-17-17-17
Gap: 1:42
87:33
17:31
5:59
390 Thomas Oliver
Sr
16:23
5:35
28
Pat Moore
Sr
17:14
5:53
69
Neil Rogers
Sr
17:50
6:05
94
Drew Howes
Sr
18:01
6:09
99
Willie Boesel
So
18:05
6:10
100








18 Los Altos
19-18-18-18-18
Gap: 0:54
87:15
17:27
5:57
392 Charlie Kokernak
Sr
16:55
5:46
54
Brad Greathou
Sr
17:26
5:57
79
Bea Schneide
So
17:27
5:57
80
Jon Tran
Sr
17:38
6:01
87
Brad Stabell
Sr
17:49
6:05
92








19 WESTMOOR
17-19-19-19-19
Gap: 1:39
89:38
17:56
6:07
474 David Urista
Sr
16:43
5:42
45
Samier Said
Sr
18:08
6:11
103
Floyd Hijada
Sr
18:08
6:11
104
David Galo
Jr
18:17
6:14
109
Manuel Campos
Sr
18:22
6:16
113








20 STUART HALL
20-20-20-20-20
Gap: 1:55
91:22
18:16
6:14
523 Corey Linehan
Sr
17:25
5:57
78
Tristan Vranizan
So
17:53
6:06
97
Ben Liu
Fr
18:17
6:14
108
Ross Clerk
Sr
18:27
6:18
114
Michael Kociolek
Jr
19:20
6:36
126








21 ENCINAL (ALAMEDA)
21-21-21-21-21
Gap: 2:26
93:57
18:47
6:25
580 Fithawi Kudus
Sr
17:41
6:02
88
Brian Lau
Jr
18:31
6:19
116
Atum Crockett
Sr
18:40
6:22
119
A J Atases
Jr
18:58
6:28
122
Jiahao Li
Sr
20:07
6:52
135








22 GALILEO ACADEMY
22-22-22-22-22
Gap: 3:25
100:28
20:06
6:51
635 Kevin Eng
Sr
17:43
6:03
89
Louis Davis
Jr
20:00
6:50
134
Sean Larson
Jr
20:43
7:04
136
Edmund Wu
Fr
20:54
7:08
137
Kevin Liang
So
21:08
7:13
139








Pl School Total
Time
Points Runr 1 Runr 2 Runr 3 Runr 4 Runr 5 Runr 6 Runr 7 Imp

Under Improvement, the abbreviations are:

  • LY = Beat time from the same course a year ago
  • LR = Beat time from the most recent running of the course
  • PR = Set a new PR
  • PG = Beat personal goal
  • If shaded in this color, this athlete broke the tie with a competitor resulting in his/her team finishing ahead of that competitor.
  • If shaded in this color, this athlete displaced a competitor's scoring runners resulting in his/her team finishing ahead of that competitor.
  • If shaded in this color, this athlete displaced a competitor's scoring runners AND broke a tie resulting in his/her team finishing ahead of that competitor.

All columns are sortable by clicking on the column heading.

