James Lick Results from the Earlybird Invitational at North Monterey County HS on 9/8/01

Boys Results and Stats

Switch to Girls

Boys Individual Results

Runner Gr Squad Time Pace Dist Place Rank in Squad Rank in School Rank vs Comp Last Year Time
(Δ,%)
Last Race Time
(Δ,%)
Last PR
(Δ,%)
Last DPR
(Δ,%)
Imprvmnts
Drew Jr 21:31 7:09 3.01 64/85 4/5 7/10 7/11 Flying like a Comet (SBP)
Bernardo Flores Sr Jr 22:58 7:38 3.01 74/85 5/5 9/10 6/8
Brent Nichols Jr Jr 17:20 5:46 3.01 4/85 1/5 3/10 3/21 18:20
(1:00,5.5)
Flying like a Comet (DPR)
Ivan Navarro Sr Sr 16:35 5:31 3.01 8/77 1/2 1/10 6/21 17:20
(0:45,4.3)
Flying like a Comet (DPR)
Jose Gutierrez So So 18:12 6:03 3.01 15/95 1/1 5/10 11/23
Nelson Funston Sr Sr 17:14 5:44 3.01 16/77 2/2 2/10 6/16 18:05
(0:51,4.7)
Flying like a Comet (DPR)
Phil Vo Fr 23:05 7:40 3.01 51/82 2/2 10/10 12/15 Flying like a Comet (SBP)
Roberto Ruiz Fr Jr 20:09 6:42 3.01 47/85 3/5 6/10 8/14
Roger Mendez Jr Jr 17:47 5:54 3.01 11/85 2/5 4/10 3/17
Victor Rendon Fr Fr 21:57 7:18 3.01 36/82 1/2 8/10 15/18
Runner Gr Squad Time Pace Dist Place Rank in Squad Rank in School Rank vs Comp Last Year Time
(Δ,%)
Last Race Time
(Δ,%)
Last PR
(Δ,%)
Last DPR
(Δ,%)
Imprvmts

Under Improvement, the abbreviations are:

  • LY = Beat time from the same course a year ago.
  • LR = Beat time from the most recent running of this course.
  • PR = Set a new PR on this course. A "Course PR".
  • PG = Beat personal goal.
  • SBP = Best performance of season based on position of finish relative to the field.
  • DPR = A "Distance Personal Record" - the personal best time considering distance only, not unique course characteristics. Applicable for 2, 3, and 3.1 mile courses.
  • DSR = A "Distance Season Record" - same as above, but for the current season only.
  • DTW = "Displace to Win". This athlete, as the 6th or 7th runner on his/her squad, displaced scoring runners from a competitor enabling his/her team to finish ahead of that competitor.
  • TB = "Tiebreaker". As the #6 athlete on his/her squad, this athlete was the tiebreaker enabling his/her team to finish ahead of that competitor.

All columns are sortable by clicking on the column heading.

Boys Team Results

Team Rank of Finish Time
Gap
Dist Avg Pace 1st Place Pace 5th Place Pace Points Win Team Pace Last Year Time
(Δ,%)
Last Race Time
(Δ,%)
Last PR
(Δ,%)
Improvements Runners (Points)
Jr 1st 5 6/8 99:45
5:38
3.01 6:38 5:46 7:38 125 6:07 Brent Nichols (3), Roger Mendez (9), Roberto Ruiz (31), Drew (39), Bernardo Flores (43)
Team Rank of Finish Time Dist Avg Pace 1st Place Pace 5th Place Pace Points Win Team Pace Last Year Time
(Δ,%)
Last Race Time
(Δ,%)
Last PR
(Δ,%)
Improvements Runners (Points)

Under Improvement, the abbreviations are:

  • LY = Beat time from the same course a year ago
  • LR = Beat time from the most recent running of the course
  • PR = Set a new PR
  • PG = Beat personal goal

All columns are sortable by clicking on the column heading.

