Athenian School Results from the College Prep Invite at Point Pinole Park on 9/9/14

Girls Results and Stats

Switch to Boys

Girls Individual Results

Runner Gr Squad Time Pace Dist Place Rank in Squad Rank in School Rank vs Comp Last Year Time
(Δ,%)
Last Race Time
(Δ,%)
Last PR
(Δ,%)
Last DPR
(Δ,%)
Imprvmnts
Amalia Gradie So F/S 22:37 10:31 2.15 54/58 2/2 9/9 9/10 22:22 22:22 22:22
Delaney Inamine Sr V 13:38 6:20 2.15 6/56 2/7 2/9 2/11 13:47
(0:09,1.1)
13:47
(0:09,1.1)
13:47
(0:09,1.1)
Hen hao! (LY, LR, PR)
Ellie Inamine Fr V 15:03 7:00 2.15 27/56 4/7 4/9 2/8
Emily Arroyo So F/S 16:14 7:33 2.15 19/58 1/2 7/9 8/10 15:17 15:17 15:17
Grace Brown So V 12:46 5:56 2.15 1/56 1/7 1/9 1/13 13:16
(0:30,3.8)
13:16
(0:30,3.8)
13:16
(0:30,3.8)
Hen hao! (LY, LR, PR)
Kenna Van Steyn So V 15:56 7:25 2.15 38/56 6/7 6/9 3/5
Kylie Pavlik So V 14:23 6:41 2.15 14/56 3/7 3/9 3/11 15:41
(1:18,8.3)
15:41
(1:18,8.3)
15:41
(1:18,8.3)
Hen hao! (LY, LR, PR)
Sandra Pattison Sr V 16:55 7:52 2.15 48/56 7/7 8/9 2/2 17:18
(0:23,2.2)
17:18
(0:23,2.2)
17:18
(0:23,2.2)
Hen hao! (LY, LR, PR, SBP)
Vidya Ramaswamy Jr V 15:50 7:22 2.15 36/56 5/7 5/9 4/6 15:23 15:23 15:23
Runner Gr Squad Time Pace Dist Place Rank in Squad Rank in School Rank vs Comp Last Year Time
(Δ,%)
Last Race Time
(Δ,%)
Last PR
(Δ,%)
Last DPR
(Δ,%)
Imprvmts

Under Improvement, the abbreviations are:

  • LY = Beat time from the same course a year ago.
  • LR = Beat time from the most recent running of this course.
  • PR = Set a new PR on this course. A "Course PR".
  • PG = Beat personal goal.
  • SBP = Best performance of season based on position of finish relative to the field.
  • DPR = A "Distance Personal Record" - the personal best time considering distance only, not unique course characteristics. Applicable for 2, 3, and 3.1 mile courses.
  • DSR = A "Distance Season Record" - same as above, but for the current season only.
  • DTW = "Displace to Win". This athlete, as the 6th or 7th runner on his/her squad, displaced scoring runners from a competitor enabling his/her team to finish ahead of that competitor.
  • TB = "Tiebreaker". As the #6 athlete on his/her squad, this athlete was the tiebreaker enabling his/her team to finish ahead of that competitor.

All columns are sortable by clicking on the column heading.

Girls Team Results

Team Rank of Finish Time
Gap
Dist Avg Pace 1st Place Pace 5th Place Pace Points Win Team Pace Last Year Time
(Δ,%)
Last Race Time
(Δ,%)
Last PR
(Δ,%)
Improvements Runners (Points)
V 1st 5 2/6 71:40
3:04
2.15 6:40 5:56 7:22 60 6:22 Grace Brown (1), Delaney Inamine (5), Kylie Pavlik (12), Ellie Inamine (18), Vidya Ramaswamy (24)
Team Rank of Finish Time Dist Avg Pace 1st Place Pace 5th Place Pace Points Win Team Pace Last Year Time
(Δ,%)
Last Race Time
(Δ,%)
Last PR
(Δ,%)
Improvements Runners (Points)

Under Improvement, the abbreviations are:

  • LY = Beat time from the same course a year ago
  • LR = Beat time from the most recent running of the course
  • PR = Set a new PR
  • PG = Beat personal goal

All columns are sortable by clicking on the column heading.

