James Lick Results from the Lowell Invitational at Golden Gate Park on 9/8/18

Boys Results and Stats

Switch to Girls

Boys Individual Results

Runner Gr Squad Time Pace Dist Place Rank in Squad Rank in School Rank vs Comp Last Year Time
(Δ,%)
Last Race Time
(Δ,%)
Last PR
(Δ,%)
Last DPR
(Δ,%)
Imprvmnts
Alberto Trejo So JV 22:23.9 7:39 2.93 197/243 4/5 9/10 22/26
Brandon Cruz Jr V 18:36.9 6:21 2.93 158/197 4/5 4/10 22/30
Geovanny Campos Jr V 18:37.1 6:21 2.93 159/197 5/5 5/10 19/29
Gustavo Madrigal Sr JV 19:50.9 6:46 2.93 94/243 1/5 6/10 29/36 21:58
(2:07,9.7)
21:58
(2:07,9.7)
21:58
(2:07,9.7)
Flying like a Comet (LY, LR, PR)
Jerricho Habon Jr V 17:49 6:05 2.93 126/197 2/5 2/10 26/31
Josue Gomez Fr JV 26:58.5 9:12 2.93 239/243 5/5 10/10 22/22
Mark Orpia Jr V 17:15.3 5:53 2.93 97/197 1/5 1/10 30/34 17:43
(0:27,2.6)
17:43
(0:27,2.6)
17:43
(0:27,2.6)
Flying like a Comet (LY, LR, PR)
Nien Tran Jr V 18:32 6:20 2.93 151/197 3/5 3/10 25/31
Omar Fimbres So JV 20:06.4 6:52 2.93 107/243 2/5 7/10 23/33
Rodolf Ocampo Jr JV 21:56.2 7:29 2.93 183/243 3/5 8/10 24/29
Runner Gr Squad Time Pace Dist Place Rank in Squad Rank in School Rank vs Comp Last Year Time
(Δ,%)
Last Race Time
(Δ,%)
Last PR
(Δ,%)
Last DPR
(Δ,%)
Imprvmts

Under Improvement, the abbreviations are:

  • LY = Beat time from the same course a year ago.
  • LR = Beat time from the most recent running of this course.
  • PR = Set a new PR on this course. A "Course PR".
  • PG = Beat personal goal.
  • SBP = Best performance of season based on position of finish relative to the field.
  • DPR = A "Distance Personal Record" - the personal best time considering distance only, not unique course characteristics. Applicable for 2, 3, and 3.1 mile courses.
  • DSR = A "Distance Season Record" - same as above, but for the current season only.
  • DTW = "Displace to Win". This athlete, as the 6th or 7th runner on his/her squad, displaced scoring runners from a competitor enabling his/her team to finish ahead of that competitor.
  • TB = "Tiebreaker". As the #6 athlete on his/her squad, this athlete was the tiebreaker enabling his/her team to finish ahead of that competitor.

All columns are sortable by clicking on the column heading.

Boys Team Results

Team Rank of Finish Time
Gap
Dist Avg Pace 1st Place Pace 5th Place Pace Points Win Team Pace Last Year Time
(Δ,%)
Last Race Time
(Δ,%)
Last PR
(Δ,%)
Improvements Runners (Points)
V 1st 5 24/29 90:50
1:22
2.93 6:12 5:53 6:21 651 5:15 88:49 88:49 85:27 Mark Orpia (92), Jerricho Habon (119), Nien Tran (143), Brandon Cruz (148), Geovanny Campos (149)
JV 1st 5 22/22 111:16
7:08
2.93 7:36 6:46 9:12 581 5:58 Gustavo Madrigal (78), Omar Fimbres (88), Rodolf Ocampo (134), Alberto Trejo (138), Josue Gomez (143)
Team Rank of Finish Time Dist Avg Pace 1st Place Pace 5th Place Pace Points Win Team Pace Last Year Time
(Δ,%)
Last Race Time
(Δ,%)
Last PR
(Δ,%)
Improvements Runners (Points)

Under Improvement, the abbreviations are:

  • LY = Beat time from the same course a year ago
  • LR = Beat time from the most recent running of the course
  • PR = Set a new PR
  • PG = Beat personal goal

All columns are sortable by clicking on the column heading.

