Athenian School Results from the BCL East Meet #1 at Joaquin Miller Park on 10/1/18

Girls Results and Stats

Switch to Boys

Girls Individual Results

Runner Gr Squad Time Pace Dist Place Rank in Squad Rank in School Rank vs Comp Last Year Time
(Δ,%)
Last Race Time
(Δ,%)
Last PR
(Δ,%)
Last DPR
(Δ,%)
Imprvmnts
Alexa Weinstein Fr V 21:49.7 8:24 2.6 29/72 6/7 6/7 3/5 Hen hao! (SBP)
Dara Goldfein Sr V 18:42.9 7:12 2.6 5/72 1/7 1/7 4/12 19:07
(0:24,2.1)
19:07
(0:24,2.1)
Hen hao! (LR, PR)
Ginger Freeman Sr V 20:37.4 7:56 2.6 20/72 4/7 4/7 2/7 19:30 19:30
Jade Wong Sr V 23:57.9 9:13 2.6 48/72 7/7 7/7 3/5 Hen hao! (SBP)
Jessica McKay Jr V 19:24.8 7:28 2.6 10/72 2/7 2/7 3/11 19:55
(0:30,2.5)
19:25
(0:00,0.0)
Hen hao! (LR, PR)
Kiana Cristobal So V 19:38.4 7:33 2.6 12/72 3/7 3/7 2/10 19:05 19:05
Sophie Lewis Jr V 21:31.2 8:17 2.6 25/72 5/7 5/7 3/7 22:22
(0:51,3.8)
20:39 Hen hao! (LR, SBP)
Runner Gr Squad Time Pace Dist Place Rank in Squad Rank in School Rank vs Comp Last Year Time
(Δ,%)
Last Race Time
(Δ,%)
Last PR
(Δ,%)
Last DPR
(Δ,%)
Imprvmts

Under Improvement, the abbreviations are:

  • LY = Beat time from the same course a year ago.
  • LR = Beat time from the most recent running of this course.
  • PR = Set a new PR on this course. A "Course PR".
  • PG = Beat personal goal.
  • SBP = Best performance of season based on position of finish relative to the field.
  • DPR = A "Distance Personal Record" - the personal best time considering distance only, not unique course characteristics. Applicable for 2, 2.48(4K), 3, and 3.1(5K) mile courses.
  • DSR = A "Distance Season Record" - same as above, but for the current season only.
  • DTW = "Displace to Win". This athlete, as the 6th or 7th runner on his/her squad, displaced scoring runners from a competitor enabling his/her team to finish ahead of that competitor.
  • TB = "Tiebreaker". As the #6 athlete on his/her squad, this athlete was the tiebreaker enabling his/her team to finish ahead of that competitor.

All columns are sortable by clicking on the column heading.

Girls Team Results

Team Rank of Finish Time
Gap
Dist Avg Pace 1st Place Pace 5th Place Pace Points Win Team Pace Last Year Time
(Δ,%)
Last Race Time
(Δ,%)
Last PR
(Δ,%)
Improvements Runners (Points)
V 1st 5 2/7 99:55
2:48
2.6 7:41 7:12 8:17 70 7:01 99:41 91:02 Dara Goldfein (5), Jessica McKay (10), Kiana Cristobal (12), Ginger Freeman (19), Sophie Lewis (24)
Team Rank of Finish Time Dist Avg Pace 1st Place Pace 5th Place Pace Points Win Team Pace Last Year Time
(Δ,%)
Last Race Time
(Δ,%)
Last PR
(Δ,%)
Improvements Runners (Points)

Under Improvement, the abbreviations are:

  • LY = Beat time from the same course a year ago
  • LR = Beat time from the most recent running of the course
  • PR = Set a new PR
  • PG = Beat personal goal

All columns are sortable by clicking on the column heading.

