Athenian School Results from the BCL East Meet #2 at Garin Park on 10/16/18

Girls Results and Stats

Switch to Boys

Girls Individual Results

Runner Gr Squad Time Pace Dist Place Rank in Squad Rank in School Rank vs Comp Last Year Time
(Δ,%)
Last Race Time
(Δ,%)
Last PR
(Δ,%)
Last DPR
(Δ,%)
Imprvmnts
Dara Goldfein Sr V 22:34.5 7:17 3.1 6/78 1/8 1/8 3/13 23:13
(0:39,2.8)
23:13
(0:39,2.8)
21:20 Hen hao! (LR, PR, SBP)
Ginger Freeman Sr V 25:11.7 8:08 3.1 24/78 5/8 5/8 4/7 25:21
(0:10,0.6)
25:21
(0:10,0.6)
22:51 Hen hao! (LR, PR)
Jade Wong Sr V 29:07.6 9:24 3.1 49/78 7/8 7/8 3/5
Jessica McKay Jr V 23:29.5 7:35 3.1 11/78 2/8 2/8 3/13 22:59 22:59 21:10
Kate McGuire Jr V 29:26.8 9:30 3.1 50/78 8/8 8/8 3/4 26:30 26:30 23:47
Kiana Cristobal So V 23:48.3 7:41 3.1 13/78 3/8 3/8 3/12 22:35
Payton Goyke So V 24:12 7:48 3.1 18/78 4/8 4/8 3/9 23:49 Hen hao! (SBP)
Sophie Lewis Jr V 26:36 8:35 3.1 31/78 6/8 6/8 3/5 24:41 24:41 22:43
Runner Gr Squad Time Pace Dist Place Rank in Squad Rank in School Rank vs Comp Last Year Time
(Δ,%)
Last Race Time
(Δ,%)
Last PR
(Δ,%)
Last DPR
(Δ,%)
Imprvmts

Under Improvement, the abbreviations are:

  • LY = Beat time from the same course a year ago.
  • LR = Beat time from the most recent running of this course.
  • PR = Set a new PR on this course. A "Course PR".
  • PG = Beat personal goal.
  • SBP = Best performance of season based on position of finish relative to the field.
  • DPR = A "Distance Personal Record" - the personal best time considering distance only, not unique course characteristics. Applicable for 2, 2.48(4K), 3, and 3.1(5K) mile courses.
  • DSR = A "Distance Season Record" - same as above, but for the current season only.
  • DTW = "Displace to Win". This athlete, as the 6th or 7th runner on his/her squad, displaced scoring runners from a competitor enabling his/her team to finish ahead of that competitor.
  • TB = "Tiebreaker". As the #6 athlete on his/her squad, this athlete was the tiebreaker enabling his/her team to finish ahead of that competitor.

All columns are sortable by clicking on the column heading.

Girls Team Results

Team Rank of Finish Time
Gap
Dist Avg Pace 1st Place Pace 5th Place Pace Points Win Team Pace Last Year Time
(Δ,%)
Last Race Time
(Δ,%)
Last PR
(Δ,%)
Improvements Runners (Points)
V 1st 5 3/7 119:16
2:37
3.1 7:42 7:17 8:08 72 7:10 117:17 112:04 Dara Goldfein (6), Jessica McKay (11), Kiana Cristobal (13), Payton Goyke (18), Ginger Freeman (24)
Team Rank of Finish Time Dist Avg Pace 1st Place Pace 5th Place Pace Points Win Team Pace Last Year Time
(Δ,%)
Last Race Time
(Δ,%)
Last PR
(Δ,%)
Improvements Runners (Points)

Under Improvement, the abbreviations are:

  • LY = Beat time from the same course a year ago
  • LR = Beat time from the most recent running of the course
  • PR = Set a new PR
  • PG = Beat personal goal

All columns are sortable by clicking on the column heading.

