Great Oak Results from the Desert Twilight XC Invite at The Links Golf Course, AZ on 10/2/20

Girls Results and Stats

Switch to Boys

Girls Individual Results

Runner Gr Squad Time Pace Dist Place Rank in Squad Rank in School Rank vs Comp Last Year Time
(Δ,%)
Last Race Time
(Δ,%)
Last PR
(Δ,%)
Last DPR
(Δ,%)
Imprvmnts
Castillo, Meilani So V 20:58.2 6:46 3.1 5/93 1/7 7/14 5/36 19:43 You ROCK! (SBP)
Deboard, Keira Jr V 22:11 7:09 3.1 21/93 5/7 12/14 1/10 20:09 You ROCK! (SBP)
Donofrio, Emily Fr V 21:01.2 6:47 3.1 6/93 2/7 8/14 1/14 You ROCK! (SBP)
Fabian, Aishling So V 19:08.8 6:11 3.1 21/97 3/7 3/14 1/9 18:17 You ROCK! (SBP)
Gaff, Arianna Sr V 22:34.3 7:17 3.1 28/93 6/7 13/14 2/6 21:14 You ROCK! (SBP)
Gaffney, Kelli So V 18:58.8 6:07 3.1 17/97 2/7 2/14 2/13 17:57 You ROCK! (SBP)
Kraus, Kali So V 21:16.3 6:52 3.1 61/97 7/7 9/14 3/4 21:20
(0:03,0.3)
You ROCK! (SBP, DPR)
Miller, Hannah So V 19:59.6 6:27 3.1 36/97 5/7 5/14 1/9 20:23
(0:23,1.9)
You ROCK! (SBP, DPR)
Osborne, Cailin So V 20:07 6:29 3.1 41/97 6/7 6/14 1/7 21:00
(0:53,4.2)
You ROCK! (SBP, DPR)
Robbins, Ainslee Jr V 21:35.5 6:58 3.1 16/93 4/7 11/14 1/10 19:48 You ROCK! (SBP)
Rodriguez, Mia Fr V 27:20 8:49 3.1 70/93 7/7 14/14 3/4 You ROCK! (SBP)
Taggett, Chloe Sr V 21:30.4 6:56 3.1 15/93 3/7 10/14 2/13 20:22 You ROCK! (SBP)
Teli, Ameya So V 19:17.5 6:13 3.1 24/97 4/7 4/14 1/9 20:52
(1:34,7.5)
You ROCK! (SBP, DPR)
Weidler, Brianna Sr V 18:33.7 5:59 3.1 10/97 1/7 1/14 10/46 19:05
(0:31,2.7)
You ROCK! (SBP, DPR)
Runner Gr Squad Time Pace Dist Place Rank in Squad Rank in School Rank vs Comp Last Year Time
(Δ,%)
Last Race Time
(Δ,%)
Last PR
(Δ,%)
Last DPR
(Δ,%)
Imprvmts

Under Improvement, the abbreviations are:

  • LY = Beat time from the same course a year ago.
  • LR = Beat time from the most recent running of this course.
  • PR = Set a new PR on this course. A "Course PR".
  • PG = Beat personal goal.
  • SBP = Best performance of season based on position of finish relative to the field.
  • DPR = A "Distance Personal Record" - the personal best time considering distance only, not unique course characteristics. Applicable for 2, 2.48(4K), 3, and 3.1(5K) mile courses.
  • DSR = A "Distance Season Record" - same as above, but for the current season only.
  • DTW = "Displace to Win". This athlete, as the 6th or 7th runner on his/her squad, displaced scoring runners from a competitor enabling his/her team to finish ahead of that competitor.
  • TB = "Tiebreaker". As the #6 athlete on his/her squad, this athlete was the tiebreaker enabling his/her team to finish ahead of that competitor.

All columns are sortable by clicking on the column heading.