Full Individual Race Results - Boys

Pl Name Gr School Time Pace Rank in Squad Rank in School Rank vs Comp Last Year Time
(Δ)
Last Race Time
(Δ)
Last PR
(Δ)
Imp
1 Colin Peattie So Bellarmine 14:37.1 4:59
2 Owen Mackenzie Sr Los Altos 14:37.1 4:59
3 Isaiah Galindo Jr Clovis North 14:51.2 5:04
4 Nick Carter Jr Clovis North 14:54.8 5:05
5 Ryan Smithers Sr Laguna Beach 14:55.1 5:05
6 Nicco Pompili Sr Sir Francis Drake 15:00.6 5:07
7 Amir Barkan Jr Sir Francis Drake 15:12.9 5:12
8 Evan Franco Jr Branham 15:16 5:13
9 Joshua Ochoa Jr Clovis North 15:21 5:14
10 Thomas Allen Jr Clovis North 15:21.3 5:14
11 Sebastian Fisher Sr Laguna Beach 15:27.8 5:17
12 Gabriel Reuter Sr Sir Francis Drake 15:29.8 5:17
13 Ted Fuell Sr Bellarmine 15:31 5:18
14 Cooper Mccarthy Sr Sir Francis Drake 15:34.7 5:19
15 Luke Sage Jr Los Altos 15:36.2 5:20
16 Max Cluss Sr Sacred Heart Prep 15:36.3 5:20
17 Adam Elaidy Sr Alameda 15:36.9 5:20
18 Elias Sanchez Sr Terra Nova 15:38.6 5:20
19 Calvin Abbott Sr Lincoln (Stktn) 15:39.3 5:21
20 Sam Diab Sr Bellarmine 15:39.4 5:21
21 Cal Nielsen Sr Laguna Beach 15:39.5 5:21
22 Axel Devernou So Sacred Heart Prep 15:41.9 5:21
23 Dante Godinez Sr Healdsburg 15:45.9 5:23
24 Mateo Bianchi So Laguna Beach 15:47.1 5:23
25 Nathan Hayes Sr Piner 15:48.6 5:24
26 Jeremiah Cano Jr Piner 15:50.9 5:25
27 Truman Paras Sr Bellarmine 15:50.9 5:25
28 Calvin Katz So Sacred Heart Prep 15:53.1 5:25
29 Tomo Yoshino Sr Los Altos 15:54.3 5:26
30 Daniel Ghasemfar Jr Los Altos 15:56.4 5:26
31 Owen Wolford Jr Sir Francis Drake 15:56.8 5:27
32 Peter Deck Sr Bellarmine 15:59.3 5:27
33 Ben Longaker Jr Oakmont 16:00 5:28
34 Blaine Reynolds So Aragon 16:01.3 5:28
35 Gulabjeet Singh Jr Will C. Wood 16:05.5 5:30
36 Wilser Vasquez Jr CSU 16:06.4 5:30
37 Noah Vauclair Sr Sequoia 16:06.8 5:30
38 Emmanuel Delgado Sr Piner 16:06.8 5:30
39 Zach Falkowski Sr Laguna Beach 16:08 5:30
40 Luke Hammers Sr Bellarmine 16:08.7 5:31
41 Jake Symonds Jr CSU 16:10.5 5:31
42 Govani Garza Sr Will C. Wood 16:11.5 5:32
43 Luke Davies Sr Oakmont 16:15.4 5:33
44 Casey Orton So Woodside 16:16 5:33
45 Mason Rozumowicz Sr Casa Roble Fund. 16:17.1 5:33
46 Patrick Nguyen Jr Alameda 16:18.4 5:34
47 Alonso Gonzales Villagran Jr Sequoia 16:18.6 5:34
48 Robert Oryall So Branham 16:19.2 5:34
49 George Yamashita So Clovis North 16:19.3 5:34
50 Thomas Burt Jr Sequoia 16:21.7 5:35
51 Noah Strause Sr Aragon 16:23 5:35
52 Christopher Billings Jr Casa Roble Fund. 16:24.6 5:36
53 Bryce Capuano Jr Los Altos 16:25.3 5:36
54 Ethan Fusselman Sr Clovis North 16:26.8 5:37
55 Aiden Duncanson Sr CSU 16:27.5 5:37
56 Nolan Rozumowicz So Casa Roble Fund. 16:28.3 5:37
57 Daniel Adams Sr Los Altos 16:28.4 5:37
58 Sam Marchetti Jr Oakmont 16:29.1 5:38
59 Patrick Reilly Sr Bellarmine 16:29.7 5:38
60 Devon Maheshwari Sr Livermore 16:34.2 5:39
61 Will Compton So Laguna Beach 16:34.3 5:39
62 Angel Martinez Sr Newark Memorial 16:36.6 5:40
63 Adam Cohan Jr Los Altos 16:41.1 5:42
64 Vincenzo Kehrlein Sr Sir Francis Drake 16:43.7 5:43
65 Adrian Vizcarra Jr Terra Nova 16:45.2 5:43
66 Bradley Schulz Sr Sequoia 16:46 5:43
67 Samuel Pappas So Aragon 16:47 5:44
68 Aidan Dimick Fr Carlmont 16:49.2 5:44
69 Jon Allie Sr Casa Roble Fund. 16:50 5:45
70 Colin Wong So Oakmont 16:50.7 5:45
71 Josh Quinzon Jr Lincoln (Stktn) 16:51.1 5:45
72 Jimy Garcia Fr Piner 16:51.7 5:45
73 Alexander De Leon Sr Lincoln (Stktn) 16:53.1 5:46
74 Alex Workman Jr Fremont (Sunnyvale) 16:53.8 5:46
75 Yudi Lai Sr Lincoln (Stktn) 16:54 5:46
76 Carrick Gilgen So Clovis North 16:54.4 5:46
77 Matthew Tolentino Sr Lincoln (Stktn) 16:54.8 5:46
78 Cole Kendall Jr Newark Memorial 16:54.9 5:46
79 Ian Pang Jr Alameda 16:55 5:46
80 Braiden Vega Jr Escalon 16:56 5:47
81 Juan Vazquez Jr Piner 16:58 5:47
82 Nick Miller Fr Urban School (SF) 17:02.6 5:49
83 Dane Koesterer Jr Lincoln (Stktn) 17:04 5:49
84 Daniel Longo So Woodside 17:04.3 5:50
85 Charlie Moore So A.Lincoln (SF) 17:05.5 5:50
86 Austin Luong Jr Piner 17:05.9 5:50
87 Jonathan Yuen Jr Prospect 17:06 5:50
88 Matthew Chun Jr Sacred Heart Prep 17:07 5:51
89 Brandon Frost Jr Oakmont 17:07.8 5:51
90 Connor Lynch Jr Alameda 17:08 5:51
91 Ben Galloway Jr Urban School (SF) 17:09.5 5:51
92 Carson Konvalin Jr Casa Roble Fund. 17:11.1 5:52
93 Luke Sena Sr Hillsdale 17:12.2 5:52
94 Ben Woods Sr Mountain View 17:12.9 5:53
95 Kevin Valdivia Sr Will C. Wood 17:13.5 5:53
96 Javed Saliman So Oakmont 17:13.8 5:53
97 Mark Orpia Jr James Lick 17:15.3 5:53 1/5 1/10 30/34 17:43
(0:27)
17:43
(0:27)
17:43
(0:27)
Flying like a Comet (LY, LR, PR)
98 Ronan Morrill Jr Woodside 17:18.1 5:54
99 James Wateska Sr Branham 17:20.1 5:55
100 Neel Bhargava Jr Fremont (Sunnyvale) 17:20.8 5:55
101 Gabriel Mellows Sr Sacred Heart Prep 17:21.3 5:55
102 Josh Jantz Sr Lincoln (Stktn) 17:24.8 5:57
103 Kyle Lam Sr Livermore 17:27.5 5:58
104 Carson Shek Sr Hillsdale 17:30.1 5:58
105 Jack Peacock Fr Carlmont 17:32.2 5:59
106 Ryan Adolf Sr Harker School 17:33.1 5:59
107 Gabriel Ramero Jr Escalon 17:33.3 5:59
108 Marco Pacini Jr Hillsdale 17:33.8 6:00
109 Kyle Du Val Jr Fremont (Sunnyvale) 17:35.2 6:00
110 Mitchell Tansey Jr Alameda 17:36.2 6:00
111 Timmy Crawford Jr Laguna Beach 17:36.2 6:00
112 Alex Jimenez Sr Escalon 17:37.6 6:01
113 Danny Trabanino Jr Newark Memorial 17:37.9 6:01
114 Tyler Mezey Jr Piner 17:38.2 6:01
115 Maxwell Kapral Jr Woodside 17:38.6 6:01
116 Austin Jamias So Sacred Heart Prep 17:38.8 6:01
117 Tanner Burton Jr Laguna Beach 17:39.9 6:02
118 Charlie Dickerson Sr Laguna Beach 17:42.5 6:03
119 Tyler Bosler Sr Will C. Wood 17:42.8 6:03
120 Donovan Truel Fr Carlmont 17:43.2 6:03
121 Bryant Houston So Branham 17:44 6:03
122 Jordan Lim Jr Alameda 17:44.4 6:03
123 Andrew Nguyen So Branham 17:45 6:03
124 Juan Lopez Jr Escalon 17:48.5 6:05
125 Raiden Romero Sr Newark Memorial 17:49 6:05
126 Jerricho Habon Jr James Lick 17:49 6:05 2/5 2/10 26/31
127 Mason Howard Sr Will C. Wood 17:50.1 6:05
128 Miles Lafayette Sr Hillsdale 17:50.1 6:05
129 Joshua Perez Fr Branham 17:50.8 6:05
130 Emiliano Ramirez Jr Escalon 17:51.6 6:06
131 Ethan Wong Jr Westmoor 17:52.5 6:06
132 Ryan Oshinsky Jr Aragon 17:53.1 6:06
133 Kawika Tu So Woodside 17:53.5 6:06
134 Avery Hall Sr Urban School (SF) 17:55 6:07
135 Rishi Dange Jr Harker School 18:03.2 6:10
136 Chase Adams So Mountain View 18:04.6 6:10
137 Dylan Mochizuki So Encinal (Alameda) 18:06.7 6:11
138 James Ensminger Sr Alameda 18:07.1 6:11
139 Henry Chung Sr Carlmont 18:07.3 6:11
140 Roanin Podkin Fr Will C. Wood 18:08.1 6:11
141 Otoniel Carreon So Woodside 18:08.5 6:12
142 Sean Shitamoto Jr Carlmont 18:10.1 6:12
143 Hector Gonzalez Sr Oakmont 18:11.5 6:13
144 Santiago Torres Fr Fremont (Sunnyvale) 18:14.5 6:14
145 Weston Kietz Sr Sequoia 18:17.2 6:14
146 Ethan Stone So Mountain View 18:18.9 6:15
147 Aidan Truel Jr Carlmont 18:20 6:15
148 Alex Ferfas So Sequoia 18:24.9 6:17
149 Eric Dubbel Sr Sequoia 18:27.7 6:18
150 Michael Chen Sr Encinal (Alameda) 18:29.3 6:19
151 Nien Tran Jr James Lick 18:32 6:20 3/5 3/10 25/31
152 Alex Ma Sr Aragon 18:32.5 6:20
153 Calvin Bautista Jr Westmoor 18:33 6:20
154 Alec Gossage Jr Terra Nova 18:34.5 6:20
155 Ryan Mithen Sr Woodside 18:35.9 6:21
156 Nicholas Gomez Jr Westmoor 18:35.9 6:21
157 Xavier Chavez Sr Escalon 18:36.7 6:21
158 Brandon Cruz Jr James Lick 18:36.9 6:21 4/5 4/10 22/30
159 Geovanny Campos Jr James Lick 18:37.1 6:21 5/5 5/10 19/29
160 Connor Seyer So Terra Nova 18:39.7 6:22
161 Marcus Cheng So Hillsdale 18:43.6 6:23
162 Gabe Jones So Encinal (Alameda) 18:43.8 6:24
163 Matthew Yamamoto Sr P. Bay Christian 18:44.7 6:24
164 Henry Wong Sr Harker School 18:45.6 6:24
165 Michael Sipes So Aragon 18:47.3 6:25
166 Gabe Escalera Jr Fremont (Sunnyvale) 18:49.3 6:25
167 Jacob De Castro Sr Westmoor 18:53.2 6:27
168 Demian Schatt Fr Hillsdale 18:53.2 6:27
169 Oscar Wong Jr Urban School (SF) 18:58.8 6:29
170 Zephyr Granger Jr Woodside 19:01.3 6:30
171 Andy Koonmen Sr Harker School 19:01.5 6:30
172 Sam Padilla Jr Urban School (SF) 19:08.5 6:32
173 Timothy Blanton So Livermore 19:09.7 6:32
174 Antonio Monroy Jr Newark Memorial 19:11.8 6:33
175 Terrance Mach Jr A.Lincoln (SF) 19:12.9 6:33
176 Mateen Yaqubi Sr Newark Memorial 19:14.9 6:34
177 Jaden Taylor Jr Encinal (Alameda) 19:20.8 6:36
178 James Chiang So A.Lincoln (SF) 19:21.7 6:36
179 Ryan Deangelis So Mountain View 19:22.4 6:37
180 Gino Stern Jr Escalon 19:22.8 6:37
181 Richard Hu Jr Harker School 19:24.7 6:38
182 Ian Muchiri Fr Encinal (Alameda) 19:28.3 6:39
183 Michael Wang Sr Harker School 19:32.4 6:40
184 Anjian Huang Jr A.Lincoln (SF) 19:35.6 6:41
185 Patrick Harmon So Terra Nova 19:47.5 6:45
186 David Zhang So Fremont (Sunnyvale) 19:56 6:48
187 Troy Fullard Jr Will C. Wood 19:59.2 6:49
188 Zhao Zhu Jr A.Lincoln (SF) 19:59.8 6:49
189 Martin Bourdev Jr Harker School 20:14.2 6:54
190 Adam Sandland Jr Mountain View 20:22.6 6:57
191 Ethan Schinaman Sr Hillsdale 20:29.7 7:00
192 Edmond Cheng So A.Lincoln (SF) 20:37.1 7:02
193 Dante Falconer Sr Encinal (Alameda) 20:40.4 7:03
194 Cole Clarkson So Will C. Wood 21:25.6 7:19
195 Ben Wu So Encinal (Alameda) 21:29.5 7:20
196 Max O'connor Sr Livermore 21:37.3 7:23
197 Canyon Prusso Jr Livermore 23:56.3 8:10
Pl Name Gr School Time Pace Rank in Squad Rank in School Rank vs Comp Last Year Time
(Δ)
Last Race Time
(Δ)
Last PR
(Δ)
Imp