Full Individual Race Results - Boys

Pl Name Gr School Time Pace Rank in Squad Rank in School Rank vs Comp Last Year Time
(Δ)
Last Race Time
(Δ)
Last PR
(Δ)
Imp
1 Kranti Peddada So MONTA VISTA 12:12 5:44
2 Simon Herrera So WILLOW GLEN 12:16 5:46
3 Yutaro Okuda So MONTA VISTA 12:18 5:46
4 Peter Gunn So WOODSIDE 12:19 5:47
5 Pablo Borceguin So EVERGREEN VALLEY 12:21 5:48
6 Boris Poutivski So MONTA VISTA 12:21 5:48
7 Colton Wright So ST. FRANCIS (MOUNTAI 12:22 5:48
8 Peter Feng So MONTA VISTA 12:30 5:52
9 Matt Richards So BELLARMINE COLLEGE P 12:33 5:54
10 Nick Fiore So ST. FRANCIS (MOUNTAI 12:34 5:54
11 Peter Wilson So PALO ALTO 12:35 5:54
12 Travis Ludlum So EVERGREEN VALLEY 12:36 5:55
13 Andres Schrier So ST. FRANCIS (MOUNTAI 12:39 5:56
14 Ian Midiere So ST. FRANCIS (MOUNTAI 12:41 5:57
15 Mitchell Lee So HILLSDALE 12:41 5:57
16 Kyle Ward So GRACE M. DAVIS 12:42 5:58
17 Casey Wagner So WOODSIDE 12:42 5:58
18 Jarrod Nixon So MENLO-ATHERTON 12:44 5:59
19 Akhil Raju So MONTA VISTA 12:49 6:01
20 Eric Safai So Los Altos 12:50 6:02 1/5 1/5 11/18
21 Conor Ney So PALO ALTO 12:50 6:02
22 Henry Jordan So PALO ALTO 12:51 6:02
23 Jesse Lara So GRACE M. DAVIS 12:55 6:04
24 Alex Cheng So MONTA VISTA 12:55 6:04
25 Siddharth Gandhi So MONTA VISTA 12:56 6:04
26 Akshar Lohith So MONTA VISTA 12:57 6:05
27 David Estko So BELLARMINE COLLEGE P 13:03 6:08
28 Jonathan Durstenfe So BELLARMINE COLLEGE P 13:04 6:08
29 Aaron Ramirez So EVERGREEN VALLEY 13:07 6:09
30 Emilio Esquivel So EVERGREEN VALLEY 13:07 6:09
31 Eric Chapman So BELLARMINE COLLEGE P 13:12 6:12
32 Robbie Cotton So BELLARMINE COLLEGE P 13:15 6:13
33 Brandon Barnes So EVERGREEN VALLEY 13:18 6:15
34 Seth Newmeyer So ST. FRANCIS (MOUNTAI 13:18 6:15
35 Mike Serio So MONTA VISTA 13:20 6:16
36 Nicholas Moy So HILLSDALE 13:21 6:16
37 Samson Soxx So HILLSDALE 13:23 6:17
38 Mike Trimberger So BELLARMINE COLLEGE P 13:25 6:18
39 Michael Vendelin Fr Los Altos 13:26 6:18 2/5 2/5 9/17
40 Johnnie Nguyen So ANDREW P. HILL 13:29 6:20
41 Saurabh Rane So MONTA VISTA 13:30 6:20
42 Sam Mcclure So MENLO-ATHERTON 13:34 6:22
43 Stephan Cabebe So BELLARMINE COLLEGE P 13:34 6:22
44 Josh Newby So PALO ALTO 13:36 6:23
45 Alex Voet So PALO ALTO 13:38 6:24
46 Zach Winters So Los Altos 13:40 6:25 3/5 3/5 7/16
47 Wesley Oribello Fr Los Altos 13:40 6:25 4/5 4/5 6/15
48 Philip Chen So PALO ALTO 13:45 6:27
49 Charlie Ballinger So WOODSIDE 13:47 6:28
50 Jujhaar Singh So PALO ALTO 13:48 6:29
51 Andrew Stober So PALO ALTO 13:48 6:29
52 Cody Henneman So ENCINAL (ALAMEDA) 13:52 6:31
53 Marcel Leath So ANDREW P. HILL 13:53 6:31
54 Riley Gallivan So ST. FRANCIS (MOUNTAI 13:54 6:32
55 Stephen Muenzen So MENLO-ATHERTON 13:58 6:33
56 Nathan Anthony So ENOCHS 13:59 6:34
57 Koob Moua2 So GRACE M. DAVIS 14:03 6:36
58 Michael Condon So ST. FRANCIS (MOUNTAI 14:04 6:36
59 Varun Kohli So PALO ALTO 14:04 6:36
60 Andrew Yang So BELLARMINE COLLEGE P 14:05 6:37
61 Adrian Carpenter So MENLO-ATHERTON 14:11 6:40
62 Brandon Dukovic Fr PALO ALTO 14:12 6:40
63 Daniel Esparza So MONTA VISTA 14:14 6:41
64 Derek Smith So MENLO-ATHERTON 14:15 6:41
65 Anthony Acosta-lon So ENCINAL (ALAMEDA) 14:22 6:45
66 Johnathon Warner Fr GRACE M. DAVIS 14:25 6:46
67 Jason Taa So ENOCHS 14:26 6:47
68 Francis Tan So ABRAHAM LINCOLN (SF) 14:27 6:47
69 Reed Carter So PALO ALTO 14:29 6:48
70 Marco Nardin So Los Altos 14:30 6:48 5/5 5/5 7/14
71 William Mooney So ENCINAL (ALAMEDA) 14:30 6:48
72 Jordan Williams So BELLARMINE COLLEGE P 14:34 6:50
73 Chris Lockwood So MONTA VISTA 14:35 6:51
74 Kelvin Nguyen So EVERGREEN VALLEY 14:35 6:51
75 Tyler Thornburg So BELLARMINE COLLEGE P 14:35 6:51
76 Kevin Hayes So MONTA VISTA 14:40 6:53
77 Anthony Graham So BELLARMINE COLLEGE P 14:42 6:54
78 Casey Sheehan Fr ST. FRANCIS (MOUNTAI 14:44 6:55
79 Chris Granera So MONTA VISTA 14:47 6:56
80 Jeremy Pang So HILLSDALE 14:49 6:57
81 Ben Kirby So BELLARMINE COLLEGE P 14:49 6:57
82 Sean Seebach So BELLARMINE COLLEGE P 14:50 6:58
83 Daniel Ibarra Fr GRACE M. DAVIS 14:51 6:58
84 Jordan Brown So PALO ALTO 14:51 6:58
85 Jack Matteucci So WOODSIDE 14:52 6:59
86 Sud Achalu So MONTA VISTA 14:53 6:59
87 Ryan Quincy So MENLO-ATHERTON 14:54 7:00
88 Michael Purpura So GEORGE WASHINGTON 14:55 7:00
89 Matthew Asuncion So MILLS 14:55 7:00
90 Stephen Duong So EVERGREEN VALLEY 14:56 7:01
91 Vidal Garcia So GRACE M. DAVIS 14:57 7:01
92 Stanley Liang So GEORGE WASHINGTON 15:00 7:03
93 Stuart Yee So PALO ALTO 15:02 7:03
94 Hubert Lo So GEORGE WASHINGTON 15:03 7:04
95 William Yee So MONTA VISTA 15:03 7:04
96 Alex Colder Fr SIR FRANCIS DRAKE 15:03 7:04
97 Naveen Venkatesan So MONTA VISTA 15:03 7:04
98 Gene Ang So MONTA VISTA 15:10 7:07
99 John Olson So PALO ALTO 15:13 7:09
100 Cameron Pressler So ENOCHS 15:14 7:09
101 William Radcliffe So BELLARMINE COLLEGE P 15:16 7:10
102 Tom Folker So MENLO-ATHERTON 15:17 7:11
103 Raymond Ngu So ABRAHAM LINCOLN (SF) 15:17 7:11
104 Juvenal Quinones Fr ANDREW P. HILL 15:18 7:11
105 Shashik Banda So MONTA VISTA 15:19 7:11
106 Kevin Jamias So HILLSDALE 15:20 7:12
107 Evan Hahn So PALO ALTO 15:20 7:12
108 Charles Lam So HILLSDALE 15:26 7:15
109 Don Le So ANDREW P. HILL 15:27 7:15
110 Robby Ruder So BELLARMINE COLLEGE P 15:31 7:17
111 Patrick Penalosa So BELLARMINE COLLEGE P 15:32 7:18
112 Nikhil Bhargava So PALO ALTO 15:34 7:18
113 Jamie Blake So PALO ALTO 15:43 7:23
114 Matt Ravizza So BELLARMINE COLLEGE P 15:46 7:24
115 Paul Johnson So WILLOW GLEN 15:46 7:24
116 Kurt Martin So BELLARMINE COLLEGE P 15:46 7:24
117 Chris Lo So PALO ALTO 15:49 7:26
118 Andrew Gin So GEORGE WASHINGTON 15:54 7:28
119 John Paton So BELLARMINE COLLEGE P 15:56 7:29
120 Sam Hayes So BELLARMINE COLLEGE P 15:56 7:29
121 Tony Guan So ABRAHAM LINCOLN (SF) 16:01 7:31
122 Ryan Brenner Fr PALO ALTO 16:03 7:32
123 Richard Chern So PALO ALTO 16:09 7:35
124 Calvin Hui So GEORGE WASHINGTON 16:11 7:36
125 Tarun Chaudhry So MONTA VISTA 16:26 7:43
126 Henry Mcguire So ENCINAL (ALAMEDA) 16:30 7:45
127 Wison Clasara So BELLARMINE COLLEGE P 16:35 7:47
128 William Lu So MILLS 16:38 7:49
129 Satjit Bola So ANDREW P. HILL 16:43 7:51
130 Anthony Meyer So ENOCHS 16:44 7:51
131 Chris Javier So ENCINAL (ALAMEDA) 16:45 7:52
132 Josh Schell So ENOCHS 16:46 7:52
133 Josh Thompson So MONTA VISTA 16:46 7:52
134 Robert Fox So PALO ALTO 16:48 7:53
135 Greg Mavor So BELLARMINE COLLEGE P 16:51 7:55
136 David Marcelo So ABRAHAM LINCOLN (SF) 16:59 7:58
137 Darwin Vo So ANDREW P. HILL 17:03 8:00
138 Brian Shuflin So ST. FRANCIS (MOUNTAI 17:07 8:02
139 Jonathan Wong So GEORGE WASHINGTON 17:07 8:02
140 Adrian Ragsac So ANDREW P. HILL 17:09 8:03
141 Spencer Brock So PALO ALTO 17:14 8:05
142 Spencer Lauber So BELLARMINE COLLEGE P 17:24 8:10
143 William Wong So ABRAHAM LINCOLN (SF) 17:24 8:10
144 Liam Nguyen So MONTA VISTA 17:42 8:19
145 Kendrick Du So ANDREW P. HILL 18:07 8:30
146 Ernesto Carballo So EVERGREEN VALLEY 18:14 8:34
147 Yang Shan So BELLARMINE COLLEGE P 18:44 8:48
148 Christopher Lin So ENCINAL (ALAMEDA) 18:52 8:51
149 Brandon Delosreyes So BELLARMINE COLLEGE P 19:27 9:08
150 Dat Nguyen Fr ANDREW P. HILL 20:18 9:32
151 Michael Buteau So PALO ALTO 24:45 11:37
152 Erik Torral So WILLOW GLEN 24:53 11:41
Pl Name Gr School Time Pace Rank in Squad Rank in School Rank vs Comp Last Year Time
(Δ)
Last Race Time
(Δ)
Last PR
(Δ)
Imp