Girls Team Results

Team Rank of Finish Time
Gap
Dist Avg Pace 1st Place Pace 5th Place Pace Points Win Team Pace Last Year Time
(Δ,%)
Last Race Time
(Δ,%)
Last PR
(Δ,%)
Improvements Runners (Points)
V 1st 5 1/10 107:16
1:13
3.1 6:55 6:46 7:09 26 6:55 Meilani Castillo (1), Emily Donofrio (2), Chloe Taggett (6), Ainslee Robbins (7), Keira Deboard (10)
V 1st 5 1/9 95:58
1:26
3.1 6:12 5:59 6:27 47 6:12 Brianna Weidler (4), Kelli Gaffney (6), Aishling Fabian (8), Ameya Teli (10), Hannah Miller (19)
Team Rank of Finish Time Dist Avg Pace 1st Place Pace 5th Place Pace Points Win Team Pace Last Year Time
(Δ,%)
Last Race Time
(Δ,%)
Last PR
(Δ,%)
Improvements Runners (Points)

Under Improvement, the abbreviations are:

  • LY = Beat time from the same course a year ago
  • LR = Beat time from the most recent running of the course
  • PR = Set a new PR
  • PG = Beat personal goal

All columns are sortable by clicking on the column heading.

Full Individual Race Results - Girls

Pl Name Gr School Time Pace Rank in Squad Rank in School Rank vs Comp Last Year Time
(Δ)
Last Race Time
(Δ)
Last PR
(Δ)
Imp
1 Anastasia Snodgrass Unat-Snodgrass-Anastasia 20:02 6:28
2 Georgia Jeanneret Unat-Jeanneret-Georgia 20:02.1 6:28
3 Kylee Baird Unat-Baird-Kylee 20:31.6 6:37
4 Taryn Janssen NX Level Track 20:56.2 6:45
5 Meilani Castillo So Great Oak 20:58.2 6:46 1/7 7/14 5/36 You ROCK! (SBP)
6 Emily Donofrio Fr Great Oak 21:01.2 6:47 2/7 8/14 1/14 You ROCK! (SBP)
7 Carly Kargenian Unat-Kargenian-Carly 21:09.4 6:49
8 Whitney James Unat-James-Whitney 21:17.4 6:52
9 Danielle Hollander Unat-Hollander-Danielle 21:18.4 6:52
10 Kara Mickelson Sun City 21:19.6 6:53
11 Annette Figueroa Sun City 21:23.6 6:54
12 Lolo Landrith Unat-Landrith-Lolo 21:24.2 6:54
13 Samira Kennedy Menlo iGreyhounds TC 21:26.9 6:55
14 Hannah Hilton Sun City 21:28.1 6:56
15 Chloe Taggett Sr Great Oak 21:30.4 6:56 3/7 10/14 2/13 You ROCK! (SBP)
16 Ainslee Robbins Jr Great Oak 21:35.5 6:58 4/7 11/14 1/10 You ROCK! (SBP)
17 Alyssa Chavez Sun City 21:55.9 7:04
18 Cameron Murphy Unat-Murphy-Cameron 21:58.5 7:05
19 Lauren Chiu Beach Cities Running Club 22:04.5 7:07
20 Janie Morganroth Menlo iGreyhounds TC 22:10.2 7:09
21 Keira Deboard Jr Great Oak 22:11 7:09 5/7 12/14 1/10 You ROCK! (SBP)
22 Riley Becker-kopke Unat-Becker-Kopke-Riley 22:11.9 7:10
23 Ciera Reyes Sun City 22:15.8 7:11
24 Amelia Trautman Unat-Trautman-Amelia 22:20.6 7:12
25 Loni Jorgensen Unat-Jorgensen-Loni 22:28.3 7:15
26 Crystal Colin Sun City 22:28.3 7:15
27 Annie Iantuono Beach Cities Running Club 22:33.3 7:17
28 Arianna Gaff Sr Great Oak 22:34.3 7:17 6/7 13/14 2/6 You ROCK! (SBP)
29 Taelyn Janssen NX Level Track 22:35.2 7:17
30 Lauren Rokosky Beach Cities Running Club 22:50 7:22
31 Megan Cubiss Menlo iGreyhounds TC 22:50.8 7:22
32 Michelle Nikmehr Malaga Cove Track Club 22:58.2 7:25
33 Trinity Mckenny Malaga Cove Track Club 22:58.9 7:25
34 Alexa Mcafee Henderson Running Club 23:00.8 7:25
35 Jadyn De La Torre Unat-De La Torre-Jadyn 23:18.6 7:31
36 Madison Dolby Unat-Dolby-Madison 23:21.6 7:32
37 London Lueck Southern Nevada Bulls 23:27.5 7:34
38 Therse Mckeagney Unat-McKeagney-Therse 23:29.7 7:35
