Athenian School Results from the BCL East Meet #3 at Athenian HS on 10/29/15

Girls Results and Stats

Switch to Boys

Girls Individual Results

Runner Gr Squad Time Pace Dist Place Rank in Squad Rank in School Rank vs Comp Last Year Time
(Δ,%)
Last Race Time
(Δ,%)
Last PR
(Δ,%)
Last DPR
(Δ,%)
Imprvmnts
Anne Domning Fr V 26:49 10:44 2.5 45/62 9/11 9/11 3/3
Dara Goldfein Fr V 23:45 9:30 2.5 25/62 6/11 6/11 2/4
Ellie Inamine So V 19:16 7:42 2.5 8/62 2/11 2/11 3/9
Emily Arroyo Jr V 23:22 9:21 2.5 22/62 5/11 5/11 3/7
Ephthalia Michael-Schwarzinger Jr V 20:36 8:14 2.5 12/62 3/11 3/11 3/8
Jenna Hajny Fr V 24:26 9:46 2.5 31/62 7/11 7/11 2/3
Kaitlyn Chin Fr V 29:33 11:49 2.5 56/62 11/11 11/11 2/2
Olivia Baker Fr V 29:32 11:49 2.5 55/62 10/11 10/11 3/3 Hen hao! (SBP)
Priya Canzius Sr V 26:28 10:35 2.5 42/62 8/11 8/11 3/3 Hen hao! (SBP)
Rebecca Elliott Sr V 18:48 7:31 2.5 3/62 1/11 1/11 3/10
Vidya Ramaswamy Sr V 20:37 8:15 2.5 13/62 4/11 4/11 3/8 Hen hao! (SBP)
Runner Gr Squad Time Pace Dist Place Rank in Squad Rank in School Rank vs Comp Last Year Time
(Δ,%)
Last Race Time
(Δ,%)
Last PR
(Δ,%)
Last DPR
(Δ,%)
Imprvmts

Under Improvement, the abbreviations are:

  • LY = Beat time from the same course a year ago.
  • LR = Beat time from the most recent running of this course.
  • PR = Set a new PR on this course. A "Course PR".
  • PG = Beat personal goal.
  • SBP = Best performance of season based on position of finish relative to the field.
  • DPR = A "Distance Personal Record" - the personal best time considering distance only, not unique course characteristics. Applicable for 2, 3, and 3.1 mile courses.
  • DSR = A "Distance Season Record" - same as above, but for the current season only.
  • DTW = "Displace to Win". This athlete, as the 6th or 7th runner on his/her squad, displaced scoring runners from a competitor enabling his/her team to finish ahead of that competitor.
  • TB = "Tiebreaker". As the #6 athlete on his/her squad, this athlete was the tiebreaker enabling his/her team to finish ahead of that competitor.

All columns are sortable by clicking on the column heading.

Girls Team Results

Team Rank of Finish Time
Gap
Dist Avg Pace 1st Place Pace 5th Place Pace Points Win Team Pace Last Year Time
(Δ,%)
Last Race Time
(Δ,%)
Last PR
(Δ,%)
Improvements Runners (Points)
V 1st 5 3/7 102:39
4:34
2.5 8:13 7:31 9:21 56 7:42 Rebecca Elliott (3), Ellie Inamine (8), Ephthalia Michael-Schwarzinger (12), Vidya Ramaswamy (13), Emily Arroyo (20)
V 2nd 5 2/3 131:00
5:47
2.5 10:29 9:30 11:49 55 9:01 Dara Goldfein (4), Jenna Hajny (7), Priya Canzius (12), Anne Domning (15), Olivia Baker (17)
Team Rank of Finish Time Dist Avg Pace 1st Place Pace 5th Place Pace Points Win Team Pace Last Year Time
(Δ,%)
Last Race Time
(Δ,%)
Last PR
(Δ,%)
Improvements Runners (Points)

Under Improvement, the abbreviations are:

  • LY = Beat time from the same course a year ago
  • LR = Beat time from the most recent running of the course
  • PR = Set a new PR
  • PG = Beat personal goal

All columns are sortable by clicking on the column heading.

