Athenian School Results from the BCL East Meet #2 at Kennedy Grove Reg Rec Area on 9/26/17

Girls Results and Stats

Switch to Boys

Girls Individual Results

Runner Gr Squad Time Pace Dist Place Rank in Squad Rank in School Rank vs Comp Last Year Time
(Δ,%)
Last Race Time
(Δ,%)
Last PR
(Δ,%)
Last DPR
(Δ,%)
Imprvmnts
Anne Domning Jr V 24:36.2 8:57 2.75 41/88 8/11 8/11 3/6
Dara Goldfein Jr V 20:30.5 7:27 2.75 10/88 1/11 1/11 5/11
Ellie Inamine Sr V 21:23.1 7:47 2.75 17/88 4/11 4/11 3/8
Jessica McKay So V 20:32 7:28 2.75 11/88 2/11 2/11 3/10
Karen Hinh Jr V 31:05.2 11:18 2.75 78/88 10/11 10/11 4/4
Katie Furlong Sr V 23:09.8 8:25 2.75 33/88 6/11 6/11 4/8 Hen hao! (SBP)
Kiana Cristobal Fr V 20:52.3 7:35 2.75 12/88 3/11 3/11 3/10
Madoka Hoshino Sr V 26:06.4 9:30 2.75 54/88 9/11 9/11 3/5
Natalia Arguelles So V 40:38.9 14:47 2.75 88/88 11/11 11/11 4/4 Hen hao! (SBP)
Payton Goyke Fr V 22:24.6 8:09 2.75 24/88 5/11 5/11 3/8 Hen hao! (SBP)
Sophie Lewis So V 24:35.3 8:56 2.75 40/88 7/11 7/11 3/7
Runner Gr Squad Time Pace Dist Place Rank in Squad Rank in School Rank vs Comp Last Year Time
(Δ,%)
Last Race Time
(Δ,%)
Last PR
(Δ,%)
Last DPR
(Δ,%)
Imprvmts

Under Improvement, the abbreviations are:

  • LY = Beat time from the same course a year ago.
  • LR = Beat time from the most recent running of this course.
  • PR = Set a new PR on this course. A "Course PR".
  • PG = Beat personal goal.
  • SBP = Best performance of season based on position of finish relative to the field.
  • DPR = A "Distance Personal Record" - the personal best time considering distance only, not unique course characteristics. Applicable for 2, 3, and 3.1 mile courses.
  • DSR = A "Distance Season Record" - same as above, but for the current season only.
  • DTW = "Displace to Win". This athlete, as the 6th or 7th runner on his/her squad, displaced scoring runners from a competitor enabling his/her team to finish ahead of that competitor.
  • TB = "Tiebreaker". As the #6 athlete on his/her squad, this athlete was the tiebreaker enabling his/her team to finish ahead of that competitor.

All columns are sortable by clicking on the column heading.

Girls Team Results

Team Rank of Finish Time
Gap
Dist Avg Pace 1st Place Pace 5th Place Pace Points Win Team Pace Last Year Time
(Δ,%)
Last Race Time
(Δ,%)
Last PR
(Δ,%)
Improvements Runners (Points)
V 1st 5 3/8 105:43
1:54
2.75 7:41 7:27 8:09 74 7:12 Dara Goldfein (10), Jessica McKay (11), Kiana Cristobal (12), Ellie Inamine (17), Payton Goyke (24)
V 2nd 5 3/4 129:33
7:55
2.75 9:25 8:25 11:18 68 8:33 Katie Furlong (5), Sophie Lewis (9), Anne Domning (10), Madoka Hoshino (18), Karen Hinh (26)
Team Rank of Finish Time Dist Avg Pace 1st Place Pace 5th Place Pace Points Win Team Pace Last Year Time
(Δ,%)
Last Race Time
(Δ,%)
Last PR
(Δ,%)
Improvements Runners (Points)

Under Improvement, the abbreviations are:

  • LY = Beat time from the same course a year ago
  • LR = Beat time from the most recent running of the course
  • PR = Set a new PR
  • PG = Beat personal goal

All columns are sortable by clicking on the column heading.