Under Improvement, the abbreviations are:

  • LY = Beat time from the same course a year ago
  • LR = Beat time from the most recent running of the course
  • PR = Set a new PR
  • PG = Beat personal goal
  • SBP = Best performance of season based on position of finish relative to the field.

All columns are sortable by clicking on the column heading.

Full Team Race Results - Boys

Group of 5: V 1st 5

Pl School
Total
Time
Pts Runr 1 Runr 2 Runr 3 Runr 4 Runr 5 Runr 6 Runr 7 Imp
1 Sir Francis Drake
5-2-2-2-1
Gap: 0:56
77:15
15:27
5:16
69 Nicco Pompili
Sr
15:01
5:07
6
Amir Barkan
Jr
15:13
5:12
7
Gabriel Reuter
Sr
15:30
5:17
12
Cooper Mccarthy
Sr
15:35
5:19
14
Owen Wolford
Jr
15:57
5:27
30
Vincenzo Kehrlein
Sr
16:44
5:43
60




2 Clovis North
3-1-1-1-2
Gap: 1:28
76:48
15:22
5:15
72 Isaiah Galindo
Jr
14:51
5:04
3
Nick Carter
Jr
14:55
5:05
4
Joshua Ochoa
Jr
15:21
5:14
9
Thomas Allen
Jr
15:21
5:14
10
George Yamashit
So
16:19
5:34
46
Ethan Fusselma
Sr
16:27
5:37
51
Carrick Gilgen
So
16:54
5:46
72
3 Bellarmine
1-3-3-3-3
Gap: 1:22
77:38
15:32
5:18
91 Colin Peattie
So
14:37
4:59
1
Ted Fuell
Sr
15:31
5:18
13
Sam Diab
Sr
15:39
5:21
20
Truman Paras
Sr
15:51
5:25
26
Peter Deck
Sr
15:59
5:27
31
Luke Hammers
Sr
16:09
5:31
38
Patrick Reilly
Sr
16:30
5:38
55
4 Laguna Beach
4-4-4-3-4
Gap: 1:13
77:58
15:36
5:19
97 Ryan Smithers
Sr
14:55
5:05
5
Sebastia Fisher
Sr
15:28
5:17
11
Cal Nielsen
Sr
15:40
5:21
21
Mateo Bianchi
So
15:47
5:23
23
Zach Falkowsk
Sr
16:08
5:30
37
Will Compton
So
16:34
5:39
57
Timmy Crawford
Jr
17:36
6:00
106
5 Los Altos
2-5-5-5-5
Gap: 1:48
78:29
15:42
5:21
124 Owen Mackenzi
Sr
14:37
4:59
2
Luke Sage
Jr
15:36
5:20
15
Tomo Yoshino
Sr
15:54
5:26
28
Daniel Ghasemfa
Jr
15:56
5:26
29
Bryce Capuano
Jr
16:25
5:36
50
Daniel Adams
Sr
16:28
5:37
53
Adam Cohan
Jr
16:41
5:42
59
6 Piner
11-7-7-7-6
Gap: 1:09
81:36
16:19
5:34
230 Nathan Hayes
Sr
15:49
5:24
24
Jeremiah Cano
Jr
15:51
5:25
25
Emmanuel Delgado
Sr
16:07
5:30
36
Jimy Garcia
Fr
16:52
5:45
68
Juan Vazquez
Jr
16:58
5:47
77
Austin Luong
Jr
17:06
5:50
82
Tyler Mezey
Jr
17:38
6:01
109
7 Sacred Heart Prep
7-6-6-6-7
Gap: 1:45
81:40
16:20
5:34
244 Max Cluss
Sr
15:36
5:20
16
Axel Devernou
So
15:42
5:21
22
Calvin Katz
So
15:53
5:25
27
Matthew Chun
Jr
17:07
5:51
83
Gabriel Mellows
Sr
17:21
5:55
96
Austin Jamias
So
17:39
6:01
111




8 Oakmont
12-10-8-9-8
Gap: 1:08
82:43
16:33
5:39
276 Ben Longaker
Jr
16:00
5:28
32
Luke Davies
Sr
16:15
5:33
40
Sam Marchett
Jr
16:29
5:38
54
Colin Wong
So
16:51
5:45
66
Brandon Frost
Jr
17:08
5:51
84
Javed Saliman
So
17:14
5:53
91
Hector Gonzalez
Sr
18:12
6:13
135
9 Casa Roble Fund.
17-16-11-10-9
Gap: 0:54
83:11
16:38
5:41
295 Mason Rozumowi
Sr
16:17
5:33
42
Christop Billings
Jr
16:25
5:36
49
Nolan Rozumowi
So
16:28
5:37
52
Jon Allie
Sr
16:50
5:45
65
Carson Konvalin
Jr
17:11
5:52
87








