Great Oak Results from the Bob Firman Invitational at Eagle Island State Pk, ID on 9/22/18

Boys Results and Stats

Switch to Girls

Boys Individual Results

Runner Gr Squad Time Pace Dist Place Rank in Squad Rank in School Rank vs Comp Last Year Time
(Δ,%)
Last Race Time
(Δ,%)
Last PR
(Δ,%)
Last DPR
(Δ,%)
Imprvmnts
Abbes, Gabriel Jr V 15:31.8 5:01 3.1 8/165 1/8 1/8 8/37 15:31
Hylton, Cameron Sr V 15:45 5:05 3.1 20/165 4/8 4/8 1/22 16:23
(0:38,3.9)
You ROCK! (DPR)
Joseph, Mateo So V 15:50.5 5:07 3.1 24/165 5/8 5/8 1/20 16:58
(1:08,6.7)
You ROCK! (DPR)
Nevens, Noah Sr V 16:16.5 5:15 3.1 44/165 6/8 6/8 1/19 16:49
(0:33,3.2)
You ROCK! (DPR)
Tickner, Tyler Sr V 15:35.5 5:02 3.1 10/165 2/8 2/8 1/26 15:41
(0:05,0.5)
You ROCK! (DPR)
Verdugo, Chris Jr V 15:44.1 5:05 3.1 17/165 3/8 3/8 1/24 15:36
Worthy, John So V 16:17.8 5:15 3.1 49/165 7/8 7/8 1/16 18:16
(1:58,10.8)
You ROCK! (DPR)
Worthy2, John So V 16:17.8 5:15 3.1 50/165 8/8 8/8 1/1 You ROCK! (SBP)
Runner Gr Squad Time Pace Dist Place Rank in Squad Rank in School Rank vs Comp Last Year Time
(Δ,%)
Last Race Time
(Δ,%)
Last PR
(Δ,%)
Last DPR
(Δ,%)
Imprvmts

Under Improvement, the abbreviations are:

  • LY = Beat time from the same course a year ago.
  • LR = Beat time from the most recent running of this course.
  • PR = Set a new PR on this course. A "Course PR".
  • PG = Beat personal goal.
  • SBP = Best performance of season based on position of finish relative to the field.
  • DPR = A "Distance Personal Record" - the personal best time considering distance only, not unique course characteristics. Applicable for 2, 3, and 3.1 mile courses.
  • DSR = A "Distance Season Record" - same as above, but for the current season only.
  • DTW = "Displace to Win". This athlete, as the 6th or 7th runner on his/her squad, displaced scoring runners from a competitor enabling his/her team to finish ahead of that competitor.
  • TB = "Tiebreaker". As the #6 athlete on his/her squad, this athlete was the tiebreaker enabling his/her team to finish ahead of that competitor.

All columns are sortable by clicking on the column heading.

Boys Team Results

Team Rank of Finish Time
Gap
Dist Avg Pace 1st Place Pace 5th Place Pace Points Win Team Pace Last Year Time
(Δ,%)
Last Race Time
(Δ,%)
Last PR
(Δ,%)
Improvements Runners (Points)
V 1st 5 1/20 78:27
0:19
3.1 5:04 5:01 5:07 48 5:04 79:48
(1:21,1.7)
79:48
(1:21,1.7%)
Your Team ROCKS! (LR, PR) Gabriel Abbes (4), Tyler Tickner (6), Chris Verdugo (10), Cameron Hylton (12), Mateo Joseph (16)
Team Rank of Finish Time Dist Avg Pace 1st Place Pace 5th Place Pace Points Win Team Pace Last Year Time
(Δ,%)
Last Race Time
(Δ,%)
Last PR
(Δ,%)
Improvements Runners (Points)

Under Improvement, the abbreviations are:

  • LY = Beat time from the same course a year ago
  • LR = Beat time from the most recent running of the course
  • PR = Set a new PR
  • PG = Beat personal goal

All columns are sortable by clicking on the column heading.