Full Individual Race Results - Girls

Pl Name Gr School Time Pace Rank in Squad Rank in School Rank vs Comp Last Year Time
(Δ)
Last Race Time
(Δ)
Last PR
(Δ)
Imp
1 Emily Perez Jr SJND 18:27 6:43
2 Beatrice Levy Sr SJND 19:19.7 7:02
3 Ellie Chareonsuphiphat Fr SJND 19:20.6 7:02
4 Jihae Oh So Head Royce 19:21.9 7:03
5 Sophia Brakeman Sr Head Royce 19:23.7 7:03
6 Carly Harris Sr CPS 19:32.6 7:06
7 Kaya Hano So Head Royce 19:51.1 7:13
8 Reyna Ho Fr OMI 20:10.2 7:20
9 Danielle Perez So SJND 20:27.5 7:26
10 Dara Goldfein Jr Athenian School 20:30.5 7:27 1/11 1/11 5/11
11 Jessica McKay So Athenian School 20:32 7:28 2/11 2/11 3/10
12 Kiana Cristobal Fr Athenian School 20:52.3 7:35 3/11 3/11 3/10
13 Claudia Russell Fr Head Royce 21:04.6 7:40
14 Burdine Atherton Fr Head Royce 21:07.4 7:41
15 Isabel Hass So Head Royce 21:12.3 7:43
16 Araceli Zavala-sheridan Jr SJND 21:22.2 7:46
17 Ellie Inamine Sr Athenian School 21:23.1 7:47 4/11 4/11 3/8
18 Ally Mccleary Sr CPS 21:26.2 7:48
19 Annalise Kelloff Sr Bentley 21:36.9 7:52
20 Sofiya Lyall Sr Head Royce 21:39.5 7:53
21 Anna Mckee Jr CPS 21:57.1 7:59
22 Sophia Durney Sr CPS 22:10.6 8:04
23 Georgia Van-derlinden So Bentley 22:18.7 8:07
24 Payton Goyke Fr Athenian School 22:24.6 8:09 5/11 5/11 3/8 Hen hao! (SBP)
25 Mikey Struble Sr CPS 22:25.9 8:09
26 Jasmine Jimenez Lara CSD 22:29.7 8:11
27 Claire Nocon Fr SJND 22:33.7 8:12
28 Daisy Maslan So CPS 22:44.8 8:16
29 Lesley Martinez Jr OMI 22:45.7 8:17
30 Tyree Yorozu-suttle Jr Bentley 22:48.7 8:18
31 Dayrin Paredes Fr OMI 22:49.9 8:18
32 Talia Paulson Jr CPS 22:53.1 8:19
33 Katie Furlong Sr Athenian School 23:09.8 8:25 6/11 6/11 4/8 Hen hao! (SBP)
34 Josie Nelson Fr Bentley 23:18.2 8:28
35 Lara Kammen Fr Head Royce 23:52.5 8:41
36 Danna Castrogalindo So CPS 23:53.3 8:41
37 Ayesha Prashanth Sr CPS 23:55.2 8:42
38 Kaitlyn Wiens Sr Fremont Christian 23:59.4 8:43
39 Nora Galvan-carty Jr Bentley 23:59.7 8:44
40 Sophie Lewis So Athenian School 24:35.3 8:56 7/11 7/11 3/7
41 Anne Domning Jr Athenian School 24:36.2 8:57 8/11 8/11 3/6
42 Joana Hernandez Jr OMI 24:37.9 8:57
43 Elia Demers So Bentley 24:39.5 8:58
44 Bryana Gastelum So Making Waves 24:44 9:00
45 Olivia Steele So CPS 24:45.6 9:00
46 Diana Maya Jr Making Waves 24:47.8 9:01
47 Hanako Helton So CPS 24:55.7 9:04
48 Grace Teuscher Fr Head Royce 25:19.8 9:13
49 Addie Behrens Fr Head Royce 25:33.4 9:18
50 Sophia Stuart Jr CPS 25:44 9:21
51 Tammy Nguyen Jr Fremont Christian 25:54.7 9:25
52 Amanda Vega CSD 25:57.1 9:26
53 Jessica Furstein Fr Head Royce 26:04.9 9:29
54 Madoka Hoshino Sr Athenian School 26:06.4 9:30 9/11 9/11 3/5
55 Clara Schwartz So Bentley 26:10.2 9:31
56 Aarti Jain Sr Bentley 26:11.8 9:32
57 Maddie Hahm Sr Bentley 26:19.7 9:34
58 Tania Martinez So Emery 26:22.1 9:35
59 Elizabeth Gutierrez Jr Making Waves 26:47.7 9:45
60 Alana Bowyer So Bentley 27:05.5 9:51
61 Evelyn Lewis So Bentley 27:14.6 9:54
62 Maya Kinnaman Fr Bentley 27:15.2 9:55
63 Riya Kumar So OMI 27:17.8 9:56
64 Thelma Mendoza Jr Fremont Christian 27:40.7 10:04
65 Maia Chareonsuphiphat So SJND 28:00.6 10:11
66 Ritu Mathews Sr Fremont Christian 28:02.8 10:12
67 Sophia Levin Fr Head Royce 28:17.1 10:17
68 Anne Nassar So Fremont Christian 28:26.5 10:21
69 Juliana Abraham Jr Fremont Christian 28:56 10:31
70 Alejandra Paz Fr Making Waves 28:58.1 10:32
71 Noemi Franco So Making Waves 29:20.3 10:40
72 Daniela Cruz Sr Making Waves 29:56.3 10:53
73 Isabel Fine So Holy Names 30:01.2 10:55
74 Pia Dovichi Jr CPS 30:04.4 10:56
75 Itzell Quezada Sr Making Waves 30:05.4 10:57
76 Sonia Bot Jr CPS 30:21.8 11:02
77 Gloria Olvera So OMI 30:39.8 11:09
78 Karen Hinh Jr Athenian School 31:05.2 11:18 10/11 10/11 4/4
79 Amelie Hall Fr Holy Names 31:40.5 11:31
80 Ashley Quezada Jr Making Waves 31:54.6 11:36
81 Julisa Briones Jr OMI 32:22.3 11:46
82 Madeleine Riskin-kutz So CPS 32:49.1 11:56
83 Dana Dang Jr OMI 33:31.8 12:12
84 Kenisha Brown CSD 34:13.5 12:27
85 Shreya Kumar So CPS 37:11 13:31
86 Ana Ramirez Fr Making Waves 37:22.3 13:35
87 Linh Dinh Fr Holy Names 40:28 14:43
88 Natalia Arguelles So Athenian School 40:38.9 14:47 11/11 11/11 4/4 Hen hao! (SBP)
Pl Name Gr School Time Pace Rank in Squad Rank in School Rank vs Comp Last Year Time
(Δ)
Last Race Time
(Δ)
Last PR
(Δ)
Imp