Under Improvement, the abbreviations are:

  • LY = Beat time from the same course a year ago
  • LR = Beat time from the most recent running of the course
  • PR = Set a new PR
  • PG = Beat personal goal
  • SBP = Best performance of season based on position of finish relative to the field.

All columns are sortable by clicking on the column heading.

Full Team Race Results - Boys

Group of 5: So 1st 5

Pl School
Total
Time
Pts Runr 1 Runr 2 Runr 3 Runr 4 Runr 5 Runr 6 Runr 7 Imp
1 MONTA VISTA
1-1-1-1-1
Gap: 0:37
62:10
12:26
5:50
29 Kranti Peddada
So
12:12
5:44
1
Yutaro Okuda
So
12:18
5:46
2
Boris Poutivsk
So
12:21
5:48
4
Peter Feng
So
12:30
5:52
6
Akhil Raju
So
12:49
6:01
16








2 ST. FRANCIS (MOUNTAI
3-2-2-2-2
Gap: 0:56
63:34
12:43
5:58
66 Colton Wright
So
12:22
5:48
5
Nick Fiore
So
12:34
5:54
8
Andres Schrier
So
12:39
5:56
11
Ian Midiere
So
12:41
5:57
12
Seth Newmeyer
So
13:18
6:15
30








3 EVERGREEN VALLEY
2-2-3-3-3
Gap: 0:57
64:29
12:54
6:03
93 Pablo Borcegui
So
12:21
5:48
3
Travis Ludlum
So
12:36
5:55
10
Aaron Ramirez
So
13:07
6:09
25
Emilio Esquivel
So
13:07
6:09
26
Brandon Barnes
So
13:18
6:15
29








4 BELLARMINE COLLEGE P
4-5-5-4-4
Gap: 0:42
65:07
13:01
6:07
109 Matt Richards
So
12:33
5:54
7
David Estko
So
13:03
6:08
23
Jonathan Durstenf
So
13:04
6:08
24
Eric Chapman
So
13:12
6:12
27
Robbie Cotton
So
13:15
6:13
28








5 PALO ALTO
5-4-4-5-5
Gap: 1:03
65:30
13:06
6:09
123 Peter Wilson
So
12:35
5:54
9
Conor Ney
So
12:50
6:02
18
Henry Jordan
So
12:51
6:02
19
Josh Newby
So
13:36
6:23
38
Alex Voet
So
13:38
6:24
39








6 Los Altos
9-8-8-6-6
Gap: 1:40
68:06
13:37
6:24
189 Eric Safai
So
12:50
6:02
17
Michael Vendelin
Fr
13:26
6:18
34
Zach Winters
So
13:40
6:25
40
Wesley Oribello
Fr
13:40
6:25
41
Marco Nardin
So
14:30
6:48
57








7 GRACE M. DAVIS
7-6-7-8-7
Gap: 2:09
68:56
13:47
6:28
198 Kyle Ward
So
12:42
5:58
14
Jesse Lara
So
12:55
6:04
20
Koob Moua2
So
14:03
6:36
49
Johnatho Warner
Fr
14:25
6:46
54
Daniel Ibarra
Fr
14:51
6:58
61








8 MENLO-ATHERTON
8-8-9-9-8
Gap: 1:31
68:42
13:44
6:27
201 Jarrod Nixon
So
12:44
5:59
15
Sam Mcclure
So
13:34
6:22
36
Stephen Muenzen
So
13:58
6:33
47
Adrian Carpente
So
14:11
6:40
51
Derek Smith
So
14:15
6:41
52








9 HILLSDALE
6-7-6-7-9
Gap: 2:39
69:34
13:55
6:32
208 Mitchell Lee
So
12:41
5:57
13
Nicholas Moy
So
13:21
6:16
31
Samson Soxx
So
13:23
6:17
32
Jeremy Pang
So
14:49
6:57
60
Kevin Jamias
So
15:20
7:12
72








10 ANDREW P. HILL
10-10-10-10-10
Gap: 3:14
74:50
14:58
7:02
304 Johnnie Nguyen
So
13:29
6:20
35
Marcel Leath
So
13:53
6:31
45
Juvenal Quinones
Fr
15:18
7:11
71
Don Le
So
15:27
7:15
74
Satjit Bola
So
16:43
7:51
79