39 Hailey Mcgivney Cal Coast Track 23:30.8 7:35
40 Lillian Bhola Unat-Bhola-Lillian 23:37.1 7:37
41 Callie N Russo Unat-Russo-Callie N 23:38.6 7:38
42 Fionnula Carew Beach Cities Running Club 23:47.1 7:40
43 Elizabeth Rodriguez Cal Coast Track 23:51.4 7:42
44 Jill Halas Southern Nevada Bulls 23:58.4 7:44
45 Madeline Farnsworth Malaga Cove Track Club 24:20 7:51
46 Deanna Diaz Cal Coast Track 24:23.8 7:52
47 Jenna Handschumacher Unat-Handschumacher-Jenna 24:24.7 7:52
48 Abigail Gaxiola YTC 24:31.9 7:55
49 Madelynn Trujillo Southern Nevada Bulls 24:39.3 7:57
50 Mickell Tobler Southern Nevada Bulls 24:50.1 8:01
51 Maddy Ream Southern Nevada Bulls 24:50.9 8:01
52 Keira Mcgivney Cal Coast Track 24:52 8:01
53 Bella Luna Henderson Running Club 25:12.1 8:08
54 Mya Pelaez Henderson Running Club 25:17.4 8:09
55 Brandi Peck Unat-Peck-Brandi 25:29.7 8:13
56 Shayla Pedersen Henderson Running Club 25:43.7 8:18
57 Addison Crawford Everlasting Track Club 26:02.9 8:24
58 Alaina Tracey YTC 26:09 8:26
59 Meghan Boyle Beach Cities Running Club 26:09.9 8:26
60 Denise Delgado Beach Cities Running Club 26:26.9 8:32
61 Katie Ragsdale Cal Coast Track 26:37.2 8:35
62 Delaney Day Southern Nevada Bulls 26:37.4 8:35
63 Brooke Carnes Unat-Carnes-Brooke 26:38.8 8:36
64 Sierra Criner Quick Track Club Brea 26:48.6 8:39
65 Sierra Brewster Southern Nevada Bulls 26:49 8:39
66 Monstrerrat Renteria YTC 27:07.2 8:45
67 Roma Velazquez The Blackjacks 27:11.4 8:46
68 Tamara Stiles Unat-Stiles-Tamara 27:14.2 8:47
69 Patricia Smith Sun City 27:17.6 8:48
70 Mia Rodriguez Fr Great Oak 27:20 8:49 7/7 14/14 3/4 You ROCK! (SBP)
71 Avery Hager Quick Track Club Brea 27:24.5 8:50
72 Patty Lores YTC 27:36.8 8:54
73 Myklyn Juan Tohono O'odham Community College 28:06.7 9:04
74 Kiera Fisher Quick Track Club Brea 28:15.5 9:07
75 Anne Merizan Quick Track Club Brea 28:19.1 9:08
76 Avery Turley Marana Elite 28:54.4 9:19
77 Megan Stroh Quick Track Club Brea 29:03.1 9:22
78 Lauren Sharp The Blackjacks 29:10.2 9:25
79 Regan Miller The Blackjacks 29:22 9:28
80 Abby Gomez YTC 30:22.1 9:48
81 Eleanor Kortenkamp Everlasting Track Club 31:01 10:00
82 Mia Pirozzi Beach Cities Running Club 31:13.1 10:04
83 Esmerelda Ganez YTC 31:45.8 10:15
84 Megan Duprey Quick Track Club Brea 31:52.7 10:17
85 Brooke Taylor Everlasting Track Club 32:17.9 10:25
86 Madeline Beam Henderson Running Club 32:28.5 10:29
87 Damaris Zatarain Everlasting Track Club 33:39.9 10:52
88 Jocelyn Salcido Marana Elite 34:38.5 11:10
89 Grace Hopkins Marana Elite 35:10.5 11:21
90 Hannah Hindman Marana Elite 35:10.7 11:21
91 Michaella Gladden Marana Elite 39:02.6 12:36
92 Jessica Roudebush Unat-Roudebush-Jessica 40:52.6 13:11
93 Alexis Milano Everlasting Track Club 41:33.8 13:24
Pl Name Gr School Time Pace Rank in Squad Rank in School Rank vs Comp Last Year Time
(Δ)
Last Race Time
(Δ)
Last PR
(Δ)
Imp

Under Improvement, the abbreviations are:

  • LY = Beat time from the same course a year ago
  • LR = Beat time from the most recent running of the course
  • PR = Set a new PR
  • PG = Beat personal goal
  • SBP = Best performance of season based on position of finish relative to the field.