Full Individual Race Results - Boys

Pl Name Gr School Time Pace Rank in Squad Rank in School Rank vs Comp Last Year Time
(Δ)
Last Race Time
(Δ)
Last PR
(Δ)
Imp
1 Brett Gotcher APTOS 15:20 5:06
2 Antonio Miramontes GOLDEN VALLEY 16:01 5:19
3 Jorge Medina SILVER CREEK 16:04 5:20
4 Karl Skucha WILCOX 16:12 5:23
5 Matt Radmilovic WILCOX 16:13 5:23
6 Victor Cerna GOLDEN VALLEY 16:25 5:27
7 Pat Hernandez HOLLISTER 16:29 5:29
8 Ivan Navarro Sr James Lick 16:35 5:31 1/2 1/10 6/21
9 Jorge Murillo ALISAL 16:38 5:32
10 Franco Violich APTOS 16:39 5:32
11 Mike Burcker NORTH MONTEREY 16:44 5:34
12 Cliff Irrebaria HOLLISTER 16:49 5:35
13 Ruben Rodriguez HOLLISTER 17:03 5:40
14 Victor Saldana ALISAL 17:08 5:42
15 Victor Lopez ALISAL 17:08 5:42
16 Nelson Funston Sr James Lick 17:14 5:44 2/2 2/10 6/16
17 David La SARATOGA 17:15 5:44
18 Javier Sosa HOLLISTER 17:18 5:45
19 Nick Cirigliano SERRA 17:20 5:46
20 Dan Bettencourt APTOS 17:24 5:47
21 Brett Stanger SARATOGA 17:30 5:49
22 Mike Sweeney MONTA VISTA 17:36 5:51
23 Jim Hernandez HOLLISTER 17:38 5:51
24 Danny Trejo ESCALON 17:40 5:52
25 Eduardo Capristo SILVER CREEK 17:45 5:54
26 Julian Kolev MONTA VISTA 17:49 5:55
27 Donald Prolo SARATOGA 17:50 5:55
28 Hector Figueroa HOLLISTER 17:56 5:57
29 Roberto Reynozo HOLLISTER 17:57 5:58
30 Juan Alvarado NORTH MONTEREY 18:02 5:59
31 Joey Cervantez WATSONVILLE 18:04 6:00
32 Luke Anthony NORTH MONTEREY 18:09 6:02
33 Scott Drexel SERRA 18:12 6:03
34 Trevor Adams SARATOGA 18:15 6:04
35 Jareth Saldivar ALISAL 18:30 6:09
36 Clay McKell LOS GATOS 18:32 6:09
37 Armand Sarvarian SERRA 18:35 6:10
38 Daniel Narez WATSONVILLE 18:51 6:16
39 Miguel Rocha NORTH MONTEREY 18:55 6:17
40 Omar Tostado WATSONVILLE 19:04 6:20
41 Travis Garside HARBOR 19:07 6:21
42 Jesus Delgado HOLLISTER 19:10 6:22
43 Justin Gardner SARATOGA 19:18 6:25
44 Edward Boenig SERRA 19:29 6:28
45 Jason Yuki LOS GATOS 19:30 6:29
46 James Skov ESCALON 19:31 6:29
47 Ivan Maroevich ST. IGNATIUS 19:37 6:31
48 Joseph Porter SERRA 19:40 6:32
49 Roman Hilgers NORTH MONTEREY 19:41 6:32
50 Fernando Borrego LOS BANOS 19:44 6:33
51 Steve Walton LOS GATOS 19:45 6:34
52 James Kao MONTA VISTA 19:50 6:35
53 Scott Armstrong VALLEY CHRIST. 19:54 6:37
54 Paul Montanez MONTA VISTA 19:56 6:37
55 Ryan Groshong SERRA 19:58 6:38
56 Jamie Sarabia VALLEY CHRIST. 19:59 6:38
57 Nic Berchtold ESCALON 20:01 6:39
58 Jesse Rocha NORTH MONTEREY 20:04 6:40
59 Tom Lester ESCALON 20:05 6:40
60 Carlo Castaneda ESCALON 20:05 6:40
61 Jethro Acenas VALLEY CHRIST. 20:28 6:48
62 Matt Juarez GOLDEN VALLEY 20:30 6:49
63 Luis Garcia WATSONVILLE 20:49 6:55
64 Tom Dawson PALMA 21:06 7:01
65 Matthew Arta SERRA 21:11 7:02
66 Ezra Pierce KINGS ACADEMY 21:26 7:07
67 Alvaro Agauyo WATSONVILLE 21:32 7:09
68 Andrew Dekeata SERRA 21:43 7:13
69 Camilo Schwer-Hughe WATSONVILLE 21:45 7:14
70 Joel Blowers ESCALON 22:01 7:19
71 Michael Pal SERRA 22:20 7:25
72 Juan Ant Cornejo NORTH MONTEREY 22:27 7:28
73 Juan Martinez NORTH MONTEREY 22:37 7:31
74 Steve Mireles ALISAL 22:37 7:31
75 David Medina ALISAL 23:13 7:43
76 Scott Wheldon ATWATER 23:16 7:44
77 Richard Douglas PALMA 25:12 8:22
Pl Name Gr School Time Pace Rank in Squad Rank in School Rank vs Comp Last Year Time
(Δ)
Last Race Time
(Δ)
Last PR
(Δ)
Imp

