Athenian School Results from the College Prep Invite at Point Pinole Park on 9/9/14

Boys Results and Stats

Switch to Girls

Boys Individual Results

Runner Gr Squad Time Pace Dist Place Rank in Squad Rank in School Rank vs Comp Last Year Time
(Δ,%)
Last Race Time
(Δ,%)
Last PR
(Δ,%)
Last DPR
(Δ,%)
Imprvmnts
Alexander Gruebele Fr JV 14:25 6:42 2.15 23/56 5/11 12/22 2/6
Andrew Kocins Jr V 12:35 5:51 2.15 25/72 6/7 6/22 1/5 13:07
(0:32,4.1)
13:07
(0:32,4.1)
13:07
(0:32,4.1)
Hen hao! (LY, LR, PR)
Anson Siow Fr F/S 16:51 7:50 2.15 63/73 3/4 18/22 8/9
Anthony Ottati Jr V 11:05 5:09 2.15 6/72 2/7 2/22 3/13 11:58
(0:53,7.4)
11:58
(0:53,7.4)
11:58
(0:53,7.4)
Hen hao! (LY, LR, PR, SBP)
Cade Niles Jr JV 18:39 8:40 2.15 55/56 11/11 21/22 1/1 18:33 18:33 18:33
Connor Ottati So V 12:35 5:51 2.15 24/72 5/7 5/22 1/9 13:05
(0:30,3.8)
13:05
(0:30,3.8)
13:05
(0:30,3.8)
Hen hao! (LY, LR, PR)
Daniel Young Fr JV 14:29 6:44 2.15 24/56 6/11 13/22 2/5
Dawson Reckers So V 10:46 5:00 2.15 2/72 1/7 1/22 2/13 11:55
(1:09,9.7)
11:55
(1:09,9.7)
11:55
(1:09,9.7)
Hen hao! (LY, LR, PR, SBP)
Dylan Ratner So JV 14:25 6:42 2.15 22/56 4/11 11/22 2/7 14:24 14:24 14:24
Eric Ota Sr JV 16:53 7:51 2.15 47/56 10/11 20/22 1/1 15:48 15:48 15:48
Eric Strand Jr JV 13:20 6:12 2.15 3/56 1/11 8/22 3/11 12:58 12:58 Hen hao! (SBP)
Gabriel Saavedra Sr JV 14:31 6:45 2.15 25/56 7/11 14/22 1/4 13:56 13:56 13:56
Ira Norton-Westbrook Jr V 13:09 6:07 2.15 41/72 7/7 7/22 2/5 13:42
(0:33,4.0)
13:42
(0:33,4.0)
13:42
(0:33,4.0)
Hen hao! (LY, LR, PR)
Ishaan Thota Fr F/S 15:12 7:04 2.15 46/73 2/4 16/22 8/10
Jeremy Lahr So V 12:01 5:35 2.15 19/72 3/7 3/22 4/13
Joey Scholhamer Fr F/S 20:22 9:28 2.15 71/73 4/4 22/22 8/8
Lucas Makdessi Fr F/S 14:51 6:54 2.15 40/73 1/4 15/22 9/10
Mateo Galguera Jr JV 15:53 7:23 2.15 38/56 8/11 17/22 1/2 16:08
(0:15,1.5)
16:08
(0:15,1.5)
16:08
(0:15,1.5)
Hen hao! (LY, LR, PR)
Matthew Chabala Jr JV 13:49 6:26 2.15 11/56 3/11 10/22 2/8 13:49
(0:00,0.0)
13:49
(0:00,0.0)
13:47 Hen hao! (LY, LR, SBP)
Nicholas Morales Sr V 12:12 5:40 2.15 20/72 4/7 4/22 3/11 12:35
(0:23,3.0)
12:35
(0:23,3.0)
12:35
(0:23,3.0)
Hen hao! (LY, LR, PR)
Trenton Tan Jr JV 16:52 7:51 2.15 46/56 9/11 19/22 1/1 15:44 15:44 15:35 Hen hao! (SBP)
Vishnu Peri Jr JV 13:36 6:20 2.15 8/56 2/11 9/22 2/10 14:39
(1:03,7.2)
14:39
(1:03,7.2)
Hen hao! (LR, PR)
Runner Gr Squad Time Pace Dist Place Rank in Squad Rank in School Rank vs Comp Last Year Time
(Δ,%)
Last Race Time
(Δ,%)
Last PR
(Δ,%)
Last DPR
(Δ,%)
Imprvmts