Full Individual Race Results - Boys

Pl Name Gr School Time Pace Rank in Squad Rank in School Rank vs Comp Last Year Time
(Δ)
Last Race Time
(Δ)
Last PR
(Δ)
Imp
1 Grant Gardner Sr Springville 15:06.7 4:52
2 Zach Erikson Sr Idaho Falls 15:09.4 4:53
3 Nathan Green So Borah 15:10.9 4:54
4 Porter Whitworth Jr Grantsville 15:16 4:55
5 Nicholas Russell Sr Bishop Kelly 15:19.6 4:57
6 Thomas Boyden Jr Skyline (UT) 15:23.5 4:58
7 Tim Stevens Sr Union 15:29.2 5:00
8 Gabriel Abbes Jr Great Oak 15:31.8 5:01 1/8 1/8 8/37
9 Wyatt Evans Sr Spanish Fork 15:34.1 5:01
10 Tyler Tickner Sr Great Oak 15:35.5 5:02 2/8 2/8 1/26
11 Joshua Armstrong So Hurricane 15:36 5:02
12 Mitchell Athay So Idaho Falls 15:37 5:02
13 Carson Wilkins Sr Morgan 15:38.4 5:03
14 Jason Davis Sr Woods Cross 15:38.6 5:03
15 Caleb Armstrong Sr Hurricane 15:39.3 5:03
16 Wyatt Sullivan Sr Jackson 15:39.6 5:03
17 Chris Verdugo Jr Great Oak 15:44.1 5:05 3/8 3/8 1/24
18 Benjamin Brockbank Sr Skyridge 15:44.8 5:05
19 Bridger Altice Sr Northridge 15:44.9 5:05
20 Cameron Hylton Sr Great Oak 15:45 5:05 4/8 4/8 1/22
21 Creed Thompson So Skyridge 15:46.3 5:05
22 Nathan Carter Jr North Central 15:46.6 5:05
23 Thomas Phillips Sr Skyridge 15:49.1 5:06
24 Mateo Joseph So Great Oak 15:50.5 5:07 5/8 5/8 1/20
25 Mac Stayrk Sr Jackson 15:54.1 5:08
26 Gabriel Dinnel Sr Washougal 15:55.5 5:08
27 Josh Oblad Jr Stansbury 16:01.6 5:10
28 David Fine Sr North Summit 16:01.7 5:10
29 Braden Heath Sr Rocky Mountain 16:05 5:11
30 Nate Iverson Sr Davis (UT) 16:05.5 5:11
31 Josh Simboli Sr Timberline (Boise) 16:05.7 5:12
32 Davin Thompson So Skyridge 16:05.8 5:12
33 Andrew Crowther Sr Skyridge 16:06.1 5:12
34 Seth Kohler Sr Rocky Mountain 16:07.2 5:12
35 Jared Hogan Sr Davis (UT) 16:07.9 5:12
36 Daniel Larsen So Davis (UT) 16:11 5:13
37 Griffin May Jr Bozeman 16:11.5 5:13
38 Isaac Berlin So Timpanogos 16:13.2 5:14
39 Connor Finlinson Jr Davis (UT) 16:14.1 5:14
40 Cooper Cortinas Jr Walla Walla 16:14.2 5:14
41 Gavin Pollock Sr Rocky Mountain 16:14.6 5:14
42 Reed Eddington Sr Idaho Falls 16:14.7 5:14
43 Julien Canales Sr Pine View 16:15.2 5:15
44 Noah Nevens Sr Great Oak 16:16.5 5:15 6/8 6/8 1/19
45 Russell Richardson Jr Kuna 16:17 5:15
46 Caleb Hamblin Jr Liberty Charter 16:17 5:15
47 Spencer O'Very Jr Mountain Crest 16:17.2 5:15
48 Leif Swanson So North Central 16:17.4 5:15
49 John Worthy So Great Oak 16:17.8 5:15 7/8 7/8 1/16
50 John Worthy2 So Great Oak 16:17.8 5:15 8/8 8/8 1/1 You ROCK! (SBP)
51 William Teets Sr Palos Verdes 16:18 5:15
52 Elias Everist Jr Rocky Mountain 16:18.8 5:16