Under Improvement, the abbreviations are:

  • LY = Beat time from the same course a year ago
  • LR = Beat time from the most recent running of the course
  • PR = Set a new PR
  • PG = Beat personal goal
  • SBP = Best performance of season based on position of finish relative to the field.

All columns are sortable by clicking on the column heading.

Full Individual Race Results - Boys

Pl Name Gr School Time Pace Rank in Squad Rank in School Rank vs Comp Last Year Time
(Δ)
Last Race Time
(Δ)
Last PR
(Δ)
Imp
1 Eric Webster ENTERPRISE 16:39 5:32
2 Ed Baltierrez SILVER CREEK 16:44 5:34
3 Jacob Evans APTOS 16:50 5:36
4 Darren Mattinson HARBOR 16:55 5:37
5 Daniel Jensen SILVER CREEK 16:57 5:38
6 Dominic Vogl SERRA 17:03 5:40
7 Eddie Banuelos CLOVIS EAST 17:18 5:45
8 Esco Long LOS BANOS 17:24 5:47
9 Jonathan Rivera HOLLISTER 17:36 5:51
10 Chris Furnari SERRA 17:45 5:54
11 Eder Tostado WATSONVILLE 17:50 5:55
12 Michael Delaurenti SERRA 17:57 5:58
13 Jose Garcia NORTH MONTEREY 18:04 6:00
14 Danny Aguilar NORTH MONTEREY 18:09 6:02
15 Jose Gutierrez So James Lick 18:12 6:03 1/1 5/10 11/23
16 Leon Godinez SILVER CREEK 18:19 6:05
17 James Grantham KINGS ACADEMY 18:34 6:10
18 Matt Eckert VALLEY CHRIST. 18:40 6:12
19 Emilio Banuelos ATWATER 18:46 6:14
20 Stephen Sweeney SERRA 18:47 6:14
21 Eric Encalade GOLDEN VALLEY 18:54 6:17
22 Jesse Meraz GOLDEN VALLEY 18:54 6:17
23 Steve Carroll CLOVIS EAST 18:55 6:17
24 Arturo Alvaro NORTH MONTEREY 18:57 6:18
25 Chris Alexander VALLEY CHRIST. 19:00 6:19
26 Ryan Puckett NORTH MONTEREY 19:07 6:21
27 John Wise SERRA 19:10 6:22
28 Ruben Avelar GOLDEN VALLEY 19:14 6:23
29 Pei Kuo MONTA VISTA 19:14 6:23
30 Michael Lucio NORTH MONTEREY 19:20 6:25
31 Timothy Wall LOS BANOS 19:20 6:25
32 Nick Montano GOLDEN VALLEY 19:22 6:26
33 Satinder Chatha WILCOX 19:23 6:26
34 Len Le Barre PALMA 19:32 6:29
35 Chris Barulich SERRA 19:37 6:31
36 Noel Castro ST. IGNATIUS 19:41 6:32
37 Frank Mecozzi SOQUEL 19:44 6:33
38 Howard Chang MONTA VISTA 19:45 6:34
39 Steven Surrette SARATOGA 19:53 6:36
40 Brian Jang PALMA 19:59 6:38
41 Matt Camack CLOVIS EAST 20:02 6:39
42 James Tinglo NORTH MONTEREY 20:12 6:43
43 Brian Nguyen SILVER CREEK 20:13 6:43
44 Tyler Desantis LOS GATOS 20:16 6:44
45 Erik Carvalho PALMA 20:19 6:45
46 David Thai SILVER CREEK 20:19 6:45