Under Improvement, the abbreviations are:

  • LY = Beat time from the same course a year ago.
  • LR = Beat time from the most recent running of this course.
  • PR = Set a new PR on this course. A "Course PR".
  • PG = Beat personal goal.
  • SBP = Best performance of season based on position of finish relative to the field.
  • DPR = A "Distance Personal Record" - the personal best time considering distance only, not unique course characteristics. Applicable for 2, 3, and 3.1 mile courses.
  • DSR = A "Distance Season Record" - same as above, but for the current season only.
  • DTW = "Displace to Win". This athlete, as the 6th or 7th runner on his/her squad, displaced scoring runners from a competitor enabling his/her team to finish ahead of that competitor.
  • TB = "Tiebreaker". As the #6 athlete on his/her squad, this athlete was the tiebreaker enabling his/her team to finish ahead of that competitor.

All columns are sortable by clicking on the column heading.

Boys Team Results

Team Rank of Finish Time
Gap
Dist Avg Pace 1st Place Pace 5th Place Pace Points Win Team Pace Last Year Time
(Δ,%)
Last Race Time
(Δ,%)
Last PR
(Δ,%)
Improvements Runners (Points)
V 1st 5 2/9 58:39
1:49
2.15 5:27 5:00 5:51 56 5:16 62:06
(3:27,5.6)
62:06
(3:27,5.6)
58:52
(0:13,0.4%)
Owls Rule! (LY, LR, PR) Dawson Reckers (2), Anthony Ottati (4), Jeremy Lahr (15), Nicholas Morales (16), Connor Ottati (19)
JV 1st 5 2/6 69:35
1:05
2.15 6:28 6:12 6:42 57 6:14 67:14 67:14 67:14 Eric Strand (3), Vishnu Peri (7), Matthew Chabala (10), Dylan Ratner (18), Alexander Gruebele (19)
JV 2nd 5 1/1 78:38
2:24
2.15 7:19 6:44 7:51 15 7:19 Daniel Young (1), Gabriel Saavedra (2), Mateo Galguera (3), Trenton Tan (4), Eric Ota (5)
Team Rank of Finish Time Dist Avg Pace 1st Place Pace 5th Place Pace Points Win Team Pace Last Year Time
(Δ,%)
Last Race Time
(Δ,%)
Last PR
(Δ,%)
Improvements Runners (Points)

Under Improvement, the abbreviations are:

  • LY = Beat time from the same course a year ago
  • LR = Beat time from the most recent running of the course
  • PR = Set a new PR
  • PG = Beat personal goal

All columns are sortable by clicking on the column heading.