53 Jacob Halverson Sr Davis (UT) 16:19.6 5:16
54 Nathan Beitler Sr Pine View 16:20.4 5:16
55 Brooks Peters Sr Bozeman 16:20.5 5:16
56 Clyn Hansen Jr Timpanogos 16:21.8 5:17
57 James Harris Sr Skyridge 16:22.9 5:17
58 Jordon Scott Sr Spanish Fork 16:24.7 5:18
59 Wade Nygren Sr Palos Verdes 16:25.8 5:18
60 Carson Knight Sr Davis (UT) 16:27.1 5:18
61 Xander Danenhauer So Bozeman 16:27.2 5:18
62 Tyler Seeley So Stansbury 16:28 5:19
63 Trey Ferrin Sr Davis (UT) 16:28 5:19
64 Ben Williams So Jackson 16:28.5 5:19
65 Cannon Angotti Jr Walla Walla 16:29 5:19
66 Bryce Thomas Jr Hurricane 16:29.8 5:19
67 Tim Amodt Sr Hurricane 16:30.9 5:20
68 Max Wehrli Sr Northridge 16:31.1 5:20
69 Ryan Howell Sr Timpanogos 16:31.7 5:20
70 Scottie Bushar So Pine View 16:33.1 5:20
71 Isaac Corgatelli Jr Idaho Falls 16:33.3 5:20
72 Casey Bloomer Sr Bozeman 16:34.2 5:21
73 Hayden Bostrom So Timberline (Boise) 16:34.3 5:21
74 Seth Wyatt Jr Bozeman 16:36.1 5:21
75 Brandon Farnsworth Sr Palos Verdes 16:36.9 5:22
76 Ryan Shikiya Sr Palos Verdes 16:37.3 5:22
77 Isaac Morris Jr North Central 16:37.9 5:22
78 Carter Paxton Sr Springville 16:39 5:22
79 Renn Meuwissen Sr Bozeman 16:39.2 5:22
80 Tucker Burnham Sr Twin Falls 16:41.3 5:23
81 Emmett Klus Sr Burns 16:43.7 5:24
82 Andrew Holleman Sr Bozeman 16:43.8 5:24
83 Calin Laine Sr Tahoe-Truckee 16:44.1 5:24
84 Jared Hunt Jr Sky View 16:44.2 5:24
85 Luke Douglas So Timpanogos 16:44.4 5:24
86 Theo Knoll Sr Timberline (Boise) 16:46 5:25
87 Cooper Despain Sr Pine View 16:46.6 5:25
88 Jacob Packwood Jr Timberline (Boise) 16:49.1 5:26
89 Michael Abegglen Sr Pine View 16:50.5 5:26
90 Adam Krieger Sr Springville 16:50.7 5:26
91 Colin Christensen Sr Timpanogos 16:52.2 5:27
92 Seth Beckett Sr Grantsville 16:53.1 5:27
93 Satchell Menendez Sr Skyridge 16:54.1 5:27
94 Max Louth Jr Kuna 16:54.6 5:27
95 Troy Prince-Butterfield Sr Washougal 16:55.4 5:28
96 Payson Bingham Jr Twin Falls 16:56 5:28
97 Nathan Lantz Sr Palos Verdes 16:56.2 5:28
98 Garrett Dedrickson Jr Spanish Fork 16:56.2 5:28
99 Matthew Cable Jr Spanish Fork 16:56.5 5:28
100 Nicholai Gontcharov Sr Skyline (UT) 16:57.4 5:28
101 Nathan Mace So Timpanogos 16:57.6 5:28
102 TJ Roberts Sr Springville 16:59.6 5:29
103 Ian Palmer Sr Washougal 17:01.7 5:30
104 Jackson Keyser Jr Washougal 17:03.3 5:30
105 Joshua Monaghan Sr Kuna 17:03.4 5:30
106 Ryver Mills So Kuna 17:03.7 5:30
107 Sol Farrer Sr Timpanogos 17:03.8 5:30
108 Ashton Hansen Sr Clearfield 17:04.3 5:30
109 Carson Hampton Fr Timberline (Boise) 17:04.9 5:31
110 John Dorr Sr North Central 17:05.6 5:31