Full Individual Race Results - Girls

Pl Name Gr School Time Pace Rank in Squad Rank in School Rank vs Comp Last Year Time
(Δ)
Last Race Time
(Δ)
Last PR
(Δ)
Imp
1 Kaya Hano Jr Head Royce 16:46.4 6:27
2 Ona Ortiz Fr Head Royce 17:26.1 6:42
3 Nathalie Perez Fr SJND 18:24.6 7:05
4 Reyna Ho So OMI 18:34 7:08
5 Dara Goldfein Sr Athenian School 18:42.9 7:12 1/7 1/7 4/12 19:07
(0:24)
19:07
(0:24)
Hen hao! (LR, PR)
6 Claire Nocon So SJND 18:46.1 7:13
7 Sophie Wayman Fr Head Royce 18:48.8 7:14
8 Claudia Russell So Head Royce 19:02.1 7:19
9 Isabel Haas Jr Head Royce 19:06.5 7:21
10 Jessica McKay Jr Athenian School 19:24.8 7:28 2/7 2/7 3/11 19:55
(0:30)
19:25
(0:00)
Hen hao! (LR, PR)
11 Burdine Atherton So Head Royce 19:26.9 7:29
12 Kiana Cristobal So Athenian School 19:38.4 7:33 3/7 3/7 2/10 19:05 19:05
13 Danielle Perez Jr SJND 19:40.2 7:34
14 Maslan Daisy Jr College Prep 19:40.2 7:34
15 Mckee Anna Sr College Prep 19:56.5 7:40
16 Clara Schwartz Jr Bentley 20:02.4 7:42
17 Paulson Talia Sr College Prep 20:04 7:43
18 Anya Krishnan So Head Royce 20:15.8 7:48
19 Annatie Miottel Fr Head Royce 20:26.7 7:52
20 Ginger Freeman Sr Athenian School 20:37.4 7:56 4/7 4/7 2/7 19:30 19:30
21 Galindo Dannacastro Jr College Prep 20:43.9 7:58
22 Bhandari Avi Fr College Prep 20:44.3 7:59
23 Ariez Pimentel So SJND 20:53.1 8:02
24 Georgia Vanderlinden Jr Bentley 21:01 8:05
25 Sophie Lewis Jr Athenian School 21:31.2 8:17 5/7 5/7 3/7 22:22
(0:51)
20:39 Hen hao! (LR, SBP)
26 Duke Celia Fr College Prep 21:35.7 8:18
27 Tania Martinez Jr Emery 21:42.8 8:21
28 Rotman Talia Fr College Prep 21:47.7 8:23
29 Alexa Weinstein Fr Athenian School 21:49.7 8:24 6/7 6/7 3/5 Hen hao! (SBP)
30 Helton Hanako Jr College Prep 21:52.9 8:25
31 Avril Deleon Jr Redwood Christian 21:53.8 8:25
32 Ryana Gastelum Jr Making Waves 21:59.2 8:27
33 Kathy Maya Fr Making Waves 22:04.3 8:29
34 Steele Olivia Jr College Prep 22:10.9 8:32
35 Gabby Deleon Sr Redwood Christian 22:13.6 8:33
36 Nely Serrano So OMI 22:27.5 8:38
37 Rachel Oh Fr Fremont Christian 22:35.5 8:41
38 Anzarath Chavez-duron Sr OMI 22:40.2 8:43
39 Sophia Jirn Fr Bentley 22:41.2 8:44
40 Khi Foster So OMI 22:45.6 8:45
41 Tyree Yorozu-suttle Sr Bentley 22:47.2 8:46
42 Elia Demers Jr Bentley 22:54.9 8:49
43 Florence Pedersen Fr Fremont Christian 23:07.1 8:54
44 Diana Maya Sr Making Waves 23:16.6 8:57
45 Audrey Andel Fr Head Royce 23:18.5 8:58
46 Riya Kumar Jr OMI 23:44.5 9:08
47 Ivy Kang So Redwood Christian 23:47.8 9:09
48 Jade Wong Sr Athenian School 23:57.9 9:13 7/7 7/7 3/5 Hen hao! (SBP)
49 Oddo-white Ursula Jr College Prep 24:00.9 9:14
50 Singh Sonia So College Prep 24:02.1 9:15
51 Marijose Lara Fr Holy Names 24:41.8 9:30
52 Alejandra Paz So Making Waves 24:44.2 9:31
53 Annemarie Nassar Jr Fremont Christian 24:45.6 9:31
54 Dayrin Paredes So OMI 25:05.4 9:39
55 Addie Behrens So Head Royce 25:15.7 9:43
56 Amanda Vega Jr CSD 25:21 9:45
57 Jaida Sieu Fr SJND 25:27.9 9:48
58 Elizabeth Gutierrez Sr Making Waves 25:42.8 9:53
59 Lois Fkadu Emery 26:53.9 10:21
60 Daniela Miranda Sr OMI 27:24.1 10:32
61 Christian Britton Sr Emery 27:27.2 10:34
62 Riskin-kutz Madeleine Jr College Prep 28:32.9 10:59
63 Jasmine Lam So OMI 29:38.6 11:24
64 Estafani Martinez Sr Making Waves 29:56.3 11:31
65 Ashley Quezada Sr Making Waves 29:56.3 11:31
66 Jackie Trujillo Fr Making Waves 30:29.2 11:44
67 River Tuason Fr OMI 31:40 12:11
68 Wander Adrienne Sr College Prep 33:11.7 12:46
69 Dana Dang Sr OMI 33:48.2 13:00
70 Mannat Jaggi Sr OMI 33:51.9 13:02
71 Noelia Vasquezramos Jr OMI 33:54.6 13:03
72 Amelie Hall So Holy Names 34:26.8 13:15
Pl Name Gr School Time Pace Rank in Squad Rank in School Rank vs Comp Last Year Time
(Δ)
Last Race Time
(Δ)
Last PR
(Δ)
Imp

Under Improvement, the abbreviations are:

  • LY = Beat time from the same course a year ago
  • LR = Beat time from the most recent running of the course
  • PR = Set a new PR
  • PG = Beat personal goal
  • SBP = Best performance of season based on position of finish relative to the field.