Full Individual Race Results - Girls

Pl Name Gr School Time Pace Rank in Squad Rank in School Rank vs Comp Last Year Time
(Δ)
Last Race Time
(Δ)
Last PR
(Δ)
Imp
1 Grace Brown So Athenian School 12:46 5:56 1/7 1/9 1/13 13:16
(0:30)
13:16
(0:30)
13:16
(0:30)
Hen hao! (LY, LR, PR)
2 Sophia Mills Sr PIEDMONT 12:58 6:02
3 Bevin Mccullough Sr MARIN ACADEMY 13:09 6:07
4 Nicki Bissey So SAN DOMENICO 13:31 6:17
5 Emma Seevak Jr PIEDMONT 13:34 6:19
6 Delaney Inamine Sr Athenian School 13:38 6:20 2/7 2/9 2/11 13:47
(0:09)
13:47
(0:09)
13:47
(0:09)
Hen hao! (LY, LR, PR)
7 Molly Carleton Sr URBAN 13:51 6:27
8 Cassidy Elkins Sr URBAN 13:53 6:27
9 Addie Maccracken So PIEDMONT 13:54 6:28
10 Skyler Liu So PIEDMONT 13:58 6:30
11 Maddie Copeland Jr PIEDMONT 14:03 6:32
12 Mara Pleasure Sr URBAN 14:11 6:36
13 Maya Zimmerman So CPS 14:18 6:39
14 Kylie Pavlik So Athenian School 14:23 6:41 3/7 3/9 3/11 15:41
(1:18)
15:41
(1:18)
15:41
(1:18)
Hen hao! (LY, LR, PR)
15 Kendall Youmak Jr BAY 14:25 6:42
16 Camilla Bykhovsky Sr CONVENT 14:25 6:42
17 Sarah Selzer Sr CONVENT 14:25 6:42
18 Mae Singer Jr CONVENT 14:30 6:45
19 Claire Kirkpatrick Sr MARIN ACADEMY 14:31 6:45
20 Lauren Oberwager Fr BAY 14:32 6:46
21 Kristina Randrup Jr HEAD-ROYCE 14:41 6:50
22 Annika Heuser So PIEDMONT 14:43 6:51
23 Astra Varian Jr MARIN ACADEMY 14:47 6:53
24 Gabi Willingham Jr CPS 14:47 6:53
25 Georgia Scherer Jr HEAD-ROYCE 14:51 6:54
26 Veronica Mcintire Sr DREW 14:58 6:58
27 Ellie Inamine Fr Athenian School 15:03 7:00 4/7 4/9 2/8
28 Sophie Phillips So MARIN ACADEMY 15:03 7:00
29 Mari Kamiya Sr CPS 15:09 7:03
30 Ciara Post Sr MARIN ACADEMY 15:12 7:04
31 Daniela Sweet-coll Jr URBAN 15:21 7:08
32 Kaitlyn Wiens Fr FREMONT CHRISTIAN 15:28 7:12
33 Kayla Schmidlin Jr HEAD-ROYCE 15:31 7:13
34 Chiara Arellano Jr MARIN ACADEMY 15:44 7:19
35 Shane Ortiz Sr URBAN 15:49 7:21
36 Vidya Ramaswamy Jr Athenian School 15:50 7:22 5/7 5/9 4/6 15:23 15:23 15:23
37 Angela Vaynshteyn So BAY 15:54 7:24
38 Kenna Van Steyn So Athenian School 15:56 7:25 6/7 6/9 3/5
39 Mara Kauffman-puchall So BAY 16:10 7:31
40 Sophie Go Sr BAY 16:18 7:35
41 Amelia Brown Sr INTERNATIONAL 16:21 7:36
42 Clara Daikh So BAY 16:21 7:36
43 Olivia Clopton-foster Sr INTERNATIONAL 16:28 7:40
44 Michelle Boutell Jr FREMONT CHRISTIAN 16:32 7:41
45 Annalise Kelloff Fr BENTLEY 16:35 7:43
46 Sierra Baeta Jr FREMONT CHRISTIAN 16:37 7:44
47 Liv Fisher-smith Jr MARIN ACADEMY 16:44 7:47
48 Sandra Pattison Sr Athenian School 16:55 7:52 7/7 8/9 2/2 17:18
(0:23)
17:18
(0:23)
17:18
(0:23)
Hen hao! (LY, LR, PR, SBP)
49 Ninon Scotto Di Uccio Sr INTERNATIONAL 17:30 8:08
50 Katie Stamm-kirk So BENTLEY 17:51 8:18
51 Sophia Vann-adibe Jr INTERNATIONAL 17:59 8:22
52 Dora Greenwall Fr BENTLEY 18:30 8:36
53 Lilli Kay Jr BENTLEY 18:32 8:37
54 Jessica Xu Sr HEAD-ROYCE 19:06 8:53
55 Aarti Jain Fr BENTLEY 20:37 9:35
56 Mabel Chen Jr BENTLEY 20:45 9:39
Pl Name Gr School Time Pace Rank in Squad Rank in School Rank vs Comp Last Year Time
(Δ)
Last Race Time
(Δ)
Last PR
(Δ)
Imp

Under Improvement, the abbreviations are:

  • LY = Beat time from the same course a year ago
  • LR = Beat time from the most recent running of the course
  • PR = Set a new PR
  • PG = Beat personal goal
  • SBP = Best performance of season based on position of finish relative to the field.