111 Ryley Vandergriend Sr North Central 17:06 5:31
112 Tyler Reese So Spanish Fork 17:06.9 5:31
113 Joey Tolman Sr Rocky Mountain 17:07.6 5:31
114 Jackson Bunnell Sr Kuna 17:08.7 5:32
115 Talmage Ricks Jr Stansbury 17:09.1 5:32
116 Ben Amodt So Hurricane 17:09.9 5:32
117 Nick Holyfield Sr Palos Verdes 17:10.1 5:32
118 Braeden Dyer Sr Idaho Falls 17:11.3 5:33
119 JP Friedrichsen Jr Burns 17:11.7 5:33
120 Porter Elison So Idaho Falls 17:12 5:33
121 Zane Newell Jr Skyline (UT) 17:13 5:33
122 Lars McDermott So North Central 17:13.5 5:33
123 Mason Keach Sr McQueen 17:15.6 5:34
124 Isaac Blair Jr Hurricane 17:17.7 5:35
125 Jonathan Wells So Washougal 17:19.9 5:35
126 Jackson Adams Jr Springville 17:20 5:35
127 Spencer Bailey Jr Spanish Fork 17:20.2 5:36
128 Max Tokhtuev So Skyline (UT) 17:22.4 5:36
129 Jacob Duffy Jr Victory Charter 17:22.5 5:36
130 Hunter Neeley So Hurricane 17:23.3 5:37
131 Zac Bright So Idaho Falls 17:23.8 5:37
132 Jeremy Ruebush Jr Stansbury 17:24.3 5:37
133 Nathan Winters Jr Stansbury 17:25.7 5:37
134 Hunter Scoresby Jr Rocky Mountain 17:28.3 5:38
135 Michael Eifert Jr Springville 17:29.6 5:39
136 Parker Cunningham So Kuna 17:29.7 5:39
137 Michael Gontcharov Fr Skyline (UT) 17:30.2 5:39
138 Koy Chaston Sr Washougal 17:31 5:39
139 Cameron Swenson Fr Mountain Crest 17:31.3 5:39
140 Isaac Nelson Jr Stansbury 17:32.6 5:40
141 Ammon Beck So Spanish Fork 17:35.4 5:40
142 Silas Chapman Sr North Central 17:38.1 5:41
143 Evan Coon Fr Skyline (UT) 17:38.2 5:41
144 Carson Belnap Jr Stansbury 17:40.8 5:42
145 Dakota Turner Jr Kuna 17:42.1 5:43
146 Jose Urioso Sr Pine View 17:45.4 5:44
147 Caden Williams Jr Grantsville 17:53.1 5:46
148 Calvin Bates Jr Burns 17:53.6 5:46
149 William Francom Jr Springville 17:57 5:47
150 Truman Engler Jr Sky View 17:57.1 5:47
151 Tyler Haskell Sr Sky View 17:59.3 5:48
152 Cade Olsen Sr Sky View 18:02.2 5:49
153 Frankie Reid Jr Palos Verdes 18:05.7 5:50
154 Domenic Ghiorso So Rocky Mountain 18:07.1 5:51
155 Benjamin Schenk Jr Twin Falls 18:12.7 5:52
156 Ryan Robles Jr Burns 18:13.8 5:53
157 Casey Harper So Twin Falls 18:22.3 5:56
158 Nathan Brower Sr Mountain Crest 18:26.5 5:57
159 Caden Lowman Jr Washougal 18:40.1 6:01
160 Ethen Bartlett So Mountain Crest 18:44.8 6:03
161 Kason Strate Sr Sky View 18:51.6 6:05
162 Tyrone Luke So Mountain Crest 19:07.9 6:10
163 Jordan Olsen Jr Mountain Crest 19:13.4 6:12
164 Dylan Mortensen Fr Sky View 19:18 6:14
165 Collin Robison Sr Sky View 20:17.4 6:33
Pl Name Gr School Time Pace Rank in Squad Rank in School Rank vs Comp Last Year Time
(Δ)
Last Race Time
(Δ)
Last PR
(Δ)
Imp