11 ENCINAL (ALAMEDA)
11-11-11-11-11
Gap: 2:53
75:59
15:12
7:08
314 Cody Henneman
So
13:52
6:31
44
Anthony Acosta-l
So
14:22
6:45
53
William Mooney
So
14:30
6:48
58
Henry Mcguire
So
16:30
7:45
78
Chris Javier
So
16:45
7:52
81








12 ENOCHS
12-12-12-12-12
Gap: 2:47
77:09
15:26
7:15
333 Nathan Anthony
So
13:59
6:34
48
Jason Taa
So
14:26
6:47
55
Cameron Pressler
So
15:14
7:09
68
Anthony Meyer
So
16:44
7:51
80
Josh Schell
So
16:46
7:52
82








13 GEORGE WASHINGTON
14-14-13-13-13
Gap: 1:16
77:03
15:25
7:14
348 Michael Purpura
So
14:55
7:00
63
Stanley Liang
So
15:00
7:03
66
Hubert Lo
So
15:03
7:04
67
Andrew Gin
So
15:54
7:28
75
Calvin Hui
So
16:11
7:36
77








14 ABRAHAM LINCOLN (SF)
13-13-14-14-14
Gap: 2:57
80:08
16:02
7:31
372 Francis Tan
So
14:27
6:47
56
Raymond Ngu
So
15:17
7:11
70
Tony Guan
So
16:01
7:31
76
David Marcelo
So
16:59
7:58
83
William Wong
So
17:24
8:10
87








Pl School Total
Time
Points Runr 1 Runr 2 Runr 3 Runr 4 Runr 5 Runr 6 Runr 7 Imp

Under Improvement, the abbreviations are:

  • LY = Beat time from the same course a year ago
  • LR = Beat time from the most recent running of the course
  • PR = Set a new PR
  • PG = Beat personal goal
  • If shaded in this color, this athlete broke the tie with a competitor resulting in his/her team finishing ahead of that competitor.
  • If shaded in this color, this athlete displaced a competitor's scoring runners resulting in his/her team finishing ahead of that competitor.
  • If shaded in this color, this athlete displaced a competitor's scoring runners AND broke a tie resulting in his/her team finishing ahead of that competitor.

All columns are sortable by clicking on the column heading.

