Great Oak Results from the Bob Firman Invitational at Eagle Island State Pk, ID on 9/22/18

Girls Results and Stats

Switch to Boys

Girls Individual Results

Runner Gr Squad Time Pace Dist Place Rank in Squad Rank in School Rank vs Comp Last Year Time
(Δ,%)
Last Race Time
(Δ,%)
Last PR
(Δ,%)
Last DPR
(Δ,%)
Imprvmnts
Clause, Bella Jr V 19:56.1 6:26 3.1 83/139 6/7 6/7 2/16 20:18
(0:22,1.8)
You ROCK! (DPR)
Cortes, Fatima Sr V 18:37.6 6:01 3.1 21/139 3/7 3/7 2/20 17:32
Dang, Audrey Jr V 18:38.5 6:01 3.1 22/139 4/7 4/7 1/18 18:24
Gaitan, Tori Jr V 17:53.5 5:46 3.1 1/139 1/7 1/7 1/32 17:30
Griffiths, Arianna Jr V 17:57.4 5:48 3.1 2/139 2/7 2/7 1/23 18:58
(1:01,5.4)
You ROCK! (DPR)
Mandel, Georgie So V 20:14.8 6:32 3.1 94/139 7/7 7/7 3/14 19:54
Weidler, Brianna So V 19:51.7 6:24 3.1 77/139 5/7 5/7 5/16 20:03
(0:11,0.9)
You ROCK! (DPR)
Runner Gr Squad Time Pace Dist Place Rank in Squad Rank in School Rank vs Comp Last Year Time
(Δ,%)
Last Race Time
(Δ,%)
Last PR
(Δ,%)
Last DPR
(Δ,%)
Imprvmts

Under Improvement, the abbreviations are:

  • LY = Beat time from the same course a year ago.
  • LR = Beat time from the most recent running of this course.
  • PR = Set a new PR on this course. A "Course PR".
  • PG = Beat personal goal.
  • SBP = Best performance of season based on position of finish relative to the field.
  • DPR = A "Distance Personal Record" - the personal best time considering distance only, not unique course characteristics. Applicable for 2, 3, and 3.1 mile courses.
  • DSR = A "Distance Season Record" - same as above, but for the current season only.
  • DTW = "Displace to Win". This athlete, as the 6th or 7th runner on his/her squad, displaced scoring runners from a competitor enabling his/her team to finish ahead of that competitor.
  • TB = "Tiebreaker". As the #6 athlete on his/her squad, this athlete was the tiebreaker enabling his/her team to finish ahead of that competitor.

All columns are sortable by clicking on the column heading.

Girls Team Results

Team Rank of Finish Time
Gap
Dist Avg Pace 1st Place Pace 5th Place Pace Points Win Team Pace Last Year Time
(Δ,%)
Last Race Time
(Δ,%)
Last PR
(Δ,%)
Improvements Runners (Points)
V 1st 5 2/16 92:59
1:58
3.1 6:00 5:46 6:24 95 5:59 93:17
(0:18,0.3)
93:17
(0:18,0.3%)
Your Team ROCKS! (LR, PR) Tori Gaitan (1), Arianna Griffiths (2), Fatima Cortes (16), Audrey Dang (17), Brianna Weidler (59)
Team Rank of Finish Time Dist Avg Pace 1st Place Pace 5th Place Pace Points Win Team Pace Last Year Time
(Δ,%)
Last Race Time
(Δ,%)
Last PR
(Δ,%)
Improvements Runners (Points)

Under Improvement, the abbreviations are:

  • LY = Beat time from the same course a year ago
  • LR = Beat time from the most recent running of the course
  • PR = Set a new PR
  • PG = Beat personal goal

All columns are sortable by clicking on the column heading.