10 Lincoln (Stktn)
10-15-14-12-10
Gap: 1:16
83:12
16:38
5:41
299 Calvin Abbott
Sr
15:39
5:21
19
Josh Quinzon
Jr
16:51
5:45
67
Alexande De Leon
Sr
16:53
5:46
69
Yudi Lai
Sr
16:54
5:46
71
Matthew Tolentin
Sr
16:55
5:46
73
Dane Koestere
Jr
17:04
5:49
79
Josh Jantz
Sr
17:25
5:57
97
11 Alameda
8-9-10-11-11
Gap: 1:59
83:35
16:43
5:42
325 Adam Elaidy
Sr
15:37
5:20
17
Patrick Nguyen
Jr
16:18
5:34
43
Ian Pang
Jr
16:55
5:46
75
Connor Lynch
Jr
17:08
5:51
85
Mitchell Tansey
Jr
17:36
6:00
105
Jordan Lim
Jr
17:44
6:03
115
James Ensminge
Sr
18:07
6:11
130
11 Sequoia
15-12-8-8-11
Gap: 2:10
83:50
16:46
5:43
325 Noah Vauclair
Sr
16:07
5:30
35
Alonso Gonzales Villagra
Jr
16:19
5:34
44
Thomas Burt
Jr
16:22
5:35
47
Bradley Schulz
Sr
16:46
5:43
62
Weston Kietz
Sr
18:17
6:14
137
Alex Ferfas
So
18:25
6:17
140
Eric Dubbel
Sr
18:28
6:18
141
13 Branham
6-8-13-13-13
Gap: 2:29
84:24
16:53
5:46
377 Evan Franco
Jr
15:16
5:13
8
Robert Oryall
So
16:19
5:34
45
James Wateska
Sr
17:20
5:55
94
Bryant Houston
So
17:44
6:03
114
Andrew Nguyen
So
17:45
6:03
116
Joshua Perez
Fr
17:51
6:05
122




14 Will C. Wood
14-11-15-15-14
Gap: 1:45
85:03
17:01
5:48
395 Gulabjee Singh
Jr
16:06
5:30
34
Govani Garza
Sr
16:12
5:32
39
Kevin Valdivia
Sr
17:14
5:53
90
Tyler Bosler
Sr
17:43
6:03
112
Mason Howard
Sr
17:50
6:05
120
Roanin Podkin
Fr
18:08
6:11
132
Troy Fullard
Jr
19:59
6:49
174
15 Aragon
13-14-12-14-15
Gap: 2:31
85:37
17:07
5:51
412 Blaine Reynolds
So
16:01
5:28
33
Noah Strause
Sr
16:23
5:35
48
Samuel Pappas
So
16:47
5:44
63
Ryan Oshinsky
Jr
17:53
6:06
124
Alex Ma
Sr
18:33
6:20
144
Michael Sipes
So
18:47
6:25
154




16 Woodside
16-17-16-16-16
Gap: 1:38
86:11
17:14
5:53
449 Casey Orton
So
16:16
5:33
41
Daniel Longo
So
17:04
5:50
80
Ronan Morrill
Jr
17:18
5:54
93
Maxwell Kapral
Jr
17:39
6:01
110
Kawika Tu
So
17:54
6:06
125
Otoniel Carreon
So
18:09
6:12
133
Ryan Mithen
Sr
18:36
6:21
146
17 Newark Memorial
19-18-18-17-17
Gap: 2:35
88:10
17:38
6:01
519 Angel Martinez
Sr
16:37
5:40
58
Cole Kendall
Jr
16:55
5:46
74
Danny Trabanin
Jr
17:38
6:01
108
Raiden Romero
Sr
17:49
6:05
118
Antonio Monroy
Jr
19:12
6:33
161
Mateen Yaqubi
Sr
19:15
6:34
163




18 Escalon
22-23-21-19-18
Gap: 0:56
87:47
17:33
6:00
525 Braiden Vega
Jr
16:56
5:47
76
Gabriel Ramero
Jr
17:33
5:59
102
Alex Jimenez
Sr
17:38
6:01
107
Juan Lopez
Jr
17:49
6:05
117
Emiliano Ramirez
Jr
17:52
6:06
123
Xavier Chavez
Sr
18:37
6:21
147
Gino Stern
Jr
19:23
6:37
167
19 Carlmont
20-20-20-21-19
Gap: 1:21
88:22
17:40
6:02
542 Aidan Dimick
Fr
16:49
5:44
64
Jack Peacock
Fr
17:32
5:59
100
Donovan Truel
Fr
17:43
6:03
113
Henry Chung
Sr
18:07
6:11
131
Sean Shitamot
Jr
18:10
6:12
134
Aidan Truel
Jr
18:20
6:15
139




20 Terra Nova
9-12-17-18-20
Gap: 4:09
89:26
17:53
6:06
546 Elias Sanchez
Sr
15:39
5:20
18
Adrian Vizcarra
Jr
16:45
5:43
61
Alec Gossage
Jr
18:35
6:20
145
Connor Seyer
So
18:40
6:22
150
Patrick Harmon
So
19:48
6:45
172








21 Fremont (Sunnyvale)
21-22-19-20-21
Gap: 1:56
88:54
17:47
6:04
560 Alex Workman
Jr
16:54
5:46
70
Neel Bhargava
Jr
17:21
5:55
95
Kyle Du Val
Jr
17:35
6:00
104
Santiago Torres
Fr
18:15
6:14
136
Gabe Escalera
Jr
18:49
6:25
155
David Zhang
So
19:56
6:48
173




22 Hillsdale
25-24-22-22-22
Gap: 1:31
88:50
17:46
6:04
562 Luke Sena
Sr
17:12
5:52
88
Carson Shek
Sr
17:30
5:58
99
Marco Pacini
Jr
17:34
6:00
103
Miles Lafayett
Sr
17:50
6:05
121
Marcus Cheng
So
18:44
6:23
151
Demian Schatt
Fr
18:53
6:27
156
Ethan Schinama
Sr
20:30
7:00
178
23 Urban School (SF)
23-20-22-23-23
Gap: 2:06
90:14
18:03
6:10
606 Nick Miller
Fr
17:03
5:49
78
Ben Galloway
Jr
17:10
5:51
86
Avery Hall
Sr
17:55
6:07
126
Oscar Wong
Jr
18:59
6:29
157
Sam Padilla
Jr
19:09
6:32
159








24 James Lick
27-25-25-25-24
Gap: 1:22
90:50
18:10
6:12
651 Mark Orpia
Jr
17:15
5:53
92
Jerricho Habon
Jr
17:49
6:05
119
Nien Tran
Jr
18:32
6:20
143
Brandon Cruz
Jr
18:37
6:21
148
Geovanny Campos
Jr
18:37
6:21
149








25 Livermore
18-19-24-24-25
Gap: 7:22
98:45
19:45
6:44
679 Devon Maheshwa
Sr
16:34
5:39
56
Kyle Lam
Sr
17:28
5:58
98
Timothy Blanton
So
19:10
6:32
160
Max O'connor
Sr
21:37
7:23
182
Canyon Prusso
Jr
23:56
8:10
183








26 Mountain View
26-26-26-26-26
Gap: 3:10
93:21
18:40
6:22
698 Ben Woods
Sr
17:13
5:53
89
Chase Adams
So
18:05
6:10
128
Ethan Stone
So
18:19
6:15
138
Ryan Deangeli
So
19:22
6:37
166
Adam Sandland
Jr
20:23
6:57
177