Full Individual Race Results - Boys

Pl Name Gr School Time Pace Rank in Squad Rank in School Rank vs Comp Last Year Time
(Δ)
Last Race Time
(Δ)
Last PR
(Δ)
Imp
1 Trevor Reinhart Sr MARIN ACADEMY 10:37 4:56
2 Dawson Reckers So Athenian School 10:46 5:00 1/7 1/22 2/13 11:55
(1:09)
11:55
(1:09)
11:55
(1:09)
Hen hao! (LY, LR, PR, SBP)
3 Connor Montgomery Jr MARIN ACADEMY 10:54 5:04
4 Alex Glavin Jr CPS 10:55 5:05
5 Tris Dodge Sr CPS 11:00 5:07
6 Anthony Ottati Jr Athenian School 11:05 5:09 2/7 2/22 3/13 11:58
(0:53)
11:58
(0:53)
11:58
(0:53)
Hen hao! (LY, LR, PR, SBP)
7 Henry Fleming Jr MARIN ACADEMY 11:09 5:11
8 Chris Boranian Sr HEAD-ROYCE 11:14 5:13
9 Jack Williams Jr MARIN ACADEMY 11:14 5:13
10 Graham Dean Sr PIEDMONT 11:16 5:14
11 Itai Levin Sr INTERNATIONAL 11:16 5:14
12 Steve Sloan Jr CPS 11:38 5:25
13 Daniel Jones So PIEDMONT 11:39 5:25
14 Kyle Berman Sr URBAN 11:43 5:27
15 Chris Machle Jr PIEDMONT 11:45 5:28
16 Julian Moreno Jr STUART HALL 11:49 5:30
17 Miles Von Hermann Sr PIEDMONT 11:49 5:30
18 Adam Teuscher Sr HEAD-ROYCE 11:51 5:31
19 Jeremy Lahr So Athenian School 12:01 5:35 3/7 3/22 4/13
20 Nicholas Morales Sr Athenian School 12:12 5:40 4/7 4/22 3/11 12:35
(0:23)
12:35
(0:23)
12:35
(0:23)
Hen hao! (LY, LR, PR)
21 Octave Lepinard Sr URBAN 12:12 5:40
22 Parker Readerman Fr BAY 12:16 5:42
23 Felix Merk Sr INTERNATIONAL 12:24 5:46
24 Connor Ottati So Athenian School 12:35 5:51 5/7 5/22 1/9 13:05
(0:30)
13:05
(0:30)
13:05
(0:30)
Hen hao! (LY, LR, PR)
25 Andrew Kocins Jr Athenian School 12:35 5:51 6/7 6/22 1/5 13:07
(0:32)
13:07
(0:32)
13:07
(0:32)
Hen hao! (LY, LR, PR)
26 Ralph Mcavoy Jr INTERNATIONAL 12:38 5:53
27 Reid Snyder Jr MARIN ACADEMY 12:39 5:53
28 Aaron Tolentino Sr STUART HALL 12:43 5:55
29 Cade Becker So PIEDMONT 12:44 5:55
30 Joshua Huey Jr FREMONT CHRISTIAN 12:45 5:56
31 Jesse Valdez Jr URBAN 12:55 6:00
32 James Hernandez Sr STUART HALL 12:56 6:01
33 Gennaro Covelli Sr STUART HALL 12:57 6:01
34 Carter Evans Sr STUART HALL 12:58 6:02
35 Renzo Downey Sr PIEDMONT 12:58 6:02
36 Emmet Pfau Jr BAY 12:59 6:02
37 Olivier Suter-ternynck Jr PIEDMONT 13:01 6:03
38 Lars Archer Jr URBAN 13:05 6:05
39 Henry Ferguson Sr PIEDMONT 13:06 6:06
40 Tyler Pon So FREMONT CHRISTIAN 13:06 6:06
41 Ira Norton-Westbrook Jr Athenian School 13:09 6:07 7/7 7/22 2/5 13:42
(0:33)
13:42
(0:33)
13:42
(0:33)
Hen hao! (LY, LR, PR)
42 Caleb Rosen Jr HEAD-ROYCE 13:15 6:10
43 Michael Schmeltzer So BAY 13:16 6:10
44 Bakari Smith Sr INTERNATIONAL 13:17 6:11
45 Dylan Thiermann Jr HEAD-ROYCE 13:19 6:12
46 Ethan Stier Sr DREW 13:25 6:14
47 Justin Bulanadi Jr FREMONT CHRISTIAN 13:30 6:17
48 William Hunscher Sr BAY 13:39 6:21
49 William Turmon Sr DREW 13:41 6:22
50 Malcolm Roediger Jr BAY 13:48 6:25
51 Calvin Achorn Jr HEAD-ROYCE 13:49 6:26
52 Tajmal Hussain Sr MAKING WAVES 13:49 6:26
53 Benjamin Osterweil-artson Sr DREW 13:51 6:27
54 Demario Brown Sr MAKING WAVES 13:53 6:27
55 Nathan Siegel Sr BAY 13:53 6:27
56 David Nickerson Sr DREW 14:16 6:38
57 Alex Zinoman Sr HEAD-ROYCE 14:18 6:39
58 Chase Newman Jr HEAD-ROYCE 14:19 6:40
59 Joshua Cadaing Jr FREMONT CHRISTIAN 14:20 6:40
60 Evan Wheat Sr FREMONT CHRISTIAN 14:20 6:40
61 Silvanus Salem Sr DREW 14:24 6:42
62 Charlie Boone Sr DREW 14:30 6:45
63 Shawn Bolker Sr BAY 14:33 6:46
64 Dwain Jenkins Sr MAKING WAVES 14:40 6:49
65 Joshua Klootwyk Sr DREW 14:58 6:58
66 Patrick Toppin Sr HEAD-ROYCE 15:02 7:00
67 Reese Fong Sr DREW 15:30 7:13
68 Christian Helgeson So BENTLEY 16:58 7:53
69 Jeffrey Yee Sr BENTLEY 17:46 8:16
70 Jose Mcdevitt-hickey Jr INTERNATIONAL 17:58 8:21
71 Zane Weissman Sr BENTLEY 20:45 9:39
72 Elijah Perry Fr BENTLEY 21:28 9:59
Pl Name Gr School Time Pace Rank in Squad Rank in School Rank vs Comp Last Year Time
(Δ)
Last Race Time
(Δ)
Last PR
(Δ)
Imp