Full Individual Race Results - Girls

Pl Name Gr School Time Pace Rank in Squad Rank in School Rank vs Comp Last Year Time
(Δ)
Last Race Time
(Δ)
Last PR
(Δ)
Imp
1 Tori Gaitan Jr Great Oak 17:53.5 5:46 1/7 1/7 1/32
2 Arianna Griffiths Jr Great Oak 17:57.4 5:48 2/7 2/7 1/23
3 Maggie Liebich Sr Boise 18:01.3 5:49
4 Mattalyn Geddes Jr Twin Falls 18:03.7 5:50
5 Ashley LaJocies Jr Eagle 18:05.1 5:50
6 Allie Janke So North Central 18:06.3 5:50
7 Ellie Lundgreen Sr Davis (UT) 18:07.2 5:51
8 Carlee Hansen So Woods Cross 18:07.6 5:51
9 Terra Trom Jr Bozeman 18:09.2 5:51
10 Savannah Scriven Jr Palos Verdes 18:12.3 5:52
11 Erinn Hill Jr North Central 18:13.9 5:53
12 Sariah Harrison So Skyline (ID) 18:14.4 5:53
13 Ember Stratton Sr Hellgate 18:15.3 5:53
14 Rosina Machu So Boise 18:15.4 5:53
15 Kelli Hines Sr Mission Viejo 18:15.5 5:53
16 Grace Burnett Sr Skyline (UT) 18:18.3 5:54
17 Heidi Sumsion So Springville 18:20.3 5:55
18 Karli Branch Sr Corner Canyon 18:23.2 5:56
19 Arianna Steiner Sr Sky View 18:26.3 5:57
20 Eve Jensen Sr Boise 18:28.4 5:58
21 Fatima Cortes Sr Great Oak 18:37.6 6:01 3/7 3/7 2/20
22 Audrey Dang Jr Great Oak 18:38.5 6:01 4/7 4/7 1/18
23 Alex Moore Jr Bozeman 18:38.6 6:01
24 Natalie McCormick So Bozeman 18:39.5 6:01
25 Elise Stearns Sr Hellgate 18:44.3 6:03
26 Lizzie Dildine So Eagle 18:44.8 6:03
27 Mia Hill Jr North Central 18:47.4 6:04
28 Alli Baker So Pine View 18:51.7 6:05
29 Michelle Christian Sr Woods Cross 18:53.5 6:06
30 Anastasia Russell So Timberline (Boise) 18:55.1 6:06
31 Alexia Corona Fr Ridgevue 18:56.1 6:06
32 Mariah Skinner Sr Springville 18:56.2 6:07
33 Aubrey Thueson So Centennial 18:56.9 6:07
34 Logan Smith Fr Boise 18:57.4 6:07
35 Morgan Calcagnie Sr Mission Viejo 18:57.5 6:07
36 Samantha Steman Jr Palos Verdes 18:59.7 6:08
37 Emma Hicken Sr Mission Viejo 19:00.5 6:08
38 Molly Elliott Jr Boise 19:00.6 6:08
39 Marie Taylor Jr North Central 19:02.3 6:08
40 Jessica Hill Jr Pine View 19:04.8 6:09
41 Blaklee Butler So Skyline (UT) 19:05.4 6:09
42 Hope Preston So Davis (UT) 19:07.5 6:10
43 AnnaBeth Templeman So Springville 19:14.3 6:12
44 Ella Nelson So Walla Walla 19:16.3 6:13
45 Josi Kelsey Jr Bear Lake 19:17.3 6:13
46 Rebecca Bodine Jr Bishop Kelly 19:18.6 6:14
47 Sidney Preator Jr Timpanogos 19:20 6:14
48 Brinlee Bryson Jr Eagle 19:23.2 6:15
49 Julia LaMar Sr Eagle 19:24.1 6:16
50 Abby Kendrick So Hellgate 19:25.7 6:16
51 Elli Kelsey Fr Bear Lake 19:27.2 6:17
52 Hailey Odekirk Jr Hurricane 19:27.2 6:17
53 Brooke Mashburn Jr Timpanogos 19:28.4 6:17
54 Karlie Callahan Sr Shelley 19:29.8 6:17
55 Riley Moore So Bozeman 19:32.2 6:18
56 Brinlee Garling Jr Twin Falls 19:32.8 6:18
57 Mia Douge Jr Brea Olinda 19:33.6 6:19
58 Ellie Hull So Bozeman 19:34.6 6:19
59 Sophie Mendelson Sr Mission Viejo 19:35.4 6:19
60 Lexi Jonart So Skyline (UT) 19:36.3 6:19
61 Whitney Valenti Jr Brea Olinda 19:37.3 6:20
62 Sylvia Brown Sr Pine View 19:40.4 6:21
63 Roselind Schraedel Sr Davis (UT) 19:41.3 6:21
64 Meredith Parker Sr Timpanogos 19:41.8 6:21
65 Anna Ranieri So Bishop Kelly 19:43.4 6:22
66 Caila Odekirk Fr Hurricane 19:44.5 6:22
67 Sydney Hedquist So Davis (UT) 19:45.2 6:22
68 Kaleena Narus Fr Timberline (Boise) 19:46.1 6:23
69 Madeline Swanberg Sr Hellgate 19:46.1 6:23
70 Amelu Ruff Jr North Central 19:46.4 6:23