Full Individual Race Results - Boys

Pl Name Gr School Time Pace Rank in Squad Rank in School Rank vs Comp Last Year Time
(Δ)
Last Race Time
(Δ)
Last PR
(Δ)
Imp
1 Julio Boj Jr REDWOOD (LARKSPUR) 16:37 5:40
2 John Witter So SAN MARIN 17:14 5:53
3 Colin Schmitt Jr PALO ALTO 17:32 5:59
4 Wes Duplantier Sr PALO ALTO 17:37 6:01
5 Alfred Chen Sr PALO ALTO 17:39 6:01
6 James Murphy Jr JUNIPERO SERRA 17:40 6:02
7 Kevin Corley Jr JUNIPERO SERRA 17:42 6:02
8 Sam Jones Sr PALO ALTO 17:46 6:04
9 Alex Browne Jr PALO ALTO 17:47 6:04
10 Walter Bell Sr JUNIPERO SERRA 17:47 6:04
11 Erik Klingbeil Jr PALO ALTO 17:49 6:05
12 Kyle Costanzo Jr JUNIPERO SERRA 17:49 6:05
13 Lance Wong Sr MILLS 17:50 6:05
14 Alex Romero Sr REDWOOD (LARKSPUR) 17:55 6:07
15 Eric Reed Sr SAN MARIN 17:56 6:07
16 Henry Becker Sr PALO ALTO 17:58 6:08
17 Brian Mckay Sr JUNIPERO SERRA 17:59 6:08
18 Daniel Curley Sr ST. FRANCIS (MOUNTAI 18:06 6:11
19 Chris Lee Jr ST. FRANCIS (MOUNTAI 18:09 6:12
20 Tim Bates Jr MONTA VISTA 18:13 6:13
21 Danny Barri Jr JUNIPERO SERRA 18:14 6:13
22 David Vergara Jr ALAMEDA 18:15 6:14
23 Clay Alm So REDWOOD (LARKSPUR) 18:16 6:14
24 Jay Libby Jr MONTA VISTA 18:19 6:15
25 Alok Subbarao Sr PALO ALTO 18:20 6:15
26 Matt Hunter Sr SEQUOIA 18:22 6:16
27 Will Lenz Jr LINCOLN (STOCKTON) 18:23 6:16
28 Torin Carroll Sr MONTA VISTA 18:24 6:17
29 Mark Olson Jr LOWELL 18:25 6:17
30 Dantes Mkrrtsjan Jr MILLS 18:29 6:18
31 Peter Lenz Jr LINCOLN (STOCKTON) 18:32 6:20
32 Sean Eliot Scott Jr BERKELEY 18:33 6:20
33 Robert Tolleth Jr JUNIPERO SERRA 18:35 6:21
34 Josh Mac Sr MILLS 18:36 6:21
35 Ryan Schwandt Jr ARAGON 18:38 6:22
36 Nathan Tall Sr PALO ALTO 18:39 6:22
37 Pascal Truninger Jr PALO ALTO 18:39 6:22
38 Andy Schwenk Sr JUNIPERO SERRA 18:39 6:22
39 Brendan Welch Jr ST. FRANCIS (MOUNTAI 18:40 6:22
40 Aden Marshall Sr BERKELEY 18:40 6:22
41 Jay Nguyen Jr PALO ALTO 18:41 6:23
42 Alex Devlin Sr ST. FRANCIS (MOUNTAI 18:43 6:23
43 Alex Coblin Jr PALO ALTO 18:50 6:26
44 Dillon Glusker Jr ARAGON 18:51 6:26
45 Reid Bergsund Fr REDWOOD (LARKSPUR) 18:53 6:27
46 Chris Navarro Jr JUNIPERO SERRA 18:54 6:27
47 Thomas Glikbarg Sr JUNIPERO SERRA 18:54 6:27
48 Michael Valle Sr JUNIPERO SERRA 18:56 6:28
49 Joey Madigan Jr ST. FRANCIS (MOUNTAI 18:59 6:29
50 Will Boscacci Jr ALAMEDA 19:00 6:29
51 Brooks Ilg Sr JUNIPERO SERRA 19:02 6:30
52 Denny Woo Jr ARCHBISHOP RIORDAN 19:10 6:32
53 Sam Aldach Jr GRACE M. DAVIS 19:11 6:33
54 Josh Montoya Jr JUNIPERO SERRA 19:13 6:34
55 Will Cliff Jr REDWOOD (LARKSPUR) 19:13 6:34
56 David Stallman Jr ST. FRANCIS (MOUNTAI 19:14 6:34
57 Tommy Angelopoulos Sr PALO ALTO 19:15 6:34
58 Edwin Li Jr MILLS 19:17 6:35
59 Brent Watson Sr MIRAMONTE 19:20 6:36
60 John Hicks Jr PALO ALTO 19:22 6:37
61 Daniel Yeh Jr PALO ALTO 19:24 6:37
62 Quinn Kunkel Sr ST. FRANCIS (MOUNTAI 19:25 6:38
63 Connor Albach Jr ARCHBISHOP RIORDAN 19:28 6:39
64 Fabian Recendez Sr GRACE M. DAVIS 19:28 6:39
65 Matt Underwood Sr LINCOLN (STOCKTON) 19:31 6:40
66 Ben Richards Jr REDWOOD (LARKSPUR) 19:31 6:40
67 Jade Vigil Sr GRACE M. DAVIS 19:33 6:40
68 Collin Sapera Sr ST. FRANCIS (MOUNTAI 19:33 6:40
69 Drew Pummer Jr MIRAMONTE 19:36 6:41
70 Shaun Gao Sr PALO ALTO 19:41 6:43
71 Jamie Eldredge Jr ST. FRANCIS (MOUNTAI 19:41 6:43
72 Bryan Wells Sr PALO ALTO 19:47 6:45
73 Diepriye Olali Jr BERKELEY 19:48 6:45
74 Chris Chui Jr ALAMEDA 19:49 6:46
75 Theron Hawley So REDWOOD (LARKSPUR) 19:53 6:47
76 Frank Menchavez Sr JUNIPERO SERRA 19:55 6:48
77 Kyle Morrisey Jr JUNIPERO SERRA 19:56 6:48
78 Kevin Chiang Jr ANDREW P. HILL 19:56 6:48
79 Steven Estrella Jr LINCOLN (STOCKTON) 19:57 6:49
80 Justin Sigel Sr SEQUOIA 19:58 6:49
81 Aksai Bapa So Los Altos 20:05 6:51 1/3 8/17 18/20
82 Bryce Hermiston Jr REDWOOD (LARKSPUR) 20:06 6:52
83 Matt Villegas Sr ALAMEDA 20:06 6:52
84 Geoff Stanley Jr Los Altos 20:09 6:53 2/3 9/17 16/19
85 Jack Kastrop Sr SEQUOIA 20:14 6:54
86 Michael Fittoria Sr PALO ALTO 20:16 6:55
87 Nick Otteraaen Sr GRACE M. DAVIS 20:20 6:56
88 Stephen Torres Sr GRACE M. DAVIS 20:21 6:57
89 Andrew Logan Sr REDWOOD (LARKSPUR) 20:21 6:57
90 Dejon Morrisette Sr ARCHBISHOP RIORDAN 20:23 6:57
91 Justin Rozal Sr ALAMEDA 20:24 6:58
92 Seaton Ng Sr MILLS 20:25 6:58
93 Chris Leung Jr LOWELL 20:27 6:59
94 Erik Sanchez Jr ANDREW P. HILL 20:30 7:00
95 Joe Conley Jr ST. FRANCIS (MOUNTAI 20:31 7:00
96 Amadeo Zelaya Sr SEQUOIA 20:32 7:00
97 Keaton Chiu Jr MONTA VISTA 20:33 7:01
98 Paul Garnica Jr ANDREW P. HILL 20:36 7:02
99 Nick Mishkin So REDWOOD (LARKSPUR) 20:37 7:02
100 Jake Huhn Jr MIRAMONTE 20:41 7:04
101 Jordan Jones Jr LINCOLN (STOCKTON) 20:45 7:05
102 Chris Silva Jr GRACE M. DAVIS 20:46 7:05
103 Stephen Merritt Sr SEQUOIA 20:46 7:05
104 Brandon Frederick Jr GRACE M. DAVIS 20:47 7:06
105 Justin Ellman Jr PALO ALTO 20:52 7:07
106 Jack Cao Sr MONTA VISTA 20:55 7:08
107 Drew Stephens Sr SEASIDE 20:58 7:09
108 Calvin Fong Jr ALAMEDA 20:59 7:10
109 Chris Gallagher Jr PALO ALTO 20:59 7:10
110 Austin Grier Jr MIRAMONTE 21:00 7:10
111 Nick Owyang Jr ALAMEDA 21:03 7:11
112 David Cheng Jr MILLS 21:05 7:12
113 Alex Laihsi Jr ANDREW P. HILL 21:06 7:12
114 Lupe Sanchez Jr ANDREW P. HILL 21:09 7:13
115 Andy Tran Jr ANDREW P. HILL 21:10 7:13
116 Zachary Liam Jr BERKELEY 21:14 7:15
117 Michael Yep Jr BERKELEY 21:20 7:17
118 Kevin Thich So ARAGON 21:22 7:18
119 Chris Chow Jr MIRAMONTE 21:23 7:18
120 Eric Gsell Sr MIRAMONTE 21:25 7:19
121 Antony Gout Jr MIRAMONTE 21:34 7:22
122 Taylor Spielman So Los Altos 21:41 7:24 3/3 12/17 16/18
123 Calvin Sandell Sr REDWOOD (LARKSPUR) 21:49 7:27
124 Akash Gupta Sr MONTA VISTA 22:09 7:34
125 Bobby Moises Fr SEASIDE 22:11 7:34
126 Andrew Kirk Sr GRACE M. DAVIS 22:12 7:35
127 Jack Gale Jr PALO ALTO 22:12 7:35
128 Arron Noel Rosello Fr SEASIDE 22:24 7:39
129 Edgar Cortez Sr SEASIDE 22:32 7:41
130 Hieu Ngo Sr ANDREW P. HILL 22:45 7:46
131 Thomas Le Jr ANDREW P. HILL 22:46 7:46
132 Spencer Tellerman Jr SAN MARIN 23:01 7:51
133 Andrew Lowe Jr BERKELEY 23:12 7:55
134 Samuel Phan Jr ANDREW P. HILL 23:28 8:01
135 Fedor Snarsky Sr PALO ALTO 23:31 8:02
136 Justin Wong Sr MILLS 23:32 8:02
137 Allen Duong Jr GRACE M. DAVIS 23:34 8:03
138 William Bernick Sr GEORGE WASHINGTON 23:37 8:04
139 Matt Shustack Jr MIRAMONTE 23:38 8:04
140 Nivedan Nayak Jr ANDREW P. HILL 23:39 8:04
141 Charlie Troung Jr ANDREW P. HILL 23:40 8:05
142 Roger Boyd Jr MIRAMONTE 23:47 8:07
143 Conner Bryant Jr GRACE M. DAVIS 24:10 8:15
144 Ben Ta Jr ARAGON 24:19 8:18
145 Matt Tracy Jr PALO ALTO 24:32 8:22
146 Larry Tan So SEASIDE 24:35 8:23
147 Jonathan Van Ness So REDWOOD (LARKSPUR) 24:46 8:27
148 Sean Noah Jr MIRAMONTE 25:42 8:46
149 Anthony Passero Jr ANDREW P. HILL 26:44 9:07
150 George Delvalle Fr SEASIDE 26:55 9:11
151 Dung Yum Nguyen Jr ANDREW P. HILL 30:11 10:18
Pl Name Gr School Time Pace Rank in Squad Rank in School Rank vs Comp Last Year Time
(Δ)
Last Race Time
(Δ)
Last PR
(Δ)
Imp