Under Improvement, the abbreviations are:

  • LY = Beat time from the same course a year ago
  • LR = Beat time from the most recent running of the course
  • PR = Set a new PR
  • PG = Beat personal goal
  • SBP = Best performance of season based on position of finish relative to the field.

All columns are sortable by clicking on the column heading.

Full Team Race Results - Boys

Group of 5: V 1st 5

Pl School
Total
Time
Pts Runr 1 Runr 2 Runr 3 Runr 4 Runr 5 Runr 6 Runr 7 Imp
1 MARIN ACADEMY
1-1-1-1-1
Gap: 2:02
56:33
11:19
5:16
38 Trevor Reinhart
Sr
10:37
4:56
1
Connor Montgome
Jr
10:54
5:04
3
Henry Fleming
Jr
11:09
5:11
5
Jack Williams
Jr
11:14
5:13
7
Reid Snyder
Jr
12:39
5:53
22








2 Athenian School
2-2-2-2-2
Gap: 1:49
58:39
11:44
5:27
56 Dawson Reckers
So
10:46
5:00
2
Anthony Ottati
Jr
11:05
5:09
4
Jeremy Lahr
So
12:01
5:35
15
Nicholas Morales
Sr
12:12
5:40
16
Connor Ottati
So
12:35
5:51
19
Andrew Kocins
Jr
12:35
5:51
20
Ira Norton-W
Jr
13:09
6:07
33
Owls Rule! (LY, LR, PR)
3 PIEDMONT
4-3-3-3-3
Gap: 1:28
59:13
11:51
5:31
66 Graham Dean
Sr
11:16
5:14
8
Daniel Jones
So
11:39
5:25
10
Chris Machle
Jr
11:45
5:28
11
Miles Von Hermann
Sr
11:49
5:30
13
Cade Becker
So
12:44
5:55
24
Renzo Downey
Sr
12:58
6:02
29
Olivier Suter-te
Jr
13:01
6:03
31
4 STUART HALL
6-6-6-5-4
Gap: 1:09
63:23
12:41
5:54
116 Julian Moreno
Jr
11:49
5:30
12
Aaron Tolentin
Sr
12:43
5:55
23
James Hernande
Sr
12:56
6:01
26
Gennaro Covelli
Sr
12:57
6:01
27
Carter Evans
Sr
12:58
6:02
28








5 HEAD-ROYCE
3-4-5-6-5
Gap: 2:35
63:28
12:42
5:54
134 Chris Boranian
Sr
11:14
5:13
6
Adam Teuscher
Sr
11:51
5:31
14
Caleb Rosen
Jr
13:15
6:10
34
Dylan Thierman
Jr
13:19
6:12
37
Calvin Achorn
Jr
13:49
6:26
43
Alex Zinoman
Sr
14:18
6:39
47
Chase Newman
Jr
14:19
6:40
48
6 INTERNATIONAL
5-5-4-4-6
Gap: 6:42
67:33
13:31
6:17
139 Itai Levin
Sr
11:16
5:14
9
Felix Merk
Sr
12:24
5:46
18
Ralph Mcavoy
Jr
12:38
5:53
21
Bakari Smith
Sr
13:17
6:11
36
Jose Mcdevitt
Jr
17:58
8:21
55








7 BAY
7-7-7-7-7
Gap: 1:32
65:58
13:12
6:08
164 Parker Readerma
Fr
12:16
5:42
17
Emmet Pfau
Jr
12:59
6:02
30
Michael Schmeltz
So
13:16
6:10
35
William Hunscher
Sr
13:39
6:21
40
Malcolm Roediger
Jr
13:48
6:25
42
Nathan Siegel
Sr
13:53
6:27
45
Shawn Bolker
Sr
14:33
6:46
53
8 FREMONT CHRISTIAN
8-8-8-8-8
Gap: 1:35
68:01
13:36
6:20
195 Joshua Huey
Jr
12:45
5:56
25
Tyler Pon
So
13:06
6:06
32
Justin Bulanadi
Jr
13:30
6:17
39
Joshua Cadaing
Jr
14:20
6:40
49
Evan Wheat
Sr
14:20
6:40
50








