McClatchy Results from the Sac Joaquin Section Finals at Willow Hill Reservoir on 11/14/09

Girls Results and Stats

Switch to Boys

Girls Individual Results

Runner Gr Squad Time Pace Dist Place Rank in Squad Rank in School Rank vs Comp Last Year Time
(Δ,%)
Last Race Time
(Δ,%)
Last PR
(Δ,%)
Last DPR
(Δ,%)
Imprvmnts
Brown, Jillian Fr V 21:47 7:10 3.04 38/66 2/7 2/7 11/11 21:37 21:37
Hansen, Shyla Fr V 21:35 7:06 3.04 33/66 1/7 1/7 13/15 22:38
(1:03,4.6)
22:38
(1:03,4.6)
You ROCK! (LR, PR)
Johnson, Keikei So V 23:08 7:37 3.04 56/66 5/7 5/7 7/8
Khoe, Jasmin Fr V 22:51 7:31 3.04 50/66 4/7 4/7 8/8 22:33 22:33
Mar, Kendall Fr F/S 15:00 7:09 2.1 9/42 1/1 1/1 5/12 15:17
(0:17,1.9)
15:17
(0:17,1.9)
You ROCK! (LR, PR)
Morgan, Sierra Jr V 23:38 7:46 3.04 60/66 6/7 6/7 7/8 22:43 22:43
Peckham, Angie Fr V 23:39 7:47 3.04 61/66 7/7 7/7 4/8
Riley, Anna Fr V 22:12 7:18 3.04 45/66 3/7 3/7 8/8 23:06
(0:54,3.9)
23:06
(0:54,3.9)
You ROCK! (LR, PR)
Runner Gr Squad Time Pace Dist Place Rank in Squad Rank in School Rank vs Comp Last Year Time
(Δ,%)
Last Race Time
(Δ,%)
Last PR
(Δ,%)
Last DPR
(Δ,%)
Imprvmts

Under Improvement, the abbreviations are:

  • LY = Beat time from the same course a year ago.
  • LR = Beat time from the most recent running of this course.
  • PR = Set a new PR on this course. A "Course PR".
  • PG = Beat personal goal.
  • SBP = Best performance of season based on position of finish relative to the field.
  • DPR = A "Distance Personal Record" - the personal best time considering distance only, not unique course characteristics. Applicable for 2, 2.48(4K), 3, and 3.1(5K) mile courses.
  • DSR = A "Distance Season Record" - same as above, but for the current season only.
  • DTW = "Displace to Win". This athlete, as the 6th or 7th runner on his/her squad, displaced scoring runners from a competitor enabling his/her team to finish ahead of that competitor.
  • TB = "Tiebreaker". As the #6 athlete on his/her squad, this athlete was the tiebreaker enabling his/her team to finish ahead of that competitor.

All columns are sortable by clicking on the column heading.

Girls Team Results

Team Rank of Finish Time
Gap
Dist Avg Pace 1st Place Pace 5th Place Pace Points Win Team Pace Last Year Time
(Δ,%)
Last Race Time
(Δ,%)
Last PR
(Δ,%)
Improvements Runners (Points)
V 1st 5 8/8 111:33
1:33
3.04 7:20 7:06 7:37 176 6:30 112:37
(1:04,0.9)
112:37
(1:04,0.9%)
GO LIONS! (LR, PR) Shyla Hansen (25), Jillian Brown (29), Anna Riley (36), Jasmin Khoe (40), Keikei Johnson (46)
Team Rank of Finish Time Dist Avg Pace 1st Place Pace 5th Place Pace Points Win Team Pace Last Year Time
(Δ,%)
Last Race Time
(Δ,%)
Last PR
(Δ,%)
Improvements Runners (Points)

Under Improvement, the abbreviations are:

  • LY = Beat time from the same course a year ago
  • LR = Beat time from the most recent running of the course
  • PR = Set a new PR
  • PG = Beat personal goal

All columns are sortable by clicking on the column heading.