Under Improvement, the abbreviations are:

  • LY = Beat time from the same course a year ago
  • LR = Beat time from the most recent running of the course
  • PR = Set a new PR
  • PG = Beat personal goal
  • SBP = Best performance of season based on position of finish relative to the field.

All columns are sortable by clicking on the column heading.

Full Individual Race Results - Boys

Pl Name Gr School Time Pace Rank in Squad Rank in School Rank vs Comp Last Year Time
(Δ)
Last Race Time
(Δ)
Last PR
(Δ)
Imp
1 Bryan Finney Sr BELLARMINE COLLEGE P 16:44 5:43
2 Erik Anderson Jr BELLARMINE COLLEGE P 16:47 5:44
3 Chris Fairfax Sr MOUNTAIN VIEW 17:00 5:48
4 Alex Cagwin Jr BELLARMINE COLLEGE P 17:01 5:48
5 Rian Dineen Sr ST. IGNATIUS COLLEGE 17:07 5:51
6 Matt Abely Jr BELLARMINE COLLEGE P 17:08 5:51
7 Jim Pauly Jr VILLA PARK 17:09 5:51
8 Yonathan Seleshi Jr WILLOW GLEN 17:12 5:52
9 Joshua Saavedra Sr WILLOW GLEN 17:15 5:53
10 Sean Adamski Sr BELLARMINE COLLEGE P 17:18 5:54
11 Chris Warner Sr ST. IGNATIUS COLLEGE 17:19 5:55
12 Nick Lazarakis Jr BELLARMINE COLLEGE P 17:23 5:56
13 Ryan Falk Sr ST. IGNATIUS COLLEGE 17:25 5:57
14 Travis Schuh Sr MOUNTAIN VIEW 17:29 5:58
15 Jack Phipps Sr BELLARMINE COLLEGE P 17:30 5:58
16 Ryan Buick Jr ST. IGNATIUS COLLEGE 17:37 6:01
17 Ryan Geraghty Sr ST. IGNATIUS COLLEGE 17:42 6:02
18 Will Pandori Jr BELLARMINE COLLEGE P 17:43 6:03
19 Matt Phillips Jr MOUNTAIN VIEW 17:44 6:03
20 John Ide Jr ST. IGNATIUS COLLEGE 17:45 6:03
21 Brent Hall Sr MOUNTAIN VIEW 17:45 6:03
22 Garrett Torok Sr MOUNTAIN VIEW 17:47 6:04
23 Matt Strawn Sr VILLA PARK 17:48 6:05
24 Fletcher Carroll Sr VILLA PARK 17:49 6:05
25 Daniel Lubarov Sr MOUNTAIN VIEW 17:53 6:06
26 Brett Boldenow Sr VILLA PARK 17:59 6:08
27 Robert Potter Fr VILLA PARK 18:01 6:09
28 Dan Miller So VILLA PARK 18:04 6:10
29 Mark Mclauchlan Sr MOUNTAIN VIEW 18:06 6:11
30 Austin Carbajal Fr VILLA PARK 18:07 6:11
31 Ben Leung Jr MOUNTAIN VIEW 18:09 6:12
32 Justin Garcia Sr WILLOW GLEN 18:09 6:12
33 Yuzhang Li Jr MOUNTAIN VIEW 18:12 6:13
34 Robert Faulkner Sr MONTEREY 18:18 6:15
35 Conor Sullivan Jr BELLARMINE COLLEGE P 18:18 6:15
36 Eric Sumner Sr BELLARMINE COLLEGE P 18:21 6:16
37 Stanley Leung Sr ST. IGNATIUS COLLEGE 18:24 6:17
38 Harminder Singh Sr JAMES LICK 18:29 6:18
39 Josef Gramespacher Sr MONTEREY 18:32 6:20
40 Erik Nelsen Jr HOMESTEAD 18:33 6:20
41 Robert Avila Jr ST. IGNATIUS COLLEGE 18:33 6:20
42 Kayvon Sotoudeh Sr MOUNTAIN VIEW 18:37 6:21
43 Chris Cornelius Sr MENLO-ATHERTON 18:37 6:21
44 Johnny Fuentes Jr JAMES LICK 18:37 6:21
45 Raymond Macias Jr HILLSDALE 18:38 6:22
46 Nicholas Dietz Sr STUART HALL 18:40 6:22
47 Vince Silveira Jr ST. IGNATIUS COLLEGE 18:40 6:22
48 Will Vara Sr ST. IGNATIUS COLLEGE 18:42 6:23
49 Greg Derenzis Jr BELLARMINE COLLEGE P 18:45 6:24
50 Chris Maldonado Jr ST. IGNATIUS COLLEGE 18:46 6:24
51 Andrew Ezell Sr MOUNTAIN VIEW 18:48 6:25
52 Connor Geraghty Jr ST. IGNATIUS COLLEGE 18:48 6:25
53 Greg Luttrel So VILLA PARK 18:50 6:26
54 Michael Forouhari So HOMESTEAD 18:51 6:26
55 Bobby Goodley-espi Jr BELLARMINE COLLEGE P 18:52 6:26
56 Simon Loos Sr ST. IGNATIUS COLLEGE 18:53 6:27
57 Kevin Magallenes Jr MONTEREY 18:53 6:27
58 Sean Foote Jr BELLARMINE COLLEGE P 18:54 6:27
59 Devin Collins Jr BELLARMINE COLLEGE P 18:55 6:27
60 Ciro Ruiz Sr UKIAH 18:56 6:28
61 Allister Phan Sr WESTMOOR 18:58 6:28
62 Nicholas Dix Sr MONTEREY 19:00 6:29
63 Aaron Longstreth Fr UKIAH 19:02 6:30
64 Brian Lanier Jr BELLARMINE COLLEGE P 19:04 6:30
65 James Fitgerald Jr HILLSDALE 19:05 6:31
66 Cary Cheng Jr MOUNTAIN VIEW 19:05 6:31
67 Joey Gomez Jr MONTEREY 19:08 6:32
68 Daniel Willems Sr HOMESTEAD 19:09 6:32
69 Ryan Kelly Sr MOUNTAIN VIEW 19:15 6:34
70 Sebastian O Jr UKIAH 19:18 6:35