9 DREW
9-9-9-9-9
Gap: 0:59
69:37
13:55
6:29
220 Ethan Stier
Sr
13:25
6:14
38
William Turmon
Sr
13:41
6:22
41
Benjamin Osterwei
Sr
13:51
6:27
44
David Nickerso
Sr
14:16
6:38
46
Silvanus Salem
Sr
14:24
6:42
51
Charlie Boone
Sr
14:30
6:45
52
Joshua Klootwyk
Sr
14:58
6:58
54
Pl School Total
Time
Points Runr 1 Runr 2 Runr 3 Runr 4 Runr 5 Runr 6 Runr 7 Imp

Under Improvement, the abbreviations are:

  • LY = Beat time from the same course a year ago
  • LR = Beat time from the most recent running of the course
  • PR = Set a new PR
  • PG = Beat personal goal
  • If shaded in this color, this athlete broke the tie with a competitor resulting in his/her team finishing ahead of that competitor.
  • If shaded in this color, this athlete displaced a competitor's scoring runners resulting in his/her team finishing ahead of that competitor.
  • If shaded in this color, this athlete displaced a competitor's scoring runners AND broke a tie resulting in his/her team finishing ahead of that competitor.

All columns are sortable by clicking on the column heading.

Full Individual Race Results - Boys

Pl Name Gr School Time Pace Rank in Squad Rank in School Rank vs Comp Last Year Time
(Δ)
Last Race Time
(Δ)
Last PR
(Δ)
Imp
1 Sam Lax Jr DREW 13:11 6:08
2 Robbie Vanderlaan Jr STUART HALL 13:12 6:08
3 Eric Strand Jr Athenian School 13:20 6:12 1/11 8/22 3/11 12:58 12:58 Hen hao! (SBP)
4 Aurelio Jimenez Jr STUART HALL 13:22 6:13
5 Chris Horsley Jr STUART HALL 13:23 6:13
6 Jeremy Huynh Sr STUART HALL 13:23 6:13
7 Jonathan Sutter Jr MARIN ACADEMY 13:25 6:14
8 Vishnu Peri Jr Athenian School 13:36 6:20 2/11 9/22 2/10 14:39
(1:03)
14:39
(1:03)
Hen hao! (LR, PR)
9 Charlie O'connell Sr STUART HALL 13:38 6:20
10 Elliot Hayne Jr STUART HALL 13:41 6:22
11 Matthew Chabala Jr Athenian School 13:49 6:26 3/11 10/22 2/8 13:49
(0:00)
13:49
(0:00)
13:47 Hen hao! (LY, LR, SBP)
12 Caleb Minett Jr PUC PREP 13:49 6:26
13 Evan Hanke So PIEDMONT 13:51 6:27
14 Mingwei Samuel Jr PIEDMONT 13:58 6:30
15 James Camper So CHINESE CHRISTIAN 14:05 6:33
16 Kier Holley Sr URBAN 14:05 6:33
17 Samuel Klein Fr BAY 14:10 6:35
18 Tucker Morris Sr BAY 14:15 6:38
19 Harry Bendekgey Sr URBAN 14:17 6:39
20 Chris Fong Sr PIEDMONT 14:19 6:40
21 Alex Carelock Fr PUC PREP 14:23 6:41
22 Dylan Ratner So Athenian School 14:25 6:42 4/11 11/22 2/7 14:24 14:24 14:24
23 Alexander Gruebele Fr Athenian School 14:25 6:42 5/11 12/22 2/6
24 Daniel Young Fr Athenian School 14:29 6:44 6/11 13/22 2/5
25 Gabriel Saavedra Sr Athenian School 14:31 6:45 7/11 14/22 1/4 13:56 13:56 13:56
26 Louis Teitelbaum Jr PIEDMONT 14:48 6:53
27 Gordon Huang Jr MAKING WAVES 15:04 7:00
28 Oliver Ruston Jr BAY 15:04 7:00
29 Carson Stewart Sr PIEDMONT 15:06 7:01
30 Addison Kuth Sr BAY 15:10 7:03
31 Ethan Tom Sr STUART HALL 15:14 7:05
32 Tyler Duckett So PUC PREP 15:15 7:06
33 Samuel Waweru Fr PUC PREP 15:28 7:12
34 Oscar Schrag Jr DREW 15:31 7:13
35 Matt Harband So BAY 15:38 7:16
36 Emmet Cohen So DREW 15:45 7:20
37 Sol Zitter Jr HEAD-ROYCE 15:48 7:21
38 Mateo Galguera Jr Athenian School 15:53 7:23 8/11 17/22 1/2 16:08
(0:15)
16:08
(0:15)
16:08
(0:15)
Hen hao! (LY, LR, PR)
39 Octavio Duckwald So DREW 16:02 7:27
40 Nephtali Marin Sr PUC PREP 16:08 7:30
41 Joey Silberman Fr BAY 16:14 7:33
42 Daniel Parish Jr DREW 16:18 7:35
43 Zev Buffett-davis Fr MARIN ACADEMY 16:21 7:36
44 Ben Raya Jr MAKING WAVES 16:21 7:36
45 Thomas Zhang Jr CHINESE CHRISTIAN 16:49 7:49
46 Trenton Tan Jr Athenian School 16:52 7:51 9/11 19/22 1/1 15:44 15:44 15:35 Hen hao! (SBP)
47 Eric Ota Sr Athenian School 16:53 7:51 10/11 20/22 1/1 15:48 15:48 15:48
48 Abraham Vazquez Jr MAKING WAVES 17:29 8:08
49 Liam Carrington Jr PIEDMONT 17:37 8:12
50 Charlie Gamble Jr PIEDMONT 17:56 8:20
51 Tucker Treat Jr BAY 18:23 8:33
52 Victor Thomas Jr PIEDMONT 18:29 8:36
53 Alex Alba Jr MAKING WAVES 18:30 8:36
54 Anthony Wu Fr CHINESE CHRISTIAN 18:33 8:38
55 Cade Niles Jr Athenian School 18:39 8:40 11/11 21/22 1/1 18:33 18:33 18:33
56 Jarvie Russell Fr PUC PREP 20:47 9:40
Pl Name Gr School Time Pace Rank in Squad Rank in School Rank vs Comp Last Year Time
(Δ)
Last Race Time
(Δ)
Last PR
(Δ)
Imp