Full Individual Race Results - Girls

Pl Name Gr School Time Pace Rank in Squad Rank in School Rank vs Comp Last Year Time
(Δ)
Last Race Time
(Δ)
Last PR
(Δ)
Imp
1 Hayley Scott Sr OAK RIDGE 19:02 6:16
2 Breanna Lewis Sr SHELDON 19:03 6:16
3 Maryssa Mcduffy Fr GRACE DAVIS 19:11 6:19
4 Christine Bowlus Sr DAVIS SR. 19:24 6:23
5 Claire Miller Fr NAPA 19:34 6:26
6 Cassidy Daley Fr LODI 19:41 6:28
7 Rachel Van Nes Sr MODESTO 19:42 6:29
8 Samantha Ralstin Jr OAK RIDGE 19:45 6:30
9 Charlotte Ter Haar Sr DAVIS SR. 19:46 6:30
10 Haley Kroll So TOKAY 19:54 6:33
11 Holly Rankin Sr TOKAY 19:54 6:33
12 Brittney Putman Jr OAK RIDGE 19:55 6:33
13 Leeann Hold So OAK RIDGE 20:04 6:36
14 Jacqueline Mansoor Jr OAK RIDGE 20:07 6:37
15 Holli Arrieta So OAK RIDGE 20:08 6:37
16 Lizzy Lehn So MODESTO 20:16 6:40
17 Dana Randall Sr DAVIS SR. 20:22 6:42
18 Hilary Teaford Sr DAVIS SR. 20:37 6:47
19 Tici Joven So ENOCHS 20:42 6:49
20 Jessica Boutte So NEVADA UNION 20:44 6:49
21 Diana Torres So SHELDON 20:52 6:52
22 Juliana Green Sr DAVIS SR. 21:06 6:56
23 Anna Maria Gilbertson So DAVIS SR. 21:07 6:57
24 Teresa Mallory Jr GOLDEN VALLEY 21:08 6:57
25 Dallas Campell Sr GRACE DAVIS 21:09 6:57
26 Ashley Augustus Fr NAPA 21:10 6:58
27 Faith Makau Fr ENOCHS 21:14 6:59
28 Sara Marshall Jr NEVADA UNION 21:15 6:59
29 Angie Martinez Jr LINCOLN (S) 21:17 7:00
30 Sydney Olagaray So LODI 21:22 7:02
31 Oksana Petrechko Sr MODESTO 21:29 7:04
32 Tess Williams So DAVIS SR. 21:34 7:06
33 Shyla Hansen Fr McClatchy 21:35 7:06 1/7 1/7 13/15 22:38
(1:03)
22:38
(1:03)
You ROCK! (LR, PR)
34 Brenley Noori Jr LODI 21:36 7:06
35 Miranda Combs. Sr GRACE DAVIS 21:38 7:07
36 Carla Taylor Jr LODI 21:42 7:08
37 Erika Kelsh Sr RODRIGUEZ 21:45 7:09
38 Jillian Brown Fr McClatchy 21:47 7:10 2/7 2/7 11/11 21:37 21:37
39 Sydney Smith Fr GRACE DAVIS 21:48 7:10
40 Christine Weir Sr NEVADA UNION 21:57 7:13
41 Leah Mccann Jr NAPA 21:59 7:14
42 Xochitl Mellor Jr LODI 22:04 7:16
43 Ruegg Lara Fr NAPA 22:08 7:17
44 Katie Westerterp So LODI 22:09 7:17
45 Anna Riley Fr McClatchy 22:12 7:18 3/7 3/7 8/8 23:06
(0:54)
23:06
(0:54)
You ROCK! (LR, PR)
46 Caitlin Devlin Jr MONTEREY TRAIL 22:22 7:21
47 Maxine Goyette So OAK RIDGE 22:35 7:26
48 Peggy Mcbride-hensle Jr NEVADA UNION 22:39 7:27
49 Emma Vannes Fr MODESTO 22:50 7:31
50 Jasmin Khoe Fr McClatchy 22:51 7:31 4/7 4/7 8/8 22:33 22:33
51 Katelyn Mcgee Jr NEVADA UNION 22:53 7:32
52 Laura Hartz So GRACE DAVIS 23:01 7:34
53 Kelsey Swan So NAPA 23:03 7:35
54 Mackie Donaldson Jr NAPA 23:05 7:36
55 Lisa Haas Jr GRACE DAVIS 23:07 7:36
56 Keikei Johnson So McClatchy 23:08 7:37 5/7 5/7 7/8
57 Maria Perez So MODESTO 23:12 7:38
58 Laura Laubacher Sr MODESTO 23:16 7:39
59 Molly Baird Jr NAPA 23:24 7:42
60 Sierra Morgan Jr McClatchy 23:38 7:46 6/7 6/7 7/8 22:43 22:43
61 Angie Peckham Fr McClatchy 23:39 7:47 7/7 7/7 4/8
62 Annie Creasey Jr NEVADA UNION 23:46 7:49
63 Emily Highsmith Sr LODI 23:52 7:51
64 Anina Lawrence Jr NEVADA UNION 24:01 7:54
65 Melisha Singh So MODESTO 24:11 7:57
66 Geet Athual So GRACE DAVIS 24:18 8:00
Pl Name Gr School Time Pace Rank in Squad Rank in School Rank vs Comp Last Year Time
(Δ)
Last Race Time
(Δ)
Last PR
(Δ)
Imp