71 Elizabeth Zwahlen So North Summit 19:46.5 6:23
72 Katelyn Howe Sr Skyline (UT) 19:46.8 6:23
73 Mckenna Paulson Sr Palos Verdes 19:47.4 6:23
74 Gracie Clements So Pine View 19:48.5 6:23
75 Avery Baldwin Sr Springville 19:49.4 6:24
76 Bethany Blakey So Springville 19:51.3 6:24
77 Brianna Weidler So Great Oak 19:51.7 6:24 5/7 5/7 5/16
78 Painter Kendra Fr Brea Olinda 19:52.5 6:25
79 Rachel Winterton Jr Skyline (UT) 19:53.8 6:25
80 Ella Park Sr Springville 19:53.9 6:25
81 Lauryn Simons Sr Mission Viejo 19:54.3 6:25
82 Wren Cilimburg Sr Hellgate 19:55.6 6:26
83 Bella Clause Jr Great Oak 19:56.1 6:26 6/7 6/7 2/16
84 Ella DeGrandpre Sr Hellgate 19:56.2 6:26
85 Lydia Felix So Springville 19:56.7 6:26
86 Patricia Hopkins Sr Mission Viejo 20:00.1 6:27
87 Bridget Boyle Sr Bozeman 20:07.8 6:30
88 Pyper Holt So Pine View 20:08.8 6:30
89 Grace Gilbreth So Bozeman 20:09.1 6:30
90 Madison Lee So North Central 20:12.7 6:31
91 Alyssa Britton So Eagle 20:13.7 6:32
92 Gemma LaVergne Jr Emmett 20:14.3 6:32
93 Nya Farnsworth Jr Hurricane 20:14.8 6:32
94 Georgie Mandel So Great Oak 20:14.8 6:32 7/7 7/7 3/14
95 Alicia Halverson Sr Davis (UT) 20:16.7 6:32
96 Whitney Walpole So Davis (UT) 20:17.3 6:33
97 Claire Hardesty So Palos Verdes 20:19.2 6:33
98 Mikella Tobin Fr Boise 20:19.3 6:33
99 Anna Terrell Fr Palos Verdes 20:19.6 6:33
100 Shelbie Hickman Sr Timpanogos 20:21.2 6:34
101 Isabella Terrazas Jr Tahoe-Truckee 20:23.2 6:35
102 Ashlyn Clark So Eagle 20:25.3 6:35
103 Maelyn Mace Sr Timpanogos 20:30 6:37
104 Grace Fernley So Skyline (UT) 20:30.1 6:37
105 Jada Chepkwurui Jr Pine View 20:34 6:38
106 Katie Munro Jr Hellgate 20:36.3 6:39
107 Charlie Duff Jr Timberline (Boise) 20:38.1 6:39
108 Rylee Holt Sr Pine View 20:39.1 6:40
109 Abi Waddoups Sr Davis (UT) 20:42.8 6:41
110 Emily Wernli Fr Brea Olinda 20:44.6 6:41
111 Sophie Steckel Sr Boise 20:47.2 6:42
112 Isabella Martinez So Palos Verdes 20:52.1 6:44
113 Keely Cranney Jr Oakley 20:52.8 6:44
114 Lara Maccabee Jr Twin Falls 20:53.5 6:44
115 Brynne MacWilliams Jr Skyline (UT) 20:59.9 6:46
116 Emma Nelson So Palos Verdes 21:00.4 6:47
117 Abby Stamper Fr Timberline (Boise) 21:05.6 6:48
118 Maria Schallenberger Sr Mountain Crest 21:12.4 6:50
119 Emree Larson So Oakley 21:13.3 6:51
120 Grace Baker Sr Timpanogos 21:20.4 6:53
121 Annelise Hinchman Jr Eagle 21:21.2 6:53
122 Grace Fulwiler Jr Mission Viejo 21:34.9 6:58
123 Isabelle Michaels Jr Timberline (Boise) 21:45.2 7:01
124 Amber Warren Jr Timberline (Boise) 21:49.8 7:03
125 Ashlyn Patterson Sr Timpanogos 21:57.6 7:05
126 Katie Killpack So Mountain Crest 22:12.6 7:10
127 Mica Higareda Jr Brea Olinda 22:17.5 7:11
128 Megan McManus Sr Timberline (Boise) 22:20.1 7:12
129 Samantha Hall Jr Sky View 22:20.4 7:12
130 Lauralynn Seamons So Mountain Crest 22:26.9 7:14
131 Reagan Watrin Jr Mountain Crest 22:29.2 7:15
132 Marissa Hancock Fr Mountain Crest 22:29.6 7:15
133 Sidney Neilson Jr Sky View 22:30.1 7:16
134 Abbie Case Fr Mountain Crest 22:31.7 7:16
135 Sharon Lara So Oakley 22:50.5 7:22
136 London Mortensen So Sky View 22:54.8 7:23
137 Azlyn Gillette So Oakley 23:18.9 7:31
138 Aiko Gevirtzman Sr Brea Olinda 23:29.7 7:35
139 Hailee Sickler Jr Mountain Crest 23:40.6 7:38
Pl Name Gr School Time Pace Rank in Squad Rank in School Rank vs Comp Last Year Time
(Δ)
Last Race Time
(Δ)
Last PR
(Δ)
Imp