All columns are sortable by clicking on the column heading.

Full Team Race Results - Girls

Group of 5: V 1st 5

Pl School
Total
Time
Pts Runr 1 Runr 2 Runr 3 Runr 4 Runr 5 Runr 6 Runr 7 Imp
1 Great Oak
1-1-1-1-1
Gap: 1:13
107:16
21:27
6:55
26 Meilani Castillo
So
20:58
6:46
1
Emily Donofrio
Fr
21:01
6:47
2
Chloe Taggett
Sr
21:30
6:56
6
Ainslee Robbins
Jr
21:36
6:58
7
Keira Deboard
Jr
22:11
7:09
10
Arianna Gaff
Sr
22:34
7:17
14
Mia Rodriguez
Fr
27:20
8:49
41
2 Sun City
2-2-2-2-2
Gap: 0:56
108:23
21:41
7:00
31 Kara Mickelson
-
21:20
6:53
3
Annette Figueroa
-
21:24
6:54
4
Hannah Hilton
-
21:28
6:56
5
Alyssa Chavez
-
21:56
7:04
8
Ciera Reyes
-
22:16
7:11
11
Crystal Colin
-
22:28
7:15
12
Patricia Smith
-
27:18
8:48
40
3 Beach Cities Running Club
3-3-3-3-3
Gap: 4:05
117:25
23:29
7:35
89 Lauren Chiu
-
22:05
7:07
9
Annie Iantuono
-
22:33
7:17
13
Lauren Rokosky
-
22:50
7:22
15
Fionnula Carew
-
23:47
7:40
19
Meghan Boyle
-
26:10
8:26
33
Denise Delgado
-
26:27
8:32
34
Mia Pirozzi
-
31:13
10:04
50
4 Southern Nevada Bulls
5-4-5-4-4
Gap: 1:23
121:46
24:21
7:51
113 London Lueck
-
23:28
7:34
17
Jill Halas
-
23:58
7:44
21
Madelynn Trujillo
-
24:39
7:57
24
Mickell Tobler
-
24:50
8:01
25
Maddy Ream
-
24:51
8:01
26
Delaney Day
-
26:37
8:35
36
Sierra Brewster
-
26:49
8:39
38
5 Cal Coast Track
6-4-4-4-5
Gap: 3:06
123:15
24:39
7:57
122 Hailey Mcgivney
-
23:31
7:35
18
Elizabeth Rodriguez
-
23:51
7:42
20
Deanna Diaz
-
24:24
7:52
22
Keira Mcgivney
-
24:52
8:01
27
Katie Ragsdale
-
26:37
8:35
35








6 Henderson Running Club
4-6-6-6-6
Gap: 9:28
131:43
26:21
8:30
157 Alexa Mcafee
-
23:01
7:25
16
Bella Luna
-
25:12
8:08
28
Mya Pelaez
-
25:17
8:09
29
Shayla Pedersen
-
25:44
8:18
30
Madeline Beam
-
32:29
10:29
54








7 YTC
7-7-7-7-7
Gap: 5:50
135:47
27:09
8:46
185 Abigail Gaxiola
-
24:32
7:55
23
Alaina Tracey
-
26:09
8:26
32
Monstrerrat Renteria
-
27:07
8:45
39
Patty Lores
-
27:37
8:54
43
Abby Gomez
-
30:22
9:48
48
Esmerelda Ganez
-
31:46
10:15
51




8 Quick Track Club Brea
9-8-8-8-8
Gap: 2:15
139:51
27:58
9:01
215 Sierra Criner
-
26:49
8:39
37
Avery Hager
-
27:25
8:50
42
Kiera Fisher
-
28:16
9:07
44
Anne Merizan
-
28:19
9:08
45
Megan Stroh
-
29:03
9:22
47
Megan Duprey
-
31:53
10:17
52




9 Everlasting Track Club
8-9-9-9-9
Gap: 15:31
164:36
32:55
10:37
248 Addison Crawford
-
26:03
8:24
31
Eleanor Kortenkamp
-
31:01
10:00
49
Brooke Taylor
-
32:18
10:25
53
Damaris Zatarain
-
33:40
10:52
55
Alexis Milano
-
41:34
13:24
60