Full Individual Race Results - Girls

Pl Name Gr School Time Pace Rank in Squad Rank in School Rank vs Comp Last Year Time
(Δ)
Last Race Time
(Δ)
Last PR
(Δ)
Imp
1 Emily Perez Sr SJND 20:36.3 6:39
2 Kaya Hano Jr Head Royce 21:02.9 6:47
3 Ona Ortiz Fr Head Royce 21:42.1 7:00
4 Nathalie Perez Fr SJND 22:28.9 7:15
5 Claire Nocon So SJND 22:31.3 7:16
6 Dara Goldfein Sr Athenian School 22:34.5 7:17 1/8 1/8 3/13 23:13
(0:39)
23:13
(0:39)
Hen hao! (LR, PR, SBP)
7 Isabel Haas Jr Head Royce 22:40.6 7:19
8 Anya Krishnan So Head Royce 22:49.3 7:22
9 Claudia Russell So Head Royce 22:56 7:24
10 Danielle Perez Jr SJND 23:00.5 7:25
11 Jessica McKay Jr Athenian School 23:29.5 7:35 2/8 2/8 3/13 22:59 22:59
12 Sophie Wayman Fr Head Royce 23:44.4 7:39
13 Kiana Cristobal So Athenian School 23:48.3 7:41 3/8 3/8 3/12
14 Maslan Daisy Jr College Prep 23:53.8 7:43
15 Jaida Sieu Fr SJND 24:02.3 7:45
16 Galindo Dannacastro Jr College Prep 24:06.4 7:47
17 Tyree Yorozu-suttle Sr Bentley 24:10.1 7:48
18 Payton Goyke So Athenian School 24:12 7:48 4/8 4/8 3/9 Hen hao! (SBP)
19 Paulson Talia Sr College Prep 24:21.6 7:51
20 Mckee Anna Sr College Prep 24:23.7 7:52
21 Burdine Atherton So Head Royce 24:28.2 7:54
22 Rotman Talia Fr College Prep 24:59 8:04
23 Georgia Vanderlinden Jr Bentley 25:02.4 8:05
24 Ginger Freeman Sr Athenian School 25:11.7 8:08 5/8 5/8 4/7 25:21
(0:10)
25:21
(0:10)
Hen hao! (LR, PR)
25 Jasmine Jimenez-lara So CSD 25:37.1 8:16
26 Audrey Andel Fr Head Royce 25:42.9 8:18
27 Annatie Miottel Fr Head Royce 26:01.4 8:24
28 Ivy Kang So Redwood Christian 26:17 8:29
29 Duke Celia Fr College Prep 26:27.2 8:32
30 Ryana Gastelum Jr Making Waves 26:34.6 8:34
31 Sophie Lewis Jr Athenian School 26:36 8:35 6/8 6/8 3/5 24:41 24:41
32 Anzarath Chavez-duron Sr OMI 26:36.4 8:35
33 Oddo-white Ursula Jr College Prep 26:38.9 8:36
34 Tania Martinez Jr Emery 26:45.7 8:38
35 Florence Pedersen Fr Fremont Christian 27:26.2 8:51
36 Rachel Oh Fr Fremont Christian 27:28.3 8:52
37 Diana Maya Sr Making Waves 27:35.1 8:54
38 Avril De Leon Jr Redwood Christian 27:37.1 8:55
39 Steele Olivia Jr College Prep 27:57 9:01
40 Madison Shasky Sr Redwood Christian 27:59.1 9:02
41 Gabby De Leon Sr Redwood Christian 28:00.1 9:02
42 Kathy Maya Fr Making Waves 28:04.1 9:03
43 Riya Kumar Jr OMI 28:04.9 9:04
44 Reyna Ho So OMI 28:05.7 9:04
45 Elia Demers Jr Bentley 28:36.2 9:14
46 Amanda Vega Jr CSD 28:42.2 9:16
47 Jaylin Santos Fr Contra Costa Christian 28:49.2 9:18
48 Helton Hanako Jr College Prep 28:56.1 9:20
49 Jade Wong Sr Athenian School 29:07.6 9:24 7/8 7/8 3/5
50 Kate McGuire Jr Athenian School 29:26.8 9:30 8/8 8/8 3/4 26:30 26:30
51 Sophia Jirn Fr Bentley 29:29.8 9:31
52 Annemarie Nassar Jr Fremont Christian 29:34.1 9:32
53 Marijose Lara Fr Holy Names 29:38.7 9:34
54 Alejandra Paz So Making Waves 29:39.4 9:34
55 Elizabeth Gutierrez Sr Making Waves 29:39.6 9:34
56 Addie Behrens So Head Royce 30:04.7 9:42
57 Dayrin Paredes So OMI 30:29.7 9:50
58 Singh Sonia So College Prep 31:00.2 10:00
59 Rebecca Reenders So Contra Costa Christian 31:31.9 10:10
60 Briana Catlett Emery 33:04.1 10:40
61 Ivy Nguyen Sr OMI 33:37.1 10:51
62 Clara Schwartz Jr Bentley 33:40.9 10:52
63 Nayely Noj Sr OMI 33:44 10:53
64 Riskin-kutz Madeleine Jr College Prep 34:17 11:04
65 Morgan Mergelkamp Jr Head Royce 34:40.9 11:11
66 Chisom Agwumezie Jr Holy Names 35:09.5 11:20
67 Amelie Hall So Holy Names 35:24.1 11:25
68 Audrey Hempelman Fr Contra Costa Christian 35:41.8 11:31
69 Christian Britton Sr Emery 35:46.7 11:32
70 Lois Fkadu Emery 36:00.5 11:37
71 River Tuason Fr OMI 36:02 11:37
72 Xiaolin Chen Jr OMI 36:11.4 11:40
73 Jasmine Lam So OMI 36:18.7 11:43
74 Noelia Vasquezramos Jr OMI 36:21.4 11:44
75 Wander Adrienne Sr College Prep 36:53.8 11:54
76 Jackie Trujillo Fr Making Waves 37:16.4 12:01
77 Lizbeth Ibarra Fr Making Waves 37:54.4 12:14
78 Gloria Olvera Jr OMI 39:37.9 12:47
Pl Name Gr School Time Pace Rank in Squad Rank in School Rank vs Comp Last Year Time
(Δ)
Last Race Time
(Δ)
Last PR
(Δ)
Imp

Under Improvement, the abbreviations are:

  • LY = Beat time from the same course a year ago
  • LR = Beat time from the most recent running of the course
  • PR = Set a new PR
  • PG = Beat personal goal
  • SBP = Best performance of season based on position of finish relative to the field.