All columns are sortable by clicking on the column heading.

Full Team Race Results - Girls

Group of 5: V 1st 5

Pl School
Total
Time
Pts Runr 1 Runr 2 Runr 3 Runr 4 Runr 5 Runr 6 Runr 7 Imp
1 Head Royce
1-1-1-1-1
Gap: 2:20
91:10
18:14
7:01
27 Kaya Hano
Jr
16:46
6:27
1
Ona Ortiz
Fr
17:26
6:42
2
Sophie Wayman
Fr
18:49
7:14
7
Claudia Russell
So
19:02
7:19
8
Isabel Haas
Jr
19:07
7:21
9
Burdine Atherton
So
19:27
7:29
11
Anya Krishnan
So
20:16
7:48
18
2 Athenian School
4-3-3-3-2
Gap: 2:48
99:55
19:59
7:41
70 Dara Goldfein
Sr
18:43
7:12
5
Jessica McKay
Jr
19:25
7:28
10
Kiana Cristobal
So
19:38
7:33
12
Ginger Freeman
Sr
20:37
7:56
19
Sophie Lewis
Jr
21:31
8:17
24
Alexa Weinstein
Fr
21:50
8:24
27
Jade Wong
Sr
23:58
9:13
38
3 SJND
2-2-2-2-3
Gap: 7:03
103:12
20:38
7:56
85 Nathalie Perez
Fr
18:25
7:05
3
Claire Nocon
So
18:46
7:13
6
Danielle Perez
Jr
19:40
7:34
13
Ariez Pimentel
So
20:53
8:02
22
Jaida Sieu
Fr
25:28
9:48
41








4 College Prep
5-4-4-4-4
Gap: 1:04
101:09
20:14
7:47
87 Maslan Daisy
Jr
19:40
7:34
14
Mckee Anna
Sr
19:57
7:40
15
Paulson Talia
Sr
20:04
7:43
17
Galindo Dannacastro
Jr
20:44
7:58
20
Bhandari Avi
Fr
20:44
7:59
21
Duke Celia
Fr
21:36
8:18
25
Rotman Talia
Fr
21:48
8:23
26
5 OMI
3-5-5-5-5
Gap: 5:11
110:12
22:02
8:29
135 Reyna Ho
So
18:34
7:08
4
Nely Serrano
So
22:28
8:38
30
Anzarath Chavez-duron
Sr
22:40
8:43
31
Khi Foster
So
22:46
8:45
33
Riya Kumar
Jr
23:45
9:08
37
Dayrin Paredes
So
25:05
9:39
40
Daniela Miranda
Sr
27:24
10:32
43
6 Bentley
6-6-6-6-6
Gap: 2:53
109:27
21:53
8:25
140 Clara Schwartz
Jr
20:02
7:42
16
Georgia Vanderlinden
Jr
21:01
8:05
23
Sophia Jirn
Fr
22:41
8:44
32
Tyree Yorozu-suttle
Sr
22:47
8:46
34
Elia Demers
Jr
22:55
8:49
35








7 Making Waves
7-7-7-7-7
Gap: 3:44
117:47
23:33
9:04
174 Ryana Gastelum
Jr
21:59
8:27
28
Kathy Maya
Fr
22:04
8:29
29
Diana Maya
Sr
23:17
8:57
36
Alejandra Paz
So
24:44
9:31
39
Elizabeth Gutierrez
Sr
25:43
9:53
42
Estafani Martinez
Sr
29:56
11:31
44
Ashley Quezada
Sr
29:56
11:31
45
Pl School Total
Time
Points Runr 1 Runr 2 Runr 3 Runr 4 Runr 5 Runr 6 Runr 7 Imp

Under Improvement, the abbreviations are:

  • LY = Beat time from the same course a year ago
  • LR = Beat time from the most recent running of the course
  • PR = Set a new PR
  • PG = Beat personal goal
  • If shaded in this color, this athlete broke the tie with a competitor resulting in his/her team finishing ahead of that competitor.
  • If shaded in this color, this athlete displaced a competitor's scoring runners resulting in his/her team finishing ahead of that competitor.
  • If shaded in this color, this athlete displaced a competitor's scoring runners AND broke a tie resulting in his/her team finishing ahead of that competitor.

All columns are sortable by clicking on the column heading.

All Girls Races

1 races + combined.


All Boys Races

1 races + combined.