10 Marana Elite
10-10-10-10-10
Gap: 10:08
172:57
34:35
11:09
276 Avery Turley
-
28:54
9:19
46
Jocelyn Salcido
-
34:39
11:10
56
Grace Hopkins
-
35:11
11:21
57
Hannah Hindman
-
35:11
11:21
58
Michaella Gladden
-
39:03
12:36
59








Pl School Total
Time
Points Runr 1 Runr 2 Runr 3 Runr 4 Runr 5 Runr 6 Runr 7 Imp

Under Improvement, the abbreviations are:

  • LY = Beat time from the same course a year ago
  • LR = Beat time from the most recent running of the course
  • PR = Set a new PR
  • PG = Beat personal goal
  • If shaded in this color, this athlete broke the tie with a competitor resulting in his/her team finishing ahead of that competitor.
  • If shaded in this color, this athlete displaced a competitor's scoring runners resulting in his/her team finishing ahead of that competitor.
  • If shaded in this color, this athlete displaced a competitor's scoring runners AND broke a tie resulting in his/her team finishing ahead of that competitor.

All columns are sortable by clicking on the column heading.

Full Individual Race Results - Girls

Pl Name Gr School Time Pace Rank in Squad Rank in School Rank vs Comp Last Year Time
(Δ)
Last Race Time
(Δ)
Last PR
(Δ)
Imp
1 Emily Van Valkenburg Unat-Van Valkenburg-Emily 17:15.5 5:34
2 Julia David-smith Unat-David Smith-Julia 17:15.6 5:34
3 Ava Gordon Unat-Gordon-Ava 17:16.6 5:34
4 Stormy Wallace Unat-Wallace-Stormy 17:17.2 5:35
5 Samantha Mcdonnell Newbury Park Athletic Club 17:43 5:43
6 Hailey Golmon una-Golmon-Hailey 17:44.1 5:43
7 Dalia Frias Beach Cities Running Club 18:12.7 5:52
8 Julia Kiesler Unat-Kiesler-Julia 18:31.1 5:58
9 Siena Palicke Quick Track Club 18:32.6 5:59
10 Brianna Weidler Sr Great Oak 18:33.7 5:59 1/7 1/14 10/46 You ROCK! (SBP)
11 Taylor Mccue Unat-McCue-Taylor 18:35.7 6:00
12 Anna Weirich Unat-Weirich-Anna 18:51.4 6:05
13 Jessina Morales Speed & Endurance Collective 18:51.9 6:05
14 Anna Chittenden Beach Cities Running Club 18:52.6 6:05
15 Stella Vieth Real Training 18:55 6:06
16 Ally Talley Unat-Talley-Ally 18:55.7 6:06
17 Kelli Gaffney So Great Oak 18:58.8 6:07 2/7 2/14 2/13 You ROCK! (SBP)
18 Jadyn Zdanavage Unat-Zdanavage-Jadyn 18:59.7 6:08
19 Paulette Dominguez Peak Distance Project 19:03.2 6:09
20 Hailey Wurzbach Bulldog Harriers 19:03.5 6:09
21 Aishling Fabian So Great Oak 19:08.8 6:11 3/7 3/14 1/9 You ROCK! (SBP)
22 Aishling Callanan Little Mountain Running 19:09.1 6:11
23 Sophie Kellogg The Blackjacks 19:17.3 6:13
24 Ameya Teli So Great Oak 19:17.5 6:13 4/7 4/14 1/9 You ROCK! (SBP)
25 Tenley Hughes Unat-Hughes-Tenley 19:19.6 6:14
26 Delaney Kaminski Everlasting Track Club 19:24.9 6:16
27 Azalea Groleau Fall Creek Running 19:29.9 6:17
28 Kasey Lynd Peak Distance Project 19:30.8 6:18
29 Heather Jensen Beach Cities Running Club 19:33.8 6:19
30 Madison Greene Peak Distance Project 19:35.3 6:19
31 Ashlynn Viramontes Quick Track Club 19:36.6 6:20
32 Madison Templeman Peak Distance Project 19:38.4 6:20
33 Cynthia Herrera Unat-Herrera-Cynthia 19:39.4 6:20
34 Jasmin Peterman Beach Cities Running Club 19:46.6 6:23
35 Shania Santos Marana Elite 19:58.8 6:27
36 Hannah Miller So Great Oak 19:59.6 6:27 5/7 5/14 1/9 You ROCK! (SBP)
37 Ailish Hawkins Newbury Park Athletic Club 20:01 6:27