Under Improvement, the abbreviations are:

  • LY = Beat time from the same course a year ago
  • LR = Beat time from the most recent running of the course
  • PR = Set a new PR
  • PG = Beat personal goal
  • SBP = Best performance of season based on position of finish relative to the field.

All columns are sortable by clicking on the column heading.

Full Team Race Results - Girls

Group of 5: V 1st 5

Pl School
Total
Time
Pts Runr 1 Runr 2 Runr 3 Runr 4 Runr 5 Runr 6 Runr 7 Imp
1 Boise
2-2-2-2-1
Gap: 0:59
92:43
18:33
5:59
85 Maggie Liebich
Sr
18:01
5:49
3
Rosina Machu
So
18:15
5:53
11
Eve Jensen
Sr
18:28
5:58
15
Logan Smith
Fr
18:57
6:07
26
Molly Elliott
Jr
19:01
6:08
30
Mikella Tobin
Fr
20:19
6:33
78
Sophie Steckel
Sr
20:47
6:42
90
2 Great Oak
1-1-1-1-2
Gap: 1:58
92:59
18:36
6:00
95 Tori Gaitan
Jr
17:54
5:46
1
Arianna Griffith
Jr
17:57
5:48
2
Fatima Cortes
Sr
18:38
6:01
16
Audrey Dang
Jr
18:39
6:01
17
Brianna Weidler
So
19:52
6:24
59
Bella Clause
Jr
19:56
6:26
65
Georgie Mandel
So
20:15
6:32
74
Your Team ROCKS! (LR, PR)
3 North Central
4-2-3-3-3
Gap: 1:40
93:56
18:47
6:04
120 Allie Janke
So
18:06
5:50
5
Erinn Hill
Jr
18:14
5:53
9
Mia Hill
Jr
18:47
6:04
22
Marie Taylor
Jr
19:02
6:08
31
Amelu Ruff
Jr
19:46
6:23
53
Madison Lee
So
20:13
6:31
72