Under Improvement, the abbreviations are:

  • LY = Beat time from the same course a year ago
  • LR = Beat time from the most recent running of the course
  • PR = Set a new PR
  • PG = Beat personal goal
  • SBP = Best performance of season based on position of finish relative to the field.

All columns are sortable by clicking on the column heading.

Full Team Race Results - Boys

Group of 5: V 1st 5

Pl School
Total
Time
Pts Runr 1 Runr 2 Runr 3 Runr 4 Runr 5 Runr 6 Runr 7 Imp
1 Great Oak
4-1-1-1-1
Gap: 0:19
78:27
15:41
5:04
48 Gabriel Abbes
Jr
15:32
5:01
4
Tyler Tickner
Sr
15:36
5:02
6
Chris Verdugo
Jr
15:44
5:05
10
Cameron Hylton
Sr
15:45
5:05
12
Mateo Joseph
So
15:51
5:07
16
Noah Nevens
Sr
16:17
5:15
33
John Worthy
So
16:18
5:15
37
Your Team ROCKS! (LR, PR)
2 Skyridge
7-4-2-2-2
Gap: 0:21
79:32
15:54
5:08
84 Benjamin Brockbank
Sr
15:45
5:05
11
Creed Thompson
So
15:46
5:05
13
Thomas Phillips
Sr
15:49
5:06
15
Davin Thompson
So
16:06
5:12
22
Andrew Crowther
Sr
16:06
5:12
23
James Harris
Sr
16:23
5:17
44
Satchell Menendez
Sr
16:54
5:27
73
3 Davis (UT)
12-6-5-4-3
Gap: 0:14
80:58
16:12
5:13
140 Nate Iverson
Sr
16:06
5:11
20
Jared Hogan
Sr
16:08
5:12
25
Daniel Larsen
So
16:11
5:13
26
Connor Finlinson
Jr
16:14
5:14
29
Jacob Halverson
Sr
16:20
5:16
40
Carson Knight
Sr
16:27
5:18
47
Trey Ferrin
Sr
16:28
5:19
50
4 Idaho Falls
2-1-3-3-4
Gap: 2:02
80:46
16:09
5:13
192 Zach Erikson
Sr
15:09
4:53
2
Mitchell Athay
So
15:37
5:02
8
Reed Eddington
Sr
16:15
5:14
31
Isaac Corgatelli
Jr
16:33
5:20
55
Braeden Dyer
Sr
17:11
5:33
96
Porter Elison
So
17:12
5:33
97
Zac Bright
So
17:24
5:37
106
5 Rocky Mountain
11-5-6-5-5
Gap: 1:03
81:53
16:23
5:17
203 Braden Heath
Sr
16:05
5:11
19
Seth Kohler
Sr
16:07
5:12
24
Gavin Pollock
Sr
16:15
5:14
30
Elias Everist
Jr
16:19
5:16
39
Joey Tolman
Sr
17:08
5:31
91
Hunter Scoresby
Jr
17:28
5:38
109
Domenic Ghiorso
So
18:07
5:51
127
6 Hurricane
6-3-4-6-6
Gap: 1:34
81:26
16:17
5:15
213 Joshua Armstrong
So
15:36
5:02
7
Caleb Armstrong
Sr
15:39
5:03
9
Bryce Thomas
Jr
16:30
5:19
51
Tim Amodt
Sr
16:31
5:20
52
Ben Amodt
So
17:10
5:32
94
Isaac Blair
Jr
17:18
5:35
100
Hunter Neeley
So
17:23
5:37
105
7 Bozeman
14-11-8-7-7
Gap: 0:25
82:10
16:26
5:18
231 Griffin May
Jr
16:12
5:13
27
Brooks Peters
Sr
16:21
5:16
42
Xander Danenhauer
So
16:27
5:18
48
Casey Bloomer
Sr
16:34
5:21
56
Seth Wyatt
Jr
16:36
5:21
58
Renn Meuwissen
Sr
16:39
5:22
63
Andrew Holleman
Sr
16:44
5:24
64
8 Timpanogos
15-12-9-8-8
Gap: 0:39
82:43
16:33
5:20
262 Isaac Berlin
So
16:13
5:14
28
Clyn Hansen
Jr
16:22
5:17
43
Ryan Howell
Sr
16:32
5:20
53
Luke Douglas
So
16:44
5:24
66
Colin Christensen
Sr
16:52
5:27
72
Nathan Mace
So
16:58
5:28
80
Sol Farrer
Sr
17:04
5:30
86
9 Pine View
16-13-10-9-9
Gap: 0:35
82:46
16:33
5:20
265 Julien Canales
Sr
16:15
5:15
32
Nathan Beitler
Sr
16:20
5:16
41
Scottie Bushar
So
16:33
5:20
54
Cooper Despain
Sr
16:47
5:25
68
Michael Abegglen
Sr
16:51
5:26
70
Jose Urioso
Sr
17:45
5:44
121