27 Harker School
28-27-27-27-27
Gap: 1:52
92:48
18:34
6:20
707 Ryan Adolf
Sr
17:33
5:59
101
Rishi Dange
Jr
18:03
6:10
127
Henry Wong
Sr
18:46
6:24
153
Andy Koonmen
Sr
19:02
6:30
158
Richard Hu
Jr
19:25
6:38
168
Michael Wang
Sr
19:32
6:40
170
Martin Bourdev
Jr
20:14
6:54
176
28 A.Lincoln (SF)
24-28-28-28-28
Gap: 2:54
95:16
19:03
6:30
754 Charlie Moore
So
17:06
5:50
81
Terrance Mach
Jr
19:13
6:33
162
James Chiang
So
19:22
6:36
165
Anjian Huang
Jr
19:36
6:41
171
Zhao Zhu
Jr
20:00
6:49
175
Edmond Cheng
So
20:37
7:02
179




29 Encinal (Alameda)
29-29-29-29-29
Gap: 1:22
94:09
18:50
6:26
756 Dylan Mochizuk
So
18:07
6:11
129
Michael Chen
Sr
18:29
6:19
142
Gabe Jones
So
18:44
6:24
152
Jaden Taylor
Jr
19:21
6:36
164
Ian Muchiri
Fr
19:28
6:39
169
Dante Falconer
Sr
20:40
7:03
180
Ben Wu
So
21:30
7:20
181
Pl School Total
Time
Points Runr 1 Runr 2 Runr 3 Runr 4 Runr 5 Runr 6 Runr 7 Imp

Under Improvement, the abbreviations are:

  • LY = Beat time from the same course a year ago
  • LR = Beat time from the most recent running of the course
  • PR = Set a new PR
  • PG = Beat personal goal
  • If shaded in this color, this athlete broke the tie with a competitor resulting in his/her team finishing ahead of that competitor.
  • If shaded in this color, this athlete displaced a competitor's scoring runners resulting in his/her team finishing ahead of that competitor.
  • If shaded in this color, this athlete displaced a competitor's scoring runners AND broke a tie resulting in his/her team finishing ahead of that competitor.

All columns are sortable by clicking on the column heading.

