Wilcox Results from the Crystal Springs Ctr Mt #1 at Crystal Springs on 10/14/15

Girls Results and Stats

Switch to Boys

Girls Individual Results

Runner Gr Squad Time Pace Dist Place Rank in Squad Rank in School Rank vs Comp Last Year Time
(Δ,%)
Last Race Time
(Δ,%)
Last PR
(Δ,%)
Last DPR
(Δ,%)
Imprvmnts
Alexander, Seraiah So V 21:52 7:25 2.95 11/70 2/9 2/9 3/10 20:45 20:45
Cvjetinovic, Mina So V 22:31 7:38 2.95 17/70 6/9 6/9 1/6 21:50 21:50
Dong, Claire Fr V 22:24 7:36 2.95 16/70 5/9 5/9 1/7 21:55 21:55
Dong, Joy Jr V 22:15 7:33 2.95 14/70 4/9 4/9 2/8 21:39 21:39
Mori, Kim So V 24:31 8:19 2.95 36/70 9/9 9/9 1/4 22:18 22:18
Park, Jung Jr V 23:58 8:07 2.95 31/70 8/9 8/9 1/4 24:00
(0:02,0.2)
24:00
(0:02,0.2)
You ROCK! (LR, PR)
Warner, Hannah Fr V 21:43 7:22 2.95 10/70 1/9 1/9 6/12 21:12 21:12
Warner, Susie Jr V 23:34 7:59 2.95 28/70 7/9 7/9 1/4 22:44 21:44
Yount, Haley So V 22:05 7:29 2.95 13/70 3/9 3/9 3/8 You ROCK! (SBP)
Runner Gr Squad Time Pace Dist Place Rank in Squad Rank in School Rank vs Comp Last Year Time
(Δ,%)
Last Race Time
(Δ,%)
Last PR
(Δ,%)
Last DPR
(Δ,%)
Imprvmts

Under Improvement, the abbreviations are:

  • LY = Beat time from the same course a year ago.
  • LR = Beat time from the most recent running of this course.
  • PR = Set a new PR on this course. A "Course PR".
  • PG = Beat personal goal.
  • SBP = Best performance of season based on position of finish relative to the field.
  • DPR = A "Distance Personal Record" - the personal best time considering distance only, not unique course characteristics. Applicable for 2, 2.48(4K), 3, and 3.1(5K) mile courses.
  • DSR = A "Distance Season Record" - same as above, but for the current season only.
  • DTW = "Displace to Win". This athlete, as the 6th or 7th runner on his/her squad, displaced scoring runners from a competitor enabling his/her team to finish ahead of that competitor.
  • TB = "Tiebreaker". As the #6 athlete on his/her squad, this athlete was the tiebreaker enabling his/her team to finish ahead of that competitor.

All columns are sortable by clicking on the column heading.

Girls Team Results

Team Rank of Finish Time
Gap
Dist Avg Pace 1st Place Pace 5th Place Pace Points Win Team Pace Last Year Time
(Δ,%)
Last Race Time
(Δ,%)
Last PR
(Δ,%)
Improvements Runners (Points)
V 1st 5 2/7 110:19
0:41
2.95 7:29 7:22 7:36 53 7:09 106:42 102:40 Hannah Warner (8), Seraiah Alexander (9), Haley Yount (11), Joy Dong (12), Claire Dong (13)
Team Rank of Finish Time Dist Avg Pace 1st Place Pace 5th Place Pace Points Win Team Pace Last Year Time
(Δ,%)
Last Race Time
(Δ,%)
Last PR
(Δ,%)
Improvements Runners (Points)

Under Improvement, the abbreviations are:

  • LY = Beat time from the same course a year ago
  • LR = Beat time from the most recent running of the course
  • PR = Set a new PR
  • PG = Beat personal goal

All columns are sortable by clicking on the column heading.