47 Brian Ross CLOVIS EAST 20:20 6:45
48 Chris Brodt SERRA 20:22 6:46
49 Miguel Garcia ALISAL 20:23 6:46
50 Rex Maximo SILVER CREEK 20:25 6:47
51 Colby Brown CLOVIS EAST 20:30 6:49
52 Greg Geldman LOS GATOS 20:33 6:50
53 Thomas Chu ST. IGNATIUS 20:50 6:55
54 David Castillo APTOS 20:55 6:57
55 Luke Vranna ENTERPRISE 20:59 6:58
56 Vuong Nguyen SILVER CREEK 21:00 6:59
57 Fred Stamm SERRA 21:03 7:00
58 Jason Doyle ST. IGNATIUS 21:05 7:00
59 Kenny Pfaff CLOVIS EAST 21:21 7:06
60 Craig Hannson ST. IGNATIUS 21:22 7:06
61 Steve Avila ENTERPRISE 21:30 7:09
62 Tyson Kornely KINGS ACADEMY 21:32 7:09
63 Lex Kaganowsky PALMA 21:34 7:10
64 Tim Rawlings PALMA 21:40 7:12
65 Chris Parides LOS GATOS 21:41 7:12
66 Jon Roberts CLOVIS EAST 21:42 7:13
67 Jacob May HARBOR 21:47 7:14
68 Bobby Kuhn CLOVIS EAST 21:56 7:17
69 Walter Prows LOS GATOS 21:57 7:18
70 Andrew Georgette SERRA 22:08 7:21
71 Kraig Estrada ENTERPRISE 22:11 7:22
72 Zach Brown ST. IGNATIUS 22:11 7:22
73 Peter Johnson ST. IGNATIUS 22:19 7:25
74 Adrian Charter ST. IGNATIUS 22:22 7:26
75 Jon Tengco ST. IGNATIUS 22:23 7:26
76 Nicholas Edwards LOS GATOS 22:34 7:30
77 Jason Clark PALMA 22:42 7:32
78 John Martin ATWATER 22:50 7:35
79 Thomas Chen SERRA 22:51 7:35
80 Dan Isaacs SERRA 23:02 7:39
81 Danny Bautista VALLEY CHRIST. 23:04 7:40
82 Manjinder Singh LOS BANOS 23:06 7:40
83 Matt McGuire ST. IGNATIUS 23:25 7:47
84 Jimmy Alvarez NORTH MONTEREY 23:27 7:47
85 Martin Maguire ST. IGNATIUS 23:31 7:49
86 Ryan Rettenbacher SERRA 23:35 7:50
87 Ryan Davenport ST. IGNATIUS 23:36 7:50
88 Daniel Cox PALMA 23:41 7:52
89 Nick Gilbertson ATWATER 23:53 7:56
90 Alex Grivet LOS GATOS 24:48 8:14
91 Jeffery De Vera ST. IGNATIUS 24:59 8:18
92 Edward Hall GOLDEN VALLEY 25:23 8:26
93 Tomas Rebecchi HOLLISTER 25:26 8:27
94 Jimmy Almeida PALMA 25:44 8:33
95 Jordan Bachman CLOVIS EAST 26:14 8:43
Pl Name Gr School Time Pace Rank in Squad Rank in School Rank vs Comp Last Year Time
(Δ)
Last Race Time
(Δ)
Last PR
(Δ)
Imp

Under Improvement, the abbreviations are:

  • LY = Beat time from the same course a year ago
  • LR = Beat time from the most recent running of the course
  • PR = Set a new PR
  • PG = Beat personal goal
  • SBP = Best performance of season based on position of finish relative to the field.