Under Improvement, the abbreviations are:

  • LY = Beat time from the same course a year ago
  • LR = Beat time from the most recent running of the course
  • PR = Set a new PR
  • PG = Beat personal goal
  • SBP = Best performance of season based on position of finish relative to the field.

All columns are sortable by clicking on the column heading.

Full Team Race Results - Girls

Group of 5: V 1st 5

Pl School
Total
Time
Pts Runr 1 Runr 2 Runr 3 Runr 4 Runr 5 Runr 6 Runr 7 Imp
1 SJND
1-1-1-1-1
Gap: 2:55
98:57
19:47
7:12
31 Emily Perez
Jr
18:27
6:43
1
Beatrice Levy
Sr
19:20
7:02
2
Ellie Chareonsuphiphat
Fr
19:21
7:02
3
Danielle Perez
So
20:28
7:26
9
Araceli Zavala-sheridan
Jr
21:22
7:46
16
Claire Nocon
Fr
22:34
8:12
26
Maia Chareonsuphiphat
So
28:01
10:11
46
2 Head Royce
2-2-2-2-2
Gap: 1:46
100:49
20:10
7:20
43 Jihae Oh
So
19:22
7:03
4
Sophia Brakeman
Sr
19:24
7:03
5
Kaya Hano
So
19:51
7:13
7
Claudia Russell
Fr
21:05
7:40
13
Burdine Atherton
Fr
21:07
7:41
14
Isabel Hass
So
21:12
7:43
15
Sofiya Lyall
Sr
21:40
7:53
20
3 Athenian School
5-3-3-3-3
Gap: 1:54
105:43
21:09
7:41
74 Dara Goldfein
Jr
20:31
7:27
10
Jessica McKay
So
20:32
7:28
11
Kiana Cristobal
Fr
20:52
7:35
12
Ellie Inamine
Sr
21:23
7:47
17
Payton Goyke
Fr
22:25
8:09
24
Katie Furlong
Sr
23:10
8:25
32
Sophie Lewis
So
24:35
8:56
36
4 CPS
3-4-4-4-4
Gap: 2:53
107:32
21:30
7:49
92 Carly Harris
Sr
19:33
7:06
6
Ally Mccleary
Sr
21:26
7:48
18
Anna Mckee
Jr
21:57
7:59
21
Sophia Durney
Sr
22:11
8:04
22
Mikey Struble
Sr
22:26
8:09
25
Daisy Maslan
So
22:45
8:16
27
Talia Paulson
Jr
22:53
8:19
31
5 Bentley
6-6-6-6-5
Gap: 2:23
114:02
22:48
8:18
139 Annalise Kelloff
Sr
21:37
7:52
19
Georgia Van-derlinden
So
22:19
8:07
23
Tyree Yorozu-suttle
Jr
22:49
8:18
29
Josie Nelson
Fr
23:18
8:28
33
Nora Galvan-carty
Jr
24:00
8:44
35
Elia Demers
So
24:40
8:58
38
Clara Schwartz
So
26:10
9:31
42
6 OMI
4-5-5-5-6
Gap: 7:08
117:42
23:32
8:34
147 Reyna Ho
Fr
20:10
7:20
8
Lesley Martinez
Jr
22:46
8:17
28
Dayrin Paredes
Fr
22:50
8:18
30
Joana Hernandez
Jr
24:38
8:57
37
Riya Kumar
So
27:18
9:56
44
Gloria Olvera
So
30:40
11:09
54
Julisa Briones
Jr
32:22
11:46
55
7 Fremont Christian
7-7-7-7-7
Gap: 4:27
134:04
26:49
9:45
215 Kaitlyn Wiens
Sr
23:59
8:43
34
Tammy Nguyen
Jr
25:55
9:25
41
Thelma Mendoza
Jr
27:41
10:04
45
Ritu Mathews
Sr
28:03
10:12
47
Anne Nassar
So
28:27
10:21
48
Juliana Abraham
Jr
28:56
10:31
49