38 Carly Miller Peak Distance Project 20:01.4 6:28
39 Tanaeya Johnson Unat-Johnson-Tanaeya 20:04.4 6:29
40 Jamieson Legh Real Training 20:04.9 6:29
41 Cailin Osborne So Great Oak 20:07 6:29 6/7 6/14 1/7 You ROCK! (SBP)
42 Kayla Kershaw Beach Cities Running Club 20:09.2 6:30
43 Lucca Franz Beach Cities Running Club 20:13.9 6:32
44 Alyssa Flindt Unat-Flindt-Alyssa 20:15.6 6:32
45 Danielle Brotcke Newbury Park Athletic Club 20:16.8 6:33
46 Ashlee Gallegos Unat-Gallegos-Ashlee 20:17.9 6:33
47 Peyton Quinto Unat-Quinto-Peyton 20:23 6:35
48 Susana Torres Peak Distance Project 20:32.6 6:38
49 Emily Wernli Quick Track Club Brea 20:36.2 6:39
50 Beatrice Honebrink Everlasting Track Club 20:37.5 6:39
51 Mariza Chavez Marana Elite 20:38.8 6:40
52 Julia Vazquez Beach Cities Running Club 20:39.8 6:40
53 Shae Barrera Peak Distance Project 20:43.6 6:41
54 Audrey Cunningham Newbury Park Athletic Club 20:51.1 6:44
55 Nikki Ammermann Quick Track Club Brea 20:53.6 6:44
56 Eileen Mclain Eastwood Running Club 20:54.2 6:45
57 Kendra Painter Quick Track Club Brea 21:00.8 6:47
58 Taylor Debarros Quick Track Club Brea 21:10.2 6:50
59 Jade Reid Antelope Running Group 21:11.2 6:50
60 Chandler Bietsch Unat-Bietsch-Chandler 21:13.2 6:51
61 Kali Kraus So Great Oak 21:16.3 6:52 7/7 9/14 3/4 You ROCK! (SBP)
62 Milca Osorio Unat-Osorio-Milca 21:17.6 6:52
63 Brooke Schmitt The Blackjacks 21:17.8 6:52
64 Ellie Johnson Unat-Johnson-Ellie 21:19.3 6:53
65 Marlo Lavacude-klenck Newbury Park Athletic Club 21:30.8 6:56
66 Kaia Gaffney Unat 21:40.8 7:00
67 Cassie Apahidean Quick Track Club Brea 21:47 7:02
68 Libby Shields Marana Elite 21:47.6 7:02
69 Emery Brooke O'brien Unat-O'Brien-Emery Brooke 21:51.3 7:03
70 Emma Karcher Quick Track Club 22:00.5 7:06
71 Lauren Villareal Eastwood Running Club 22:01 7:06
72 Emily Kellogg The Blackjacks 22:06.1 7:08
73 Sydney Bremer Quick Track Club 22:12.2 7:10
74 Paige Scully Newbury Park Athletic Club 22:28.6 7:15
75 Sydney Paulson Unat-Paulson-Sydney 22:29.8 7:15
76 Samantha Villavicencio Newbury Park Athletic Club 22:34 7:17
77 Cassidy Horn Bulldog Harriers 22:55.9 7:24
78 Izabella Villanos The Blackjacks 22:59.2 7:25
79 Alexis Martinez Everlasting Track Club 23:07.3 7:28
80 Julie Lewelling Everlasting Track Club 23:12.3 7:29
81 Delaney Belanger Unat-Belanger-Delaney 23:12.5 7:29
82 Sarah Kellogg The Blackjacks 23:14.8 7:30
83 Clarice Margo Quick Track Club 23:23.3 7:33
84 Haven Finley Fall Creek Running 23:26.2 7:34
85 Amalie Rhebeck Marana Elite 23:31.2 7:35
86 Gwen Maddox Quick Track Club Brea 23:39.5 7:38
87 Hanna Barmettler Unat-Barmettler-Hanna 23:45.6 7:40
88 Hannah Radtke Everlasting Track Club 23:53.3 7:42
89 Mya Garcia Quick Track Club 24:01.1 7:45
90 Reagan Evans Unat-Evans-Reagan 24:10 7:48
91 Jasmine Padilla Unat-Padilla-Jasmine 24:10.3 7:48
92 Crystal Morales Unat-Morales-Crystal 24:37.2 7:57
93 Taeya Gurvine Unat-Gurvine-Taeya 25:01.2 8:04
94 Caroline Richards Marana Elite 25:12.9 8:08
95 Nancy Gonzalez Unat-Gonzalez-Nancy 26:34.4 8:34
96 Tessa Soukup Marana Elite 27:00.1 8:43
97 Katherine Noris-luna Unat-Noris-Luna-Katherine 29:58.9 9:40
Pl Name Gr School Time Pace Rank in Squad Rank in School Rank vs Comp Last Year Time
(Δ)
Last Race Time
(Δ)
Last PR
(Δ)
Imp