Under Improvement, the abbreviations are:

  • LY = Beat time from the same course a year ago
  • LR = Beat time from the most recent running of the course
  • PR = Set a new PR
  • PG = Beat personal goal
  • SBP = Best performance of season based on position of finish relative to the field.

All columns are sortable by clicking on the column heading.

Full Team Race Results - Girls

Group of 5: V 1st 5

Pl School
Total
Time
Pts Runr 1 Runr 2 Runr 3 Runr 4 Runr 5 Runr 6 Runr 7 Imp
1 OAK RIDGE
1-1-1-1-1
Gap: 1:05
98:53
19:47
6:30
38 Hayley Scott
Sr
19:02
6:16
1
Samantha Ralstin
Jr
19:45
6:30
7
Brittney Putman
Jr
19:55
6:33
9
Leeann Hold
So
20:04
6:36
10
Jacqueline Mansoor
Jr
20:07
6:37
11
Holli Arrieta
So
20:08
6:37
12
Maxine Goyette
So
22:35
7:26
37
2 DAVIS SR.
3-2-2-2-2
Gap: 1:42
101:15
20:15
6:40
57 Christine Bowlus
Sr
19:24
6:23
3
Charlotte Ter Haar
Sr
19:46
6:30
8
Dana Randall
Sr
20:22
6:42
14
Hilary Teaford
Sr
20:37
6:47
15
Juliana Green
Sr
21:06
6:56
17
Anna Maria Gilbertson
So
21:07
6:57
18
Tess Williams
So
21:34
7:06
24
3 LODI
5-6-5-4-3
Gap: 2:23
106:25
21:17
7:00
114 Cassidy Daley
Fr
19:41
6:28
5
Sydney Olagaray
So
21:22
7:02
22
Brenley Noori
Jr
21:36
7:06
26
Carla Taylor
Jr
21:42
7:08
28
Xochitl Mellor
Jr
22:04
7:16
33
Katie Westerterp
So
22:09
7:17
35
Emily Highsmith
Sr
23:52
7:51
53
4 GRACE DAVIS
2-4-4-3-4
Gap: 3:50
106:47
21:21
7:02
120 Maryssa Mcduffy
Fr
19:11
6:19
2
Dallas Campell
Sr
21:09
6:57
19
Miranda Combs.
Sr
21:38
7:07
27
Sydney Smith
Fr
21:48
7:10
30
Laura Hartz
So
23:01
7:34
42
Lisa Haas
Jr
23:07
7:36
45
Geet Athual
So
24:18
8:00
56
5 MODESTO
6-3-3-4-5
Gap: 3:30
107:29
21:30
7:04
128 Rachel Van Nes
Sr
19:42
6:29
6
Lizzy Lehn
So
20:16
6:40
13
Oksana Petrechko
Sr
21:29
7:04
23
Emma Vannes
Fr
22:50
7:31
39
Maria Perez
So
23:12
7:38
47
Laura Laubacher
Sr
23:16
7:39
48
Melisha Singh
So
24:11
7:57
55
6 NAPA
4-5-6-6-6
Gap: 3:29
107:54
21:35
7:06
133 Claire Miller
Fr
19:34
6:26
4
Ashley Augustus
Fr
21:10
6:58
20
Leah Mccann
Jr
21:59
7:14
32
Ruegg Lara
Fr
22:08
7:17
34
Kelsey Swan
So
23:03
7:35
43
Mackie Donaldson
Jr
23:05
7:36
44
Molly Baird
Jr
23:24
7:42
49
7 NEVADA UNION
7-7-7-7-7
Gap: 2:09
109:28
21:54
7:12
147 Jessica Boutte
So
20:44
6:49
16
Sara Marshall
Jr
21:15
6:59
21
Christine Weir
Sr
21:57
7:13
31
Peggy Mcbride-hensle
Jr
22:39
7:27
38
Katelyn Mcgee
Jr
22:53
7:32
41
Annie Creasey
Jr
23:46
7:49
52
Anina Lawrence
Jr
24:01
7:54
54
8 McClatchy
8-8-8-8-8
Gap: 1:33
111:33
22:19
7:20
176 Shyla Hansen
Fr
21:35
7:06
25
Jillian Brown
Fr
21:47
7:10
29
Anna Riley
Fr
22:12
7:18
36
Jasmin Khoe
Fr
22:51
7:31
40
Keikei Johnson
So
23:08
7:37
46
Sierra Morgan
Jr
23:38
7:46
50
Angie Peckham
Fr
23:39
7:47
51
GO LIONS! (LR, PR)
Pl School Total
Time
Points Runr 1 Runr 2 Runr 3 Runr 4 Runr 5 Runr 6 Runr 7 Imp