4 Bozeman
6-4-4-4-4
Gap: 1:25
94:34
18:55
6:06
128 Terra Trom
Jr
18:09
5:51
7
Alex Moore
Jr
18:39
6:01
18
Natalie McCormic
So
18:40
6:01
19
Riley Moore
So
19:32
6:18
41
Ellie Hull
So
19:35
6:19
43
Bridget Boyle
Sr
20:08
6:30
69
Grace Gilbreth
So
20:09
6:30
71
5 Eagle
3-4-5-5-5
Gap: 2:09
95:51
19:10
6:11
173 Ashley LaJocies
Jr
18:05
5:50
4
Lizzie Dildine
So
18:45
6:03
21
Brinlee Bryson
Jr
19:23
6:15
37
Julia LaMar
Sr
19:24
6:16
38
Alyssa Britton
So
20:14
6:32
73
Ashlyn Clark
So
20:25
6:35
81
Annelise Hinchman
Jr
21:21
6:53
97
6 Mission Viejo
9-8-6-6-6
Gap: 1:39
95:43
19:09
6:11
175 Kelli Hines
Sr
18:16
5:53
12
Morgan Calcagni
Sr
18:58
6:07
27
Emma Hicken
Sr
19:01
6:08
29
Sophie Mendelso
Sr
19:35
6:19
44
Lauryn Simons
Sr
19:54
6:25
63
Patricia Hopkins
Sr
20:00
6:27
68
Grace Fulwiler
Jr
21:35
6:58
98
7 Hellgate
8-6-7-7-7
Gap: 1:40
96:07
19:13
6:12
185 Ember Stratton
Sr
18:15
5:53
10
Elise Stearns
Sr
18:44
6:03
20
Abby Kendrick
So
19:26
6:16
39
Madeline Swanberg
Sr
19:46
6:23
52
Wren Cilimbur
Sr
19:56
6:26
64
Ella DeGrandp
Sr
19:56
6:26
66
Katie Munro
Jr
20:36
6:39
85
8 Springville
11-8-8-8-8
Gap: 1:31
96:12
19:14
6:12
189 Heidi Sumsion
So
18:20
5:55
14
Mariah Skinner
Sr
18:56
6:07
25
AnnaBeth Templema
So
19:14
6:12
35
Avery Baldwin
Sr
19:49
6:24
57
Bethany Blakey
So
19:51
6:24
58
Ella Park
Sr
19:54
6:25
62
Lydia Felix
So
19:57
6:26
67
9 Skyline (UT)
10-11-10-10-9
Gap: 1:36
96:41
19:20
6:14
206 Grace Burnett
Sr
18:18
5:54
13
Blaklee Butler
So
19:05
6:09
33
Lexi Jonart
So
19:36
6:19
45
Katelyn Howe
Sr
19:47
6:23
54
Rachel Winterto
Jr
19:54
6:25
61
Grace Fernley
So
20:30
6:37
83
Brynne MacWilli
Jr
21:00
6:46
92
10 Davis (UT)
5-10-9-9-10
Gap: 2:10
96:58
19:24
6:15
213 Ellie Lundgree
Sr
18:07
5:51
6
Hope Preston
So
19:08
6:10
34
Roselind Schraede
Sr
19:41
6:21
48
Sydney Hedquist
So
19:45
6:22
50
Alicia Halverso
Sr
20:17
6:32
75
Whitney Walpole
So
20:17
6:33
76
Abi Waddoups
Sr
20:43
6:41
88
11 Pine View
12-12-12-11-11
Gap: 1:17
97:34
19:31
6:18
228 Alli Baker
So
18:52
6:05
23
Jessica Hill
Jr
19:05
6:09
32
Sylvia Brown
Sr
19:40
6:21
47
Gracie Clements
So
19:49
6:23
56
Pyper Holt
So
20:09
6:30
70
Jada Chepkwur
Jr
20:34
6:38
84
Rylee Holt
Sr
20:39
6:40
87
12 Palos Verdes
7-7-10-12-12
Gap: 2:07
97:38
19:32
6:18
247 Savannah Scriven
Jr
18:12
5:52
8
Samantha Steman
Jr
19:00
6:08
28
Mckenna Paulson
Sr
19:47
6:23
55
Claire Hardesty
So
20:19
6:33
77
Anna Terrell
Fr
20:20
6:33
79
Isabella Martinez
So
20:52
6:44
91
Emma Nelson
So
21:00
6:47
93
13 Timpanogos
14-14-13-13-13
Gap: 1:10
99:21
19:52
6:25
287 Sidney Preator
Jr
19:20
6:14
36
Brooke Mashburn
Jr
19:28
6:17
40
Meredith Parker
Sr
19:42
6:21
49
Shelbie Hickman
Sr
20:21
6:34
80
Maelyn Mace
Sr
20:30
6:37
82
Grace Baker
Sr
21:20
6:53
96
Ashlyn Patterso
Sr
21:58
7:05
101
14 Brea Olinda
15-15-14-14-14
Gap: 2:44
102:06
20:25
6:35
340 Mia Douge
Jr
19:34
6:19
42
Whitney Valenti
Jr
19:37
6:20
46
Painter Kendra
Fr
19:53
6:25
60
Emily Wernli
Fr
20:45
6:41
89
Mica Higareda
Jr
22:18
7:11
103
Aiko Gevirtzm
Sr
23:30
7:35
109