71 Ryan Santomauro Jr WILLOW GLEN 19:20 6:36
72 Matt Wood Jr MENLO-ATHERTON 19:21 6:36
73 Sam Alexander Sr BELLARMINE COLLEGE P 19:22 6:37
74 Miles Ornanta Jr BELLARMINE COLLEGE P 19:23 6:37
75 Kenny Li Sr WILLOW GLEN 19:25 6:38
76 Ben Huttlinger Jr BELLARMINE COLLEGE P 19:29 6:39
77 Robbie Bergantz Jr BELLARMINE COLLEGE P 19:32 6:40
78 Awet Russom Jr SILVER CREEK 19:33 6:40
79 Brian Stuetzel So VILLA PARK 19:34 6:41
80 Samuel Fredricksen Jr MONTEREY 19:47 6:45
81 Mike Shymanski Jr ST. IGNATIUS COLLEGE 19:48 6:45
82 Andrew Lee Sr WESTMOOR 19:50 6:46
83 Bill Daley Sr VILLA PARK 19:52 6:47
84 Bobby Allen Jr BELLARMINE COLLEGE P 19:56 6:48
85 Tomo Terazaki Sr STUART HALL 20:03 6:51
86 Ted Moore Jr MENLO-ATHERTON 20:04 6:51
87 Will Reed Fr HOMESTEAD 20:04 6:51
88 Federico Degiuli So HOMESTEAD 20:06 6:52
89 Kevin Liantono So HOMESTEAD 20:09 6:53
90 Devin Kelly Jr BELLARMINE COLLEGE P 20:10 6:53
91 Jon Young Jr MOUNTAIN VIEW 20:11 6:53
92 Joshua Gee Jr ST. IGNATIUS COLLEGE 20:13 6:54
93 German Ramirez Sr MONTEREY 20:16 6:55
94 Jin Lee So HOMESTEAD 20:16 6:55
95 Gurrinder Pawar Sr JAMES LICK 20:18 6:56
96 Matt Cringle Sr MOUNTAIN VIEW 20:19 6:56
97 Rupinder Johal Jr HILLSDALE 20:23 6:57
98 Eric Yen Sr MENLO-ATHERTON 20:27 6:59
99 Michael Figlock Sr MONTEREY 20:27 6:59
100 Mike Quinones Sr ST. IGNATIUS COLLEGE 20:31 7:00
101 Joseph Silva Jr JAMES LICK 20:38 7:03
102 Kevin Siu Sr ST. IGNATIUS COLLEGE 20:39 7:03
103 Rudy Martinez Jr BELLARMINE COLLEGE P 20:40 7:03
104 Daniel Ramirez Sr UKIAH 20:42 7:04
105 Kevin Mao Jr MONTEREY 20:43 7:04
106 Ronnel Datlag Jr ST. IGNATIUS COLLEGE 20:47 7:06
107 Rene Pardo Sr WILLOW GLEN 20:49 7:06
108 Dung Nguyen Sr SILVER CREEK 20:49 7:06
109 Matt Menard Sr BELLARMINE COLLEGE P 20:59 7:10
110 Oliver Tully Jr MENLO-ATHERTON 21:00 7:10
111 Chris Colligan Sr BELLARMINE COLLEGE P 21:03 7:11
112 Josue Burgos Sr WESTMOOR 21:03 7:11
113 Allen Mars-holt So HOMESTEAD 21:18 7:16
114 Randy Yee Sr ST. IGNATIUS COLLEGE 21:25 7:19
115 Chris Lonergan Sr BELLARMINE COLLEGE P 21:30 7:20
116 Justin Khuc Sr SILVER CREEK 21:31 7:21
117 Ben Malenka Fr Los Altos 21:32 7:21 1/7 10/17 15/15
118 Matt Murphy So UKIAH 21:34 7:22
119 Josh Biso Jr SILVER CREEK 21:34 7:22
120 Kenny Moran Fr Los Altos 21:36 7:22 2/7 11/17 15/15
121 Dan Fountain Jr MENLO-ATHERTON 21:44 7:25
122 Michael Mansour Jr STUART HALL 21:56 7:29
123 Michael Fountain Jr MENLO-ATHERTON 22:09 7:34
124 Mark Santos Jr MONTEREY 22:13 7:35
125 Greg Edwards Jr BELLARMINE COLLEGE P 22:17 7:36
126 Patrick Kossler Jr STUART HALL 22:23 7:38
127 Michael Gray Jr BELLARMINE COLLEGE P 22:44 7:46
128 Andrew Gabinay Jr BELLARMINE COLLEGE P 22:52 7:48
129 Kevin Tran Jr SILVER CREEK 22:59 7:51
130 Jesse Flores Jr BELLARMINE COLLEGE P 23:13 7:55
131 Judd Yort Fr Los Altos 23:50 8:08 3/7 13/17 15/15
132 Peter Shatara Sr STUART HALL 24:38 8:24
133 Jake Powers Sr Los Altos 24:41 8:25 4/7 14/17 13/14 You ROCK! (SBP)
134 Andrew Sanchez Sr BELLARMINE COLLEGE P 24:43 8:26
135 Jasper Cooke So Los Altos 24:48 8:28 5/7 15/17 12/12
136 Seena Burns Fr Los Altos 25:06 8:34 6/7 16/17 9/11
137 Rishi Ramon Fr Los Altos 25:06 8:34 7/7 17/17 8/9
138 Zacaria Arab Sr STUART HALL 25:20 8:39
139 Cody Swan Jr UKIAH 25:59 8:52
140 Mike Vigil Jr STUART HALL 29:24 10:02
141 Jeff Amado Sr WESTMOOR 30:37 10:27
Pl Name Gr School Time Pace Rank in Squad Rank in School Rank vs Comp Last Year Time
(Δ)
Last Race Time
(Δ)
Last PR
(Δ)
Imp

Under Improvement, the abbreviations are:

  • LY = Beat time from the same course a year ago
  • LR = Beat time from the most recent running of the course
  • PR = Set a new PR
  • PG = Beat personal goal
  • SBP = Best performance of season based on position of finish relative to the field.