10 Palos Verdes
19-16-13-11-10
Gap: 0:38
82:54
16:35
5:21
279 William Teets
Sr
16:18
5:15
38
Wade Nygren
Sr
16:26
5:18
46
Brandon Farnsworth
Sr
16:37
5:22
59
Ryan Shikiya
Sr
16:37
5:22
60
Nathan Lantz
Sr
16:56
5:28
76
Nick Holyfield
Sr
17:10
5:32
95
Frankie Reid
Jr
18:06
5:50
126
11 North Central
8-7-7-10-11
Gap: 1:19
82:54
16:35
5:21
288 Nathan Carter
Jr
15:47
5:05
14
Leif Swanson
So
16:17
5:15
36
Isaac Morris
Jr
16:38
5:22
61
John Dorr
Sr
17:06
5:31
88
Ryley Vandergriend
Sr
17:06
5:31
89
Lars McDermott
So
17:14
5:33
99
Silas Chapman
Sr
17:38
5:41
117
12 Spanish Fork
5-7-10-12-12
Gap: 1:33
82:58
16:36
5:21
295 Wyatt Evans
Sr
15:34
5:01
5
Jordon Scott
Sr
16:25
5:18
45
Garrett Dedrickson
Jr
16:56
5:28
77
Matthew Cable
Jr
16:57
5:28
78
Tyler Reese
So
17:07
5:31
90
Spencer Bailey
Jr
17:20
5:36
103
Ammon Beck
So
17:35
5:40
116
13 Timberline (Boise)
13-14-14-13-13
Gap: 0:59
83:20
16:40
5:23
301 Josh Simboli
Sr
16:06
5:12
21
Hayden Bostrom
So
16:34
5:21
57
Theo Knoll
Sr
16:46
5:25
67
Jacob Packwood
Jr
16:49
5:26
69
Carson Hampton
Fr
17:05
5:31
87