All columns are sortable by clicking on the column heading.

Full Individual Race Results - Boys

Pl Name Gr School Time Pace Rank in Squad Rank in School Rank vs Comp Last Year Time
(Δ)
Last Race Time
(Δ)
Last PR
(Δ)
Imp
1 Kenny Frank ENTERPRISE 16:30 5:29
2 Victor Camacho WATSONVILLE 16:57 5:38
3 Andrew Sartor ENTERPRISE 17:15 5:44
4 Brent Nichols Jr James Lick 17:20 5:46 1/5 3/10 3/21
5 Isidro Trujillo HOLLISTER 17:20 5:46
6 Jacob Tolbert SILVER CREEK 17:29 5:49
7 Ronald Exley SERRA 17:34 5:50
8 Michael Salvatore LOS BANOS 17:41 5:52
9 Andrew Chong SILVER CREEK 17:43 5:53
10 Ali Sultan SILVER CREEK 17:46 5:54
11 Roger Mendez Jr James Lick 17:47 5:54 2/5 4/10 3/17
12 Scott Strong PALMA 17:48 5:55
13 David Kehn APTOS 17:53 5:56
14 Dennis Sullivan WILCOX 17:56 5:57
15 David Aubuchon WILCOX 17:56 5:57
16 Ben Hanks ENTERPRISE 17:57 5:58
17 Kenny Clowers CLOVIS EAST 17:57 5:58
18 Peter Zerzan SERRA 18:00 5:59
19 Steven Munoz NORTH MONTEREY 18:06 6:01
20 Kurt Lowery ESCALON 18:24 6:07
21 Paul Robertson PALMA 18:28 6:08
22 Alex Aycinena SERRA 18:33 6:10
23 Jacob Osborne SARATOGA 18:42 6:13
24 Alex Lucio NORTH MONTEREY 18:51 6:16
25 Liborio Hernandez NORTH MONTEREY 18:52 6:16
26 Brion Domalaog PALMA 18:56 6:17
27 Stuart Jones MONTA VISTA 18:57 6:18
28 Dylan Helmer APTOS 18:57 6:18
29 Matt Povey SERRA 19:01 6:19
30 Nick Deocampo SERRA 19:02 6:19
31 Kueseng Lee GOLDEN VALLEY 19:02 6:19
32 Arturo Cantu LOS BANOS 19:04 6:20
33 Andre Koehler SERRA 19:20 6:25
34 Weston Green PALMA 19:29 6:28
35 Danny Casillas SERRA 19:32 6:29
36 Chris Reardon SERRA 19:32 6:29
37 Matt Kopec VALLEY CHRIST. 19:34 6:30
38 Andrew Stromquist VALLEY CHRIST. 19:34 6:30
39 Albert Chang MONTA VISTA 19:38 6:31
40 Javier Martinez NORTH MONTEREY 19:41 6:32
41 Jonathan Sherburn PALMA 19:41 6:32
42 Jonathan Gutierrez LOS BANOS 19:43 6:33
43 Jose Perez NORTH MONTEREY 19:47 6:34
44 Tan Young SILVER CREEK 19:52 6:36
45 Michael Bremser PALMA 19:53 6:36
46 Jon Haduca APTOS 19:53 6:36
47 Roberto Ruiz Fr James Lick 20:09 6:42 3/5 6/10 8/14
48 Quinn Duffy ST. IGNATIUS 20:17 6:44
49 David Jackson ESCALON 20:23 6:46
50 Marco Grifantini ENTERPRISE 20:28 6:48
51 Mike Ajuria SERRA 20:44 6:53
52 Wynn Chang MONTA VISTA 20:46 6:54
53 Adam Najar VALLEY CHRIST. 20:49 6:55
54 Ryan Abernathy NORTH MONTEREY 20:50 6:55
55 Albert Mendoza ATWATER 20:57 6:58
56 Adrian Martinez HOLLISTER 20:59 6:58
57 Aaron Nankin MONTA VISTA 20:59 6:58
58 Daniel Holmes ATWATER 21:00 6:59
59 Octavio Martinez ATWATER 21:02 6:59
60 Orlando Gonzalez NORTH MONTEREY 21:03 7:00
61 Eli Contreras HOLLISTER 21:09 7:02
62 Jonathan Fone SERRA 21:15 7:04
63 Lee Blue ENTERPRISE 21:20 7:05
64 Drew James Lick 21:31 7:09 4/5 7/10 7/11 Flying like a Comet (SBP)
65 Clifford Benham SERRA 21:33 7:10
66 The Tran SILVER CREEK 21:35 7:10
67 John Troup CLOVIS EAST 21:58 7:18
68 Colin Daly ST. IGNATIUS 21:59 7:18
69 Chris Walker PALMA 21:59 7:18
70 Marty Cerles ST. IGNATIUS 22:15 7:24
71 Joel Massuda SILVER CREEK 22:17 7:24
72 Eddie Santana ALISAL 22:25 7:27
73 Phil Kikuchi HARBOR 22:46 7:34
74 Bernardo Flores Sr James Lick 22:58 7:38 5/5 9/10 6/8
75 Jonathan Martinez HOLLISTER 23:07 7:41
76 Jason Gonazlez HOLLISTER 23:10 7:42
77 Alex Cerdan ST. IGNATIUS 23:25 7:47
78 Patrick Francisco VALLEY CHRIST. 23:32 7:49
79 Jeremy Janz ATWATER 23:56 7:57
80 Nathan Kennedy SILVER CREEK 23:57 7:57
81 Lam Le SILVER CREEK 24:57 8:17
82 Jimmy Thang VALLEY CHRIST. 25:56 8:37
83 Martin Gutierrez ALISAL 28:02 9:19
84 Sunil Kamath SERRA 29:57 9:57
85 Chris Stief ESCALON 29:57 9:57
Pl Name Gr School Time Pace Rank in Squad Rank in School Rank vs Comp Last Year Time
(Δ)
Last Race Time
(Δ)
Last PR
(Δ)
Imp