Full Individual Race Results - Girls

Pl Name Gr School Time Pace Rank in Squad Rank in School Rank vs Comp Last Year Time
(Δ)
Last Race Time
(Δ)
Last PR
(Δ)
Imp
1 Brianna Bourne Jr COLLEGE PREP 17:26 6:58
2 Kristina Randrup Sr HEAD ROYCE 17:57 7:11
3 Rebecca Elliott Sr Athenian School 18:48 7:31 1/11 1/11 3/10
4 Maya Zimmerman Jr COLLEGE PREP 18:53 7:33
5 Georgia Scherer Sr HEAD ROYCE 18:54 7:34
6 Sophia Brakeman So HEAD ROYCE 18:56 7:34
7 Carly Harris So COLLEGE PREP 19:09 7:40
8 Ellie Inamine So Athenian School 19:16 7:42 2/11 2/11 3/9
9 Sofiya Lyall So HEAD ROYCE 20:01 8:00
10 Gabi Wullingham Sr COLLEGE PREP 20:20 8:08
11 Grace Berg Jr COLLEGE PREP 20:27 8:11
12 Ephthalia Michael-Schwarzinger Jr Athenian School 20:36 8:14 3/11 3/11 3/8
13 Vidya Ramaswamy Sr Athenian School 20:37 8:15 4/11 4/11 3/8 Hen hao! (SBP)
14 Martha Castro Jr COLLEGE PREP 20:50 8:20
15 Charlotte Peale Jr COLLEGE PREP 20:54 8:22
16 Tyree Yorozu-suttle Fr BENTLEY 21:17 8:31
17 Annalise Kelloff So BENTLEY 21:17 8:31
18 Kayla Schmidlin Sr HEAD ROYCE 21:39 8:40
19 Kaitlyn Wiens So FREMONT CHRIST 22:13 8:53
20 Savannah Goodell Jr REDWOOD CHRIST 23:00 9:12
21 Charlotte Lewis Jr COLLEGE PREP 23:13 9:17
22 Emily Arroyo Jr Athenian School 23:22 9:21 5/11 5/11 3/7
23 Carla Marquez So MAKING WAVES 23:28 9:23
24 Hayley Martinez Jr REDWOOD CHRIST 23:31 9:24
25 Dara Goldfein Fr Athenian School 23:45 9:30 6/11 6/11 2/4
26 Ayesha Prasanth So COLLEGE PREP 23:47 9:31
27 Sophia Campion Fr BENTLEY 23:52 9:33
28 Maddie Hahm Fr BENTLEY 23:54 9:34
29 Talia Paulson Fr COLLEGE PREP 24:04 9:38
30 Lily Kay Sr BENTLEY 24:19 9:44
31 Jenna Hajny Fr Athenian School 24:26 9:46 7/11 7/11 2/3
32 Diana Mayer Fr MAKING WAVES 24:30 9:48
33 Gwen Chu Jr FREMONT CHRIST 24:49 9:56
34 Nora Galvan-carty Fr BENTLEY 24:55 9:58
35 Katherine Geronimo So REDWOOD CHRIST 25:16 10:06
36 Elizabeth Gutierrez Fr MAKING WAVES 25:25 10:10
37 Britney Zaparolla So MAKING WAVES 25:40 10:16
38 Adele Velastegui So HOLY NAMES 25:57 10:23
39 Gretchen Barker Fr BENTLEY 26:20 10:32
40 Anna Mckee Fr COLLEGE PREP 26:22 10:33
41 Aarti Jain So BENTLEY 26:23 10:33
42 Priya Canzius Sr Athenian School 26:28 10:35 8/11 8/11 3/3 Hen hao! (SBP)
43 Anna Berkowitz Fr BENTLEY 26:35 10:38
44 Desiree Pacheco Fr BENTLEY 26:39 10:40
45 Anne Domning Fr Athenian School 26:49 10:44 9/11 9/11 3/3
46 Anzarath Chavez-duron Fr OMI 27:36 11:02
47 Emiko Ancheta Fr OMI 27:40 11:04
48 Nathalie Meng Fr FREMONT CHRIST 27:49 11:08
49 Sonia Bot Fr COLLEGE PREP 27:57 11:11
50 Aarushi Ratna Fr COLLEGE PREP 27:59 11:12
51 Ritu Mathews So FREMONT CHRIST 28:11 11:16
52 Monica Arce-macias Jr REDWOOD CHRIST 28:35 11:26
53 Hannah Kleker Fr HOLY NAMES 29:16 11:42
54 Grace Brown So HOLY NAMES 29:19 11:44
55 Olivia Baker Fr Athenian School 29:32 11:49 10/11 10/11 3/3 Hen hao! (SBP)
56 Kaitlyn Chin Fr Athenian School 29:33 11:49 11/11 11/11 2/2
57 Lara Ramirez Fr HOLY NAMES 29:39 11:52
58 Daniela Cruz Sr MAKING WAVES 29:52 11:57
59 Lena Costello Sr HOLY NAMES 33:06 13:14
60 Lena Falcon So LVCP 33:41 13:28
61 Kiara Mejia Jr REDWOOD CHRIST 40:17 16:07
62 Cara Seamount So HOLY NAMES 42:22 16:57
Pl Name Gr School Time Pace Rank in Squad Rank in School Rank vs Comp Last Year Time
(Δ)
Last Race Time
(Δ)
Last PR
(Δ)
Imp