Under Improvement, the abbreviations are:

  • LY = Beat time from the same course a year ago
  • LR = Beat time from the most recent running of the course
  • PR = Set a new PR
  • PG = Beat personal goal
  • SBP = Best performance of season based on position of finish relative to the field.

All columns are sortable by clicking on the column heading.

Full Team Race Results - Boys

Group of 5: JV 1st 5

Pl School
Total
Time
Pts Runr 1 Runr 2 Runr 3 Runr 4 Runr 5 Runr 6 Runr 7 Imp
1 STUART HALL
2-1-1-1-1
Gap: 0:26
66:58
13:24
6:14
25 Robbie Vanderla
Jr
13:12
6:08
2
Aurelio Jimenez
Jr
13:22
6:13
4
Chris Horsley
Jr
13:23
6:13
5
Jeremy Huynh
Sr
13:23
6:13
6
Charlie O'connel
Sr
13:38
6:20
8
Elliot Hayne
Jr
13:41
6:22
9
Ethan Tom
Sr
15:14
7:05
26
2 Athenian School
3-2-2-2-2
Gap: 1:05
69:35
13:55
6:28
57 Eric Strand
Jr
13:20
6:12
3
Vishnu Peri
Jr
13:36
6:20
7
Matthew Chabala
Jr
13:49
6:26
10
Dylan Ratner
So
14:25
6:42
18
Alexande Gruebele
Fr
14:25
6:42
19
Daniel Young
Fr
14:29
6:44
20
Gabriel Saavedra
Sr
14:31
6:45
21
3 PIEDMONT
5-3-3-3-3
Gap: 1:15
72:02
14:24
6:42
87 Evan Hanke
So
13:51
6:27
12
Mingwei Samuel
Jr
13:58
6:30
13
Chris Fong
Sr
14:19
6:40
16
Louis Teitelba
Jr
14:48
6:53
22
Carson Stewart
Sr
15:06
7:01
24
Liam Carringt
Jr
17:37
8:12
36
Charlie Gamble
Jr
17:56
8:20
37
4 BAY
6-5-4-4-4
Gap: 1:28
74:17
14:51
6:55
107 Samuel Klein
Fr
14:10
6:35
14
Tucker Morris
Sr
14:15
6:38
15
Oliver Ruston
Jr
15:04
7:00
23
Addison Kuth
Sr
15:10
7:03
25
Matt Harband
So
15:38
7:16
30
Joey Silberma
Fr
16:14
7:33
34
Tucker Treat
Jr
18:23
8:33
38
5 PUC PREP
4-4-5-5-5
Gap: 2:19
75:03
15:01
6:59
116 Caleb Minett
Jr
13:49
6:26
11
Alex Carelock
Fr
14:23
6:41
17
Tyler Duckett
So
15:15
7:06
27
Samuel Waweru
Fr
15:28
7:12
28
Nephtali Marin
Sr
16:08
7:30
33
Jarvie Russell
Fr
20:47
9:40
39