Under Improvement, the abbreviations are:

  • LY = Beat time from the same course a year ago
  • LR = Beat time from the most recent running of the course
  • PR = Set a new PR
  • PG = Beat personal goal
  • SBP = Best performance of season based on position of finish relative to the field.

All columns are sortable by clicking on the column heading.

Full Team Race Results - Boys

Group of 5: Jr 1st 5

Pl School
Total
Time
Pts Runr 1 Runr 2 Runr 3 Runr 4 Runr 5 Runr 6 Runr 7 Imp
1 SERRA
5-4-3-3-1
Gap: 1:28
92:10
18:26
6:07
72 Ronald Exley
-
17:34
5:50
6
Peter Zerzan
-
18:00
5:59
12
Alex Aycinena
-
18:33
6:10
15
Matt Povey
-
19:01
6:19
19
Nick Deocampo
-
19:02
6:19
20








2 ENTERPRISE
1-1-1-1-2
Gap: 4:50
93:30
18:42
6:13
84 Kenny Frank
-
16:30
5:29
1
Andrew Sartor
-
17:15
5:44
2
Ben Hanks
-
17:57
5:58
11
Marco Grifanti
-
20:28
6:48
32
Lee Blue
-
21:20
7:05
38








3 SILVER CREEK
4-2-2-2-3
Gap: 4:06
94:25
18:53
6:16
89 Jacob Tolbert
-
17:29
5:49
5
Andrew Chong
-
17:43
5:53
7
Ali Sultan
-
17:46
5:54
8
Tan Young
-
19:52
6:36
29
The Tran
-
21:35
7:10
40








4 PALMA
6-5-4-4-4
Gap: 1:53
94:22
18:52
6:16
91 Scott Strong
-
17:48
5:55
10
Paul Robertso
-
18:28
6:08
14
Brion Domalaog
-
18:56
6:17
18
Weston Green
-
19:29
6:28
22
Jonathan Sherburn
-
19:41
6:32
27








5 NORTH MONTEREY
7-6-6-5-5
Gap: 1:41
95:17
19:03
6:20
100 Steven Munoz
-
18:06
6:01
13
Alex Lucio
-
18:51
6:16
16
Liborio Hernande
-
18:52
6:16
17
Javier Martinez
-
19:41
6:32
26
Jose Perez
-
19:47
6:34
28