Full Individual Race Results - Boys

Pl Name Gr School Time Pace Rank in Squad Rank in School Rank vs Comp Last Year Time
(Δ)
Last Race Time
(Δ)
Last PR
(Δ)
Imp
1 Rian Lawlor Sr Los Altos 16:21.9 5:35
2 Nathan Kennedy Sr Clovis North 16:59.6 5:48
3 Cesar Peralta So Menlo-Atherton 17:04.4 5:50
4 Carlos Diaz Jr. Sr Palo Alto 17:10.4 5:52
5 Abhishek Subandh Jr Los Altos 17:12.9 5:53
6 Issac Delizo Jr James Logan 17:14.1 5:53
7 Nate Carter Jr Oakmont 17:23 5:56
8 Mason Tsai So SHC 17:26.9 5:57
9 Jonas Cole Sr Oakmont 17:28 5:58
10 Daniel Llanez Jr Clovis North 17:32 5:59
11 Jason Habash Fr Mills 17:34.1 6:00
12 Kyle Machnicki Jr Los Altos 17:34.3 6:00
13 Jackson Whitney Jr SHC 17:38.3 6:01
14 Michael Brandt Sr Tamalpais 17:41.7 6:02
15 Luke Schuman-cawley Jr SHC 17:46.6 6:04
16 Massimiliano Donati Jr SHC 17:48 6:05
17 Reed Nuelight Jr Tamalpais 17:52.1 6:06
18 Meinkaye Kaye Jr James Logan 17:54.4 6:07
19 Ky Hoang Sr Evergreen Valley 17:55 6:07
20 Brandon Xu Jr SHC 17:55.6 6:07
21 Justin Reed Jr Los Altos 17:57 6:08
22 Lloyd Pagsolingan Sr James Logan 17:58.3 6:08
23 Osbaldo Longoria Jr James Logan 18:03.3 6:10
24 Leo Marburg Jr Palo Alto 18:10 6:12
25 Lucas Bricca Jr Los Altos 18:12 6:13
26 Tommy Yoon Jr CSU 18:13.7 6:13
27 Brandon Hong Jr SHC 18:14.9 6:14
28 Russell Agustin Jr James Logan 18:17.4 6:15
29 Romeo Brusola So Will C. Wood 18:19.1 6:15
30 Alex Zasso Jr Oakmont 18:22.9 6:16
31 Luke Shannon Sr CSU 18:23.2 6:17
32 Pratham Katarina Jr Palo Alto 18:24.6 6:17
33 Subeg Singh Sr Clovis North 18:25.6 6:17
34 Hayden Dalsing So Montgomery (SR) 18:26.3 6:18
35 Auysh Gupta Sr Palo Alto 18:26.7 6:18
36 Rohan Sanda Sr Tamalpais 18:29.5 6:19
37 Marc Wong Sr SHC 18:33.2 6:20
38 Kyo Torres Jr Conv. & Stuart Hall 18:33.2 6:20
39 Joshua Navarro Sr Sequoia 18:35.5 6:21
40 Brent Abe-titcomb Jr Los Altos 18:38.7 6:22
41 Marcus Williamson Jr Conv. & Stuart Hall 18:38.9 6:22
42 Zach Brousseau Jr Woodside Priory 18:39.4 6:22
43 Jonathan Cole Sr SHC 18:40.1 6:22
44 Josh Munoz Sr Oakmont 18:40.6 6:22
45 Alexander Kaattari-lim Sr Sequoia 18:41 6:23
46 Nathan Nordin Jr Will C. Wood 18:41.4 6:23
47 Cole Bianchi Jr Conv. & Stuart Hall 18:44.2 6:24
48 Rylan Suyeishi Jr Evergreen Valley 18:44.4 6:24
49 Jose Salazar Sr George Washington 18:44.7 6:24
50 Nick Kuwada Jr Conv. & Stuart Hall 18:45 6:24
51 William Swartz Sr Joseph A. Gregori 18:45.6 6:24
52 Angelo Johnson So Will C. Wood 18:45.9 6:24
53 Zachary Oren Jr Fremont (Sunnyvale) 18:46.2 6:24
54 Derek Bakker Sr Joseph A. Gregori 18:47.1 6:25
55 Jacob Ha Jr Bear Creek 18:47.8 6:25
56 Alexander Hansmann Jr CSU 18:50.1 6:26
57 Darius Daud Sr CSU 18:50.7 6:26
58 Carson Miller So Woodside Priory 18:51.1 6:26
59 George Luu Sr Evergreen Valley 18:51.2 6:26
60 Scott Suplick Jr James Logan 18:54.8 6:27
61 Jazem Siddiqui So James Logan 18:56.4 6:28
62 Rainier Dela Cruz Jr Conv. & Stuart Hall 18:58.8 6:29
63 Khobe Arzadon Sr SHC 19:02.4 6:30
64 Henry Chiu Jr James Logan 19:03.1 6:30
65 Brian Gamino So Bear Creek 19:04.8 6:31
66 Matthew Alley Sr Oakmont 19:05 6:31
67 Sasha Iakovlev Sr Menlo-Atherton 19:05.5 6:31
68 Ross Calderon Sr Escalon 19:06.9 6:31
69 Oscar Del Aguila Sr Joseph A. Gregori 19:08 6:32
70 Moises Grajeda Jr Escalon 19:11.3 6:33
71 Ryan Anderson Jr Joseph A. Gregori 19:13.3 6:34
72 Jess Hutcheson-wilcox Sr Skyline 19:13.3 6:34
73 Leet Miller Sr Conv. & Stuart Hall 19:13.4 6:34
74 Cole Gilbert So Woodside Priory 19:13.6 6:34
75 Sam Royston Jr Casa Roble Fund. 19:19.3 6:36
76 Joshua De Castro Sr Westmoor 19:25.3 6:38
77 Elias Garvey Sr Conv. & Stuart Hall 19:28.8 6:39
78 Augie Vega Sr Casa Roble Fund. 19:29.6 6:39
79 Alex Calderon Jr Escalon 19:30.6 6:40
80 Tomoya Hirano Sr Hillsdale 19:30.6 6:40
81 Matthew Wong Sr Westmoor 19:31.6 6:40
82 Camron Nelson Sr Oakmont 19:32 6:40
83 Nicholas Tong Sr SHC 19:32.7 6:40
84 Emmett O'brien Jr Skyline 19:32.8 6:40
85 Elias Marcelino Jr A.Lincoln (SF) 19:33.3 6:40
86 Max Teague Jr Escalon 19:37 6:42
87 Corey Nguyen Jr Mills 19:41.4 6:43
88 Joshua Martinez Jr Jefferson 19:42.4 6:44
89 Stephen Wilcox Jr Oakmont 19:44.8 6:44
90 Benjamin Gyman Sr Bear Creek 19:46.3 6:45
91 Maxi Tellini Jr Conv. & Stuart Hall 19:47.1 6:45
92 Matthew Rydberg Jr Sacred Heart Prep 19:48.9 6:46
93 Justin Parks Sr Montgomery (SR) 19:50.8 6:46
94 Gustavo Madrigal Sr James Lick 19:50.9 6:46 1/5 6/10 29/36 21:58
(2:07)
21:58
(2:07)
21:58
(2:07)
Flying like a Comet (LY, LR, PR)
95 Evan Cook Jr CSU 19:51.4 6:47
96 Tom Chiu Jr Conv. & Stuart Hall 19:51.4 6:47
97 James Gayer Jr Mills 19:51.5 6:47
98 Abraham Sagna Jr Bear Creek 19:54.7 6:48
99 Vahn Manuel Sr James Logan 19:56.6 6:48
100 Charlie Gainey Jr Woodside Priory 19:56.9 6:48
101 Jose Sanchez Jr Mills 19:58.1 6:49
102 Jaymon George Fr Montgomery (SR) 19:59.3 6:49
103 Collin Ritchie Jr Conv. & Stuart Hall 20:01.4 6:50
104 Jacob Vega Jr Casa Roble Fund. 20:01.7 6:50
105 Cameron Fiske So Palo Alto 20:03.3 6:51
106 Rohan Ahuja Sr Los Altos 20:05.9 6:52
107 Omar Fimbres So James Lick 20:06.4 6:52 2/5 7/10 23/33
108 Ryley Donato Sr Bear Creek 20:06.8 6:52
109 Andrew Cote Sr Palo Alto 20:07.7 6:52
110 Sam Timm Sr Menlo-Atherton 20:07.8 6:52
111 Lucas Ng Sr Oakmont 20:08.5 6:52
112 Vinson Wong Jr James Logan 20:09.1 6:53
113 Ricky Liu Jr Skyline 20:09.8 6:53
114 Ryan Wingrove Sr Fremont (Sunnyvale) 20:10.2 6:53
115 Jacob Sanders Sr Joseph A. Gregori 20:11.5 6:53
116 William Killmond Jr Menlo-Atherton 20:12.3 6:54
117 Gabriel Flanagan Jr Hillsdale 20:13.1 6:54
118 Matthew Ring So Woodside Priory 20:13.5 6:54
119 Miguel Marmol Jr Escalon 20:13.6 6:54
120 Jeremy Bartolomei Sr Clovis North 20:13.8 6:54
121 Lucas Morthole Fr Montgomery (SR) 20:14.6 6:55
122 Emilio Gorog Jr Arch. Riordan 20:16.1 6:55
123 Roger Flores Jr Sacred Heart Prep 20:16.8 6:55
124 Alec Hoffman Sr Los Altos 20:19.2 6:56
125 Andrew Marchasin Sr Hillsdale 20:20 6:56
126 Alec Guilofio Sr Mills 20:20.2 6:56
127 Andrew Yang So Mills 20:22.7 6:57
128 Ryan Gelacio Sr James Logan 20:22.9 6:57
129 Joshua Luna Jr Evergreen Valley 20:26.4 6:59
130 Patrick Lucey Jr Hillsdale 20:27.4 6:59
131 Matthew Guemmer Jr Oakmont 20:28.1 6:59
132 Noah Lincke Sr Harker School 20:28.5 6:59
133 Jonathan Lim Sr Evergreen Valley 20:29.6 7:00
134 Joey Lopez Jr Will C. Wood 20:30 7:00
135 Ben Dittrich Jr Casa Roble Fund. 20:33.3 7:01
136 Jordan Dille Sr Clovis North 20:34.8 7:01
137 Nathan To Jr Bear Creek 20:37.9 7:02
138 Manuel G Diaz Jr Escalon 20:38.2 7:03
139 Oscar Liu Sr Palo Alto 20:40.6 7:03
140 Steven Phan Jr Skyline 20:41.7 7:04
141 Carl Gross Sr Harker School 20:41.9 7:04
142 Andres Martin Jr Skyline 20:42 7:04
143 Von Taylor Jr Westmoor 20:43.8 7:05
144 Nick Gammal Sr James Logan 20:44.1 7:05
145 Aaron Heberlein Fr Casa Roble Fund. 20:46.9 7:06
146 Zachary Heberlein Fr Casa Roble Fund. 20:48.5 7:06
147 Jacob Gainey Jr Woodside Priory 20:51.3 7:07
148 Harkamal Padda Jr James Logan 20:54.7 7:08
149 Samuel Lem Jr George Washington 20:56.8 7:09
150 Henry Britton Jr Urban School (SF) 20:59.2 7:10
151 Kunal Ahuja Jr Los Altos 20:59.3 7:10
152 Richard Zhao Jr Los Altos 21:02.3 7:11
153 Jenard Abrena Jr Westmoor 21:02.3 7:11
154 Dillon Kiernan So Montgomery (SR) 21:04.3 7:12
155 Zane Johnson Fr Will C. Wood 21:06.5 7:12
156 Gage Hallin Sr Montgomery (SR) 21:07.6 7:13
157 Steven Gyman So Bear Creek 21:07.7 7:13
158 Willam Roxas Jr Mills 21:11 7:14
159 Jacob Christensen Sr Oakmont 21:11.5 7:14
160 Jude Sole So Bay School (SF) 21:15.6 7:15
161 Paolo Manalo Jr Evergreen Valley 21:18.3 7:16
162 Tsz Him Kwok Sr Westmoor 21:18.7 7:16
163 Henk Veld Jr Conv. & Stuart Hall 21:28.4 7:20
164 Darren Son Sr Skyline 21:31 7:21
165 Peter Brogger Jr Bear Creek 21:32.6 7:21
166 Chris Bostrom Jr Fremont (Sunnyvale) 21:33.3 7:21
167 Bryant Khao Jr Skyline 21:36.3 7:22
168 Andre Amante Sr Westmoor 21:38.5 7:23
169 Jonathon Paz Jr Bear Creek 21:39.9 7:24
170 Grant Hurd So Montgomery (SR) 21:40.3 7:24
171 Vineet Sunkavalli Jr Evergreen Valley 21:41.7 7:24
172 Cole Slater Jr Conv. & Stuart Hall 21:42.2 7:24
173 Javier Barajas Sr Oakmont 21:42.7 7:25
174 William Duncan So Hillsdale 21:42.9 7:25
175 Even Sollie Sr Bear Creek 21:43.9 7:25
176 Ryan Lo Sr Westmoor 21:46.6 7:26
177 Ben Lee Jr Nueva School 21:47.4 7:26
178 Takashi Moore Jr Hillsdale 21:47.6 7:26
179 Wilson Li Jr Westmoor 21:48.3 7:27
180 Mercer Monroe Jr Oakmont 21:51.4 7:28
181 Robert Vergara Sr Westmoor 21:51.6 7:28
182 Aaron Bennett Jr Los Altos 21:53.7 7:28
183 Rodolf Ocampo Jr James Lick 21:56.2 7:29 3/5 8/10 24/29
184 Kenny Ho Jr Westmoor 21:57.8 7:30
185 Eric Hong Sr Conv. & Stuart Hall 21:58.1 7:30
186 Karl Headley Jr Mills 21:59.3 7:30
187 Nathan Robinson Jr Joseph A. Gregori 22:00.6 7:31
188 Terence Leung Sr Conv. & Stuart Hall 22:01.6 7:31
189 Kung-min Lin Jr Los Altos 22:02.7 7:31
190 Lahan Mehrab Jr Bear Creek 22:06.4 7:33
191 Arlo Halpern Sr Bay School (SF) 22:06.9 7:33
192 Nikhil Sharma Jr Harker School 22:07.5 7:33
193 Ethan Clark Jr Los Altos 22:12.5 7:35
194 Daniel Dover So Casa Roble Fund. 22:18.3 7:37
195 Ryan Nayebi So Woodside Priory 22:18.7 7:37
196 Alex Yao Jr Skyline 22:22.6 7:38
197 Alberto Trejo So James Lick 22:23.9 7:39 4/5 9/10 22/26
198 Samnang Lim Sr James Logan 22:24.5 7:39
199 Ronan Zabik Jr Palo Alto 22:26.3 7:39
200 Bradford Slade Jr Hillsdale 22:33.9 7:42
201 John Gibbons Jr Sequoia 22:38.7 7:44
202 Thomas Davis-mena Sr Westmoor 22:39.7 7:44
203 Simon Nixdorf So Woodside Priory 22:45 7:46
204 Victor Gonzalez Sr Escalon 22:47.1 7:47
205 Ben Nyugen Jr Urban School (SF) 22:47.3 7:47
206 Theo Ennis Sr Conv. & Stuart Hall 22:47.8 7:47
207 Eric Bostrom Jr Fremont (Sunnyvale) 22:48.6 7:47
208 Austen Chan Fr P. Bay Christian 22:49.9 7:48
209 Pascal Nixdorf So Woodside Priory 22:51.5 7:48
210 Henry Sears Jr Conv. & Stuart Hall 22:53.4 7:49
211 Daniel Grau Jr Sacred Heart Prep 22:55.9 7:50
212 Norberto Torres Jr Westmoor 22:58.7 7:51
213 Brandan Fong Jr Westmoor 23:01.7 7:52
214 Eduardo Hernandez Sr Fremont (Sunnyvale) 23:04.6 7:53
215 Adrian Torres Jr Skyline 23:07.8 7:54
216 Austin Chung Fr P. Bay Christian 23:08.9 7:54
217 Paul Duling Sr Woodside Priory 23:09.7 7:54
218 Hunter Konvalin Fr Casa Roble Fund. 23:11.3 7:55
219 Angel Sanchez Sr Escalon 23:14.7 7:56
220 Josh Mays Jr Bear Creek 23:16.4 7:57
221 Ethan Peterson Sr Bear Creek 23:16.4 7:57
222 Giovanni Del Porto Sr Jefferson 23:21.6 7:58
223 Owen Gould Fr Woodside Priory 23:23.2 7:59
224 Evan Cheng Jr Harker School 23:24.7 7:59
225 Nikko Sanchez Sr Vanguard CP 23:26.7 8:00
226 Zack Hern Jr Escalon 23:40.4 8:05
227 Bill Jia Fr P. Bay Christian 23:44.5 8:06
228 Michael Dooley Jr Sequoia 23:46.9 8:07
229 Ernesto Cea Sr Arch. Riordan 23:52.3 8:09
230 Joshua Barberena So Mills 24:11.8 8:15
231 Jack Jendricks Sr Casa Roble Fund. 24:27.2 8:21
232 Timothy Shen Jr James Logan 25:10.8 8:36
233 Cezar Rojas Jr Skyline 25:15.2 8:37
234 Joseph Tanihana Jr Oakmont 25:25.4 8:41
235 Gurman Sidhu Jr James Logan 25:35.6 8:44
236 Lemar Deguzman Sr Westmoor 25:49.4 8:49
237 William Talbot Jr Palo Alto 25:49.5 8:49
238 Gabriel Olalde Jr Oakmont 26:26.3 9:01
239 Josue Gomez Fr James Lick 26:58.5 9:12 5/5 10/10 22/22
240 Lucas Rodriguez-baquero Sr Los Altos 27:00 9:13
241 Christian Durano Jr P. Bay Christian 27:37.6 9:26
242 Bryan Florencio So Bay School (SF) 29:11.6 9:58
243 Noah Pineda So Hillsdale 32:14 11:00
Pl Name Gr School Time Pace Rank in Squad Rank in School Rank vs Comp Last Year Time
(Δ)
Last Race Time
(Δ)
Last PR
(Δ)
Imp