Full Individual Race Results - Girls

Pl Name Gr School Time Pace Rank in Squad Rank in School Rank vs Comp Last Year Time
(Δ)
Last Race Time
(Δ)
Last PR
(Δ)
Imp
1 Jj Escalera Sr Fremont (Sunnyv 19:01 6:27
2 Mackenzie Cox Sr Fremont (Sunnyv 20:39 7:00
3 Elise Folkman So Kehillah Jewish 20:59 7:07
4 Ashley Mathews Sr Santa Teresa 21:01 7:07
5 Dottie Yu Fr Fremont (Sunnyv 21:26 7:16
6 Anna Stefanou Jr Pacific Grove 21:34 7:19
7 Deanna Santos Sr Seaside 21:37 7:20
8 Daniela Ramirez So Seaside 21:37 7:20
9 Kate Everhardt Jr Fremont (Sunnyv 21:40 7:21
10 Hannah Warner Fr Wilcox 21:43 7:22 1/9 1/9 6/12 21:12 21:12
11 Seraiah Alexander So Wilcox 21:52 7:25 2/9 2/9 3/10 20:45 20:45
12 Vanessa Osorio So Seaside 21:55 7:26
13 Haley Yount So Wilcox 22:05 7:29 3/9 3/9 3/8 You ROCK! (SBP)
14 Joy Dong Jr Wilcox 22:15 7:33 4/9 4/9 2/8 21:39 21:39
15 Kaya Mercer Fr York 22:20 7:34
16 Claire Dong Fr Wilcox 22:24 7:36 5/9 5/9 1/7 21:55 21:55
17 Mina Cvjetinovic So Wilcox 22:31 7:38 6/9 6/9 1/6 21:50 21:50
18 Yareli Lopez Jr Watsonville 22:34 7:39
19 Brenda Blanco So Fremont (Sunnyv 22:44 7:42
20 Daniela Salazar So Watsonville 23:01 7:48
21 Ianna Rodriguez Jr Santa Teresa 23:03 7:49
22 Bibiana Reyes So King City 23:05 7:49
23 Sarah Clarke So Santa Teresa 23:08 7:51
24 Elena Huynh Sr Seaside 23:15 7:53
25 Christina Lucido Sr Pacific Grove 23:16 7:53
26 Natalia Osorio Sr Seaside 23:18 7:54
27 Stephanie Villa Jr Watsonville 23:23 7:56
28 Susie Warner Jr Wilcox 23:34 7:59 7/9 7/9 1/4 22:44 21:44
29 Lauren Meier Jr Fremont (Sunnyv 23:53 8:06
30 Alyssa Maes So Fremont (Sunnyv 23:58 8:07
31 Jung Park Jr Wilcox 23:58 8:07 8/9 8/9 1/4 24:00
(0:02)
24:00
(0:02)
You ROCK! (LR, PR)
32 Elizabbeth Cazares So King City 23:58 8:07
33 Petra Epperson Fr Santa Teresa 24:06 8:10
34 Julieta Flores Fr Seaside 24:08 8:11
35 Fabiola Abonce Sr Watsonville 24:26 8:17
36 Kim Mori So Wilcox 24:31 8:19 9/9 9/9 1/4 22:18 22:18
37 Melissa Navarette So Fremont (Sunnyv 24:40 8:22
38 Enya Van Ham Sr Santa Teresa 24:42 8:22
39 Gabriella Ditaranto Jr Alma Heights Ch 24:51 8:25
40 Gema Collazo-munoz Sr Watsonville 24:57 8:27
41 Maritza Lopez-martinez Jr Watsonville 25:00 8:28
42 Raeann Van Thillo Jr Santa Teresa 25:22 8:36
43 Lizbeth Lugo Sr King City 25:30 8:39
44 Fiona O'bannon Fr Fremont (Sunnyv 25:34 8:40
45 Valerie Cuevas So Santa Teresa 25:39 8:42
46 Suzi Otala So Fremont (Sunnyv 25:39 8:42
47 Katalina Garrido Sr Santa Teresa 25:49 8:45
48 Nazmiye Ornelas So Fremont (Sunnyv 25:49 8:45
49 Libby Luhrs So Waldorf School 26:12 8:53
50 Sharon Binoy Jr Santa Teresa 26:13 8:53
51 Milagros Ortega So King City 26:49 9:05
52 Kimberly Ayala So Fremont (Sunnyv 26:50 9:06
53 Bianca Dang Sr Summit Prep 27:09 9:12
54 Nadia Anees Fr Fremont (Sunnyv 27:24 9:17
55 Acacia Li So Summit Prep 27:32 9:20
56 Jacky Rios So King City 27:43 9:24
57 Caitlin Odulio Jr Alma Heights Ch 28:17 9:35
58 Ruby Wang Jr Alma Heights Ch 28:41 9:43
59 Anne Yamamoto Sr Alma Heights Ch 29:05 9:52
60 Noelani Tercero So Alma Heights Ch 29:05 9:52
61 Kelly Zhu Fr Alma Heights Ch 29:39 10:03
62 Crystal Martinez Jr Summit Prep 29:50 10:07
63 Alyssa Maravilla So Fremont (Sunnyv 31:22 10:38
64 Mandy Li Jr Alma Heights Ch 32:25 10:59
65 Emily Tatsukawa Fr Santa Teresa 32:27 11:00
66 Sophie Sankar So Waldorf School 33:43 11:26
67 Lada Dorokhava Jr Alma Heights Ch 34:05 11:33
68 Jasmine Flores Jr Summit Prep 34:33 11:43
69 Damarisse Valladeres Fr Alma Heights Ch 36:12 12:16
70 Lia Robinson Jr Alma Heights Ch 36:59 12:32
Pl Name Gr School Time Pace Rank in Squad Rank in School Rank vs Comp Last Year Time
(Δ)
Last Race Time
(Δ)
Last PR
(Δ)
Imp

Under Improvement, the abbreviations are:

  • LY = Beat time from the same course a year ago
  • LR = Beat time from the most recent running of the course
  • PR = Set a new PR
  • PG = Beat personal goal
  • SBP = Best performance of season based on position of finish relative to the field.