Under Improvement, the abbreviations are:

  • LY = Beat time from the same course a year ago
  • LR = Beat time from the most recent running of the course
  • PR = Set a new PR
  • PG = Beat personal goal
  • SBP = Best performance of season based on position of finish relative to the field.

All columns are sortable by clicking on the column heading.

Full Team Race Results - Girls

Group of 5: V 1st 5

Pl School
Total
Time
Pts Runr 1 Runr 2 Runr 3 Runr 4 Runr 5 Runr 6 Runr 7 Imp
1 COLLEGE PREP
1-1-1-1-1
Gap: 3:01
96:15
19:15
7:42
33 Brianna Bourne
Jr
17:26
6:58
1
Maya Zimmerman
Jr
18:53
7:33
4
Carly Harris
So
19:09
7:40
7
Gabi Wullingham
Sr
20:20
8:08
10
Grace Berg
Jr
20:27
8:11
11
Martha Castro
Jr
20:50
8:20
14
Charlotte Peale
Jr
20:54
8:22
15
2 HEAD ROYCE
2-2-2-1-2
Gap: 3:42
97:27
19:29
7:48
40 Kristina Randrup
Sr
17:57
7:11
2
Georgia Scherer
Sr
18:54
7:34
5
Sophia Brakeman
So
18:56
7:34
6
Sofiya Lyall
So
20:01
8:00
9
Kayla Schmidlin
Sr
21:39
8:40
18








3 Athenian School
3-3-3-3-3
Gap: 4:34
102:39
20:32
8:13
56 Rebecca Elliott
Sr
18:48
7:31
3
Ellie Inamine
So
19:16
7:42
8
Ephthalia Michael-Schwarzinger
Jr
20:36
8:14
12
Vidya Ramaswamy
Sr
20:37
8:15
13
Emily Arroyo
Jr
23:22
9:21
20
Dara Goldfein
Fr
23:45
9:30
23
Jenna Hajny
Fr
24:26
9:46
27
4 BENTLEY
4-4-4-4-4
Gap: 3:02
114:39
22:56
9:10
108 Tyree Yorozu-suttle
Fr
21:17
8:31
16
Annalise Kelloff
So
21:17
8:31
17
Sophia Campion
Fr
23:52
9:33
24
Maddie Hahm
Fr
23:54
9:34
25
Lily Kay
Sr
24:19
9:44
26
Nora Galvan-carty
Fr
24:55
9:58
29
Gretchen Barker
Fr
26:20
10:32
34
5 REDWOOD CHRIST
5-5-5-5-5
Gap: 17:17
140:39
28:08
11:15
147 Savannah Goodell
Jr
23:00
9:12
19
Hayley Martinez
Jr
23:31
9:24
22
Katherine Geronimo
So
25:16
10:06
30
Monica Arce-macias
Jr
28:35
11:26
35
Kiara Mejia
Jr
40:17
16:07
41