6 DREW
1-6-6-6-6
Gap: 3:07
76:47
15:21
7:09
128 Sam Lax
Jr
13:11
6:08
1
Oscar Schrag
Jr
15:31
7:13
29
Emmet Cohen
So
15:45
7:20
31
Octavio Duckwald
So
16:02
7:27
32
Daniel Parish
Jr
16:18
7:35
35








Pl School Total
Time
Points Runr 1 Runr 2 Runr 3 Runr 4 Runr 5 Runr 6 Runr 7 Imp

Group of 5: JV 2nd 5

Pl School
Total
Time
Pts Runr 1 Runr 2 Runr 3 Runr 4 Runr 5 Runr 6 Runr 7 Imp
1 Athenian School
1-1-1-1-1
Gap: 2:24
78:38
15:44
7:19
15 Daniel Young
Fr
14:29
6:44
1
Gabriel Saavedra
Sr
14:31
6:45
2
Mateo Galguera
Jr
15:53
7:23
3
Trenton Tan
Jr
16:52
7:51
4
Eric Ota
Sr
16:53
7:51
5
Cade Niles
Jr
18:39
8:40
6




Pl School Total
Time
Points Runr 1 Runr 2 Runr 3 Runr 4 Runr 5 Runr 6 Runr 7 Imp

Under Improvement, the abbreviations are:

  • LY = Beat time from the same course a year ago
  • LR = Beat time from the most recent running of the course
  • PR = Set a new PR
  • PG = Beat personal goal
  • If shaded in this color, this athlete broke the tie with a competitor resulting in his/her team finishing ahead of that competitor.
  • If shaded in this color, this athlete displaced a competitor's scoring runners resulting in his/her team finishing ahead of that competitor.
  • If shaded in this color, this athlete displaced a competitor's scoring runners AND broke a tie resulting in his/her team finishing ahead of that competitor.

All columns are sortable by clicking on the column heading.