All columns are sortable by clicking on the column heading.

Full Team Race Results - Girls

Group of 5: V 1st 5

Pl School
Total
Time
Pts Runr 1 Runr 2 Runr 3 Runr 4 Runr 5 Runr 6 Runr 7 Imp
1 Fremont (Sunnyv
1-1-1-1-1
Gap: 3:43
105:30
21:06
7:09
30 Jj Escalera
Sr
19:01
6:27
1
Mackenzie Cox
Sr
20:39
7:00
2
Dottie Yu
Fr
21:26
7:16
4
Kate Everhardt
Jr
21:40
7:21
7
Brenda Blanco
So
22:44
7:42
16
Lauren Meier
Jr
23:53
8:06
25
Alyssa Maes
So
23:58
8:07
26
2 Wilcox
4-3-3-2-2
Gap: 0:41
110:19
22:04
7:29
53 Hannah Warner
Fr
21:43
7:22
8
Seraiah Alexander
So
21:52
7:25
9
Haley Yount
So
22:05
7:29
11
Joy Dong
Jr
22:15
7:33
12
Claire Dong
Fr
22:24
7:36
13
Mina Cvjetinovic
So
22:31
7:38
14
Susie Warner
Jr
23:34
7:59
24
3 Seaside
3-2-2-3-3
Gap: 1:41
111:42
22:20
7:34
64 Deanna Santos
Sr
21:37
7:20
5
Daniela Ramirez
So
21:37
7:20
6
Vanessa Osorio
So
21:55
7:26
10
Elena Huynh
Sr
23:15
7:53
21
Natalia Osorio
Sr
23:18
7:54
22
Julieta Flores
Fr
24:08
8:11
29




4 Santa Teresa
2-4-4-4-4
Gap: 3:41
116:00
23:12
7:52
100 Ashley Mathews
Sr
21:01
7:07
3
Ianna Rodriguez
Jr
23:03
7:49
18
Sarah Clarke
So
23:08
7:51
20
Petra Epperson
Fr
24:06
8:10
28
Enya Van Ham
Sr
24:42
8:22
31
Raeann Van Thillo
Jr
25:22
8:36
35
Valerie Cuevas
So
25:39
8:42
37
5 Watsonville
5-5-5-5-5
Gap: 2:23
118:21
23:40
8:01
118 Yareli Lopez
Jr
22:34
7:39
15
Daniela Salazar
So
23:01
7:48
17
Stephanie Villa
Jr
23:23
7:56
23
Fabiola Abonce
Sr
24:26
8:17
30
Gema Collazo-munoz
Sr
24:57
8:27
33
Maritza Lopez-martinez
Jr
25:00
8:28
34




6 King City
6-6-6-6-6
Gap: 4:38
127:05
25:25
8:37
159 Bibiana Reyes
So
23:05
7:49
19
Elizabbeth Cazares
So
23:58
8:07
27
Lizbeth Lugo
Sr
25:30
8:39
36
Milagros Ortega
So
26:49
9:05
38
Jacky Rios
So
27:43
9:24
39








7 Alma Heights Ch
7-7-7-7-7
Gap: 4:14
139:59
28:00
9:29
198 Gabriella Ditaranto
Jr
24:51
8:25
32
Caitlin Odulio
Jr
28:17
9:35
40
Ruby Wang
Jr
28:41
9:43
41
Anne Yamamoto
Sr
29:05
9:52
42
Noelani Tercero
So
29:05
9:52
43
Kelly Zhu
Fr
29:39
10:03
44
Mandy Li
Jr
32:25
10:59
45
Pl School Total
Time
Points Runr 1 Runr 2 Runr 3 Runr 4 Runr 5 Runr 6 Runr 7 Imp

Under Improvement, the abbreviations are:

  • LY = Beat time from the same course a year ago
  • LR = Beat time from the most recent running of the course
  • PR = Set a new PR
  • PG = Beat personal goal
  • If shaded in this color, this athlete broke the tie with a competitor resulting in his/her team finishing ahead of that competitor.
  • If shaded in this color, this athlete displaced a competitor's scoring runners resulting in his/her team finishing ahead of that competitor.
  • If shaded in this color, this athlete displaced a competitor's scoring runners AND broke a tie resulting in his/her team finishing ahead of that competitor.

All columns are sortable by clicking on the column heading.

All Girls Races

1 races + combined.


All Boys Races

1 races + combined.