Under Improvement, the abbreviations are:

  • LY = Beat time from the same course a year ago
  • LR = Beat time from the most recent running of the course
  • PR = Set a new PR
  • PG = Beat personal goal
  • If shaded in this color, this athlete broke the tie with a competitor resulting in his/her team finishing ahead of that competitor.
  • If shaded in this color, this athlete displaced a competitor's scoring runners resulting in his/her team finishing ahead of that competitor.
  • If shaded in this color, this athlete displaced a competitor's scoring runners AND broke a tie resulting in his/her team finishing ahead of that competitor.

All columns are sortable by clicking on the column heading.

Full Individual Race Results - Girls

Pl Name Gr School Time Pace Rank in Squad Rank in School Rank vs Comp Last Year Time
(Δ)
Last Race Time
(Δ)
Last PR
(Δ)
Imp
1 Laurel Darragh Fr DAVIS SR. 14:00 6:40
2 Aidan Noble-goodman Fr DAVIS SR. 14:02 6:41
3 Kate Latsch So DAVIS SR. 14:04 6:42
4 Lindsay Stebbins So DAVIS SR. 14:18 6:49
5 Mackenzie Mills Fr VINTAGE 14:27 6:53
6 Kelly Lemons So KENNEDY 14:45 7:01
7 Hannah Schmidt Fr PLEASANT GROVE 14:56 7:07
8 Natalie Ho Fr DAVIS SR. 15:00 7:09
9 Kendall Mar Fr McClatchy 15:00 7:09 1/1 1/1 5/12 15:17
(0:17)
15:17
(0:17)
You ROCK! (LR, PR)
10 Ashley Gallenstein So PLEASANT GROVE 15:14 7:15
11 Holly Voboril So NEVADA UNION 15:18 7:17
12 Jamie Hoornaert Fr MERCED 15:21 7:19
13 Vian Ghazi Fr PLEASANT GROVE 15:27 7:21
14 Natalie Berania So PLEASANT GROVE 15:29 7:22
15 Shauna Simon Fr DAVIS SR. 15:31 7:23
16 Rochelle Parker Fr GOLDEN VALLEY 15:32 7:24
17 Teresa Lallana So LODI 15:32 7:24
18 Stephanie Estay So CHAVEZ 15:36 7:26
19 Lauren Nakaue Fr LINCOLN (S) 15:37 7:26
20 Jennifer Estay So CHAVEZ 15:37 7:26
21 Sydney Simmen Fr PLEASANT GROVE 15:38 7:27
22 Shelby Willis Fr MODESTO 15:43 7:29
23 Olivia Smith Fr LODI 15:44 7:30
24 Amanda Murphy Fr LINCOLN (S) 15:46 7:30
25 Jocelyn Labelle Jr DAVIS SR. 15:49 7:32
26 Sierra Clark So DAVIS SR. 15:49 7:32
27 Melissa Kim Fr LINCOLN (S) 15:53 7:34
28 Katie O'connor So LODI 15:58 7:36
29 Aria Zapata So LINCOLN (S) 16:03 7:39
30 Kylie Denton So LODI 16:05 7:40
31 Breanna Ruiz Fr MODESTO 16:19 7:46
32 Madelyn Blank Fr LODI 16:25 7:49
33 Morgan Krueger Fr MODESTO 16:26 7:50
34 Paola Rodriguez So LINCOLN (S) 16:27 7:50
35 Chelsea Canepa Fr LINCOLN (S) 16:42 7:57
36 Brynna Bolt Fr MODESTO 16:43 7:58
37 Haley Schlgeter Fr LODI 16:45 7:59
38 Lisa Mills So MODESTO 16:58 8:05
39 Teresa Garcia So LINCOLN (S) 17:09 8:10
40 Reyna Villanueva Fr LODI 17:17 8:14
41 Olivia Peltier Fr MODESTO 17:21 8:16
42 Jazmine Gutierrez Fr MODESTO 18:07 8:38
Pl Name Gr School Time Pace Rank in Squad Rank in School Rank vs Comp Last Year Time
(Δ)
Last Race Time
(Δ)
Last PR
(Δ)
Imp