6 James Lick
2-2-5-6-6
Gap: 5:38
99:45
19:57
6:38
125 Brent Nichols
Jr
17:20
5:46
3
Roger Mendez
Jr
17:47
5:54
9
Roberto Ruiz
Fr
20:09
6:42
31
Drew

21:31
7:09
39
Bernardo Flores
Sr
22:58
7:38
43








7 HOLLISTER
3-7-7-7-7
Gap: 5:50
105:45
21:09
7:02
165 Isidro Trujillo
-
17:20
5:46
4
Adrian Martinez
-
20:59
6:58
35
Eli Contrera
-
21:09
7:02
37
Jonathan Martinez
-
23:07
7:41
44
Jason Gonazlez
-
23:10
7:42
45








8 VALLEY CHRIST.
8-8-8-8-8
Gap: 6:22
109:25
21:53
7:16
176 Matt Kopec
-
19:34
6:30
24
Andrew Stromqui
-
19:34
6:30
25
Adam Najar
-
20:49
6:55
33
Patrick Francisc
-
23:32
7:49
46
Jimmy Thang
-
25:56
8:37
48








Pl School Total
Time
Points Runr 1 Runr 2 Runr 3 Runr 4 Runr 5 Runr 6 Runr 7 Imp

Under Improvement, the abbreviations are:

  • LY = Beat time from the same course a year ago
  • LR = Beat time from the most recent running of the course
  • PR = Set a new PR
  • PG = Beat personal goal
  • If shaded in this color, this athlete broke the tie with a competitor resulting in his/her team finishing ahead of that competitor.
  • If shaded in this color, this athlete displaced a competitor's scoring runners resulting in his/her team finishing ahead of that competitor.
  • If shaded in this color, this athlete displaced a competitor's scoring runners AND broke a tie resulting in his/her team finishing ahead of that competitor.

All columns are sortable by clicking on the column heading.