Under Improvement, the abbreviations are:

  • LY = Beat time from the same course a year ago
  • LR = Beat time from the most recent running of the course
  • PR = Set a new PR
  • PG = Beat personal goal
  • SBP = Best performance of season based on position of finish relative to the field.

All columns are sortable by clicking on the column heading.

Full Team Race Results - Girls

Group of 5: V 1st 5

Pl School
Total
Time
Pts Runr 1 Runr 2 Runr 3 Runr 4 Runr 5 Runr 6 Runr 7 Imp
1 Great Oak
4-2-1-1-1
Gap: 1:26
95:58
19:12
6:12
47 Brianna Weidler
Sr
18:34
5:59
4
Kelli Gaffney
So
18:59
6:07
6
Aishling Fabian
So
19:09
6:11
8
Ameya Teli
So
19:18
6:13
10
Hannah Miller
So
20:00
6:27
19
Cailin Osborne
So
20:07
6:29
22
Kali Kraus
So
21:16
6:52
36
2 Beach Cities Running Club
2-1-2-2-2
Gap: 1:57
96:35
19:19
6:14
60 Dalia Frias
-
18:13
5:52
2
Anna Chittenden
-
18:53
6:05
5
Heather Jensen
-
19:34
6:19
13
Jasmin Peterman
-
19:47
6:23
17
Kayla Kershaw
-
20:09
6:30
23
Lucca Franz
-
20:14
6:32
24
Julia Vazquez
-
20:40
6:40
30
3 Peak Distance Project
5-4-3-3-3
Gap: 0:58
97:49
19:34
6:19
70 Paulette Dominguez
-
19:03
6:09
7
Kasey Lynd
-
19:31
6:18
12
Madison Greene
-
19:35
6:19
14
Madison Templeman
-
19:38
6:20
16
Carly Miller
-
20:01
6:28
21
Susana Torres
-
20:33
6:38
26
Shae Barrera
-
20:44
6:41
31
4 Newbury Park Athletic Club
1-5-4-4-4
Gap: 3:48
100:23
20:05
6:29
116 Samantha Mcdonnell
-
17:43
5:43
1
Ailish Hawkins
-
20:01
6:27
20
Danielle Brotcke
-
20:17
6:33
25
Audrey Cunningham
-
20:51
6:44
32
Marlo Lavacude-klenck
-
21:31
6:56
38
Paige Scully
-
22:29
7:15
44
Samantha Villavicencio
-
22:34
7:17
45
5 Quick Track Club
3-3-5-5-5
Gap: 4:51
105:45
21:09
6:49
152 Siena Palicke
-
18:33
5:59
3
Ashlynn Viramontes
-
19:37
6:20
15
Emma Karcher
-
22:01
7:06
41
Sydney Bremer
-
22:12
7:10
43
Clarice Margo
-
23:23
7:33
50
Mya Garcia
-
24:01
7:45
54




6 Quick Track Club Brea
9-9-9-6-6
Gap: 1:11
105:28
21:06
6:48
168 Emily Wernli
-
20:36
6:39
27
Nikki Ammermann
-
20:54
6:44
33
Kendra Painter
-
21:01
6:47
34
Taylor Debarros
-
21:10
6:50
35
Cassie Apahidean
-
21:47
7:02
39
Gwen Maddox
-
23:40
7:38
52




7 The Blackjacks
6-7-8-7-7
Gap: 3:58
108:55
21:47
7:02
183 Sophie Kellogg
-
19:17
6:13
9
Brooke Schmitt
-
21:18
6:52
37
Emily Kellogg
-
22:06
7:08
42
Izabella Villanos
-
22:59
7:25
46
Sarah Kellogg
-
23:15
7:30
49