Under Improvement, the abbreviations are:

  • LY = Beat time from the same course a year ago
  • LR = Beat time from the most recent running of the course
  • PR = Set a new PR
  • PG = Beat personal goal
  • SBP = Best performance of season based on position of finish relative to the field.

All columns are sortable by clicking on the column heading.

All Girls Races

12 races + combined.

Race Win Runr Win Team
All All at 3.04 mi
All at 2.1 mi
All at 3.04 mi
All at 2.1 mi
F/S D1 Laurel Darragh, Fr, 14:00, DAVIS SR. DAVIS SR., 71:24, 16
F/S D2 Kellie Schmitt, Fr, 13:18, CASA ROBLE BELLA VISTA, 72:20, 29
F/S D3 Taylor Schairer, Fr, 14:08, DEL ORO DEL ORO, 73:26, 20
F/S D4 Rebecca Hull, Fr, 14:53, LIBERTY RANCH LIBERTY RANCH, 80:14, 53
F/S D5 Julia Lippert, So, 16:52, JIM ELLIOT CHRI n/a
JV D12 Erin Matranga, Jr, 20:18, ST FRANCIS ST FRANCIS, 110:45, 31
JV D345 Kelsey Seaman, Sr, 22:30, DEL ORO DEL ORO, 117:48, 26
V D1 Hayley Scott, Sr, 19:02, OAK RIDGE OAK RIDGE, 98:53, 38
V D2 Karlie Garcia, Fr, 18:11, OAKMONT WOODCREEK, 102:37, 61
V D3 Emma Freeman, Jr, 19:13, DEL ORO DEL ORO, 101:23, 45
V D4 Breanne Mitchell, Jr, 19:56, BEAR RIVER BRET HARTE, 109:33, 52
V D5 Eleah Miner, So, 23:02, VICTORY CHRISTI VICTORY CHRISTI, 128:39, 15

All Boys Races

17 races + combined.

Race Win Runr Win Team
All All at 3.04 mi
All at 2.1 mi
All at 3.04 mi
All at 2.1 mi
Fr D1 Carter Duerksen, Fr, 11:45, TRACY OAK RIDGE, 60:56, 19
Fr D2 Brynn Sargent, Fr, 11:44, BELLA VISTA BELLA VISTA, 60:52, 27
Fr D3 Justin Giardino, Fr, 12:46, DIXON DEL ORO, 67:39, 36
Fr D4 Adam Lundel, Fr, 12:30, HUGHSON HUGHSON, 67:14, 18
Fr D5 Justin Johnson, So, 21:14, VICTORY CHRISTI n/a
JV D12 Jonah Bryan, Jr, 17:34, DEL CAMPO DAVIS SR., 91:15, 41
JV D345 Cameron Brown, So, 18:37, PLACER DEL ORO, 97:44, 25
So D1 Caton Avilla, Fr, 11:30, PLEASANT GROVE DAVIS SR., 60:52, 26
So D2 Phelan Mckinney, So, 11:31, BELLA VISTA BELLA VISTA, 61:05, 51
So D3 Cory Gutierrez, So, 12:11, UNION MINE EL DORADO, 65:03, 42
So D4 Ricky Van Dyke, So, 12:14, ARGOANUT COSUMNES OAKS, 66:48, 42
So D5 Alexander Lappas, So, 13:56, JIM ELLIOT CHRI JIM ELLIOT CHRI, 75:21, 15
V D1 Kurt Ruegg, Sr, 15:40, NAPA DAVIS SR., 82:06, 22
V D2 Josh Mercado, Sr, 16:16, DEL CAMPO DEL CAMPO, 84:44, 71
V D3 Chris Kigar, Jr, 16:00, EL CAMINO PLACER, 87:00, 46
V D4 Matt Airola, Sr, 16:38, BRET HARTE BRET HARTE, 89:43, 65
V D5 Nathan Jackson, Jr, 16:59, BIG VALLEY CHRI SACRAMENTO COUN, 101:01, 56