Full Individual Race Results - Boys

Pl Name Gr School Time Pace Rank in Squad Rank in School Rank vs Comp Last Year Time
(Δ)
Last Race Time
(Δ)
Last PR
(Δ)
Imp
1 Jason Yow MONTA VISTA 17:25 5:47
2 Erik Sambrailo APTOS 18:19 6:05
3 Robert Maher PALMA 18:22 6:06
4 Matt Wynne HOLLISTER 18:38 6:11
5 J.t. Martin KINGS ACADEMY 18:49 6:15
6 Alex Chen MONTA VISTA 18:55 6:17
7 Josh Vasquez HOLLISTER 19:07 6:21
8 Enoch Trujillo NORTH MONTEREY 19:09 6:22
9 Steven Giron LOS BANOS 19:11 6:22
10 Carlos Ramirez SERRA 19:23 6:26
11 Josh Hanks ENTERPRISE 19:24 6:27
12 Nathanial Henry LOS GATOS 19:30 6:29
13 David Abarca ST. IGNATIUS 19:31 6:29
14 Michael Nichols LOS BANOS 19:31 6:29
15 Nathan Huerta NORTH MONTEREY 19:34 6:30
16 Aaron Sommer MONTA VISTA 19:38 6:31
17 Brad Ethrington APTOS 19:44 6:33
18 Chris Anderson HOLLISTER 19:53 6:36
19 Jared Fone SERRA 19:55 6:37
20 Kaesen Suyderhoud ENTERPRISE 19:56 6:37
21 Nicholas Rogers SERRA 20:18 6:45
22 Cody Gerula VALLEY CHRIST. 20:24 6:47
23 Matt Mulry ST. IGNATIUS 20:44 6:53
24 Shane Sofos ST. IGNATIUS 20:45 6:54
25 Kenneth Frank ATWATER 20:45 6:54
26 Ross Ostello PALMA 20:49 6:55
27 Ricardo Sarabia VALLEY CHRIST. 20:58 6:58
28 Brian Clark SERRA 20:59 6:58
29 Gurpreet Kang SILVER CREEK 21:05 7:00
30 Jordan Sanchez HOLLISTER 21:16 7:04
31 Will Fennie ST. IGNATIUS 21:27 7:08
32 James Thomas SERRA 21:31 7:09
33 Brian Coe ST. IGNATIUS 21:39 7:12
34 Brandon Deconte LOS GATOS 21:47 7:14
35 Matt Downing ST. IGNATIUS 21:50 7:15
36 Victor Rendon Fr James Lick 21:57 7:18 1/2 8/10 15/18
37 Josh Twisselman PALMA 21:58 7:18
38 Craig Nelson ST. IGNATIUS 22:01 7:19
39 Nathan Rossi ST. IGNATIUS 22:05 7:20
40 Chris Gutierrez PALMA 22:06 7:21
41 Michael Parker HOLLISTER 22:10 7:22
42 Alex Dillon ST. IGNATIUS 22:19 7:25
43 Leighton Lawrence ENTERPRISE 22:30 7:29
44 Matt Walsh ST. IGNATIUS 22:39 7:31
45 David Chanhphaya GOLDEN VALLEY 22:49 7:35
46 Michael Synder ST. IGNATIUS 22:51 7:35
47 Ian Douglass LOS GATOS 22:57 7:37
48 Steven Buller SERRA 22:58 7:38
49 Chris Hutton VALLEY CHRIST. 23:00 7:38
50 Sergio Tavira NORTH MONTEREY 23:03 7:39
51 Phil Vo James Lick 23:05 7:40 2/2 10/10 12/15 Flying like a Comet (SBP)
52 Jonathan Olivares NORTH MONTEREY 23:20 7:45
53 Cros Garcia NORTH MONTEREY 23:24 7:46
54 Danny Lowell NORTH MONTEREY 23:30 7:48
55 Garrett Dewitt PALMA 23:37 7:51
56 Jimmy Berkvam SERRA 23:46 7:54
57 Michael Floyd LOS GATOS 24:02 7:59
58 Rahul Guttal SILVER CREEK 24:11 8:02
59 Doug Koch KINGS ACADEMY 24:12 8:02
60 Sammy List NORTH MONTEREY 24:12 8:02
61 Brendan Harrington ST. IGNATIUS 24:23 8:06
62 Adrian Lui ST. IGNATIUS 24:40 8:12
63 Eric Chu ST. IGNATIUS 24:46 8:14
64 Evan Hirakawa LOS GATOS 24:46 8:14
65 Kevin Clouse APTOS 24:49 8:15
66 Robbie Bernasconi ESCALON 24:50 8:15
67 John Melis ST. IGNATIUS 24:59 8:18
68 John Emison LOS GATOS 25:00 8:18
69 Jared Guzman ATWATER 25:26 8:27
70 Justin Klein VALLEY CHRIST. 25:32 8:29
71 Brendan Rhoan ST. IGNATIUS 25:44 8:33
72 Brian Bregne PALMA 25:49 8:35
73 Christian Ong ST. IGNATIUS 25:52 8:36
74 John Roman ST. IGNATIUS 25:52 8:36
75 Miguel Orozco ALISAL 25:56 8:37
76 Hants Williams SERRA 25:59 8:38
77 Kenny Guertin VALLEY CHRIST. 26:00 8:38
78 Michael Digrande ST. IGNATIUS 26:01 8:39
79 Jacob Monroe KINGS ACADEMY 26:39 8:51
80 Daniel Yee ST. IGNATIUS 27:58 9:17
81 Felipe Zaragoza NORTH MONTEREY 29:28 9:47
82 Vinod Kamath SERRA 31:52 10:35
Pl Name Gr School Time Pace Rank in Squad Rank in School Rank vs Comp Last Year Time
(Δ)
Last Race Time
(Δ)
Last PR
(Δ)
Imp

Under Improvement, the abbreviations are:

  • LY = Beat time from the same course a year ago
  • LR = Beat time from the most recent running of the course
  • PR = Set a new PR
  • PG = Beat personal goal
  • SBP = Best performance of season based on position of finish relative to the field.

All columns are sortable by clicking on the column heading.