Full Individual Race Results - Boys

Pl Name Gr School Time Pace Rank in Squad Rank in School Rank vs Comp Last Year Time
(Δ)
Last Race Time
(Δ)
Last PR
(Δ)
Imp
1 Ethan Ashby So CPS 11:30 5:21
2 Zack Mintz So HEAD-ROYCE 12:07 5:38
3 Trevor Soule So CPS 12:10 5:40
4 Lucas Lepinard So URBAN 12:18 5:43
5 Victor Wu Fr CPS 12:20 5:44
6 Reece Proctor Fr PIEDMONT 12:20 5:44
7 Patrick Dilworth So STUART HALL 12:23 5:46
8 Dustin Decker So MARIN ACADEMY 12:28 5:48
9 Jordan Marcus So PIEDMONT 12:30 5:49
10 Kai Dalton Fr URBAN 12:35 5:51
11 Aidan Sweeny So MARIN ACADEMY 12:37 5:52
12 Joey Koury Fr INTERNATIONAL 12:40 5:53
13 Sam Harty So STUART HALL 12:41 5:54
14 Justin Rodriguez Fr CPS 12:42 5:54
15 Jack Rutherford So STUART HALL 12:46 5:56
16 Adam Zheleznyak Fr CPS 12:54 6:00
17 Phoenix Aquino-thomas Fr STUART HALL 12:58 6:02
18 Elie Singer Fr CPS 13:04 6:05
19 Elijah Levy So PIEDMONT 13:06 6:06
20 Isaac Teuscher Fr HEAD-ROYCE 13:07 6:06
21 Khalil Laltoo Fr CPS 13:09 6:07
22 Max Shain So INTERNATIONAL 13:11 6:08
23 Casey Lake So HEAD-ROYCE 13:13 6:09
24 Jack Lamb So CPS 13:14 6:09
25 Vincent Titterton Fr PIEDMONT 13:17 6:11
26 Duncan Walsh Fr MARIN ACADEMY 13:22 6:13
27 Nicholas Lester So CPS 13:25 6:14
28 Che Bradley So CPS 13:27 6:15
29 Colin Heath So URBAN 13:31 6:17
30 Keith Sibal So PIEDMONT 13:53 6:27
31 Will Pham Fr CPS 13:53 6:27
32 Sasha Milton Fr CPS 13:55 6:28
33 Walter Teitelbaum Fr PIEDMONT 13:55 6:28
34 Quentin Miller Fr DREW 13:56 6:29
35 Maceo Anderson Fr URBAN 14:01 6:31
36 Baylor Adams So MARIN ACADEMY 14:11 6:36
37 Ian Hu Fr STUART HALL 14:15 6:38
38 Tobias Fischer Fr PIEDMONT 14:21 6:40
39 Jack Merrigan So STUART HALL 14:26 6:43
40 Lucas Makdessi Fr Athenian School 14:51 6:54 1/4 15/22 9/10
41 Maxwell Woodruff-madeira Fr PIEDMONT 14:52 6:55
42 Lucas Miller Fr STUART HALL 14:55 6:56
43 Cole Urban Fr MARIN ACADEMY 14:57 6:57
44 Mitchell Argue So PIEDMONT 15:04 7:00
45 Matthew Geffen So MARIN ACADEMY 15:06 7:01
46 Ishaan Thota Fr Athenian School 15:12 7:04 2/4 16/22 8/10
47 Lance Fong Fr STUART HALL 15:14 7:05
48 Joshua Coe Fr STUART HALL 15:14 7:05
49 Gabe O'brien Fr STUART HALL 15:20 7:08
50 Maxwell Lee So PIEDMONT 15:21 7:08
51 Ben Ryan Fr INTERNATIONAL 15:23 7:09
52 Alex Chen So FREMONT CHRISTIAN 15:28 7:12
53 Randy Dumalig Fr STUART HALL 15:34 7:14
54 Diego Zamalloa-chionn Fr CPS 15:38 7:16
55 Solomon Chan Fr FREMONT CHRISTIAN 15:57 7:25
56 David Yu Fr PIEDMONT 15:58 7:26
57 Ben Kaplan Fr STUART HALL 16:03 7:28
58 Jarrod Mishima Fr URBAN 16:14 7:33
59 Coby Jolish Fr URBAN 16:14 7:33
60 Liam Branch Fr INTERNATIONAL 16:26 7:39
61 Aj Kinstlick Fr CPS 16:34 7:42
62 Alex Wong So INTERNATIONAL 16:37 7:44
63 Anson Siow Fr Athenian School 16:51 7:50 3/4 18/22 8/9
64 Thomas Poppas Fr PIEDMONT 16:57 7:53
65 Dylan Bradsby Fr PIEDMONT 17:18 8:03
66 Danny Corleto Fr DREW 17:35 8:11
67 Gordon Smit Fr STUART HALL 18:04 8:24
68 Diego Martell So HEAD-ROYCE 18:34 8:38
69 James Hartman Fr DREW 18:56 8:48
70 Jack Cogen Fr URBAN 19:04 8:52
71 Joey Scholhamer Fr Athenian School 20:22 9:28 4/4 22/22 8/8
72 Jeremy Mackles Fr STUART HALL 21:39 10:04
73 Maxwell Rodriguez Fr STUART HALL 21:53 10:11
Pl Name Gr School Time Pace Rank in Squad Rank in School Rank vs Comp Last Year Time
(Δ)
Last Race Time
(Δ)
Last PR
(Δ)
Imp

Under Improvement, the abbreviations are:

  • LY = Beat time from the same course a year ago
  • LR = Beat time from the most recent running of the course
  • PR = Set a new PR
  • PG = Beat personal goal
  • SBP = Best performance of season based on position of finish relative to the field.

All columns are sortable by clicking on the column heading.