14 Springville
1-9-12-14-14
Gap: 2:13
82:56
16:35
5:21
317 Grant Gardner
Sr
15:07
4:52
1
Carter Paxton
Sr
16:39
5:22
62
Adam Krieger
Sr
16:51
5:26
71
TJ Roberts
Sr
17:00
5:29
81
Jackson Adams
Jr
17:20
5:35
102
Michael Eifert
Jr
17:30
5:39
110
William Francom
Jr
17:57
5:47
122
15 Washougal
9-17-16-15-15
Gap: 1:24
84:16
16:51
5:26
358 Gabriel Dinnel
Sr
15:56
5:08
17
Troy Prince-Butterfield
Sr
16:55
5:28
75
Ian Palmer
Sr
17:02
5:30
82
Jackson Keyser
Jr
17:03
5:30
83
Jonathan Wells
So
17:20
5:35
101
Koy Chaston
Sr
17:31
5:39
113
Caden Lowman
Jr
18:40
6:01
129
16 Kuna
17-18-18-17-16
Gap: 0:52
84:27
16:53
5:27
369 Russell Richardson
Jr
16:17
5:15
34
Max Louth
Jr
16:55
5:27
74
Joshua Monaghan
Sr
17:03
5:30
84
Ryver Mills
So
17:04
5:30
85
Jackson Bunnell
Sr
17:09
5:32
92
Parker Cunningham
So
17:30
5:39
111
Dakota Turner
Jr
17:42
5:43
120
17 Stansbury
10-10-15-16-17
Gap: 1:24
84:29
16:54
5:27
375 Josh Oblad
Jr
16:02
5:10
18
Tyler Seeley
So
16:28
5:19
49
Talmage Ricks
Jr
17:09
5:32
93
Jeremy Ruebush
Jr
17:24
5:37
107
Nathan Winters
Jr
17:26
5:37
108
Isaac Nelson
Jr
17:33
5:40
115
Carson Belnap
Jr
17:41
5:42
119
18 Skyline (UT)
3-15-17-18-18
Gap: 2:07
84:27
16:53
5:27
396 Thomas Boyden
Jr
15:24
4:58
3
Nicholai Gontcharov
Sr
16:57
5:28
79
Zane Newell
Jr
17:13
5:33
98
Max Tokhtuev
So
17:22
5:36
104
Michael Gontcharov
Fr
17:30
5:39
112
Evan Coon
Fr
17:38
5:41
118




19 Mountain Crest
18-19-19-19-19
Gap: 2:51
90:08
18:02
5:49
539 Spencer O'Very
Jr
16:17
5:15
35
Cameron Swenson
Fr
17:31
5:39
114
Nathan Brower
Sr
18:27
5:57
128
Ethen Bartlett
So
18:45
6:03
130
Tyrone Luke
So
19:08
6:10
132
Jordan Olsen
Jr
19:13
6:12
133




20 Sky View
20-20-20-20-20
Gap: 2:07
89:34
17:55
5:47
568 Jared Hunt
Jr
16:44
5:24
65
Truman Engler
Jr
17:57
5:47
123
Tyler Haskell
Sr
17:59
5:48
124
Cade Olsen
Sr
18:02
5:49
125
Kason Strate
Sr
18:52
6:05
131
Dylan Mortensen
Fr
19:18
6:14
134
Collin Robison
Sr
20:17
6:33
135
Pl School Total
Time
Points Runr 1 Runr 2 Runr 3 Runr 4 Runr 5 Runr 6 Runr 7 Imp

Under Improvement, the abbreviations are:

  • LY = Beat time from the same course a year ago
  • LR = Beat time from the most recent running of the course
  • PR = Set a new PR
  • PG = Beat personal goal
  • If shaded in this color, this athlete broke the tie with a competitor resulting in his/her team finishing ahead of that competitor.
  • If shaded in this color, this athlete displaced a competitor's scoring runners resulting in his/her team finishing ahead of that competitor.
  • If shaded in this color, this athlete displaced a competitor's scoring runners AND broke a tie resulting in his/her team finishing ahead of that competitor.

All columns are sortable by clicking on the column heading.