All columns are sortable by clicking on the column heading.

Full Team Race Results - Girls

Group of 5: V 1st 5

Pl School
Total
Time
Pts Runr 1 Runr 2 Runr 3 Runr 4 Runr 5 Runr 6 Runr 7 Imp
1 Head Royce
2-1-2-1-1
Gap: 1:53
111:11
22:14
7:10
29 Kaya Hano
Jr
21:03
6:47
2
Ona Ortiz
Fr
21:42
7:00
3
Isabel Haas
Jr
22:41
7:19
7
Anya Krishnan
So
22:49
7:22
8
Claudia Russell
So
22:56
7:24
9
Sophie Wayman
Fr
23:44
7:39
12
Burdine Atherton
So
24:28
7:54
21
2 SJND
1-1-1-1-2
Gap: 3:26
112:39
22:32
7:16
35 Emily Perez
Sr
20:36
6:39
1
Nathalie Perez
Fr
22:29
7:15
4
Claire Nocon
So
22:31
7:16
5
Danielle Perez
Jr
23:01
7:25
10
Jaida Sieu
Fr
24:02
7:45
15








3 Athenian School
3-3-3-3-3
Gap: 2:37
119:16
23:51
7:42
72 Dara Goldfein
Sr
22:35
7:17
6
Jessica McKay
Jr
23:30
7:35
11
Kiana Cristobal
So
23:48
7:41
13
Payton Goyke
So
24:12
7:48
18
Ginger Freeman
Sr
25:12
8:08
24
Sophie Lewis
Jr
26:36
8:35
27
Jade Wong
Sr
29:08
9:24
35
4 College Prep
4-4-4-4-4
Gap: 1:05
121:45
24:21
7:51
91 Maslan Daisy
Jr
23:54
7:43
14
Galindo Dannacastro
Jr
24:06
7:47
16
Paulson Talia
Sr
24:22
7:51
19
Mckee Anna
Sr
24:24
7:52
20
Rotman Talia
Fr
24:59
8:04
22
Duke Celia
Fr
26:27
8:32
25
Oddo-white Ursula
Jr
26:39
8:36
29
5 Bentley
5-5-5-5-5
Gap: 9:31
140:59
28:12
9:06
151 Tyree Yorozu-suttle
Sr
24:10
7:48
17
Georgia Vanderlinden
Jr
25:02
8:05
23
Elia Demers
Jr
28:36
9:14
34
Sophia Jirn
Fr
29:30
9:31
36
Clara Schwartz
Jr
33:41
10:52
41








6 Making Waves
6-6-6-6-6
Gap: 3:05
141:33
28:19
9:08
162 Ryana Gastelum
Jr
26:35
8:34
26
Diana Maya
Sr
27:35
8:54
30
Kathy Maya
Fr
28:04
9:03
31
Alejandra Paz
So
29:39
9:34
37
Elizabeth Gutierrez
Sr
29:40
9:34
38
Jackie Trujillo
Fr
37:16
12:01
44
Lizbeth Ibarra
Fr
37:54
12:14
45
7 OMI
7-7-7-7-7
Gap: 7:01
146:54
29:23
9:29
172 Anzarath Chavez-duron
Sr
26:36
8:35
28
Riya Kumar
Jr
28:05
9:04
32
Reyna Ho
So
28:06
9:04
33
Dayrin Paredes
So
30:30
9:50
39
Ivy Nguyen
Sr
33:37
10:51
40
Nayely Noj
Sr
33:44
10:53
42
River Tuason
Fr
36:02
11:37
43
Pl School Total
Time
Points Runr 1 Runr 2 Runr 3 Runr 4 Runr 5 Runr 6 Runr 7 Imp

Under Improvement, the abbreviations are:

  • LY = Beat time from the same course a year ago
  • LR = Beat time from the most recent running of the course
  • PR = Set a new PR
  • PG = Beat personal goal
  • If shaded in this color, this athlete broke the tie with a competitor resulting in his/her team finishing ahead of that competitor.
  • If shaded in this color, this athlete displaced a competitor's scoring runners resulting in his/her team finishing ahead of that competitor.
  • If shaded in this color, this athlete displaced a competitor's scoring runners AND broke a tie resulting in his/her team finishing ahead of that competitor.

All columns are sortable by clicking on the column heading.

All Girls Races

1 races + combined.


All Boys Races

1 races + combined.