6 MAKING WAVES
6-6-6-6-6
Gap: 6:24
128:55
25:47
10:19
151 Carla Marquez
So
23:28
9:23
21
Diana Mayer
Fr
24:30
9:48
28
Elizabeth Gutierrez
Fr
25:25
10:10
31
Britney Zaparolla
So
25:40
10:16
32
Daniela Cruz
Sr
29:52
11:57
39








7 HOLY NAMES
7-7-7-7-7
Gap: 7:09
147:17
29:27
11:47
184 Adele Velastegui
So
25:57
10:23
33
Hannah Kleker
Fr
29:16
11:42
36
Grace Brown
So
29:19
11:44
37
Lara Ramirez
Fr
29:39
11:52
38
Lena Costello
Sr
33:06
13:14
40
Cara Seamount
So
42:22
16:57
42




Pl School Total
Time
Points Runr 1 Runr 2 Runr 3 Runr 4 Runr 5 Runr 6 Runr 7 Imp

Group of 5: V 2nd 5

Pl School
Total
Time
Pts Runr 1 Runr 2 Runr 3 Runr 4 Runr 5 Runr 6 Runr 7 Imp
1 COLLEGE PREP
1-1-1-1-1
Gap: 3:14
112:48
22:34
9:01
17 Martha Castro
Jr
20:50
8:20
1
Charlotte Peale
Jr
20:54
8:22
2
Charlotte Lewis
Jr
23:13
9:17
3
Ayesha Prasanth
So
23:47
9:31
5
Talia Paulson
Fr
24:04
9:38
6
Anna Mckee
Fr
26:22
10:33
10
Sonia Bot
Fr
27:57
11:11
16
2 Athenian School
2-2-2-2-2
Gap: 5:47
131:00
26:12
10:29
55 Dara Goldfein
Fr
23:45
9:30
4
Jenna Hajny
Fr
24:26
9:46
7
Priya Canzius
Sr
26:28
10:35
12
Anne Domning
Fr
26:49
10:44
15
Olivia Baker
Fr
29:32
11:49
17
Kaitlyn Chin
Fr
29:33
11:49
18




2 BENTLEY
3-3-3-3-2
Gap: 1:44
130:52
26:10
10:28
55 Nora Galvan-carty
Fr
24:55
9:58
8
Gretchen Barker
Fr
26:20
10:32
9
Aarti Jain
So
26:23
10:33
11
Anna Berkowitz
Fr
26:35
10:38
13
Desiree Pacheco
Fr
26:39
10:40
14








Pl School Total
Time
Points Runr 1 Runr 2 Runr 3 Runr 4 Runr 5 Runr 6 Runr 7 Imp

Under Improvement, the abbreviations are:

  • LY = Beat time from the same course a year ago
  • LR = Beat time from the most recent running of the course
  • PR = Set a new PR
  • PG = Beat personal goal
  • If shaded in this color, this athlete broke the tie with a competitor resulting in his/her team finishing ahead of that competitor.
  • If shaded in this color, this athlete displaced a competitor's scoring runners resulting in his/her team finishing ahead of that competitor.
  • If shaded in this color, this athlete displaced a competitor's scoring runners AND broke a tie resulting in his/her team finishing ahead of that competitor.

All columns are sortable by clicking on the column heading.

All Girls Races

1 races + combined.


All Boys Races

1 races + combined.