8 Everlasting Track Club
7-6-6-7-8
Gap: 4:28
110:15
22:03
7:07
187 Delaney Kaminski
-
19:25
6:16
11
Beatrice Honebrink
-
20:38
6:39
28
Alexis Martinez
-
23:07
7:28
47
Julie Lewelling
-
23:12
7:29
48
Hannah Radtke
-
23:53
7:42
53








9 Marana Elite
8-8-7-9-9
Gap: 5:14
111:09
22:14
7:10
193 Shania Santos
-
19:59
6:27
18
Mariza Chavez
-
20:39
6:40
29
Libby Shields
-
21:48
7:02
40
Amalie Rhebeck
-
23:31
7:35
51
Caroline Richards
-
25:13
8:08
55
Tessa Soukup
-
27:00
8:43
56




Pl School Total
Time
Points Runr 1 Runr 2 Runr 3 Runr 4 Runr 5 Runr 6 Runr 7 Imp

Under Improvement, the abbreviations are:

  • LY = Beat time from the same course a year ago
  • LR = Beat time from the most recent running of the course
  • PR = Set a new PR
  • PG = Beat personal goal
  • If shaded in this color, this athlete broke the tie with a competitor resulting in his/her team finishing ahead of that competitor.
  • If shaded in this color, this athlete displaced a competitor's scoring runners resulting in his/her team finishing ahead of that competitor.
  • If shaded in this color, this athlete displaced a competitor's scoring runners AND broke a tie resulting in his/her team finishing ahead of that competitor.

All columns are sortable by clicking on the column heading.

All Girls Races

10 races + combined.

Race Win Runr Win Team
All All at 3.1 mi
All at 3.1 mi
Fr LS Rylee Hatcher, , 21:12.5, Perry Highland, 114:21.4, 46
Fr SS Valeria Zegarra, , 22:44.4, Morenci Notre Dame Prep, 137:06, 15
Open LS Holland Carey, , 20:44.1, Xavier College Preparatory Xavier College Preparatory, 106:04.8, 23
Open SS Rachel Johnson, , 21:44.6, Northwest Christian Northwest Christian, 112:20.9, 15
V Champ Kylie Wild, , 18:40.4, Salpointe Catholic American Leadership (Queen Creek), 102:27.2, 110
V Club Champ Anastasia Snodgrass, , 20:02, Unat-Snodgrass-Anastasia South Temecula Track Club, 107:16.3, 26
V Club Sweeps Emily Van Valkenburg, , 17:15.5, Unat-Van Valkenburg-Emily South Temecula Track Club, 95:58.4, 47
V HS Sweeps Tatum David, , 16:41.5, IMG Academy IMG Academy, 92:14.7, 87
V LS Merit Thompson, , 18:27.1, Cactus Shadows Queen Creek, 106:07.3, 74
V SS Ryley Nelson, , 19:38.9, Gilbert Christian Arizona College Preparatory, 107:12.9, 65

All Boys Races

10 races + combined.

Race Win Runr Win Team
All All at 3.1 mi
All at 3.1 mi
Fr LS Lucas Witcher, , 17:17.2, Highland Highland, 89:36.9, 24
Fr SS Myles Floyd, , 17:27.1, Pusch Ridge Christian Cactus, 124:46.7, 43
Open LS Caden Engel, , 17:19.6, Highland Highland, 87:50.6, 25
Open SS Jonah Archer, , 16:43.3, Northwest Christian Northwest Christian, 92:37.9, 50
V Champ Dominykas Remeikis, , 15:57, Summit Salpointe Catholic, 83:38.4, 58
V Club Champ Thomas Mcdonnell, , 15:56.8, Newbury Park Athletic Club South Temecula Track Club, 83:48.6, 45
V Club Sweeps Colin Sahlman, , 14:53.7, Newbury Park Athletic Club Newbury Park Athletic Club, 75:25.1, 17
V HS Sweeps Ben Shearer, , 14:39.6, The Woodlands Christian El Paso Eastwood, 78:52, 53
V LS Jason Lundgren, , 16:22.9, Cactus Shadows Chaparral (AZ), 84:56.9, 45
V SS Pierce Vittone, , 17:00.8, St Mary's Catholic Chino Valley, 93:23.2, 133