Under Improvement, the abbreviations are:

  • LY = Beat time from the same course a year ago
  • LR = Beat time from the most recent running of the course
  • PR = Set a new PR
  • PG = Beat personal goal
  • SBP = Best performance of season based on position of finish relative to the field.

All columns are sortable by clicking on the column heading.

Full Team Race Results - Boys

Group of 5: JV 1st 5

Pl School
Total
Time
Pts Runr 1 Runr 2 Runr 3 Runr 4 Runr 5 Runr 6 Runr 7 Imp
1 Los Altos
1-1-1-1-1
Gap: 1:50
87:18
17:28
5:58
56 Rian Lawlor
Sr
16:22
5:35
1
Abhishek Subandh
Jr
17:13
5:53
4
Kyle Machnick
Jr
17:34
6:00
11
Justin Reed
Jr
17:57
6:08
18
Lucas Bricca
Jr
18:12
6:13
22
Brent Abe-titc
Jr
18:39
6:22
35
Rohan Ahuja
Sr
20:06
6:52
87
2 SHC
6-4-2-2-2
Gap: 0:29
88:35
17:43
6:03
63 Mason Tsai
So
17:27
5:57
7
Jackson Whitney
Jr
17:38
6:01
12
Luke Schuman-
Jr
17:47
6:04
13
Massimil Donati
Jr
17:48
6:05
14
Brandon Xu
Jr
17:56
6:07
17
Brandon Hong
Jr
18:15
6:14
24
Marc Wong
Sr
18:33
6:20
33
3 James Logan
4-5-3-3-3
Gap: 1:03
89:28
17:54
6:06
84 Issac Delizo
Jr
17:14
5:53
5
Meinkaye Kaye
Jr
17:54
6:07
15
Lloyd Pagsolin
Sr
17:58
6:08
19
Osbaldo Longoria
Jr
18:03
6:10
20
Russell Agustin
Jr
18:17
6:15
25
Scott Suplick
Jr
18:55
6:27
52
Jazem Siddiqui
So
18:56
6:28
53
4 Oakmont
5-3-4-4-4
Gap: 1:42
91:00
18:12
6:13
135 Nate Carter
Jr
17:23
5:56
6
Jonas Cole
Sr
17:28
5:58
8
Alex Zasso
Jr
18:23
6:16
27
Josh Munoz
Sr
18:41
6:22
38
Matthew Alley
Sr
19:05
6:31
56
Camron Nelson
Sr
19:32
6:40
71
Stephen Wilcox
Jr
19:45
6:44
75
5 Palo Alto
3-6-6-5-5
Gap: 2:53
92:15
18:27
6:18
171 Carlos Diaz Jr.
Sr
17:10
5:52
3
Leo Marburg
Jr
18:10
6:12
21
Pratham Katarina
Jr
18:25
6:17
29
Auysh Gupta
Sr
18:27
6:18
32
Cameron Fiske
So
20:03
6:51
86
Andrew Cote
Sr
20:08
6:52
90
Oscar Liu
Sr
20:41
7:03
110
6 Conv. & Stuart Hall
12-10-10-8-6
Gap: 0:26
93:40
18:44
6:24
206 Kyo Torres
Jr
18:33
6:20
34
Marcus Williams
Jr
18:39
6:22
36
Cole Bianchi
Jr
18:44
6:24
40
Nick Kuwada
Jr
18:45
6:24
42
Rainier Dela Cruz
Jr
18:59
6:29
54
Leet Miller
Sr
19:13
6:34
62
Elias Garvey
Sr
19:29
6:39
66
7 CSU
9-7-7-7-7
Gap: 1:38
94:09
18:50
6:26
227 Tommy Yoon
Jr
18:14
6:13
23
Luke Shannon
Sr
18:23
6:17
28
Alexande Hansmann
Jr
18:50
6:26
48
Darius Daud
Sr
18:51
6:26
49
Evan Cook
Jr
19:51
6:47
79