All columns are sortable by clicking on the column heading.

Full Team Race Results - Girls

Group of 5: V 1st 5

Pl School
Total
Time
Pts Runr 1 Runr 2 Runr 3 Runr 4 Runr 5 Runr 6 Runr 7 Imp
1 PIEDMONT
2-1-1-1-1
Gap: 1:05
68:27
13:41
6:22
33 Sophia Mills
Sr
12:58
6:02
2
Emma Seevak
Jr
13:34
6:19
4
Addie Maccracken
So
13:54
6:28
8
Skyler Liu
So
13:58
6:30
9
Maddie Copeland
Jr
14:03
6:32
10
Annika Heuser
So
14:43
6:51
16




2 Athenian School
1-1-2-2-2
Gap: 3:04
71:40
14:20
6:40
60 Grace Brown
So
12:46
5:56
1
Delaney Inamine
Sr
13:38
6:20
5
Kylie Pavlik
So
14:23
6:41
12
Ellie Inamine
Fr
15:03
7:00
18
Vidya Ramaswamy
Jr
15:50
7:22
24
Kenna Van Steyn
So
15:56
7:25
26
Sandra Pattison
Sr
16:55
7:52
32
3 URBAN
4-3-3-3-3
Gap: 1:58
73:05
14:37
6:48
68 Molly Carleton
Sr
13:51
6:27
6
Cassidy Elkins
Sr
13:53
6:27
7
Mara Pleasure
Sr
14:11
6:36
11
Daniela Sweet-coll
Jr
15:21
7:08
21
Shane Ortiz
Sr
15:49
7:21
23








4 MARIN ACADEMY
3-4-4-4-4
Gap: 2:03
72:42
14:32
6:46
73 Bevin Mccullough
Sr
13:09
6:07
3
Claire Kirkpatrick
Sr
14:31
6:45
14
Astra Varian
Jr
14:47
6:53
17
Sophie Phillips
So
15:03
7:00
19
Ciara Post
Sr
15:12
7:04
20
Chiara Arellano
Jr
15:44
7:19
22
Liv Fisher-smith
Jr
16:44
7:47
31
5 BAY
5-5-5-5-5
Gap: 1:53
77:19
15:28
7:12
108 Kendall Youmak
Jr
14:25
6:42
13
Lauren Oberwager
Fr
14:32
6:46
15
Angela Vaynshteyn
So
15:54
7:24
25
Mara Kauffman-puchall
So
16:10
7:31
27
Sophie Go
Sr
16:18
7:35
28
Clara Daikh
So
16:21
7:36
29




6 BENTLEY
6-6-6-6-6
Gap: 4:02
92:05
18:25
8:34
168 Annalise Kelloff
Fr
16:35
7:43
30
Katie Stamm-kirk
So
17:51
8:18
33
Dora Greenwall
Fr
18:30
8:36
34
Lilli Kay
Jr
18:32
8:37
35
Aarti Jain
Fr
20:37
9:35
36
Mabel Chen
Jr
20:45
9:39
37




Pl School Total
Time
Points Runr 1 Runr 2 Runr 3 Runr 4 Runr 5 Runr 6 Runr 7 Imp

Under Improvement, the abbreviations are:

  • LY = Beat time from the same course a year ago
  • LR = Beat time from the most recent running of the course
  • PR = Set a new PR
  • PG = Beat personal goal
  • If shaded in this color, this athlete broke the tie with a competitor resulting in his/her team finishing ahead of that competitor.
  • If shaded in this color, this athlete displaced a competitor's scoring runners resulting in his/her team finishing ahead of that competitor.
  • If shaded in this color, this athlete displaced a competitor's scoring runners AND broke a tie resulting in his/her team finishing ahead of that competitor.

All columns are sortable by clicking on the column heading.