8 Making Waves
8-8-8-8-8
Gap: 4:36
134:38
26:56
9:47
223 Bryana Gastelum
So
24:44
9:00
39
Diana Maya
Jr
24:48
9:01
40
Elizabeth Gutierrez
Jr
26:48
9:45
43
Alejandra Paz
Fr
28:58
10:32
50
Noemi Franco
So
29:20
10:40
51
Daniela Cruz
Sr
29:56
10:53
52
Itzell Quezada
Sr
30:05
10:57
53
Pl School Total
Time
Points Runr 1 Runr 2 Runr 3 Runr 4 Runr 5 Runr 6 Runr 7 Imp

Group of 5: V 2nd 5

Pl School
Total
Time
Pts Runr 1 Runr 2 Runr 3 Runr 4 Runr 5 Runr 6 Runr 7 Imp
1 CPS
2-2-2-1-1
Gap: 2:01
118:12
23:38
8:36
34 Daisy Maslan
So
22:45
8:16
3
Talia Paulson
Jr
22:53
8:19
4
Danna Castrogalindo
So
23:53
8:41
7
Ayesha Prashanth
Sr
23:55
8:42
8
Olivia Steele
So
24:46
9:00
12
Hanako Helton
So
24:56
9:04
13
Sophia Stuart
Jr
25:44
9:21
16
2 Head Royce
1-1-1-2-2
Gap: 4:21
117:38
23:32
8:33
38 Isabel Hass
So
21:12
7:43
1
Sofiya Lyall
Sr
21:40
7:53
2
Lara Kammen
Fr
23:53
8:41
6
Grace Teuscher
Fr
25:20
9:13
14
Addie Behrens
Fr
25:33
9:18
15
Jessica Furstein
Fr
26:05
9:29
17
Sophia Levin
Fr
28:17
10:17
25
3 Athenian School
3-3-3-3-3
Gap: 7:55
129:33
25:55
9:25
68 Katie Furlong
Sr
23:10
8:25
5
Sophie Lewis
So
24:35
8:56
9
Anne Domning
Jr
24:36
8:57
10
Madoka Hoshino
Sr
26:06
9:30
18
Karen Hinh
Jr
31:05
11:18
26
Natalia Arguelles
So
40:39
14:47
27




4 Bentley
4-4-4-4-4
Gap: 2:26
130:27
26:05
9:29
93 Elia Demers
So
24:40
8:58
11
Clara Schwartz
So
26:10
9:31
19
Aarti Jain
Sr
26:12
9:32
20
Maddie Hahm
Sr
26:20
9:34
21
Alana Bowyer
So
27:06
9:51
22
Evelyn Lewis
So
27:15
9:54
23
Maya Kinnaman
Fr
27:15
9:55
24
Pl School Total
Time
Points Runr 1 Runr 2 Runr 3 Runr 4 Runr 5 Runr 6 Runr 7 Imp

Under Improvement, the abbreviations are:

  • LY = Beat time from the same course a year ago
  • LR = Beat time from the most recent running of the course
  • PR = Set a new PR
  • PG = Beat personal goal
  • If shaded in this color, this athlete broke the tie with a competitor resulting in his/her team finishing ahead of that competitor.
  • If shaded in this color, this athlete displaced a competitor's scoring runners resulting in his/her team finishing ahead of that competitor.
  • If shaded in this color, this athlete displaced a competitor's scoring runners AND broke a tie resulting in his/her team finishing ahead of that competitor.

All columns are sortable by clicking on the column heading.

All Girls Races

1 races + combined.


All Boys Races

1 races + combined.