8 Clovis North
2-2-4-6-8
Gap: 3:35
93:46
18:45
6:24
245 Nathan Kennedy
Sr
17:00
5:48
2
Daniel Llanez
Jr
17:32
5:59
9
Subeg Singh
Sr
18:26
6:17
30
Jeremy Bartolom
Sr
20:14
6:54
97
Jordan Dille
Sr
20:35
7:01
107








9 Joseph A. Gregori
14-13-11-9-9
Gap: 1:26
96:06
19:13
6:34
300 William Swartz
Sr
18:46
6:24
43
Derek Bakker
Sr
18:47
6:25
46
Oscar Del Aguila
Sr
19:08
6:32
58
Ryan Anderson
Jr
19:13
6:34
60
Jacob Sanders
Sr
20:12
6:53
93
Nathan Robinson
Jr
22:01
7:31
135




10 Evergreen Valley
8-8-8-10-10
Gap: 2:35
96:27
19:17
6:35
314 Ky Hoang
Sr
17:55
6:07
16
Rylan Suyeishi
Jr
18:44
6:24
41
George Luu
Sr
18:51
6:26
51
Joshua Luna
Jr
20:26
6:59
102
Jonathan Lim
Sr
20:30
7:00
104
Paolo Manalo
Jr
21:18
7:16
123
Vineet Sunkaval
Jr
21:42
7:24
130
11 Woodside Priory
13-12-12-12-11
Gap: 1:34
96:55
19:23
6:37
327 Zach Broussea
Jr
18:39
6:22
37
Carson Miller
So
18:51
6:26
50
Cole Gilbert
So
19:14
6:34
63
Charlie Gainey
Jr
19:57
6:48
82
Matthew Ring
So
20:14
6:54
95
Jacob Gainey
Jr
20:51
7:07
116
Ryan Nayebi
So
22:19
7:37
137
12 Will C. Wood
10-9-9-11-12
Gap: 2:47
97:23
19:29
6:39
333 Romeo Brusola
So
18:19
6:15
26
Nathan Nordin
Jr
18:41
6:23
39
Angelo Johnson
So
18:46
6:24
44
Joey Lopez
Jr
20:30
7:00
105
Zane Johnson
Fr
21:07
7:12
119








13 Mills
7-11-13-13-13
Gap: 2:46
97:25
19:29
6:39
347 Jason Habash
Fr
17:34
6:00
10
Corey Nguyen
Jr
19:41
6:43
74
James Gayer
Jr
19:52
6:47
80
Jose Sanchez
Jr
19:58
6:49
83
Alec Guilofio
Sr
20:20
6:56
100
Andrew Yang
So
20:23
6:57
101
Willam Roxas
Jr
21:11
7:14
122
14 Bear Creek
16-14-14-15-14
Gap: 1:19
97:40
19:32
6:40
348 Jacob Ha
Jr
18:48
6:25
47
Brian Gamino
So
19:05
6:31
55
Benjamin Gyman
Sr
19:46
6:45
76
Abraham Sagna
Jr
19:55
6:48
81
Ryley Donato
Sr
20:07
6:52
89
Nathan To
Jr
20:38
7:02
108
Steven Gyman
So
21:08
7:13
121
15 Escalon
17-16-15-14-15
Gap: 1:07
97:39
19:32
6:40
353 Ross Calderon
Sr
19:07
6:31
57
Moises Grajeda
Jr
19:11
6:33
59
Alex Calderon
Jr
19:31
6:40
68
Max Teague
Jr
19:37
6:42
73
Miguel Marmol
Jr
20:14
6:54
96
Manuel G Diaz
Jr
20:38
7:03
109
Victor Gonzalez
Sr
22:47
7:47
140
16 Montgomery (SR)
11-15-16-16-16
Gap: 2:38
99:35
19:55
6:48
408 Hayden Dalsing
So
18:26
6:18
31
Justin Parks
Sr
19:51
6:46
77
Jaymon George
Fr
19:59
6:49
84
Lucas Morthole
Fr
20:15
6:55
98
Dillon Kiernan
So
21:04
7:12
118
Gage Hallin
Sr
21:08
7:13
120
Grant Hurd
So
21:40
7:24
129
17 Casa Roble Fund.
19-17-17-17-17
Gap: 1:28
100:11
20:02
6:50
436 Sam Royston
Jr
19:19
6:36
64
Augie Vega
Sr
19:30
6:39
67
Jacob Vega
Jr
20:02
6:50
85
Ben Dittrich
Jr
20:33
7:01
106
Aaron Heberlei
Fr
20:47
7:06
114
Zachary Heberlei
Fr
20:49
7:06
115
Daniel Dover
So
22:18
7:37
136
18 Skyline
18-18-18-18-18
Gap: 1:29
100:20
20:04
6:51
447 Jess Hutcheso
Sr
19:13
6:34
61
Emmett O'brien
Jr
19:33
6:40
72
Ricky Liu
Jr
20:10
6:53
91
Steven Phan
Jr
20:42
7:04
111
Andres Martin
Jr
20:42
7:04
112
Darren Son
Sr
21:31
7:21
125
Bryant Khao
Jr
21:36
7:22
127
19 Westmoor
20-19-19-19-19
Gap: 1:53
102:02
20:24
6:58
489 Joshua De Castro
Sr
19:25
6:38
65
Matthew Wong
Sr
19:32
6:40
70
Von Taylor
Jr
20:44
7:05
113
Jenard Abrena
Jr
21:02
7:11
117
Tsz Him Kwok
Sr
21:19
7:16
124
Andre Amante
Sr
21:39
7:23
128
Ryan Lo
Sr
21:47
7:26
132
20 Hillsdale
21-21-20-19-20
Gap: 2:12
102:14
20:27
6:59
496 Tomoya Hirano
Sr
19:31
6:40
69
Gabriel Flanagan
Jr
20:13
6:54
94
Andrew Marchasi
Sr
20:20
6:56
99
Patrick Lucey
Jr
20:27
6:59
103
William Duncan
So
21:43
7:25
131
Takashi Moore
Jr
21:48
7:26
133
Bradford Slade
Jr
22:34
7:42
139
21 Fremont (Sunnyvale)
15-20-21-21-21
Gap: 4:18
106:23
21:17
7:16
546 Zachary Oren
Jr
18:46
6:24
45
Ryan Wingrove
Sr
20:10
6:53
92
Chris Bostrom
Jr
21:33
7:21
126
Eric Bostrom
Jr
22:49
7:47
141
Eduardo Hernande
Sr
23:05
7:53
142








22 James Lick
22-22-22-22-22
Gap: 7:08
111:16
22:15
7:36
581 Gustavo Madrigal
Sr
19:51
6:46
78
Omar Fimbres
So
20:06
6:52
88
Rodolf Ocampo
Jr
21:56
7:29
134
Alberto Trejo
So
22:24
7:39
138
Josue Gomez
Fr
26:59
9:12
143








Pl School Total
Time
Points Runr 1 Runr 2 Runr 3 Runr 4 Runr 5 Runr 6 Runr 7 Imp

Under Improvement, the abbreviations are:

  • LY = Beat time from the same course a year ago
  • LR = Beat time from the most recent running of the course
  • PR = Set a new PR
  • PG = Beat personal goal
  • If shaded in this color, this athlete broke the tie with a competitor resulting in his/her team finishing ahead of that competitor.
  • If shaded in this color, this athlete displaced a competitor's scoring runners resulting in his/her team finishing ahead of that competitor.
  • If shaded in this color, this athlete displaced a competitor's scoring runners AND broke a tie resulting in his/her team finishing ahead of that competitor.

All columns are sortable by clicking on the column heading.