All columns are sortable by clicking on the column heading.

Full Team Race Results - Boys

Group of 5: JV 1st 5

Pl School
Total
Time
Pts Runr 1 Runr 2 Runr 3 Runr 4 Runr 5 Runr 6 Runr 7 Imp
1 BELLARMINE COLLEGE P
1-1-1-1-1
Gap: 0:34
84:58
17:00
5:48
23 Bryan Finney
Sr
16:44
5:43
1
Erik Anderson
Jr
16:47
5:44
2
Alex Cagwin
Jr
17:01
5:48
4
Matt Abely
Jr
17:08
5:51
6
Sean Adamski
Sr
17:18
5:54
10








2 ST. IGNATIUS COLLEGE
3-2-2-2-2
Gap: 0:35
87:10
17:26
5:57
62 Rian Dineen
Sr
17:07
5:51
5
Chris Warner
Sr
17:19
5:55
11
Ryan Falk
Sr
17:25
5:57
13
Ryan Buick
Jr
17:37
6:01
16
Ryan Geraghty
Sr
17:42
6:02
17








3 MOUNTAIN VIEW
2-3-3-3-3
Gap: 0:47
87:45
17:33
5:59
76 Chris Fairfax
Sr
17:00
5:48
3
Travis Schuh
Sr
17:29
5:58
14
Matt Phillips
Jr
17:44
6:03
18
Brent Hall
Sr
17:45
6:03
20
Garrett Torok
Sr
17:47
6:04
21








4 VILLA PARK
4-5-5-4-4
Gap: 0:52
88:46
17:45
6:04
103 Jim Pauly
Jr
17:09
5:51
7
Matt Strawn
Sr
17:48
6:05
22
Fletcher Carroll
Sr
17:49
6:05
23
Brett Boldenow
Sr
17:59
6:08
25
Robert Potter
Fr
18:01
6:09
26








5 WILLOW GLEN
5-3-4-5-5
Gap: 2:13
91:21
18:16
6:14
139 Yonathan Seleshi
Jr
17:12
5:52
8
Joshua Saavedra
Sr
17:15
5:53
9
Justin Garcia
Sr
18:09
6:12
30
Ryan Santomau
Jr
19:20
6:36
45
Kenny Li
Sr
19:25
6:38
47








6 MONTEREY
6-6-6-6-6
Gap: 0:50
93:51
18:46
6:24
184 Robert Faulkner
Sr
18:18
6:15
31
Josef Gramespa
Sr
18:32
6:20
33
Kevin Magallen
Jr
18:53
6:27
38
Nicholas Dix
Sr
19:00
6:29
40
Joey Gomez
Jr
19:08
6:32
42








7 HOMESTEAD
7-7-7-7-7
Gap: 1:33
96:43
19:21
6:36
219 Erik Nelsen
Jr
18:33
6:20
34
Michael Forouhar
So
18:51
6:26
37
Daniel Willems
Sr
19:09
6:32
43
Will Reed
Fr
20:04
6:51
52
Federico Degiuli
So
20:06
6:52
53








8 UKIAH
10-8-8-8-8
Gap: 2:38
99:32
19:54
6:48
246 Ciro Ruiz
Sr
18:56
6:28
39
Aaron Longstre
Fr
19:02
6:30
41
Sebastia O
Jr
19:18
6:35
44
Daniel Ramirez
Sr
20:42
7:04
58
Matt Murphy
So
21:34
7:22
64








9 MENLO-ATHERTON
8-9-9-9-9
Gap: 2:23
99:29
19:54
6:47
250 Chris Corneliu
Sr
18:37
6:21
35
Matt Wood
Jr
19:21
6:36
46
Ted Moore
Jr
20:04
6:51
51
Eric Yen
Sr
20:27
6:59
57
Oliver Tully
Jr
21:00
7:10
61








10 STUART HALL
9-10-10-10-10
Gap: 5:58
107:40
21:32
7:21
297 Nicholas Dietz
Sr
18:40
6:22
36
Tomo Terazaki
Sr
20:03
6:51
50
Michael Mansour
Jr
21:56
7:29
68
Patrick Kossler
Jr
22:23
7:38
70
Peter Shatara
Sr
24:38
8:24
73








11 SILVER CREEK
11-11-11-11-11
Gap: 3:26
106:26
21:17
7:16
306 Awet Russom
Jr
19:33
6:40
48
Dung Nguyen
Sr
20:49
7:06
60
Justin Khuc
Sr
21:31
7:21
62
Josh Biso
Jr
21:34
7:22
65
Kevin Tran
Jr
22:59
7:51
71








12 Los Altos
12-12-12-12-12
Gap: 3:16
116:27
23:17
7:57
350 Ben Malenka
Fr
21:32
7:21
63
Kenny Moran
Fr
21:36
7:22
66
Judd Yort
Fr
23:50
8:08
72
Jake Powers
Sr
24:41
8:25
74
Jasper Cooke
So
24:48
8:28
75








Pl School Total
Time
Points Runr 1 Runr 2 Runr 3 Runr 4 Runr 5 Runr 6 Runr 7 Imp

Under Improvement, the abbreviations are:

  • LY = Beat time from the same course a year ago
  • LR = Beat time from the most recent running of the course
  • PR = Set a new PR
  • PG = Beat personal goal
  • If shaded in this color, this athlete broke the tie with a competitor resulting in his/her team finishing ahead of that competitor.
  • If shaded in this color, this athlete displaced a competitor's scoring runners resulting in his/her team finishing ahead of that competitor.
  • If shaded in this color, this athlete displaced a competitor's scoring runners AND broke a tie resulting in his/her team finishing ahead of that competitor.

All columns are sortable by clicking on the column heading.