Full Individual Race Results - Girls

Pl Name Gr School Time Pace Rank in Squad Rank in School Rank vs Comp Last Year Time
(Δ)
Last Race Time
(Δ)
Last PR
(Δ)
Imp
1 Brianna Bourne So CPS 13:50 6:26
2 Kayla Lim So PIEDMONT 14:07 6:34
3 Martha Castro So CPS 14:31 6:45
4 Katie Newbold So CONVENT 14:39 6:49
5 Carly Harris Fr CPS 14:39 6:49
6 Sofia Barker Fr PIEDMONT 14:40 6:49
7 Olivia Hoekendijk So CONVENT 14:41 6:50
8 Kate Gross-whitaker Fr PIEDMONT 15:00 6:59
9 Grace Berg So CPS 15:05 7:01
10 Sophia Klein Fr URBAN 15:05 7:01
11 Charlotte Peale So CPS 15:05 7:01
12 Sophia Durney Fr CPS 15:12 7:04
13 Keelin Davis So INTERNATIONAL 15:16 7:06
14 Ava Podell So CPS 15:22 7:09
15 Larkin Dennison So MARIN ACADEMY 15:30 7:13
16 Genna Corlett So INTERNATIONAL 15:43 7:19
17 Sarah Lu So INTERNATIONAL 15:49 7:21
18 Matisse Mulligan Fr HEAD-ROYCE 16:10 7:31
19 Emily Arroyo So Athenian School 16:14 7:33 1/2 7/9 8/10 15:17 15:17 15:17
20 Maddy O'hara So MARIN ACADEMY 16:33 7:42
21 Julia Hopkins Fr MARIN ACADEMY 16:37 7:44
22 Rachel Luria Fr MARIN ACADEMY 16:42 7:46
23 Nicole Depetris Fr MARIN ACADEMY 16:43 7:47
24 Grace Diemoz Fr INTERNATIONAL 16:45 7:47
25 Maya Olin Fr URBAN 16:52 7:51
26 Jane Anderson Fr PIEDMONT 16:53 7:51
27 Ally Mccleary Fr CPS 16:57 7:53
28 Isabella Oglesby Fr PIEDMONT 17:04 7:56
29 Maeve Calanog So URBAN 17:09 7:59
30 Bria Cheng Fr DREW 17:11 8:00
31 Rose Eisenbach Fr PIEDMONT 17:33 8:10
32 Kate Fraser Fr PIEDMONT 17:36 8:11
33 Katie Thomis Fr CONVENT 17:42 8:14
34 Ana Kramer Fr INTERNATIONAL 17:43 8:14
35 Brina Bodnar Fr PIEDMONT 17:45 8:15
36 Alina Osborn Fr DREW 17:53 8:19
37 Caroline O'connell Fr CONVENT 17:56 8:20
38 Hannah Taschek Fr CONVENT 17:57 8:21
39 Kathryn Savage So PIEDMONT 17:58 8:21
40 Madeline Holtz Fr INTERNATIONAL 17:59 8:22
41 Nicole Jiang So PIEDMONT 18:00 8:22
42 Briana Baeta Fr FREMONT CHRISTIAN 18:12 8:28
43 Mia Richer So URBAN 18:15 8:29
44 Halley Wolin So PIEDMONT 18:42 8:42
45 Kailey Honniball So CONVENT 18:44 8:43
46 Sophie Gandesbery So PIEDMONT 18:44 8:43
47 Claire Kosewic Fr CONVENT 19:22 9:00
48 Leeza Lu So HEAD-ROYCE 19:50 9:13
49 Maya Weidman Fr INTERNATIONAL 20:07 9:21
50 Mia Haidamus Fr INTERNATIONAL 20:09 9:22
51 Agustina Huneeus Fr CONVENT 20:19 9:27
52 Gia Monachino So CONVENT 20:36 9:35
53 Anapaula Louie-grover So CONVENT 22:01 10:14
54 Amalia Gradie So Athenian School 22:37 10:31 2/2 9/9 9/10 22:22 22:22 22:22
55 Tessa Thompson Fr DREW 23:21 10:52
56 Ritu Matthews Fr FREMONT CHRISTIAN 25:47 12:00
57 Clio Scher Fr DREW 31:01 14:26
58 Neha Sharma Fr FREMONT CHRISTIAN 31:02 14:26
Pl Name Gr School Time Pace Rank in Squad Rank in School Rank vs Comp Last Year Time
(Δ)
Last Race Time
(Δ)
Last PR
(Δ)
Imp

Under Improvement, the abbreviations are:

  • LY = Beat time from the same course a year ago
  • LR = Beat time from the most recent running of the course
  • PR = Set a new PR
  • PG = Beat personal goal
  • SBP = Best performance of season based on position of finish relative to the field.

All columns are sortable by clicking on the column heading.