15 Timberline (Boise)
13-13-15-15-15
Gap: 2:50
102:10
20:26
6:35
354 Anastasi Russell
So
18:55
6:06
24
Kaleena Narus
Fr
19:46
6:23
51
Charlie Duff
Jr
20:38
6:39
86
Abby Stamper
Fr
21:06
6:48
94
Isabelle Michaels
Jr
21:45
7:01
99
Amber Warren
Jr
21:50
7:03
100
Megan McManus
Sr
22:20
7:12
104
16 Mountain Crest
16-16-16-16-16
Gap: 1:17
110:51
22:10
7:09
515 Maria Schallen
Sr
21:12
6:50
95
Katie Killpack
So
22:13
7:10
102
Lauralyn Seamons
So
22:27
7:14
105
Reagan Watrin
Jr
22:29
7:15
106
Marissa Hancock
Fr
22:30
7:15
107
Abbie Case
Fr
22:32
7:16
108
Hailee Sickler
Jr
23:41
7:38
110
Pl School Total
Time
Points Runr 1 Runr 2 Runr 3 Runr 4 Runr 5 Runr 6 Runr 7 Imp

Under Improvement, the abbreviations are:

  • LY = Beat time from the same course a year ago
  • LR = Beat time from the most recent running of the course
  • PR = Set a new PR
  • PG = Beat personal goal
  • If shaded in this color, this athlete broke the tie with a competitor resulting in his/her team finishing ahead of that competitor.
  • If shaded in this color, this athlete displaced a competitor's scoring runners resulting in his/her team finishing ahead of that competitor.
  • If shaded in this color, this athlete displaced a competitor's scoring runners AND broke a tie resulting in his/her team finishing ahead of that competitor.

All columns are sortable by clicking on the column heading.